Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προωτιαίο έπαρμα: γρομπαλάκι στο αυτάκι


Recommended Posts

Το μωράκι μου γεννήθηκε με προωτιαίο έπαρμα δλδ μια μικρή ελίτσα να το πω, γρομπαλάκι να το πω... λίγο πριν από το αυτάκι του. Κάναμε όλες τις απαραίτητες εξετάσεις δηλαδή ακουόγραμμα και υπέρυχο νεφρών και όλα έδειξαν φυσιολογικά...Τώρα πια μένει μόνο το αισθητικό μέρος. Από το λίγο που είδα στο forum διαπίστωσα πως και άλλα παιδιά γεννιούνται με αυτό όχι βέβαια με μεγάλη συχνότητα και προχωρούν στην χειρουργική αφαίρεση του. Καλό είναι σίγουρα να αφαιρεθεί προτού το παιδί πάει σχολείο και όλοι το ρωτάνε τι είναι αυτό? αλλά πως να υποβάλλεις ένα μικράκι από 1-3 χρονών σε τέτοια διαδικασία...? Τρέμω στην σκέψη της γενικής αναισθησίας. Αν έχετε την οποιαδήποτε εμπειρία σε ανάλογο θέμα βοηθήστε με παρακαλώ...Είμαι πολύ πεσμένη ψυχολογικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και μένα το ίδιο. Εγω δεν πήγα ακόμα σε παιδοχειρούργο δεν θέλω να μπω σε αυτη τη διαδικασία ακόμα. Εννοείτε ότι αν ήταν θέμα υγείας δεν θα το άφηνα αλλά είναι καθάρα αισθητικό. Μίλησες με χειρούργο χρειάζεται αναισθησια ποιά η διαδικασία αφαίρεσης;

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μιλήσει ακόμα και εγώ με κάποιον ειδικό αλλά από ότι διάβασα δεν υπάρχει περίπτωση να αναλάβει κανείς ένα μικρό παιδί χωρίς ολική αναισθησία κι αυτό για λόγους προφανείς εφόσον τα μωρά δεν γίνεται να μείνουν ακίνητα κτλ. Χρειάζεται κανονικό χειρουργείο αν πρόκειται να αφαιρεθεί στην παιδική ηλικία, αν πάλι περιμένεις να μεγαλώσει αρκετά αφαιρείται με τοπική αναισθησία μόνο. Το χειρουργείο και μόνο σαν σκέψη αρκεί για να σε τρελάνει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω οτι υπάρχει λόγος ανησυχίας.κ μπεις το έχουμε κ είμαστε 18 μηνών είναι τόσο μικρό που κανεις δεν το εχει προσέξει αλλα παιδάκια έχουν σοβαρότερα θέματα.οταν βλέπεις γύρω σου σοβαρότερα προβλήματα που έχουν αλλα μωρακια κάτι τέτοια ειναι ΄΄αστειά΄΄.

Link to comment
Share on other sites

Καλά αυτό είναι αλήθεια...αισθάνομαι ευλογημένη που τα παιδιά μου έχουν πάνω από όλα υγεία...φαντάζομαι τι θα έκανα αν η εμφάνιση του συνδεόταν με πρόβλημα στην ακοή ή οτιδήποτε άλλο και τρελαίνομαι...αλλά υπάρχει μέσα στο μυαλό μου και αυτή η σκέψη της αφαίρεσης του. Δεν θέλω με τίποτα να βρεθεί κάποιος που να το κάνει να αισθανθεί άσχημα για την εμφάνιση του κι ας είναι τόσο μηδαμινό αυτό στο αυτάκι του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια. Ο μπέμπης μου είναι τώρα 4 μηνών και γεννήθηκε με προωτιαιο  επαρμα  στο αριστερό του αυτάκι. Είναι σαν μια ελιτσα  στο χρώμα του δέρματος που κρέμεται.  Καθώς έψαχνα στο διαδίκτυο είδα ότι το θέμα έχει συζητηθεί  εδώ. Κατανοώ  ότι έχει περάσει καιρός αλλά μάλλον και ευτυχώς δεν είναι και τόσο μεγάλο  θέμα. Εμείς έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και δόξα τω θεώ όλα καλά. Το θέμα τώρα είναι η αφαίρεση του. Έχει κάνει κάποια πρόσφατα τέτοιου  είδους  αφαίρεση; Mariannaki εσείς το αφαιρέσατε  τελικά; 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 23/3/2018 at 7:08 ΜΜ, Kathrin123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Ο μπέμπης μου είναι τώρα 4 μηνών και γεννήθηκε με προωτιαιο  επαρμα  στο αριστερό του αυτάκι. Είναι σαν μια ελιτσα  στο χρώμα του δέρματος που κρέμεται.  Καθώς έψαχνα στο διαδίκτυο είδα ότι το θέμα έχει συζητηθεί  εδώ. Κατανοώ  ότι έχει περάσει καιρός αλλά μάλλον και ευτυχώς δεν είναι και τόσο μεγάλο  θέμα. Εμείς έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και δόξα τω θεώ όλα καλά. Το θέμα τώρα είναι η αφαίρεση του. Έχει κάνει κάποια πρόσφατα τέτοιου  είδους  αφαίρεση; Mariannaki εσείς το αφαιρέσατε  τελικά; 

Τι κάνατε τελικά?Με ενδιαφέρει η περίπτωση σας.

 

On 23/3/2018 at 7:08 ΜΜ, Kathrin123 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Ο μπέμπης μου είναι τώρα 4 μηνών και γεννήθηκε με προωτιαιο  επαρμα  στο αριστερό του αυτάκι. Είναι σαν μια ελιτσα  στο χρώμα του δέρματος που κρέμεται.  Καθώς έψαχνα στο διαδίκτυο είδα ότι το θέμα έχει συζητηθεί  εδώ. Κατανοώ  ότι έχει περάσει καιρός αλλά μάλλον και ευτυχώς δεν είναι και τόσο μεγάλο  θέμα. Εμείς έχουμε κάνει όλες τις απαραίτητες εξετάσεις και δόξα τω θεώ όλα καλά. Το θέμα τώρα είναι η αφαίρεση του. Έχει κάνει κάποια πρόσφατα τέτοιου  είδους  αφαίρεση; Mariannaki εσείς το αφαιρέσατε  τελικά; 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...