Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κορίτσια εσείς που τα έχετε περάσει είναι απαραίτητο να φάει ένα μωρό ρυζάλευρο. Ή ίσως πρέπει μόνο για ένα μικρό διάστημα ώστε να περάσει το πεπτικό του σύστημα πιο ομαλά στις τροφές;

 

Φαντάζομαι πως αν είναι καλό να φάει ρυζάλευρο μια καλή λύση είναι να το αναμείξουμε με μητρικό γαλατάκι.

 

Και ακόμα μπορούμε να εμπιστευθούμε αυτά τα ρυζάλευρα ευρείας κυκλοφορίας; Ακόμα και το γιωτης που μας έδινε και η μαμά μας είδα ότι είναι πια εμπλουτισμένο με χίλια δυο..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 272
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρία το θέμα έχει συζητηθεί ΠΑΑΑΡΑΑ πολύ, θα το βρεις αν βάλεις ρυζάλευρο στην αναζήτηση .

 

Για παράδειγμα:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1988&highlight=%F1%F5%E6%DC%EB%E5%F5%F1%EF

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Felinidoc αφού μελέτησα αρκετά να σου κάνω μια πιο συγκεκριμένη ερώτηση γιατί μπερδεύτηκα τελικά;

 

Υπάρχει κάποιο ρυζάλευρο - εκτός από το βιολογικό που απ'ότι καταλαβαίνω είναι γενικής χρήσης - που να μην έχει πρόσθετες βλακείες και να είναι κατάλληλο για τα μωρά μας; Αυτό που συζητούσατε που έχόυν μόνο τα φαρμακεία ξέρεις ποιο είναι;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε της novalac, απο ολα οσα εψαξα ειναι το μονο που δεν εχει ζαχαρη, γλουτενη και καποια προσθετα.Γενικοτερα και σαν αποτελεσμα οταν το κανεις κρεμα ειναι καλο και σχετικα νοστιμο.Το μονο αρνητικο του ειναι οτι εχει λιγο βανιλια μεσα αλλα αυτο το κανει λιγο πιο νοστιμο φανταζομαι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το novalac είναι στα φαρμακεία; ή έχει και στα σουπερ μαρκετ; και εκτός από ζάχαρη δεν έχει υποκατάστατα ζάχαρης; σουκρόζη ας πούμε;

 

Η σουκρόζη είναι η απλή ζάχαρη, δεν είναι υποκατάστατο!

 

Στο σούπερ μαρκετ η γιώτης έχει ένα σκέτο, χωρίς γάλα και χωρίς ζάχαρη (πρόσεξε όμως γιατί έχει κι ένα άλλο με ζάχαρη και βανίλια).

 

δεν περιέχουν φυσική βανίλια αλλά χημικό υποκατάστατο, εγώ αυτό δεν το χρησιμοποιώ ούτε στα γλυκά που κάνω για εμάς...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Αγλαΐα αυτό το απλό της γιώτης δεν έχει ούτε σουκρόζη; Αυτή η βανίλια που λες μάλλον είναι τα κλασικά λευκά με το κόκκινο καπάκι μικρά μικρά μπουκαλάκια. Ναι, η κανονική βανίλια είναι αυτή η καφέ που είναι σαν κέρατο..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

το novalac τι ειδους βανιλια εχει?

μπορουμε να το ελενξουμε?

 

γράφει επάνω, φαντάζομα άρωμα βανίλια. Αν ήταν φυσική θα την πλήρωνες ανάλογα...

τη φυσικη θα τη βρεις μόνο σε πολύ ακριβά ζαχαροπλαστεία (Παρλιάρος...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ αυτό μπήκα να πω.. το είδα σήμερα έχει ζάχαρη και δεν το πίστευα. Να δω που θα βρω εδώ στην Κρήτη βιολογικό ριζάλευρο.. Μάλλον από το ίντερνετ θα ψάξω..

 

Angela περιμένουμε.. :roll:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ αυτό μπήκα να πω.. το είδα σήμερα έχει ζάχαρη και δεν το πίστευα. Να δω που θα βρω εδώ στην Κρήτη βιολογικό ριζάλευρο.. Μάλλον από το ίντερνετ θα ψάξω..

 

Angela περιμένουμε.. :roll:

εχει της εταιρειας holle ΜΑΡΙΑ Κ. αυτο παιρνω κι εγω.

αν σε ενδιαφερει πες μου να σου πω καταστηματα στο Ηρακλειο.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα μου εγώ είμαι στον Άγιο Νικόλαο.. Δεν έχω ψάξει εδώ βέβαια.. Αν δε σου είναι κόπος στείλε μου πμ μήπως το συνδυάσω και με κάτι άλλο και έρθω. Το έχεις χρησιμοποιήσει εσύ;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ζάχαρη κάνει κακό σε εμάς.. πόσο μάλλον στα μωρά μας. Δεν προσφέρει τίποτα και τα συνηθίζει στη γλυκιά κατασκευασμένη γεύση. Δηλαδή φτιάχνει τους αυριανούς καταναλωτές junk food.. και παχύσαρκους.

Αυτά..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Η ζάχαρη κάνει κακό σε εμάς.. πόσο μάλλον στα μωρά μας. Δεν προσφέρει τίποτα και τα συνηθίζει στη γλυκιά κατασκευασμένη γεύση. Δηλαδή φτιάχνει τους αυριανούς καταναλωτές junk food.. και παχύσαρκους.

 

Συμφωνώ απόλυτα! Είναι έτσι ακριβώς. Με τη ζάχαρη απλά συνεχίζουμε την κοινωνική παράδοση της παιδικής παχυσαρκίας στην Ελλάδα (πρώτη ευρωπαΐκώς και δεύτερη παγκοσμίως στα ποσοστά παιδικής παχυσαρκίας η χώρα μας). Κληροδοτούμε στο παιδί τη δική μας "ανάγκη" να ευχαριστιόμαστε με τα γλυκά ενώ υπάρχουν τόσα πολλά υγιεινά σνακ που μπορεί να συνηθίσει. Επίσης να προσθέσω ότι έχω διαβάσει πως η κατανάλωση ζάχαρης είναι προδιάθεση για το σύνδρομο έλλειψης προσοχής και υπερκινητικότητας στα παιδιά.

.png
Link to comment
Share on other sites

το ρυζαλευρο της novalac γραφει πως εχει αρωμα βανιλιας......

μαλλον ειναι αυτο που αναφερει η Αγλαια, κατα τα αλλα δε περιεχει γλουτενη , συντηρητικα , ζαχαρη , χρωστικες και τεχνητο αρωμα οπως αναφερει.Περιεχει 98% ρυζαλευρο, αρωμα βανιλιας ,μαλτοδεξτρινες καλαμποκιοθ, Βιταμινες(C,E,B1,B2, B6,A D, B12, φολικο οξυ,βιοτινη, παντοθενικο οξυ, νιασινη), ιχνη γαλακτος.........

:?:?:?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...