Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΙΤΑ....?


Recommended Posts

είμαι παντρεμένη εδώ και 7 μήνες και βρίσκομαι στις πρωτες εβδομαδες της εγκυμοσύνης μου. από τον γάμο και μετά, πήρα κάποια περιττά κιλά, τα οποία έχω ξεκινήσει προσπάθεια να τα χάσω. λίγες ημέρες πριν έμαθα οτι είμαι έγκυος....θεωρείτε ότι πρεπει να συνεχίσω την σωστή διατροφή ή όχι; Ξέρω ότι οι εγκυμονούσες μπορούν να τρωνε ό,τι θέλουν....:D

παρακαλώ, ενημερώστε...ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν λεμε να τρώνε οτι θέλουν δεν εννοούμε να τρώνε κάθε μέρα σουβλάκια ή πιτσες.Δε σου λέω να κάνεις δίαιτα στην εγκυμοσύνη.Συζήτησε το με τον ιατρό σου,άλλωστε μετά τις πρώτες εξετάσεις θα σου πει κ ο ίδιος τι να αποφεύγεις και τι να τρως.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή ήμουν υπερβαρη όταν έμεινα έγκυος ακολούθησα διατροφή για έγκυο και έβαλα τους πρώτους 8 μήνες της εγκυμοσύνης μόνο 6 κιλά βέβαια....τον ένατο μήνα έβαλα σε 3 βδομάδες άλλα 6!!! Ύπάρχει τρόπος να τρως θερμιδικά πάλι πολύ αλλά να αλλάξεις το στυλ της διατροφής σου και να μην πεινάς

 

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια ημουν υπερβαρει λιγα ειχα απο πρωτη εγκυμοσυνη σε αυτην την εγκυμ πριν μεχρι κνα μεινω πηγα σε διατροφολ.ογο μεσα σε ενα 6 μηνω εχασα 13 κιλα χωρις μεγαλ.η στερισε καθολ.ου πεινα εμεινα εγκυος εβαλ.α14 κιλ.α γενναω και μου μενουν 4 κιλα ολα καλ.α μεχρι εδω τωρα απο τον μαρτιο και μετα εβα.λα αλλα τρεια δεν ξερω εαν φταιει το οτι θηλαζω η απλα το οτι κανω γουρουνιες αλ.λ.α δεν μπορω να χορτασω με τιποτα.λ Πιστευω ομως εαν καποια θελει να χασει καλ.υτερα ειναι να παει σε εναν διατροφολογο που παραλ.λ.ηλα θα την βοηθηση να τρωει και υγιεινα τα παντα χωρις στερισει και δεν θα εχι προβλημα ουτε στην εγκυμοσυνη. εγω ακομα δεν το πηρα αποφασισα να ξανα ξεκινησω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αν βρεις έναν διατροφολόγο θα σου κάνει όντως καλή δουλειά.

εμένα (υπέρβαρη από πριν μείνω έγκυος) μου έδωσε δίαιτα που μου είχε κάθε μέρα ένα μικρό σοκολατάκι. Δλδ ότι ήθελα.

τίποτα δεν είναι κακό, αρκεί να καταναλώνεται με μέτρο. Ακόμα και πίτσα ή σουβλάκι μία στις τόσες δεν βλάπτει.

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ελπίζω να γράφω στο σωστό μέρος, εάν όχι μετακινείστε με! Το έψαξα αρκετά, αλλά τα περισσότερα θέματα συνδεόντια με την εγκυμοσύνη. Εγώ λοιπόν δεν είμαι έγκυος, γέννησα πριν 6 μήνες και πριν 1 μήνα περίπου (ίσως και λιγότερο) έκοψα εντελώς το θηλασμό.

Έκτοτε προσέχω, μετράω θερμίδες, δεν τρώω ψωμιά, ούτε γλυκά (άντε ένα παγωτίνι τη βδομάδα), προσπαθώ να μικρύνω τις μερίδες μου.

Αλλά... τίποτα... η ζυγαριά εκειιιιιι, κολημμένη. Πεινάω συνέχεια, ενώ φροντίζω να έχω συχνώ σνακ με λίγες θερμίδες (γιαούρτι, μπάρες δημητριακών, κτλ). Έχω κουραστεί, πεινάω συνέχεια, προσέχω συνέχεια, μετράω θερμίδες, τίποτα, αποτέλεσμα μηδέν.

Θα χωρέσω ποτέ στα ρούχα μου? Δεν μου έχουν μείνει πολλά κιλά, περίπου 3 που τα έβαλα όσο θήλαζα. κι έχω κι ένα πλεόνασμα 5 κιλών από πριν μείνω έγκυος.

Πότε χάσατε κιλά? άδικα προσπαθώ? Πώς προσπαθήσατε?

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο κανεις διαιτα?Γιατι στην αρχη παντα η ζυγαρια κολλαει..Μεχρι να αλλαξει ο μεταβολισμος λιγο περνανε 3-4 βδομαδουλες.Μετα αρχιζουν και φευγουν τα κιλα.

Link to comment
Share on other sites

Niki81 μου μάλλον είμαι οριακά. Έχω λιγότερο από μήνα, αλλά.. νομίζω ότι κάνω πάντα! Απογοητεύομαι γιατί στην αρχή υποτίθεται 1-2 κιλάκια φεύγουν εύκολα, έτσι για να παίρνουμε και τα πάνω μας! Εγώ τίποτα, ούτε γραμμάριο. Μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κουκλες (Καλλιοπάκι & Νικη).

Τυχαια σας διαβασα, και σας προτεινω να ερθετε στο παρεακι μας "Κανείς για δίαιτα?" (βρισκεται στο ιδιο θεμα του φορουμ) και περναμε πολυ καλα, αλληλοστηριζομαστε, καλαμπουριζουμε και εχουμε επιτυχιες. Η δοκιμη ειναι δωρεαν. Αν επιθυμειτε θα τα πουμε απο εκει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι και θεμα οργανισμου καμια φορα.καποια στιγμη που χρειαστηκε να κανω διαιτα γιατι ειχα αρχισει να παιρνω κιλα τον πρωτο μηνα δεν εχανα τπτ...και πειναγα σα την τρελλη.Και πηγαινα και γυμναστηριο...ετρεχα στο διαδρομο...αλλα κιλο δεν εφευγε.Μαρτυριο ηταν!!!Μετα ξαφνικα αρχισαν να φευγουν τα κιλα αρκετα γρηγορα.Εχασα 10 κιλα...και δεν τα ξαναπηρα ποτε..νομιζω αλλαξε ο μεταβολισμος μου γι'αυτο.

 

Μην απογοητευεσαι και μην σταματησεις την προσπαθεια...κανε λιγακι υπομονη ακομα.Σιγα σιγα θα συνηθισει και ο οργανιζμος σου και δε θα πεινας οπως στην αρχη.Κατι που με βοηθησε πολυ ηταν οτι ετρωγα σε συγκεκριμενες ωρες τη μερα...και ενδιαμεσα στα γευματα μου μονο νερο η καφε.και πολυ σαλατα εννοειται.Δεν εκανα ομως καμια εξαντλήτικη διαιτα...απλα εκοψα τα fast food και τα γλυκα και το βραδυνο φαγητο.Μου πηρε γυρω στους 3 μηνες να χασω 10 κιλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

kalhspera....x8es 3ekinhsa mia diaita pou thn vrhka sto internet alla den 3erw ean ontws 8a xasw kila...to 8ema einai oti mexri twra ta paw kala alla ta apogeumata 8elw na faw kati h diaita omws den leei kati dinei mono gia to prwi to meshmeri kai to vradu...ti na kanw apo thn mia den 8elw na faw giati 8elw na xasw kila alla apo thn allh mou psiloanoigei kai h ore3h 8a h8ela sas parakalw thn gnwmh sas....:/

Link to comment
Share on other sites

geia sas k apo mena...ayto to thema me ta kilakia me exei anxosei k mena..egw eimai sthn 14evdomada(prwth fora zw ayto to thayma)k sthn 5evdomada pou to ematha k zygistika sto giatro hmoun 56.5 k twra eimai 62 exw provlimatistei ligo giati exw akoma kairo mprosta mou k m exei anoiksei trela h oreksh,giayto k eipa na ksekinhsw me mia diatrofologo k etsi edw k 3 evdom peripou exw ena programa alla kanw polles paratypies...4.5 kila pou pira se sxesh me to mhna pou dianyw einai fisiologiko?giati apo oti kserw ta kila outosiallos tha anevenoun me gorgous rithmous.ligo i dikaiologia"eimai eguos"ligo to fuladio pou vlepw kathe prwi k d m polu aresei den thelei k polu.to pan einai vevaia na nai kala to mwraki m panw ap'ola,k to epomeno pou eyxomai einai na mh ksefygw panw apo 12-13 kila:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
είμαι παντρεμένη εδώ και 7 μήνες και βρίσκομαι στις πρωτες εβδομαδες της εγκυμοσύνης μου. από τον γάμο και μετά, πήρα κάποια περιττά κιλά, τα οποία έχω ξεκινήσει προσπάθεια να τα χάσω. λίγες ημέρες πριν έμαθα οτι είμαι έγκυος....θεωρείτε ότι πρεπει να συνεχίσω την σωστή διατροφή ή όχι; Ξέρω ότι οι εγκυμονούσες μπορούν να τρωνε ό,τι θέλουν....:D

παρακαλώ, ενημερώστε...ευχαριστώ...

 

Το καλύτερο ειναι να ρωτησεις διατροφολόγο. Δεν πρεπει να πειραματιζεσαι.

Διάβασε εδώ http://www.dromostherapeia.gr/sosti-diatrofi/diatrofi-kata-ti-diarkeia-tis-egimosinis.html

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...