Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επενδυση τοιχου κουζίνας γυαλι


koritsaki9200

Recommended Posts

το γυαλι το καθαριζω καθημερινα με ενα πανακι υγρο σχετικα, με μικρο'ι'νες και γυαλιζει στο δευτερολεπτο χωρις να αφηνει καθολου στιγματα. Ομως μια στις τοσο το κανω και με αζαχ. και βεβαια οταν τηγανιζω θα πεταχτει λιγο λαδι η οταν πλενω κατι αρτσουμπαλα στον νεροχυτη θα πιτσιλισει νερο αλλα το περναω με wettex και ειναι μια χαρα. Το ιδιο που θα συνεβαινε και στο πλακακι ομως. Οσο για τον νεροχυτη εγω προτιμησα διπλο ( μια μεγαλη και μια μικρη γουρνα) και οσοσ πιο βαθυ.Επιβεβαιωθηκα , γιατι μπορω και πλενω ανετα ακομα και τα μεγαλα σκευη μου. Ειναι inox γυαλιστερος ( ισως να τον επαιρνα σαγρε αλλα παλι οταν ειναι καθαρος και λαμποκοπαει δε συγκρινεται.) σιγουρα λερωνει περισσοτερο απο εναν κλασσικο νεροχυτη αλλα εμενα μου αρεσε περισσοτερο και ετσι και το επελεξα. Συμβουλη για την κουζινα σου!!! μη τσιγκουνευτεις καθολου τα λεφτα του αποροφητηρα. Βαλε τον καλυτερο και δυνατοτερο που υπαρχει, κοψε απο αλλου αλλα καν'το και θα με θυμηθεις!! καλη συνεχεια

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το γυαλι το καθαριζω καθημερινα με ενα πανακι υγρο σχετικα, με μικρο'ι'νες και γυαλιζει στο δευτερολεπτο χωρις να αφηνει καθολου στιγματα. Ομως μια στις τοσο το κανω και με αζαχ. και βεβαια οταν τηγανιζω θα πεταχτει λιγο λαδι η οταν πλενω κατι αρτσουμπαλα στον νεροχυτη θα πιτσιλισει νερο αλλα το περναω με wettex και ειναι μια χαρα. Το ιδιο που θα συνεβαινε και στο πλακακι ομως. Οσο για τον νεροχυτη εγω προτιμησα διπλο ( μια μεγαλη και μια μικρη γουρνα) και οσοσ πιο βαθυ.Επιβεβαιωθηκα , γιατι μπορω και πλενω ανετα ακομα και τα μεγαλα σκευη μου. Ειναι inox γυαλιστερος ( ισως να τον επαιρνα σαγρε αλλα παλι οταν ειναι καθαρος και λαμποκοπαει δε συγκρινεται.) σιγουρα λερωνει περισσοτερο απο εναν κλασσικο νεροχυτη αλλα εμενα μου αρεσε περισσοτερο και ετσι και το επελεξα. Συμβουλη για την κουζινα σου!!! μη τσιγκουνευτεις καθολου τα λεφτα του αποροφητηρα. Βαλε τον καλυτερο και δυνατοτερο που υπαρχει, κοψε απο αλλου αλλα καν'το και θα με θυμηθεις!! καλη συνεχεια

 

Πόσο σου κόστισε κορίτσι το γυαλί και πόσα μέτρα είναι;

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσο σου κόστισε κορίτσι το γυαλί και πόσα μέτρα είναι;

 

γυρω στα 300 ευρω νομιζω αλλα σε ενα ποσο των15.000 ευρω στο μαραγκο που μου εκανε ολα τα επιπλα στο σπιτι εκτος της κουζινας

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ που ρώτησα την προηγούμενη Τετάρτη για πλάτη κουζίνας από γυαλί μου είπαν τα μονόχρωμα γυαλιά είναι 60 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο. Οι ψηφιακές εκτυπώσεις και τα γυαλιά που έχουν μέσα στρας, αράχνες, ρίγες και γενικά οποιοδήποτε σχέδιο είναι στα 120 ευρώ το τ.μ.

Σε αυτές τις τιμές είναι και τα περαστικά μέσα. Να σημειώσω πως είμαι από επαρχία και πως τα γυαλιά με σχέδια ή ψηφιακή εκτύπωση τα παίρνουν από τον Βαγγελα στη Θεσσαλονίκη. Έχει και ιστοσελίδα με όλα τα σχέδια που κάνει σε ψηφιακή εκτύπωση.

 

edit Διάβασα παραπάνω για πλακάκι ψηφίδα..κορίτσια μη το προτιμήσετε έβαλε η πεθερά μου και μετάνιωσε πολύ. Καθαρίζεται πολύ δύσκολα!

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που ρώτησα την προηγούμενη Τετάρτη για πλάτη κουζίνας από γυαλί μου είπαν τα μονόχρωμα γυαλιά είναι 60 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο. Οι ψηφιακές εκτυπώσεις και τα γυαλιά που έχουν μέσα στρας, αράχνες, ρίγες και γενικά οποιοδήποτε σχέδιο είναι στα 120 ευρώ το τ.μ.

Σε αυτές τις τιμές είναι και τα περαστικά μέσα. Να σημειώσω πως είμαι από επαρχία και πως τα γυαλιά με σχέδια ή ψηφιακή εκτύπωση τα παίρνουν από τον Βαγγελα στη Θεσσαλονίκη. Έχει και ιστοσελίδα με όλα τα σχέδια που κάνει σε ψηφιακή εκτύπωση.

 

edit Διάβασα παραπάνω για πλακάκι ψηφίδα..κορίτσια μη το προτιμήσετε έβαλε η πεθερά μου και μετάνιωσε πολύ. Καθαρίζεται πολύ δύσκολα!

 

Εγώ που ρωτησα Σέρρες, 550 ευρω περίπου τα 4 τ.μ. χωρίς σχέδιο, σκέτο άσπρο γυαλί 8 χιλιοστών αν θυμάμαι καλά.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι το http://www.finglass.gr/

Πέρα από τα σχέδια που έχει μπορείς να δώσεις εσύ ότι εικόνα θέλεις και να στην εκτυπώσουν στο γυαλί. Και εγώ 4 τ.μ. έχω, σε ασημί ή λευκό (δεν έχω καταλήξει ακόμη στο χρώμα) με γυαλί ασφαλείας μου βγαίνει 240 ευρώ τελική τιμή. Έλα μια βόλτα από Δράμα, τα διπλά χρήματα σου είπαν Σέρρες, μεγάλη διαφορά!

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι το http://www.finglass.gr/

Πέρα από τα σχέδια που έχει μπορείς να δώσεις εσύ ότι εικόνα θέλεις και να στην εκτυπώσουν στο γυαλί. Και εγώ 4 τ.μ. έχω, σε ασημί ή λευκό (δεν έχω καταλήξει ακόμη στο χρώμα) με γυαλί ασφαλείας μου βγαίνει 240 ευρώ τελική τιμή. Έλα μια βόλτα από Δράμα, τα διπλά χρήματα σου είπαν Σέρρες, μεγάλη διαφορά!

 

Eγώ σκέφτομαι να βάλω ή σκέτο λευκό ή λευκό με ασημί στρας (αυτά που σχεδόν δεν φαίνονται). Μου είπε ο τζαμάς ότι τα στρας δεν στοιχίζουν, είτα βάλω είτε όχι, ίδια τιμή, σχεδόν 550 συν 23% φπα, αναβαίνει κι άλλο δηλαδή. Μιλάμε για την ίδια ποιότητα γυαλιού, ε? Πω πω, απατεώνες εδώ! Απλά από Δράμα θα το περνάν εδώ? Ο άντρας μου λέει να ρωτήσουμε κι αλλού, μήπως απλώς αυτός που πήγαμε (που κάνει και τις περισσίτερες "πλάτες" στις κουζίνες, εμ, έγινε γνωστός και όλοι πάνε σ' συτόν) ζηταει πολλά λόγω φήμης.

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό το γυαλί που λέτε, τί πλεονεκτήματα έχει ως προς το πλακάκι? είναι ανθεκτικό? δεν υπάρχει περίπτωση να σπάσει αν χτυπήσεις κάτι πάνω του κατά λάθος? με την περιοχή πίσω από τα μάτια της κουζίνας τί γίνεται? δε διαστέλλεται λόγω ζέστης?

Link to comment
Share on other sites

αυτό το γυαλί που λέτε, τί πλεονεκτήματα έχει ως προς το πλακάκι? είναι ανθεκτικό? δεν υπάρχει περίπτωση να σπάσει αν χτυπήσεις κάτι πάνω του κατά λάθος? με την περιοχή πίσω από τα μάτια της κουζίνας τί γίνεται? δε διαστέλλεται λόγω ζέστης?

 

Σοφακι δεν ειναι κοινο γυαλι. Ειναι ειδικα ψημενο και επεξεργασμενο ωστε να ειναι αντοχης.( και ειναι . Να ΄ξερες ποσο το κοπανανε τα παιδια το τραπεζι του σαλονιου!!) ΤΟ ιδιο σαν ποιοτητα γυαλι εχω σε ολο το σπιτι ( τραπεζαρια, τραπεζι σαλονιου , στηλες στο μπουφε ακομα και μεσα στο μεγαλο το μπανιο το εβαλα στα ντουλαπια που εκανα. Μου Αρεσει η αισθηση και η καθαριοτητα. Το καθαριζω οσο θα καθαριζα ενα ξυλο και σιγουρα πιο ευκολα απο οτι θα καθαριζα πλακακια εννοειται. Ειμαι φανατικη

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφακι δεν ειναι κοινο γυαλι. Ειναι ειδικα ψημενο και επεξεργασμενο ωστε να ειναι αντοχης.( και ειναι . Να ΄ξερες ποσο το κοπανανε τα παιδια το τραπεζι του σαλονιου!!) ΤΟ ιδιο σαν ποιοτητα γυαλι εχω σε ολο το σπιτι ( τραπεζαρια, τραπεζι σαλονιου , στηλες στο μπουφε ακομα και μεσα στο μεγαλο το μπανιο το εβαλα στα ντουλαπια που εκανα. Μου Αρεσει η αισθηση και η καθαριοτητα. Το καθαριζω οσο θα καθαριζα ενα ξυλο και σιγουρα πιο ευκολα απο οτι θα καθαριζα πλακακια εννοειται. Ειμαι φανατικη

 

Κι εμείς επιλέξαμε γυαλί και χαίρομαι που διαβάζω καλές κριτικές γιατί μόλις εχθές ξεκινήσαμε την έρευνά μας και σήμερα θα έπαιρναν μέτρα.

Ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι όπως το έχω φανταστεί.:-P

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς επιλέξαμε γυαλί και χαίρομαι που διαβάζω καλές κριτικές γιατί μόλις εχθές ξεκινήσαμε την έρευνά μας και σήμερα θα έπαιρναν μέτρα.

Ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι όπως το έχω φανταστεί.:-P

 

Το αποτελεσμα θα ειναι καλυτερο απο οσο φανταζεσαι !!

Fwfvp2.png

yNy5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Eγώ σκέφτομαι να βάλω ή σκέτο λευκό ή λευκό με ασημί στρας (αυτά που σχεδόν δεν φαίνονται). Μου είπε ο τζαμάς ότι τα στρας δεν στοιχίζουν, είτα βάλω είτε όχι, ίδια τιμή, σχεδόν 550 συν 23% φπα, αναβαίνει κι άλλο δηλαδή. Μιλάμε για την ίδια ποιότητα γυαλιού, ε? Πω πω, απατεώνες εδώ! Απλά από Δράμα θα το περνάν εδώ? Ο άντρας μου λέει να ρωτήσουμε κι αλλού, μήπως απλώς αυτός που πήγαμε (που κάνει και τις περισσίτερες "πλάτες" στις κουζίνες, εμ, έγινε γνωστός και όλοι πάνε σ' συτόν) ζηταει πολλά λόγω φήμης.

 

Γιατί να μη στο φέρουν Σέρρες να στο περάσουν; Το πολύ πολύ να πληρώσεις τη βενζίνη τους, που πάλι θα σου βγει πολύυυυ φθηνότερα. Εμένα και στα δύο εργαστήρια που πήγα μου είπαν ακριβώς την ίδια τιμή. Μου είπαν επίσης πως το απλό χρώμα στο γυαλί είναι στη μισή τιμή από αυτά με τα στρας κτλ. Άρα ο μάστορας που σου είπε ότι είναι η ίδια τιμή βγάζει μεγάλο κέρδος στο μονόχρωμο. Και εδώ που τα λέμε είναι λογικό να έχουν διαφορά στην τιμή, άλλη δουλειά θέλει το μονόχρωμο, άλλη η αράχνη, άλλη η ψηφιακή εκτύπωση και πάει λέγοντας. Και να τονίσω πως στις τιμές που σου είπα είναι μέσα και το ΦΠΑ και τα περαστικά.

 

Η μόνη διαφορά που είχαν τα εργαστήρια μεταξύ τους είναι στο αν το γυαλί μπορεί να τρυπηθεί από πριν για να περαστούν διακόπτες και να μπει πάνω του ο απορροφητήρας (αν είναι καμίνι). Ο ένας μου είπε δεν υπάρχει πρόβλημα και ο άλλος μου εξήγησε πως ότι και να είναι αν κάνει τρύπα στο γυαλί κάποια στιγμή μπορεί να έρθει το γυαλί και να ραγίσει. Μπορεί να μη γίνει και ποτέ αλλά αν γίνει θα θέλει αλλαγή, ο ίδιος στο σπίτι του δεν έκανε τρύπες άρα τον εμπιστεύομαι σ' αυτό.

 

Και φυσικά τα γυαλιά δεν παθαίνουν τίποτα και καθαρίζουν εύκολα. Με ένα πέρασμα με το βετέξ και στεγνό πανάκι ή λιποκαθαριστή πάνω από την κουζίνα σε λιγότερο από 5' αστράφτει. Το πλακάκι θέλει τρίψιμο στους αρμούς και φυσικά ότι και να λέμε εμφανισιακά δεν συγκρίνονται. Εμένα το γυαλί μου γεμίζει περισσότερο το μάτι.

 

Tsarli για τη φήμη του μάστορα που ρώτησες παίζει να πληρώνεις το όνομά του...εγώ αυτό το είδα με τα έπιπλα της κουζίνας... την ίδια κουζίνα ακριβώς ένας τάχα φημισμένος κουζινάς στη Δράμα που τον παίρνουν όλοι οι δήθεν high class Δραμινοί μου την έβγαλε 4.500 ευρώ ενώ όλοι μα όλοι οι υπόλοιποι (πήγα σε άλλους τρεις) από 2.300 έως 2.750. Διαφορά για να τραβάς τα μαλλιά σου και μιλάμε για ολόιδια κουζίνα. Ίδιοι βακελίτες, ίδιο εσωτερικό, ίδιοι μηχανισμοί, ίδιος πάγκος και φυσικά ίδια μέτρα!

as1cxHCFg2B0010MzUzNjZsfDQwMzk2Mmx8d2UgYXJlIGluIGxvdmUgZm9y.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τέλειο ακούγεται!! Και γω παρήγγειλα φωτισμό led. H κουζίνα είναι με κάθετες ρίγες (σαν δρυς φυσικός, αλλά κάπως διαφορετικό, είναι το μοντέλο mili stratos από τη stosa) και πάνω 2 οριζόντια ντουλάπια θα είναι λευκά (ήθελα 3 αλλά διαφωνούσε ο σύζυγος, άντε, είπα να μην του χαλάσω χατίρι). Πάγκο ανοιχτόχρωμο στο χρώμα της κουζίνας και μένει η πλάτη..με τί καθαρίζεις το γυαλί? Ένα απλό πέρασμα με ΑΖΑΧ αρκεί ή θέλει κάθε λίγο τρίψιμο? Δε λερώνει από το νεροχύτη όταν πλένεις πιάτα ή όταν μαγειρεύεις?

 

εγω δεν εβαλα γυαλι ή πλακακι.εβαλα οτι εχει ο παγκος πανω κ στην πλατη.πως το λενε το υλικο δε θυμαμαι.οτι αλλο κ να εβαζα δεν ταιριαζε ολα μου ηταν παρατερα.πολυ εντυπωσιακο το γυαλι ομως αυτο που ειχε ο παγκος φαινοταν πολυ λιγο.ενω αυτο ειναι το ενα συνεχεια με το αλλο.πηρα αυτο που μοιαζει με μαρμαρο ντου ροπαλ λεγεται κ καθαριζεατι ευκολα κ υπαρχει κινδυνος να μην ταιριαξει ως συνδυασμος

http://www.touratzis.gr/showroom-kitchen-KitchenTops.html

εφοσον ειμαστε συντοπιτησες γιατι δεν κοιτας https://www.facebook.com/groups/135266353178109/

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...