Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός που να μην προσφέρει ζάχαρη


Recommended Posts

Μένω Νέα Ιωνία, η κορούλα μου κοντεύει τα 3 και θέλω από Σεπτέμβρη να την στέιλω παιδικό. Με απασχολεί όμως πολύ το θέμα της διατροφής, θέλω να βρω έναν σταθμό που να μην τους δίνουν μπισκοτάκια, κρουασανάκια, κουλουράκια, μαρμελάδες κλπ. Εάν έχετε κάτι υπόψη, πείτε μου σας παρακαλώ!!!

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν νομίζω ότι δίνουν τέτοια πράγματα στους παιδικούς σαν μέρος του προγράμματός τους. Εγώ το μόνο που έχω παρατηρήσει και είναι κάπως ενοχλητικό είναι ότι όλο και κάποιο παιδάκι θα έχει γιορτή / γενέθλια και θα κεράσει γλυκό.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

To απόλυτο "ΟΧΙ" δύσκολα θα το βρεις. κι εγώ έχω να σου πώ οτι συνήθως οι σταθμοί δεν έχουν στο πρόγραμμά τους ζάχαρη. τουλάχιστον ο σταθμός που στέλνω την κόρη μου επιτρέπει το γλυκάκι σε περίπτωση γεννεθλίων / γιορτής με προυποθέσεις. δηλαδή τουρτα μόνο άσπρη και για γλυκό σοκοφρέτα με μαύρη σοκολάτα. τίποτε αλλο. τώρα θα μου πεις κι αυτά ζάχαρη δεν είναι? ναι είναι αλλά δεν βαριέσαι. όπως λέει και μια καλη μου φίλη οκ τώρα το ελέγχεις αργότερα που θα πάει σχολειο και δεν θα μπορείς να το ελέγξεις τί θές να πέσει με την μούρη? Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό αλλά άποψή μου είναι οτι καλό είναι να διδάσκουμε στα παιδιά μας "μέτρον άριστον".

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

γενικα στους σταθμους δεν δινουν ζαχαρη! τωρα καποιες μαμαδες βαζουν κατι μπισκοτακια στα μικρα τους μαζι που τυχαινει να μοιραζεται ολη η ταξη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν σταθμοί που προσέχουν το φαγητό περισσότερο από το μέσο όρο. Ο δικός μας χρησιμοποιεί αρκετά βιολογικά και το πρωϊνό του έχει μόνο μία φορά την εβδομάδα μέλι ή μαρμελάδα. Τις άλλες έχει αυγό, τυρί, ελιές, ντομάτα κλπ.

Επίσης φτιάχνουν τα παιδιά κέικ μία φορά το μήνα. Δηλαδή δεν έχει κρουασάν, μερέντες, μπισκότα κλπ. Τώρα για καθόλου δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μας σταθμό, τα παιδάκια φέρνουν δεκατιανό και μεσημεριανό από το σπίτι, οπότε εκεί ελέγχεις εσύ τη διατροφή.

Τώρα, όντως στα γενέθλια/γιορτές δεν το γλυτώνεις το γλυκό, εκτός και αν πεις στις δασκάλες ότι υπάρχει αλλεργία.

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα γιατί χθες που έκανα μία έρευνα για σταθμούς, σε δύο που ανέφερε ενδεικτικό μενού, ο ένας πρόσφερε στο πρωινό κάθε μέρα και μαρμελάδα ή κέικ ή κρουασανάκια και ο άλλος ανέφερε ότι αν τα παιδιά πεινάσουν για "δεκατιανό" υπάρχουν μπισκότα και κουλουράκια.

 

Προφανώς δεν με πειράζει η μαρμελάδα και το κέικ μία φορά το μήνα αλλά όχι και κάθε μέρα. Γι αυτό φρίκαρα χθες λίγο με αυτά που είδα.

 

Τώρα το θέμα με τις τούρτες δεν το είχα σκεφτεί... Είναι θέμα... Άμα πέσουν μαζεμένες. Να εισηγηθώ να σβήνονται ομαδικά τα κεράκια κατά μήνα ή έστω κατά ζώδιο; :):rolleyes:

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στον δικό μας παιδικό το πρωινό τους περιλαμβάνει 2 φορές την εβδομάδα αυγό με ψωμάκι, 2 φορές σαντουϊτσάκι με τυράκι και μια φορά μαρμελάδα ή μέλι εναλλάξ. Σε περιπτώσεις γεννεθλίων ή γιορτών επιτρέπεται μόνο το κέηκ το οποίο πρέπει να είναι και σπιτικό μόνο με πορτοκάλι αν θέλουμε. Δεν επιτρέπεται η ζάχαρη και η σοκολάτα. Μας είχαν κάνει διάλεξη στο ξεκίνημα της χρονιάς για τη διατροφή και ότι απαγορεύονται παντώς είδους γλυκών στο σχολείο. Οπότε με βάση τον δικό μας παιδικό μπορώ να σου πω και γω πως προσέχουν τη διατροφή αρκετά σε μερικα σχολεία. Στο συγκεκριμένο νομίζω ότι έχουν γενικά και πολύ ισοροπημένο διατροφολόγιο όλη τη μέρα. Το μόνο τους ατόπημα σύμφωνα με εμένα είναι ότι δίνουν στα πολύ μικρά (έως 1,5 χρονών) αυτές τις έτοιμες κρέμες σε σκόνη που υπάρχουν στην αγορά και τις φτιάχνεις με φρέσκο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτώσεις γεννεθλίων ή γιορτών επιτρέπεται μόνο το κέηκ το οποίο πρέπει να είναι και σπιτικό μόνο με πορτοκάλι αν θέλουμε. Δεν επιτρέπεται η ζάχαρη και η σοκολάτα.

 

Εμείς, μετά από ώριμη συζήτηση οι μαμάδες:wink:, αποφασίσαμε και προτείναμε στο σταθμό να 'αποθαρρύνει' τα σπιτικά γλυκά. Καλύτερα ένα κέικ από καλό ζαχαροπλαστείο, παρά το σπιτικό από την κάθε μία άγνωστη, καλοπροαίρετη μαμά, γιαγιά, οικιακή βοηθό, γειτόνισσα. Ας μην κρίνουμε από τον εαυτό μας ούτε ως προς την καθαριότητα, ούτε ως προς τα υλικά. Ευτυχώς το κατάλαβαν από το σταθμό και το λένε διακριτικά με κάθε ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντος απο την αρχη εψαξα για παιδικο σταθμο που να μη δινει φαγητο. Ηθελα να τους δινω εγω απο το σπιτι. Οσο για γλυκα, δε γινεται λογος. Απλα στα γενεθλια η τουρτα και η ολη γιορτη δινει τοση χαρα στα μικρα. Ε τωρα καποια φορα που θα φαει ενα κομματακι τουρτα δε χαθηκε και ο κοσμος. Ας μη γινουμε και παρανοικες, παιδια ειναι.

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Στον δικό μας παιδικό σταθμό πάντως έχουν σε καθημερινή σχεδόν βάση μαρμελάδα με ψωμί, ή μπισκότα και φρούτα, δηλαδή κάθε μέρα "γλυκό" Οκ, δεν φρικάρω με αυτό! Μαρμελάδα θα μπορούσε να φάει και στο σπίτι. Επίσης μπισκότα τους δίνουν τα ΠΤΙ-ΜΠΕΡ δεν είναι τόσο κακό για εμένα. Αν έχει βάσεις το παιδί και φάει και φρουτάκια μαζί οκ.

Πραγματικά μέχρι να το θέσεις εσύ, δεν με είχε απασχολήσει ποτέ. Το πρόγραμμα το βγάζει διατροφολόγος και από τον παιδικό σταθμό είμαι τόσο ευχαριστημένη από όλα που δεν το σκέφτομαι καν. Ο παιδικός σταθμός είναι στην Ν. Ιωνία, αν θες πληροφορίες πες μου.

Μην σε απασχολεί μόνο το φαί. Στον δήμο που πηγαίναμε πριν, το παιδί 3 μήνες δεν είχε μάθει τίποτα, και εκεί έμαθε σε 3 μήνες όλα τα γράμματα της ΑΒ, μεγάλα και μικρά, 7-8 τραγουδάκια και διαβάζει 2σύλλαβες λέξεις άνετα, τώρα σιγά σιγά και 3σύλλαβες +.

Η συμπεριφορά τους είναι άψογη, ο χόρος είναι καθαρός, ζεστός τον χειμώνα, είμαι τόσο ευχαριστημένη, δεν έχω το παραμικρό παράπονο, δεν θα τρελαθώ τώρα αν φάει και 1 μπισκότο το παιδί, ή ψωμί με μαρμελάδα!!Αύριο θα τα πάνε στην λυρική σκηνη!!!! Εγώ που είμαι 33 δεν έχω πάει και θα πάει το παιδί 4,5 χρονών!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι δίνουν τέτοια πράγματα στους παιδικούς σαν μέρος του προγράμματός τους. Εγώ το μόνο που έχω παρατηρήσει και είναι κάπως ενοχλητικό είναι ότι όλο και κάποιο παιδάκι θα έχει γιορτή / γενέθλια και θα κεράσει γλυκό.

 

συγνωμη βρε κοριτσια με το συμπαθειο που λενε, αν δεν υπαρχει προβλημα υγειας γιατι ειναι ενοχλητικο να φαει το παιδι γλυκο στα γενεθλια καποιου αλλου?? δηλαδη στις γιορτες τι να προσφερουμε λαχανακια βρυξελλων?

η τι κακο μπορει να εχει λιγη μαρμελαδα για πρωινο 2 φορες την εβδομαδα ας πουμε?

 

μηπως τελικα τα κανουμε εμμεσως ανορεξικοβουλιμια στο μελλον με τοση αρνηση?

δεν ειναι πιο επικυνδινο να χαθει το μετρο κι απο το πολυ να παμε στο καθολου που κι αυτο βλαπτει την ψυχη μας?

ρωταω για να καταλαβω το σκεπτικο κι οχι για να κρινω τις επιλογες του καθενος, μπορει καποιος να βλεπει κατι αλλο που εγω δεν βλεπω και θα με ενδιεφερε να το ακουσω

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι δίνουν τέτοια πράγματα στους παιδικούς σαν μέρος του προγράμματός τους. Εγώ το μόνο που έχω παρατηρήσει και είναι κάπως ενοχλητικό είναι ότι όλο και κάποιο παιδάκι θα έχει γιορτή / γενέθλια και θα κεράσει γλυκό.

 

συγνωμη βρε κοριτσια με το συμπαθειο που λενε, αν δεν υπαρχει προβλημα υγειας γιατι ειναι ενοχλητικο να φαει το παιδι γλυκο στα γενεθλια καποιου αλλου?? δηλαδη στις γιορτες τι να προσφερουμε λαχανακια βρυξελλων?

η τι κακο μπορει να εχει λιγη μαρμελαδα για πρωινο 2 φορες την εβδομαδα ας πουμε?

 

μηπως τελικα τα κανουμε εμμεσως ανορεξικοβουλιμια στο μελλον με τοση αρνηση?

δεν ειναι πιο επικυνδινο να χαθει το μετρο κι απο το πολυ να παμε στο καθολου που κι αυτο βλαπτει την ψυχη μας?

ρωταω για να καταλαβω το σκεπτικο κι οχι για να κρινω τις επιλογες του καθενος, μπορει καποιος να βλεπει κατι αλλο που εγω δεν βλεπω και θα με ενδιεφερε να το ακουσω

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τζακ τα γλυκά είναι σχεδόν καθημερινή συνήθεια στους παιδικούς. Το γάλα συνήθως έχει χέμο , τρώνε μαρμελάδα, μερέντα, κρουασάν με σοκολάτα, γάλα με κορν φλέικς(= πρωτο άντε δεύτερο συστατικό ζάχαρη).

 

Τρώνς ψωμί του τόστ πυο σίγουρα έχει ζάχαρη και όπου προσδέρεται απογεφευματινό είναι μία από τα ίδια. Επίσης σχεδόν κάθε μέρα υπάρχουν γιορτες γεννέθλια κλπ κι άλλη ζάχαρη.

 

Εγώ πάντως με το θέμα που αντιμετωπιζουμε ζήτησα να μην τρώει τίποτα από του σχολείου και να τρώει μόνο από τα δικά του. Είναι πολύ δύσκολο, ταλαιπωρείται κι αυτός έχω τις αγωνίες που περιέγραψες, αλλά νιώθω ότι πρέπει να το κάνω.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

jackrussel θα σου απαντήσω κι εγώ

Στον σταθμό που πανε τα παιδιά μου δίνουν κάποιες μερες μαρμελάδα/μελι το πρωί και κάποιες μερες μπισκότα/κεηκ το απογευμα. ΟΚ το πρόγραμμα ειναι μελετημενο απο διατροφολόγο, δεν εγινε και τιποτα να φανε δυο-τρια μπισκότα, στο κατω κατω εις γνωσην μου και με την σιωπηρή αποδοχή μου, αφού ο σταθμός με ενημερώνει για το διατροφολόγιο του μήνα.

Ομως...

Στην ταξη ειναι 25 παιδάκια. Σκεψου λοιπον ότι θα κάνουν τα γενέθλια του καθε παιδιού στην ταξη με τούρτα και επιπλεον στις ονομαστικές εορτες παιρνουν "κερασμα" από το παιδί που γιορτάζει, σοκολάτες, γλυφιτζούρια, καραμελες και ό,τι αλλο κρινει η μαμά του εορτάζοντα. Ειδικά τον Δεκέμβρη δεν υπήρξε ΜΙΑ μερα να μην εχουν φαει γλυκο/τουρτα/κερασμα. Και ρωτάω: ΓΙΑΤΙ πρεπει να γίνεται αυτό? Εγω στα γενεθλια του γιου μου εφτιαξα, αντι για τούρτα, κεηκ με βιολογικό αλευρι ολικής άλεσης και καστανη ζάχαρη και απ' όσο μου ειπαν οι δασκάλες το εφαγαν όλα τα παιδάκια. Στις γιορτές δινουμε κερασμα κουλουρακια ή καπκεηκς που τα εχουμε φτιάξει εμείς, με όσο το δυνατόν λιγοτερη ποσότητα ζάχαρης και βιολογικά υλικά. Ξερω ότι και τα παιδιά μου θελουν να γιορτάσουν γενεθλια/γιορτές όπως και τα άλλα παιδάκια στο σχολείο, αλλά σεβομαι και τα άλλα παιδάκια και προσπαθώ να τους δώσω κάτι όσο γινεται πιο αγνό, όπως προσπαθώ και για τα δικά μου παιδιά. Οι άλλοι γονείς γιατί πρεπει να μπουκώνουν τα δικά μου παιδιά με σοκολάτες/τούρτες και ζάχαρη. Και μη μου πειτε "ε ας μη φανε τα δικά σου παιδιά", ε αυτο δε γίνεται, δε μπορούν να γινουν διακρίσεις και τα δικά μου να κοιταζουν τα άλλα που τρωνε. Οταν μας δινουν κερασμα στο χερι σχολώντας, προσπαθώ να το "εξαφανίζω" πριν το δουν, αν το δουν δεν ειναι εύκολο να τους το στερήσω, η απαγόρευση δημιουργεί τα αντιθετα αποτελεσματα και δε θελω να πεσουν με τα μούτρα στα γλυκά αργότερα.

Εχω συζητήσει και με τις δασκάλες και με τη διευθυντρια το θεμα, αλλά δε βλεπω να γινεται τιποτα, εχώ σκοπώ να παραπονεθώ γραπτώς προς τη διοικηση του σταθμού πολύ σύντομα.

Γιατί με προβληματιζουν τόσο πολύ τα γλυκά στη διατροφή των παιδιών μου? Γιατί εκανα διαβήτη κύησης, γιατί η γιαγιά μου πεθανε εξαιτίας του διαβήτη και η αδελφή του μπαμπά μου επίσης πασχει από σακχαρώδη διαβήτη. Οι άλλοι γονείς φυσικά δε μπορούν να γνωρίζουν τι κληρονομικότητα/αλλεργίες εχουμε εμείς και τα άλλα παιδάκια (και τα δυο μου παιδιά ειχαν δυσανεξία στη λακτόζη, με την κορη ειχα και αλλα θεματα διατροφικής αλλεργίας, τα ειχα γράψει εδώ: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=82755), θα ηθελα απλώς να μπορώ να ελεγχω εγω τι διατροφή τους και να μην εξαρτωμαστε από τις γιορτές και τα γενέθλια των άλλων παιδιών.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη βρε κοριτσια με το συμπαθειο που λενε, αν δεν υπαρχει προβλημα υγειας γιατι ειναι ενοχλητικο να φαει το παιδι γλυκο στα γενεθλια καποιου αλλου?? δηλαδη στις γιορτες τι να προσφερουμε λαχανακια βρυξελλων?

η τι κακο μπορει να εχει λιγη μαρμελαδα για πρωινο 2 φορες την εβδομαδα ας πουμε?

 

μηπως τελικα τα κανουμε εμμεσως ανορεξικοβουλιμια στο μελλον με τοση αρνηση?

δεν ειναι πιο επικυνδινο να χαθει το μετρο κι απο το πολυ να παμε στο καθολου που κι αυτο βλαπτει την ψυχη μας?

ρωταω για να καταλαβω το σκεπτικο κι οχι για να κρινω τις επιλογες του καθενος, μπορει καποιος να βλεπει κατι αλλο που εγω δεν βλεπω και θα με ενδιεφερε να το ακουσω

 

ευχαριστω

 

 

την ίδια απορία έχω κι εγώ...

 

επίσης θα με ξένιζε κάπως να τρώει το παιδί μου χειροποίητα γλυκά από μαμάδες που δε γνωρίζω κι ας έχουν λιγότερη ή καστανή ζάχαρη...

 

ας μην ξεχνάμε ότι η γλυκόζη είναι τροφή του εγκεφάλου και δεν πρέπει να την αποκλείουμε εντελώς από το διαιτολόγιό μας.

παν μέτρον άριστον.. ας μη φτάνουμε στην υστερία.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται απο τον παιδικο προφανως

εμας δινουν δευτερα-τεταρτη γαλα με κορν φλαικς, παρασκευη αυγο, τριτη ψωμι με μαρμελαδα και γαλα, πεμπτη κεικ με γαλα

αυτο ειναι το πρωινο που δινουν και δεν βαζουν hemo μεσα

μεσημερι δινουν το φαγητο

και απογευμα γιαυρτι η φρουτο

 

οτανε επιστρεψει σπιτι τρωει το βραδυνο του ο,τι εχουμε

και πριν κοιμηθει τρωει μια μπανανα κι ενα γιαυρτι

 

στο σχολειο προσφερουν δηλαδη 3 γευματα κι εννοειται ενδιαμεσα τιποτε αλλα οπως μπισκοτα κλπ

 

εσας πως σας φαινεται σαν προγραμμα παιδικου?

βλεπετε κατι το υπερβολικο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και στον παιδικό σταθμό που πάει η κόρη μου 1-2 φορές την εβδομάδα το πρωινό είναι με ζάχαρη(κρέμα ή κέικ).Κι εγώ στον γιο μου(ολοήμερο νηπιαγωγείο) του στέλνω κέικ ή επιδόρπιο γιαουρτιού 1-2 φορές την εβδομάδα.Δεν το θεωρώ κακό , η λογική πρόσληψη ζάχαρης δίνει ενέργεια, δεν μιλάμε για υπερβολές.Τώρα για το θέμα των γενεθλίων-γιορτών , πράγματι τυχαίνει να τρώνε τούρτα ή γλυκά αρκετά συχνά.Εγώ όμως δεν θα έκανα θέμα το ότι , εν μέσω κρίσης ,κάποιοι γονείς σκέφτονται να στείλουν τούρτα ή γλυκάκια για να χαρούν τα παιδάκια τους και οι συμμαθητές τους.Κάποιους τους προβληματίζει η συχνή πρόσληψη ζάχαρης ,εμένα πάλι πιο πολύ θα με προβλημάτιζε να φάει το παιδί μου κάτι που φτιάχτηκε σε άγνωστο σπίτι από άγνωστο άτομο.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς δίνουν μόνο μέλι και κέικ γενεθλίων στον παιδικό. Στο δημοτικό δίνουν γλυκό μία φορά την εβδομάδα ως επιδόρπιο. Νομίζω ότι είναι υπεραρκετά, αν κρίνει κανείς το κακό που κάνει η λευκή ζάχαρη στα δόντια και γενικά στον οργανισμό. Θα φάνε και κάτι στις γιαγιάδες, θα φάνε και την 'κρυμμένη' ζάχαρη στα ζυμαρικά, στο ψωμί, στις σάλτσες, ΟΚ πόση ζάχαρη πια. Γιατί να φάνε μπισκότα στον παιδικό?

Link to comment
Share on other sites

Μένω Νέα Ιωνία, η κορούλα μου κοντεύει τα 3 και θέλω από Σεπτέμβρη να την στέιλω παιδικό. Με απασχολεί όμως πολύ το θέμα της διατροφής, θέλω να βρω έναν σταθμό που να μην τους δίνουν μπισκοτάκια, κρουασανάκια, κουλουράκια, μαρμελάδες κλπ. Εάν έχετε κάτι υπόψη, πείτε μου σας παρακαλώ!!!

 

Και εγώ μένω στην ίδια περιοχή και πέρσι που έψαχνα παιδικό και μιλούσα με τις διευθύντριες είχα απογοητευτεί από την διατροφή που είχαν οι περισσότεροι στην περιοχή. Είχαν καθημερινά για πρωινό ΜΟΝΟ γλυκό, μερεντα, κεηκ, μαρμελαδα, κεηκ, κουλουράκι!!!!!!! ΣΟΚ! Στην ερώτηση μου γιατί δεν έχουν κανένα αλμυρό πρωινό, τυρί, γιαούρτι κλπ μου έλεγαν ότι δεν τους βγαίνει οικονομικά!

 

Τελικά όμως ήμουν πολύ τυχερή γιατί μας πήραν στον δημόσιο παιδικό που θέλαμε και είναι πολύ καλός και ο μόνος που είχε ισορροπημένο διατροφικό πρόγραμμα, με μόνο μια φορά την εβδομάδα μαρμελάδα για πρωινό και όλες τις άλλες γάλα, τυρί, γιαούρτι. Αν θες λεπτομέρειες μπορώ να σου πω. Εσείς για ιδιωτικό ψάχνετε?

Οκ, τα γλυκά στις γιορτές παίζουν πάντα, είναι αρκετά ενοχλητικό αυτό αλλά ευτυχώς ο μικρός μου έχει μάθει από μικρός να ξεχωρίζει τις χάλια γεύσεις και μου λέει πολλές φορές ότι δεν μπόρεσε να φάει ένα γλυκό γιατί ήταν "αηδία"!

 

Όσο για τις μαμάδες που αποφάσισαν ότι τα χειροποίητα των μαμάδων είναι χειρότερα από τα έτοιμα, δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο. Οτιδήποτε έτοιμο έχω δοκιμάσει εδώ στην Αθήνα συνήθως το έχω πετάξει, αντίθετα εμπιστεύομαι την μαμά που θα βάλει κόπο και χρόνο για να φτιάξει κάτι με τα χεράκια της και το οποίο δεν θα έχει σίγουρα συντηρητικά τουλάχιστον και ας μην είναι από τα καλύτερα υλικά της αγοράς (π.χ. βιολογικά).

Αν ακούσετε τι υλικά χρησιμοποιούν στα ζαχαροπλαστεία θα φρικάρετε και θα σιχαθείτε. Τα περισσότερα είναι κατεψυγμένα και αποψυγμένα πολλές φορές, αντί για αβγό χρησιμοποιύν ειδική σκόνη, καλά δεν μιλάω για το τι είδους βούτυρα βάζουν....

Και φυσικά εννοείται ότι στέλνω στις γιορτές του παιδικού μόνο σπιτικά πράγματα (τούρτες, κουλουράκια, πίτες) που φτιάχνω και νομίζω ότι περνάω και ένα πολύ καλό μήνυμα και ας μην το κάνουν όλες. Άσε που τα περισσότερα τα ετοιμάζω μαζί με το μικρό μου που τρελαινεται να με βοηθάει στην κουζίνα.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

Όσο για τις μαμάδες που αποφάσισαν ότι τα χειροποίητα των μαμάδων είναι χειρότερα από τα έτοιμα, δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο. Οτιδήποτε έτοιμο έχω δοκιμάσει εδώ στην Αθήνα συνήθως το έχω πετάξει, αντίθετα εμπιστεύομαι την μαμά που θα βάλει κόπο και χρόνο για να φτιάξει κάτι με τα χεράκια της και το οποίο δεν θα έχει σίγουρα συντηρητικά τουλάχιστον και ας μην είναι από τα καλύτερα υλικά της αγοράς (π.χ. βιολογικά).

Αν ακούσετε τι υλικά χρησιμοποιούν στα ζαχαροπλαστεία θα φρικάρετε και θα σιχαθείτε. Τα περισσότερα είναι κατεψυγμένα και αποψυγμένα πολλές φορές, αντί για αβγό χρησιμοποιύν ειδική σκόνη, καλά δεν μιλάω για το τι είδους βούτυρα βάζουν....

Και φυσικά εννοείται ότι στέλνω στις γιορτές του παιδικού μόνο σπιτικά πράγματα (τούρτες, κουλουράκια, πίτες) που φτιάχνω και νομίζω ότι περνάω και ένα πολύ καλό μήνυμα και ας μην το κάνουν όλες. Άσε που τα περισσότερα τα ετοιμάζω μαζί με το μικρό μου που τρελαινεται να με βοηθάει στην κουζίνα.

 

Εννοειται οτι συμφωνω...... μου φαινεται αδιανοητο να επιτρεπω στα παιδια μου να τρωνε γλυκα απο ζαχαροπλαστεια και τυποποιημενες εταιρειες ( πχ LACTA , παναγια μου σωσε) και να μην επιτρεπω να τρωνε σπιτικα γλυκα ή αλμυρα απο μανουλες. Παντα στα γενεθλια των παιδιων μου τα φτιαχνω ολα μονη μου .Ακομα και αυτα που στελνω στο παιδικο. Οποια μανουλα θελει ας μη δωσει στο παιδακι της τα λαχταριστα μαφινς μου με ακτινιδιο και γιαουρτι , τα μπισκοτα μου με μαυρη ζαχαρη με μελασα και κομματια σοκολατας, αυτη θα χασει!!Χιχιχχχχχιχιχιχιχι

Αστειευομαι βεβαια, ο καθενας οτι νομιζει καλυτερο.

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

1) Προφανώς και δεν με ενδιαφέρει μόνο το φαγητό. Η διατροφή αποτελεί ένα από τα κριτήριά μου και ήθελα να ακούσω γνώμες πάνω σε αυτό.

 

2) Είναι φανερό από τα ποστ που προηγήθηκαν πως το διαιτολόγιο του κάθε σταθμού διαφέρει, άλλοι προσφέρουν πολλά "γλυκά" και άλλοι λιγότερο.

 

3) Δεν έχω πρόβλημα να φάει το παιδί μου μία φορά την εβδομάδα κέικ ή μαρμελάδα ή κάτι τέτοιο αλλά...αν φάει μια φορά την εβδομάδα μαρμελάδα, μια φορά την εβδομάδα κέικ, μια φορά την εβδομάδα τούρτα κ.ο.κ. τελικά θα τρώει κάθε μέρα! Αυτό δεν θέλω να συμβεί. Και σε όποια γενέθλια πάει, σαφώς και τρώει τούρτα, αλλά αν είναι κάθε τρεις και λίγο να τρώει τούρτα, ναι αυτό με πειράζει. Ακολουθώντας και τις προσωπικές μου πεποιθήσεις και τις συμβουλές του παιδιάτρου, αποφεύγω να της δώσω ζάχαρη. Όμως σε κοινωνικές περιστάσεις, όπως γιορτές, σαφώς συμμετέχει και τρώει όπως όλοι μας. Επίσης μέσα στην εβδομάδα (2 φορές περίπου) φροντίζω και της δίνω άλλου είδους "λιχουδιές" ,όπως παστέλι, ή μπάρα με ωμό κακάο και χουρμάδες ή κεικ σπιτικό με καρότο/μήλο/μέλι κ.α. (όλα χωρίς ζάχαρη).

 

4) Θα συμφωνήσω και εγώ για την κρυφή ζάχαρη, υπάρχει σχεδόν παντού, και στα κορν φλέικς, στα αποξηραμένα κράνμπερις, στις αραβικές πίτες, σε πολλά ψωμιά και ένα σωρό άλλα "άγλυκα" προϊόντα. Έγω της τα αγοράζω από ένα βιολογικό σούπερ μάρκετ όπου αναγράφεται ότι δεν έχουν ζάχαρη. Αν είναι να φάει κάτι υγιεινό, ας είναι και ουσιαστικά υγιεινό, όχι μόνο τυπικά.

 

5) Πιστευώ πως η διατροφή του παιδιού είναι επιλογή των γονιών του. Αν εγώ έχω πειστεί για τις βλαβερές συνέπειες της ζάχαρης και δεν την θέλω στην καθημερινότητα του παιδιού μου, γιατί να έρθει ό οποιοσδήποτε παιδικός σταθμός και να μου το "επιβάλλει";

 

6) Όσον αφορά τους ειδικούς που βγάζουν τα διατροφικά προγράμματα...ο τίτλος του επιστήμονα δεν αποτελεί για μένα εγγύηση. Το έζησα στο πετσί μου σε άλλου είδους θέματα και πλέον είμαι πολύ επιφυλακτική.

 

Σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στον δικό μας παιδικό το πρωινό τους περιλαμβάνει 2 φορές την εβδομάδα αυγό με ψωμάκι, 2 φορές σαντουϊτσάκι με τυράκι και μια φορά μαρμελάδα ή μέλι εναλλάξ. Σε περιπτώσεις γεννεθλίων ή γιορτών επιτρέπεται μόνο το κέηκ το οποίο πρέπει να είναι και σπιτικό μόνο με πορτοκάλι αν θέλουμε. Δεν επιτρέπεται η ζάχαρη και η σοκολάτα.

 

Αυτό το πρωινό μου ακούγεται πολύ καλό!

 

Εμάς δίνουν μόνο μέλι και κέικ γενεθλίων στον παιδικό. Στο δημοτικό δίνουν γλυκό μία φορά την εβδομάδα ως επιδόρπιο. Νομίζω ότι είναι υπεραρκετά, αν κρίνει κανείς το κακό που κάνει η λευκή ζάχαρη στα δόντια και γενικά στον οργανισμό. Θα φάνε και κάτι στις γιαγιάδες, θα φάνε και την 'κρυμμένη' ζάχαρη στα ζυμαρικά, στο ψωμί, στις σάλτσες, ΟΚ πόση ζάχαρη πια. Γιατί να φάνε μπισκότα στον παιδικό?

 

Συμφωνώ!

 

nikolga και Maya, έσεις σε ποιους παιδικούς τα πηγαίνετε;

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...