Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιπιλα σε μικρο .Ποτε??


Recommended Posts

Γεια σας μαμαδες(και μπαμπαδες),

εχω απορια σχετικα με την χρηση πιπιλας σε μικρο μωρακι.

Ποτε μπορουμε να την ξεκινησουμε.Εχω ακουσει οτι καλο ειναι να μην την δινουμε πριν τον 1ο μηνα.

Γιατι???Υπαρχει καποιος ιατρικος λογος??

Βασικα εγω προσπαθω να μην δωσω..αλλα μερικες φορες νομιζω οτι χρειαζεται!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοιτα η πιπιλα δεν ειναι υποχρεωτικο σταδιο στην αναπτυξη των μωρων. Την δινεις εσυ αν νομιζεις οτι χρειαζεται.

Θα σου πω τι εκανα εγω. Και στους 2 εδωσα την δευτερη μερα της ζωης τους γιατι ειχα διαβασει καπου (δεν θυμαμαι που και δεν μπορω να το παραθεσω) οτι προφυλασει τα μωρα σε ενα βαθμο απο τον αιφνιδιο θανατο. Δεν τους μπερδεψε σε κατι ουτε τους εκοψε την ορεξη για φαγητο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για τον αιφνιδιο θανατο το εχω διαβασει κι εγω,οτι ειναι "αντανακλαστικος θηλασμος" και τα βοηθαει ή στην αναπνοη ή στην καταπωση σαλιων ή και τα δυο αυτο δεν το θυμαμαι καλα η αληθεια ειναι..εμεις την ξεκινησαμε οταν ημαστε 15 ημερων περιπου..μπορουμε να κοιμηθουμε χωρις αυτην,μας αρεσει αλλα δεν την αγαπαμε κιολας..αλλα μες στη μερα ειδικα τις πρωτες μερες μας εσωσε κι ακομα μας σωζει..Ουτε εμας μας εκοψε την ορεξη για φαγητο..να σου ζησει

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι ποτε...καμια δε πηρε καμια πιπιλα ποτε....αυτο που λενε για μετα το μηνα ισχυει για τα μωρα που θηλαζουν για να μη παθουν συγχυση θηλης...τωρα για τα μη θηλαζοντα δε ξερω....αν δε γκρινιαζει γιατι να το μαθεις σε πιπιλα???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

εγώ έδωσα πιπίλα περίπου αφού εδραιώθηκε ο θηλασμός, δηλαδή λίγο πριν τις 30 μέρες.

είχα διαβάσει για τη σύγχυση θηλών, αν και υπάρχει διχογνωμία στο θέμα από τους επιστήμονες, αν υπάρχει, αλλά δεν το ρίσκαρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα η πιπιλα δεν ειναι υποχρεωτικο σταδιο στην αναπτυξη των μωρων.

 

ακριβως ετσι ειναι εμεις δε του δωσαμε ποτε του μικρου,απο αποψη.:P

ειχα διαβασει σε ενα βιβλιο οτι η πιπιλα στα μωρα-παιδια αργοτερα ειναι σα να κλεινεις το στομα ενος ενηλικα με ταινια.:?

απλα για να μη μπορει να εκφραστει να κλαψει να γελασει να μουρμουρισει.

ετσι και εμεις αποφασισαμε οτι δε θα του δωσουμε ποτε πιπιλα.ετσι και εγινε.:P;)

βεβαια εχω διαβασει και πολλα υπερ για τη πιπιλα οτι παρεχει ηρεμια στα βρεφη ειδικα αν εχουν και κολικους γιατι αποροφαται το μυαλο τους στη κινηση της πιπιλας.

και φυσικα οταν μουρμουρανε πολυ γονεις χρησιμοποιουν την πιπιλα σα "ταπα" στο στομα του παιδιου.εμενα αυτο δε μου αρεσει καθολου.:-(

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς δώσαμε πιπίλα από τις πρώτες μέρες. Δεν είχαμε σύγχιση και ο μικρός θήλαζε κανονικά. Κι εγώ φοβόμουν για τον αιφνίδιο θάνατο...στη συνέχεια κατά την οδοντοφυϊα επειδή το παιδί έχει την τάση να τα βάζει ΟΛΑ στο στόμα , προτιμούσα να έχει την πιπίλα παρά οτιδήποτε άλλο. Δοκιμάσαμε πολλές , αλλά αυτές που είναι σκέτο καουτοσύκ μας έσωσαν επειδή τη δαγκώνει από όλες τις μεριές. Τώρα που μεγάλωσε λίγο (15 μηνών) δεν τη θέλει συνέχεια και όταν είναι να κοιμηθεί σε 5 λεπτά την έχει πετάξει κιόλας. Να σου ζήσει το μπεμπάκι!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδωσα πιπιλα την δευτερη ημερα και στις 2 κορες μου.

Νομιζω αλλωστε οτι καλο τους κανει..τα ηρεμει και βοηθαει και στα πονακια

που εχουν τα μωρακια το πρωτο διαστημα. Η παιδιατρος μας ειπε...

καλυτερα πιπιλα παρα το δαχτυλο!:lol:

Link to comment
Share on other sites

γεννησα παρασκευή. την επόμενη παρασκευή που εγω θα "κοιμόμμουνα" και θα ξυπναγε ο αντρας μου να την ταίσει, της εδωσε πιπίλα. δεν ξέρω γιατί; δηλαδη το μωρο ηταν μιας εβδομάδας.

εγω ούτε καν ειχα σκεφτει το θέμα πιπίλα. φανταζομαι θα με οδηγούσε το ένστικτό μου αλλα ο αντρας μου δεν μου εκανε τη χαρη. δε θα το μάθουμε ποτέ....

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν της είχα δώσει πιπίλα μέχρι που εδραιώθηκε ο θηλασμός. Μετά μόλις της δώσαμε την κράτησε 5 δευτερόλεπτα και την έφτυσε. Προσπαθήσαμε 2-3 φορές, το ίδιο. Όταν άρχισε η οδοντοφυϊα μας πρότεινε η γιατρός να ξαναδοκιμάσουμε. Εκεί δεν την έφτυνε, την έπιανε με το χέρι της και την έβγαζε. Της έδινα την πιπίλα μόνο και μόνο για να την βλέπω να την βγάζει με το χέρι ήταν τρομερά χαριτωμένη :D

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

γεννησα παρασκευή. την επόμενη παρασκευή που εγω θα "κοιμόμμουνα" και θα ξυπναγε ο αντρας μου να την ταίσει, της εδωσε πιπίλα. δεν ξέρω γιατί; δηλαδη το μωρο ηταν μιας εβδομάδας.

εγω ούτε καν ειχα σκεφτει το θέμα πιπίλα. φανταζομαι θα με οδηγούσε το ένστικτό μου αλλα ο αντρας μου δεν μου εκανε τη χαρη. δε θα το μάθουμε ποτέ....

Παντως η πιπιλα δεν κανει κακο..ετσι νομιζω εκ πειρας...:)

Link to comment
Share on other sites

Εγω εδωσα πιπιλα την δευτερη ημερα και στις 2 κορες μου.

Νομιζω αλλωστε οτι καλο τους κανει..τα ηρεμει και βοηθαει και στα πονακια

που εχουν τα μωρακια το πρωτο διαστημα. Η παιδιατρος μας ειπε...

καλυτερα πιπιλα παρα το δαχτυλο!:lol:

 

Κι εγώ μια από τα ίδια. Είναι απίστευτο το πόσο τα ηρεμεί...και ο παιδίατρος μας είπε ακριβώς το ίδιο...να δούμε βέβαια πως θα την κόψουμε...θα είναι δύσκολο πιστεύω γιατί την θέλει συνήθως για να κοιμηθεί. Πάντως υπάρχουν μωρά που δεν τη θέλουν...έχω 2 φίλες με μωρά 3 μηνών που δεν τη δέχονται και έχουν πολύ γκρίνια. Η δικιά μου καθόλου γκρινιάρα δεν ήταν, έφταιγε η πιπίλα, ήταν το παιδί βολικό δεν ξέρω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω και στα 4 παιδιά μου την είχα στην βαλίτσα της κλινικής μαζί με τα απαραίτητα για την γέννα...........αν μπορουσα θα τους την εδινα και από την.... ..κοιλια!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

έδωσα στον ζουζουνο μου πιπίλα 5 ημερών.τον θήλασα κανονικά χωρίς κανένα πρόβλήμα σύγχησης.τώρα είναι 1 έτους και θέλει την πιπίλα του όταν χαλαρώνει και όταν κοιμηθεί μετά από λίγη ώρα την φτύνει. το πιπίλισμα είναι μια ενστικτώδης κίνηση που χαλαρώνει τα μωράκια.γνώμη μου είναι πως αν την θέλουν και φαίνεται να την απολαμβάνουν δώστε την!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου είναι 35 ημερών και τον θηλάζω αποκλειστικά. Σήμερα του έδωσα πρώτη φορά πιπίλα. Ειμαι της ίδιας άποψης με την ΤΙΓΡΑΚΙ αλλά το έκανα γιατί τις τελευταίες μέρες έχει γίνει πολύ γκρινιάρης και πιπιλάει συνέχεια τα χέρια του και το δάχτυλό του. Αυτό το φοβάμαι πολύ περισσότερο. Και ο παιδίατρος μας το πρότυνε από την πρώτη μέρα για να ηρεμεί. Το μόνο που φοβάμαι είναι να μη μπερδευτεί με το θηλασμό...

Τώρα ηρέμησε και κοιμάται.. Για να δούμε...

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιές είναι οι καλύτερες.. Τώρα του έχω δώσει μια σιλικόνης της NUK που είναι μικρούλα μπροστά, κάνει για νεογέννητα νομίζω. Αυτές οι τεράστιες από καουτσούκ της Chicco που έχουν δώρο τα βαλιτσάκια με τα καλούδια που δίνουν στις εγκύους, τι λένε? Για πείτε γνώμες και τι χρησιμοποιεί η καθε μια σας..

Α και για αποστείρωση την έβρασα.. πρέπει κάθε φορά? Επειδή δεν έχω επαφή με μπουκάλια δεν ξέρω και πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγω της κορης μου της εδωσα νομιζω την 3η μερα, ηταν στην ΜΕΝΝ με ασιτια, δεν με αφηναν να την παρω αγκαλιτσα και την ηρεμησε η πιπιλα.

Οταν ηταν 6 μηνων, την εκοψε μονη της!!!!!

 

loretta, θα την αποστειρωνεις την πιπιλα.

Για το θεμα του μεγεθους, γραφει στην συσκευασια απο 0-6 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολες για την γνωμη σας.

Ρωτησα γιατι αν και η μπεμπουλα ειναι γενικα πολυ ησυχη αλλα επειδη αν της αργησουμε λιγο το φαγητο,κλαιει εντονα και ζοριζεται,βαζει χερια στο στομα και μετα πινει πολυ λαιμαργα και αποτομα ειπε ο αντρας μου μηπως να της δινουμε γι αυτα τα λιγα λεπτα πιπιλα να ηρεμει.

Το δοκιμασαμε-αποτελεσμα????Την κραταει ελαχιστα και μετα φτυσιμο!!!Αντε γεια πιπιλα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις και η δικια μου η μπεμπα,,ειναι 2 μηνων,,

κανει ακριβως τα ιδια οταν πλησιαζει η ωρα να φαει .

η πιπιλα τα βοηθαει να ξεχνιουνται και να ηρεμουν ..καπως..

μεχρι να ετοιμαστει το γαλα..:)

Link to comment
Share on other sites

Το μπεμπουλίνι μου έως 4μηνών "ούτε να τη δει"! Με τίποτα, έως και εμετός του ερχόταν! Ούτε chicco, ούτε nun, ούτε τίποτα. Εγώ ήθελα να του κόψω τη συνήθεια να πιπιλίζει το δαχτυλάκι του όλη την ώρα. Τελικά χρησιμοποίησα τη βιζοπιπίλα! χαχα

Μία είναι η λύση. Μην της αργείτε το φαγητό.

Κατάλαβες τί σε περιμένει, ε? Το βλέπω το έργο -το έχω ζήσει- "Γαααααααααλαααααααα μαμααααααααα" ":cry:" "άντε μαμαααααααα" ":cry::cry::cry:". Η δικιά μου τώρα το σταμάτησε μετά τα 3 έτη.:mrgreen:

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα επειδή είχε κάνει το στήθος μου πιπίλα δοκίμασα μερικές φορές να της την δώσω αλλά... τζίφος! Ούτε να την δει! Στην αρχή πέφτει με τα μούτρα αλλά μόλις καταλαβαίνει ότι δε βγάζει γάλα τη φτύνει, κλαίει και το παίζει ότι θα κάνει εμετό! Κρίμα γιατί θα ήταν μια κάποια λύση όταν είναι πολύ νευρική! Πάντως η γιατρός μου είχε πει ότι θα μπορούσα να τη χρησιμοποιήσω από την πρώτη εβδομάδα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγω μονο το πρωτο τριμηνο τις αποστειρωνα μια φορα την ημερα, το βράδυ. Αν κατα την διάρκεια της ημερας δεν επεφτε και ηθελα να την φρεσκαρω την επλενα με αποστειρωμένο νερακι στο χερι.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω μονο το πρωτο τριμηνο τις αποστειρωνα μια φορα την ημερα, το βράδυ. Αν κατα την διάρκεια της ημερας δεν επεφτε και ηθελα να την φρεσκαρω την επλενα με αποστειρωμένο νερακι στο χερι.

Αποστειρωμένο νερό εννοείς βρασμένο και ας έχει κρυώσει?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...