Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟ ΔΩΜΑΤΙΟ!


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους...

Όσοι είναι από Θεσσαλονίκη μπορούνε να μου δώσουνε χρήσιμες συμβουλές για το που θα βρω κρεβατάκια, καρεκλάκια, καροτσάκια κτλ.

Έχω δεί και στα J...O καρότσια π.χ. αλλά τα βρήκα πολύ της πλάκας γιαυτό θα χαιρόμουν αν με συμβουλεύατε λιγάκι.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ego sardelaki ta peira sxedon ola apo ta koukou kai mothercare (karotsaki, kathismataki, mpimpero, mpaniero ktl). Exei megaluteri poikilia. Pantos tha se sumbouleua na mhn biazese..mono ta basika pare kai karotsaki kareklakia ktl argotera. Akoma ntoulapitsa, krebataki kai surtariera peira apo to Ikea

Link to comment
Share on other sites

Ego sardelaki ta peira sxedon ola apo ta koukou kai mothercare (karotsaki, kathismataki, mpimpero, mpaniero ktl). Exei megaluteri poikilia. Pantos tha se sumbouleua na mhn biazese..mono ta basika pare kai karotsaki kareklakia ktl argotera. Akoma ntoulapitsa, krebataki kai surtariera peira apo to Ikea

 

Έκανα μια έρευνα αγοράς στα ΚουΚου και μου άρεσαν πολλά πραγματάκια. Βασικά σε πρώτη φάση θα αγοράσω κρεβατάκι, αλλαξιέρα, καθησματάκι για αυτοκίνητο, μπανιέρα και καρότσι...αυτά. Και ρουχαλάκια για τον πρίγκηπά μου. Αλλά έχω ακόμη καιρό...πρώτα βάψιμο το σπίτι μετά το Πάσχα και μετά οι αγορές :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

alaksiera na pareis sigoura...emena me bolepse para polu...kai ths mpempas ths aresei. Thn bazo ekei pano, thn allazo, thn kano massagaki, otan erxete i giatros thn eksetazei ekei pano kai genika to brika polu boliko! Ego peira auto me to mpaniero apo kato...alla einai mikro kai den nomizo na boleuei meta apo 2-3 mhnes

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για μπανιέρα λέω να πάρω κανονική και με στήριγμα από κάτω για να μην πρέπει να σκύβω συνέχεια όταν θα το κάνω μπάνιο. Το είχα δει σε μία φίλη μου και μου άρεσε :wink:

 

Αλλαξιέρα θα πάρω κανονική, σετ με το κρεβάτι για να έχει και ντουλαπάκι μαζί ή συρτάρια! Να μπορώ να βάλω κι εκεί πράγματα του μωρού!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ego sardelaki ta peira sxedon ola apo ta koukou kai mothercare (karotsaki, kathismataki, mpimpero, mpaniero ktl). Exei megaluteri poikilia. Pantos tha se sumbouleua na mhn biazese..mono ta basika pare kai karotsaki kareklakia ktl argotera. Akoma ntoulapitsa, krebataki kai surtariera peira apo to Ikea
.

 

Και εγώ τα περισσότερα τα πήρα από το mothercare(συρταριέρα,κρεβατάκι,αλλαξιέρα). Καλαθούνα από το bebe home. Επειδή έκανα μια έρευνα αγοράς, μπιμπερό φθηνά(nuk) έχει το carrefour, αποστειρωτή(chicco) και θερμαντήρα(nuk) τo jumbo. Τώρα για τα καθημερινά είδη τύπου σελτεδάκια,λαβέτες,πετσέτες κλπ καλύτερα να πας jumbo.Όσο για ρούχα το mothercare,τo marks and spencer, το zara, το skhuaban στο city gate,έχουν μοντέρνα ρούχα σε πολύ καλές τιμές και πάρα πολύ καλή ποιότητα.Προς θεού να αποφύγεις τα Λητώ.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια έρευνα αγοράς στα ΚουΚου και μου άρεσαν πολλά πραγματάκια. Βασικά σε πρώτη φάση θα αγοράσω κρεβατάκι, αλλαξιέρα, καθησματάκι για αυτοκίνητο, μπανιέρα και καρότσι...αυτά. Και ρουχαλάκια για τον πρίγκηπά μου. Αλλά έχω ακόμη καιρό...πρώτα βάψιμο το σπίτι μετά το Πάσχα και μετά οι αγορές :D

 

Sardelaki δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τα είδη των καθισμάτων, αντί να παίρνεις 2(ένα 0-13 κιλά και 9-18 κιλά) μπορείς να πάρεις ένα που είναι για κιλά από 0-18. Όσο για το καροτσάκι, εάν δεν βιάζεσαι 1/7 ξεκινούν οι εκπτώσεις, αν δεν κάνω λάθος έχεις ΠΗΤ 19/6, και ειδικά στα mothercare έχεις καλές εκπτώσεις στα καροτσάκια. Ρουχαλάκια μην παίρνεις πολλά διότι θα σου φέρουν πολλά δώρα.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Sardelaki δεν ξέρω αν έχεις υπόψη σου τα είδη των καθισμάτων, αντί να παίρνεις 2(ένα 0-13 κιλά και 9-18 κιλά) μπορείς να πάρεις ένα που είναι για κιλά από 0-18. Όσο για το καροτσάκι, εάν δεν βιάζεσαι 1/7 ξεκινούν οι εκπτώσεις, αν δεν κάνω λάθος έχεις ΠΗΤ 19/6, και ειδικά στα mothercare έχεις καλές εκπτώσεις στα καροτσάκια. Ρουχαλάκια μην παίρνεις πολλά διότι θα σου φέρουν πολλά δώρα.

 

Mammyblue μου δεν είχα ιδέα γιαυτό που λές για τα καθίσματα αυτοκινήτου. Δηλαδή μπορώ να πάρω ένα το οποίο είναι από 0 εως 18 κιλά;

Όσο γιαυτο που λες για το καρότσι έχεις δίκαιο...τις πρώτες μέρες μετά την γέννα ούτως ή αλλως δεν νομίζω να το χρειαστώ ακόμη...ίσως περιμένω μέχρι 01/07 που αρχίζουν οι εκπτώσεις. Δεν θυμάμαι ποτέ πότε αρχίζουν...κοντέυω δυο χρόνια στην Ελλάδα κι ακόμη να τα μάθω! :lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sardelaki

 

Είναι καθίσμα το οποίο τοποθετείται όπως όλα στο πίσω μέρος του αυτοκινήτου, αρχικά βλέποντας προς το πίσω τζάμι και αφου γίνει το μωρό 9 κιλά το γυρνάς να βλέπει προς τα μπρός.Η κατηγορία αυτού του καθίσματος λέγεται 0+ http://www.mothercare.gr/carseats.htm. Είναι το πάνω δεξιά

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Τωρα που ο Αλεξανδρος μεγαλωσε και θα παει δημοτικο θελουμε να του αλλαξουμε το δωματιο του.

Να του βαλουμε μεγαλο κρεβατι και γραφειο,και να εχει χωρους για τα παιχνιδια του.

εχει δει καποιος κατι ομορφο?σε επιπλα διακοσμησηκ.λ.π?

Αγαπαει πολυ τα τρενα,και τα αυτοκινητα!

Ριξτε καμια ιδεα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πήραμε τα περισσότερα από τα Κου-κου αλλά το καρότσι (σετ προτ μπεμπέ, καθισματάκι αυτοκινήτου και καρότσι της Peg-Perego) τα πήραμε από Ποδηλατούπολη - Bebe (στο δρόμο για αεροδρόμιο). Νομίζω ότι έχει μεγαλύτερη ποικιλία στα καρότσια και καθισματάκια αυτοκινήτου, καλύτερες τιμές και η εξυπηρέτηση των υπαλλήλων εξαιρετική.

 

Τώρα για διακόσμηση δωματίου -σήμερα τα έψαχνα και εγώ- μου φάνηκαν ενδιαφέρουσες οι ιδέες της Nεοσέτ. Οι τιμές μου φάνηκαν λογικές. Δεν τα είδα από κοντά, μόνο από τον κατάλογο. Καλή επιτυχία, όταν βρεις κάτι ενημέρωσε αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω ποια είναι η γνώμη σας για το ΙΚΕΑ αλλά προσωπικά το εκτιμώ...

 

οικονομικό και σε 5 χρόνια μπορείς να αλλάξεις πάλι το δωμάτιο χωρίς να κλαις τα χρήματα που έδωσες

αν κοιτάξεις κι ολας στον κατάλογο τους θα πάρεις και πολλες ιδέες

 

 

http://ikeaeu.ecweb.is/08/mgr/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι θα περασω και απο εκει...

αν εχετε καμια ιδεα ακομα.....για την διακοσμηση και με πολλους χωρους για να χωνουμε παιχνιδια?(σε λιγο θα μενουμε στο μπαλκονι για να χωρανε τα τρενα του Αλεξανδρου :oops::lol: )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια, ειμαι και εγώ φαν του ΙΚΕΑ γιατι βαριέμαι εύκολα και θα θελα να μπορω να αλλαξω επιπλα χωρις τύψεις!

έχετε δει καθόλου τις κούνιες του ικεα? πηγαμε πριν λίγες μέρες και είχε μονάχα μία άσπρη 88 ευρώ. μου άρεσε γιατί ήταν απλή καιμπορείς να την ομορφύνεις με παλωματακια , μαξιλαρακια κλπ.

είδατε κάτι άλλο χρησιμο για νεογεννητα?

(α,και αλλαξιέρες είχε)

.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε κουνια απο το ικεα και 2 διαφορετικές αλλαξιέρες, μια που είναι και ραφιέρα για το δωμάτιο των μωρών και μια που είναι τελείως απλή και την έχουμε στο μπάνιο, η οποία μάλιστα είναι αυτή που χρησιμοποιούμε περισσότερο. Η κούνια μας είναι αυτή που έχει κάγκελα και η μια της πλευρά είναι συμπαγής, χωρίς κάγκελα. Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι με όλα τα παραπάνω, καθώς και ένα καναπέ που έχουμε πάρει από το ίδιο μαγαζί, πάλι για το παιδικό δωμάτιο, για να κοιμάμαι εγώ εκεί τα βράδια. Για νεογέννητα μωράκια μπορείς να πάρεις σεντονάκια και πάντες από το ΙΚΕΑ, κουνουπιέρα, καλαθάκια για τα καλυντικά του μωρού, φωτιστικό για το δωμάτιο... Έχει αρκετά πράγματα. Εξαρτάται από το τι θες να ψωνίσεις.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, ειμαι και εγώ φαν του ΙΚΕΑ γιατι βαριέμαι εύκολα και θα θελα να μπορω να αλλαξω επιπλα χωρις τύψεις!

έχετε δει καθόλου τις κούνιες του ικεα? πηγαμε πριν λίγες μέρες και είχε μονάχα μία άσπρη 88 ευρώ. μου άρεσε γιατί ήταν απλή καιμπορείς να την ομορφύνεις με παλωματακια , μαξιλαρακια κλπ.

είδατε κάτι άλλο χρησιμο για νεογεννητα?

(α,και αλλαξιέρες είχε)

 

Κι εγώ από το ΙΚΕΑ θα ψωνίσω το κρεββατάκι και την συρταριέρα, που είναι και αλλαξιέρα, για τον μπέμπη μου. Πήγα πρίν 3 εβδομάδες περίπου και έριξα μιά ματιά και μπορώ να σου πω πως δεν είχε μόνο μία κούνια. Είδα γύρω στις 5 :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

όσες είναι φαν του ΙΚΕΑ να κάνουμε κλαμπ :lol:

 

 

πάντως, έχετε υπόψη σας ότι ναι μεν ωραία η κούνια κλπ ΑΛΛΑ την στιγμή που θα πάτε να την πάρετε να έχει τελειώσει το απόθεμα και να τρέχετε και να μην φτάνετε μετά....

 

πηγαίντε και πάρτε τα πιο νωρίς τα έπιπλα κι αν είσαστε προληπτικές μην τα στήνετε, απλά στοιβάξτε τα στο δωμάτιο του :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια και καλο μηνα

 

Και εγω εχω αγορασει αρκετα πραγματα απο το Ικεα και μπορω να πω οτι για διακοσμιτικα και αλλες μπουρδιτσες εκτος απο φθηνα ειναι και ομορφα ,ομως για τα επιπλα εχω διαφορετικη γνωμη μιας και εδω ισχυει το οτι πληρωνεις ....περνεις,οπως και να εχει τα θελεις και για το επομενο παιδακι ,αρα κανεις αποσβεση χρηματων .Επισης κατι που πρεπει να λαβετε υποψη σας ειναι οτι δεν σου δινουν γραπτως προδιαγραφες ασφαλειας οσων αφορα τις βαφες και την ποιοτιτα αλλα ουτε και εγγυηση για την περιπτωση που ειναι η` χτυπημενα η` σπασουν καποια στιγμη.....

Νομιζω ,και ειναι προσωπικη η γνωμη ,οτι οταν πας σε ενα καλο μπεμπε καταστημα υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια ,καλυτερο σερβις ...στα φερνουν σπιτι οποτε θες χωρις χρεωση.....

 

Φιλια Κλαιρη

Link to comment
Share on other sites

Στο IKEA νιώθω σαν κούκλα σε κουκλόσπιτο! :D

Το λατρεύω και θέλω εδώ και καιρό να πάω αλλά δε μου κάθεται!Την επόμενη εβδομάδα δε μου γλιτώνει!Κρεβατάκι θα μας πάρουν από αλλού αλλά σκέφτομαι να δω εκεί για συρταριέρα και διάφορα φωτιστικά-διακοσμητικά κλπ

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, έκανα χτες εξόρμηση στο ΙΚΕΑ!

από κούνιες, δεν βρήκα αυτή με τα κάγκελα στη μια πλευρά μόνο. Βρήκα μια με κάγκελα σε όλες τις πλευρές. Μου άρεσε πολύ γιατί γενικά τη θέλω απλή και ουδέτερη. Αλλά, τα κάγκελάκια είναι κάπως κοντά (οποτε όταν σηκώνεται θα υπάρχει κίνδυνος). Μου είπαν ότι κατεβαίνει η βάση/ στρώμα -αντί να ανεβαίνουν τα καγκελάκια αλλά φοβάμαι μήπως παραείναι χαμηλά και είναι κουραστικό να σκύβεις συνέχεια.

Καμια εμπειρία?

Επίσης αυτό με τις βαφές και την ποιότητα με ανησυχεί και μενα (αν και μια τόσο μεγαλη εταιρία δε νομίζω να μην το έχει προσέξει).

 

Σεντονάκια, παλωματάκια κλπ είδα φανταστικά, σε υπέροχα χρώματα. και κουρτίνες το ίδιο - εξάλλου δε με απασχολεί η ποιότητα, καλύτερα να χαλάνε γρήγορα και να τα αντικαθιστάς κάποια πράγματα.

 

Αλλαξιέρες όντως πολύ βολικές, δυστυχώς δεν έχουμε χώρο μέχρι να μετακομίσουμε και σκέφτομαι να πάρω ένα στρωματάκι αλλαξιέρας και να το έχω μόνιμα πάνω στη σιφονιέρα/ τουαλέτα στην κρεβατοκάμαρα. Το έχει δοκιμάσει καμιά?

.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλαξιέρες όντως πολύ βολικές, δυστυχώς δεν έχουμε χώρο μέχρι να μετακομίσουμε και σκέφτομαι να πάρω ένα στρωματάκι αλλαξιέρας και να το έχω μόνιμα πάνω στη σιφονιέρα/ τουαλέτα στην κρεβατοκάμαρα. Το έχει δοκιμάσει καμιά?

 

εμείς στην αρχή το είχαμε πάνω στο τραπέζι της τραπεζαρίας :wink:

μια χαρά βολεύει οτιδήποτε αρκεί να μην σκύβεις

(μη σκεφτείς δλδ πάνω στο κρεβάτι σου, κοψομεσιάζεσαι)

 

επίσης αν ψάξεις, υπάρχουν αλλαξιέρες που κουμπώνουν πάνω στα κάγγελα της κούνιας :wink:

είναι σαν μία επιφάνεια με σηκωμένες τις άκρες στο πλάι κι από κάτω έχει εγκοπές ή δόντια για να πιάνει πάνω στα κάγγελα

εκεί πάνω βάζεις το στρωματάκι κι είσαι κομπλέ

Link to comment
Share on other sites

ωραία! θα το κοιτάξω κι αυτό με την κούνια. Αν και στην αρχή μάλλον θα τη βάλουμε δίπλα στο κρεβατι μας (θα βγάλουμε το κομοδίνο) και θα ναι κάπως περιορισμένος ο χώρος για πολλά πολλά...

 

ναι, αυτό με το κρεβάτι το σκέφτηκα, δε βολεύει,άσε που θα αλλάξουμε χιλιάδες πάνες - χρειαζόμαστε κάτο βολικό!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...