Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Πωπω νευρική η κόρη σου, αν πάρει κ το παιδί χαθήκαμε"


Recommended Posts

Καλημέρα... Θυμάστε την ατάκα από τους δύο ξένους όταν ήταν έγκυος η "Μαρίνα"?

Ένα τέτοιο πράγμα και στην δική μου περίπτωση΄... κ όσο μου λένε να ηρεμήσω τόσο χειρότερα γίνομαι... και μετά με πιάνουν τύψεις..

Για να καταλάβετε... χθες έπαθα μία μεγάλη κρίση θυμού κ φώναζα συνέχεια και έκλαιγα, δεν μπορούσα να ηρεμίσω με τίποτα. Είμαι στο τέλος της 11ης εβδομάδας κ σήμερα θα κάνω κ την αυχενική διαφάνεια...

Εκτός το άγχος για αυτή την εξέταση, ήρθε κ το χθεσινό περιστατικό και έγινα χάλια... Με αποτέλεσμα όταν γύρισα σπίτι κ κατάφερα επιτέλους να ηρεμήσω άρχισαν οι τύψεις... "και άν έχω κάνει κακό στο παιδί?" κ όλο να πηγαίνω τουαλέτα μήπως δω κάτι ανυσηχυτικό... πανικός με έχει πιάσει...

Άντε να έρθει το απόγευμα που θα κάνω την αυχενική μπας κ ηρεμίσω λιγάκι...

Κάντε κ εσείς τις προσευχούλες σας..... να μην έχω κάνει κακό στο ρυζάκι μου με τα νεύρα μου... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα... Θυμάστε την ατάκα από τους δύο ξένους όταν ήταν έγκυος η "Μαρίνα"?

Ένα τέτοιο πράγμα και στην δική μου περίπτωση΄... κ όσο μου λένε να ηρεμήσω τόσο χειρότερα γίνομαι... και μετά με πιάνουν τύψεις..

Για να καταλάβετε... χθες έπαθα μία μεγάλη κρίση θυμού κ φώναζα συνέχεια και έκλαιγα, δεν μπορούσα να ηρεμίσω με τίποτα. Είμαι στο τέλος της 11ης εβδομάδας κ σήμερα θα κάνω κ την αυχενική διαφάνεια...

Εκτός το άγχος για αυτή την εξέταση, ήρθε κ το χθεσινό περιστατικό και έγινα χάλια... Με αποτέλεσμα όταν γύρισα σπίτι κ κατάφερα επιτέλους να ηρεμήσω άρχισαν οι τύψεις... "και άν έχω κάνει κακό στο παιδί?" κ όλο να πηγαίνω τουαλέτα μήπως δω κάτι ανυσηχυτικό... πανικός με έχει πιάσει...

Άντε να έρθει το απόγευμα που θα κάνω την αυχενική μπας κ ηρεμίσω λιγάκι...

Κάντε κ εσείς τις προσευχούλες σας..... να μην έχω κάνει κακό στο ρυζάκι μου με τα νεύρα μου... :(

τωρα μου θυμισες τα δικα μου....στην 1η μου εγκυμοσυνη ειχε γινει ενα ασχετο συμβαν και ειχα νευριασει τοσο πολυ που μουδιασαν τα ποδια μου και αισθανθηκα οτι δεν μπορω να περπατησω.τοτε σκεφτηκα οτι ειμαι εγκυος και τι κανω η τρελλη? ειχα τυψεις οτι του εκανα κακο και αγχος. μεταξυ μας του κανουμε πολυ κακο οταν νευριαζουμε γιατι μειωνεται η αιματωση στο κυκλοφορικο του:? απο τοτε αποφασισα οτι δεν θα ξανανευριασω οτι και να γινει....τουλαχιστον οσο ημουν εγκυος. μια χαρα θα ειναι το μωρακι σου δεν επαθε τιποτα με μια φορα οπως και εμενα αλλωστε αλλα αυτο που εχει σημασια πανω απο ολα και ολους ειναι τα σπορακια και δεν πρεπει να το ξεχναμε ποτε:-D

καλα αποτελεσματα στην αυχενικη σου.....;)

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

τωρα μου θυμισες τα δικα μου....στην 1η μου εγκυμοσυνη ειχε γινει ενα ασχετο συμβαν και ειχα νευριασει τοσο πολυ που μουδιασαν τα ποδια μου και αισθανθηκα οτι δεν μπορω να περπατησω.τοτε σκεφτηκα οτι ειμαι εγκυος και τι κανω η τρελλη? ειχα τυψεις οτι του εκανα κακο και αγχος. μεταξυ μας του κανουμε πολυ κακο οταν νευριαζουμε γιατι μειωνεται η αιματωση στο κυκλοφορικο του:? απο τοτε αποφασισα οτι δεν θα ξανανευριασω οτι και να γινει....τουλαχιστον οσο ημουν εγκυος. μια χαρα θα ειναι το μωρακι σου δεν επαθε τιποτα με μια φορα οπως και εμενα αλλωστε αλλα αυτο που εχει σημασια πανω απο ολα και ολους ειναι τα σπορακια και δεν πρεπει να το ξεχναμε ποτε:-D

καλα αποτελεσματα στην αυχενικη σου.....;)

 

Ευχαριστώ apricot για την απάντησή σου, απλά το θέμα είναι ότι χθες είχα δίκιο.... κ δυστυχώς δεν μπόρεσα να συγκρατήσω τα νεύρα μου... Εύχομαι να μην ξαναγίνει αυτό.... και άλλες φορές έχω τα νεύρα μου (γενικά είμαι νευρική πόσο μάλλον τώρα) αλλά αυτή τη φορά πραγματικά φοβήθηκα... Αφού το βράδυ νόμιζα ότι το μωρό εξαφανίστηκε και ότι η κοιλιά κ το στήθος μου ξεφούσκωσαν... Τρέλα σου λέω... δεν πάω καλά... :oops:

Φοβάμαι κ για την αυχενική.... άντε να έρθει το απόγευμα...

Link to comment
Share on other sites

Στις αρχές μου ήταν κι εμένα δύσκολο να κοντρολάρω τα συναισθήματά μου. Αργότερα και όσο αναπτύσεται το μητρικό ένστικτο θα δεις ότι θα αυτοπροστατεύεσαι και δεν θα θέλεις να ζορίζεσαι. Εγώ μερικές φορές μόνο αγχώθηκα και χθες που με τσίτωσε η πεθερά μου. Αλλά και αυτά όχι να βάλω τα κλάματα, απλά ζορίστικα λίγο.

Link to comment
Share on other sites

στον 1ο μου γιο ειχα τοσα νευρα που εσκισα μια φορα το φανελακι του αντρα μου εφαγε ξυλο σας λεω...ο καιμενος κουβεντα δεν ειχε πει με κοιτουσε σαν μλκς.και πολυ κλαμα σε ολες τις εκγυμοσυνες πολυυυυυ!!καλα μεγαλωνωντας ποιο ηρεμα τα πραγματα αλλα μαλλον ετσι ειναι οι εγκυμωσυνες!!οπτε κουραγιο και υπομονη!!και τα παιδια μου γεννηθηκαν ηρεμα και αστερια μην στεναχωριεσε!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στον 1ο μου γιο ειχα τοσα νευρα που εσκισα μια φορα το φανελακι του αντρα μου εφαγε ξυλο σας λεω...ο καιμενος κουβεντα δεν ειχε πει με κοιτουσε σαν μλκς.και πολυ κλαμα σε ολες τις εκγυμοσυνες πολυυυυυ!!καλα μεγαλωνωντας ποιο ηρεμα τα πραγματα αλλα μαλλον ετσι ειναι οι εγκυμωσυνες!!οπτε κουραγιο και υπομονη!!και τα παιδια μου γεννηθηκαν ηρεμα και αστερια μην στεναχωριεσε!

 

Ευχαριστώ....

Link to comment
Share on other sites

κι εγω συγχιζομαι πολυ στην δουλεια (δυστυχως) για χαζα θεματα..αλλα ετσι ειμαι...

θελει λιγο αναισθησια...προσπαθησε το για το καλο το δικο σου αλλα και του μωρου σου πανω απ ολα........!!!!!!!!!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Με αποτέλεσμα όταν γύρισα σπίτι κ κατάφερα επιτέλους να ηρεμήσω άρχισαν οι τύψεις... "και άν έχω κάνει κακό στο παιδί?"

Η εγκυμοσύνη είναι μία φυσιολογική κατάσταση, συνέχισε τη ζωή σου όπως πριν, χωρίς τύψεις, το πολύ πολύ να πάρει το παιδί το ταμπεραμέντο σου, δεν πειράζει...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα... Θυμάστε την ατάκα από τους δύο ξένους όταν ήταν έγκυος η "Μαρίνα"?

Ένα τέτοιο πράγμα και στην δική μου περίπτωση΄... κ όσο μου λένε να ηρεμήσω τόσο χειρότερα γίνομαι... και μετά με πιάνουν τύψεις..

Για να καταλάβετε... χθες έπαθα μία μεγάλη κρίση θυμού κ φώναζα συνέχεια και έκλαιγα, δεν μπορούσα να ηρεμίσω με τίποτα. Είμαι στο τέλος της 11ης εβδομάδας κ σήμερα θα κάνω κ την αυχενική διαφάνεια...

Εκτός το άγχος για αυτή την εξέταση, ήρθε κ το χθεσινό περιστατικό και έγινα χάλια... Με αποτέλεσμα όταν γύρισα σπίτι κ κατάφερα επιτέλους να ηρεμήσω άρχισαν οι τύψεις... "και άν έχω κάνει κακό στο παιδί?" κ όλο να πηγαίνω τουαλέτα μήπως δω κάτι ανυσηχυτικό... πανικός με έχει πιάσει...

Άντε να έρθει το απόγευμα που θα κάνω την αυχενική μπας κ ηρεμίσω λιγάκι...

Κάντε κ εσείς τις προσευχούλες σας..... να μην έχω κάνει κακό στο ρυζάκι μου με τα νεύρα μου... :(

 

Να σου πω κοπελα μου, ασε να λενε και κουλαρισε ολα καλα ειναι. Δεν παιζει τετοια φαση τουλαχιστον απο προσωπικη εμπειρια. Κοντεψα να πεθανω στην εγκυμοσυνη (στο τελος) απο χοντρη επιπλοκη. Μπηκα αρων αρων για καισαρικη. Το αγχος και την φρικη που εφαγα στο τελος αν την ειχε παρει η μικρη θα ηταν ηδη για το Δαφνι. Εκλαιγα τοσο βαθια που ετρεμε ολο μου το σωμα και ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ να σταματησω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ και ημουν μονη μου!......Πιο ηρεμο, χαρουμενο και γελαστο μωρο δεν εχω δει στον κυκλο μου......κοιτα να ηρεμησεις για ΔΙΚΟ σου καλο. Το μωρο σου ειναι μια χαρα. Εσυ δεν ξερω αν θα εισαι.......καταλαβαινεις τι λεω νομιζω.

 

Ολα καλα θα πανε.....τις ευχες μας......για 1 πονο μονο:rolleyes:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Στην εγκυμοσύνη δεν ευθύνεται μόνο το ταμπεραμέντο μας για τη συμπεριφορά μας αλλά και οι ορμόνες μας. Φυσικά γινόμαστε πιο ευσυγκίνητες, η φύση μας προετοιμάζει για μητέρες για να ανταποκριθούμε στις ανάγκες του μωρού, π.χ. στο κλάμα του. Γιαυτό κοιμόμαστε τη νύχτα με το μάτι μισάνοιχτο για να το ταϊσουμε ανά πάσα στιγμή, για να ακούμε την αναπνοή του στον ύπνο μας αν πάθει κάτι. Μία φορά λεχώνα θήλασα το μωρό στις 12 το βράδυ και έβαλα ξυπνητήρι στον άντρα μου που κοιμόταν μόνος του σε άλλο δωμάτιο να ταϊσει το μωρό στις 2. Δίπλα στο κεφάλι του χτύπαγε και δεν ξύπνησε και τον σήκωσα εγώ που το άκουγα από το διπλανό δωμάτιο με πόρτες κλειστές.

 

Το μωρό σου δεν παθαίνει τίποτα και μην κατηγορείς τον εαυτό σου για την υπερευαισθησία σου, ας είναι και νεύρα. Είναι η φύση της μάνας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια πολλα νευρα κι εγω...ειμαι 5 εβδομαδων και κατι και τα νευρα μου χαλια...τι να πω?απο τοσο νωρις επηρεαζουν οι ορμονικες αλλαγες την ψυχολογια?

ptDip3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας... και που με καθυσηχάσατε... Την Πέμπτη έκανα και την αυχενική διαφάνεια και όλα πήγαν καλά... Περιμένω και του αίματος τις απαντήσεις, αλλά βάσει ΄των μετρήσεων το μωρό είναι καλά ... Οπότε και ηρέμισα αρκετά...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια...Εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα τρελά νευρα, λογω ορμονών...

 

Εκτος απο αυτο ομως συναναστεφομουν συνεχεια και μαλωνα και βριζομουν με μαστορους(ξερετε πως ειανι αυτα) γιατι τελειωναμε το σπιτι μας... μιλαμε για τρελα νευρα....συνεχεια ζημιες και απιστευτες κακοτεχνιες βλέπαμε...

 

Επισης μετα το γαμο μου(ημουν 5 μηνων) τα ειχα βαλει με τη φωτογραφο...σχεδον μεχρι να γεννησω μαλωνα!

 

Τελικά η κορουλα μου ειναι το πιο γελαστο και καλοβολο παιδάκι που εχω στον κυκλο μου...απο 2 μηνων κακαριζε στα γελια!

 

Πιο πολυ ρολο πιστευω παιζει η ατμοσφαιρα και η συμπεριφορα μετα τη γέννα....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...