Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εναλλακτικό baby sitting - Εναλλακτική φύλαξη


Recommended Posts

θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς υποψην του,στην Ελλάδα υπάρχουν καθόλου άτυποι παιδικοί σταθμοί? Δηλαδή μια εναλλακτική μορφή baby sitting όπου κάποιο καταρτισμένο και έμπειρο άτομο απασχολεί σε ένα καταλληλα διαμορφωμένο χώρο( μπορεί να είναι και στο σπίτι του) έναν μικρό αριθμό παιδιών.Αυτό είναι κατι διόλου ασυνηθιστο στην Ευρώπη και παρουσιαζει τα εξής κατα τη γνώμη μου πλεονεκτήματα.

σε σχέση με τον παιδικο σταθμό, πολύ λιγότερα παιδια ,λιγότερες αρρώστιες κατα συνεπεια ,ξέρεις με ποιον έχεις να κάνεις(στον παιδικό δεν

επιλέγεις εσύ ποιον παιδαγωγό θέλεις), πιο οικογενειακό- μαζεμένο περιβαλλον για τα παιδια και μεγαλυτερη ευελιξία στα ωράρια -κάποια μπορεί να μην χρειαζεται όλες τις μέρες ή τις ώρες να αφήνει το παιδί.

Και σε σχέση με το να απασχολείς προσωπικά μπειμπι σιττερ είναι πολύ πιο οικονομικο.δεν ξέρω ποια εργαζόμενη με μισθό 600-900ευρώ μπορει άνετα να διαθέσει έναν αξιοπρεπη μισθό για μπειμπισιττερ,καλυτερα να καθισει η ιδια με τα παιδια της .Είμαι δε της γνώμης ότι μια κακοπληρωμένη μπ.σιττερ

αποκλειεται κατα βάθος να συμπαθησει το παιδι σου, ασε που θα φύγει στην πρώτη ευκαιρία.

Γνωρίζει κανείς κατι?

 

edit admin

δείτε και εδω

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το ξερω οτι γινεται πολύ στο εξωτερικο αλλα δεν το εχω ακουσει ποτε ναγινεται στην Ελλαδα. Απ΄οτι θυμαμαι που συζητουσαμε το θεμα οταν ημουν στη σχολη, στο εξωτερικο υπαρχει θεσμικο πλαισιο που καθοριζει πως θα λειτουργησει ενα "παιδικος σταθμος στο σπιτι" ενω εδω δεν υπαρχει κατι αναλογο. Θυμαμαι πως ο βασικος λόγος που ακομα δεν εχει θεσπιστει κατι τετοιο ειναι οτι δεν εχει υπαρξει ποτε ενδιαφερον από καποιον να το κανει επίσημα τουλαχιστον..

Στην Ελλαδα η δομη της οικογενειας ειναι η παραδοσιακη με γιαγιαδες παπουδες καιθειες που στις περισσοτερες περιπτωσεις καλύπτουν τις αναγκες των παιδιων . ετσι λενε τουλαχιστον γιατι αν το δεις στατιστικα από τις πόσες μαμαδες εδω μεσα, ποσες εχουμε γιαγιαδες και παπουδες να τα κρατανε , τοτε δεν ισχυει αυτο..

Ίσως το parends μπορει να υπαρξει ως ενα κινητηριο εναυσμα για τη δημιαουργεια τετοιων τμηματων..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

απο ότι ξέρω ο καθένας μπορεί να το κάνει αυτό απο το σπίτι του, και η ονομασία είναι "εμψυχώτρια παιδικών ομάδων" σε αυτό το κωδικό δηλαδή,

και το κάνεις σαν παροχή υπηρεσιών.

δεν υπάρχει κανένας έλεγχος - απολύτως κανένας.

εάν βρείτε κάποια παιδαγωγό που πιστεύετε ότι θα μπορούσε να κάνει τέτοια δουλειά, της το προτείνετε, της βρίσκετε χώρο, και τα κανονίζετε.

 

τα παραπάνω στοιχεία είναι 100% σίγουρα.

δεν είναι απαραίτητο να ονόμάζεται κάπως, και είναι η πιό απλή διαδικασία.

κανείς δεν ελέγχει το εάν θα το ονομάζεις με οποιονδήποτε τρόπο.

Τα ξέρω αυτά απο γνωστή σε νησί που ήθελε να αρχίσει κάτι και το είχε ψάξει και το εχει αρχίσει κανονικά.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ιδεα!

Παντως, δειτε και τι απαιτειται για να το κανει κανεις, πχ. στην Αγγλια, όπου υπαρχει ως "θεσμος" και ελέγχεται απο το κράτος....

http://www.babycentre.co.uk/baby/workandchildcare/childminders/

και http://www.surestart.gov.uk/_doc/P0001544.pdf....

---γιατι δεν ειναι παντα τα πραγματα τοσο απλα όσο φαινονται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ κορίτσια αυτό θα ήταν η ιδανική δουλειά για εμένα.

Βέβαια στην περιοχή που είμαι δεν μπορεί να εξυπηρετήσει εσάς, όμως σκέφτομαι να το ψάξω πολύ σοβαρά.

 

Εφόσον έχουμε το διαμέρισμα κάτω από το σπίτι μας και μπορεί να γίνει τέλειο μέρος για τα παιδάκια. Επίσης εγώ λατεύω τα πιτσιρίκια και σε συνδυασμό με μια παιδαγωγό θα ήταν σούπερ.

 

Άλλωστε η περιοχή μας όπως σας έχω πέι πάσχει από υποδομές.

 

Ξέρετε που μπορώ να βρώ λεπτομέριες ?

Γενικά γνωρίζετε να μου δώσετε πληροφορίες ?

Link to comment
Share on other sites

Φανταστική ιδέα.Αν οργανωθεί ομαδα θα χαρώ να συμμετεχω εχω κανει και σπουδες για θεατρικο παιχνιδι,μουσικοκινητικη με τη Μαρια Κυνηγου,χορο,τραγουδι,παιζω 2 οργανα και μπορω να βοηθησω!!Αν θελετε βεβαια...!

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν ενδιαφερεται καποια να το κάνει και θέλει να σκεφτεί κάπως το πως-κυρίως αν έχει προτασεις στο θεμα του χώρου- και αν μενει σε περιοχη όχι μακρυα απο την Αλεξάνδρας εγώ ενδιαφερομαι σοβαρα απο το

νέο ετος.

Επισης θα μπορουσα να το κάνω και εγώ (έχω τα αναλογα προσοντα)για καποια που ενδιαφερεται για απογευματινές ώρες ή σαββατοκυριακα αλλά το σπιτι μου δεν είναι καταλληλο λόγω κατοικιδιου...

Επισης προτείνω ότι θα μπορούσαμε να ψάξουμε και το θέμα των "ανταλλαγών" σε πιο περιστασιακη βαση.Π,χ για καποια βραδυνή έξοδο θα μπορουσαμε μαμαδες που μενουμε σε κοντινές περιοχες

και θα εμπιστευτούμε η μια την άλλη να ανταλλαζουμε μπειμπι σιττιγκ.Ας

πουμε το ένα σάββατο σου φέρνω εγώ το μωρό σπιτι σου ,το άλλο εσύ σε εμένα ,κάπως έτσι.Φυσικα δεν είναι τίποτε ποτέ τόσο απλό όσο ακούγεται

αλλά ίσως και να αξίζει τον κόπο να το ψάξουμε! Μπορεί όντως Ντόρα και απο το parents να μας δωσουν καμια καλη ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να σας πω ότι εάν θα θέλατε να κάνετε τέτοιο γκρουπάκι,

τα χρήματα είναι αρκετά που χρειάζονται για να γινει ο χώρος ασφαλής για κάτι τέτοιο, για τα παιχνίδια όπως και για τα αναλώσιμα υλικά.

 

μη ολισθηρό πάτωμα και κάπως μαλακό (κεραμικό πέτρινο πλακάκι - μάρμαρο απαγορευονται)

μοκέτα δεν συνιστάται για λόγους συσσώρευσης μικροσωματιδίων...

 

οι γωνίες που υπάρχουν στον εσωτερικό χώρο (σκαλοπάτια περβαζακια) να καλυφθούν με κάποιο ξύλο στρογγυλεμένο ή με ειδικό τάπητα.

 

βάψιμο χώρου με ευχάριστο χρώμα -

 

Αγορές (πολύ επιγραμματικά)

 

πίνακες μαλακούς μεγάλους έτσι ώστε να κολλάτε ζωγραφιές φωτογραφίες κτλ σε όλους τους τοίχους. (πχ απο φελλό)

 

τραπεζάκια και καρέκλες (IKEA)

 

στρώματα χαλάκια μαξιλάρια για στιγμές ξεκούρασης και παραμυθιών

 

παίχνίδια - σετ

-ζωάκια (ζούγκλας-φάρμας - ψάρια - άλλα θηλαστικά - δεινόσαυρούς - ερπετά - έντομα)

-τουβλάκια (μαλακά, πλαστικά μεγάλα & μικρά, ξύλινα, κούφια με ήχο μέσα, )

- μπάλες (μαλακές, σκληρές πλαστικές, μαλακές απο υλικό σα σφουγγάρι)

 

-κουζινικά

- παιχνίδια του γιατρού

 

- υφάσματα για μεταμφιέσεις ,τσάντες καπέλα

 

κατασκευές

 

χρώματα

πηλό

αλεύρι

μακαρόνια όσπρια κτλ

χαρτόνια (απο κορνφλεικς, χρωματιστά,οντυλέ)

χαρτιά

μεταξόχαρτα και γκοφρέ

μαρκαδόρους κηρομπογιές κτλ (κάθε δίμηνο υπολογίστε καινούρια σετ )

πινέλα λεπτα , χοντρα

σφουγγαράκια

οδοντόβουρτσες παλιές

άλλα υλικά απο ανακύκλωση (κορδέλες, τούλια, αυτο που τυλίγουν τα φυτά κουμπιά, καπάκια κτλ)

 

υφάσματα για δημιουργία γωνιών

επιπλάκια " " " (ΙΚΕΑ)

 

βιβλία και έντυπο υλικό για άντληση νέων ιδεών...

 

μια παρατήρηση - όποια σκέφτεται να το κάνει και έχει παιδί, να υπολογισει πολύ καλά αυτά που έχω αναφέρει σε άλλο τόπικ για αυτό το θέμα. θα συνιστούσα την πρόσληψη μιας παιδαγωγού για αυτό το σκοπό δηλαδή.

υπάρχει μια ψυχολόγος επόπτρια που ξέρω ότι είχε αναλάβει κάποια στιγμή το να βοηθήσει το να στηθεί και να επιβλέπει τακτικά κάτι τέτοιο, αλλά το κάνει επι πληρωμή όμως.

αυτο θα το συνιστούσα οπωσδήποτε. (επίβλεψη - εποπτεία απο έμπειρο σε τέτοιες καταστάσεις άτομο)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία εγώ το σκέφτομαι και φυσικά όλα αυτά που λές και κάτι παραπάνω, άν πρόκειται να κάνω κάτι (ιδίως για παιδιά) θα το κάνω σωστά !

Εννοείται επειδή εγώ δεν είμαι σχετική, μια απλή μαμά είμαι, σε περίπτωση που έκανα κάτι θα προσλάμβανα μια παιδαγωγό.

 

Το θέμα είναι ότι θέλω να βρώ πληροφορίες για το πώς πρέπει να γίνει (εφορίες κλπ). Έχεις καμμια ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουσιαστικα ομως Μαρια με ολα τα παραπανω που αναφερεις ανοιγεις εναν μινι παιδικο σταθμο, απλα τον στεγαζεις στο χωρο του σπιτιου σου .. Ισως δεν μιλαμε για το ιδιο πραγμα. Εγω σκεφτομουν μια μαμα που στον ηδη υπαρχον χωρο της, φιλοξενει άλλα 2-3 παιδακια.. Σιγουρα θα παρει μετρα ασφαλειας (θα τα εχει παρει άλλωστε και για το παιδι της) και θα πρεπει να εχει καποιο στοιχειωδη προγραμμα στο μυαλο της για να τα απασχολησει αλλιως θα την τρελανουν αλλα δεν μιλουσα για κατι τοσο οργανωμενο. Μαλλον δεν καταλαβα καλα ή δεν τα ξερω τοσο καλα τα πραγματα ..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω και εγώ. μιλάμε σε πρώτη φάση για κάτι πιο απλό και εύκολα παγματοποιήσιμο.μια μαμα δηλαδή με πειρα και ακόμη καλυτερα και θεωρητική γνώση, που μαζί με το δικό της παιδακι θα φιλοξενεί άλλα δυο τρια στο χώρο της.Βέβαια και εδώ τίθεται θέμα διαμόρφωσης χώρου,

ειδικά αν τα παιδια λόγω μικρής ηλικίας ή πολύωρης παραμονής πρέπει κάπου και να κοιμηθούν.Επίσης κάποιο πρόγραμμα δημιουργικης απασχολησης , θα πρέπει να υπάρχει και για το καλό των παιδιών αλλά και της κοπέλας γιατί αλλιώς θα έχει το νευρικό κλονισμό στο τσεπάκι.

Παιχνίδια μπορούν να φέρουν και οι μαμαδες καθώς και το φαγητό που τυχόν θα φάνε τα παιδιά.Βέβαια ένα βασικό θέμα είναι και το κόστος,

γιατί σίγουρα και η παιδαγωγός δε μπορεί να αναλάβει τέτοια ευθύνη για το τίποτε αλλά και για τη μητέρα το κόστος πρέπει να είναι σημαντικά λιγότερο απ' το να πάρει μια γυναίκα στο σπιτι,αλλίώς γιατί να μην το κάνει?

για να μιλήσω συγκεκριμένα.εγώ για παραδειγμα, με το καλό το Μάρτη που θα επιστρέψω στη δουλειά θα έχω δύο παιδάκια (ο τρ'ιτος πάει σχολείο),1,5 χρονών και τριών μηνών.Το να ρθει μια μπειμπι σιττερ θα μου στοιχίσει για 4 ώρες ημερησίως που τη χρειάζομαι, περίπου 300 ευρώ το μήνα.Για να έχει νόημα

να αναζητησω εναλλακτική λύση ,το κόστος δε θα πρέπει να ξεπερνάει τα 200ε.είναι εφικτό κάτι τέτοιο? και βέβαια να πω και κατι αλλο.έτυχε να συζητήσω το θέμα με κατι γειτονισσες μου αλλοδαπές, που συνηθίζουν αρκετά την παραπάνω τακτική.Μου ειπαν λοιπον εκτός

άλλων ότι αρκετές φορές έχει λειτουργήσει καλά για όλους, άλλες φορές όμως η μαμα που κρατάει ξένα παιδάκια έχει τύχει να θέλει ταυτόχρονα να ασχοληθεί και με τις δουλειές της με αποτελεσμα να κοιτάει να βάλει τα παιδια με το ζόρι για ύπνο, ή να μην τα επιβλέπει επαρκώς ή να μην ασχολείται καθόλου μαζί τους και τα παιδια να μην είναι και τοσο χαρούμενα...

επομένως θα προσθετα ότι, χωρίς να έχει κανείς την παράλογη απαίτηση η παιδαγωγός να είναι "επάνω - καταπάνω'' στο παιδί συνεχεια,ωστόσο ένα μίνιμουμ ευσυνειδησίας είναι απαραίτητο!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως αυτο δεν θα μπορεις να το ελεγξεις εκτος αν τα παιδια σου ειναι αρκετα μεγαλα και μιλανε... Αλλα και με την μπειμπισιτερ εισαι σιγουρη? Οσες μερες εχω εγω τον Χαρη το προγραμμα υπνου του ειναι το εξης..

Ξυπναει στις 8.30 περιπου, ξανακοιμαται για μιση ωρα το πολυ την ωρα που γυρναμε απ΄τη βολτα γυρω στις 12,30 με 1 και μετα ξανακοιμαται κατα τις 4 - 4.30 και αυτο με μεγαλο κοπο από μερους μου γιατι θελω και γω λιγο να ηρεμησω η να κανω καμια δουλεια.

Με την άλλη ξυπνουσε την ιδια ωρα, κοιμωταν στις 11 μεχρι τις 12.30 και μετα στις 2 ειχε ξανακοιμηθει.. και φυσικα στις 4 που γυρνουσα με το που με ακουγε ξυπνουσε . Πραγμα που με εκανε να πιστευω οτι μπορει και να ηταν ξυπνιος και να καθοταν αμιλητος στην κουνια, γιατι εμπαινα στις μυτες των ποδιων μου και δεν εκανα τον παραμικρο θορυβος, μπας και προλαβω να κανω ενα μπανιο, πραγμα που δεν εγινε ποτε..

Πιστευω πως τα παιδια εχουν μηχανισμους αυτοάμυνας. Και ο καημενουλης "ηξερε" πως να κοιμοταν δεν θα του φεροταν ασχημα

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

αυτά που έγραψα είναι πολύ εύκολο να συγκεντρωθούν εάν συμβάλλει και η κάθε μητέρα.

δεν είναι οι ποσότητες αλλά η ποικιλία που μετράει.

 

διαφωνώ με την λύση της μητέρας, δηλ αυτό μπορεί να γίνει μόνο με συγγενείς ή καλές φίλες - όπου υπάρχει εμπιστοσύνη και καλή γνώση του άλλου ατόμου και της υπευθυνότητάς του.

 

εάν είναι απλώς γνωστές δεν το θεωρώ ανθρωπίνως εφικτό, να βρεθούν όλα τα κοινά σημεία που θα κάνουν όλους ευχαριστημένους πολύ απλά γιατί δεν ξέρεις τον άλλον και δεν μπορεί να σου εγγυηθεί κανείς ότι θα είναι καλύτερα απο ότι με κάποιο άλλο άτομο της επιλογής σου.

δεν είναι μόνο τα 1οο ευρώ που θα δώσεις λιγότερα, πιστεύω.

 

τα δυο τρία παιδιά δεν μπορεί μια μητέρα χωρίς καμια παιδαγωγική εκπαίδευση να τα απασχολήσει.

 

εδώ βλέπετε πόσο δύσκολο είναι για κάποιον χωρίς εμπειρία να φέρει εις πέρας στο δικό του παιδί, το να το οριοθετήσει κτλ, και χρειάζεται καθοδήγηση για να μάθουν οι γονείς αυτές τις τεχνικές. πόσο μάλλον με άλλα δύο τρία παιδιά.

 

και το καλύτερο άτομο και το πιο γλυκό άτομο, χρειάζεται γνώσεις τεχνικές για αυτά τα θέματα, και χρειάζεται μια παλέττα υλικών παιχνιδιών και χώρου. ναι ακόμα και για δυο τρια παιδιά.

(για να μη τα κυνηγάει απο πίσω καταφεύγοντας σε λύσεις όπως τις περιέγραψε η pam...)

 

ή έμπειρη παιδαγωγός τεσταρισμένη, ή μητέρα με επίβλεψη ειδικού.

όχι μητέρα μόνη της... (εκτός και αν είναι μητέρα παιδαγωγός τεσταρισμένη...)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

έτσι ακριβώς είναι ,αλλα έχω να κανω και τις εξης παρατηρήσεις.

αφ΄ενός επειδή αναγκα και θεοι πειθονται....για καποιους δυστυχώς και τα 100 ευρω δεν είναι αμελητεα.εγώ π.χ είμαι ωρομισθια εκπαιδευτικος

και αμοιβομαι με 500 ε το μήνα. Και να θελω λοιπον δε μπορω να διαθέσω παραπανω απο τα μισα που παίρνω ,λογικο δεν είναι? αναγκαστικα θα κανω και καποιες υποχωρήσεις στις απαιτησεις μου! απλώς έχω καποια βασικα στανταρ,αυτα που προανεφερα!μια καλοπροαιρετη και ευσεινήδητη γυναικα,πεπειραμένη μανα, που δε θα αφήσει το παιδι να κινδυνευει,

που όταν το ένα παιδάκι κοιμάται δε θα βαρυγκομήσει να διαβασει στο άλλο

ένα παραμύθι ή που όσο τα ταιζει δε θα είναι αμιλητη και αγέλαστη

και που απλά θα τα συμπαθει και δε θα τα τσιτώνει με περιττές φωνές.

όσο για οριοθετηση ,διαπαιδαγώγηση κ.τ.λ ας μη γίνει και τόσο σοβαρή δουλεια εκείνες τις 4 ωρες ,το αναλαμβάνω εγώ και καλυτερα γιατι ο καθένας αλλιώς τα αντιλαμβανεται αυτα τα πράγματα....

επισης ,χωρίς να θέλω να υπεραπλουστευσω τα πραγματα, βέβαια είναι σπουδαίο να έχει κανεις βαθεια γνώση του αντικειμένου,αλλα απο την άλλη

έχω κι έχω δει ''Καταρτισμένες'' που βαριουνται που ζουν,και απλές γυναικες απο την άλλη που με την πειρα και το ένστικτο,καταφερνουν

τα παιδια να τις αγαπήσουν και να περασουν καλα και η μαμα να μπορει να νιώσει ησυχη ! Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βιβι συμφωνω και γω μαζι σου... Και μενα οι απαιτησεις μου θα ηταν πολύ περιορισμενες, οπως και ειναι οταν προσλαμβανω μια γυναικα να μου κραταει τοπαιδι στο σπιτι ή αν υπηρχε η δυνατοτητα να το κρατησει μια άλλη μαμα μαζι με το δικο της. Αυτο που περιμενω ειναι να ειναι συνεπης, καλη και υπομονετικη με το παιδι, να κανει ας πουμε τη δουλεια που θα εκανε η γιαγια του ή η θεια του αν θα το κρατουσε. Και μαλιστα το ειχα σκεφτει να προτεινω σε μια γνωστη μου κοπελα να μου κρατησει το Χαρη μαζι με το δικο της αν τελικα δεν εβρισκα άλλη λυση. Και φυσικα αυτο που θα περιμενα απο αυτη να κανει για το παιδι μου δεν θα ηταν κατι παραπανω από αυτο που κανει για το δικο της.. κατι σαν να ειχε δυο παιδια δικα της δηλαδη.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

το κακό είναι ότι αυτά που λέτε είναι εντελώς γενικά πράγματα.

 

πρεπει να είναι εντελώς συγκεκριμένα όμως για να πετύχει το πράγμα.

 

εαν το παιδί θέλει εκείνο - η τάδε θα κάνει εκείνο

εάν συμβεί αυτό - η τάδε θα κάνει αυτό.

 

θέλω να σας προστατέψω για αυτό σας το λέω, ε ?.

 

τις προσδοκίες σας ακόμα και αν είναι απλές ή λίγες, πρέπει να τις κάνετε συγκεκριμένες και ακριβής.... (γραμμένες σε χαρτί σε μορφή λίστας πχ)...

 

έτσι θα διευκολύνετε κατά πολύ την κατάσταση.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι γενικα?

Για να μπορεσουμε να απασχολουμε μερικα παιδακια στο χωρο μας..

1)Δεν χρειαζεται νομιμη αδεια?

2)Και τι γινεται σε περιπτωση σοβαρου ατυχηματος,

πως μπορει μια μητερα να ζητησει την ευθυνη απο την ...υπευθυνη ?

Θεωρω ωραια την ιδεα να το κανουμε στο σπιτι μας..αλλα οι ευθυνες ειναι παρα πολλες και ριψοκινδυνες

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο πανδορα δεν το κανει κανεις. Γιατι οι ευθυνες ειναι πολλες.. και γω προσωπικα δεν θα το εκανα, οπως και γενικα αν και η ειδικοτητα μου μου το επιτρεπει δεν θελησα ποτε να κανω babysitting. Προτειμω τον παιδικο σταθμο που τα πραγματα ειναι πιο οργανωμενα, υπαρχει προγραμμα και κυριως σε περιπτωση ατυχηματος ..υπαρχουν μαρτυρες.. Και για να σου φερω ενα απλο παραδειγμα ποσο ευκολα μπορει ενα παιδι να χτυπησει σοβαρα θα σου πω ενα σκηνικο που εγινε κατα τη διαρκεια της πρακτικης μου,

 

Ημασταν στην ταξη εγω και η άλλη κοπελα που καναμε πρακτικη, η δασκαλα, η διευθυντρια και η μια καθαριστρια . Αυτο γιατι ηταν η ωρα που εφευγαν τα παιδια και ειχαμε μαζευτει ολοι μαζι. Ειχαν μεινει 2 παιδια και επαιζαν "μποουλινγκ" (παιδικο με κορυνες και μπαλες).Ενα κοριτσακι και ενα αγορακι. Το αγορακι πεταει τη μπαλα ριχνει τις κορινες και το κοριτσακι τρεχει να της μαζεψει. Εν τω μεταξυ μιλαμε για σταθμο σουπερ με μετρα ασφαλειας κλπ..

Οπως τρεχει γλιστραει και σκαει το κεφαλι της με δυναμη στον τοιχο (στο μετωπο).. Αποτελεσμα? Ανοιγει το μετωπο καθετα στη μεση και εκτος από τα ραμματα που εφαγε ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ επαθε και διασειση..

Και φερνω αυτο το παραδειγμα γιατι εκεινη την ωρα οχι απλα ειμασταν στην ταξη αλλα τα παιδια μας ειχαν βαλει να καθομαστε ετσι ωστε να ειμαστε "το κοινο" και να χειροκροταμε.. Μεσα στα ματια μας.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ετσι ομως οπως το θετεις,δεν θα πρεπει κανεις να ανοιγει παιδικο σταθμο μιας και οι ευθυνες ειναι πολλες και τα ατυχηματα ακομα περισσοτερα...

Εγω ειμαι υπερ στο να ανοιγουμε κατι δικο μας(κατι το οποιο θελω να κανω κι εγω),

απλα ρωτουσα εαν εχουμε καμια μαμα που ασχολειτε με τα νομικα και ξερει να μας πει εαν ειναι νομιμο να γινει κατι τετοιο...

να ανοιξουμε κατι σε δικο μας χωρο....

που μπορουμε να βρουμε τις προυποθεσεις που πρεπει να πληρει ο χωρος για να παρουμε την αδεια

Και κατι που δεν ξερω εαν ειναι ασχετο...αλλα ισως να ενδιαφερει μερικες μαμαδες

Στα βορεια προαστεια,υπαρχει ενας ιδιωτικος σταθμος που το πρωι λειτουργει κανονικα σαν παιδικος

και το απογευμα συνεχιζει εως τις 11 το βραδυ...(για την ωρα δεν ειμαι 100%σιγουρη)

βαφτιζεται σαν babyparking...

αφηνεις δηλ για λιγο τα παιδια σου και τα παιρνεις μεχρι να κλεισει ο σταθμος

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ θέμα της ευθυνης είναι βεβαια σοβαρο.Αλλά και από την άλλη

αν απασχολεις μια μπειμπι σιττερ σπιτι σου και συμβει κατι ,απο ποιον θα τη ζητησεις,δεν εχεις καν αποδειξεις οτι το συγκεκριμενο άτομο εργαζεται για σενα.

Αλλα και με τη γιαγια να καθεται το παιδι ,αν ω μη γενοιτο χτυπησει ,τι θα την κανεις θα την πας στο δικαστηριο?μονο στον παιδικο σταθμο μπορεις σε τετοιες περιπτωσεις να στραφεις στο "νομο'' αλλά ουτε και σε αυτη την περιπτωση είναι τόσο ευκολο να βγαλεις ακρη και στην τελικη αν συμβει

κατι κακο στο παιδί λιγο βοηθαει ποιος θα κατηγορηθει. εμένα με νοιαζει

να μη φτασουμε ως εκει.Μιλάμε για τα σοβαρα βεβαια,γιατι τα πεσιματα ,τα

μικροατυχήματα κ.τ.λ είναι μες στο προγραμμα τόσο για τους άλλους, όσο και μ' εμάς τους ίδιους!θα προσθετα δε για τον παιδικο σταθμό (κυρίως για τα μικρότερα παιδακια,κατω απο 3) ότι πιο πολυ με ανησυχει μη βρεθω αντιμετωπη όχι με ατυχήματα αλλά με τις αρρώστιες. Γιατί οταν ο μεγαλος μου,γύρισε σε ηλικια 2 ετων με λαρυγγιτιδα κρουπ και δε μπορουσε να αναπνευσει ή ο γιος της φίλης μου με πνευμονια σε ποιον να αποδώσεις ευθύνες ? Αυτα θυμαμαι και με κανουν να αναζητησω αλλες λυσεις για τα μικρούλια.Κι οταν με το καλο γίνουν 2,5 - 3 ετων που κατα γενική ομολογια το ανοσοποιητικο τους είναι σε καλύτερη κατασταση και που μπορουν πραγματικα να επωφεληθουν απο τις ομαδικες δραστηριοτητες

,τη συντροφια των άλλων παιδιων και την όποια δημιουργική απασχόληση,

τότε να πανε παιδικο σταθμό.Λένε μαλιστα οι ειδικοί πως τότε μπορούν, και να αντεξουν πολύωρο αποχωρισμό απο τη μαμα σε ξενο περιβαλλον χωρίς μεγαλο συναισθηματικό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Λένε μαλιστα οι ειδικοί πως τότε μπορούν, και να αντεξουν πολύωρο αποχωρισμό απο τη μαμα σε ξενο περιβαλλον χωρίς μεγαλο συναισθηματικό κόστος.

 

αυτό το σχόλιο θα ήθελα το σχολιάσω :) , γιατί το

 

"αντέξει" είναι κάτι πολύ αμφιλεγόμενο και σχετικό.

όπως και επίσης το "χωρίς μεγάλο συναισθηματικό κόστος".

 

vivvik καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς,

αλλά αυτή η φράση πραγματικά δεν σημαίνει κάτι... το λέω γιατί μπορεί κάποιος να την διαβασει και να αντλήσει απο αυτήν κάποιο αυθαίρετη ερμηνεία.

 

απλώς διευκρινίζω αυτό.

 

Οι ευθύνες είναι κάτι πόυ λέτε τώρα.

Στην κακιά στιγμή, (ω μη γέννοιτο) ξέρω ότι δεν ενδιαφέρει τον γονιό το τι έγινε αλλά απλώς το παιδί σου να είναι καλά. και δεν βλέπεις σε ποιόν θα αναζητήσεις ευθύνες. Τι ευθύνες δηλαδή? οικονομικές?

(γιατί όλα τα άλλα δεν αλλάζουν τίποτε εάν έχει συμβεί κάτι σοβαρό...)

ηθικές? (άντε να αποδείξεις)

να θυμώσεις σε κάποιον ? αυτά μπορείς να το κάνεις όπου και να είναι - είτε σε οργανωμένο παιδικό είτε όχι.

 

 

για τα νομικά θέματα ισχύουν αυτά που έχω γράψει στο άλλο τόπικ για τα σχολεία την υποχρεωτική εκπαίδευση στα νήπια, ...

 

ΔΕΝ χρειάζεται κάποια άδεια. γιατί το όριο απο μπειμπισιττερ σε εμψυχώτρια παιδικών ομάδων είναι λεπτό. -

πάντως απο την εφορία έτσι ονομάζεται και απο ότι ξέρω ΔΕΝ υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ έλεγχος.

(αλλά τι νομίζετε ακόμα και στους κανονικούς νόμιμους παιδικούς σταθμούς, δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑΣ ελεγχος....) και οι προυποθέσεις είναι αβέβαιες.

 

ένας λογιστής θα σας βοηθήσει παραπέρα.....

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ίσως να μην το διατυπωσα καλα, σχετικα με το συναισθηματικο κοστος,

αλλα επιμενω ότι για ορισμενους ειδικους το αγχος του αποχωρισμου δεν βιώνεται με τον ίδιο τροπο απο ένα παιδι ενός έτους και ένα παιδι τριών.

Με απλα λογια το παιδάκι τριων ετών πιο ευκολα θα καταλαβει οτι η μαμα θα ξαναγυρισει και θα χειριστει καλυτερα τις ανασφαλειες του .Το μικρουλη όμως, πιθανως να νομιζει οτι εγκαταλήφθηκε.συν οτι το μεγαλυτερο παιδακι σε ένα πλούσιο σε ερεθίσματα περιβαλλον (όχι και τόσο συνηθισμένο για το μέσο δημόσιο παιδικο σταθμό) ,πιθανως να περνάει και καλα!το μικρούλη όμως ? παραπεμπω στο εξαιρετικο κατα τη γνώμη μου βιβλιο"η ανατροφή του παιδιου βημα-βήμα''εκδ.ισόρροπον, όπου η συγγραφέας(παιδοψυχιατρος) εξηγεί με όρους της επιστημης της

τι προκαλει η καθε τετοια κατασταση στον εγκεφαλο του παιδιου και ποιες οι μακρορόθεσμες επιπτώσεις της.

ελπιζω μετα απο αυτή τη διευκρίνιση η γνώμη μου να μη στερείται αξιας και να μην αποτελω δημόσιο κινδυνο παραπληροφόρησης.

Link to comment
Share on other sites

:):lol: δεν αποτελείς δημόσιο κίνδυνο παραπληροφόρησης αλοίμονο :) ελπίζω να μη σε θύμωσα 8) συγνώμη, άλλαξα και τις πρώτες λέξεις γιατι δεν με εξέφραζαν, και με πρόλαβες με το πόστ σου.

 

ναι, σαφώς και ένα παιδί ενός έτους είναι πολύ πιο δύσκολο να αντιμετωπίσει και να εκφράσει το άγχος του αποχωρισμού σε σχέση με ένα παιδί 2 ετών.

όμως απο 2 ετών είναι πλέον πολύ ικανά τα παιδιά να προσαρμοστούν σιγά σιγά, (με 5-6 μέρες όπου οι γονείς είναι παρόντες κάθημερινά στον παιδικό) στο περιβάλλον αυτό, και να δεχτούν τον αποχωρισμό.

δεν το βασίζω σε θεωρία αλλά στην επταετή εμπειρία μου ειδικά στις προσαρμογές /αποχωρισμούς που όμως ήταν σε πραγματικά ιδανικές συνθήκες παιδαγωγών παιχνιδιών κτλ. Και φέτος αυτές τις ημέρες, τα παιδιά ήδη έχουν προσαρμοστεί, και λόγω του ότι δεν χρειάστηκε να αποχωριστούν βίαια τους γονείς τους μέσα σε μια μέρα, αισθάνονται τώρα ήδη ασφάλεια και σιγουριά μέσα στο χώρο.

Σε παιδιά 3 ετών ο αποχωρισμός κατά κόρον είναι πιο δύσκολος γιατί αρχίζει και μια φάση δυσπιστίας προς τους κανόνες και τα πρέπει, οπότε δυσκολεύονται να δεχτούν ότι πρέπει να αποχωριστούν τους γονείς τους.

Αυτό το πρέπει είναι που τα αγχώνει πάρα πολύ. Είναι πιο συνειδητός ο αποχωρισμός άρα πονάει πιο πολύ και επίσης οι κίνδυνοι είναι πιο συνειδητοι - τι θα γίνει εάν κάτι πάθει η μαμά και δεν έρθει να με πάρει... πχ.

ενώ 2 ετών δεν μπαίνει σε τέτοιες σκέψεις ακόμα.

 

Στις συνθήκες που γίνονται οι αποχωρισμοί κατά μέσο όρο στους άλλους παιδικούς, όπου οι γονείς καλούνται να αφήσουν το παιδί τους άμεσα απο την πρώτη μέρα έστω και για μια ώρα, ΣΙΓΟΥΡΑ δεν το συνιστώ για παιδιά ...και κάτω των 5 ετών αυτό...! :shock::?

 

η διαδικασία την πρώτη εβδομάδα έχει τεράστια σημασία...

αναρωτιέμαι εάν στην ψυχολογία υπάρχει ο όρος

 

υγιείς αποχωρισμός :? ! ΄με τον ίδιο τρόπο που υπάρχει και η υγιειής προσκόληση?....

(δεν ξέρω, αλλά θέλω να δείξω με αυτό, ότι υπάρχει ο σωστός τρόπος να γίνουν κάποια πράγματα και ο λάθος.... )

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

:D Σε αυτο το τοπικ τελικα, ολο αλλαζουμε θεμα συζητησης.. Πως τα καταφερνουμε?? Ειμαστε φοβερες!!!!!!

 

Πανδορα για να διευκρινισω αυτο που ελεγα.. και να πω και ξεκαθαρα τι εννοω.

Για να ανοιξει καποιος παιδικος σταθμος πρεπει να πληρη καποιες προυποθεσεις.. Περναει απο ελεγχους οσο αφορα την ασφαλεια του χωρου, για πυροσβεση και φυσικα θα πρεπει να απασχολει εξιδικευμενο προσωπικο αναλογο με τον αριθμο των παιδιων (ασχετα αν ολα αυτα οπως ειπε και η Μαρια δεν εφαρμοζονται τοσο αλλα ολοι λαδωνουν και παιρνουν τις αδειες.. ετσι ειναι τυπικα και νομιμα).

Αν συμβει το οτιδηποτε και αν αυτος που εχει το σταθμο πληρη 100% ολες τις προυποθεσεις ειναι εξασφαλισμενος οτι τουλαχιστον δεν θα παει φυλακη.

 

Αν ομως καποιος ασχετος από την ειδικοτητα του παιδαγωγου (η και σχετικος, γιατι οχι), μαζεψει 5-6 παιδια στο σπιτι του, ακομα κι αν εχει διαμορφωση κατα τη γνωμη του καταλληλα τον χωρο, δεν ειναι καλυμμενος απο πουθενα.. Οσο για το πως θα αποδειξει ο γονιος οτι αυτο το ατομο κρατουσε το παιδι και αλλα παιδια μαζι, σιγουρα θα υπαρξουν γειτονες που θα τους ενοχλει η φασαρια και θα εμφανιστουν ως μαρτυρες.. (καλοπροαιρετα παντα :twisted: )

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...