Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΥΠΝΟΥ ΣΕ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ


Deena

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια,εχω διαβάσει ολο το θεμα και θα ηθελα την άποψη σας για την περίπτωση μας.πριν μια εβδομαδα καναμε το πρώτο μας εμβόλιο και ολα άλλαξαν!μεχρι τοτε η μικρη ηταν πολυ ήρεμη-εκτος απο τους κολικούς.κοιμοταν αμέσως μετα το φαγητο,είτε μερα είτε νύχτα.ακομη και την ημέρα αν δεν κοιμοταν αμέσως ,καθόταν ήρεμα.οταν νυςταζε την έβαζα για υπνο και κοιμοταν μονη της.τις δυο πρώτες μέρες μετα το εμβόλιο θεώρησα φυσιολογική την αλλαγή,έντονη γκρίνια,ανησυχία και έντονο ξαφνικό κλάμα.αλλα εχουν περασει 5 μέρες και τα πράγματα ειναι ίσως και λιγο χειρότερα.δεν κοιμαται μεσα ατην ημέρα και αν κοιμηθεί θα πρεπει να την εχω μονο αγκαλια μεχρι να κοιμηθεί βαθιά,αλλιως ξυπνάει μολις την αφηςω.επισης,τη νύχτα δεν κοιμαται καλα,ειναι ολο ανησυχία και ξυπνάει χωρις λόγο.εννοω εχει φάει,εχει ρευτεί,ειναι αλλαγμένη και δεν εχει πόνο-εμφανή τουλαχιστον.πιστευετε οτι μπορει να κρατάει η επίδραση του εμβολίου;αν οχι,τοτε τι εγινε ξαφνικά;και το πιο βασικό τι να κανω;;

 

Μαριαννα μεσα στον χαμο του θεματος τωρα προσεξα το ποστ σου. Λες για πρωτο εμβολιο οποτε καταλαβαινω οτι η μικρη ειναι περιπου 2,5 μηνων σωστα; Για την επιδραση του εμβολιου ισως μπορει να σου απαντησει η scratee που ειναι παιδιατρος, εγω προσωπικα δεν έιχα ποτε ιδιαιτερες παρενεργειες απο εμβολια οποτε δεν ξερω να σου απαντησω (ναι, εμβολιαζω;););)).

 

Η ηλικια της μικρης ειναι ομως αυτη που γινεται πιο δεκτικη στα διαφορα ερεθισματα, δηλαδη που αρχιζει να δειχνει ενδιαφερον για το τί συμβαινει γυρω της κα συχνα το προβλημα εγκειται στο οτι δεν μπορει να τα διαχειριστει. Μπορει να συνεπεσε και μια ανησυχία λογω εμβολιου και να εδεσε το πραγμα. Παντως απο ενα σημειο και περα, αργα ή γρηγορα, τα μωρα σταματουν να αποκοιμιουνται στο γαλα (μπουκαλι εννοω), στον γιο μου αργησε αυτη η στιγμη (5 μηνών), στην κορη πριν γινει καν 20 ημερών!!!! Αυτο μπορει να ξεβολευει λιγο τον γονιο αλλα στην ουσια ειναι καλό, το ιδανικο ειναι μετά το φαγητο το μωρο να εχει καποια υποτυπωδη δραστηριοτητα, ακομα κιαν ειναι μια 15λεπτη βολτα μεσα στο σπιτι στην αγκαλια της μαμάς.

 

Εικαζω οτι ο βραδυνος υπνος ειναι πιο ανηςυχος γιατι δεν κοιμαται καλά τηην ημερα. Θα ελεγα να προςπαθηςεις παραπανω να την βοηθησεις να χαλαρωνει για να κανει αρκετους ημερηςιους υπνους, δηλαδη χαμηλωσε τα φωτα, βαλε white noise, κλεισε κανενα παντζουρι, δοκιμασε μηπως μπορει να κοιμαται σε ρηλαξ με κουνημα ή σε swing. Ακομα και στην αγκαλια να την κοιμιζεις και να την αφηνεις κατω αφου εχει κοιμηθει βαθεια δεν πειραζει σε αυτη την φαςη, εφοςον ετςι καταφερνεις να κοιμαται μετα. Με την ευκαιρια διευκρινιζω οτι τις παραπανω μεθοδους τις πιστευω και τις στηριζω εφοσον λειτουργουν, στην περιπτωση της κορης μου δεν λειτουργουσε ΤΙΠΟΤΑ!!!!

 

Επισης, τί ωρα την βαζεις για υπνο το βραδυ; Εγω πάντα προτεινω η ρουτινα του βραδυνου υπνου να γινεται νωρις (πριν τις 9 ή και νωριτερα) ακομα κι αν μετα απο 2-3 ωρες το παιδι θα ξυπνησει για να φαει. Ειναι πιο ευκολο να κοιμηθει και βαζει βασεις για το μελλον.

 

Τέλος, θα πω το κλασικο: μην περιμενεις να δειξει πολυ κουρασμενη για την βαλεις για υπνο, το κλαμα π.χ. είναι πολυ καθυστερημενο σημαδι, ακομα και το τριψιμο των ματιων, έχε το νου σου για τα πρωτα σημαδια νυστας, το βασικοτερο ειναι το απλανες βλεμμα, εκει δηλαδη που το μωρο ειναι ενεργητικο και κοιταζει γυρω του, ξαφνικα το βλέπεις να κοιταζει στο κενο. Στην ηλικία που ειναι τα μωρα μας, εγω εχω παρατηρησει στην δικια μου, οτι κουραζεται στην 1-1,5 ωρα ξυπνια, συμπεριλαμβανομενου του ταισματος, της αλλαγης πάνας, του ρεψιματος κ.λπ, απο υπνο σε υπνο δηλαδη.

 

Να σου ζησει και υπομονη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Deena να σε ρωτήσω κατι για το white noise? ποτέ το σταματάμε; Εγω το βάζω και στα δυο παιδιά απο πολύ μωρά.. Ο μεγάλος κοιμάται σερί 12 ώρες αλλά δεν διανοούμαι να το σταματήσω.. Τι σημαίνει αυτο ότι μια ζωή θα έχουν white noise?

Να σημειώσω ότι άρχισα και εγω κατι παρόμοιο (spa music) και τώρα δεν μπορώ να κοιμηθώ χωρις αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Το πιστευεις οτι κι εγω αναρωτιεμαι το ιδιο; Δεν εχω καταληξει, πραγματικα δεν ξερω και φοβαμαι να πειραματισθω. Αυτο που εκανα καποια στιγμη στον μεγαλο μου ειναι να σταματησω το white noise απο το application της ταμπλετας που ηταν αρκετα εντονο και να του βαζω τον εξαερισμο του μπανιου (εχει μπανακι στο δωματιο του). Ανταποκριθηκε καλα, παρολο που ειναι πολυ πιο ηπιο. Παλια του το αφηνα ανοιχτο μεχρι να κοιμηθουμε εμεις οπου κρατουςαμε και κλειστη την πορτα του, μετα ανοιγαμε την πορτα του και το κλειναμε. Αφου γεννηθηκε η μπεμπα ανοιγω μεν την πορτα του οταν κοιμομαστε εμεις αλλα αφηνω τον εξαερισμο ανοιχτο, καποια στιγμη θα καει, δεν μπορει!!!!

 

Στην κορη μου εχω full blown κατασταση (η μητερα μου το αποκαλει καβουρδιστηρι!!!!!) καθως χρησιμοποιω παλι την εφαρμογη. Εγω κοιμαμαι ακομα μαζι της στο ιδιο δωματιο σε ενα ραντζακι και το εχω μεσα στο αυτι μου, πραγματικα απομονωνει τα παντα, αφου λεω οτι θα μπει κανενας κλεφτης κι εγω δεν θα παρω χαμπαρι!!!!

 

Λεω να της το σταματησω ή εστω να το χαμηλωσω οταν σταματησει να ξυπναει τη νυχτα, γιατι βοηθαει και στο να πνιγει τον θορυβο του δικου της κλαματος, ωστε να μην την ακουει ο μεγαλος.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα εμένα εχει χαλάσει ο εξαερισμος στον μπάνιο ανοίγουμε παράθυρο!! Και εγω στο ταμπλετ το έχω και το βάζω δυνατά και για να μην ακούει το κλάμα του μωρού!!

Να σου πω γιατί του ανοίγεις την πόρτα τώρα;

Πάντως εξναι όντως πολύ εθιστικο! Αν βάλεις και το Spa music θα δεις πως θα κοιμηθείς και εσύ και η μικρή σαν πουλακια (οταν εχει υπερένταση του η βάζω και ήρεμει) - αυτο ειναι δυσκολότερο να το σταματήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα εμένα εχει χαλάσει ο εξαερισμος στον μπάνιο ανοίγουμε παράθυρο!! Και εγω στο ταμπλετ το έχω και το βάζω δυνατά και για να μην ακούει το κλάμα του μωρού!!

Να σου πω γιατί του ανοίγεις την πόρτα τώρα;

Πάντως εξναι όντως πολύ εθιστικο! Αν βάλεις και το Spa music θα δεις πως θα κοιμηθείς και εσύ και η μικρή σαν πουλακια (οταν εχει υπερένταση του η βάζω και ήρεμει) - αυτο ειναι δυσκολότερο να το σταματήσεις!

 

Βασικα αυτη την περιοδο η πορτα του ειναι κλειστη γιατι κοιμαται και ο μπαμπας του στο δωματιο μαζι του, το ολο θέμα εχει να κανει και με την μεταβαση σε κρεβατι απο την κουνια. Μολις εγραψα και στο "Όταν τα καγκελα της κουνιας δεν ειναι αρκετα", δεν ερχεσαι μια βολτα απο εκει να τα πουμε να μην βγαινουμε εκτος θεματος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικα αυτη την περιοδο η πορτα του ειναι κλειστη γιατι κοιμαται και ο μπαμπας του στο δωματιο μαζι του, το ολο θέμα εχει να κανει και με την μεταβαση σε κρεβατι απο την κουνια. Μολις εγραψα και στο "Όταν τα καγκελα της κουνιας δεν ειναι αρκετα", δεν ερχεσαι μια βολτα απο εκει να τα πουμε να μην βγαινουμε εκτος θεματος;

 

Ναι έρχομαι :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Deena Καλησπέρα!! Ηθελα να σε ρωτησω μιας και που εφαρμόζεις τη μεθοδο του βιβλίου και αναφέρεσαι και στους πρωινούς υπνους, τις σιεστες της ημέρας πως τις κάνεις? Μετα απο καθε πρωινό-μεσημεριανό-απογευματινό γευμα? Και πως τις κάνεις? Την βαζεις στην κουνια της στο δωμάτιό της διατηρώντας το δωμάτιο σκοτεινό?

Link to comment
Share on other sites

Deena Καλησπέρα!! Ηθελα να σε ρωτησω μιας και που εφαρμόζεις τη μεθοδο του βιβλίου και αναφέρεσαι και στους πρωινούς υπνους, τις σιεστες της ημέρας πως τις κάνεις? Μετα απο καθε πρωινό-μεσημεριανό-απογευματινό γευμα? Και πως τις κάνεις? Την βαζεις στην κουνια της στο δωμάτιό της διατηρώντας το δωμάτιο σκοτεινό?

 

Καλησπέρα.

 

Αφήνω πάντα χρόνο "δραστηριότητας" μεταξύ γεύματος και υπνου, παρακολουθώντας τα σημάδια κούρασης. Οταν πρωτοξεκίνησα, σε ηλικια 2 μηνων, δεν άντεχε πάνω από 45' ξύπνια, τώρα (5 μηνων σε 10 μέρες) αντέχει γύρω στη 1,5 ώρα, το απόγευμα λίγο περιςςοτερο. Οπότε το τωρινό προγραμμα έχει ώς εξής :

 

Ξυπνάει γύρω στις 8-8.30, τρώει και μένει ξύπνια μέχρι τις 10.00 το αργότερο. Εκει νυσταζει και την κοιμίζω, συνήθως το παει μέχρι τις 12.30 το πολυ, αλλιώς την ξυπνάω εγω εκείνη την ώρα. Τρώει πάλι κατά τη 13.00 και κοιμαται κατά τις 14.30 μέχρι περίπου τις 16.00. Τότε κανει το προτελευταίο γεύμα και ξανακοιμαται λίγο κατά τις 18.00 για μισή ώρα περίπου. Τώρα τελευταία εχω παρατηρήσει οτι το απόγευμα πεινάει περιςςοτερο και μερικές φορές χρειάζεται να φάει πάλι λίγο πριν τις 18.00 για να κοιμηθει αυτο το μισάωρο. Τέλος, κάνουμε μπάνιο κατά τις 19.30 και μέχρι τις 20.15 έχει φάει και έχει κοιμηθει. Την τελευταία εβδομαδα έχει σταματήσει συστηματικά να ξυπνάει τη νύχτα, σαν να το κατάλαβε οτι ξεκίνησα δουλεια την Δευτέρα!!!!

 

Όλους τους ημερησιους υπνους τους κανει στην κουνια της υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες με τη νύχτα, δηλ. White noise, πλήρως κατεβασμένα παντζουρια και ενα φωτάκι νυκτός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Αφήνω πάντα χρόνο "δραστηριότητας" μεταξύ γεύματος και υπνου, παρακολουθώντας τα σημάδια κούρασης. Οταν πρωτοξεκίνησα, σε ηλικια 2 μηνων, δεν άντεχε πάνω από 45' ξύπνια, τώρα (5 μηνων σε 10 μέρες) αντέχει γύρω στη 1,5 ώρα, το απόγευμα λίγο περιςςοτερο. Οπότε το τωρινό προγραμμα έχει ώς εξής :

 

Ξυπνάει γύρω στις 8-8.30, τρώει και μένει ξύπνια μέχρι τις 10.00 το αργότερο. Εκει νυσταζει και την κοιμίζω, συνήθως το παει μέχρι τις 12.30 το πολυ, αλλιώς την ξυπνάω εγω εκείνη την ώρα. Τρώει πάλι κατά τη 13.00 και κοιμαται κατά τις 14.30 μέχρι περίπου τις 16.00. Τότε κανει το προτελευταίο γεύμα και ξανακοιμαται λίγο κατά τις 18.00 για μισή ώρα περίπου. Τώρα τελευταία εχω παρατηρήσει οτι το απόγευμα πεινάει περιςςοτερο και μερικές φορές χρειάζεται να φάει πάλι λίγο πριν τις 18.00 για να κοιμηθει αυτο το μισάωρο. Τέλος, κάνουμε μπάνιο κατά τις 19.30 και μέχρι τις 20.15 έχει φάει και έχει κοιμηθει. Την τελευταία εβδομαδα έχει σταματήσει συστηματικά να ξυπνάει τη νύχτα, σαν να το κατάλαβε οτι ξεκίνησα δουλεια την Δευτέρα!!!!

 

Όλους τους ημερησιους υπνους τους κανει στην κουνια της υπό τις ίδιες ακριβώς συνθήκες με τη νύχτα, δηλ. White noise, πλήρως κατεβασμένα παντζουρια και ενα φωτάκι νυκτός.

 

Σ'ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση!!

Οποτε μες την ημέρα κανει 3 ημερήσιους υπνους με διάρκεια 1,5-2ωρες περίπου εκτος απο τον απογευματινό που ειναι μισή ωρίτσα?

φαντάζομαι την βαζεις ξυπνια στην κούνια της με τις συνθηκες νυχτας. Οπως καταλαβαίνω απ οσα εχεις γράψει οι ημερησιοι ύπνοι ειναι πολυ σημαντικοί...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση!!

Οποτε μες την ημέρα κανει 3 ημερήσιους υπνους με διάρκεια 1,5-2ωρες περίπου εκτος απο τον απογευματινό που ειναι μισή ωρίτσα?

φαντάζομαι την βαζεις ξυπνια στην κούνια της με τις συνθηκες νυχτας. Οπως καταλαβαίνω απ οσα εχεις γράψει οι ημερησιοι ύπνοι ειναι πολυ σημαντικοί...

 

Στην κουνια μπαίνει σχεδόν πάντα ξύπνια, σπανίως τυχαίνει να αποκοιμιεται τρώγοντας κι αυτο μόνο στο τελευταίο γεύμα που ειναι και το μόνο που της κάνω μέσα στο δωμάτιο σε σκοτάδι.

 

Αν δεν κάνω λάθος, το μωρο σου ειναι μολις ημερών, θα σου πρότεινα να μην αγχωνεσαι ακομα ιδιαίτερα με ωράρια κλπ, εχε απλά στο νου σου να το κρατάς ξύπνιο μετά απο τα γεύματα έστω και για 15΄ και οταν ειναι ξύπνιο την ημέρα να ειναι και να τρώει σε μέρος με φυσικό φως και θόρυβο. Επίσης, καλό ειναι να μην το αφήνεις να κοιμαται την ημερα πάνω απο 2 ώρες την φορά (λέμε τώρα...). Προσοχή και στην υπερκούραση, τόσο μικρά μωρα δεν αντέχουν παραπάνω απο 30'-45' ξύπνια χωρίς να βρεθούν σε υπερένταση.

 

Να σου ζήσει, εννοείται οτι ρωτάς για ο,τι θέλεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην κουνια μπαίνει σχεδόν πάντα ξύπνια, σπανίως τυχαίνει να αποκοιμιεται τρώγοντας κι αυτο μόνο στο τελευταίο γεύμα που ειναι και το μόνο που της κάνω μέσα στο δωμάτιο σε σκοτάδι.

 

Αν δεν κάνω λάθος, το μωρο σου ειναι μολις ημερών, θα σου πρότεινα να μην αγχωνεσαι ακομα ιδιαίτερα με ωράρια κλπ, εχε απλά στο νου σου να το κρατάς ξύπνιο μετά απο τα γεύματα έστω και για 15΄ και οταν ειναι ξύπνιο την ημέρα να ειναι και να τρώει σε μέρος με φυσικό φως και θόρυβο. Επίσης, καλό ειναι να μην το αφήνεις να κοιμαται την ημερα πάνω απο 2 ώρες την φορά (λέμε τώρα...). Προσοχή και στην υπερκούραση, τόσο μικρά μωρα δεν αντέχουν παραπάνω απο 30'-45' ξύπνια χωρίς να βρεθούν σε υπερένταση.

 

Να σου ζήσει, εννοείται οτι ρωτάς για ο,τι θέλεις!

 

Τωρα ακομα κοιμομαστε συνέχεια. Ξυπναμε μονο για φαγητό. Δεν κάθεται ουτε πέντε λεπτά παραπάνω ξύπνια... απλα το μόνο που κανω τωρα για να συνηθίζει, ειναι να τη βάζω ξύπνια στο πορτ μπεμπε κ προσπαθώ να την κραταω ξυπνια στουε θηλασμούς...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Deena Καλημέρα,

 

απευθύνομαι σε εσενα μιας και εισαι η θεματοθέτρια, αλλά οποιος έχει γνωμη επι του θεματος μπορει να μου απαντησει.

 

Η μικρη είναι πλεον 50 ημερων. Τα βραδια κοιμαται ένα σερι απο 5 εως 7 ωρες, όμως για να κοιμηθεί μπορει να παει και 2 το βραδυ. Μετα τις 8 το απόγευμα ,είναι πολύ ανήσυχη με πολλη γκρινια, χωρις να κλαιει σπαρακτικα, αλλα με το ματι γαριδα και νομιζω ότι εχει υπερενταση γιατι δεν μπορει να κοιμηθεί με τιποτα. Μου εχει πεσει η μεση να την κουνάω στον απορροφητήρα αλλα μολις την βαλω κατω, παλι θα ξυπνησει. Ειμαι σιγουρη πως δεν πειναει και δεν μου φαινεται και να ποναει.

 

Τι μπορω να κανω για να την βοηθησω να χαλαρωσει και να κοιμαται πιο νωρις?

 

Να πω ότι την θηλαζω και τρωει καλα δλδ δεν τρωει ολη την ωρα. Την ημερα την κοιμιζω με φως και θορυβο. Σε καποιους υπνους κοιμαται πολύ βαθια και δεν ξυπναει και σε αλλους ξυπναει με το παραμικρο. Επισης την ξυπναει συχνα και η μεγαλη. Την ημερα δεν εχει πρόγραμμα δλδ καποιες μερες κοιμαται συνεχεια και καποιες άλλες είναι ολο γκρινια και ξυπνια, χωρις εγω να κανω κατι διαφορετικο.

 

Δεν ξερω τι πρόγραμμα υπνου πρεπει να εχει στην ηλικια αυτή. Επισης αυτό που λες ότι πρεπει πριν τον υπνο να εχει δραστηριοτητα σε τι βοηθαει?

 

Σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Deena Καλημέρα,

 

απευθύνομαι σε εσενα μιας και εισαι η θεματοθέτρια, αλλά οποιος έχει γνωμη επι του θεματος μπορει να μου απαντησει.

 

Η μικρη είναι πλεον 50 ημερων. Τα βραδια κοιμαται ένα σερι απο 5 εως 7 ωρες, όμως για να κοιμηθεί μπορει να παει και 2 το βραδυ. Μετα τις 8 το απόγευμα ,είναι πολύ ανήσυχη με πολλη γκρινια, χωρις να κλαιει σπαρακτικα, αλλα με το ματι γαριδα και νομιζω ότι εχει υπερενταση γιατι δεν μπορει να κοιμηθεί με τιποτα. Μου εχει πεσει η μεση να την κουνάω στον απορροφητήρα αλλα μολις την βαλω κατω, παλι θα ξυπνησει. Ειμαι σιγουρη πως δεν πειναει και δεν μου φαινεται και να ποναει.

 

Τι μπορω να κανω για να την βοηθησω να χαλαρωσει και να κοιμαται πιο νωρις?

 

Να πω ότι την θηλαζω και τρωει καλα δλδ δεν τρωει ολη την ωρα. Την ημερα την κοιμιζω με φως και θορυβο. Σε καποιους υπνους κοιμαται πολύ βαθια και δεν ξυπναει και σε αλλους ξυπναει με το παραμικρο. Επισης την ξυπναει συχνα και η μεγαλη. Την ημερα δεν εχει πρόγραμμα δλδ καποιες μερες κοιμαται συνεχεια και καποιες άλλες είναι ολο γκρινια και ξυπνια, χωρις εγω να κανω κατι διαφορετικο.

 

Δεν ξερω τι πρόγραμμα υπνου πρεπει να εχει στην ηλικια αυτή. Επισης αυτό που λες ότι πρεπει πριν τον υπνο να εχει δραστηριοτητα σε τι βοηθαει?

 

Σε ευχαριστω

 

Καλημέρα.

 

Θα αρχίσω από το τέλος....δεν νοείται πρόγραμμα σε αυτή την ηλικία προφανώς, το σημαντικό είναι να παρακολουθείς τα σημάδια της κούρασης. Λογικά τόσο μικρό μωρό πάνω από 1 ώρα ξύπνιο δύσκολα μπορεί να μείνει κι αν το κάνει τότε μπαίνει σε υπερένταση όπως λες.

 

Η "δραστηριότητα" βοηθάει στον διαχωρισμό μέρας και νύχτας, επομένως πρέπει να γίνεται μόνο πριν τους ημερήσιους ύπνους. Βοηθάει επίσης να μην συνδεθεί το μπιμπερό/στήθος με τον ύπνο. Εννοείται ότι στην ηλικία σας η "δραστηριότητα" μπορεί να είναι απλά μια αλλαγή πάνας ή μια βόλτα στην αγκαλιά της μαμάς μέσα στο σπίτι, οτιδήποτε απλά να μην κοιμάται στα καπάκια μετά το φαγητό. Αυτό για την ημέρα. Για την νύχτα, ταίζουμε και βάζουμε κατευθείαν για ύπνο, χωρίς ενδιάμεση δραστηριότητα.

 

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον γιο μου που ξυπνούσε την μπέμπα συνέχεια, το έλυσα μόνο όταν αποφάσισα να την κοιμίζω την ημέρα στο δωμάτιό της με σκοτάδι και white noise, μόνο έτσι άρχισε να κοιμάται καλύτερα και περισσότερο μέσα στην ημέρα. Το να κοιμάται με θόρυβο δεν προσφέρει τίποτα (αντιθέτως βλάπτει), ο διαχωρισμός μέρας - νύχτας επιτυγχάνεται με το να κάνει τα γεύματά της υπό φως και θόρυβο, να μην την αφήνεις να κοιμάται πάνω από 2 ώρες την φορά και να της κάνεις αυτή τη mini δραστηριότητα που είπαμε πριν τον κάθε ημερήσιο ύπνο.

 

Είχα επίσης το ίδιο ακριβώς θέμα με την ώρα του βραδυνού ύπνου, πάλευα ώρες ατέλειωτες για να κοιμηθεί, πάντα φτάναμε μετά τα μεσάνυχτα, υπήρξε και βράδυ (ήταν η νύχτα των εκλογών του Ιανουαρίου θυμάμαι!!!) που από τις 21.00 άρχισα να προσπαθώ και τελικά κατάφερα να την αφήσω κοιμισμένη στην κούνια και να μην ξαναξυπνήσει κατά τις 4.00 τα ξημερώματα.

 

Εμένα το πρόβλημα λύθηκε αφού έγιναν δύο πράγματα :

α) άρχισε να κοιμάται καλύτερα και περισσότερο μέσα στην ημέρα

β) αποφάσισα να την βάζω νωρίτερα για βραδυνό, θυμάμαι της έκανα μπάνιο στις 18.30, την τάιζα και μέχρι τις 19.30 είχε κοιμηθεί.

 

Το σημαντικότερο όλων είναι το εξής : Το μωρό δεν πρέπει να μένει ξύπνιο πολλές ώρες. Για παράδειγμα, αν το απόγευμα ξυπνάει από έναν ύπνο κατά τις 18.00, κατά τις 19.00 πρέπει ήδη να έχει ξανακοιμηθεί, στις 20.00 είναι πια υπερκουρασμένη και για αυτό δεν σου κοιμάται. Είναι φαύλος κύκλος!!!

 

Αφού ο απορροφητήρας δεν εξυπηρετεί, παράτα τον! Εμένα στον γιο μου με είχε σώσει, στην κόρη μου είχε καταντήσει μαρτύριο, κούναγα, κούναγα, κούναγα κάτω από τον απορροφητήρα συνέχεια και μόλις έκανα ένα βήμα να απομακρυνθώ ξυπνούσε!!!! Το καλύτερο είναι να προσπαθήσεις να την κοιμίζεις μέσα στο δωμάτιό της, ιδανικά να αποκοιμιέται μόνη της στην κούνια.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ για τις συμβουλες.

 

Γελασα πολύ με τις εκλογες που γραφεις, γιατι κι εγω με τις αυπνιες της μικρης, εχω δει ολες τις ψηφοφοριες της βουλης. Μην εχουμε ψηφοφορια, δεν κλεινει ματι. Αφου νομιζω πως εχει αγχος για την πατριδα :P.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα,

 

Διάβασα προσεκτικά όλο το θέμα. Ο λόγος που απασχολούμαι δεν είναι τόσο για να δώσω λύση σε θέματα ύπνου με τη μικρή μου (έχω ακόμη αντοχές να την ακολουθώ στους ρυθμούς της) αλλά για να καταλάβω λίγο πως λειτουργεί και τι νοείται ως τεχνική ελεγχόμενου κλάματος. Η μέθοδος δεν με εκφράζει και δεν την επικροτώ με κανέναν τρόπο, αλλά καταλαβαίνω πως μόλις μια μαμά χάσει κάπως τους ρυθμούς της κι αρχίσει να φθείρεται η ίδια, έχει ανάγκη να νιώσει ότι ελέγχει και πάλι την κατάσταση όπως φυσικά και να κοιμηθεί! ;) .

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιο σημείο το οποίο μπορούμε να πούμε ότι όντως υπάρχει κακοποίηση ή παραμέληση, στις τεχνικές ελεγχόμενου κλάματος. Αν δηλαδή, ένα νεογέννητο, που δεν έχει κλείσει ούτε μήνα, κλαίει 30 φορές τη μέρα, από ένα τέταρτο, ουρλιάζοντας ουσιαστικά, κι αυτό από την πρώτη μέρα που βγήκε από το μαιευτήριο, αυτό είναι κάτι θεμιτό και αποδεκτό εφόσον οι γονείς το θεωρούν μέσο εκπαίδευσης;

Με αφορά προφανώς για συγγενικό πρόσωπο και ρωτώ γιατί ανησυχώ για το μωρό, είμαι μάρτυρας της όλης κατάστασης, η "εκπαιδευτική διαδικασία" δεν έχει φέρει αποτελέσματα όπως φανταζότανε η μαμά, αλλά αντί να αλλάξει τακτική, έχει γίνει πιο αποστασιοποιημένη και αφήνει όλο και παραπάνω το μωρό να κλαίει. Δεν είμαι γονέας του συγκεκριμένου παιδιού αλλά είμαι μάρτυρας της πρακτικής αυτής ειλικρινά συμπονώ αυτό το μωρό και δαγκώνομαι να μη μιλήσω, μιας και η μαμά είναι απόλυτα αποστασιοποιημένη από αυτή τις κραυγές του μωρού της. Αν ήταν ένα 5χρονο που το έδερναν ή το προσέβαλαν ή το τραμπούκιζαν και ήμουν παρούσα, θα θεωρούσα ευθύνη μου να πω κάτι στο γονέα. Τώρα όμως;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Διάβασα προσεκτικά όλο το θέμα. Ο λόγος που απασχολούμαι δεν είναι τόσο για να δώσω λύση σε θέματα ύπνου με τη μικρή μου (έχω ακόμη αντοχές να την ακολουθώ στους ρυθμούς της) αλλά για να καταλάβω λίγο πως λειτουργεί και τι νοείται ως τεχνική ελεγχόμενου κλάματος. Η μέθοδος δεν με εκφράζει και δεν την επικροτώ με κανέναν τρόπο, αλλά καταλαβαίνω πως μόλις μια μαμά χάσει κάπως τους ρυθμούς της κι αρχίσει να φθείρεται η ίδια, έχει ανάγκη να νιώσει ότι ελέγχει και πάλι την κατάσταση όπως φυσικά και να κοιμηθεί! ;) .

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιο σημείο το οποίο μπορούμε να πούμε ότι όντως υπάρχει κακοποίηση ή παραμέληση, στις τεχνικές ελεγχόμενου κλάματος. Αν δηλαδή, ένα νεογέννητο, που δεν έχει κλείσει ούτε μήνα, κλαίει 30 φορές τη μέρα, από ένα τέταρτο, ουρλιάζοντας ουσιαστικά, κι αυτό από την πρώτη μέρα που βγήκε από το μαιευτήριο, αυτό είναι κάτι θεμιτό και αποδεκτό εφόσον οι γονείς το θεωρούν μέσο εκπαίδευσης;

Με αφορά προφανώς για συγγενικό πρόσωπο και ρωτώ γιατί ανησυχώ για το μωρό, είμαι μάρτυρας της όλης κατάστασης, η "εκπαιδευτική διαδικασία" δεν έχει φέρει αποτελέσματα όπως φανταζότανε η μαμά, αλλά αντί να αλλάξει τακτική, έχει γίνει πιο αποστασιοποιημένη και αφήνει όλο και παραπάνω το μωρό να κλαίει. Δεν είμαι γονέας του συγκεκριμένου παιδιού αλλά είμαι μάρτυρας της πρακτικής αυτής ειλικρινά συμπονώ αυτό το μωρό και δαγκώνομαι να μη μιλήσω, μιας και η μαμά είναι απόλυτα αποστασιοποιημένη από αυτή τις κραυγές του μωρού της. Αν ήταν ένα 5χρονο που το έδερναν ή το προσέβαλαν ή το τραμπούκιζαν και ήμουν παρούσα, θα θεωρούσα ευθύνη μου να πω κάτι στο γονέα. Τώρα όμως;

Δεν έχω διαβάσει όλο το θέμα, και για την ιστορία να αναφέρω ότι κάναμε εκπαίδευση ύπνου στη μικρή στους 4,5 μήνες, κι αφού το τερματίσαμε άσχημα, δεν μιλώ επομένως από τη θέση του γονέα που δεν άφησε ποτέ το μωρό να κλάψει. Ακόμα και για εμένα λοιπόν, το να προσπαθείς να κάνεις εκπαίδευση ύπνου σε νεογέννητο είναι εξωφρενικό και επιπλέον δε μπορεί να έχει θετικό αποτέλεσμα. Την ικανότητα να ηρεμούν μόνα τους τα μωρά, την αποκτούν μεταγενέστερα, μπορείς να προσπαθήσεις στους 2 μήνες να τα βάλεις σε υποτυπώδες πρόγραμμα, αλλά και τότε δεν είναι σίγουρο ότι θα πετύχει. Θεωρώ ότι το νεογέννητο υποβάλλεται σε άσκοπο στρες και μεγάλη ταλαιπωρία.

Κάτι μου λέει όμως ότι και να πεις κάτι, δε θα το λάβουν υπόψιν, ειδικά αν συζητάμε για αποστασιοποίηση. Το κλάμα του μωρού θέλεις δε θέλεις, δεν μπορείς να το αγνοείς, δε γίνεται να μη σε αγγίζει...

Link to comment
Share on other sites

Το ελεγχόμενο κλάμα αφορά μόνο τον ύπνο και η μέθοδος έχει ως απαραίτητη προϋπόθεση ότι το μωρό δεν πεινάει/κρυώνει/πονάει/είναι άρρωστο κλπ. Επίσης εξαντλείται κατά το κοιμισμα και σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι ο γονιός είναι γενικά αποστασιοποιημένος και δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες του μωρού. Εγώ είμαι αυτή που είχε ανοίξει το θέμα, πάνε πια κοντά 2 χρόνια και δεν έχω μετανιώσει ούτε στιγμή για την απόφαση της "εκπαίδευσης", μεγάλο όμως ρόλο στην επιτυχία της και στη συνεχιζόμενη συνέπεια στον καλό ύπνο που έχει δείξει η κόρη μου είναι ότι ως γονείς χτίσαμε μαζί της σχέση μεγάλης ασφαλείας και εμπιστοσύνης παρά τα "μικρά βασανιστήρια" που πέρασε :D:D:D Μια τέτοια σχέση δεν χτίζεται με αδιάφορους γονείς, αλλά ελεγχόμενο κλάμα δεν σημαίνει αδιαφορία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ σα μητέρα έχω χρησιμοποιήσει την τεχνική αυτή στο γιο μου. Όμως δεν θα προσπαθησω να απαντήσω στα ερωτήματά σου. Για να γίνει συζήτηση πρέπει κ οι δύο πλευρές να ξέρουν για τί μέθοδο μιλάμε πράγμα το οποίο συμβαίνει σπάνια... οι περισσότεροι δεν έχουν διαβάσει κάτι συγκεκριμένο πάνω στην τεχνική ( εγώ μόνο το "κοιμήσου παιδί μου" έχω υπόψη μου , δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο) κ έτσι οδηγούμαστε σε ατελείωτες ώρες χαμένης κουβέντας.

 

κάποια βασικά:

Το συγκεκριμένο βιβλίο δεν προτείνει κάποια πρακτική σε τόσο μικρή ηλικία παρά καθημερινές ρουτίνες (φως-σκοτάδι, φασαρία-ησυχία) έως 3 μηνών. Από 3 μηνών ή όταν το παιδί μπει σε 24ωρο, δηλαδή με συνεχόμενο βραδυνό ύπνο, μιλάει για ρουτίνα ημερήσια πχ. μπάνιο-γάλα-ύπνο κάθε μερα, ίδια ώρα με τον ίδιο τρόπο.

Από 6 μηνών κ πάνω μιλάει για το περιβόητο ελεγχόμενο κλάμμα το οποίο ορίζει με λεπτά (σε πίνακα) ώστε το παιδί να μη νοιώθει εγκαταλειψη κ εξηγεί κ όλο το πλαίσιο στο οποίο στηρίζεται...

 

βρε κορίτσια δεν είναι τόσο τραγικό να αφήσεις το παιδί 3 λεπτά να κλαίει... μερικές φορές πραγματικά απορώ, δεν σας έχει τύχει το μωρό να κλαίει μέχρι να του φτιάξετε γάλα ή να πάτε στην τουαλέτα? μόνο εγώ τρέχω πανικόβλητη κ για να τα προλάβω όλα θα έχουμε κ λίγα κλάμματα μέσα στη μέρα...

 

να πω κ πάλι ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα με κάποιον που διαφωνεί με τη μέθοδο, δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι σε όλα!!! όμως να μιλήσουμε για όλη τη μέθοδο όχι μόνο για το σημείο που λέει "μην τρέξετε στα 2 δευτερόλεπτα γιατί τα παιδιά τείνουν να γίνονται χειριστηκά!!!" μην το παρουσιάζουμε κ θρίλερ για τα παιδιά, η γειτόνεισά μου τα κοιμίζει στο κρεβάτι της κ όλη μέρα ουρλιάζει ασταμάτητα κ τσακώνεται με το παραμικρό!!!! εμένα αυτό μου φαίνεται θρίλερ.... ( μη κολλήσει καμιά στο τελευταίο, αν κ αληθινή ιστορία, ξέρω πως δεν είναι έτσι όλες οι μαμάδες που τα κοιμίζουν στο κρεβάτι τους...)

Link to comment
Share on other sites

Για να συνεννοούμεθα ...εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό το κομμάτι και βασιζόμενη σε αυτό κυρίως έδωσα την απάντησή μου:

 

Αν δηλαδή, ένα νεογέννητο, που δεν έχει κλείσει ούτε μήνα, κλαίει 30 φορές τη μέρα, από ένα τέταρτο, ουρλιάζοντας ουσιαστικά, κι αυτό από την πρώτη μέρα που βγήκε από το μαιευτήριο, αυτό είναι κάτι θεμιτό και αποδεκτό εφόσον οι γονείς το θεωρούν μέσο εκπαίδευσης;

 

Δε συνηθίζω να κρίνω, όμως το συγκεκριμένο, εφόσον ισχύει δε μου φαίνεται ούτε θεμιτό, ούτε αποδεκτό...

 

Εdit: τη λέξη "αποστασιοποίηση" στο κλάμα του μωρού τη χρησιμοποίησε η Kine, δηλ. ενώ συμβαίνουν αυτά, οι γονείς δεν "ιδρώνουν" καν...

Link to comment
Share on other sites

Για να συνεννοούμεθα ...εμένα μου έκανε εντύπωση αυτό το κομμάτι και βασιζόμενη σε αυτό κυρίως έδωσα την απάντησή μου:

 

Αν δηλαδή, ένα νεογέννητο, που δεν έχει κλείσει ούτε μήνα, κλαίει 30 φορές τη μέρα, από ένα τέταρτο, ουρλιάζοντας ουσιαστικά, κι αυτό από την πρώτη μέρα που βγήκε από το μαιευτήριο, αυτό είναι κάτι θεμιτό και αποδεκτό εφόσον οι γονείς το θεωρούν μέσο εκπαίδευσης;

 

Δε συνηθίζω να κρίνω, όμως το συγκεκριμένο, εφόσον ισχύει δε μου φαίνεται ούτε θεμιτό, ούτε αποδεκτό...

 

Εdit: τη λέξη "αποστασιοποίηση" στο κλάμα του μωρού τη χρησιμοποίησε η Kine, δηλ. ενώ συμβαίνουν αυτά, οι γονείς δεν "ιδρώνουν" καν...

 

καλά συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα!!!

ή απάντηση η δική μου αναφέρεται στην kine... απλώς μέχρι να καταφέρω να γράψω είχατε απαντήσει κ οι υπόλοιπες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Διαβάζω πολύ για το θέμα, ακριβώς για να καταλάβω πως λειτουργεί, παρόλο που δεν με εκφράζει η πρακτική αυτή και καταλαβαίνω ότι δεν λανθάνω αισθανόμενη την ανάγκη να παρέμβω και να "σώσω" αυτό το μωράκι από την απελπισία του, μιας κι η μαμά δεν αισθάνεται την οποιαδήποτε συμπόνοια γι' αυτό. Γενικά θεωρεί ότι το εκπαιδεύει και τα κλάματα είναι γιατί..."μωρό είναι και κλαίει", "θα του περάσει", "θα μάθει ότι δεν θα περνάει το δικό του" κτλ.

 

Το ζήτημα τώρα είναι, τι κάνει κανείς και πως βοηθάς (μιας και δεν μπορείς να πεις κουβέντα σε κανέναν για το πως μεγαλώνει τα παιδιά του). Αλλά αυτό δεν στέκεται στο συγκεκριμένο θέμα. Ευχαριστώ πάντως.

 

Πάω να συνεχίσω το ψάξιμο.

ΥΓ. Γνωρίζετε μήπως κάποιον οποιοδήποτε φορέα/σύλλογο/κάτι άλλο, υποστήριξης σε τέτοια ευαίσθητα θέματα; Αφού δεν ανησυχεί η μαμά, μήπως καταρτιστώ εγώ για το πως να την προσεγγίσω διακριτικά και χωρίς να την προσβάλλω.

Επεξεργάστηκαν by kine
ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

καλά συμφωνούμε απόλυτα σε αυτό, δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα!!!

ή απάντηση η δική μου αναφέρεται στην kine... απλώς μέχρι να καταφέρω να γράψω είχατε απαντήσει κ οι υπόλοιπες!!!!

Οk...

Διότι η kine έγραψε για νεογέννητο που δεν έχει κλείσει ούτε μήνα, και για πρακτική που απ'ό,τι λέει δεν αποδίδει (απολύτως λογικό μου φαίνεται σε αυτή τη φάση?) και αντί να το αφήσουν οι γονείς για αργότερα (αν και εφόσον χρειαστεί), αφήνουν το βρέφος να κλαίει περισσότερο ...

Οπότε τώρα δεν αναφερόμαστε στη συγκεκριμενη τεχνική γενικά, αλλά σε αυτό που εφαρμόζουν οι συγκεκριμένοι γονείς στο συγκεκριμένο παιδί (το κάτω των 30 ημερών), το οποίο είναι, κατά τη γνώμη μου και λίαν επιεικώς, καφρίλα. Νομίζω αυτό ρώτησε η Kine.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Διαβάζω πολύ για το θέμα, ακριβώς για να καταλάβω πως λειτουργεί, παρόλο που δεν με εκφράζει η πρακτική αυτή και καταλαβαίνω ότι δεν λανθάνω αισθανόμενη την ανάγκη να παρέμβω και να "σώσω" αυτό το μωράκι από την απελπισία του, μιας κι η μαμά δεν αισθάνεται την οποιαδήποτε συμπόνοια γι' αυτό. Γενικά θεωρεί ότι το εκπαιδεύει και τα κλάματα είναι γιατί..."μωρό είναι και κλαίει", "θα του περάσει", "θα μάθει ότι δεν θα περνάει το δικό του" κτλ.

 

Το ζήτημα τώρα είναι, τι κάνει κανείς και πως βοηθάς (μιας και δεν μπορείς να πεις κουβέντα σε κανέναν για το πως μεγαλώνει τα παιδιά του). Αλλά αυτό δεν στέκεται στο συγκεκριμένο θέμα. Ευχαριστώ πάντως.

 

Πάω να συνεχίσω το ψάξιμο.

ΥΓ. Γνωρίζετε μήπως κάποιον οποιοδήποτε φορέα/σύλλογο/κάτι άλλο, υποστήριξης σε τέτοια ευαίσθητα θέματα; Αφού δεν ανησυχεί η μαμά, μήπως καταρτιστώ εγώ για το πως να την προσεγγίσω διακριτικά και χωρίς να την προσβάλλω.

Κάποιοι άνθρωποι "ψαρώνουν" με αυτό που θα τους πει κάποιος παιδίατρος. Θέλω να πιστεύω ότι δεν υπάρχουν πολλοί που θα ενέκριναν τέτοιες πρακτικές, σε τόσο μικρό μωρό.

Εσύ δε νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις ριζωμένες αντιλήψεις που μπορεί να έχει κάποιος, μπορείς βέβαια να το επιχειρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Εσύ δε νομίζω ότι μπορείς να αλλάξεις ριζωμένες αντιλήψεις που μπορεί να έχει κάποιος, μπορείς βέβαια να το επιχειρήσεις

 

Καλά, μη νομίζεις ότι νιώθω άνετα ή ότι έχω το θάρρος να εμπλακώ σε κάτι τέτοιο. Μακάρι να ήταν όλα όμορφα και τρυφερά και απλώς να μιλούσαμε για τις αϋπνίες μας. Αλλά από τότε που γέννησα είδα τον κόσμο με άλλο μάτι και πραγματικά απορώ με την άγνοια που είχα, με το πόσα δεν συναισθανόμουν σε σχέση με τα βρέφη, με το πόσο τα απαξιώνουμε ως κοινωνία και παραγνωρίζουμε τη σημασία της καλής ψυχικής τους υγείας και ευρωστίας. Τώρα λοιπόν που κατανοώ, νιώθω ιδιαίτερη ευθύνη απέναντι σε κάθε παιδί κι όχι μόνο στο δικό μου. Απλά νοιάζομαι. Αλλά ξέρω πως μια παρέμβαση μπορεί να χειροτερέψει παρά να βοηθήσει παρά τις προθέσεις.

 

Δε ξερω...προσπαθώ να απαλλαχθώ από τις ενοχές μου που ακούω και δεν μιλώ. Ισως τους κανω δώρο κανένα βιβλίο παιδιάτρου φιλικού προς το βρέφος που να έχει και την υπογραφή μιας "αυθεντίας" να ψαρώσουν.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...