Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προβληματισμός με τις εξωσχολικές δραστηριότητες


Recommended Posts

Η κορούλα μου είναι 5,5 χρονόν και ξεκκινάει φέτος νήπια. Πέρσι την πήγαινα ζωγραφική μία ώρα την εβδομάδα και μπαλλέτο για τρείς μήνες μέχρι που το βαρεθήκαμε και το σταματήσαμε...

 

Φέτος έχουμε πολλές εναλλακτικές για απογευματινά ενδιαφέροντα, τόσο που έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω σε τί να την πρωτογράψω:

 

  1. Ρυθμική γυμναστική 2-3 φορές την εβδομάδα,
  2. Ζωγραφική 1 φορά την εβδομάδα,
  3. Μουσική προπαιδεία 1 φορά την εβδομάδα (και εκμάθηση οργάνου αν θέλει, άλλη μία)
  4. Αγγλικά καθημερινά στο σχολείο της από μία ώρα με Αγγλίδα κυρία

Σίγουρα δεν θα τα κάνουμε όλα μαζί, αλλά προβληματίζομαι για το ποιά θα ήταν καλύτερα να παρακολουθήσει και ποιά όχι (δεδομένου ότι για όλα μου εξέφρασε θετικά σχόλια...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • maria_t

    maria_t 14 δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 11 δημοσιεύσεις

  • MaRiA06

    MaRiA06 11 δημοσιεύσεις

  • kyra

    kyra 5 δημοσιεύσεις

Γνώμη μου είναι τίποτα από όλα αυτά!

Καλύτερα να πηγαίνετε μία ώρα την ημέρα σε μια παιδική χαρά, όπου το παιδί θα γυμνάζεται και θα κοιονωνικοποιείται.....

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα.

 

Εγώ εξετάζω τις εξής επιλογές: Θεατρικό παιχνίδι ή χορός. Ζωγραφική δεν είχα σκεφθεί... Που μπορώ να απευθυνθώ? (είναι 4 χρονών)

 

Σχετικά με το ερώτημά σου, θα πρότεινα να συμπεριλάβεις οπωσδήποτε τα Αγγλικά και για τη δεύτερη ενασχόληση να διαλέξει η ίδια (εάν θέλει)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου είναι τίποτα από όλα αυτά!

Καλύτερα να πηγαίνετε μία ώρα την ημέρα σε μια παιδική χαρά, όπου το παιδί θα γυμνάζεται και θα κοιονωνικοποιείται.....

 

Ούτως ή άλλως μισή τουλάχιστον ώρα την ημέρα καθόμαστε στην παιδική χαρά του σχολείου τους και παίζουνε...

 

Πού και πού τους πηγαίνω και σε κανένα παιδότοπο για αλλαγή...

 

Άσε που αν αρχίσουν τα πρωτοβρόχια οι παιδικές χαρές θα είναι μες στις λάσπες...

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα.

 

Εγώ εξετάζω τις εξής επιλογές: Θεατρικό παιχνίδι ή χορός. Ζωγραφική δεν είχα σκεφθεί... Που μπορώ να απευθυνθώ? (είναι 4 χρονών)

 

Σχετικά με το ερώτημά σου, θα πρότεινα να συμπεριλάβεις οπωσδήποτε τα Αγγλικά και για τη δεύτερη ενασχόληση να διαλέξει η ίδια (εάν θέλει)

 

Συνήθως οι δήμοι ή οι ενορίες οργανώνουν μαθήματα ζωγραφικής και για μικρά παιδιά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή τον ίδιο προβληματισμό έχω και εγώ....τελικά αποφάσισα να την πάω μόνο σε μια δραστηριότητα....και αυτή επειδή την έχουμε ξεκινήσει από 9 μηνών και την ζητάει επίμονα. Ο προβληματισμός μου είναι ότι επειδή σε 2 χρόνια θα πάει στο δημοτικό , το νηπιαγωγείο είναι ο χρόνος που μπορεί να παίξει.Έχοντας διαβάσει πολλά για το παιγνίδι λόγω επαγγελματός και βιώνοντας το στην πράξη αφού βλέπω τα νήπια στην τάξη μου, αποφάσισα να την αφήσω να ζήσει την παιδική της ηλικία και πια στα 7 της πιο συνειδητοποιημένα να επιλέξει τι θέλει να κάνει. Σαφώς και ισχύει το να δώσουμε στα παιδιά μας όσο το δυνατόν πιο πολλά ερεθίσματα και παραστάσεις...αλλά μήπως το παρακάνουμε αντιμετωπίζοντάς τα με όρους ενηλίκων και αντίστοιχης απασχόλησης;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ να απασχολώ με κάτι εποικοδομητικό τη μικρή μου τα απογεύματα αλλά έχω την εντύπωση ότι για την ηλικία της (2,5) δεν μπορώ να κάνω και πολλά. Τι λέτε?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον ίδιο προβληματισμό έχω και εγώ....τελικά αποφάσισα να την πάω μόνο σε μια δραστηριότητα....και αυτή επειδή την έχουμε ξεκινήσει από 9 μηνών και την ζητάει επίμονα. Ο προβληματισμός μου είναι ότι επειδή σε 2 χρόνια θα πάει στο δημοτικό , το νηπιαγωγείο είναι ο χρόνος που μπορεί να παίξει.Έχοντας διαβάσει πολλά για το παιγνίδι λόγω επαγγελματός και βιώνοντας το στην πράξη αφού βλέπω τα νήπια στην τάξη μου, αποφάσισα να την αφήσω να ζήσει την παιδική της ηλικία και πια στα 7 της πιο συνειδητοποιημένα να επιλέξει τι θέλει να κάνει. Σαφώς και ισχύει το να δώσουμε στα παιδιά μας όσο το δυνατόν πιο πολλά ερεθίσματα και παραστάσεις...αλλά μήπως το παρακάνουμε αντιμετωπίζοντάς τα με όρους ενηλίκων και αντίστοιχης απασχόλησης;

 

Εγώ θα ήθελα να την πάω κάπου απλώς για να περνά ευχάριστα την ώρα της (χωρίς αυστηρό πρόγραμμα) και όχι απαραίτητα για να αποκτήσει εφόδια για αργότερα, μιας και είναι μόνο 4... Όσο να΄ναι τον χειμώνα περιορίζονται οι εξόδοι, νυχτώνει νωρίς κτλ...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστευω πως σε αυτες τις ηλικιες τα παιδια θελουν δραστηριοτητες γιατι εκτωνονονται και στην ουσια ειναι σαν παιχνιδι.Εμενα ο μικρος ειναι 5χρονων(παει νηπιο) και απο περυσι τον εχω γραψει taekwondo.Παμε 2 φορες την εβδομαδα και το περιμενει πως και πως!!!

Φετος μου ειπε(που ακουσε απο ενα παιδακι)οτι θελει να παει και αυτος ποδοσφαιρο...!!!

Καποιες φιλες λενε μην ειναι πολυ. Γιατι βρε παιδια??? Αφου σχολαει νωρις 12,15(και στην ουσια το νηπιο ειναι παιχνιδι ακομα) ολες τις υπολοιπες ωρες τι να κανει μεσα στον σπιτι.?? Ειναι δραστηριωτητες που τον διασκεδαζουν και τον γυμναζουν συχρωνος.!!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τον ίδιο προβληματισμό έχω και εγώ....τελικά αποφάσισα να την πάω μόνο σε μια δραστηριότητα....και αυτή επειδή την έχουμε ξεκινήσει από 9 μηνών και την ζητάει επίμονα. Ο προβληματισμός μου είναι ότι επειδή σε 2 χρόνια θα πάει στο δημοτικό , το νηπιαγωγείο είναι ο χρόνος που μπορεί να παίξει.Έχοντας διαβάσει πολλά για το παιγνίδι λόγω επαγγελματός και βιώνοντας το στην πράξη αφού βλέπω τα νήπια στην τάξη μου, αποφάσισα να την αφήσω να ζήσει την παιδική της ηλικία και πια στα 7 της πιο συνειδητοποιημένα να επιλέξει τι θέλει να κάνει. Σαφώς και ισχύει το να δώσουμε στα παιδιά μας όσο το δυνατόν πιο πολλά ερεθίσματα και παραστάσεις...αλλά μήπως το παρακάνουμε αντιμετωπίζοντάς τα με όρους ενηλίκων και αντίστοιχης απασχόλησης;

 

Συμφωνω με αυτο!!

 

Και θελω να μεταφερω κατι που μου αρεσε

 

''Ο Ονορε, συγγραφεας,ενα απογευμα του εδωσε ο γιος του ενα σημειωμα απο την παιδαγωγο που ελεγε οτι ο γιος του ειχε ιδιατερη κλιση στη ζωγραφικη.Κατι τετοιο ηταν αρκετο για να φανταζεται οτι ογιος του θα γινει ο νεος πικασο.Αρχισε λοιπον να ψαχνει στο ιντερνετ για μαθηματα ζωγραφικης και δασκαλους.Το επομενο πρωι το ονειρο του διαλυθηκε οταν ο γιος του, του ειπε:''Μπαμπα δε θελω να παω σε μαθημα ζωγραφικης εμενα μου αρεσει απλως, να... ζωγραφιζω.Γιατι εσεις οι μεγαλοι θελετε να μπλεκεστε σε ολα;''..................................... ;)

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

rasputin εμένα που ο πατέρας μου δεν έχει ιδέα από μπάλα, έγινα το όνειρο κάθε ποδοσφαιρόφιλου μπαμπά...

Μην ανησυχείς, αν το θέλουν θα τις παίρνεις μαζί. Και δεν είναι γραμμένο στο dna...

 

Στο θέμα μας, mariamb τι δραστηριότητα ξεκίνησε 9 μηνών?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με αυτο!!

 

Και θελω να μεταφερω κατι που μου αρεσε

 

''Ο Ονορε, συγγραφεας,ενα απογευμα του εδωσε ο γιος του ενα σημειωμα απο την παιδαγωγο που ελεγε οτι ο γιος του ειχε ιδιατερη κλιση στη ζωγραφικη.Κατι τετοιο ηταν αρκετο για να φανταζεται οτι ογιος του θα γινει ο νεος πικασο.Αρχισε λοιπον να ψαχνει στο ιντερνετ για μαθηματα ζωγραφικης και δασκαλους.Το επομενο πρωι το ονειρο του διαλυθηκε οταν ο γιος του, του ειπε:''Μπαμπα δε θελω να παω σε μαθημα ζωγραφικης εμενα μου αρεσει απλως, να... ζωγραφιζω.Γιατι εσεις οι μεγαλοι θελετε να μπλεκεστε σε ολα;''..................................... ;)

Συμφωνω σε αυτο που λες...!!!

Ομως πιστευω πως πρεπει να καθοδηγουμε τα παιδια μας σε καποια πραγματα (σαφως χωρις πιεση) και να ασχολουνται και να μαθαινουν πραγματα. Γιατι δυστηχως στην εποχη που ζουμε αν τα αφησεις μονα να επιλεξουν...αυτο θα ειναι μονο ηλ.παιχνιδια,τηλεωραση,υπολογηστης....!!!

Ξερω πολους γονεις με αυτον τον προβλημματισμο.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Φέτος έχουμε πολλές εναλλακτικές για απογευματινά ενδιαφέροντα, τόσο που έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω σε τί να την πρωτογράψω:

 

  1. Ρυθμική γυμναστική 2-3 φορές την εβδομάδα,
  2. Ζωγραφική 1 φορά την εβδομάδα,
  3. Μουσική προπαιδεία 1 φορά την εβδομάδα (και εκμάθηση οργάνου αν θέλει, άλλη μία)
  4. Αγγλικά καθημερινά στο σχολείο της από μία ώρα με Αγγλίδα κυρία)

Κοίτα εγώ σαν καθηγήτρια αγγλικών θα σου έλεγα οτι τα αγγλικά είναι πολύ καλη ιδέα με την προϋπόθεση να γίνονται με διασκεδαστικό τρόπο!Και θα μάθει και θα περνάει την ώρα της δημιουργικά.Πάρε μια ιδέα

 

Αλλά μου αρέσει και η ρυθμική και νομίζω θα αρέσει και στο παιδάκι σου!

“Teachers open the door, but you must enter by yourself.”

Chinese Proverb

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα και εγώ να απασχολώ με κάτι εποικοδομητικό τη μικρή μου τα απογεύματα αλλά έχω την εντύπωση ότι για την ηλικία της (2,5) δεν μπορώ να κάνω και πολλά. Τι λέτε?

 

Στη σχολή μουσικής πάντως που ρώτησα μου είπανε ότι έχουνε τμήματα μουσικής ειδικά για από μηνών...! Δε χάνεις τίποτα να ρωτήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα εκανα μια συζητηση μαζι της και αν ηθελε να τα κανει ολα..θα τα εκανε ολα με την προυποθεση οτι θα ηταν μονο γι αυτην την χρονια (που δεν εχει διαβασμα αλλα αυτο δεν θα της το ελεγα) και οτι του χρονου θα μπορουσε να ακολουθησει αν θελει μονο μια δραστηριοτητα...

 

Επειδη οπως παντα πιστευω οτι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο... τ αφηνουμε να μας οδηγησουν...αν στην πορεια μας πει οτι μαμα κουραστηκα ή δεν θελω απλα σταματαμε ...(και μιλαω γι αυτη την ηλικια μονο...αν το παιδι ηταν μεγαλυτερο οι αποψεις μοθ ειναι διαφορετικες)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως θα εκανα μια συζητηση μαζι της και αν ηθελε να τα κανει ολα..θα τα εκανε ολα με την προυποθεση οτι θα ηταν μονο γι αυτην την χρονια (που δεν εχει διαβασμα αλλα αυτο δεν θα της το ελεγα) και οτι του χρονου θα μπορουσε να ακολουθησει αν θελει μονο μια δραστηριοτητα...

 

Επειδη οπως παντα πιστευω οτι το καθε παιδι ειναι διαφορετικο... τ αφηνουμε να μας οδηγησουν...αν στην πορεια μας πει οτι μαμα κουραστηκα ή δεν θελω απλα σταματαμε ...(και μιλαω γι αυτη την ηλικια μονο...αν το παιδι ηταν μεγαλυτερο οι αποψεις μοθ ειναι διαφορετικες)

 

πέρσι όπως είπα ξεκκινήσαμε μπαλλέτο επηρεασμένες από τις μπαρμπες, αλλά σε 3 μήνες κουραστήκαμε...

 

εννοείται ότι δεν το πίεσα να συνεχίσει το παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εγω φοβαμαι και το γεγονος το να ξεκιναει συνεχεια κατι νεο και να το σταματα....οχι επειδη δεν της αρεσει..αλλα επειδη βαρεθηκε...γενικα...

 

Οποτε στα δικα μου που ειναι πιο μεγαλα και κατα καιρους ζητανε διαφορα..τους εχω πει ενα ενα ..θα τελειωνουν αυτο που ξεκινησαν (στην δικη μας περιπτωση το ταεκβοντο που τους αρεσει..να φτασουν δλδ στη μαυρη ζωνη) και μετα να κανουν οτι αλλο θελουν...ΑΛΛΑ οτι ξεκιναμε και μας αρεσει το τελειωνουμε...(επειδη εγω σαν παιδι ολο ξεκιναγα κατι και ολο σταματαγα γι αυτο το λογο ενω μου αρεσαν...και επειδη οι γονεις μου ειχαν την αποψη με το ζορι δεν γινεται....εγω δεν ηθελα με το ζορι...αλλα λιγο σπρωξιμο...αφου μου αρεσαν)

 

Βεβαια αυτο ειναι αλλο θεμα...αλλα πρεπει να προσεχουμε κατα την γνωμη μας μην περασουμε και σ αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως σε αυτες τις ηλικιες τα παιδια θελουν δραστηριοτητες γιατι εκτωνονονται και στην ουσια ειναι σαν παιχνιδι.

 

Κι όχι μόνο αυτό... Πιστεύω πως αν ξεκκινήσει ένα παιδί σε αυτή την ηλικία κάποια δραστηριότητα σαν παιχνίδι, τότε είναι πιο εύκολο να την αγαπήσει, παρά αν το ξεκκινήσει σε ένα ήδη φορωμένο πρόγραμμα 7-8 χρονών και το δει σαν αναγκαστικό μάθημα...

Link to comment
Share on other sites

Στους 9 μήνες ξεκινήσαμε baby swimming....ίσως πιο πολύ για να καλύψω δικές μου ανάγκες...παρά του παιδιού...αφού πηγαίναμε μαζί με μια φίλη και εννοείται τα μωρά....και ήταν μια ώρα χαλάρωσης για εμάς.Πλέον κοντά στα 4...έχει μάθει σχεδόν να κολυμπάει μόνη της και έχει μια απίστευτη σχέση με το νερό. Το ζητάει επίμονα ....και δεν θέλω να της το στερήσω.

Από την άλλη πλευρά...οι εξωσχολικές δραστηριότητες δεν πρέπει να συσχετίζονται με το παιγνίδι...γιατί και εκεί ισχύουν κανόνες, πρόγραμμα και πειθαρχία. Εννοώ ότι τα παιδιά δεν κάνουν ότι θέλουν αλλά και εκεί υπάρχει κάποιος προπονητής/εκπαιδευτής/δάσκαλος που τους δείχνει τι πρέπει να κάνουν και έχει συγκεκριμένες απαιτήσεις ανάλογα βέβαια με την ηλικία τους. Μιλάω και από προσωπικά εμπειρία,ούσα ένα παιδί με πολλές εξωσχολικές δραστηριότητες...αλλά γιατί βλέπω ότι και το πρόγραμμα κολύμβησης εξελλίσσεται σε ένα σταθερό πρόγραμμα ασκήσεων με συγκεκριμένη "ρουτίνα" που σκοπό έχει να εκπαιδεύσει τα παιδιά και όχι απλά να τα αφήνουν να παίζουν με τον δικό τους τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οταν λεμε και εμεις ''παιχνιδι''δεν εννοουμε οτι περνουν μαζι τα παιχνιδια τους και κανουν οτι θελουν εκει..!!!

Εξαλου το taekwondo(που παει ο γιος μου) μαθαινουν πρωτα απο ολα πειθαρχια,αλλα σε αυτη την ηληκια τους το φερνει τοσο ομορφα που δεν τον περνανε για τον χιτλερ...οπως οταν τον εχω δει(το δασλκαλο) στα αρκετα μεγαλα παιδια.

Τα τελευταια 5 λεπτα ''παιζουν με την μπαλα και μπροσπαθει να τους ακουμπησει με αυτη και αυτα τρεχουν να την αποφυγουν για να μην χασουν. Το αποτελεσμα αυτου ξερεις πιο ειναι???......Τα παιδια νομιζουν οτι παιζουν...ενω ο δασκαλος τους μαθαινει πως να αποφευγουν γρηγορα κατι που ερχετε να τους χτυπησει.!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τη ρυθμική γυμναστική μάλλον θα τη ξεκκινήσει η κόρη μου. Το πρόβλημα είναι ότι και ο μικρός μου (3,5 χρονών) θέλει και αυτός πολύ!!!

 

Θα ξεκκινούσατε ρυθμική σε αγοράκι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...