Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

9 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ


Recommended Posts

Ο 9 μηνών γιός μου δεν κάθεται μόνος του (μόνο με υποστήριξη). Κατά τα άλλα είναι μια χαρά, συζήτησα το θέμα με τον παιδίατρο και μου είπε οτι θεωρεί πως είναι θέμα ρυθμού του παιδιού και οτι δεν ανησυχεί. το ίδιο είπε και μια οικογενειακή φίλη φυσιοθεραπεύτρια... Επειδή ανησυχώ πολύ, έχει καμία μανούλα ανάλογη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο 9 μηνών γιός μου δεν κάθεται μόνος του (μόνο με υποστήριξη). Κατά τα άλλα είναι μια χαρά, συζήτησα το θέμα με τον παιδίατρο και μου είπε οτι θεωρεί πως είναι θέμα ρυθμού του παιδιού και οτι δεν ανησυχεί. το ίδιο είπε και μια οικογενειακή φίλη φυσιοθεραπεύτρια... Επειδή ανησυχώ πολύ, έχει καμία μανούλα ανάλογη εμπειρία;

Αν σε ολα τα αλλα το παιδι ειναι φυσιολογικο θα συμφωνίσω και εγω στο οτι απλα ειναι θεμα ρυθμού ....το καθε παιδακι ειναι διαφορετικο.

Βλεπω πως εχεις και αλλο παιδακι και ειμαι συγουρη πως τα συγκρινεις και αυτο σε βαζει σε μεγαλες ανησυχείες.

Το λεω γιατι ετσι κανω και εγω....:oops:...Μα δεν θα μιλησει ο μικρός μου?

μονο μαμα,μπαμπα και γιαγια ακομα......στην ηλικια του ο μεγαλος εκανε προτασεις:rolleyes:

Μολις κατσει το μικράκι σου θα περπατησει κιόλας !!!!

 

να σου ζησουν!!!!

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

'Εχεις πολύ δίκιο! Και επειδή ο μεγάλος μου ήταν πολύ γρήγορος σε όλα, έχω τρελαθεί τώρα... Δόξα τω Θεώ, στα άλλα δε βλέπω πρόβλημα (κάνει παλαμάκια, χαιρετάει, γυρνάει πανεύκολα ανάσκελα-μπρούμυτα και αντιστρόφως, γυρνάει το κεφάλι σε όλες τις κατευθύνσεις) απλά είναι πολύ ήρεμο μωρό και "βολικό". Ίσως να φταίω κι εγώ που τον είχα μέχρι πρότινος στο ρηλάξ για πολλή ώρα... Και το πουλάκι μου, ούτε κιχ δεν έβγαζε...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να σου ζήσουν τα παιδάκια σου :P.

Από τη στιγμή που ο γιατρός είπε πώς το μωρό σου δεν έχει πρόβλημα, τότε κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να ανησυχείς!!!!!!! Δεν είναι όλα τα παιδιά ίδια, ούτε βεβαίως ο ρυθμός ανάπτυξής τους.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να τον βαζεις πολυ μπρουμυτα να δυναμωσει η πλατη του και μετα θα κατσει πιο ευκολα και πιο σωστα

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

εμενα και τα 2 παιδια εκατσαν καλα, 8+ μηνων, οποτε θεωρω οτι δεν ειστε και τοσο αργοπορημενοι!! λιγες μερες αφοτου εκατσαν, μπουσουλησαν κιολας. ειναι θεμα ρυθμου του καθε παιδιου..μην αγχωνεσαι..

Link to comment
Share on other sites

να τον βαζεις πολυ μπρουμυτα να δυναμωσει η πλατη του και μετα θα κατσει πιο ευκολα και πιο σωστα

Ναι το προσπαθώ αλλά με το που τον βάζω μπρούμυτα γυρίζει ανάσκελα, ρολάρει γενικά συνέχεια και μου γελάει, είναι το παιχνίδι του!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Συμφωνω οτι το καθε παιδακι εχει το ρυθμο του! Μια μερα εκει που δεν το περιμενεις θα το δεις να καθεται. Μπορεις επισης να τον βαζεις να καθεται εχοντας μαξιλαρια για να στηριζεται και σιγα σιγα θα καθισει και μονο του!

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι το βαρος του μικρου;αν ειναι αφρατουλης μπορει γιαυτο να δυσκολευεται στο καθισμα και τον ρολαρει το βαρος,αν οχι μπορει να ειναι και τεμπελακος,παντως εσυ να του βαζει μαξιλαρακια στην πλατουλα του για να συνηθησει σιγα σιγα και μην αγχωνεσαι ολα τα παιδια δεν ειναι ιδια ακομα και τα αδερφια.....να σου ζησει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ευχαριστω! Ναι είναι μεγαλόσωμο παιδάκι, ευτυχώς τις τελευταίες μέρες έχει μια πρόοδο (κάθεται για 1-2 λεπτά μέχρι να ξεχαστεί και να πέσει προς τα πίσω πάλι) ωστόσο την ερχόμενη βδομάδα θα τον πάω να μου τον κοιτάξει και μια ειδικός στο Παίδων...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό, η μεγάλη μου κόρη περπάτησε 18 μηνών δηλαδή τι περπάτησε.....έστησε τα πόδια της κάτω μέχρι τότε όχι μόνο δεν μπουσούλαγε αλλά κράταγε τα πόδια της σε ορθή γωνία όση ώρα και να την κράταγες από τις μασχάλες δεν τα έβαζε στο πάτωμα με τίποτα. Είχαμε αγχωθεί τόσο πολύ τι γιατρούς τι ακτινογραφίες στα άκρα του παιδιού.......αυτή το έκανε όταν ήταν έτοιμη. Η δεύτερη δεν έχει καμία σχέση. Μην το πιέζεις το παιδί θα το κάνει μόνο του. Βέβαια το να το δει και ένας γιατρός δεν είναι κακό θα νιώσεις σίγουρα καλύτερα.

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ iro, το κοίταξα και είναι πολύ ενδιάφερον. Αγωνιώ πραγματικά για το σ=μας , την Τρίτη, ώσπου να μας δει και η γιατρός...

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν το ραντεβού το έκλεισες με τη Διευθύντρια του Παίδων Πεντέλης. Ονομα δεν αναφέρω για ευνόητους λόγους. Εάν ναι μπορώ να σου πω ότι θεωρείται κορυφή στην ειδικότητα της. Επίσης δεν είναι και τόσο επεξηγηματική πριν δει κάποιες εξετάσεις που ίσως σου ζητήσει γι αυτό μην αγχωθείς. Εγώ βέβαια πέρασα άσχημο λούκι με αυτήν. Πήγα τη μικρή μου γιατί όταν ήταν 3 μηνών δεν είχε καταφέρει ακόμα να στήσει καλά το κεφαλάκι της, δεν μου ζήτησε εξετάσεις γιατί το παιδί ήταν ακόμα πολύ μικρό και αντί να μου εξηγήσει πάνω κάτω τι μπορεί να συμβαίνει με το παιδί το μόνο που έκανε ήταν να μου πετάξει μια κουβέντα για δυσλειτουργία στον εγκέφαλο του παιδιού χωρίς να μου εξηγήσει τίποτα παραπάνω Όταν τη ρώτησα τι εννοεί με αυτό που είπε μου απάντησε ψυχρά ότι δεν πρέπει να ρωτάω πολλά και ότι ο χρόνος θα δείξει. Αποδείκτηκε βέβαια ότι τελικά δεν ήταν τίποτα και απλά το παιδάκι ήθελε το χρόνο του εγώ όμως μέχρι τον 11ο μήνα που το παιδί περπάτησε έχασα τη μισή ζωή μου από το άγχος. Μην αγχωθείς λοιπόν για τίποτα και αν κάτι δεν σου αρέσει πάρε και 2η γνώμη. Εάν θελήσεις υπάρχει πραγματικά ένας καταπληκτικός παιδονευρολόγος ο κος Γιουρούκος ο οποίος δουλεύει ιδιωτικά και ο οποίος εάν θεωρήσει ότι δεν συμβαίνει τίποτα με το παιδί θα σου το πει απευθείας και δεν θα ζητάει να σε δει ξανά και ξανά, όπως κάνουν οι περισσότεροι.Εάν θελήσεις στοιχεία του στείλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ iro, το κοίταξα και είναι πολύ ενδιάφερον. Αγωνιώ πραγματικά για το σ=μας , την Τρίτη, ώσπου να μας δει και η γιατρός...

 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν το ραντεβού το έκλεισες με τη Διευθύντρια του Παίδων Πεντέλης. Ονομα δεν αναφέρω για ευνόητους λόγους. Εάν ναι μπορώ να σου πω ότι θεωρείται κορυφή στην ειδικότητα της. Επίσης δεν είναι και τόσο επεξηγηματική πριν δει κάποιες εξετάσεις που ίσως σου ζητήσει γι αυτό μην αγχωθείς. Εγώ βέβαια πέρασα άσχημο λούκι με αυτήν. Πήγα τη μικρή μου γιατί όταν ήταν 3 μηνών δεν είχε καταφέρει ακόμα να στήσει καλά το κεφαλάκι της, δεν μου ζήτησε εξετάσεις γιατί το παιδί ήταν ακόμα πολύ μικρό και αντί να μου εξηγήσει πάνω κάτω τι μπορεί να συμβαίνει με το παιδί το μόνο που έκανε ήταν να μου πετάξει μια κουβέντα για δυσλειτουργία στον εγκέφαλο του παιδιού χωρίς να μου εξηγήσει τίποτα παραπάνω Όταν τη ρώτησα τι εννοεί με αυτό που είπε μου απάντησε ψυχρά ότι δεν πρέπει να ρωτάω πολλά και ότι ο χρόνος θα δείξει. Αποδείκτηκε βέβαια ότι τελικά δεν ήταν τίποτα και απλά το παιδάκι ήθελε το χρόνο του εγώ όμως μέχρι τον 11ο μήνα που το παιδί περπάτησε έχασα τη μισή ζωή μου από το άγχος. Μην αγχωθείς λοιπόν για τίποτα και αν κάτι δεν σου αρέσει πάρε και 2η γνώμη. Εάν θελήσεις υπάρχει πραγματικά ένας καταπληκτικός παιδονευρολόγος ο κος Γιουρούκος ο οποίος δουλεύει ιδιωτικά και ο οποίος εάν θεωρήσει ότι δεν συμβαίνει τίποτα με το παιδί θα σου το πει απευθείας και δεν θα ζητάει να σε δει ξανά και ξανά, όπως κάνουν οι περισσότεροι.Εάν θελήσεις στοιχεία του στείλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Kαλή μου μαριλου, θα μπορούσες να μου στείλεις τα στοιχεία με πμ; Το άγχος μου δεν περιγράφεται και θα ήθελα ν αέχω και τα στοιχεία κάποιου άλλου γιατρού, σε περίπτωση που θελήσουμε δεύτερη γνώμη.

Όχι, δεν κλείσαμε ραντεβού εκεί που λες αν και ορισμένοι τη συστήνουν. Κλείσαμε στο άλλο Παίδων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Όλα ΟΚ τελικά... Μια μη παθολογική υποτονία, αφού κάναμε εξετάσεις (μαγνητική, αιματολογικές κλπ). Τώρα βουρ στις ασκησούλες για να δυναμώσουμε...

Link to comment
Share on other sites

Όλα ΟΚ τελικά... Μια μη παθολογική υποτονία, αφού κάναμε εξετάσεις (μαγνητική, αιματολογικές κλπ). Τώρα βουρ στις ασκησούλες για να δυναμώσουμε...

Μπραβοοοο !!!!

....... ωραια νεα !!!!!!!!:-D

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

το καλο ειναι οτι δεν υπαρχει κατι παθολογικο και οτι ξεκινατε νωρις

 

ολα θα πανε μια χαρα. υπομονη τωρα με τις φυσιοθεραπειες και γρηγορα θα μπουν ολα σε μια σειρα....

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις ευχές σας. Ο μικρός μου φαίνεται να έχει βελτίωση αλλά με τον δικό του ξεχωριστό ρυθμό. Να χαίρεστε τα παιδάκια σας!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μη σου τα κανει κ ολα μαζι κ τρεχεις κ δε φτανεις....Κι εμενα μεχρι πριν λιγο καιρο με βοηθεια καθοτανε ,δεν μπορουσε ουτε να γυρισει μπρουμητα ανσκελα και σε μια μερα απο το πουθενα...μπουσουλησε,πιαστηκε κ σηκωθηκε κ την μεθεπομενη ανεβηκε τα σκαλια:shock:(επεσε βεβαια),μετα απο 4 μερες τον ειδδα να αλλαζει πλευρο κ τωρα κανει τα πρωτα του βηματα,μεσα σε 12μερες και ειναι 9,5.Κι εμενα μου λεγανε οτι ειναι τεμπελης κ αλλα τετοια κ με στεναχωρουσανε αλλα...τους διεψευσε!Απλα δεν ητανε ετοιμο κ μου τα εκανε οοοοολα μαζι,Τι καθε παιδι ειναι εντελως διαφορετικο!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...