Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νηπιαγωγείο (δημόσιο) στο Αιγάλεω


Recommended Posts

Μήπως κάποιος μπορεί να προτείνει νηπιαγωγείο -όχι ιδιωτικό- στο Αιγάλεω? με ενδιαφέρει να είναι καλές δασκάλες και να κάνουν δουλειά με τα παιδιά. Ακουσα ότι σε μερικά νηπιαγωγεία ούτε καν βγάζουν τα παιδιά στο προαύλιο να παίξουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στο νηπιαγωγειο δεν μπορεις να διαλεξεις,πας αναλογα τον δρομο που μενεις.εχεις υποψιν σου καποια σχολεια να σου πω αν ξερω κατι;δουλευα στο αιγαλεω σε νηπιαγωγειο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω πως πας αναλόγως με την διεύθυνση που μένεις αλλά στην ανάγκη θα δηλώσω άλλη διεύθυνση. Μου είπαν για 3 νηπιαγωγεία. Ενα στην Σμύρνης κοντά στο hondos center, ένα στην Παπανικολη και ένα στην Καβάλας. Το τελευταίο μάλιστα πέρασα και το είδα και τουλάχιστον εξωτερικά δείχνει ωραίο, με μεγάλο προαύλιο, γκαζόν και γενικά χώρο για να παίζουν τα παιδάκια. Αλλά άκουσα και το κουφο ότι σε μερικά νηπιαγωγεία δεν βγάζουν τα παιδάκι έξω για διάλειμμα και τρέλαθηκα! Με ενδιαφέρει όχι τόσο ο χώρος όσο να ασχολούνται με τα παιδιά. Ξέρεις να μου πεις κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν δηλώνεις απλά διεύθυνση.

Πρέπει να παοδείξεις ότι μένεις στη διέυθυνση που δηλώνεις. Γι΄αυτό προσκομίζεις κάποιο έγγραφο όπου φαίνεται η διεύιθυνση σου (π.χ. λογαριασμός ΔΕΗ, συμβόλαιο ενοικιασης σπιτιού κλπ)

 

Γενικά στα νηπιαγωγεία τα παιδιά δεν βγαίνουν έξω σε περίπτωση κακού καιρού (και είναι λογικό, νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Ξέρω πως πας αναλόγως με την διεύθυνση που μένεις αλλά στην ανάγκη θα δηλώσω άλλη διεύθυνση. Μου είπαν για 3 νηπιαγωγεία. Ενα στην Σμύρνης κοντά στο hondos center' date=' ένα στην Παπανικολη και ένα στην Καβάλας. Το τελευταίο μάλιστα πέρασα και το είδα και τουλάχιστον εξωτερικά δείχνει ωραίο, με μεγάλο προαύλιο, γκαζόν και γενικά χώρο για να παίζουν τα παιδάκια. Αλλά άκουσα και το κουφο ότι σε μερικά νηπιαγωγεία δεν βγάζουν τα παιδάκι έξω για διάλειμμα και τρέλαθηκα! Με ενδιαφέρει όχι τόσο ο χώρος όσο να ασχολούνται με τα παιδιά. Ξέρεις να μου πεις κάτι ?[/quote']

 

εχεις πμ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ, δεν είμαι παράλογη να βγάζουν τα παιδάκι έξω με κρύο ή βροχή. Ακουσα ότι το κάνουν με όλους τους .... Καιρούς. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια γι αυτό ψάχνομαι. Σε ευχαριστω για την απάντηση σου παντως

 

QUOTE=emmaki;2549809]Δεν δηλώνεις απλά διεύθυνση.

Πρέπει να παοδείξεις ότι μένεις στη διέυθυνση που δηλώνεις. Γι΄αυτό προσκομίζεις κάποιο έγγραφο όπου φαίνεται η διεύιθυνση σου (π.χ. λογαριασμός ΔΕΗ, συμβόλαιο ενοικιασης σπιτιού κλπ)

 

Γενικά στα νηπιαγωγεία τα παιδιά δεν βγαίνουν έξω σε περίπτωση κακού καιρού (και είναι λογικό, νομίζω)

Link to comment
Share on other sites

το διάλειμμα έχει και παιδαγωγικές διαστάσεςι στο νηπιαγωγείο άρα λειτουργεί ως ενιαίο μέρος του προγράμματος. για να μη γίνει λοιπόν διάλειμμα ή θα είναι κακός ο καιρός όπως είπαν τα κορίτσια πιο πάνω ή δεν υπάρχει χώρος κατάλληλος για διάλειμμα... μου ακούγεται πολύ τραβηγμένο να μην τα βγάζουν καθόλου έξω όπως άκουσες. και αν το σκεφτείς και από την πλευρά των νηπιαγωγών είναι πιο επιβαρυντικό να΄τα έχεις κλεισμένα συνέχεια μέσα χωρίς περιθώρια να εκτονώσουν την ένταση και την ενέργειά τους... επίσης είσαι σίγουρη ότι θα είναι οι ίδιοι νηπιαγωγοί και του χρόνου;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ευχαριστω για τις απαντήσεις σας . Τι να πω, δεν έχω στοιχεία στα χέρια μου για να ξέρω αν είναι αλήθεια το ότι δεν βγάζουν τα παιδάκια στο προαύλιο. Το άκουσα απο πολλές μαμάδες που στέλνουν τα παιδάκια τους εκεί.

 

Εννοείται πως δεν αναφέρω το σχολείο σε καμία περίπτωση.

 

Φαίνεται όμως πως δεν υπάρχει καμία που να μένει Αιγάλεω και να έχει εμπειρία στο θέμα. Αυτό θα με βοηθούσε πολύ.

 

 

Και πάλι σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...