Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοντός χαλινός γλώσσας / Πρόβλημα στον Θηλασμό, Ομιλία, Κατάποση


Recommended Posts

οταν γεννηθηκε ο μικρος μου μου ειπε η παιδιατρος του λητω οτι εχει κοντο χαλινο στην γλωσσα και οτι θα πρεπει πριν χρονισει το μωρο να του το κοψουμε :cry: για να μην εχει προβλημα στην ομιλια...

 

η παιδιατρος μου ειπε οτι θα το παρακολουθουμε....

 

γνωριζετε κατι γι΄αυτο?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το μόνο που έχω ακούσει ήταν απ την κοπέλα δίπλα μου που γεννήσαμε στο Ιασω και είχε και αυτής η μπουμπού της το ίδιο πρόβλημα

απ όσο άκουσα λοιπόν από τον γιατρό εκεί, ήταν πολύ καθυσηχαστικός λέγοντας ότι δεν είναι κάτι σπανιο κι ότι είναι πολύ απλή επέμβαση/διαδικασία και να μην ανησυχεί καθόλου

 

μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου.... :(

Link to comment
Share on other sites

Κι ο δικός μου, όταν γεννήθηκε, με ενημέρωσαν ότι έχει κοντό χαλινό και ότι θα πρέπει να σκεφτούμε την επέμβαση άμεσα, γιατί αργότερα μπορεί να μην αρθρώνει σωστά το λάμδα και το ρο. Όταν ήρθε η παιδίατρος στο σπίτι, μας είπε ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο, ότι θα το παρακολουθήσουμε κι οτι δεν είναι απαραίτητο να του κάνουμε την επέμβαση αν δεν θέλουμε. Κι έτσι προτιμήσαμε να το αφήσουμε στην τύχη του, γιατί μου φαινόταν πολύ άσχημο να βάλω το παιδάκι μου σε τέτοια ταλαιπωρία...

Προσωπικά προτιμώ να πληρώσω τις λογοθεραπείες του αργότερα, αν χρειαστεί, παρά να τον υποβάλω σε αυτή τη δοκιμασία...

 

Σημείωση: Ο παιδίατρος του ΜΗΤΕΡΑ, πάντως, ήθελε να τον χειρουργήσει ει δυνατόν και την ίδια μέρα και μου έδωσε την εντύπωση ότι ενδιαφερόταν περισσότερο να τα τσεπώσει, παρά οτιδήποτε άλλο... :?:evil:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

στο μητερα ειπαν το ιδιο πραγμα ακριβως στην κουμπαρα μου...το μωρο της ειναι ακριβως στην ιδια ηλικια με το δικο σου :) ....

 

κι εκεινη απλα το παρακολουθει....

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μια φιλης μου ειχε...ειχαν αποφασισει να μην ταλαιπωρησουν το παιδι.

Ο μικρος μιλησε..αλλα οχι καθαρα...και τελικα οταν το κοψαν ηταν αρκετα αργα(δεν υπηρχε περιπτωση να μιλησει καθαρα) και ετσι παρολο που το κοψαν..χρειαστηκε και λογοθεραπειες :?

Απλα παρ τε αρκετες γνωμες και απο ιδιωτικους και απο δημοσιους γιατρους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας πω και εγω που χαμε το ιδιο προβλημα και τελικα του το κοψαμε σε ηλικια 45 ημερων (πανω κατω).

ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι μπορω να το κανω οποτε θελω αλλα αν το αφησω για αργοτερα θα ειναι πιο επωδυνο για τον μικρο.

τον πιστεψα γιατι απλα δεν θα το κανε αυτος οποτε δεν ειχε να κερδισει χρηματικα με το αν θα το κανω η οχι :wink:

μου ειπε οτι υπαρχει περιπτωση να μην πει καθαρα το ρο αλλα δεν ειναι και ντεφακτο.

τελικα πηγα σε παιδοχειρουργο και ηταν 1λεπτο υποθεση, εγω βεβαια ειχα πεθανει στο κλαμα αλλα ο μικρος με το που ξεπερασε το σοκ και σταματησα να του κραταω μια μικρη γαζα στο στομα ηταν μια χαρα.

απλα για εκεινη την μερα μου ειπαν να του δωσω χλιαρο γαλα προς δροσερο.

δεν ειναι οτι πιο ευκολο σας το ξαναλεω ειχα πλανταξει αλλα ηταν 5λεπτα.

και πραγματικα νιωθω ανακουφηση που το εκανα τοτε,τωρα πιστευω θα ταν πολυ πιο δυσκολα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! και ο δικος μου γιος το εχει, αλλα μας ειπε η παιδιατρος οτι θα το κοιταξουμε και οτι δεν πρεπει να μας ανησυχει πολυ γιατι ισως να μην χρειαστει να το κοψουμε.

Link to comment
Share on other sites

πάντως απ τα λεγόμενα σας επιβεβαιώνω αυτό που είχα ακούσει απ τον παιδίατρο ότι είναι αρκετά συχνό κι άρα... όχι ανησυχητικό :wink:

 

εύχομαι σε όλες σας σύντομα να λήξει αυτό το θέμα χωρίς προβλήματα κι ει δυνατόν να αποφύγετε τις επεμβάσεις :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα η μπεμπα γεννηθηκε με κοντο χαλινο. Στο νοσοκομειο μου ειχαν πει να το κοψω στους 6 μηνες πριν αρχισει να τρωει.Η παιδιατρος μου ειπε να μην το κοψω γιατι αν ειχε προβλημα οταν θηλαζε θα μου "εσχιζε" την θηλη. Μια φιλη μου το εκοψε στα 28 της και ποτε δεν ειχε προβλημα ομιλιας . Οποτε και εγω πηρα την αποφαση να μην το πειραξω ακομα. :D

Link to comment
Share on other sites

μπορει να εχεις δικιο εγω να σου πω δεν με αγχωσε ιδιαιτερα αυτο το θεμα γιατι με καθυσηχασε η παιδιατρος αλλα τωρα που θα ξαναπαμε θα την ξαναρωτησω γιατι θα αρχισουμε επιτελους να τρωμε να δουμε θα τακαταφερουμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

Dina είχαμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα αλλά δυστυχώς το ανακαλύψαμε στην ηλικία των 3, 5 ετών περίπου και μάλιστα όχι από την παιδίατρο, αλλά από την δασκάλα στον παιδικό, η οποία λόγω της πολύχρονης εμπειρίας της (ήταν δασκάλα και στον άντρα μου), το καταλαβε την ώρα του φαγητού ότι ο μικρός δεν γυρίζει καλά τη γλώσσα του την ώρα που μασάει.Πήγαμε στην παιδίατρο και εξακρίβωσε ότι ο χαλινός είναι κοντός. Μετά από 3,5 χρόνια που τον έβλεπε, έπρεπε εμείς να της το πούμε για να το εξακριβώσει;;;;;; :x Πήγαμε σε ωρυλα, μας έβγαλε παραπεμπτικό και στο νοσοκομείο η όλη διαδικασία κράτησε 5 λεπτά και μετά το παιδί δεν πονούσε καθόλου. Το όλο θέμα είναι ότι αν το καταλάβαινε η παιδίατρος και το κάναμε νωρίτερα δεν θα ταλαιπωρούμασταν με λογοθεραπείες για το ρ και το λ! Και φυσικά άλλαξα παιδίατρο.

Όσο για τα 2 γραμματάκια, ο μικρός τα αρθρωνει πλέον και τα 2, και έτσι μας έμειναν 3-4 συνεδρίες και όλα αυτά από τη δική της αδιαφορία. Γιατί όσες φορές πηγαίναμε άνοιγε του μικρού το στόμα, για να δεί το λαιμό του. Ήταν μακριά από εκεί ο χαλινός :?::?:

Βέβαια σε όλους δεν είναι το ίδιο κοντός. Εξαρτάται και από την περίπτωση!!!!!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω τεσταρισα την παιδιατρο μου για να δω αν θα το δει .και οντως το ειδε στην πρωτη επισκεψη....

 

απο οτι μπορω να καταλαβω ειναι αρκετα κοντο,οποτε μαλλον δεν θα το γλιτωσουμε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο της. Είστε από τους τυχερούς που πέσατε σε παιδίατρο που δεν εξετάζει μόνο ότι πονάει!

Μην αγχώνεσαι Ντίνα μου. Είναι κάτι που γίνεται πολύ γρήγορα και το σημαντικό είναι ότι το παιδί δεν πονάει ούτε κατά την διάρκεια(μια που ψεκάζουν το σημείο εκείνο με ξυλοκαϊνη) αλλά ούτε και μετά.

Και το πιο σημαντικό είναι ότι θα αποφύγετε το ενδεχόμενο προβλήματος με την άρθρωση! :wink::)

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

χθες τελικα κοψαμε το χαλινό...όλα έγιναν γρηγορα....λίγο αιματακι,λιγη γκρινια και αυτο ειναι όλο....σήμερα είμαστε καλυτερα....

 

προσοχή ομως ...πολλοί γιατροι κανουν ολικη ναρκωση για κατι τοσο απλο(απο οτι μου ειπε ο γιατρος για να τσεπωνουν φακελακια)...γι ΄αυτο σε όσες μαμαδες εχουν πει για ολική ναρκωη ψαξτε το λιγο.....

Link to comment
Share on other sites

εμάς και οι δύο παιδίατροι είπαν να περιμένουμε να μεγαλώσει λίγο...δεν είναι όμως και εντελώς κοντός...δεν θέλω να το ρισκάρω...μετά τους 6 μήνες λέω να το κόψω ούτως ή αλλως...παρεπιπτόντως αυτό το κληρονομίσαμε από τον μπαμπά μας που το ανακάλυψε μόλις τώρα με το μωρό!!!! Κανένα προβλημα ούτε στην αρθρωση ούτε στο φαγητό!! :lol:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κι εμάς η μπέμπα μας είχε κοντό χαλινό και της το κόψαμε τις μέρες που μείναμε στο μαιευτήριο (στο Μητέρα). Είναι μια πολύ απλή χειρουργική επέμβαση που διαρκεί λίγα λεπτά και γίνεται με τοπική νάρκωση. Είναι καλύτερα να την κάνεις όσο πιο νωρίς γίνεται. Δεν ξέρω αν είναι κληρονομική πάντως είχα κι εγώ όταν γεννήθηκα και αποφασίσαν να μου την κόψουνε όταν ήμουν κάποιων εβδομάδων. Ευτυχώς γιατί ήξερα ότι δεν ήταν κάτι σοβαρό. Θα συμβούλευα αν το αποφασίσετε να το κάνετε όσο το δυνατόν συντομότερα γιατί θα είναι και πιο ανώδυνο και για εσάς και για το μωρό. Εμείς είπαμε στην παιδοχειρούργο ότι θέλαμε να είμασταν απ΄έξω από το δωμάτιο που θα γινότανε η εγχείρηση κι αυτή γέλασε και μας είπε περιμένετε, επέστρεψε σε 5 λεπτά και μας είπε τελειώσαμε όλα καλά.

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

κι εμείς τελικά θα το αφήσουμε στην ησυχία του, αφού και ο παιδίατρος αλλά και μια φίλη λογοθεραπευτρια μας λεει ότι δεν σχετίζεται πάντα με προβλήματα στην ομιλία... Θα περιμένουμε να δουμε...

 

Αν υπάρξει πρόβλημα το επανεξετάζουμε (ο αντρας μου εχει κοντο χαλινο μια χαρά μιλάει, το παρατηρήσαμε τώρα με την μπέμπα!)

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

και ο δικος μου γιος γεννηθηκε με κοντο χαλινο αλλα ο αναπτυξιολογος μου ειπε να μην κανουμε τιποτα γιατι εχω και εγω και δοξα το θεο παρλαρω μια χαρα το ιδιο και ο γιος μου στους 22 του μηνες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα! είμαι νέα μαμα, έχω ενα κοριτσακι 27 ημερων και θηλαζουμε αποκλειστικα! εχουμε κοντο χαλινο και το ανακαλυψαμε στην 1η επισκεψη στην παιδιατρο και μας επισημανε την πιθανοτητα να ψευδησει το παιδι. προτεινε να το ξαναδουμε στους 8-9 μηνες! ομως προεκυψε προβλημα με το θηλασμο γιατι μου εχει κοψει τις θηλες. η συμβουλος θηλασμου ειπε οτι ευθυνεται ο χαλινος. πηγαμε σε παιδοχειρουργο και μας ειπε οτι δεν εχει να κανει! ουσιαστικα αρνηθηκε οποιαδηποτε συζητηση για επεμβαση! εχω μπερδευτει αρκετα. οι κοπελες που τελικα κανατε την επεμβαση μπορειτε να προτεινετε παιδοχειρουργο να παρουμε και μια ακομα γνωμη? εστω και με πμ αν υπαρχει προβλημα.

 

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Share on other sites

με κοντο χαλινο γεννηθηκε και ο γιος μου αλλα ο αναπτυξιολογος μου ειπε να μην κανουμε επεμβαση γιατι το εχω και εγω και μιλαω μια χαρα και ειναι κληρονομικο στο γιο μου ο οποιος μεχρι στιγμης μιλαει αρκετα καθαρα για την ηλικια του ειναι 23 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα πρόβλημα με τον θηλασμό πληγες κλπ., και ο παιδίατρος και ο γυναικολόγος επέμεναν ότι είναι ασχετο...

 

Τέλοσπάντων εμένα περασαν οι πληγές και με αρκετή υπομονή (απο 2-3 μηνων και πέρα) πλέον θηλάζει σωστά και δεν καταλαβαίνω τίποτα....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και σε εμάς έχει πει ο παιδίατρος ότι ίσως να χρειάζεται κόψιμο, αλλά να συμβουλευτούμε καλύτερα ωρυλά ή παιδοχειρούργο. Μάλιστα απόρησε γιατί δεν της τον έκοψαν στο μαιευτήριο. Εγώ πάλι θα προσπαθήσω να πάω κάποια στιγμή το παιδί να το δουν, αλλά μετά από αυτά που διαβάζω, σκέφτομαι ότι ίσως άδικα να την ταλαιπωρήσω. Η γλωσίτσα της βγαίνει έξω μια χαρά (ας είναι καλά ο παππούς τους που για παιχνίδι της έμαθε να βγάζει τη γλώσσα :lol: )

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...