Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδεια εγκυμοσυνης και αναρρωτική


Recommended Posts

καλησπερα κορίτσια!Καλη χρονια ευχομαι σε ολες και γρήγορα ολες να εχουμε αυτο που τοσο πολυ επιθυμούμε!

Διανύω τον 4ο μηνα εγκυμοσυνης και βγήκα με αναρρωτική αδεια λογω αποκόλλησης απο την 6η εβδομαδα.

Θα ηθελα να ρωτήσω,αν συνεχίσω την αναρρωτική μεχρι τελος,στον 8ο μηνα θα μπορεσω να παρω την αδεια εγκυμοσυνης που δικαιούμαι ή θα εχω προβλημα επειδη πηρα τόσες αναρρωτικές;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων!

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα κορίτσια!Καλη χρονια ευχομαι σε ολες και γρήγορα ολες να εχουμε αυτο που τοσο πολυ επιθυμούμε!

Διανύω τον 4ο μηνα εγκυμοσυνης και βγήκα με αναρρωτική αδεια λογω αποκόλλησης απο την 6η εβδομαδα.

Θα ηθελα να ρωτήσω,αν συνεχίσω την αναρρωτική μεχρι τελος,στον 8ο μηνα θα μπορεσω να παρω την αδεια εγκυμοσυνης που δικαιούμαι ή θα εχω προβλημα επειδη πηρα τόσες αναρρωτικές;

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων!

Δε μας είπες πού δουλεύεις όμως...Στο δημόσιο, άσχετα από τις αναρρωτικές που πήρες κανονικά μπαίνοντας στον 8ο ξεκινά το δίμηνο άδειας εγκυμοσύνης....Για ιδιωτικό τομέα ας πει κάποιο κορίτσι που γνωρίζει!Όλα να σου πάνε καλά ως τέλους!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση που εργαζεται η κοπελα. Κ γω σε ιδιωτικο τοτεα ειμαι κ παιρνω κανονικα αναρρωτικες απο τον 3ο και θα παιρνω μεχρι κ τον 8ο οπου θα βγω στην κανονικη αδεια τοκετου. Οποτε don't worry ολα καλα ! Ολα με το καλο σου ευχομαι Eleni3011. Εμαθες αν εχεις αγορακι η κοριτσακι??? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση που εργαζεται η κοπελα. Κ γω σε ιδιωτικο τοτεα ειμαι κ παιρνω κανονικα αναρρωτικες απο τον 3ο και θα παιρνω μεχρι κ τον 8ο οπου θα βγω στην κανονικη αδεια τοκετου. Οποτε don't worry ολα καλα ! Ολα με το καλο σου ευχομαι Eleni3011. Εμαθες αν εχεις αγορακι η κοριτσακι??? :)

 

Και εγω στον ιδιωτικό ειμαι.Εισαι σίγουρη εχεις ρωτήσεις καπου;

Ειναι μαλλον αγοράκι απ΄οτι μας ειπε την δευτερα στην αυχενική!

Σου ευχομαι μια καλη κ ήρεμη συνεχεια εγκυμοσυνης!

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δε μας είπες πού δουλεύεις όμως...Στο δημόσιο, άσχετα από τις αναρρωτικές που πήρες κανονικά μπαίνοντας στον 8ο ξεκινά το δίμηνο άδειας εγκυμοσύνης....Για ιδιωτικό τομέα ας πει κάποιο κορίτσι που γνωρίζει!Όλα να σου πάνε καλά ως τέλους!

 

Ειμαι στον ιδιωτικό.Σευχαριστω πολυ για την απάντηση κ για τις ευχές!

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κοριτσια.Επειδή με απασχολεί κι εμένα το θέμα της αναρρωτικής,ρώτησα λογιστή ,τον κουμπάρο μου δηλαδή και μου είπε ότι κάθε έτος δικαιούμαστε 25 μέρες αναρρωτική που πληρώνει ένα ποσοστό το ικα και το υπόλοιπο ο εργοδότης και μετά την κανονική μας άδεια όσες μέρες δικαούται η καθεμιά!Από εκεί και πέρα μπορείς να πάρεις αναρρωτική μέχρι τον 8ο,αλλά θα είναι άνευ αποδοχών!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει σχεση που εργαζεται η κοπελα. Κ γω σε ιδιωτικο τοτεα ειμαι κ παιρνω κανονικα αναρρωτικες απο τον 3ο και θα παιρνω μεχρι κ τον 8ο οπου θα βγω στην κανονικη αδεια τοκετου. Οποτε don't worry ολα καλα ! Ολα με το καλο σου ευχομαι Eleni3011. Εμαθες αν εχεις αγορακι η κοριτσακι??? :)

 

φυσικα κι εχει σχεση αν εργαζεται στο δημοσιο η στον ιδιωτικο τομεα κοριτσακι μου καλο.δεν ισχυουν τα ιδια....;) με το καλο και εσυ το μωρακι σου!

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια.Επειδή με απασχολεί κι εμένα το θέμα της αναρρωτικής,ρώτησα λογιστή ,τον κουμπάρο μου δηλαδή και μου είπε ότι κάθε έτος δικαιούμαστε 25 μέρες αναρρωτική που πληρώνει ένα ποσοστό το ικα και το υπόλοιπο ο εργοδότης και μετά την κανονική μας άδεια όσες μέρες δικαούται η καθεμιά!Από εκεί και πέρα μπορείς να πάρεις αναρρωτική μέχρι τον 8ο,αλλά θα είναι άνευ αποδοχών!

 

Καλησπερα denise!Εγω μεχρι τωρα εχω παρει συνολικά 40 μερες αναρρωτική αδεια και πληρώνομαι απο το ΙΚΑ,δεν ειναι άνευ αποδοχών δηλαδή.Με μπέρδεψες λιγακι τωρα.......

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μπερδεύτηκα,όλα από το ικα τα πληρώνεσαι?Ο εργοδότης δεν δίνει τίποτα?Και το ικα τι σου δίνει το μισθό σου ή τον κατώτατο μισθό?

 

Περνάω σε καθε αδεια απο επιτροπή μετα καταθέτω τα χαρτιά και πληρώνομαι!Τουλαχιστον ετσι εχει γινει ως τωρα.Μετα απο καμια 10ρια μερες πληρώνομαι μονο απο το ΙΚΑ 10? τη μερα περίπου.Δεν ξερω αν ειναι ο κατώτατος μισθός...

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το οτι δεν εχει εχει σχεση εννοουσα οτι ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο, υπαρχουν δικαιωματα και δε μπορει να μεινει ξεκρεμαστη απο μισθο και αδειες, εφοσον μαλλον μια κοπελα ειναι εγκυος! Εγω περναω καθε μηνα απο επιτροπη, Τον πρωτο μηνα πηρα τα μισα λεφτα π δικαομουν απο το ΙΚΑ κ τα μισα σπο τον εργοδοτη! Και απο την επομενο μηνα κανονικα ολο το ποσο μονο απο το ΙΚΑ . απ οσο γνωριζω αυτη ειναι η φυσιολογικη διαδικασια! Eleni3011 αν καταλαβα σωστα και εσυ γιαυτη τη διαδικασια μιλησες, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Απο την δουλεια εφοσον δεν παιρνω τιποτα ολους αυτους τους μηνες, δεν μπορει να υπαρξει θεμα απ οσο γνωριζω! Επισης μια συναδελφος μου που γεννησε πριν 2 μηνες απ οσο ξερω με τις ιδιες διαδικασια δεν αντιμετωπισε κανενα προβλημα με το θεμα αδεια. Εαν ο γιατρο σου σε βγαλει ακαταλληλη για δουλεια λογω προβληματος δλδ ουτως η αλλως δε θα πας να δουλεψεις αρα γτ να εχει θεμα ο εργοδοτης? δε μπορει να σε υποχρεωσει

Link to comment
Share on other sites

Με το οτι δεν εχει εχει σχεση εννοουσα οτι ειτε ιδιωτικο ειτε δημοσιο, υπαρχουν δικαιωματα και δε μπορει να μεινει ξεκρεμαστη απο μισθο και αδειες, εφοσον μαλλον μια κοπελα ειναι εγκυος! Εγω περναω καθε μηνα απο επιτροπη, Τον πρωτο μηνα πηρα τα μισα λεφτα π δικαομουν απο το ΙΚΑ κ τα μισα σπο τον εργοδοτη! Και απο την επομενο μηνα κανονικα ολο το ποσο μονο απο το ΙΚΑ . απ οσο γνωριζω αυτη ειναι η φυσιολογικη διαδικασια! Eleni3011 αν καταλαβα σωστα και εσυ γιαυτη τη διαδικασια μιλησες, σωστα?

 

Αυτο εννοούσα και εγω και ευχαριστω πολυ για την απάντηση σου!Αυτο που απασχολεί πιο πολυ ειναι μην χάσω την αδεια απο τον 8ο μηνα και μετα λογω των αναρρωτικών.Θα πληρωνομαι απο καπου τοτε;

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο γνωριζω και παλι απο το ΙΚΑ. ισως και καποιο ποσο απο ΟΑΕΔ χωρις να ειμαι σιγουρη κοριτσι μου. Θα παω τελη του μηνα να ενημερωθω με πιο πολλες λεπτομεριες για την αδεια τοκετου κ τα λεφτα που δινουν καθως επισης και ΟΑΕΔ για το τι δινουν εκτος του 6μηνου μετα την γεννα. Την αδεια τοκετου οτι κ να γινει δε μπορεις να την χασεις

Link to comment
Share on other sites

Απ οσο γνωριζω και παλι απο το ΙΚΑ. ισως και καποιο ποσο απο ΟΑΕΔ χωρις να ειμαι σιγουρη κοριτσι μου. Θα παω τελη του μηνα να ενημερωθω με πιο πολλες λεπτομεριες για την αδεια τοκετου κ τα λεφτα που δινουν καθως επισης και ΟΑΕΔ για το τι δινουν εκτος του 6μηνου μετα την γεννα. Την αδεια τοκετου οτι κ να γινει δε μπορεις να την χασεις

 

Σ΄ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφορίες!

Αν μάθεις κατι αλλο ενημέρωσε με.Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου κοπέλα μου!φιλακια

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ΄ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφορίες!

Αν μάθεις κατι αλλο ενημέρωσε με.Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου κοπέλα μου!φιλακια

 

Και σε σενα ολα καλα ευχομαι, με το καλο το μπεμπουλινι σου! ΑΑ για περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να ρωτησεις τον λογιστη σου, η καποιον λογιστη που να χεις εμπιστο.Γιατι εγω δεν γνωριζα οτι τον πρωτο μηνα θα πληρωνομουν και απο την δουλεια, και παρολιγον να χασω 300 ευρω κοντα!! Γιατι αμα δεν τρεξουμε εμεις για οτι δικαουμαστε, δε θα βρεθουν καλοθελητες να μας τα δωσουν απλωχερα κοριτσι μου δυστυχως ! ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε κορίτσια,μου έφυγε τεράστιο βάρος με αυτά που είπατε!Δηλαδή μετά πληρωνόμαστε τουλάχιστον από το ικα.Σίγουρα η άδεια κύησης και λοχείας δεν έχει καμμια σχέση με την αναρρωτική!Θα μπορούσε κάποιος να πάρει αναρρωτική για οποιοδήποτε λόγο

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβως ! Η αδεια τοκετου ειναι αδεια τοκετου, δεν αλλαζει ! Η αναρωτικη δηλωνε απλα οτι για το ταδε διαστημα δεν μπορει καποιος να εργαστει και το ανωτατο χρονικο διαστημα που μπορει να παρει καποιος ειναι ενας μηνας. Γιαυτο και ανα μηνα πηγαινουμε στο ΙΚΑ και επιτροπες. Οσον αφορα τα χρηματα δεν ξερω αν ειναι μεγαλο το χρηματικο ποσο που το πιο πιθανο οχι, αλλα τουλαχιστον απο το τιποτα μεσα στα τοσα εξοδα με τα νινακια, κατι θα ειναι ! Πριν απο μερικα χρονια που γεννησε η συνυφαδα μου ας πουμε , πηρε στα 2000 περιπου . Τωρα ουτε 600 φανταζομαι θα ναι!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ειμαι στην 23 εβδομάδα και απο την αρχη της εγκυμοσύνης μου σταματησατην δουλειά, βγηκα σε αναρρωτική και την ανανεώνω κάθε 30 μέρες,πληρώνομαι κανονικα απο το ικα και πήρα και δώρο χριστουγεννων

I AlmOst Gave Up But GOD GaVe Me HoPe

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ειμαι στην 23 εβδομάδα και απο την αρχη της εγκυμοσύνης μου σταματησατην δουλειά, βγηκα σε αναρρωτική και την ανανεώνω κάθε 30 μέρες,πληρώνομαι κανονικα απο το ικα και πήρα και δώρο χριστουγεννων

I AlmOst Gave Up But GOD GaVe Me HoPe

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

ειμαι στην 23 εβδομάδα και απο την αρχη της εγκυμοσύνης μου σταματησατην δουλειά, βγηκα σε αναρρωτική και την ανανεώνω κάθε 30 μέρες,πληρώνομαι κανονικα απο το ικα και πήρα και δώρο χριστουγεννων

 

 

Καλησπερα κορίτσι μου,

Δώρο πήρες απο το ΙΚΑ ή απο τον εργοδότη σου;Γιατι εγω ενω ειχα αδεια ειχα το πηρα κανονικά απο τον εργοδότη μου.Εχεις προβλημα όντως με την εγκυμοσυνη σου;Ή απλα παιρνεις αναρρωτικές;συγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις αλλα θελω να ξερω τι με συμφέρει να κανω.

IWOMp2.png

 

wEMyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κορίτσι μου,

Δώρο πήρες απο το ΙΚΑ ή απο τον εργοδότη σου;Γιατι εγω ενω ειχα αδεια ειχα το πηρα κανονικά απο τον εργοδότη μου.Εχεις προβλημα όντως με την εγκυμοσυνη σου;Ή απλα παιρνεις αναρρωτικές;συγνώμη για τις πολλες ερωτήσεις αλλα θελω να ξερω τι με συμφέρει να κανω.

 

 

πηρα απο τον εργοδοτη μου για οσο διαστημα δουλεψα , το υπολοιπο που ημουν αναρρωτικη απο το ΙΚΑ. ΠΡΕΠΕΙ να απεχω απο την εργασια μου , περα απο αυτο στις απολαβες μου δεν ειδα διαφορα

I AlmOst Gave Up But GOD GaVe Me HoPe

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια παντως το δωρο το πηρα απο τον εργοδοτη! Λετε να δικαιουμαστε και απο το ΙΚΑ?????

 

 

μεχρι τον μηνα που εργαστηκα πηρα δωρο απο τον εργοδοτη ,τους υπολοιπους μηνες μεχρι και τον Δεκεμβρη πηρα δωρο απο το ΙΚΑ. πιστευω να βοηθησα

I AlmOst Gave Up But GOD GaVe Me HoPe

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...