Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υγρα στο στομαχι...


Recommended Posts

Οταν ο μεγαλος μου τρωει κανονικα για εμας αλλα προφανως πολυ για εκεινον κανει εμετο.. Φαινεται οτι μαζευονται πολλα υγρα (τα ακουμε κιολας στην κοιλιτσα του) και δεν ηρεμει παρα μονο αν κανει εμετο. Συνηθως τον παινει αφου κοιμηθει.. Βγαζει τροφες σε κομματακια αρα δεν εχει χωνεψει.. Την τριτη θα παμε στην γιατρο αλλα μηπως εχετε καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω? Δεν τον πιεζουμε να φαει αλλα και δεν τον σταματαμε αν πει οτι θελει και αλλο.. Συνηθως του συμαβαινει οταν εχει φαγητο που του αρεσει και εχει φαει πολυ...

Χτες το βραδυ δεν εφαγε κατι ιδιετερο. Μισο σαντουιτσ και το γαλα του. Μετα ομως (για να μην παει για υπνο) εφαγε 2-3 μπισκοτακια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ακριβως το ίδιο παθαίνει η ανιψιά μου που εόναι 3,5 ετων....

συνηθως το παθαίνει όταν τρωει σχετικά αργά ή όταν τρωει βαριά, δηλαδή μεγάλή ποσότητα....

Καλύτερα να τον συγκρατείς λίγο αν δεις οτι τρωει παραπάνω απο συνηθως...

Link to comment
Share on other sites

Χτες δεν εφαγε κατι ιδιεταιρο πχ μεριδα φαγητο... Και ηταν και στο camp (ετσι το λενε?) το μεσημερι οποτε δεν ξερω ποσο εφαγε συνολικα ολη μερα. Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εμένα ο γιός μου παρουσιάζει κάτι παρόμοιο. Σπάνια κάνει εμετό αλλά έχει έντονο λόξυγγα και πολλές φορές τον βλέπω σα να αναγουλιάζει, σα να του έρχεται πίσω το φαγητό αλλά δεν το βγάζει συνήθως. Όσες φορές το έχει βγάλει παρατήρησα ότι δεν το είχε μασήσει καλά, ήταν μικρές μπουκίτσες όπως του το είχα κόψει. Λοιπόν, μετά από παρατήρηση του παιδιού, τα όσα μου είπε η παιδίατρος αλλά και η παιδογαστρεντερολόγος κατέληξα από μόνη μου ότι αυτό είναι μια σχετικά ήπια μορφή γαστροοιοσφαγικής παλινδρόμησης. Χριεάζεται να εκπαιδεύσουμε τα παιδιά να τρώνε αργά και να μασάνε καλά μικρά και συχνά γεύματα και όχι πολύ φαί πριν τον ύπνο. Επίσης για εμάς το γάλα είναι απαγορευτικό, τον φουσκώνει και σε καμία περίπτωση δεν το θέλει το πρωί μόλις ξυπνήσει ούτε όμως και το βράδυ προ του ύπνου. Το βραδινό το είχε κόψει μόνος από 2 χρονών. Πάντως δεν εννοώ βέβαια να μην δίνετε γάλα στα παιδιά, απλά όχι τελευταί στιγμή πριν κοιμηθούν έαν δείχνουν δυσφορία. Φυσικά, κι εμένα δεν με ακουεί και τρώει λαίμαργα όταν του αρέσει κάτι και μετά αρχίζει ο λόξυγγας, και το "πονάει η κοιλίτσα μου". Του εξηγώ αλλά πολλές φορές δεν με ακούει. Με την παιδίατρο σκεφτόμαστε αν δεν βελτιωθεί από μόνος του να κάνουμε μια θεραπεία με nexium για κανένα μήνα. Θα δούμε. Αν έχετε άλλες πληροφορίες από τους γιατρούς σας πείτε μου. Σημειώστε ότι η γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση επιβεβαιώνεται απόλυτα μόνο με γαστροσκόπηση και αν δεν είναι έντονα τα συμπτώματα (πολύ συχνοι εμέτοί σε σημείο που να επιβραδύνεται η αναπτυξη του παιδιού) οι παιδο γαστρεντερολόγοι δεν την κάνουν γιατί είναι αρκετά δύσκολη εξέταση και στα παιδιά γίνεται με ολική νάρκωση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ο μεγαλος μου τρωει κανονικα για εμας αλλα προφανως πολυ για εκεινον κανει εμετο.. Φαινεται οτι μαζευονται πολλα υγρα (τα ακουμε κιολας στην κοιλιτσα του) και δεν ηρεμει παρα μονο αν κανει εμετο. Συνηθως τον παινει αφου κοιμηθει.. Βγαζει τροφες σε κομματακια αρα δεν εχει χωνεψει.. Την τριτη θα παμε στην γιατρο αλλα μηπως εχετε καμια ιδεα για το τι μπορω να κανω? Δεν τον πιεζουμε να φαει αλλα και δεν τον σταματαμε αν πει οτι θελει και αλλο.. Συνηθως του συμαβαινει οταν εχει φαγητο που του αρεσει και εχει φαει πολυ...

Χτες το βραδυ δεν εφαγε κατι ιδιετερο. Μισο σαντουιτσ και το γαλα του. Μετα ομως (για να μην παει για υπνο) εφαγε 2-3 μπισκοτακια...

μηπως ο μικρος σου τρωει χωρις να μασαει καλα την τροφη του;;τρωει πολυ γενικα;;;οι ποσοτητες αν ειναι μεγαλυτερες δεν μπορει να χωνεψει το παιδι και αναγουλιαζει,επισης οταν τρωει πινει ενδιαμεσα μπολικο νερο;;;καμια φορα οταν τρωμε πινουμ επολυ νερο ενδιαμεσα και αυτο ισως να εμποδιζει την πεψη και γεμιζει ο οργανισμος υγρα τα οποια δεν του ειναι χρησιμα δηλ καταστρεφουν τα υγρα που χρειαζονται,λεω τωρα εγω...αυτα τα λεω γιατι μερικες φορες μου συμβαινει...ειπες οτι θα πας στο γιατρο...πηγες...τι σου ειπε;;;αν θες πες μας...ευχομαι περαστικα
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσα σας ευχαριστω για το ενδιαφερον. Στο γιατρο εχουμε αυριο ραντευου. θα σας γραψω αυριο ή την Τεταρτη.

Γενικα δεν τρωει πολυ. Βασικα δεν ξερουμε τι και ποσο τρωει οταν ειναι στο σχολειο. Οταν πιναει το απογευμα υποθετουμε οτι δεν εφαγε...

Οταν του αρεσει το φαγητο (μακαρονια ή πιτσα) τρωει πολυ (οχι περισσοτερο απο τον αδελφο του ομως) και μετα πινει και ενα ποτηρι γαλα. Εμετο κανει μια φορα στις τοσες.. Λιγοτερο απο 1 φορα το μηνα και βγαζει κομματια ολοκληρα αρα το φαγητο το κατεβαζει αμασητο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...