Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έντονος πόνος χαμηλά και διάρροια


Recommended Posts

Θα ήθελα αν μπορεί κάποια κοπέλα και έχει παρόμοια εμπειρία να με ενημερώσει πόσο κοντά βρίσκομαι στη γέννα.Εδώ και 20 περίπου ημέρες έχω πόνους σαν αυτούς της περιόδου.Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στη γιατρό μου για την εξέταση ρουτίνας και παρόλο που βρισκόμουν στην 38η εβδομάδα, ο μικρός φάνηκε να μην έχει κατέβει καθόλου συν το ότι από την εγκάρσια θέση που βρισκόταν, τώρα γύρισε προς τα κάτω αλλά έχει γυρισμένη τη σπονδ.στήλη του στην πλάτη μου με αποτέλεσμα αν δεν γυρίσει την ώρα της γέννας, θα γίνει καισαρική τομή, με βάση τα λεγόμενα της γυναικολόγου μου.Πέρα από αυτό όλο αυτό το διάστημα είχα ενέργεια, ήθελα να βγαίνω έξω για περπάτημα, να κάνω δουλειές και ξαφνικά εδώ και τέσσερις ημέρες νιώθω εξάντληση, έντονους πόνους χαμηλά στην κοιλιά σαν σφάχτη, σαν να έχω μια ζώνη χαμηλά και με σφίγγει έντονα,πετρώνει η κοιλιά,πονάει η μέση μου, ο μπέμπης με κλοτσάει ασταμάτητα ακόμη και το βράδυ και έχω διάρροια με κενώσεις 2 φορές το 24ωρο.Ειδικά σήμερα από την ώρα που ξύπνησα έχω υπνηλία έντονη.Λέτε να πλησιάζει η ώρα;

0Lfcp2.png?IY44ta1N
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η αλήθεια είναι ότι δεν της τηλεφώνησα ακόμη κι αυτό γιατί πέρα από τα συγκεκριμένα συμπτώματα που οδηγούν στο μαιευτήριο, μου είχε πει πως θα πρέπει να ελέγχω την συχνότητα δηλαδή πόσο συχνά εμφανίζονται οι πόνοι.Οι δικοί μου αυτές τις μέρες είναι ακανόνιστοι.Eιλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.

0Lfcp2.png?IY44ta1N
Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ κοντά σύμφωνα με τα λεγόμενα της μαίας μας στον ανώδυνο τοκετό. Εύχομαι ο μπεμπίκος να σου κάνει τη χάρη να γυρίσει ή να έχει ήδη γυρίσει και να τον γεννήσεις φυσιολογικά! Σε κάθε περίπτωση, με το καλό να τον ανταμώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις ότι πονάς ανά συγκεκριμένη ώρα πχ μισή ώρα, 20 λεπτά, αν δεις λίγο αιματάκι και φυσικά αν σπάσουν τα νερά πάρε τηλέφωνο τη γιατρό. Καμιά φορά βέβαια και τα ακανόνιστα πονάκια γέννα είναι! Πάρε να ρωτήσεις, δε χάνεις τπτ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι δεν της τηλεφώνησα ακόμη κι αυτό γιατί πέρα από τα συγκεκριμένα συμπτώματα που οδηγούν στο μαιευτήριο, μου είχε πει πως θα πρέπει να ελέγχω την συχνότητα δηλαδή πόσο συχνά εμφανίζονται οι πόνοι.Οι δικοί μου αυτές τις μέρες είναι ακανόνιστοι.Eιλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω.

 

εγω θα σου ελεγα να την παρεις τηλεφωνο και τωρα αμεσως μαλιστα απο το να βασανιζεσαι καλυτερα να ξερεις μπορει να σου πει οτι πρεπει να σε δει μην το αφηνης.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για την άμεση ανταπόκριση και για τις ευχές.Θα τηλεφωνήσω στη γιατρό και είμαι περίεργη τι θα μου πει σχετικά.

0Lfcp2.png?IY44ta1N
Link to comment
Share on other sites

Τελικά της τηλεφώνησα και μου είπε ότι θα πρέπει να το παρακολουθήσω και να αλλάξω για λίγο της διατροφικές μου συνήθειες έτσι ώστε να αντιμετωπιστεί η διάρροια.

0Lfcp2.png?IY44ta1N
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ σχετικά με την διάρροια έχω διαβάσει ότι είναι σύμπτωμα γέννας.

Είναι σαν ο οργανισμός να προετοιμάζεται να γεννήσει και βάζει σε λειτουργία το έντερο - για άδειασμα...

Με έναν πόνο σου εύχομαι και όλα να πάνε καλά!!!

Μόνο μην αγχώνεσαι! Περιμένουμε νέα σου!

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ σχετικά με την διάρροια έχω διαβάσει ότι είναι σύμπτωμα γέννας.

Είναι σαν ο οργανισμός να προετοιμάζεται να γεννήσει και βάζει σε λειτουργία το έντερο - για άδειασμα...

Με έναν πόνο σου εύχομαι και όλα να πάνε καλά!!!

Μόνο μην αγχώνεσαι! Περιμένουμε νέα σου!

 

Κι εγώ αυτό έχω διαβάσει για την διαρροια. Σαν ο οργανισμός να θέλει να αδειάσει το έντερο για να μην εμποδίζει το παιδί. Έτσι, στην ουσία δεν είναι απαραίτητο το κλύσμα.

Όλα να πάνε καλά και σύντομα να κρατάς το μωράκι σου! Και με έναν πόνο φυσικά!

RPNkp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας μανουλες,efichris λοιπον ακριβως το ιδιο προβλημα εχω κ γω απο χθες.αυριο κλεινω την 39η εβδομαδα.κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης περασα 2 κολικους εντερου κ ειχα ΤΡΟΜΕΡΗ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ,αυτη τη βδομαδα ενω ολα μια χαρα απο το θεμα της δυσκοιλιοτητας ,εχθες ειχα πονους περιοδου κ πηγα 2 φορες τουαλετα σχεδον διαροια,μετα περασαν οι πονοι.σημερα ξυπνησα κ νιωθω εντονη κοπωση,πονους στα ποδια αδυναμια κ πονους σα κραμπες χαμηλα δεξια(οπως οταν ειχα τους κολικους),μιλησα με την μαια κ μου πε οτι ασχετως αν παω κανονικα τουαλετα ειναι πονοι απο ερεθισμενο εντερο,θαταν σημαδια τοκετου αν ποναω στην κοιλια κ πετρωνει ταυτοχρονα,τοτε μιλαμε για συσπασεις κ θα αρχισω να τις χρονομετρω.το γεγονος ειναι οτι πλησιαζει η ωρα μας.εχω πητ 1/3,ο μπεμπης εχει παρει θεση ειναι με το κεφαλι κατω αλλα πρεπει να κατεβει κι αλλο.ολα καλα θα πανε,απλα να επικοινωνεις εστω κ με το παραμικρο με τη μαια/γιατρο σου.με το καλο ευχομαι σε ολες τις μανουλες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό έχω διαβάσει για την διαρροια. Σαν ο οργανισμός να θέλει να αδειάσει το έντερο για να μην εμποδίζει το παιδί. Έτσι, στην ουσία δεν είναι απαραίτητο το κλύσμα.

Όλα να πάνε καλά και σύντομα να κρατάς το μωράκι σου! Και με έναν πόνο φυσικά!

 

τώρα που το σκέφτομαι κι εγώ το έπαθα λίγες ώρες πριν γεννήσω και έτσι το κλύσμα έγινε για τυπικούς λόγους, και είχα πόνο χαμηλά στη λεκάνη όχι ιδιαίτερα έντονο στην αρχή ανά μισάωρο και μετά σταδιάκά πιο συχνά

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...