Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιχειλιος ερπης και μωρο


Recommended Posts


Διαφημίσεις



Διαφημίσεις

Εϊναι επικίνδυνο. Μην φιλάτε τα μωρά σας όταν έχετε έρπη και προτιμήστε αντι για τις απλές αλοιφές τα compeed.

 

Δείτε κι εδώ : http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8019&postdays=0&postorder=asc&start=0

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

υποφέρω πολύ συχνά από επιχείλιο έρπητα, δλδ μιλάμε για τουλάχιστον 2-3 φορές το μήνα, εννίοτε και 5. υπάρχουν μάλιστα περίοδοι που μόλις θεραπευτεί ο ένας, μου εμφανίζεται ο επόμενος! ανησυχώ μήπως κολλήσω την 15-μηνών κόρη μου, η οποία θηλάζει κιόλας. μερικές φορές την φιλάω σε όλο της το πρόσωπο, χωρίς να γνωρίζω ότι σε λίγες ώρες πρόκειται να εκδηλωθεί η επόμενη κρίση έρπητα! ανησυχώ πολύ! αλήθεια, γνωρίζει κανείς αν θεραπέυεται οριστικά ο έρπητας?

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα πριν λιγο καιρο επηχειλιο ερπη και η μπεμπα μου ηταν μολις 1 μηνων.η γιατρος μου ειπε οτι σε τοσο μβρα ειναι πολυ επικυνδινο να κολληθει και μοθ εδωσε μια κρεμουλα και περασε σχετικα γρηγορα.γιατι δεν ρωτας τον παιδιατρο να σου πει,γιατι βγαζεις τοσοσ συχνα εχεις παει σε καποιον γιατρο?

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να κοιταξεις τον λογο που βγαζεις τοσο συχνα.

επειδη βγαζω κ εγω αλλα 1-2 φορες τον χρονο,μου εχουν πει οτι πανω απο 5 φορες τον χρονο πρεπει να ακολουθησεις αλλη θεραπεια πιο δραστικη,ισως με χαπια.

επειδη την θηλαζεις αντισωματα θα εχει αλλα ξεριες ποσο υπουλος ειναι.περιμενει την καταλληλη στιγμη κ τσουπ...

Link to comment
Share on other sites

Μμμ, κι εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα....δεν νομίζω ότι θεραπεύεται...

Πάντως το να βγάζεις συχνά νομίω ότι δείχνει πεσμένο ανοσοποιητικό.

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάζεις compeed για να μην ακουμπάει καθόλου το μωρό....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο ερπητας οριστικα δε θεραπευεται. τον εχεις στον οργανισμο σου και συνηθως εκδηλωνεται λογω πτωσης του ανοσοποιητικου, αγχους κλπ.

το μωρο απαγορευεται να το φιλας στο προσωπο, ολες οι μαμαδες, ειδικα αυτες που εχουν ερπη.

συγγνωμη για το απολυτο υφος, αλλα πριν λιγο καιρο ενα μωρακι 30 ημερων στη μ. βρετανια πεθανε γιατι η μαμα του το φιλησε στο προσωπο ενω ο ερπης ηταν σε φαση επωασης, το μωρο μολυνθηκε και δεν μπορεσαν να το θεραπευσουν.

και μαλιστα οι γιατροι εκει αναρωτιοντουσαν πως ειναι δυνατον στην εποχη μας να μην γνωριζουν οι ανθρωποι οτι δεν επιτρεπεται να φιλαμε τα μωρα στο προσωπο, ουτε καν η μαμα τους.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε θα ηθελα να σε τρομαξω, αλλα πραγματι ο ερπης ειναι επικινδυνος για τα μωρα, αλλα και γενικοτερα δεν επιτρεπεται να φιλας τα μωρα στο προσωπο λογω κινδυνου και αλλων ασθενειων που στους ενηλικες ειναι αδιαφορες, αλλα επικινδυνες στα μωρα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ πρόβλημα με τον έρπη ( βγάζω αρκετά συχνά) και ο παιδίατρος απο την πρώτη μου κιόλας κόρη μου είχε επισημάνει πως πρέπει να προσέχω πολύ όταν είναι σε έξαρση, βασικά μου είπε ότι να προσπαθώ να μην έρχεται σε επαφή καθόλου με το δέρμα του μωρού γιατι στα μωρό είναι πολύ πιθανόν ο ιος του ερπη να μεταλαχτεί και περάσει σαν ανεμοβλογιά.

Ετσι όποτε έχω έρπη φοράω πάντα compeed (είναι αυτοκόλλητο και τον καλύπτει τελείως) τις ώρες που είμαι με το μωρό και το βράδυ συνήθως που μένω περισσότερη ώρα μακριά του φοράω ή την sovirax ή την fenevir την αλοιφή.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι δεν περνάει εύκολα ο έρπης, εως καθόλου θα έλεγα ... πολύ παλιότερα είχα κάνει και την μακρόχρονη θεραπεία με τα χάπια αλλα τίποτα.

Ενας φαρμακοποιος μου είχε πει πως δείχνει οτι είναι πεσμένη η αμυνα του οργανισμου και οτι υπάρχει έλλειψη βιταμίνης Β12. Είχα πάρει για ένα διαστημα συμπλήρωμα διατροφής, έδειξε κάποια βελτίωση, βέβαια δεν ξέρω μπορεί να ήταν και τυχαία...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

και μαλιστα οι γιατροι εκει αναρωτιοντουσαν πως ειναι δυνατον στην εποχη μας να μην γνωριζουν οι ανθρωποι οτι δεν επιτρεπεται να φιλαμε τα μωρα στο προσωπο, ουτε καν η μαμα τους.

 

Συγνωμη και χωρις παρεξηγηση αλλα αυτο το βρισκω υπερβολικο!Δεν ειμαι γιατρος αλλα το να φιλα η μαμα το μωρο της στο προσωπο ειναι μια εκδηλωση τρυφεροτητας-οταν αυτη ειναι υγιης τοτε πιστευω οτι δεν συντρεχει λογος να μην το κανει.Φιλουσα την κορη μου και τωρα το μωρο μου στα μαγουλακια και το μετωπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΩΧ Τώρα τρόμαξα πολύ... Δεν ήξερα ότι είναι ΤΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ... Δλδ να μην την φιλάω καθόλου? Ούτε όταν ΔΕΝ έχω έρπη??? Θα προσπαθήσω. ΟΚ, θα το κάνω :-(

 

 

ΚΑΘΟΛΟΥ!

δεν πρεπει να φιλαμε τα μωρα καθολου!ειναι πολυ πολυ επικυνδινο μεχρι κ θανατο κι αν οχι προβληματα στο νευρικο συστημα!συγνωμη για τοι υφος μου αλλα με κατι τετοια πρεπει να τα φωναζουμε για να αποτρεψουμε ταον κινδυνο της καταστασης!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη Σοφια Τ., σε βεβαιω οτι ειμαι ιδιαιτερα τρυφερη μαμα, αλλα ποτε δε φιλουσα το μωρο μου στο προσωπο.

Δεν ειναι μονο ο ερπης. Θα σου πω ενα μονο παραδειγμα. Στο ρινοφαρυγγα των ενηλικων υπαρχει ενας ιος της μηνιγγιτιδας τον οποιον καποιοι ενηλικες εχουν ως φορεις, χωρις ποτε να νοσουν. Στους ενηλικες αυτους, οι οποιοι δεν το γνωριζουν καν γιατι ειναι ασυμπτωματικοι, ο ιος ειναι απολυτως ακινδυνος. Στα μωρα μπορει να εχει καταστροφικες συνεπειες.

Το οτι εσυ φιλουσες το μωρο σου και δεν επαθε τιποτα, δε σημαινει οτι ειναι ασφαλες και πρεπει να ενθαρρυνονται και αλλοι να κανουν το ιδιο.

Ειναι επικινδυνο.-

Καντε μια υπομονη αν μη τι αλλο να τελειωσει τα εμβολια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ, τι μου θυμισες τώρα...

 

Οταν γεννήθηκε η κούκλα μας κι εγω κι ο αντρας μου είχαμε ερπη... Και να μας λένε όλες οι μαιες φιλα την κόρη σου και εμεις να την κοιτάμε σα ξερολούκουμο και να τους απαντάμε όχι, εχω επιχειλιο ερπη, κι αυτες να μας κοιτάνε σαν ουφο...

 

Πάντως, το πιο επικινδυνο νομιζω είναι να φιλάς τα χερια του γιατι τα΄βάζει στο στόμα κατευθείαν.

 

Κι όσο για τον έρπη εχω διαβάσει ότι δεν περνάει με τίποτε, οπότε μη ταλαιπωρηθείς με χάπια, μεταδίσεται κυρίως προς το τέλος που σκάει και βγαίνει το υγρό, αν κι εγώ προσεχω κα訴ολη τη διαρκεια, και όντως παίζει ρόλο η βιταμίνη Β. Επειδή θηλάζεις τσεκαρε το με την Αγλαια αν μπορείς να πάρεις Neurobion, είναι φτηνό, νομίζω 1-2 Ε εχουν τα 30 χάπια... Ειναι συμπλήρωμα βιταμίνης Β.

 

Και φρόντισε τον εαυτό σου. Πρέπει να εισαι πολύ κουρασμενη/αγχωμένη/στεναχωρημένη... Και ποια μάνα δεν είναι θα μου πεις...

 

Περαστικά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Lena + Sourloulou,

το περίεργο όμως είναι ότι δεν είμαι ιδιαίτερα κουρασμένη ή αγχωμένη τελευταία. Θα ρωτήσω για τα χάπια που λες. Έψαξα και για άλλα φάρμακα κατά του έρπητα, και βρήκα ότι υπάρχουν κάποια που είναι αποτελεσματικά, αλλά είναι ακριβά, 170?, τα Famvir. Θα δω αν μπορεί να μου τα γράψει δερματολόγος για να πάρω πίσω χρήματα. Και υπάρχει και η εξής λεπτομέρεια: βγάζω διαρκώς έρπητα, αλλά σε πολύ εξασθενημένη μορφή, δλδ χωρίς φουσκάλα και υγρό, μόνο φαγούρα και μια ελάχιστη πληγίτσα. Τι να σημαίνει αυτό?

 

Όσο για τα φιλιά, εντάξει, συμφωνώ, απαγορεύονται στο πρόσωπο και στα χεράκια. Πλέον το έχω περιορίσει στο ελάχιστο... (και μόνο όταν είμαι σίγουρα καλά! ) Αλλά βρε παιδιά, εσείς δεν ενδίδετε στον πειρασμο? Άσε που αργότερα δεν θα καταδέχονται ούτε να τα ακουμπήσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τωρα ειδικα που ειναι πλεον 2 ετων η μικρη και εχει κανει ολα τα εμβολια, αν δεν εχω κατι, φυσικα και τη μουρλαινω στα φιλια στα μαγουλακια.

Οχι θα την αφησω :D

Αλλα οχι και στο στομα κοριτσια. Οχι στο στομα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΤΑΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΞΑΝΑ ΕΡΠΗ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΕ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΩΣ ΕΚΤΑΚΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ - ΘΑ ΣΕ ΔΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ - ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΑΛΟΙΦΗ ZOVIRAX ΚΑΙ ΧΑΠΙΑ ZOVIRAX. Η ΑΛΟΙΦΗ ΕΙΝΑΙ ΦΤΗΝΗ ΑΛΛΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΑΚΡΙΒΑ. ΚΑΝΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΔΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΣ. ΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΕΣ ΞΑΝΑΚΑΝΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΧΑΠΙΑ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΠΤΩΜΑΤΑ ΘΑ ΑΡΑΙΩΣΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ. ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΛΕΝΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα φιλιά, εντάξει, συμφωνώ, απαγορεύονται στο πρόσωπο και στα χεράκια. Πλέον το έχω περιορίσει στο ελάχιστο... (και μόνο όταν είμαι σίγουρα καλά! ) Αλλά βρε παιδιά, εσείς δεν ενδίδετε στον πειρασμο? Άσε που αργότερα δεν θα καταδέχονται ούτε να τα ακουμπήσουμε...

 

Πονεμένη ιστόρια.... Να θες να το φας και να πρέπει να συγκρατηθείς!!!

Αυτό είναι η θυσία της μάνας...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...