Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕ ΧΑΛΑΣΕ Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ...


love4four

Recommended Posts

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας έναν προβληματισμό μου (για να αξακριβώσω εν τέλει κατά πόσο έχω δίκιο που στράβωσα)...

 

Λοιπόν η ιστορία έχει ως εξής: έχω μια φίλη αδερφική. Γνωριζόμαστε από το 1994 (Πανεπιστήμιο). Όλα αυτά τα χρόνια οι διαδρομές μας παράλληλες... Βγαίναμε μαζί, διακοπές μαζί. Γνωρίσαμε τους άντρες μας.. και όλα τα περνάγαμε μαζί. Απογοητεύσεις, χαρές, ξέρετε τώρα..

Πριν τρία χρόνια με μεγάλη μου χαρά έγινα κουμπάρα τους. Ολα ΟΚ. Εμεινε έγκυος στο πρώτο τους παιδάκι και, βεβαίως, με απόλυτη βεβαιότητα δέχθηκα να βαφτίσουμε (κι εγώ κι ο άντρας μου αυτή τη φορά) την κορούλα τους... Στο μαιευτήριο ήμουν εκεί, ηθικά να σταθώ μα και με τα δώρα μας, με όλα τέλος πάντων...

Γίνεται που λέτε και η βάφτιση τον περασμένο Μάιο, όλα μια χαρά... Πού θέλω να καταλήξω οεο ? Φωτογραφίες/βίντεο της βάφτισης ακόμη δεν έχουμε πάρει. Μου είχε δώσει τα δείγματα να διαλέξω και το είχαμε αφήσει το θέμα... Και προχθές (αφού μου είχε πει πως παρήγγειλε άλμπουμ με φωτογραφία του μωρού από έξω θα της το φτιάξει η φωτογράφος, εγώ δεν είχα πρόβλημα με αυτό) με ρωτάει "Τί θες να σας κάνουμε δώρο ? Το άλμπουμ ή τις φωτογραφίες?" και μένω μλκς...

Εκείνη την ώρα τα έχασα βέβαια γιατί δεν το περίμενα, μού ήρθε κερευνός εν αιθρία και της απάντησα "Ότι είναι πιο ακριβό ασ' το να το πληρώσω εγώ", αλλά, βρε κορίτσια δεν είναι τα 50 ευρώ -σιγά το ποσό- που με ενόχλησαν, είναι το γαμώτο... Θεωρώ πως είναι η απόλυτη γυφτιά να μου μιλάς για κάτι τόσο ευτελές ...

Δυο παιδιά έχω και δεν θα σκεφτόμουν ποτέ να μην κάνω δώρο στη νονά το άλμπουμ με τις φωτογραφίες...Θέλω την γνώμη σας: έτσι είθισται ή εγώ είμαι η παράλογη της υπόθεσης?

Εν τω μεταξύ επειδή όντως μου κακοφάνηκε η κουβέντα που μου είπε, πήρα τηλ την φωτογράφο και της είπα πως θα το πληρώσω όλο εγώ να μην πάρει χρήματα από εκείνη (110 ευρώ είναι σύνολο)....

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kατα την αποψη μου,εχεις πολυ δικιο.

Δεν θα επρεπε καν να σε ρωτησει για το αυτονοητο,στην νονα ή τον νονο συνιθιζεται να δινονται φωτογραφιες απο το μυστηριο της βαφτισης,τις οποιες χρεωνονται οι γονεις...

Εμεις φτιαξαμε ενα μικροτερο αλμπουμ με τις φωτογραφιες της βαφτισης της μεγαλης μου κορης και τις δωσαμε μαζι με το dvd στους κουμπαρους μας και ουτε καν σκεφτηκαμε να μας τα πληρωσουν...

Αλλωστε ενα απο τα εξοδα που "βαρυνουν" τους γονεις στην βαφτιση-οπως ανεφερα παραπανω- ειναι και ο φωτογραφος...;)

 

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πχ στον νονο του Βασιλη δεν εκανα δωρο αλμπουμ (απλα το dvd) και στην νονα επισης το ιδιο ειχα σκοπο να κανω (ενταξει λεφτα για τις φωτογραφιες δεν πηρα αλλα δεν ηταν και οι αμετρητες που να κανουν αλμπουμ) ... :oops::oops: Ημουνα γουρουνα δλδ που δεν το σκεφτηκα?

 

Θεωρώ πως είναι η απόλυτη γυφτιά να μου μιλάς για κάτι τόσο ευτελές ...

Το ευτελες ειναι ... υποκειμενικο. Υπαρχουν φορες που και το παραμικρο με ζοριζει (ειδικα μετα απο γαμους - βαφτισεις κλπ). Τα οικονομικα μου ποτε δεν εκριναν την σχεση μου με τους φιλους μου και εννοιωθα παντα ανετοτατα να τους πω "δεν εχω" ξεροντας οτι δεν θα μας κρινουν.

 

Ισως φανει υπερβολικο αλλα τις φωτογραφιες της βαφτισης του Γιαννη δεν τις εχω παρει ακομα καν και η νονα διακριτικοτατη δεν με εχει κανει ποτε να νοιωσω ασχημα γι αυτο. Οταν μπορεσω και το ξερει. Και γι αυτο και ειναι η νονα του παιδιου μου. Γιατι η τσεπη μου και η τσεπη της ειναι ασχετη με τα συναισθηματα μας.

 

Δεν θα θυμωνα , δεν θα παρεξηγιομουνα και δεν θα πληρωνα και τα 2 αλμπουμ ωστε να την κανω να νοιωσει ασχημα.

Προσωπικα εγω.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν εκανα καθόλου τέτοιο δώρο στους κουμπάρους;;; :) Θεωρώ ότι χαλιέσαι με σαχλαμάρες...θες να τα πληρώσεις ολα; Πληρωσε τα..θες να επιλέξεις ; Επίλεξε. Όμως μη βάζεις τέτοιες ασημαντες καταστάσεις να χαλάνε τη σχέση σας..!

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι πρώτη φορά το ακούω...και μένω έκπληκτη! Θεωρούσα και θεωρώ δεδομένο ότι τις φωτογραφίες, το DVD κτλ τα δίνουν οι γονείς στους κουμπάρους....έστω και με καθυστέρηση όπως εμείς :). Δεν ξέρω τι να πω...μάλλον θα αντιδρούσα όπως εσυ. Απλά προσπάθησε να το ξεχάσεις για να μην επηρεστεί η σχέση σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ γω στην κουμπαρα μου τις εκανα δωρο 30 φωτογραφιες

το ενδεχομενο οτι ισως η κουνπαρα σου να μην ειχε χρηματατο σκεφτηκες καθολου

εγω παντως δεν το βρισκω καθολου γυφτια που σε ρωτησε..μην τα θελαμε κ ολα δικα μας

Link to comment
Share on other sites

elenik και tab, επειδή βλέπω ότι έχετε αντίθετες απόψεις απλά να πω ότι είναι σεβαστό το να μην έχει κάποιος την οικονομική δυνατότητα για πολλά...αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις επιλέγουμε ίσως ένα φθηνότερο φωτογράφο και έχουμε πάντα κατά νου να συμπεριλάβει και κάποιες φωτο ή ένα άλμπουμ για το νονο...είναι θέμα σεβασμού για μένα. Θα προτιμούσα να μην έδινα στους γονείς μου άλμπουμ ή να έκανα ένα φθηνότερο για μένα αλλά ποτέ δε θα "ξεχνούσα" τον νονό! Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Ομολογώ ότι πρώτη φορά το ακούω...και μένω έκπληκτη! Θεωρούσα και θεωρώ δεδομένο ότι τις φωτογραφίες, το DVD κτλ τα δίνουν οι γονείς στους κουμπάρους....έστω και με καθυστέρηση όπως εμείς :). Δεν ξέρω τι να πω...μάλλον θα αντιδρούσα όπως εσυ. Απλά προσπάθησε να το ξεχάσεις για να μην επηρεστεί η σχέση σας.

 

ακριβως το ιδιο και εμεις,καθυστερημενα γιατι το αμελησαμε λιγο.

αλλα dvd,το ιδιο αλμπουμ με εμας -σε μικροτερο ,και extra φωτο.τους τα καναμε δωρο.(φυσικα ασχετα απο το δωρο που καναμε στη βαφτιση)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι πολύ "χύμα" άτομο όπως καταλαβαίνω από αυτα που λέτε, αλλά το καλό είναι ότι οι φίλοι και κουμπάροι μου το ξέρουν

Παράδειγμα στην βάφτιση των κοριτσιών μου, ο ένας νονός καθώς πήγε αυτός να πάρει το DVD με τις φωτογραφίες από τον φωτογράφο, για να με εξυπηρετήσει, το αντέγραψε, ενώ ο άλλος νονός δεν έχει πάρει ακόμα φωτογραφίες από την βάφτιση.

Όπως και τελευταία έμαθα ότι θα έπρεπε να τους είχα κάνει δώρο... το ξέρατε εσείς?

Συμφωνώ με αυτές που ανέφεραν ότι δεν πρεπει να σκέφτεσαι τέτοια πράγματα. Οι ανθρώπινες σχέσεις δεν στηρίζονται πάνω στα "πρεπει" και στις υποχρεωσεις.

Και στην τελική, αφού είστε τόσο καλές φίλες απλά πές της το. Ομορφα και καλά, διότι και η κοπέλα μπορεί να μην το κατάλαβε.... λέω εγώ τώρα

Link to comment
Share on other sites

μεταξακι μην αφηνεις μια τετοια λεπτομερεια να γκρεμισει μια σχεση τοσων χρονων...

Πρεπει να εχουμε στο μυαλο μας παντα οτι οι υπολοιποι δεν σκεφτονται με τον ιδιο τροπο που σκεφτομαστε εμεις. Και για οτι γινεται παντα σιγουρα θα υπαρχει απο πισω μια καλη δικαιολογια.

 

Αφου ειστε τοσο καλες φιλες αστο να παισει κατω δεν πειραζει βρε κοριτσακι μου. Τετοιες μονο να ειναι οι παρεξηγησεις και να μενουν εκει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλες που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε.

 

Να κάνω δυο διευκρινήσεις επί του θέματος: 1ον) δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να χαλάσω την φιλία μας - και γι αυτόν ακριβώς τον λόγο ζήτησα να τα πληρώσω μόνη μου όλα (κανείς δεν θα φτωχύνει ή δεν θα πλουτίσει με 50 ευρώ +/-)

 

και 2ον) δεν υπάρχει κανένα απολύτως οικονομικό πρόβλημα από την μεριά τους, το ξέρω πολύ καλά. Να είναι γερά τα παιδιά και πάντα καλά έχουν στην άκρη μασούρι, που λένε...

 

... και γι αυτό χαλιέμαι. Θεωρώ πως εάν ήθελε να κάνει οικονομία, μπορούσε πολύ απλά να πάρει ένα άλμπουμ του εμπορίου -απλό-, να βάλει τις φωτογραφίες μέσα και να τελειώνει η υπόθεση...

 

Και δεν έχω θυμώσει. Εχω πικραθεί. Θεωρώ πως υποβίβασε την σχέση μας στο 50 ευρώ διαφορά τελικά... Σίγουρα θα κάτσω να της μιλήσω, ίσως και να μην το κατάλαβε πως μπορεί να με πείραξε η κουβέντα της.

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

metaxaki λυπάμαι πραγματικά για αυτήν που θεωρούσες φίλη σου, κρίμα γι΄αυτήν. Εχεις απόλυτο δίκιο που παρεξηγήθηκες, πράγματι δεν είναι τα χρήματα αλλά ο τρόπος που σκέφτεται. Αν απλά τους είχες παντρέψει καλό θα ήταν να ξέκοβες σιγά -σιγά. Είναι όμως και το παιδάκι που βάφτισες στη μέση που δε φταίει σε τίποτα. Θα θεωρούσα πιο τίμιο να σου πουν ότι έχουν οικονομικό πρόβλημα και θα πρέπει να πληρώσεις κάποιο ποσό για τις φώτο, παρά αυτό το ύπουλο, κουτοπόνηρο στυλάκι της. Φοβάμαι ότι αργότερα θα προκύψουν χειρότερες παρεξηγήσεις λόγω του χαρακτήρα της.

Εννοείται ότι το άλμπουμ, οι φώτο, το dvd είναι έξοδα των γονιών!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

για να καταλάβω...

αυτο ηταν το δωρο που θα σου εκανε ως νονα? ολοι δυσκολευομαστε αλλα αυτα ειναι μες στο προγραμμα. σε μας βεβαια ηταν λιγο διαφορςτικο επειδη καναμε γαμοβαφτισια αλλα τους καναμε αλμπουμ-dvd και τους καναμε κ ενα καλο δωρο. τωρα σε βαφτησια νομιζω πως κανει ο γονιος καποιο δωρο στον κουμπαρο αλλα σαφως μικροτερο απ οτι στον γαμο. ισως ειχε σκοπο να σου εκτυπωσει φοτογραφιες και θεωρησε καλυτερο να σου κανει αλμπουμ αντι να σου παρει καποιο δωρο.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτές που ανέφεραν ότι δεν πρεπει να σκέφτεσαι τέτοια πράγματα. Οι ανθρώπινες σχέσεις δεν στηρίζονται πάνω στα "πρεπει" και στις υποχρεωσεις.

 

σε αυτο εχεις δικο,εγω οταν εγινα νονα -δε μου εδωσαν παρα μονο 3-4 φωτο της βαφτισης.

δε σταθηκα σε αυτο καθολου,εκει που στεκομαι και περηφανευομαι ειναι οτι εχω μια κουκλα βαφτηστηρα 6χρ που οι γονεις της ,την μαθανε να με αγαπαει και να εκτιμαει.αυτο μου αρκει.

εγω στη νονα του γιου μου οπως εγραψα και πιο πανω εκανα αλλα πραγματα,δε σημαινει ομως οτι ειμαι καλυτερη απο τη κουμπαρα μου που επραξε αλλιως.

οποτε εσυ στασου στο πως θα μαθουν το παιδι να ειναι μαζι σου.:wink:

Link to comment
Share on other sites

elenik και tab, επειδή βλέπω ότι έχετε αντίθετες απόψεις απλά να πω ότι είναι σεβαστό το να μην έχει κάποιος την οικονομική δυνατότητα για πολλά...αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις επιλέγουμε ίσως ένα φθηνότερο φωτογράφο και έχουμε πάντα κατά νου να συμπεριλάβει και κάποιες φωτο ή ένα άλμπουμ για το νονο...είναι θέμα σεβασμού για μένα. Θα προτιμούσα να μην έδινα στους γονείς μου άλμπουμ ή να έκανα ένα φθηνότερο για μένα αλλά ποτέ δε θα "ξεχνούσα" τον νονό! Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη.

Ουτε στους γονεις μου εδωσα :lol::lol::oops: και εγω μονη μου το εφτιαξα (και μετα απο καιροοοοοοο απο την αμελεια μου)

Παιδια εμεις πειραμε χυμα ολοι τις φωτογραφιες :lol: και πηραμε και ενα αλμπουμ και τις βαλαμε. Ολοι ομως. :lol:

Ετσι ηξερα και απο την μαμα μου ετσι εκανα :lol::mrgreen: (το δωρο του κουμπαρου στην εκκλησια μονο δεν τηρησαμε και το δωσαμε με τα χερια νωριτερα σπιτι) .

Οσο για φθηνοτερο φωτογραφο.... τον φθηνοτερο πηρα.

 

Εχουμε παρεξηγησει λιγο το θεμα "Βαφτιση" νομιζω.

Το θεμα ειναι οτι η νονα γινεται δευτερη μανα (ενας ανθρωπος διπλα του αν παθω κατι ) και μια καρδια ακομα να το λατρευει.

Τα υπολοιπα ειναι ....οδοντοκρεμα για μενα και τυμπανοκρουσιες. Οπως το παιδι μου δεν θα κραταει τα τυπικα με την νονα/ο του και θα εχει ουσιαστικη σχεση ... ετσι και εγω.

Και ευτυχως τα κριτηρια μου ηταν παντα αυτα καθως και των νονων των παιδιων μου. Ποτε δεν τους επελεξα με βαση το οικονομικο. Μονο των συναισθηματων.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ πολύ όλες που μπήκατε στον κόπο να απαντήσετε.

 

Να κάνω δυο διευκρινήσεις επί του θέματος: 1ον) δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να χαλάσω την φιλία μας - και γι αυτόν ακριβώς τον λόγο ζήτησα να τα πληρώσω μόνη μου όλα (κανείς δεν θα φτωχύνει ή δεν θα πλουτίσει με 50 ευρώ +/-)

 

και 2ον) δεν υπάρχει κανένα απολύτως οικονομικό πρόβλημα από την μεριά τους, το ξέρω πολύ καλά. Να είναι γερά τα παιδιά και πάντα καλά έχουν στην άκρη μασούρι, που λένε...

 

... και γι αυτό χαλιέμαι. Θεωρώ πως εάν ήθελε να κάνει οικονομία, μπορούσε πολύ απλά να πάρει ένα άλμπουμ του εμπορίου -απλό-, να βάλει τις φωτογραφίες μέσα και να τελειώνει η υπόθεση...

 

Και δεν έχω θυμώσει. Εχω πικραθεί. Θεωρώ πως υποβίβασε την σχέση μας στο 50 ευρώ διαφορά τελικά... Σίγουρα θα κάτσω να της μιλήσω, ίσως και να μην το κατάλαβε πως μπορεί να με πείραξε η κουβέντα της.

 

Πες το ξανασκέφτηκα ......... και θέλω να μου κάνεις δώρο ΠΕΣ ΟΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ να δουμε τι θα κανει και τι θα πει. Μισή ντροπή δική σου και όλη δική της! ;)

Link to comment
Share on other sites

βρε metaxaki εγώ στη θέση σου δε θα έκανα κουβέντα. Φοβάμαι ότι είναι λίγο λεπτές οι ισορροπίες σε τέτοιες καταστάσεις. Δεν την ξέρω βέβαια την κοπέλα, αλλά μάλλον πιστέυω ότι το έκανε από άγνοια...δε θέλω να πιστέψω ότι 15 χρόνια φίλη λυπήθηκε να δώσει 50 ευρώ. Άστο να πάει στην ευχή....πες ότι δεν έγινε ποτέ!! :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι οντως πολυ ασχημο αυτο ακου εκει το δνδ η βιντεο...υποχρεωσει εχουν οι γονεις να κανουν στους κουμπαρους κ το βιντεο και αλμπουμ φωτο, μια φιλη μου ειχε οικονομικο προβλημα και χαρισε στους κουμπαρους το βιντεο που παντα δινουν 2 η 3 cd απο βαφτιση και το δικο της αλμπουμ και μετα οταν ειχε χρηματα εφτιαξε ενα γιαυτην..το θεωρω πολυ σωστη κινηση...εγω παλι εχω δυο κουμπαρους τωρα που βαφτισα το νικολακη μου, θα τους κανω δυο αλμπουνμ βαφτισεις, και φυσικα κ βιντεο το ενα αλμπουμ σκεφτωμαι να το κανω photobook να μην ειναι ιδια ιδια...δεν ειναι παντρεμενα ακομα οποτε δεν χρειαζεται να ειναι και ολοιδια.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω έκανα δωρο στην κουμπάρα μου φωτογραφιες και dvd και εκτος αυτών που θεωρούνται δεδομένα και ένα δώρο προσωπικό για εκείνη. Τωρα τι να σου πω? Εγω προσωπικα τα έκανα με δικια μου ευχαριστηση χωρίς να το σκεφτω!

Link to comment
Share on other sites

[Εχουμε παρεξηγησει λιγο το θεμα "Βαφτιση" νομιζω.

Το θεμα ειναι οτι η νονα γινεται δευτερη μανα (ενας ανθρωπος διπλα του αν παθω κατι ) και μια καρδια ακομα να το λατρευει.

Τα υπολοιπα ειναι ....οδοντοκρεμα για μενα και τυμπανοκρουσιες. Οπως το παιδι μου δεν θα κραταει τα τυπικα με την νονα/ο του και θα εχει ουσιαστικη σχεση ... ετσι και εγω.

Και ευτυχως τα κριτηρια μου ηταν παντα αυτα καθως και των νονων των παιδιων μου. Ποτε δεν τους επελεξα με βαση το οικονομικο. Μονο των συναισθηματων.

 

Elenik,

Επειδή ακριβώς μάς συνδέει πορεία χρόνων, και οι επιλογές δεν έχουν γίνει βάσει του οικονομικού, πέφτω από τα σύννεφα ! Ευελπιστώ πως η βαφτιστήρα μας θα με έχει σαν 2η μάνα της...

Για να κάνουμε την βάπτιση, εμείς ξέρουμε από πού τα κόψαμε και με πόση αγάπη και λαχτάρα τα φροντίσαμε όλα. Έχω κι εγώ δυο παιδιά, όπως καταλαβαίνεις, μετά από δύο γέννες σε δυο χρόνια, είμαι στριμωγμένη και μέσα στο 2010 με δυο βαπτίσεις -μια ως νονά και μια ως μαμά-....

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Ρε κορίτσια συγνώμη αλλά έχω την εξής απορία. ¨οταν κλείνετε πακέτο βάπτισης ή γάμου μέσα στην τιμή δεν είναι και το άλμπουμ με το DVD του κουμπάρου? Γιατί στο μέρος μου αυτό ισχύει σε όλα τα φωτογραφεία που αναλαμβάνουν ΄γάμους βαπτίσια κλπ. Στην τιμή μέσα είναι και του κουμπάρου τα αντίστοιχα. Πάντως θεωρώ ότι αφού είναι έτσι δεν το έκανε καθόλου καλά και ειδικά όταν μιλάμε για τέτοιο ποσό. Εγώ προσωπικά θα ντρεπόμουν σε κολλητή μου που μου βάπτισε το παιδί να θέσω τέτοιο θέμα. Πάντως υπάρχει και η αντίθετη πλευρά. Εγώ το άλμπουμ των κουμπάρων το έχω έτοιμο εδώ και 8 μήνες. Τυος έχω πεί πάνω από 5 φορές να κανονίσουμε να βρεθούμε να τους το σώσουμε και ποτέ δεν μπορούν. ¨οπως καταλαβαίνετε Ούτε τη μικρή έχουν δει όλο αυτό τον καιρό. Οπότε.....

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Σ΄εμένα ούτε μια φωτο δεν μου εδωσε η νονά και σημερα η μικρη ειναι 3 ετών. Επιδή την ξέρω οτι είναι λίγο ¨ωχ αδελφέ¨δεν την παρεξηγώ και έχω τις καλύτερες σχέσεις!!!

........όταν θα πάω όμως στο σπίτι της θα πάρω αυτές που έχει κάνει κορνίζα. Ακούς κουμπάρα????? (ΜΑζί με την κορνίζα εννοειτε!!!!):lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Τυος έχω πεί πάνω από 5 φορές να κανονίσουμε να βρεθούμε να τους το σώσουμε και ποτέ δεν μπορούν. ¨οπως καταλαβαίνετε Ούτε τη μικρή έχουν δει όλο αυτό τον καιρό. Οπότε.....

Εδω θα τσαντιζομουνα και θα τρελαινομουνα και θα γινοταν της ποπης.

Εχω πει στην νονα οτι δεν με νοιαζει αν δεν εχει να της φερει δωρο τα Χριστουγεννα. Θα ερθει με ενα γλυφιτζουρι αλλα θα ερθει και θα παμε και γενικα θα χτισει παιδι και νονα/ος μια σχεση . Και εννοειτε τα μονο Χριστουγεννα , γεννεθλια και τετοια επισκεψεις μου την δινουν. Θα ειναι εκει. Τελος. Διπλα στα βαφτιστηρια τους γιατι αυτη ειναι η υποχρεωση τους ως νονοι και μονο. Να ειναι διπλα τους.

Και αυτη ειναι η πραγματικη ουσια για μενα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ μια φίλη από το πανεπιστήμιο όπως εσύ και παρόλο που είναι μακριά μου (δυστυχώς) είναι σαν δεύτερη μου αδερφή.

Όταν αποφάσισε να παντρευτεί μου πρότεινε να την παντρέψω, της είπα ότι ήθελα πολύ αλλά δεν είχα καθόλου χρήματα.. μου απάντησε: θέλω εσένα για κουμπάρα μου και δε θέλω να αγοράσεις τίποτα εσύ, θα κάνουμε όλα τα έξοδα εμείς αρκεί να μας κάνεις τη τιμή και δεν θα το μάθει κανείς αν νιώθεις άασχημα. Ήθελα να βάλω τα κλάματα...τη πάντρεψα τελικά, αγόρασα μόνο τα στέφανα τα οποία και τα διάλεξα μόνη μου, πλήρωσα την εκκλησία και της έριξα χρήματα στο κρεβάτι. Δε μου πήρε δώρο εννοείται παρόλο που με ρώτησε τι θέλω και μου έδωσε μόνο 1 φωτογραφία.

Έτσι απλές νομίζω είναι οι ανθρώπινες και αδερφικές σχέσεις.

Ή μήπως δεν είμαστε κανονικές κουμπάρες εμείς;;;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...