Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός σε παιδί 8 χρονών;


Zaira

Recommended Posts

Και εμένα υπερβολικό μου φαίνεται. Το κοριτσάκι ούτε λίγο ούτε πολύ είναι σαν τη μεγάλη μου κόρη. Δεν υπήρχε περίπτωση να συνέχιζα ακόμα να θηλάζω!:roll:

Ένα παιδί σου ζωγραφίζει τη μέρα με χαρούμενα χρώματα. Ένα παιδί σου κουβεντιάζει, και νομίζεις πως κάτι διαφορετικό συμβαίνει στον κόσμο. Σου τραγουδά και θαρρείς πως είσαι ακόμα παιδί. Σου φέρνει μια σακούλα γέλιο και σου την αδειάζει απλόχερα μπροστά σου. Μα εκείνο που πραγματικά κερδίζεις από ένα παιδί είναι ο άδολος τρόπος που σκέφτεται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 194
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια χωρις πλακα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ, ξερω κοπελα που χωρισε γιατι ανακαλυψε οτι οα αντρας της κατεβαινε καθε βραδυ στη μαμα του και θηλαζε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Δεν ξερωλεπτομερειες,δηλ αν ειχε γαλα ή απλα πιπιλουσε

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χωρις πλακα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ, ξερω κοπελα που χωρισε γιατι ανακαλυψε οτι οα αντρας της κατεβαινε καθε βραδυ στη μαμα του και θηλαζε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Δεν ξερωλεπτομερειες,δηλ αν ειχε γαλα ή απλα πιπιλουσε

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:Πάμε καλά;

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χωρις πλακα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ, ξερω κοπελα που χωρισε γιατι ανακαλυψε οτι οα αντρας της κατεβαινε καθε βραδυ στη μαμα του και θηλαζε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Δεν ξερωλεπτομερειες,δηλ αν ειχε γαλα ή απλα πιπιλουσε

 

ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και φτασαμε στο ετος 2010 να φοβομαστε οχι οι αντρες μας να μην πανε με αλλες γυναικες αλλα να μην αρχησουν τις πιπιλες και τον θηλασμο..

 

 

Αααααααα θα αρχησω να κρυβω τις πιπιλες απο τον αντρα μου..

βρε λες ?? γιατι καποια βραδια δεν τις βρισκω και τις χανω..:cool:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας δεν καταλαβαινω γιατι το να πινει καποιος απο μπιμπερο το συνδεουμε ντε και καλα με συναισθηματικη εξαρτηση.......

 

Το μωρο απο τη μητρα ακομα κανει θηλαστικες κινησεις με το δαχτυλο του.......γινεται απο ενστικτο για συγκεκριμενο λογο επιβιωσης.......οχι επειδη εχει κολλημα με τη μανα του....αυτους τους συσχετισμους τους κανουμε εμεις κι ομως ειναι φυσικα φαινομενα...

 

Και στη συνεχεια χρησιμοποιει την εξασκηση αυτη για να τραφει, ειτε απο στηθος ειτε απο μπιμπερο........υπαρχουν παιδια που δεν θηλασαν ποτε και δεν μπορουσαν να ξεκολλησουν απο το μπιμπερο...και παιδια που θηλασαν αλλα δεν ανεχτηκαν να χρησιμοποιησουν πιπιλα η μπιμπερο (οπως ο δικος μου που τα πεταξε με αηδια οταν ηταν 8 μηνων).......σε καποιους ανθρωπους μπορει να αρεσει το ρουφηγμα απο μπιμπερο, χωρις να συνδεεται ντε και καλα με σεξουαλικη η συναισθηματικη εξαρτηση......οπως σε καποιους αρεσει να μασανε συνεχεια τσιχλα......

 

Γιατι πρεπει να τους υποχρεωσουμε πως θα πινουν το γαλα τους η οτιδηποτε αλλο......τι μας κοφτει? Αλλο φυσικα να θηλαζει 40χρονος την μανα του, φυσιολογικο δεν ειναι, αλλα τετοιο κολλημα πια με τα μπιμπερο και τις πιπιλες μου φαινεται υπερβολικο.......

 

Μαλλον ο καθενας προβαλλει τις δικες του πεποιθησεις στους αλλους, αυτο ομως δεν σημαινει πως αυτοι πραττουν με το ιδιο σκεπτικο......μπορει απλα να τους αρεσει βρε αδερφε.......γουστα ειναι αυτα...σε αλλον αρεσει το καλαμακι, αλλος το σιχαινεται.......πρεπει να του κανουμε ψυχαναλυση γι αυτο το λογο.......?

 

Τωρα για τα ορια που λετε και ξαναλετε, αυτα ειναι εντελως ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ και διαφερουν ακομα και για τον ιδιο τον ανθρωπο σε διαφορες χρονικες στιγμες......αλλα ορια ειχα για το θεμα αυτο πριν γεννησω, αλλα ορια θα ειχα αν δεν θηλαζα και αλλα ορια θα διαμορφωνα αναλογως με το ποσο θα θηλαζα καθε παιδι.........εγω προσωπικα αυτη τη στιγμη δεν εχω απολυτως κανενα οριο στο θεμα ηλικιας θηλασμου γιατι απλα δεν εχω τελειωσει με το θηλασμο του πρωτου.......

 

Πριν γεννησω το οριο μου ηταν το ετος, γιατι ετσι μου λεγαν ηταν το σωστο και οταν ακουσα οτι ο ΠΟΥ συστηνει τα 3 χρονια και πως στο εξωτερικο τα θηλαζουν μεχρι τα 7 ειχα σκασει στα γελια........"Αλλη δουλεια δεν εχουν να κανουν αυτες?" σχολιασα? Τις αποψεις μου τις αλλαξα οταν ενημερωθηκα και οταν μπηκα στη διαδικασια να θηλασω.......φθασαμε στο ετος και δεν εβλεπα το λογο για τον οποιο θα επρεπε να το κοψω........το επομενο οριο το εθεσα στα 2 χρονια......παλι τα περασαμε και βλεπω οτι συνεχιζει να το ωφελει και να το θελει, αποφασισα να τον αφησω να αποφασισει μονος......το οτι ο γιος μου με λατρευει δεν ειναι λογος να αισθανομαι οτι θηλαζοντας παρεμποδιζω την ανεξαρτοποιηση του, τη στιγμη που οι γιοι φιλεναδων μου που δεν θηλασαν καθολου απο πεποιθηση, ειναι ακομα πιο κολλημενοι και οι ιδιες περηφανευονται γι αυτο!

 

Σιγουρα δεν θα θελω να θηλαζει ο γιος μου μεχρι να παει φανταρος, αλλα δεν θα κρινω τη συγκεκριμενη μανα που θηλαζει το 8χρονο, γιατι θα πρεπει να κρινω επισης εκεινη που δεν θηλασε καθολου, η θηλασε 1 μερα, 1 βδομαδα, ενα χρονο και παει λεγοντας........γιατι δλδ αυτη ειναι χειροτερη απο καποια που δεν θηλασε καθολου επειδη δεν γουσταρε?? Δεν ξερουμε καν πως εξελιχθηκε η σχεση θηλασμου τους......ισως μας σοκαρει γιατι στην ελληνικη κοινωνια τετοιες εικονες ειναι αγνωστες....παντως προσωπικα με σοκαρουν πολυ πιο βαρια θεαματα, οχι αυτο........

 

Καθε γυναικα εχει το σκεπτικο της και τα ΟΡΙΑ της......δεν ειναι υποχρεωμενη να ακολουθει ουτε το δικο μου σκεπτικο ουτε τα δικα μου ορια....απλα τα πραγματα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια χωρις πλακα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΠΡΙΛΙΑΤΙΚΟ, ξερω κοπελα που χωρισε γιατι ανακαλυψε οτι οα αντρας της κατεβαινε καθε βραδυ στη μαμα του και θηλαζε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Δεν ξερωλεπτομερειες,δηλ αν ειχε γαλα ή απλα πιπιλουσε

 

Όοοοοοχχιιιιιιιιι !!! Καλύτερα να σε απατήσει παρά αυτό!

Καλά, μετά απο κάτι τέτοια δεν βλέπετε τους άντρες σας θεούς χαχαχα???

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

ελα πρωταπριλια ειναι, ολα επιτρεπονται!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

μας κανεις πλακα, το ξερω!!!!! ζαβολιαρα!!! :D

 

Υποκλινομαι.........και σε σταμπαρω.....:-D:-D:-D:-D:-D ......απο τις αλλες κοπελες ζητω ενα συγνωμη αλλα δεν μπορεσα ηταν μεγαλος πειρασμος πρωταπριλια.....καθως ειναι......:oops::oops: Ενα ομως ειναι εν μερη αληθεια οτι οντως σιχενομουν το γαλα απο ποτηρι απο μικρη και το επινα οντως με καλαμακι (οχι μπιμπερο)Ρε κοριτσια συγνωμη αλλα δεν αντεξα πρωι πρωι θα εσκαγα........:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Οσο για τον 8χρονο να θηλαζει ειναι βγαλμενο επιτηδες για καποιο λογο ειμαι 100% σιγουρη. Σαν εικονα ειναι τραγικη παντως......μην ασχολειστε.....φτιαχτο ειναι.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

[quote=vera;1522985

 

Γιατι πρεπει να τους υποχρεωσουμε πως θα πινουν το γαλα τους η οτιδηποτε αλλο......τι μας κοφτει?

.

 

oοτι ειναι φυσιολογικο να πινει ενας ενηλικας με μπιμπερο?

μηπως ειναι πολλοι τελικα και ζουν αναμεσα μας?

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Οσο για τον 8χρονο να θηλαζει ειναι βγαλμενο επιτηδες για καποιο λογο ειμαι 100% σιγουρη. Σαν εικονα ειναι τραγικη παντως......μην ασχολειστε.....φτιαχτο ειναι.......

 

 

Na μη σου φαινεται καθολου περιεργο.......στο εξωτερικο εχουν αλλη νοοτροπια σε αυτα τα θεματα, δεν ειναι η μοναδικη.........το οτι θηλαζουν παιδια μεχρι 7 ετων το εχω ακουσει...οποτε τι 7 τι 8.......σε μας φαινεται περιεργο που τις περισσοτερες φορες κατακρινονται μαναδες που τολμανε να ξεπερασουν τους 6 μηνες θηλασμου.....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Na μη σου φαινεται καθολου περιεργο.......στο εξωτερικο εχουν αλλη νοοτροπια σε αυτα τα θεματα, δεν ειναι η μοναδικη.........το οτι θηλαζουν παιδια μεχρι 7 ετων το εχω ακουσει...οποτε τι 7 τι 8.......σε μας φαινεται περιεργο που τις περισσοτερες φορες κατακρινονται μαναδες που τολμανε να ξεπερασουν τους 6 μηνες θηλασμου.....

 

 

ΠΡΟΣΚΥΝΩ

.....

Link to comment
Share on other sites

είναι καλό να πίνουν τα παιδια γάλα ????????

ναι .................!!!!!!

 

γιατί να μην πίνει μητρικό γάλα εφόσον υπάρχει και να πίνει αγελαδινό...................??????

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολγα δεν ξερεις γιατι του αρεσει.....γιατι ειναι φυσιολογικο δλδ να μασαει τσιχλα? Αν ειναι ζημιογονο το μπιμπερο για τα δοντια, αλλο τοσο ειναι και η τσχλα......

 

Ενταξει ειναι καπως να δεις εξω εναν σαρανταρη με πιπιλα, το χουμε συσχετισει με μωρα....μπορουν να σχεδιασουν πιπιλες design για ενηλικες χαχα......αν υπαρχει τοση ζητηση πια.........αλλος μπορει να κοιμαται με ζωακια....εχει χουγια ο κοσμος ουυυυυ.........

 

Ανεφερα πιο πανω οτι η θηλαστικη κινηση ειναι η πρωτη που κανει ενα βρεφος οταν ειναι ακομα στην κοιλια της μανας του.......ειναι απο τα πρωτα πραγματα που μας ειπαν στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου......υπαρχει επιστημονικος λογος που δεν θυμαμαι τωρα........εχει να κανει με εξασκηση μυων, πνευμονων? Θα σε γελασω.....οποτε αν το μωρο μεγαλωσει κανοντας μεγαλη χρηση πιπιλας (και γι αυτο ευθυνονται οι γονεις) λογικο ειναι να την συνηθισει και να του γινει κολλημα........αλλα δεν βλεπω γιατι πρεπει ντε και καλα να το συσχετισουμε με ψυχολογικα κολληματα και να κατηγορουμε το θηλασμο........ε οπως δεν μπορει να ζησει καποιος χωρις να μασει συνεχεια τσιχλα, μπορει να θελει και να ρουφαει πιπιλα......υπαρχουν και χειροτερα χουγια.......

 

Και μαλιστα να γινεται τοσο θεμα η χρηση πιπιλας και μπιμπερο σε παιδια απο γονεις που κοπτονται για το καλο τους, ασχολουνται αραγε τοσο και με αλλα θεματα, διατροφης πχ η τα πλακωνουν στα τζανκ? Μονο η πιπιλα μας μαρανε?

 

 

Σιγουρα υπαρχουν και αντρες που εχουν ψυχολογικα απωθημενα, ειχα δει ενα θεμα με ενηλικες 40 και βαλε που πληρωναν γυναικες για να θηλαζουν ......προφανως τους ελειπε το κανακεμα στην παιδικη ηλικια......τι να πω.......θα χαν αδιαφορες μαναδες.......

 

Οπως οι γυναικες που μεγαλωνουν χωρις πατερα και μετα ψαχνουν αντρες μεγαλης ηλικιας.......απωθημενα....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

είναι καλό να πίνουν τα παιδια γάλα ????????

ναι .................!!!!!!

 

γιατί να μην πίνει μητρικό γάλα εφόσον υπάρχει και να πίνει αγελαδινό...................??????

 

Μήπως να μην το έπινε κατευθείαν από την πηγή, αλλά να το έβγαζε η μαμά με θήλαστρο; Γιατί, αν και σταθερά υπέρ του θηλασμού, 8 χρονών είναι κάπως...

Link to comment
Share on other sites

Υποκλινομαι.........και σε σταμπαρω.....:-D:-D:-D:-D:-D ......απο τις αλλες κοπελες ζητω ενα συγνωμη αλλα δεν μπορεσα ηταν μεγαλος πειρασμος πρωταπριλια.....καθως ειναι......:oops::oops: Ενα ομως ειναι εν μερη αληθεια οτι οντως σιχενομουν το γαλα απο ποτηρι απο μικρη και το επινα οντως με καλαμακι (οχι μπιμπερο)Ρε κοριτσια συγνωμη αλλα δεν αντεξα πρωι πρωι θα εσκαγα........:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Οσο για τον 8χρονο να θηλαζει ειναι βγαλμενο επιτηδες για καποιο λογο ειμαι 100% σιγουρη. Σαν εικονα ειναι τραγικη παντως......μην ασχολειστε.....φτιαχτο ειναι.......

 

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Ε, όχι ρε συ, έλεος εγώ τώρα!

 

Το πήρα προσωπικά τώρα, γιατί ήμουν το πρώτο θύμα σου και μάλιστα απάντησα σοβαρά και συγκρατημένα σε αντίθεση με τη Ντάλια που έσπευσε να πηδηχτεί από το παράθυρο.:roll:

 

Να ξέρεις, στην έχω στημένη για του χρόνου την Πρωταπριλιά και αυτό είναι ... δέσμευση!

 

Α, χα, καλό, ε; :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις bouboukakia μια κουβεντα ειναι αυτο.......οσο μεγαλωνει ενα μωρο, απο την στιγμη που αποφασιζεις να συνεχισεις να θηλαζεις μετα το ετος, δεν μπορεις ξαφνικα να του πεις "τωρα πια θα πινεις γαλατακι της μαμας απο ποτηρι γιατι πλεον ειναι πολυ κακο πραγμα και η μαμα φοβαται μη γινεις ανωμαλος!"

 

Η το κοβεις οσο ειναι πολυ μικρο για να εκφερει αποψη, η το αφηνεις να αποφασισει μονο του....καθε παιδι εχει δικο του χρονο αποθηλασμου.......αλλο στους 18 μηνες, αλλο στΑ 2, αλλα περισσοτερο.........και οσο μεγαλωνει και καταλαβαινει αν θες να αποθηλασεις πρεπει να το κανεις με πολυ προσεχτικο τροπο, ωστε να μη τραυματιστει το παιδι και το εκλαβει ως απορριψη.......για το παιδι ο θηλασμος ειναι κατι πολυ περισσοτερο απο τροφη......ειναι ψυχικη επαφη......ο γιος μου οταν θυμωνω μαζι τους ζηταει να θηλασει για να δει πως ακομα τον αγαπω......

 

Και οπως ειπα, για την μαμα ειναι μια διαρκης διαδικασια εξελιξης.........οσο περναει ο καιρος δεν της φαινεται οτι κατι αλλαζει........εμενα αν μου ελεγε καποιος πριν γεννησω οτι θα θηλαζα μεχρι τωρα, μπορει και να φρικαρα, κι ομως τωρα μου φαινεται απολυτα φυσιολογικο........

 

Προσωπικα δεν θα θελα να ειμαι στη θεση της αλλα καταλαβαινω οτι τη γυναικα οτι αφησε τα παιδια να απογαλακτιστουν μονα τους, το ενα το κοψε στα 5 το αλλο προχωρα ακαθεκτο και εχει αποφασισει να του αφησει την πρωτοβουλια.......στις χωρες αυτες συνηθιζεται.......

 

 

Παντως αν συνεχισεις το θηλασμο θα δεις κι εσυ οτι δεν μπορει ξαφνικα ο θηλασμος να γινει κατι ασχημο και βρωμικο.......η το χεις αυτο το κομπλεξ απο την αρχη (οποτε και δεν θηλαζεις) η δεν το χεις......το στηθος μας το δωσε η φυση για να ταιζουμε τα παιδια μας, ανηκουμε στα θηλαστικα , δεν μας το δωσε για σεξουαλικους λογους......

 

μαλιστα σε καποιες φυλες, που ζουνε κοντα στη φυση ακομα και δεν ξερουν καν τι εστι φρουδικη αναλυση (που πλεον μου κανει ψυχαναλυση ακομα και για τον τροπο που φυσαω τη μυτη μου) το θεωρουν αστειο να θεωρειται ερωτογενες το γυναικειο στηθος....στη δυτικη κοινωνια φθασαμε στο αλλο ακρο, να το θεωρουμε αποκλειστικα οργανο για σεξ ......

 

Γιατι δλδ να ναι καλο να ακουμπαει το 6 μηνων μωρο το στηθος και πινει απευθειας και ειναι ανωμαλια μετα τα 1-2-3 χρονια.......? η ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΜΕ αν ειναι αγορι η κοριτσι?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

 

Καθε γυναικα εχει το σκεπτικο της και τα ΟΡΙΑ της......δεν ειναι υποχρεωμενη να ακολουθει ουτε το δικο μου σκεπτικο ουτε τα δικα μου ορια....απλα τα πραγματα.

respect

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ολγα δεν ξερεις γιατι του αρεσει.....γιατι ειναι φυσιολογικο δλδ να μασαει τσιχλα? Αν ειναι ζημιογονο το μπιμπερο για τα δοντια, αλλο τοσο ειναι και η τσχλα......

 

Ενταξει ειναι καπως να δεις εξω εναν σαρανταρη με πιπιλα, το χουμε συσχετισει με μωρα....μπορουν να σχεδιασουν πιπιλες design για ενηλικες χαχα......αν υπαρχει τοση ζητηση πια.........αλλος μπορει να κοιμαται με ζωακια....εχει χουγια ο κοσμος ουυυυυ.........

 

Ανεφερα πιο πανω οτι η θηλαστικη κινηση ειναι η πρωτη που κανει ενα βρεφος οταν ειναι ακομα στην κοιλια της μανας του.......ειναι απο τα πρωτα πραγματα που μας ειπαν στα μαθηματα ανωδυνου τοκετου......υπαρχει επιστημονικος λογος που δεν θυμαμαι τωρα........εχει να κανει με εξασκηση μυων, πνευμονων? Θα σε γελασω.....οποτε αν το μωρο μεγαλωσει κανοντας μεγαλη χρηση πιπιλας (και γι αυτο ευθυνονται οι γονεις) λογικο ειναι να την συνηθισει και να του γινει κολλημα........αλλα δεν βλεπω γιατι πρεπει ντε και καλα να το συσχετισουμε με ψυχολογικα κολληματα και να κατηγορουμε το θηλασμο........ε οπως δεν μπορει να ζησει καποιος χωρις να μασει συνεχεια τσιχλα, μπορει να θελει και να ρουφαει πιπιλα......υπαρχουν και χειροτερα χουγια.......

 

Και μαλιστα να γινεται τοσο θεμα η χρηση πιπιλας και μπιμπερο σε παιδια απο γονεις που κοπτονται για το καλο τους, ασχολουνται αραγε τοσο και με αλλα θεματα, διατροφης πχ η τα πλακωνουν στα τζανκ? Μονο η πιπιλα μας μαρανε?

 

 

Σιγουρα υπαρχουν και αντρες που εχουν ψυχολογικα απωθημενα, ειχα δει ενα θεμα με ενηλικες 40 και βαλε που πληρωναν γυναικες για να θηλαζουν ......προφανως τους ελειπε το κανακεμα στην παιδικη ηλικια......τι να πω.......θα χαν αδιαφορες μαναδες.......

 

Οπως οι γυναικες που μεγαλωνουν χωρις πατερα και μετα ψαχνουν αντρες μεγαλης ηλικιας.......απωθημενα....

 

Vera, θα σου απαντήσω σοβαρά, έχω επιχειρήματα, αλλά θα πρέπει πρώτα να μου ορκιστείς ότι δεν κάνεις και εσύ πλάκα, γιατί η Ellepheriem μου δημιουργησε ψυχολογικό πρόβλημα.:roll:

 

Anyway, βασικά λένε οι ψυχολόγοι ότι ο άνθρωπος κατά την ανάπτυξη της προσωπικότητάς του περνά διάφορα στάδια. Το στοματικό (όπου έχουμε ικανοποίηση από το ρούφηγμα, το πιπίλισμα, κλπ), στη συνέχει περνάει στο πρωκτικό, το φαλλικό, το λανθάνον, κλπ. Δεν τα αναλύω όλα τα στάδια γιατί βλέπω να κάνουν άλματα η Ντάλια και το φυστικάκι από τα παράθυρα και δεν θέλω.:lol:

 

Για να το πω σύντομα και περιεκτικά ο άνθρωπος ξεκινά τη ζωή του βρισκόμενος στο στοματικό στάδιο αλλά εξελίσσεται καθώς μεγαλώνει. Οπότε το να παραμείνει σ' αυτό το στάδιο αποτελεί μια καθήλωση στην εξέλιξή του. Δεν λέμε ότι ο άνθρωπος που μένει στο στοματικό στάδιο παραπάνω από ότι πρέπει γίνεται και ψυχοπαθής δολοφόνος, αλλά από την άλλη δεν λες και ότι αναπτύσσεται ομαλά.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

vera, αν ρίξεις μια ματιά στα μνμ μου στις προηγούμενες σελίδες, θα δεις ότι γενικά συμφωνούμε. Έχω όμως κι εγώ μεγάλο κορίτσι και δεν μου άρεσε αυτή η εικόνα..νομίζω ότι δεν θα την επιθυμούσα για την κόρη μου. Δεν ξέρω πόσο απλό είναι το θέμα και αν υπάρχει μια αντικειμενική θεώρηση γι' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

:evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

 

Ε, όχι ρε συ, έλεος εγώ τώρα!

 

Το πήρα προσωπικά τώρα, γιατί ήμουν το πρώτο θύμα σου και μάλιστα απάντησα σοβαρά και συγκρατημένα σε αντίθεση με τη Ντάλια που έσπευσε να πηδηχτεί από το παράθυρο.:roll:

 

Να ξέρεις, στην έχω στημένη για του χρόνου την Πρωταπριλιά και αυτό είναι ... δέσμευση!

 

Α, χα, καλό, ε; :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Συγνωμη τι να πω........οτι και αν μου κανεις του χρονου θα εισαι δικαιολογημενη:mrgreen::mrgreen::mrgreen: !!......καλα να'μαστε μονο να ειμαστε εδω.....πανω απο ολα υγεια και μετα ολα τα αλλα.........παντως βαθεια υποκλιση σε ολες σας που θηλαζετε περαν του χρονου......εγω απετυχα.......:cry:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ολγα δεν ξερεις γιατι του αρεσει.....γιατι ειναι φυσιολογικο δλδ να μασαει τσιχλα? Αν ειναι ζημιογονο το μπιμπερο για τα δοντια, αλλο τοσο ειναι και η τσχλα......

 

 

 

Και μαλιστα να γινεται τοσο θεμα η χρηση πιπιλας και μπιμπερο σε παιδια απο γονεις που κοπτονται για το καλο τους, ασχολουνται αραγε τοσο και με αλλα θεματα, διατροφης πχ η τα πλακωνουν στα τζανκ? Μονο η πιπιλα μας μαρανε?

 

 

....

Πρωτα πρωτα να διευκρινησω οτι η τσιχλα με ενοχλει πολυ κυριως οταν καποιος μασαει και κανει φασαρια.

Δευτερον ,το θεμα δεν αφορουσε τα παιδια αλλα ενηλικες και αν αναφερεσαι σε γονεις εδω μεσα εγω προσωπικα και κοπτομαι για τη διατροφη του παιδιου μου, και τον θηλαζα ως την προηγουμενη εβδομαδα και δε νομιζω οτι πρεπει να δικαιολογουμαι για να εχω αποψη.

Ο γιος μου που πηρε ο,τι επρεπε οταν επρεπε δεν πηρε πιπιλα ουτε μια μερα , ε τωρα αμα αρχισει το μπιμπερο στα 40 κατι εκανα λαθος.

Τριτον το θεμα ηταν πλακα και αδικα επιχειρηματολογουμε χαχα

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν κανω πλακα, φιλαω σταυρο!

 

Μωρε εδω η πλειοψηφια ειναι καθηλωμενοι στο πρωκτικο σταδιο που ναι πολυ χειροτερο, το στοματικο μας μαρανε? καλη ειναι η ψυχολογια αλλα και οι ψυχολογοι ανθρωποι ειναι και κανουν εκτιμησεις βασισμενες σε δικα τους η αλλων ψυχολογων προσωπικα βιωματα . Μη τρελλαθουμε κιολας, ας χρησιμοποιουμε και την κοινη λογικη.......

 

Εγω αυτο για το μπιμπερο και το πιπιλιμα το λεω, γιατι μου χε κανει εντυπωση οταν το ακουσα κι επειδη ξερω πολυ καλα οτι δεν σχετιζεται (απαραιτητα) με ψυχολογικο προβλημα..........δεν ειναι κατι τραγικο παντως ιδιως οταν μιλαμε για παιδια, τωρα αν ο σαρανταρης θελει να κοιμαται με πιπιλα, ε ας το κανει αν αισθανεται καλα....

 

Και μεσω αστειου και σοβαρου αν ο αντρας μου ειχε κολλημα να πινει απο μπιμπερο δεν θα ανησυχουσα.......αν ηθελε να με θηλαζει κι αυτος tandem ε εκει θα του κλεινα ενα ραντεβου με το γιατρο.......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...