Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΒΑΡΟΣ!


Recommended Posts

Ας με βοηθησει καποιος σας παρακαλω!κατ'αρχην δεν ξερω που ακριβως να ανοιξω το θεμα γιατι δεν ξερω προς ποια κατευθηνση να ψαξω.Εχω απελπιστει με το βαρος του μικρου μου!ο μικροσ μου ειναι 12 μηνων οι τελευταιες του μετρησεις ειναι οι εξης:ιουνιο 6470

ιουλιο 7190

αυγουστο 7730

Σεμπρεβριο 8250

Οκτωβριο 8700

2/11/11 8900

17/11/11 8710

12/12/11 8930

22/12/11 9170

9/1/12 9050

23/1/12 9350

3/3/12 9160

Τι εχει παθει το παιδι μου και χανει βαρος???ανυσηχω πολυ!Ο μικρος μου παιρνει χαπι θυροειδη ευθυροξ απο 2 μηνων και ο παιδοενδοκρινολογος μας ειπε μεχρι τον επομενο αυγουστο θα του το δινουμε στα σιγουρα.Τον πηγα σε παιδογαστρεντερολογο και βρηκε μια αλεργια στο εντερο απο την τροφη,κανοντας δοκιμες στο διαιτολογιο του και ανακαλυψα οτι τον πειραζει το αχλαδι και η μπανανα οπως και δεν ξαναεδωσα.εδω και 2 μηνες του δινω σιδηρο γιατι ειχε αναιμια αλλα η παιδιατρος μου ειπε να τον σταματησα μηπως του προκαλει δυσαπορροφηση στην τροφη γι'αυτο μου ειπε να τον μετρησω σε 20 ημερες ξανα και να κανω εναν ελεγχο στο θυροειδη ξανα..να σημειωσω οτι ο μικρος μου ακομα θηλαζει κατα τ'αλλα απο διαθεση ειναι πολυ καλος,δοντια εχουμε βγαλει 4 και οι ανυσηχιες των δοντιων εχουν περασει απο το γεναρη. Ανυσηχω πολυ.

μπορει καποιος να με βοηθησει?Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καμια μανουλα?:cry:

as1cJKk07fD0000MjcwZHwwMDAxODcwZHwmIzkzMjsmIzkyNzsgJiM5MTM7JiM5MzE7JiM5MzI7.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ας με βοηθησει καποιος σας παρακαλω!κατ'αρχην δεν ξερω που ακριβως να ανοιξω το θεμα γιατι δεν ξερω προς ποια κατευθηνση να ψαξω.Εχω απελπιστει με το βαρος του μικρου μου!ο μικροσ μου ειναι 12 μηνων οι τελευταιες του μετρησεις ειναι οι εξης:ιουνιο 6470

ιουλιο 7190

αυγουστο 7730

Σεμπρεβριο 8250

Οκτωβριο 8700

2/11/11 8900

17/11/11 8710

12/12/11 8930

22/12/11 9170

9/1/12 9050

23/1/12 9350

3/3/12 9160

Τι εχει παθει το παιδι μου και χανει βαρος???ανυσηχω πολυ!Ο μικρος μου παιρνει χαπι θυροειδη ευθυροξ απο 2 μηνων και ο παιδοενδοκρινολογος μας ειπε μεχρι τον επομενο αυγουστο θα του το δινουμε στα σιγουρα.Τον πηγα σε παιδογαστρεντερολογο και βρηκε μια αλεργια στο εντερο απο την τροφη,κανοντας δοκιμες στο διαιτολογιο του και ανακαλυψα οτι τον πειραζει το αχλαδι και η μπανανα οπως και δεν ξαναεδωσα.εδω και 2 μηνες του δινω σιδηρο γιατι ειχε αναιμια αλλα η παιδιατρος μου ειπε να τον σταματησα μηπως του προκαλει δυσαπορροφηση στην τροφη γι'αυτο μου ειπε να τον μετρησω σε 20 ημερες ξανα και να κανω εναν ελεγχο στο θυροειδη ξανα..να σημειωσω οτι ο μικρος μου ακομα θηλαζει κατα τ'αλλα απο διαθεση ειναι πολυ καλος,δοντια εχουμε βγαλει 4 και οι ανυσηχιες των δοντιων εχουν περασει απο το γεναρη. Ανυσηχω πολυ.

μπορει καποιος να με βοηθησει?Εχει συμβει κατι παρομοιο σε καμια μανουλα?:cry:

 

 

Το βάρος του μικρού σου για την ηλικία του είναι φυσιολογικό.Για την διαφορά βάρους ανα μήνα, θα σου γραψω τις μετρήσεις τις μικρής μου που ειναι 11,5 μηνων για να συγκρίνεις..

7/11/2011: 7500γρμ

2/12/2011: 7700γρμ

12/12/2011: 7600γρμ.

12/1/2012: 8100 γρμ

10/2/12: 8200γρμ

2/3/12: 8050γρμ

 

και στις δυο περιτπώσεις που έχει πέσει το βάρος, το αποδώσαμε στο γεγονός πως ήταν αρρωστούλα. Μήπως το μικρό σου ήταν αρρωστούλι;

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχην 12 μηνων 9160 ειναι καλα.η δικια μου 14 μηνων και ειναι 9 κιλα με το ζορι.εμενα η παιδιατρος οταν επαιρνε αργα βαρος την τσεκαρε για ουρολοιμωξη.αρνητικη.τωρα μου ειπε οτι θα της κανουμε εξετασεις για θυροειδη που δεν νομιζει να εχει γαιτι απο κλινικη εικονα ειναι φυσιολογικη.παντως αφου ο μεγαλος σου εχει θυροειδη νομιζω οτι και ο μικρος σου ειναι πιθανο να εχει το ιδιο.κανε και μια αιματος γενικη για να δεις αν ειναι οκ.αν ειναι οκ παιζει να ειναι το παιδακι μικροκαμωνεμνοι.ελπιζω να ειναι ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.ο μικρος μου δεν εχει αρρωστησει καθολου και με την παιδιατρο αποκλεισαμε την ουρολοιμοξη γιατι δεν μου εκανε ποτε πυρετο αλλα ουτε ειχε γκρινια και ανυσηχια.Alikoyla ενα παιδι εχω ισως μπερδευτικες:-D και παιρνει ηδη χαπι.το θεμα ειναι οτι ειμαστε μεσα στην καμπυλη αλλα εχουμε φθηνουσα πορεια και ακομα δεν εχουμε βρει το λογο.

as1cJKk07fD0000MjcwZHwwMDAxODcwZHwmIzkzMjsmIzkyNzsgJiM5MTM7JiM5MzE7JiM5MzI7.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.ο μικρος μου δεν εχει αρρωστησει καθολου και με την παιδιατρο αποκλεισαμε την ουρολοιμοξη γιατι δεν μου εκανε ποτε πυρετο αλλα ουτε ειχε γκρινια και ανυσηχια.Alikoyla ενα παιδι εχω ισως μπερδευτικες:-D και παιρνει ηδη χαπι.το θεμα ειναι οτι ειμαστε μεσα στην καμπυλη αλλα εχουμε φθηνουσα πορεια και ακομα δεν εχουμε βρει το λογο.

 

 

Καλησπερα και απο μενα.Δεν ξερω να σου πω γιατι χανει ανα περιοδους αλλα να διορθωσω για την ουρολοιμοξη οτι δεν φαινεται παντα.Δεν ειναι απαραιτητο να γκρινιαζει και να εχει πυρετο.Υπαρχει και η ατυπη ουρολοιμοξη η οποια δεν εχει συμπτωματα,και απορω με την γιατρο σου πως και δεν σου το ειπε.Οσο για το βαρος του μωρου σου κατ'εμε ειναι μια χαρα,δεν ξερω βεβαια ποσο γεννηθηκε.Και λες οτι θηλαζεις κιολας.Η κορη μου ειναι 18μιση μηνων και ειναι 8,900 ανα αυτο σε παρηγορει.

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

περα απο την ουρολοιμωξη την οποια πρεπει να ελεγξεις, μηπως χρειαζεται αλλαγη η δοση του Τ4; και αφου θα πατε για αιματολογικες για το θυροειδη, καντε και για αλλεργιες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλως σας βρηκα αγαπητες μανουλες!ειμαι νεα στο forum και εχω τον εξης προβληματισμο..η κορουλα μου ειναι 18 μηνων και ζυγιζει 9200,η παιδιατρος δεν βρισκει κατι το ανησυχητικο,εγω ομως φοβαμαι..διαβαζω οτι το πιο συνηθες ειναι η ουρολοιμωξη που σχετιζεται με το μη ικανοποιητικο βαρος...ομως αν ειχε κατι τετοιο,δεν θα ειχε καποια συμπτωματα,ενοχλησεις κτλ?περιμενω την βοηθεια σας..ευχαριστω προκαταβολικα!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα. οχι η ουρολοιμωξη στα μικρα δεν ειναι απαραιτητο να εχει συμτωματα και εμεις ειχαμε θεμα βαρους οταν ηταν ενος ετους, εκει που θα πρεπε να παιρνει οπως ολα τα παιδακια ηταν σταθερη. ο γιατρος μας εβαλε να κανουμε εξετασεις για ουρολοιμωξη λεγοντας μας πως πολλες φορες δε φαινεται. αυτη η γιατρος που ειπε πως επειδη δεν εχει πυρετο δεν ειναι ουρολοιμωξη βαζει το χερι της στη φωτια? πως αλλοι γιατροι ξερουν αλλα? γιατι ειδα πως αναφερθηκε και πιο πανω πριν γραψω εγω το οτι μπορει να μην εχει συμπτωματα. Καντε λοιπον μια εξεταση ουρων του παιδιου να ειστε σιγουροι...

Οσο για το βαρος γενικα η δικια μου 9 μηνων ηταν 7μισι κιλα και τωρα που ειναι 2μισι ειναι 12. ο γιατρος μας αφου της καναμε γενικη αιματος και ουρων και του ειπαμε πως τρωει το καταπετασμα απλα αποφανθηκε πως το παιδι ειναι στιλακι!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

gια sas koritsia.εμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα τθ γνώμη σας. εμένα το μωράκι μου μου εναι 8μις μηνών και είναι 7 κιλά και υψος 68,5 και ανυσηχω είναι πόλυ μικροκαμωμένος σε σύγκριση με αλλά μωρά της ηλικίας του. τα αλλά μωρά που ξέρουμε εναι τα διπλάσια και μπωρουν να στεκοντε στηριζόμενα σε τραπέζι να μπουσουλάνε να καθοντε μόνα τους ο δκός μου ακόμα δεν μπόρι να σικοθη να κατση μόνος του μόνο αν τον βάλω εγώ και μακαρη να αντέξει 3 λεπτά αλλά άργησα πολύ να τον βάλω να καθισι στους 6 μήνες τον έβαζα πάνω μου να καθισι για λίγο όμως πεζει ρόλο αυτό ? και γενιθήκαμε 2150 πρόωρο 20 ημερών πεζεη και αυτό ρόλο για τα κιλά του?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν στηριζεται δεν σημαινει οτι φταινε τα κιλα του κοριτσι μου. Αντιθετως τα υπερβαρα μωρα εχουν μεγαλυτερη δυσκολια να στηριξουν το σωμα τους λογω βαρους. Εχει να κανει με το οτι προφανως το παιδι δεν ειναι ετοιμο να τα κανει αυτα. Θα τα κανει στην ωρα του μην αγχωνεσαι. Ειναι πολυ μικρος ακομα για οτιδηποτε. Επισης και η δικια μου 8 μηνων ηταν ιδια κιλα. 1 χρονων 9 κιλα και εμεινε εκει για πολυ καιρο. Να καταλαβεις τωρα ειναι 3.5 χρονων και 14 - 14.5 κιλα. Ποτε δεν ηταν βαρια και πολυ καλυτερα να σου πω την αληθεια. Το πως χειριζονται το σωμα τους εχει να κανει με την αναπτυξη της μυικης τους δυναμης ΟΧΙ των κιλων. Τα κιλα ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για πολλα πραγματα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

εξεταση για ουρολοιμωξη πρεπει να γινει ανεξαρτητα απο το αν ειχε πυρετο η οχι..εν συνεχεια εξετασεις για θυροειδη και ΚΟΙΛΙΟΚΑΚΗ αμεσα..μην το αφηνεις..και απο οτι καταλαβες συμπασχω μαζι σου διοτι αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα και επεσα σε ασχετους γιατρους που ελεγαν υπομονη δεν ειναι τιποτα και τωρα τρεχω και δεν φτανω...+το γεγονος οτι οι εξετασεις στοπ νοσοκομειο αργουν ως και 3 μηνες τα αποτελεσματα γ...μω το συστημα υγειας σας..συγνωμη δεν βριζω αλλα ειμαι εξαλλη πια.

Link to comment
Share on other sites

gια sas koritsia.εμαι καινούργια στο φόρουμ και θα ήθελα τθ γνώμη σας. εμένα το μωράκι μου μου εναι 8μις μηνών και είναι 7 κιλά και υψος 68,5 και ανυσηχω είναι πόλυ μικροκαμωμένος σε σύγκριση με αλλά μωρά της ηλικίας του. τα αλλά μωρά που ξέρουμε εναι τα διπλάσια και μπωρουν να στεκοντε στηριζόμενα σε τραπέζι να μπουσουλάνε να καθοντε μόνα τους ο δκός μου ακόμα δεν μπόρι να σικοθη να κατση μόνος του μόνο αν τον βάλω εγώ και μακαρη να αντέξει 3 λεπτά αλλά άργησα πολύ να τον βάλω να καθισι στους 6 μήνες τον έβαζα πάνω μου να καθισι για λίγο όμως πεζει ρόλο αυτό ? και γενιθήκαμε 2150 πρόωρο 20 ημερών πεζεη και αυτό ρόλο για τα κιλά του?

 

για ολα αυτα ο καταλληλος ανθρωπος ειναι ο παιδιατρος σου...εμεις μπορουμε να σε καθυσηχασουμε?ξερω και γω...παντως θεωρω οτι απο τη στιγμη που γεννηθηκε λιγα κιλα και προωρακι αυτονοητο ειναι στην αρχη τουλαχιστον να μην ειναι στα ιδια κιλα με ενα παιδι που γεννηθηκε 4 κιλα..παιζει ρολο και αν το παιδι θηλαζει η πινει ξενο και πολλα αλλα..θεωρω οτι καθε παιδι ειναι διαφορετικο και κανει τα πραγματα οποτε θελει και μπορει εκεινο.εμενα εκατσε καλα 9 μηνων και τωρα 12 μηνων στεκεται ορθιο και μπουσουλαει...της κουμπαρας μου 11 μηνων περπατουσε και ελεγε το ονομα της αδερφης της....το διανοεισαι???ε και τι να κανω τωρα...αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να τον βαζεις μπρουμητα να δυναμωσει η πλατουλα του και να τον καθιζεις στο πατωμα με τη βοηθεια σου και μαξιλαρια γυρω γυρω να παιζεται...αυτα βοηθουν..κανενα παιδι δεν κανει απο μονο του κατι που δεν μπορει και καθε παιδι εχει το δικο του ρυθμο.αν ανησυχεις τοσο πολυ υπαρχουν και οι γιατροι..εμεις θα σου πουμε η καθε μια την εμπειρια μας με τα παιδια μας...συν του οτι εχω παρατηρησει τα κοριτσια ειναι ψυχοκινητικα πιο εξελιγμενα απο τα αγορια,αυτο ισχυει..για τις εξετασεις που λεει μια αλλη κοπελα εδω να κανεις ρωτα για ολα αυτα την παιδιατρο σου...παντως γενικα να ξερεις οτι οι γιατροι βαζουν περιοδους που τα παιδια μπορουν να κανουν κατι..πχ να καθισουν δεν σου λενε 6 μηνων καθονται..σου λενε απο 5 εως 10 μηνων πρεπει να εχουν κατσει..αν ξεπεραστουν καποια ορια τοτε σε βαζουν να το ψαξεις...και βεβαια δεν παιζει ρολο αν εσυ το εβαζες να κατσει κτλ...μην εχεις τυψεις ..υπαρχουν οι ασκησουλες που σου ειπα παραπανω αν θες...κανεις δεν ειναι ιδιος το ιδιο και τα παιδια..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι προωρότητα 20 ημερών διακαιολογεί καθυστέρηση στο βάρος μετά από 8.5 μήνες... Έχει πέσει καμπύλη ή ήταν πάντα αδυνατούλι; Πάντως συμφωνώ κι εγώ ότι καλύτερα είναι να ζητήσεις γνώμη παιδιάτρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησησ σασ να στε καλα. ο παιδιατροσ μου λεει οτι εναι μια χαρατο μωρακι μου αλλα εχω τουσ συγγενης να μου τα λενε συνεχεια..θα ηθελα να σασ ρωτησω και κατι ακομα οταν τον περνο καπου αλλου στην γιαγια η φιλουσ δεν γελαει με τιποτα δεν ειναι σαν αλλα μωρακια που με το παραμικρο θα γελασουν ..σασ εχει τιχι εσασ κατι τετιο ??

Link to comment
Share on other sites

εννοειεται πως δεν γελαει, δεν μιλαει, δεν κανει κουπεπε και παλαμακια, αφενος γιατι δεν τα κανει επι παραγγελια και αφετερου γιατι ντρεπεται. το παιδι οσα κανει με σενα στο σπιτι δεν μπορει να τα κανει στους ξενους, εκτος αν ειναι παρα πολυ εξοικειωμενο με ξενους. εμενα ακομα και τωρα στις γιαγιαδες δεν μιλαει για καποια ωρα.

 

επισης υατο το πραγμα που μολις δουν ολοι μωρο αρχιζουν και εχουν απαιτηση να κανει το ενα και το αλλο ειναι παρα πολυ εκνευριστικο. τι ενια το μωρο, παιχνιδι και πατας το κουμπι και τραγουδαει; και γιατι πρεπει να κανει τη μαιμου στο τσιρκο για να ευχαριστηθουν οι τριτοι;

 

οσο για το βαρος, επειδη και εγω ειμαι παθουσα, πιστευω οτι ναι παιζει ρολο το βαρος γεννησης (εμενα γεννηθηκε 2270). επισης μπορεις να κανεις εξετασεις αιματος για θυροειδη και αλλεργιες, μπορεις να ρωτησεις και εναν ακομα παιδιατρο μηπως εχει αλλη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...