Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΠΑΤΟΠΙΤΑ


Recommended Posts

Έχετε ακούσει ποτέ για την "περπατόπιτα";

Μου είπαν οτι όταν περπατήσει το μωρό, κάνεις περπατόπιτα και κερνάς.Γνωρίζει κανένας - καμία πως γίνεται;

TUjB.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

Απ' όσο ξέρω, η περπατόπιτα είναι οποιοδήποτε γλυκό θέλεις απλά έχει αυτό το όνομα λόγω της μεγάλης στιγμής του περπατήματος! :lol:

Μπορεί και να κάνω λάθος και να είναι κάποιο συγκεκριμένο!

Αν ξέρει κάποιος ας μας διαφωτίσει!

.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως είναι αυτο που λέει η Εvgenia και το κάνεις σε ταψί. Ας πούμε κεϊκ αλλά όχι σε φόρμα αλλά σε ταψί.

Εγώ στην μια έκανα γαλακτομπούρεκο και στην άλλη κεϊκ με σταφίδες και καρύδια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οτιδήποτε θέλεις μπορεις να κάνεις. Είτε πίτα έιτε κεικ. απλως πρέπει να την κεράσεις ολή. Και οταν σε ρωτάνε γιατι θα λες είναι η περπατόπιτα του παιδιού μου που περπάτησε

.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω συνηθίζεται μόνο στη Β.Ελλάδα . Ωραιο ειναι ! Καλα εγω πετάω την σκουφια μου για τέτοια αλλα αντε τωρα να δωσεις "περπατοπιτα" σε Γερμανό ...και να το εξηγησεις κιολας ... :lol::lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω συνηθίζεται μόνο στη Β.Ελλάδα . Ωραιο ειναι ! Καλα εγω πετάω την σκουφια μου για τέτοια αλλα αντε τωρα να δωσεις "περπατοπιτα" σε Γερμανό ...και να το εξηγησεις κιολας ... :lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Φολκλόρ εντελώς όμως!!! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά έκανα κεικ λεμονιού σε ταψί! Επίσης, όπως μου είπε μιά θεία μου, έριξα νερό πίσω απ τα παπουτσάκια του όπως περπατούσε, (για να τρέχει όπως το νερό!)Το παρατράβηξα, έτσι;;Λέτε να μου βγεί Κεντέρης; :D Πάντως σας ευχαριστώ!

TUjB.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω συνηθίζεται μόνο στη Β.Ελλάδα . Ωραιο ειναι ! Καλα εγω πετάω την σκουφια μου για τέτοια αλλα αντε τωρα να δωσεις "περπατοπιτα" σε Γερμανό ...και να το εξηγησεις κιολας ... :lol::lol:

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Κάνε εσύ και στείλτη σε μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλέ ναι περπατόπιτα!!! Εμείς μάλιστα βάζουμε και πάνω ένα ψαλίδι, ένα μολύβι και δεν θυμάμαι τι άλλο και ανάλογα τι θα πιάσει το παιδί αυτό το επάγγελμα θα κάνει :lol::lol::lol: !!! Είχε κάνει η γιαγιά μου για το Κατερινάκι και μιλάμε το παιδί δεν έπιανε τίποτα μόνο τα κοιτούσε ... για εισοδηματία την κόβω :wink: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το ακουω και εντυπωσιαστηκα!!!!!Τελειο!!!!

Να σου ζησει ο μικρος να ναι γερος και να κανει παντα τα σωστα βηματα στη ζωη του!!! :D:D:D

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τς ευχές σου!Να σαι καλά.

TUjB.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ολγακι μου η μικρη το εχει πιασει το νοημα της ζωης...

χαχα πολυ ωραιο αυτο δεν το ειχα ξανακουσει .. θα το κανω στο επομενο.. :lol:

Ψοφαω για τετοια

 

Λες Ντοράκι μου να μας βγει φύση και θέση τεμπελίτσα;;; :lol::lol::lol:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα κεικ λεμονιού σε ταψί! Επίσης, όπως μου είπε μιά θεία μου, έριξα νερό πίσω απ τα παπουτσάκια του όπως περπατούσε, (για να τρέχει όπως το νερό!)Το παρατράβηξα, έτσι;;Λέτε να μου βγεί Κεντέρης; :D Πάντως σας ευχαριστώ!

 

ωχχχχχχχ..... κι αμα τρεχει και δε φτανεις??!! εγω λεω να το παραλειψω αυτο με το νερο!! ασε καλυτερα να την φτανω οταν τρεχει γιατι δεν ειμαι καλη στο να πεταω λασσο :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κι εγω δεν ηξερα την περπατοπιτα, η γιαγια μου μου ειπε γι΄αυτην. Φτιαχνεις λοιπον κεικ ή τσουρεκι και βαζεις και φλουρι μεσα. Κερνας πρωτα το νονο, ο οποιος κανει δωρο στο παιδι και μετα μοιραζεις την πιτα και οποιος βρει το φλουρι κανει κι αυτος δωρο στο παιδι.

Συμφερουσα αυτη η εκδοχη της περπατοπιτας, δε βρισκεται?!!

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο την περπατοπιτα υπαρχει κ η κουλουρα που την φτιαχνει ο νονος η νονα κ την περναει 3 φορες πανω απο το παιδι κ μετα την κοβει κ την κερναει.αυτο γινεται για να μην πεφτει το μωρο οταν αρχιζει να περπατα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήξερα ότι φτιάχνουμε λουκουμάδες. Στους δύο πρώτους είχε φτιάξει η μαμά μου. Εγώ δεν ξέρω να φτιάχνω. Μου το θυμίσατε, θα κάνω τουλάχιστον ένα άλλο γλυκό για τον τρίτο μου που περπάτησε εδώ κι ένα μήνα.

Αυτό με το μολύβι, το ψαλίδι κλπ νομίζω το κάνουν στα πρώτα γενέθλια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήξερα ότι φτιάχνουμε λουκουμάδες. Στους δύο πρώτους είχε φτιάξει η μαμά μου. Εγώ δεν ξέρω να φτιάχνω. Μου το θυμίσατε, θα κάνω τουλάχιστον ένα άλλο γλυκό για τον τρίτο μου που περπάτησε εδώ κι ένα μήνα.

Αυτό με το μολύβι, το ψαλίδι κλπ νομίζω το κάνουν στα πρώτα γενέθλια.

 

για την περπατοπιτα δεν ηξερα τιποτα.για το μολυβι,ψαλιδι κλπ εγω ξερω οτι το κανουν στην ρουμανια(ηταν η μαμα μου απο κει) στα πρωτα γενεθλια οπου ερχεται η νονα του παιδιου και του κοβει το πρωτο τσουλουφι απο το κεφαλι.μετα απο αυτο μπορει να παει να κουρευτει.δεν ηξερα οτι το κανουν εδω στην ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

μολυβι,ψαλιδι κλπ εγω ξερω οτι το κανουν στην ρουμανια

Τα έθιμα που ξέρω είναι από Ανατολική Θράκη. Οι προ-προππάποι μου πήγαιναν τα καλοκαίρια στη Ρουμανία και έχτιζαν σπίτια. Μπορεί να είναι επιρροές από τον έναν στον άλλο λαό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...