Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός σε παιδί 8 χρονών;


Zaira

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 194
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα μου φαίνεται αρρωστημένη η όλη κατάσταση.......έχω παιδιά σε αυτή την ηλικία...και δεν μου άρεσε καθόλου αυτη η εικόνα.....κάτι με ενοχλει......όταν έχω στο νου μου την εικόνα ένος βρεφους να θηλάσει παραδομένο στην αγκαλία της μητέρας εντελώς απροστάτευτο...... η αλλη εικόνα έρχεται σε αντίθεση και με ....χαλάει.....

Link to comment
Share on other sites

Βοηθειστε με λιγο...Ποση διαφορα εχουν ενα 4χρονο κι ενα 8χρονο;Θελω να πω, μηπως ηδη και στα μισα της ηλικιας αυτου του παιδιου,το ιδιο θεαμα θα μας φαινονταν .... καπως;Εμενα παντως θα μου φαινοταν πολυ ασχημο γιατι παντα οταν το σκεφτομαι βαζω στη θεση ενος 4χρονου που θηλαζει την κορη μου και δεν μου φαινεται καθολου μα καθολου φυσιολογικο...

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μεγάλη διαφορά . Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ένα νήπιο με ένα παιδί τρίτης δημοτικού .

Έχουν εντελώς διαφορετικές ψυχοσωματικές ανάγκες .

Νομίζω πως υπάρχουν πολύ πιο άσχημα και αφύσικα σε 4χρονα από το να θηλάζει ένα παιδί 4 χρονών , που είναι εντελώς φυσιολογικό .

Βέβαια παίζει ρόλο από πια σκοπιά το κοιτάζεις το θέμα .

Κάποια που δεν θήλασε ή που θήλασε για λίγο δεν είχε την ίδια εμπειρία με κάποια που θήλασε για τουλάχιστον 6 μήνες αποκλειστικά .

Η εμπειρία του θηλασμού από μόνη της διαμορφώνει και υποσυνείδητα τη γνώμη μας για το θηλασμό .

Άρα είναι εντελώς υποκειμενικό για τον καθένα το φυσιολογικό , αφού έχει ως αφετηρία εμάς τους ίδιους .

Φυσιολογικό είναι αυτό που προστάζει η φύση και οι ανάγκες των παιδιών μας .

Link to comment
Share on other sites

Kαι σε μενα δεν αρεσε η εικονα...αλλο ενα μωρακι-που το γαλα ειναι πηγη ζωης γι αυτο κι αλλο ολοκληρα παιδια...και για μενα το ψυχολογικο κομματι ειναι τι κυριοτερο...καποια στιγμη ΠΡΕΠΕΙ να γινουμε ανεξαρτητα ατομα,απο τοτε που γεννιομαστε συνεχως εξελισσομαστε και ωριμαζουμε και για μενα ο θηλασμος στα 8 ειναι δειγμα ανωριμοτητας και υπερ-εξαρτησης και απο τις 2 πλευρες. Αυτη ειναι η αποψη μου. Αλλα αν δεν μπορουσα και δεν ηθελα να αποθηλασω και υποθετικα θηλαζα τοσα χρονια,θα το εκανα χωρις καμερες μπροστα μου.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αϊ γεια σου γιατι για παραδειγμα αυτη τη στιγμη κοιταω τημεγαλη μου κορη που τη θηλασα μονο 6 μηνες και λεω κοιτα αλλα παιδια στην ηλικια της θηλαζουνε αλλα εμενα μονο και η σκεψη μου φαινεται καπως....γιατι ειναι ολοκληρη γαϊδουρα στα ματια μου..ομως δε ξερω τι θα γινει με τη μικρη γιατι προς τοπαρον εχω στοχο τον χρονο....σιγουρα ομως το 8χρονο να θηλαζει μου φαινεται καπως εως πολυ καπως....με χαλασε παρα πολυ η εικονα....κατι στην ολη κατασταση μου εφερε στο μυαλο αλλα και δε μου αρεσε καθολου.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Η μήτρα είναι ένα προστατευόμενο περιβάλλον. Παρέχει στο μωρό... τα πάντα! Όμως... δεν είναι για πάντα... Κάποια στιγμή ο ομφάλιος λόρος πρέπει να κοπεί, όσο κι αν αυτό κοστίζει σε μητέρα και παιδί. Το ίδιο πιστεύω και για το θηλασμό.

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

πως λενε...το ΑΥΤΟ!!!!

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, είχα ξαναγράψει για θηλασμό πέραν του χρόνου, θήλασα για 2 χρόνια και μου λείπει. Ο μικρός είναι 2,5 και κάτι και φυσικά δεν θα τον ξανάβαζα στη διαδικασία, παρόλο που ήταν από τις πιο ευτυχισμένες περιόδους της ζωής μου.

Όχι, το μωρό δεν είναι έτοιμο να απογαλακτίσει όταν βγάζει δόντια, γιατί κάθε σοβαρός επιστήμονας πλέον παραδέχεται ότι το μητρικό γάλα προσφέρει πολύτιμα συστατικά, ακόμη και μετά τον πρώτο χρόνο.Υπάρχουν πλέον στοιχεία που το αποδεικνύουν (και σχετικό λινκ στο φόρουμ).

Τώρα...η συγκεκριμένη εικόνα μου προκάλεσε μια αποστροφή, την ίδια αποστροφή όμως προκαλούσα κι εγώ σε κάποιους που άκουγαν ότι ο γιος μου είναι άνω των 40 ημερών και θηλάζει. Οπότε, ποια είναι η παραδεδεγμένη ηλικία απογαλακτισμού; Αυτή που δεν ενοχλεί την πλειονότητα της κοινωνίας, αυτή που δεν ενοχλεί όσες δεν θήλασαν πάνω από ένα μήνα, αυτή που βολεύει τη μαμά ή αυτή που βολεύει το μωρό;

δε νομιζω οτι υπαρχει θεμα "συγκρισης" οταν βλεπεις ενα βρεφος 40 ημερων που θηλαζει με ενα κοριτσακι 8 ετων.νομιζω οτι ειναι μεγαλη υπερβολη και πλεον φτανει σε σημειο μη ομαλης ψυχολογικης εξελιξης του παιδιου.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν μεγάλη διαφορά . Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε ένα νήπιο με ένα παιδί τρίτης δημοτικού .

Έχουν εντελώς διαφορετικές ψυχοσωματικές ανάγκες .

Νομίζω πως υπάρχουν πολύ πιο άσχημα και αφύσικα σε 4χρονα από το να θηλάζει ένα παιδί 4 χρονών , που είναι εντελώς φυσιολογικό .

Βέβαια παίζει ρόλο από πια σκοπιά το κοιτάζεις το θέμα .

Κάποια που δεν θήλασε ή που θήλασε για λίγο δεν είχε την ίδια εμπειρία με κάποια που θήλασε για τουλάχιστον 6 μήνες αποκλειστικά .

Η εμπειρία του θηλασμού από μόνη της διαμορφώνει και υποσυνείδητα τη γνώμη μας για το θηλασμό .

Άρα είναι εντελώς υποκειμενικό για τον καθένα το φυσιολογικό , αφού έχει ως αφετηρία εμάς τους ίδιους .

Φυσιολογικό είναι αυτό που προστάζει η φύση και οι ανάγκες των παιδιών μας .

 

Το κοιταω απο τη σκοπια μιας μαμας που θηλασε συνολικα 8 μιση μηνες εκ των οποιων 6 αποκλειστικα και που θα συνεχιζε ως το χρονο αν η ψυχολογια της ηταν σε καλυτερα επιπεδα...

Δεν νομιζω ομως οτι μια εικονα οπως αυτη μπορει να κριθει με διαφορετικη σκοπια απο τη στιγμη που μιλαμε πλεον για παιδι και οχι για βρεφος.Και το νηπιο για εμενα εχει αφησει πισω του προ καιρου το σταδιο του ομφαλιου λωρου...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως διαβάζω τα μην. νομίζω ότι όλες είπαμε κάτι εύστοχο. Προσωπικά, πριν συνεχίσω το θηλασμό, σκεφτόμουν ότι για τα δικά μου δεδομένα ένα παιδί 18 μηνών ήταν μεγάλο για θηλασμό. Θηλάζοντας έβλεπα το παιδί σαν μωρό, μέχρι που έφτασε τα 2 και σταμάτησα επειδή ήταν κουραστικό για μένα, αλλά και το ίδιο το παιδί δεν αντέδρασε άσχημα. Μήπως αυτή η μαμά συνεχίζει να βλέπει το κοριτσάκι της σαν μωρό; Οπότε, είναι όντως θέμα-πρόβλημα της μητέρας και όχι του παιδιού, όπως έγραψαν κάποιες κοπέλες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το βίντεο δεν έχω σκοπό να το δω αλλά το φαντάζομαι από τα λεγόμενά σας. Πολύ συχνά τα παιδιά κολλάνε σε κάτι και δεν είναι εύκολο να τα ξεκόψεις. Εμένα πιπιλούσε το δάχτυλό του μέχρι τα 6, παρομοίως και εγώ. Προχθές πήγα σε ένα σπίτι και σε ένα παιδί 8 χρονών ανεξάρτητο και αλανιάρικο που τριγυράει όλη μέρα μόνο του έξω δώσαν γάλα με το μπιμπερό. Εγώ κοιμόμουν με τους γονείς μου μέχρι τα 8 μέρα παρά μέρα. Κάθε παιδάκι νομίζω έχει ένα κόλλημα. Μέχρι τα 8 νομίζω δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τελείως τον φανταστικό κόσμο από τον πραγματικό. Δεν είναι και τόσο τραγικό να έχουν κάτι να τα παρηγορεί.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και ειναι τραγικο....να παρηγορηθουν με ενα κουκλακι ....

το προβλημα ειναι της μητερας κ οχι του παιδιου....

παντως σαν θεαμα ειναι αποκρουστικο....

ΒΑΣΙΛΙΚΗ....ΛΑΤΡΕΙΑ ΜΟΥ!!!!!!29.11.03

ΛΙΟΝΤΑΡΑΚΙ ΜΟΥ...ΑΝΤΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!!!!04.08.10

Link to comment
Share on other sites

Παν μέτρον άριστον!

 

αυτό...

 

Ποια είναι η ηλικία των άλλων θηλαστικών τα οποία σταματάνε το θηλασμό; Δηλ. σε ποια ηλικία οι προβατίνες σταματάνε να θηλάζουν τα μωρά τους; Οι αγελάδες τα μοσχαράκια τους κτλ κτλ; Είναι όταν αρχίζουν να βγάζουν δόντια και να αυτονομούνται στη διατροφή, ή κάνω λάθος;; Φαντάζομαι πως κάποιο τέτοιο όριο θα ήταν λογικό (κατ' εμέ) και για τους ανθρώπους. Άλλα παιδιά βγάζουν νωρίτερα δόντια, άλλα αργότερα. Όμως κάποια στιγμή είναι ικανότατα να φάνε όλες τις τροφές. Κάπου εκεί δε σταματά και η ανάγκη του θηλασμού;

 

για μια ακόμη φορά πάρα πολύ εύστοχη;)

Δεν μου ειναι ευχαριστο το θεαμα..

 

ούτε σε'μενα μου προκαλέι αποστροφή

 

με προβλημάτισε το γεγονός ότι τα κοριτσάκια ζωγράφιζαν στήθη και θηλές!:confused::confused::confused::confused:

 

δείχνει και τέτοια εικόνα ? δεν άντεξα να δω και πολύ:?

 

Προχθές πήγα σε ένα σπίτι και σε ένα παιδί 8 χρονών ανεξάρτητο και αλανιάρικο που τριγυράει όλη μέρα μόνο του έξω δώσαν γάλα με το μπιμπερό. .

 

και αυτό με προκαλεί αποστροφή, το έχω δει και εγώ...

και εδώ όμως είναι σίγουρα πρόβλημα των γονιών, ότι δεν θέλουν να ζοριστούν...

για ποιο παιδί είναι εύκολο να κόψει το μπιμπερό ?

είμαι απόλυτα σίγουρη γι'αυτό...

Βρε μήπως η συγκεκριμένη το έκανε για να τραβήξει τα φώτα της δημοσιότητας ?? τι να πω ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και ειναι τραγικο....να παρηγορηθουν με ενα κουκλακι ....

το προβλημα ειναι της μητερας κ οχι του παιδιου....

παντως σαν θεαμα ειναι αποκρουστικο....

 

Εννοειται οτι ειναι προβλημα της μητερας.Ενα παιδι χρειάζεται τη βοηθεια της μητερα για να κοψει την πανα,για να περπατησει,για να κοψει την πιπιλα,το μπιμπερο κλπ.Ομοίως και για να κοψει το θηλασμο.Και πανω απόλα ενα παιδι χρειαζεται τη βοηθεια της μητερα για να ανεξαρτητοποιηθει.

 

Μονο θυμο θα μπορουσε να μου προκαλεσει αυτο το βιντεο.

Νομιζω ολοι παραδεχομαστε την αξια του μητρικου θηλασμου...αλλά ας μην ξεπερναμε και τα ορια.

 

Αλλο ειναι η αγκαλια της μανας...και αλλο η εξαρτηση απο το στηθος.

Και προσωπικα το τι βολευει τη μαμα η τι αρεσει στη μαμα δε με αφορα καθολου σα θεμα...το τι ειναι καλο για το παιδι με νοιαζει.Η καθε μανα ας λυσει μονη της τα ψυχολογικα της.

Link to comment
Share on other sites

Η μήτρα είναι ένα προστατευόμενο περιβάλλον. Παρέχει στο μωρό... τα πάντα! Όμως... δεν είναι για πάντα... Κάποια στιγμή ο ομφάλιος λόρος πρέπει να κοπεί, όσο κι αν αυτό κοστίζει σε μητέρα και παιδί. Το ίδιο πιστεύω και για το θηλασμό.

 

Η φύση κινείται κυρίως γύρω από την επιβίωση του είδους. Το ψυχολογικό υπόβαθρο περιστρέφεται γύρω από αυτές τις ανάγκες...

Καμιά φορά όμως έχω την εντύπωση πως γινόμαστε "δέσμιοι" αυτού ακριβώς του ψυχολογικού υπόβαθρου.

 

Προσωπική μου εκτίμηση... άλλο ο θηλασμός πέραν του χρόνου.. κι άλλο ο θηλασμός παιδιών -σχεδόν εφήβων. Σκεφτείτε πως υπάρχουν παιδιά που σε τέτοια ηλικία μπορεί να έχουν και περίοδο!!

 

Αν φανταστώ το θηλασμό πέραν του χρόνου ως ... "αορίστου" χρόνου... τι θα λέγατε για θηλασμό 20χρονου ή... γιατί όχι 30χρονου ή... ακόμα και 60χρονου;; Ποιος καθορίζει το όριο τελικά;

 

 

Για να μην παρεξηγηθώ... ο καθένας καλά κάνει και λαμβάνει τις αποφάσεις του και φυσικά είναι ελεύθερος να επιλέξει ό,τι του αρέσει! Αλλά από τη στιγμή που το δίνει αυτό δημόσια, έχω το δικαίωμα να εκφράσω την κρίση μου (αλλά όχι την κριτική μου).

 

Πόσο μα πόσο συμφωνώ με αυτά που λές!

Ο καθένας μπορεί να κάνει ότι νομίζει καλύτερο για τα παιδιά του & εγώ δεν θα κρίνω τις επιλογές κανενός. Ωστόσο η συγκεκριμένη κυρία δεν κατάφερε να με πείσει οτι το κάνει αυτό για το καλό των παιδιών της. Αν ήταν έτσι θα το έκανε στο σπίτι της χωρίς να έχει την ανάγκη μπει στη διαδικασία να τραβήξει video την ώρα που θηλάζει, να κάνει ταυτόχρονα σχόλια & να το ανεβάσει στο youtube. Και καλά, αυτή έχει τη λόξα της, το παιδί της δεν το σκέφτηκε? Όταν θήλαζα τα παιδιά μου, δεν είχα στο νου μου να τραβήξω video για να πείσω π.χ. τίς γυναίκες να θηλάζουν περισσότερο απο τις 40 ημέρες!

Όπως λές alcyon πρέπει να υπάρχουν όρια ΣΕ ΟΛΑ! Οκ, προφανώς & εγω θα βλέπω τα αγόρια μου πάντα σαν μωρά! Αυτό δε σημαίνει οτι όταν φτάσουν π.χ. 20 χρονών, για να τους δείξω αγάπη & τρυφερότητα θα τα κάνω μπάνιο!

Αυτό δε που είπε το κοριτσάκι οτι είναι ό,τι καλύτερο έχει δοκιμάσει, καλύτερο & απο μάνγκο (έτσι δεν είπε?) ή το άλλο που έλεγε οτι όλοι πρέπει να θηλάζουν για πάντα... Αυτό, λυπάμαι, φτάνει στα όρια της εξαρτησης! Δηλαδή βρείτε μου ένα παιδί που δεν θα έλεγε π.χ. οτι προτιμά τους κεφτέδες ή το παγωτό ή & εγω δεν ξέρω τι! Ξέφυγα λίγο... Τεσπα...

Α, και κάτι ακόμα. Αν είχε αγόρια, τι θα έκανε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλ. σε ποια ηλικία οι προβατίνες σταματάνε να θηλάζουν τα μωρά τους; Οι αγελάδες τα μοσχαράκια τους κτλ κτλ; .

Αφήστε τα ήσυχα τα μοσχαράκια επιτέλους!!! :lol:Κάποτε η λέξη μοσχαράκι ήταν αρκετή για να πάει κάποιος στο αρχείο, ή έστω για να διαμαρτυρηθούν κάποιες πολύ έντονα.

Πάντως θεωρω άστοχη τη σύγκριση. Αν όμως επιμένετε, τα μοσχαράκια σε αντίθεση με τα ανθρωπάκια μπορούν να περπατήσουν σχεδόν αμεσως μετά τη γέννησή τους και όταν απογαλακτηστούν μπορούν μόνα τους να βοσκήσουν και να βρουν τροφή. Οπότε, αν επιμένετε να συγκρίνετε τα μοσχαράκια με τα ανθρωπάκια, τότε και τα μωρά μας θα πρέπει να απογαλακτηστούν όταν θα μπορούν να βάλον μόνα τους το φαγητό στο πιάτο και σίγουρα όχι πριν μπορεσουν να περπατήσουν

Link to comment
Share on other sites

και αυτό με προκαλεί αποστροφή, το έχω δει και εγώ...

και εδώ όμως είναι σίγουρα πρόβλημα των γονιών, ότι δεν θέλουν να ζοριστούν...

για ποιο παιδί είναι εύκολο να κόψει το μπιμπερό ?

Υπάρχουν παιδιά που δεν τους αρέσει να πίνουν το γάλα, που τα ενοχλεί η μυρωδιά του και τους προκαλεί αναγούλα. Με το μπιμπερό το πίνουν πιο εύκολα καθώς μενει λιγότερη ώρα στον ουρανίσκο. Αν ένα παιδί το ενοχλεί το γάλα, ας το πίνει από το μπιμπερό ακόμα και όταν θα είναι 10 χρονών.

Ένα σκεύος είναι μόνο, όπως το ποτήρι

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, ίσως είναι λίγο άστοχη η σύγκριση, ωστόσο -χωρίς να κάνω το δικηγόρο κανενός- δεν νομίζω να έγινε κακοπροαίρετα.

Ωστόσο σε βρίσκω & εσένα λίγο υπερβολική. Ούτε το αν μπορεί να βάλει φαγητό στο πιάτο του αποτελεί κριτήριο που οδηγεί στον απογαλακτισμό. Γνωρίζω μεγάλους άντρες που δεν μπορούν να το κάνουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα ήσυχα τα μοσχαράκια επιτέλους!!! :lol:Κάποτε η λέξη μοσχαράκι ήταν αρκετή για να πάει κάποιος στο αρχείο, ή έστω για να διαμαρτυρηθούν κάποιες πολύ έντονα.

Πάντως θεωρω άστοχη τη σύγκριση. Αν όμως επιμένετε, τα μοσχαράκια σε αντίθεση με τα ανθρωπάκια μπορούν να περπατήσουν σχεδόν αμεσως μετά τη γέννησή τους και όταν απογαλακτηστούν μπορούν μόνα τους να βοσκήσουν και να βρουν τροφή. Οπότε, αν επιμένετε να συγκρίνετε τα μοσχαράκια με τα ανθρωπάκια, τότε και τα μωρά μας θα πρέπει να απογαλακτηστούν όταν θα μπορούν να βάλον μόνα τους το φαγητό στο πιάτο και σίγουρα όχι πριν μπορεσουν να περπατήσουν

 

 

 

 

Πολυ σωστη τοποθετηση,συμφωνω απολυτα:wink:.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω, ίσως είναι λίγο άστοχη η σύγκριση, ωστόσο -χωρίς να κάνω το δικηγόρο κανενός- δεν νομίζω να έγινε κακοπροαίρετα.

Ωστόσο σε βρίσκω & εσένα λίγο υπερβολική. Ούτε το αν μπορεί να βάλει φαγητό στο πιάτο του αποτελεί κριτήριο που οδηγεί στον απογαλακτισμό. Γνωρίζω μεγάλους άντρες που δεν μπορούν να το κάνουν ;)

Επειδή είναι υπερβολή το έγραψα :wink:, δεν το έγραψα ως κριτήριο απογαλακτισμού

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν παιδιά που δεν τους αρέσει να πίνουν το γάλα, που τα ενοχλεί η μυρωδιά του και τους προκαλεί αναγούλα. Με το μπιμπερό το πίνουν πιο εύκολα καθώς μενει λιγότερη ώρα στον ουρανίσκο. Αν ένα παιδί το ενοχλεί το γάλα, ας το πίνει από το μπιμπερό ακόμα και όταν θα είναι 10 χρονών.

Ένα σκεύος είναι μόνο, όπως το ποτήρι

 

Σ' αυτό διαφωνώ. Όσο σοκαριστικό βρίσκω το να θηλάζει ένα παιδί 8 χρονών άλλο τόσο θα το θεωρούσα αν το έβλεπα να πίνει από μπιμπερό...

Αν δεν του αρέσει το γάλα του δεκάχρονου, απλά ας μην το πιει. Μπορεί να πάρει κάλλιστα ασβέστιο από τα πράσινα λαχανικά, να φάει τυράκι, γιαουρτάκι, τζατζικάκι, ξηρούς καρπούς.:rolleyes: Επίσης, ακόμα και αν κάποιος θεωρει το γάλα αναντικατάστατο, υπάρχει και το καλαμάκι που έχει ακριβώς την ίδια λογική. Ένα παιδί που επιλέγει σε μεγάλη ηλικία το μπιμπερό αντί για το καλαμάκι δεν το κάνει για να μην καταλαβαίνει τη γεύση του γάλακτος αλλά γιατί έχει καθηλωθεί σε προηγούμενο στάδιο ανάπτυξης.

 

Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες μητέρες (θηλάζουσες και μη) βρίσκουν την απόλυτη καταξίωση και ικανοποίηση μέσα από το ρόλο της μητέρας και υποσυνείδητα τείνουν να "κρατήσουν" πίσω την ωρίμανση των παιδιών τους. Είτε τα θηλάζουν στα 8, είτε τους δίνουν μπιμπερό στα 8, είτε πιπίλα στα 6, είτε τους αλέθουν το φαγητό στα 4, για μένα είναι η έκφραση ακριβώς της ίδιας ανάγκης της μητέρας. Δεν το λέω αυτό για να κατηγορήσω οποιαδήποτε μητέρα κάνει κάτι τέτοιο αλλά για να εντοπίσω το πρόβλημα, το οποίο είναι καθαρά δικο της και το οποίο θα πρέπει η ίδια να προσπαθήσει να επεξεργαστεί και να λύσει.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό διαφωνώ. Όσο σοκαριστικό βρίσκω το να θηλάζει ένα παιδί 8 χρονών άλλο τόσο θα το θεωρούσα αν το έβλεπα να πίνει από μπιμπερό...

 

Διαφωνω καθετα. Οπως και στο οτι η μαναδες που θηλαζουν πολυ κρατουν πισω την αναπτυξη των παιδιων. Αυτες τις αποψεις τις θεωρω το λιγοτερο προβληματικες. Δεν με σοκαρει καμια εικονα με μπιμπερο και πιπιλα και εχω δει εφηβο να πινει απο μπιμπερο (τον ανηψιο μου), ε, και? Εγω επινα μπιμπερο στα 20 γιατι μου αρεσε η αισθηση.....επαθα κατι? και ξερω παρακαλω πολυ ενηλικα που κανει πιπιλα ΑΚΟΜΑ και τωρα στα 40 οταν ειναι κουρασμενος και ειναι ανθρωπος απολυτα καταξιωμενος, επαγγελματιας και φοβερα δυναμικος μιας και εχασε οικεγενεια νωρις και επρεπε εκεινος να στηριξει μονος του τον εαυτο του. Αν ειναι δυνατον τωρα να κρινουμε χαρακτηρες ανθρωπων και αναπτυξη παιδιων απο το μπιμπερο, τον θηλασμο και την πιπιλα......Συγνωμη αλλα σε βρισκω ΠΟΛΥ υπερβολικη. Και εξαλλου τι μας πειραζει τι κανει ο καθενας. Στο κεφαλι μας πανω το κανει. Οποιανου δεν του αρεσει ας κοψει να θηλαζει νωρις και ας κοψει και τα μπιμπερο απο το μωρο του. Οπως αυτος δεν ενοχλει κανενα ετσι και οι αλλοι και οι πραξεις του δεν πρεπει να ενοχλουν αυτον.......την τρίχα τριχιά ομως......:|:neutral::|

 

Τωρα συμπηρωματικα αυτο το θηλαζω στα 8 για καποιο αλλο λογω φωτογραφιθικε και αμφιβαλω πολυ για την πραγματικοτητα του. Αλλα δεν θα συγκρινω τον 8χρονο (και ειδικα ΑΓΟΡΙ λιγο προ-εφηβειας) κολλημενο στο στηθος της μανας του, με τον αντιστοιχο 8χρονο αλανι να παιζει με το μπιμπερο στο χερι. Το δευτερο το γνωριζω εγω απο προσωπικη εμπειρια και ειναι οτι γουσταρεις πως βγαινει το γαλα απο εκει μεσα -κοινως λιγο λιγο, ΣΥΝ οτι βρωμαει στο ποτηρι και μου ερχεται αναγουλα. Ακομα και τωρα γαλα απο ποτηρι ΔΕΝ μου αρεσει. Το πινω με...........καλαμακι......και μαλιστα ψηλο για να ΜΗΝ το μυριζω και να μην μπαινει ολοκληρει γουλια στο στομα. Ειδικα στην εγκυμοσυνη τα καλαμακια αναστεναξαν.....μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Ελεος.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τα ήσυχα τα μοσχαράκια επιτέλους!!! :lol:Κάποτε η λέξη μοσχαράκι ήταν αρκετή για να πάει κάποιος στο αρχείο, ή έστω για να διαμαρτυρηθούν κάποιες πολύ έντονα.

 

..ο τρόπος που το διατύπωσε η alcyon δεν έχει καμία σχέση με το τι ήθελαν να πουν αυτοί που πήγαιναν αρχείο...;) Καλό θα ήταν να μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα, διότι είναι ανευ ουσίας..

 

Υπάρχουν παιδιά που δεν τους αρέσει να πίνουν το γάλα, που τα ενοχλεί η μυρωδιά του και τους προκαλεί αναγούλα. Με το μπιμπερό το πίνουν πιο εύκολα καθώς μενει λιγότερη ώρα στον ουρανίσκο. Αν ένα παιδί το ενοχλεί το γάλα, ας το πίνει από το μπιμπερό ακόμα και όταν θα είναι 10 χρονών.

Ένα σκεύος είναι μόνο, όπως το ποτήρι

 

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

Κατά τα άλλα με κάλυψε η mariadnik

Αν δεν του αρέσει το γάλα του δεκάχρονου, απλά ας μην το πιει. Μπορεί να πάρει κάλλιστα ασβέστιο από τα πράσινα λαχανικά, να φάει τυράκι, γιαουρτάκι, τζατζικάκι, ξηρούς καρπούς.:rolleyes: Επίσης, ακόμα και αν κάποιος θεωρει το γάλα αναντικατάστατο, υπάρχει και το καλαμάκι που έχει ακριβώς την ίδια λογική. Ένα παιδί που επιλέγει σε μεγάλη ηλικία το μπιμπερό αντί για το καλαμάκι δεν το κάνει για να μην καταλαβαίνει τη γεύση του γάλακτος αλλά γιατί έχει καθηλωθεί σε προηγούμενο στάδιο ανάπτυξης.

Πίστευα ότι γνώριζες ότι το γάλα από μια ηλικία και μέτα δεν είναι και τόσο απαραίτητο.

Αυτες τις αποψεις τις θεωρω το λιγοτερο προβληματικες. Δεν με σοκαρει καμια εικονα με μπιμπερο και πιπιλα και εχω δει εφηβο να πινει απο μπιμπερο (τον ανηψιο μου), ε, και? Εγω επινα μπιμπερο στα 20 γιατι μου αρεσε η αισθηση.....επαθα κατι? και ξερω παρακαλω πολυ ενηλικα που κανει πιπιλα ΑΚΟΜΑ και τωρα στα 40 οταν ειναι κουρασμενος και ειναι ανθρωπος απολυτα καταξιωμενος, επαγγελματιας και φοβερα δυναμικος μιας και εχασε οικεγενεια νωρις και επρεπε εκεινος να στηριξει μονος του τον εαυτο του.

 

ΘΑ ΠΗΔΗΧΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ, δεν υπάρχει περίπτωση...

Και όλο αυτό εσύ το βρίσκεις φυσιολογικό...??:cool::roll:

Λοιπόν όσο και αν ακουστώ κάπως θα το πω...το ότι μια μάνα δεν μπορεί να "παιδευτεί " λίγο παραπάνω για να κόψει στο παιδί μπιμπερά,πιπίλες κ.τ.λ ε, δεν θα κάτσω να το δικαιολογήσω κιόλας..( λίγες μέρες μόνο είναι τα δύσκολα )

Κάθε πράγμα στον καιρό του...

Δεν μπορώ να φανταστώ τώρα τον μικρό μου ένα μικρό παληκαράκι, με πιπίλα και μπιμπερό όπως και να το κάνουμε, όπως και αν θέλουμε να το δούμε.....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετα. Οπως και στο οτι η μαναδες που θηλαζουν πολυ κρατουν πισω την αναπτυξη των παιδιων. Αυτες τις αποψεις τις θεωρω το λιγοτερο προβληματικες.

 

Βασικά δεν μίλησα γενικά και αόριστα για γυναίκες που θηλάζουν πολύ. Άλλος θεωρεί "πολύ" τους 4 μήνες άλλος τα 3 χρόνια.:rolleyes: Μίλησα με ακραίες περιπτώσεις όπως αυτή με το 8χρονο.

 

 

Δεν με σοκαρει καμια εικονα με μπιμπερο και πιπιλα και εχω δει εφηβο να πινει απο μπιμπερο (τον ανηψιο μου), ε, και? Εγω επινα μπιμπερο στα 20 γιατι μου αρεσε η αισθηση.....επαθα κατι? και ξερω παρακαλω πολυ ενηλικα που κανει πιπιλα ΑΚΟΜΑ και τωρα στα 40 οταν ειναι κουρασμενος και ειναι ανθρωπος απολυτα καταξιωμενος, επαγγελματιας και φοβερα δυναμικος μιας και εχασε οικεγενεια νωρις και επρεπε εκεινος να στηριξει μονος του τον εαυτο του. Αν ειναι δυνατον τωρα να κρινουμε χαρακτηρες ανθρωπων και αναπτυξη παιδιων απο το μπιμπερο, τον θηλασμο και την πιπιλα......Συγνωμη αλλα σε βρισκω ΠΟΛΥ υπερβολικη. Και εξαλλου τι μας πειραζει τι κανει ο καθενας. Στο κεφαλι μας πανω το κανει. Οποιανου δεν του αρεσει ας κοψει να θηλαζει νωρις και ας κοψει και τα μπιμπερο απο το μωρο του. Οπως αυτος δεν ενοχλει κανενα ετσι και οι αλλοι και οι πραξεις του δεν πρεπει να ενοχλουν αυτον.......την τρίχα τριχιά ομως......:|:neutral::|

 

Νομίζω ότι τόνισα ότι δεν έχω σκοπό να κατηγορήσω κανέναν, ούτε τη μητέρα ούτε τα παιδιά που καθηλώνονται σε προηγούμενο στάδιο. Απλά να το επισημάνω.

 

Δεν θα ήθελα σε καμιά περίπτωση να σου απαντήσω σε προσωπικά σου θέματα (για τον ανιψιό σου ή για σένα) γιατί δεν είναι αρμόζον σύμφωνα με τη δική μου αγωγή. Θα σου πω ωστόσο πάλι ότι όταν σε κάποιον δεν αρέσει η γεύση τη γάλακτος, απλά δεν το πίνει ή στην ανάγκη το πίνει με το καλαμάκι (κι εμένα δεν μου άρεσε και μεγάλωσα χωρίς να πίνω γάλα). Το να επιλέγει το μπιμπερό απλά δείχνει ότι καλύπτει κάποια συναισθηματική ανάγκη με το γάλα και το μπιμπερό και όχι ότι απλά επιλέγει ένα διαφορετικό σκεύος. Και πάλι δεν το λέω για να κατηγορήσω κάποιον ή για να τον βγάλω προβληματικό.

 

Το πινω με...........καλαμακι......και μαλιστα ψηλο για να ΜΗΝ το μυριζω και να μην μπαινει ολοκληρει γουλια στο στομα. Ειδικα στην εγκυμοσυνη τα καλαμακια αναστεναξαν.....μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Ελεος.....

 

Αυτό ακριβώς λέω και εγώ. Καλαμάκι. Οπότε, γιατί έλεος; :roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...