Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πώς κρατατε το μωρό σας για να το πλύνετε?


Recommended Posts

Χρειάζομαι τα φώτα σας καθώς αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με τενοντίτιδα στο χέρι και στένωση σπονδύλων στη μέση. Λοιπόν ο μικρός μου είναι 14 μηνών και όταν του πλένω το ποπουδάκι εξακολουθώ να τον σηκώνω με το αριστερό μου χέρι και να τον πλένω με το δεξί όπως δηλαδή κάνανε και οι μαίες στην κλινική που γέννησα. όμως ρε κορίτσια δεν αντέχεται άλλο αυτός ο τρόπος δεδομένου ότι ο μικρός έχει βαρύνει. Δοκίμασα να τον βάλω όρθιο στην μπανιέρα αλλά αφενός γλιστράει αφετέρου δεν καταλαβαίνει να σκύψει με αποτέλεσμα ο ποπουδάκος του να μένει λερωμένος. Ξέρετε κανένα άλλον τρόπο να μου πείτε? Δεν αντέχω άλλο τον πόνο στο χέρι μου...κάθε φορά (3 φορές την ημέρα κάνει κακά του) νομίζω ότι θα κουλαθώ:-(:sad::-(

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν τον καθαρισεις ξαπλωμενω..???

Οπως οταν ειναι πολυ μωρο? Θα κατσει?

Αν ,ναι...βαλε σε ενα μπολακι νερο ζεστο και το σαπουνι και με ενα σφουγγαρακι μπορεις να τον πληνεις.!!!

 

Δεν ξερω κατι αλλο...ειναι το μονο που μου ερχετε αυτη την στιγμη..!!!

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν τον καθαρισεις ξαπλωμενω..???

Οπως οταν ειναι πολυ μωρο? Θα κατσει?

Αν ,ναι...βαλε σε ενα μπολακι νερο ζεστο και το σαπουνι και με ενα σφουγγαρακι μπορεις να τον πληνεις.!!!

 

Δεν ξερω κατι αλλο...ειναι το μονο που μου ερχετε αυτη την στιγμη..!!!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά επειδή ψιλοσιχαίνομαι αποφεύγω την χρήση σφουγγαριού γιατί θεωρώ ότι είναι εστία μικροβίων. Προτιμώ το τρεχούμενο νεράκι και το αγνό σαπούνι. Φαντάσου ότι από τα ούρα τον πλένω με γάζες που φυσικά είναι μίας χρήσης. Καμία άλλη ιδέα από κάποια συμforumίτισσα?

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Αν καθαριζες τα πολλα με μωρομαντιλα και μετα απλα τον ξεβγαζες? Θα τον κραταγες λιγοτερη ωρα ισως..

Επεισης εδω χρεισημοποιουν πολυ τις πετσετουλες που πλενονται στο πληντηριο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ή τον καθαρίζω με μωρομάντηλα (χωρίς να τον ξεπλύνω) ή χρησιμοποιώ τοπικά τον αφρό καθαρισμού της Frezyderm. Επειδή κι εγώ είμαι σιχασιάρα, αντί για σφουγγάρι χρησιμοποιώ δύο πετσετάκια. Το ένα το βρέχω και καθαρίζω τον αφρό και με το άλλο τον στεγνώνω. Τα πετσετάκια μετά τα πλένω στο πλυντήριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με τα πετσετάκια δεν το είχα σκεφτεί. Θα γλιτώσω και τα λεφτά από τις γάζες. Ευχαριστώ για την ιδέα.:-D:grin::-D

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που αντιμετώπισα παρόμοιο θέμα αν και έχω πρόβλημα και στα δύο χέρια... έκανα εναλλαγή χεριών και μεγάλη υπομονή! Έμαθα να την κρατάω και με το δεξί και να την πλένω με το αριστερό! Ειδικά από την ώρα που άρχισε να καταλαβαίνει και να κρατιέται κι εκείνη (της έδειξα πως να κρατιέται από μένα ή από το νιπτήρα) ήταν πολύ πιο εύκολο.

 

Υπομονή...σε λίγους μήνες θα στέκεται στην μπανιέρα... Η άλλη λύση είναι να μπαίνετε μαζί μέσα στη μπανιέρα ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά από την ώρα που άρχισε να καταλαβαίνει και να κρατιέται κι εκείνη (της έδειξα πως να κρατιέται από μένα ή από το νιπτήρα) ήταν πολύ πιο εύκολο.

 

 

Εμείς βρισκόμαστε στην ώρα εκείνη όπου η μαμά προσπαθεί να μας πλύνει και εμείς γκρεμίζουμε ότι μπορούμε να φτάσουμε με τα χέρια μας:wink: Τελικά μάλλον η υπομονή μας σώζει...

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

Τότε δοκίμασε το "μαζί μέσα"... ξέρεις... σορτσάκι ή μαγιο πρόχειρο στο μπάνιο και μπαίνεις μαζί του μέσα, κάθεσαι στο χείλος της μπανιέρας και τον κρατάς όρθιο ανάμεσα στα πόδια σου ή ξαπλωτό πάνω στα πόδια σου ;) Εμένα με είχε σώσει αυτό αλλά εμείς είμεθα και κορίτσια οπότε δεν είχα και ενδοιασμούς για να το κάνω :)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι κ εγω στη μπανιερα τον πλενω ορθιο απο 7 μηνων που στεκοτανε,εχω κ εγω μεγαλο προβλημα με χερια κ μεση κ τον βαζω καθε φορα που κανει κακα 4-5-6 φορες τη μερα:cool:,κ τον πλενω με νερο...Δε καταλαβαινω πως δε πλενεται καλα...εγω του ανοιγω λιγο το πωπουδακι του κ ριχνω νερο μεσα κ το καθαριζω,εχω πετσετα διπλα,τυλιγμα αγλακιτσα...Εμενα δε καθεται με μωρομαντηλα κ.λ.π. ...δε παιζει! Οποτε αυτο..Οταν εχω θεμα με το βαρος,δε μπορω να τον σηκωσω (13 κιλα:cool:) τον καθαριζω με νερο κ μετσετακια μι κρα λευκα που πλενονται μετα στους 90.

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσι κ εγω στη μπανιερα τον πλενω ορθιο απο 7 μηνων που στεκοτανε,εχω κ εγω μεγαλο προβλημα με χερια κ μεση κ τον βαζω καθε φορα που κανει κακα 4-5-6 φορες τη μερα:cool:,κ τον πλενω με νερο...Δε καταλαβαινω πως δε πλενεται καλα...εγω του ανοιγω λιγο το πωπουδακι του κ ριχνω νερο μεσα κ το καθαριζω,εχω πετσετα διπλα,τυλιγμα αγλακιτσα...Εμενα δε καθεται με μωρομαντηλα κ.λ.π. ...δε παιζει! Οποτε αυτο..Οταν εχω θεμα με το βαρος,δε μπορω να τον σηκωσω (13 κιλα:cool:) τον καθαριζω με νερο κ μετσετακια μι κρα λευκα που πλενονται μετα στους 90.

 

Εμένα ο δικός μου είναι πολύ ζωηρός. Την ώρα που προσπαθώ να τον πλύνω όρθιο στην μπανιέρα στριφογυρνάει με κίνδυνο να γλιστρήσει και ταυτόχρονα γυρνάει και την βαλβίδα του νερού και πάντα προς το καυτό. Οπότε η καθαριότητα πάει περίπατο στην προσπάθεια μου να τον βγάλω ακέραιο από την μπανιέρα. Δύσκολο να είσαι μάνα ταλιμπάν:-(

"Ο φανατισμός είναι η μόνη μορφή θέλησης που μπορεί να διαπνέει τους αδύναμους"

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα καθότι αντιμετωπίζω περόπου το ίδιο πρόβλημα με την αρχική θεματοθέτρια

 

Ο μικρός μου ειναι 10,5 μηνών και μου είναι πλέον αρκετά δύσκολη η κάθε αλλαγή πάνας. Δεν οφείλεται αποκλειστικά στο βάρος του ( περιπου 12 κιλα) αλλα και στο ύψος του (82 εκ) και δυσκολεύομαι παρα πολυ να τον κουμαντάρω...επιπλέον το γεγονός οτι το μπάνιο ειναι πολυ μικρο δυσκολεύει ακομα περισσότερο την κατάσταση. 

Μέχρι στιγμής για το τοπικό πλύσιμο τον "ακουμπάω" σχεδον στον νιπτήρα αλλα παλεύει να γυρίσει απο την λαβή μου και προσπαθεί να γκρεμίσει τα πάντα, προσπάθησα να τον βάλω και στην μπανιέρα όρθιο αλλα δεν συνεργάζεται....ειτε θα λυγίζει τα πόδια για να κάτσει ειτε θα προσπαθεί να φτάσει τα σαμπουάν κτλ

 

Τον τελευταίο καιρό η μέση μου και η πλάτη μου με έχουν πεθάνει :(

Καμιά συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

12 μηνών ο μπεμπουλης μου πλέον τον πλενω τοπικά μόλις ξυπνήσει όταν κάνει κακά και το βράδυ πριν κοιμηθεί.Για να τον κάνω ολόκληρο μπάνιο έχω πάρει από τα jumbo ένα φουσκωτό μπανάκι καταπληκτικό.Νομιζω 6 ευρώ έχει.Ηταν η καλύτερη επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Alverou είπε:

Επαναφέρω το θέμα καθότι αντιμετωπίζω περόπου το ίδιο πρόβλημα με την αρχική θεματοθέτρια

 

Ο μικρός μου ειναι 10,5 μηνών και μου είναι πλέον αρκετά δύσκολη η κάθε αλλαγή πάνας. Δεν οφείλεται αποκλειστικά στο βάρος του ( περιπου 12 κιλα) αλλα και στο ύψος του (82 εκ) και δυσκολεύομαι παρα πολυ να τον κουμαντάρω...επιπλέον το γεγονός οτι το μπάνιο ειναι πολυ μικρο δυσκολεύει ακομα περισσότερο την κατάσταση. 

Μέχρι στιγμής για το τοπικό πλύσιμο τον "ακουμπάω" σχεδον στον νιπτήρα αλλα παλεύει να γυρίσει απο την λαβή μου και προσπαθεί να γκρεμίσει τα πάντα, προσπάθησα να τον βάλω και στην μπανιέρα όρθιο αλλα δεν συνεργάζεται....ειτε θα λυγίζει τα πόδια για να κάτσει ειτε θα προσπαθεί να φτάσει τα σαμπουάν κτλ

 

Τον τελευταίο καιρό η μέση μου και η πλάτη μου με έχουν πεθάνει :(

Καμιά συμβουλή;

Ακριβως τα ιδια περναω!! Ιδιες διαστασεις,ιδια κατασταση. Και τωρα ειναι 14 μηνων αλλα ακομα δεν στεκεται σταθερα, συν οτι ειναι ζωηρος. Οποτε...Βασανιστηριο καθε τοπικο πλυσιμο και το κανονικο μπανιο. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, irin said:

Ακριβως τα ιδια περναω!! Ιδιες διαστασεις,ιδια κατασταση. Και τωρα ειναι 14 μηνων αλλα ακομα δεν στεκεται σταθερα, συν οτι ειναι ζωηρος. Οποτε...Βασανιστηριο καθε τοπικο πλυσιμο και το κανονικο μπανιο. 

τουλαχιστον δεν το περναω μονη μου ολο αυτο

ειδικα το σηκωμα απο το μπανακι του το ονομαζω 'αρση θανατου' :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τοπικό πλύσιμο την κρατάω με το αριστερό και την πλένω με το δεξί στην μπανιέρα. Για κανονικό μπάνιο την έχω αγκαλιά και με το τηλέφωνο την πλενω , τις περισσότερες φορές στέκεται όρθια στην μπανιέρα και είναι ευκολότερο. Είναι 13 μηνών άλλα ελαφριά στα κιλά (διαφορετικά θα έμενα χωρίς χέρια)

Link to comment
Share on other sites

Στην ηλικία σας τον έβαζαν σε μια στρογγυλη λεκάνη (που απλώνουν τα ρούχα) και τον εκανα μπάνιο εκεί. Έχετε δοκιμάσει να απασχολείται με κάτι όσο τον αλλαζετε η τον κάνετε μπάνιο; Στην αλλαγή δώστε στα παιδάκια κίνητρο για να κάτσουν, δώστε τους αντικειμενα απο το μπάνιο (χτένα κλπ) και στο μπάνιο δώστε παιχνιδακια μπάνιου να παιζουν και παιξτε μαζί τους για να μην βαριουνται και βλέπουν την διαδικασία αγγαρια. 

 
Link to comment
Share on other sites

Σε εμας το αλλαγμα ειναι σαν κινηγητο πλεον την εγλωβηζω στο μπανιο και την αλλαζω στα ορθια, πλησημο στη νυπτηρα κρατωντας την με το ενα χερι με το αλλο την πλενω (κατα τα αλλα η λιγο πιο ψηλη (84 εκ). Στην ηλικια σας την εστηνα μπρωστα απο τη μπανιερα κολλουσα παιχνιδια με βεδουζακια στο τοιχομα και οσο απασχολιωταν την αλλαξα. Το μπανιο το λατρευει οποτε εμεις εχουμε κλαμματα οταν ειναι ωρα να βγει απο κει. Αν και τελευταια δεν πολυ χωραει στην μπανιαριτσα της αλλα φοβαμαι ακομα να την πλενω χυμα στη μπανιερα μας μην τυχων και φαει καμια τουμπα (χοροπιδαει απο την χαρα της).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...