Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είμαι μήπως υπερπροστατευτική???


Recommended Posts

Σε βρίσκω πολυυυυμ μπροστα...αφού κάθεται και το παιδί με τις ώρες για να πιεις καφέ είναι καλά εκπαιδευμένο!! Εμείς στο πόδι τον πίνουμε!!!!:D

 

Πλάκα πλάκα χθες μας έτυχε το έξης..πήγαμε σε ένα εμπορικο και σε καποια φαση που με πόνεσαν τα πόδια μου έκατσα σε ένα καναπέ με τη μικρή να ξεκουραστώ, απέναντι είχε ένα μαγαζί με ηλεκτρικά και ένα κοριτσάκι έπαιζε στον καναπέ του μαγαζιου (5-6 ετών περίπου, δεν παίρνω κι όρκο). Σε κάποια φάση μας βλέπει το κοριτσάκι και έρχεται να παίξει/μιλήσει στη δικιά μου....

 

Κάθησε εκει 5 λεπτά και μετά είδα τη μαμά του (μεχρι τοτε δεν την έβλεπα γιατί ήταν πίσω απο κάτι ψυγεια) να την ψάχνει...δεν πρόλαβα να σηκωθώ, μας είδε και ήρθε, την πήρε ( ούτε που μου μίλησε, ούτε που τη ρώτησε τίποτα, ούτε που αγχώθηκε) την ξαναέβαλε στον καναπέ που έπαιζε πριν και ξαναχάθηκε πίσω από τα ψυγεια....Και ρωτώ 5 λεπτά δεν αρκούν να γίνει το κακό? Δε μιλάμε να φύγει από δίπλα σου και να το πάρεις πρέφα αμεσως μιλάμε ούτε που τη φώναξε, απλά κοίταζε γύρω γύρω ψύχραιμα για να τη βρει...Εγώ με την ψυχραιμία που με διακατέχει μάλλον την αστυνομία θα φώναζα....:oops::oops:

 

Δεν είναι καθόλου τυχαίο που στην Ελλάδα σπάνια χάνονται παιδιά, ενώ στο εξωτερικό και ιδίως στην Αμερική έχουν τις φωτό παιδιών που τους τα άρπαξαν στο εμπορικό κέντρο π.χ. πάνω στα γάλατα!!!!Αν υπερπροστατευτική μάνα σημαίνει ότι το παιδί σου δεν πρόκειται να στο απαγάγουν τότε ψηφίζω δαγκωτό υπερπροσταστευτικότητα!!!!Εμείς δεν τα έχουμε ζήσει στην Ελλάδα αυτά, αλλά στην Αμερική έφτασαν να βάζουν στα παιδιά τους τσιπ για να τα βρίσκουν άμα τους τα πάρουν....

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδιά ψυχραιμία. Ο γιος μου είναι 6, υπάρχουν στιγμές που θα σας φανεί ασυνοδευτος και κάπως όπως το περιγράφεται αλλά τα ματιά μου είναι πάνω του. Είμαι εκεί χωρίς να τον "μπουκώνω". Και στην παιδική χαρα με βρίσκω με πολλές ομοιότητες με τη φίλη σου από πολύ μικρό όταν ήταν.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε βρίσκω πολυυυυμ μπροστα...αφού κάθεται και το παιδί με τις ώρες για να πιεις καφέ είναι καλά εκπαιδευμένο!! Εμείς στο πόδι τον πίνουμε!!!!:D

 

 

παρεξηγηση, δεν το εγραψα καλα. ηθελα να βγαλω μια ελαφρα ειρωνια να το πω ? να δειξω το υπερβολικο των οσων ανεφερθηκαν σε αλλο μην για απαραδεκτους γονεις που δεν εχουν παντα στην τσαντα τους παιχνιδακια για τα μικρα. φυσικα και δεν καθομαι ποτε με τις ωρες για καφε. μη σου πω ουτε για καφε γενικα, γιαυτο και δεν κουβαλαω παιχνιδακια στην τσαντα μολις ξεμυτισω απο το σπιτι με το παιδι. σιγα μην απασχοληθει τοσο το παιδι. αλλωστε εκαπαιδευμενο (σχετικα...) ειναι στα ταξιδια, στις διακοπες, στα εστιατορια (χρειαζεται και να φαμε).

Link to comment
Share on other sites

παρεξηγηση, δεν το εγραψα καλα. ηθελα να βγαλω μια ελαφρα ειρωνια να το πω ? να δειξω το υπερβολικο των οσων ανεφερθηκαν σε αλλο μην για απαραδεκτους γονεις που δεν εχουν παντα στην τσαντα τους παιχνιδακια για τα μικρα. φυσικα και δεν καθομαι ποτε με τις ωρες για καφε. μη σου πω ουτε για καφε γενικα, γιαυτο και δεν κουβαλαω παιχνιδακια στην τσαντα μολις ξεμυτισω απο το σπιτι με το παιδι. σιγα μην απασχοληθει τοσο το παιδι. αλλωστε εκαπαιδευμενο (σχετικα...) ειναι στα ταξιδια, στις διακοπες, στα εστιατορια (χρειαζεται και να φαμε).

 

E πες το έτσι βρε Μαρία μου! Είπα κι εγώ..πως γίνεται και αυτό το παιδί αντέχει τόσες ώρες? Σκέφτηκα να σου στείλω και τη δικιά μου για εκπαιδευση:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...