Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΩΝ ΣΕ ΠΑΤΡΙΟ


Recommended Posts

Η συζυγος μου δεν εργαζεται και εχει την αποκλειστικη ασκηση της γονικης μεριμνας των τεκνων της απο πρωτο της γαμο.

Εγω ο ιδιος συντηρω αποκλειστικα τα 2 ανηλικα τεκνα της απο τον πρωτο της γαμο (προγονοί). (δεν εγινε ουτε υιοθεσια ουτε αναδοχη)

ΕΡΩΤΗΜΑ

Δικαιουμαι η οχι (αιτιολογημενα), επιδομα τεκνων στο μισθο μου??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ionas

    ionas 17 δημοσιεύσεις

  • mamyb

    mamyb 12 δημοσιεύσεις

  • katrin

    katrin 9 δημοσιεύσεις

  • balabol

    balabol 6 δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω να το αιτιολογήσω νομικά, όμως από τη στιγμή που δεν έχει γίνει υιοθεσία δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Τα επιδόματα θα τα έπαιρνε η μητέρα αν δούλευε, αφού δεν δουλεύει να κοιτάξετε μήπως τα δίνει ο ΟΑΕΔ. Δεν προστατεύεις τα παιδιά της. Θα πρέπει να γίνει υιοθεσία για να έχετε μαζί την επιμέλεια και μέριμνα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως στο forum δύσκολα θα βρεις απάντηση σε ένα τόσο περίπλοκο και σχετικά ασυνήθιστο ερώτημα.

Για κοίταξε εδώ:

http://www.epa.org.gr/files/OAED-OIKOGENEIAKA-EPIDOMATA%202008.doc

Από όσα διάβασα κατέληξα στο συμπέρασμα πως μάλλον δε μπορείς να διεκδικήσεις επίδομα (εκτός κι αν προσφύγεις στο Συμβούλιο Επικρατείας) - αλλά δες το κι εσύ. Υποθέτω πως το επίδομα το δικαιείται αυτός που ασφαλίζει τα παιδιά και φαίνεται στα χαρτιά ως νόμιμος κηδεμόνας τους.

Αν βρεις κάποια άκρη ενημέρωσέ μας για τις εξελίξεις

*

Link to comment
Share on other sites

anna kai scorpina ευχαριστω που ασχοληθηκατε με το προβλημα μου αλλα δεν μπορω να μην εκφρασω την εκπληξη μου για το ποσο αβασανιστα και αναιτιολογητα εκφραζετε μη θετικη σταση (αποψη) σ ενα τοσο σοβαρο θεμα οπως αυτι της προστασιας ανατροφης συντηρησης ανηλικων παιδιων, καθως και την ευρυτερη προστασια της οικογενειας του γαμου και της παιδικης ηλικιας σε οικογενειες που δεν ειναι "σαν τις αλλες" . Επειδη τρεφω τη βεβαιοτητα οτι δικαιουνται το παραπανω επιδομα θα περιμενω και θα αναζητησω πιο τεκμηριωμενες απαντησεις και ερμηνειες. Εκτιμω οτι η υιοθεσια ειναι κατι διαφορετικο και συνθετο και δεν θα πρεπει να αποτελει αποκλειστικη προυποθεση για χορηγηση ενος απλου επιδοματος ανατροφης τεκνου (εν προκειμενω προγονών).

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκφράζω καμία άποψη. Σου έγραψα ότι δεν πληροίς τις τυπικές προϋποθέσεις για να πάρεις το επίδομα. Δεν έφτιαξα το νόμο ούτε μπορώ να τον αλλάξω. Από όσα ξέρω εμπειρικά από τη δουλειά μου, το ΣΤΕ δεν θα βγάλει θετική απόφαση, ακόμα και αν προσκομίσεις βεβαίωση του φυσικού πατέρα πως εσύ καλύπτεις όλα τα έξοδα των παιδιών. Από όσα ξέρω, η αναδοχή είναι μη μόνιμη πράξη, δεν μπορείς να διεκδικήσεις ούτε τότε χρήματα. Γι΄ αυτό είπα παραπάνω να απευθυνθεί η γυναίκα σου στον ΟΑΕΔ, μήπως πάρει από εκεί το επίδομα. Μην τα βάζεις με εμάς, λάθος στόχο έχεις. Επίσης έχω να πω πως κάνεις λάθος σχετικά με την υιοθεσία. Όταν γίνει, είσαι προστάτης του παιδιού, ακόμα και να χωρίσεις δεν αλλάζει αυτό. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι ξανά Εκουσία Πολυμελούς για λύση της υιοθεσίας, αλλά αυτό μπορεί να το κάνει ο υιοθετούμενος μόλις ενηλικιωθεί και μόνο ή η μητέρα αν έχει στοιχεία πως η υιοθεσία είναι πια σε βάρος του υιοθετούμενου.

Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως γίνεται με συμβολαιογραφικο πληρεξούσιο από τους δύο γονείς να γίνεις κηδεμόνας του παιδιού, αλλά δεν γνωρίζω αν κι αυτό αφορά μόνο σχολικές πράξεις και όχι οικονομικές. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να βρεις δικηγόρο έμπειρο. Καλη επιτυχία στις διεικδικήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητη scorpina δεν τα βαζω με σενα , τα βαζω με τη νοοτροπια του "Θεε μου εγω δε θελω κατι, θελω να παρεις του γειτονα, να μην εχει εκεινος", το ερωτημα ειναι εαν η κοινωνια θελει να συμμετεχει η οχι στα εξοδα συντηρησης ενος παιδιου που συντηρειται αποκλειστικα απο καποιον τριτο εργαζομενο η κανει διακρισεις εαν αυτος ειναι φυσικος γονιος η οχι.

Δεν αντεληφθηκα ουτε τι δουλια κανεις ,ουτε πως προδικαζεις αποφασεις του ΣΤΕ, ευχομαι οτι δεν αποφασιζεις στη δουλια σου για τετοια θεματα με την ευκολια που καταπιανεσαι εδω μεσα.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ οτι δεν μιλαω για υιοθεσια αλλα για ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

iona λυπάμαι πάρα πολύ που εξέλαβες την απάντηση μου με αυτό τον τρόπο. Σε καμία περίπτωση δεν προσπάθησα να σου δώσω κάποια απάντηση έτσι μόνο και μόνο για να σου πω κάτι - απλώς συμπληρώνοντας αυτό που σου έγραψε η σκορπίνα σου έστειλα το σχετικό link στο οποίο θα μπορούσες να δεις ποιες είναι οι προϋποθέσεις για να πάρεις το επίδομα από τον ΟΑΕΔ. Αν το παρεξήγησες λυπάμαι. Θεωρώ πως η στάση σου απέναντι στα παιδιά είναι αξιέπαινη και πολύ πιο πατρική από πολλών πατεράδων και δε νομίζω πως άφησα να εννοηθεί κάτι αρνητικό για την οικογένεια σας "που δεν είναι όπως τις άλλες". Δεν σας κατέταξα σε πολίτες β΄κατηγορίας ούτε σου επιτέθηκα. Νομοθέτης δεν είμαι ούτε και δικηγόρος αλλά όπως σου ανέφερα και στο άλλο post μου το ερώτημα σου είναι δύσκολο να απαντηθεί μέσα από ένα forum. Μάλλον πρέπει να ζητήσεις τη βοήθεια ενός δικηγόρου ή απλώς να περιμένεις πιο τεκμηριωμενες απαντησεις και ερμηνειες. Σας εύχομαι τα καλύτερα.

*

Link to comment
Share on other sites

anna+ σ' ευχαριστω και για τις φιλοφρονησεις σου.

τα οποια σχολια μου δεν στοχευουν προσωπικα αλλα στις αποψεις και στον τροπο που εκτιθενται.

το επιδομα τεκνων που διεκδικω στο μισθο που λαμβανω απο την εργασια μου (δεν ειμαι ανεργος για να μιλαμε για ΟΑΕΔ) θα πρεπει να αποτελει δικαιωμα του ανηλικου τεκνου (προγονού) και οχι προσωπικη μου επιβραβευση.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη scorpina δεν τα βαζω με σενα , τα βαζω με τη νοοτροπια του "Θεε μου εγω δε θελω κατι, θελω να παρεις του γειτονα, να μην εχει εκεινος", το ερωτημα ειναι εαν η κοινωνια θελει να συμμετεχει η οχι στα εξοδα συντηρησης ενος παιδιου που συντηρειται αποκλειστικα απο καποιον τριτο εργαζομενο η κανει διακρισεις εαν αυτος ειναι φυσικος γονιος η οχι.

Δεν αντεληφθηκα ουτε τι δουλια κανεις ,ουτε πως προδικαζεις αποφασεις του ΣΤΕ, ευχομαι οτι δεν αποφασιζεις στη δουλια σου για τετοια θεματα με την ευκολια που καταπιανεσαι εδω μεσα.

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ οτι δεν μιλαω για υιοθεσια αλλα για ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΕΚΝΟΥ.

αγαπητε μου απο την στιγμη που νομικα στα χαρτια πως το λενε?... δεν εχεις καμια υποχρεωση απεναντι στα παιδια πως θελεις να καλυφθει μια φυσιολογικη κατα τα αλλα απαιτηση σου απο το κρατος?

τυπηκα μιλωντας εισαι ενας αγνωστος στην ζωη των παιδιων αυτων....

ΕΠΙΜΕΝΩ ΤΥΠΙΚΑ πραγματικα δε εχεις επομηστει πολλα και κανεις δεν στα πληρωνει ....

πχ εγω αν παντρευτω αυριο μεθαυριο καποιον κυριο και δεν μου αναγνωρησει το παιδι μου και δεν το υιοθετησει με ποιο διακιωμα θα παει να ζητησει απο την πολιτεια λεφτα για την συμμετοχη στην ανατροφη του ...?

δυστηχως θα πρπει να επικυρωσεις με καποιον τροπο την παρουσια σου στην ζωη των παιδιων αυτων και μετα να διαικδηκησεις οτι ειναι ειναι να διαικδικησεις (δνε ξερω κι εγω ....απλα με το φτωχο μου το μυαλο αυτο σκευτομαι ...)

ερωτηση αν επιτρεπετε : ο φυσικος πατερας πληρωνει διατροφη? συμμετεχει εστω και ελαχηστα στα οικονομικα? αυτος παιρνει το επιδομα απο την εργασια του ή τον οαεδ...?

 

κακος παντως επιτιθεσε στα μελη που θελησαν να σου πουν καποια παργματα ... να βοηθησουν ηθελαν οχι να σε μπριζοσουν ...απ την αλλη υπαρχει και αυτος ο συλλογος http://www.sos-sygapa.eu/ που ισως να μπορεσεις να απευθυνθεις για πληροφορίες...!

αν μιλησουμε απ την αλλη φιλοσοφικα γονεις ειναι αυτοι που μεγαλωνουν ενα παιδι κι οχι αυτοι που το γεννανε ....ειναι γνωστο αυτο ....! απλα με καποιον τροπο ισως να χρειαστει να αποδειξεις οτι εσυ τα μεγαλωνεις !!!!

καλη τυχη και καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω μη μου αλλαζετε το θεμα !!!

 

δικαιουται η οχι (τεκμηριωμενα και οχι εικασιες , αυτοσχεδιασμους, προβολες , απλουστευσεις κλπ) επιδομα τεκνων το παιδι στο μισθο εκεινου που το συντηρει αποκλειστικα , οταν μαλιστα ειναι και πατριος του???

ουτε ο φυσικος πατερας ουτε η φυσικη μητερα εργαζονται η λαμβανουν επιδομα τεκνων.

 

Δεν ειμαι πατερας του, ειμαι μια χαρα πατριος.

Δεν ειναι φυσικο τεκνο μου, ειναι μια χαρα προγόνι μου.

 

μεχρι στιγμης με εκπληξη μου ακουω αρνησεις.

 

για ενα επιδομα 15 ευρω μηνιαιως για 10 χρονια, δηλ 12 Χ 15 χ 10=1800 ευρω συνολικα προτεινεται σε καποιον να φτασει νομικα μεχρι ΣΤΕ !!!, κι αν ακομα δικαιωθει τι θα μεινει στο τελος ??!!

αυτα τα θεματα πρεπει να λυνονται αυτοματα τεκμηριωμενα και αιτιολογημενα απο τη πολιτεια σε συμφωνια με ευρωπαικες αρχες και συμφωνιες προστασιας παιδικης ηλικιας και οικογενειας.

 

μεχρι στιγμης οπου απευθυνθηκα βιωνω τις ουρανοκατεβατες ερμηνειες διαφορων υπαλληλων υπηρεσιων κατα τη κριση τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτα τα θεματα πρεπει να λυνονται αυτοματα τεκμηριωμενα και αιτιολογημενα απο τη πολιτεια σε συμφωνια με ευρωπαικες αρχες και συμφωνιες προστασιας παιδικης ηλικιας και οικογενειας.

και γιατι δεν πας στο αεδ να ρωτησεις? και μας ρωτας εμας εδω που σε κουραζουμε και στα καπακια....!!!!

αγαπητε μου να απευθυνθεις στην πολιτεια και στους αρμοδιους φορεις για αυτοματες τεκμητιωμενες και αιτιολογομενες απαντησεις , εδω ειναι ενα φορουμ ανταλλαγης αποψεων δεν ειναι ενας κρατικος φορεας....! και το μονο που προσπαθησαμε να κανουμε ειναι να σε βοηθησουμε ...μαλλον κακος! γιατι κι εσυ με την σειρα σου μονο επιθεση και αρνηση βγαζεις και δεν μπορεις ουτε καν να διαβασεις αυτα που σου γραφουμε ....κ

καλο απογευμα

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να υποκλινομαι ακομα και σε κοτσανες που ακουγονται εδω μεσα.

ευχαριστω και εκεινους που διαβασαν το ποστ μου και θεωρησαν ορθοτερο να σιωπησουν και να σκεφθουν

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να υποκλινομαι ακομα και σε κοτσανες που ακουγονται εδω μεσα.

ευχαριστω και εκεινους που διαβασαν το ποστ μου και θεωρησαν ορθοτερο να σιωπησουν και να σκεφθουν

ααααα καλα ..... :lol::lol::lol: καταλαβα ....οκ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΙΑ επαναλαμβανω οτι δε θεωρω δικαιωμα μου να ζητησω λεφτα απο τη πολιτεια για το προγονό μου, αλλα δικαιωμα του προγονού για επιδομα τεκνου στο μισθο εκεινου που αποκλειστικα το συντηρειιιιι

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΙΑ επαναλαμβανω οτι δε θεωρω δικαιωμα μου να ζητησω λεφτα απο τη πολιτεια για το προγονό μου, αλλα δικαιωμα του προγονού για επιδομα τεκνου στο μισθο εκεινου που αποκλειστικα το συντηρειιιιι

IONA επαναλαμβανω!

ΕΧΕΙς ΤΗΝ ΓΟΝΙΚΗ ΜΕΡΙΜΝΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ?

ξερεις τι ειναι γονικη μεριμνα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΡΩΤΗΜΑ

Δικαιουμαι η οχι (αιτιολογημενα), επιδομα τεκνων στο μισθο μου??

 

ΑΡΙΑ επαναλαμβανω οτι δε θεωρω δικαιωμα μου να ζητησω λεφτα απο τη πολιτεια για το προγονό μου, αλλα δικαιωμα του προγονού για επιδομα τεκνου στο μισθο εκεινου που αποκλειστικα το συντηρειιιιι

 

 

Με μπέρδεψες λίγο αλλά μάλλον έχεις μπερδευτεί κι εσύ (εκτός κι αν γράφτηκες στο φόρουμ για να πεις τον πόνο σου) τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα βγάζω από τη συζήτηση .....

 

Εδώ είναι ένα φόρουμ για γονείς για την ενημέρωση τους δεν είναι

το γραφείο παραπόνων του Υπουργείο Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων ..

Τα μέλη μπήκαν στον κόπο να σε ενημερώσουν να σου απαντήσουν

γι΄αυτά που γνωρίζουν δεν φταίνε για το αν σου αρέσουν οι απαντήσεις

το σύστημα,η νομοθεσία αν το δικαιούσαι ή οτιδήποτε άλλο......

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

το φορουμ εχει τιτλο ΙΚΑ, ΕΠΙΔΟΜΑ, ΑΣΦΑΛΙΣΗ, δεν νομιζω να ειμαι εκτος θεματος οπως ειρωνικα υπαινιχθηκε ο προλαλησας.

για τη ταμπακερα εχεις να πεις τιποτα θετικο ??

Link to comment
Share on other sites

Ιοna δεν καταλαβαινω τι ακριβως θες. Αν ρωτας αν ορθως ζητεις να λαμβανεις επιδομα για τα τεκνα της συζυγου σου τα οποια συντηρεις τοτε σου λεω, ναι, το σωστο και το δικαιο ειναι να τα δικαιουσαι. Το αν και κατα ποσο ομως υφισταται μια τετοια ρυθμιση απο το κρατος που να σε καλυπτει δεν το γνωριζουμε. Αυτο σου λενε τα αλλα μελη. Προς τι ο εκνευρισμος;

Link to comment
Share on other sites

To φόρουμ έχει τίτλο parents μέσα στο οποίο υπάρχουν διάφορες ενότητες

μία από αυτές τις ενότητες κι αυτή που αναφέρεις δεν είναι παράρτημα του ΙΚΑ

για ταμπακιέρες δεν ξέρω τίποτα κι αν θέλω να μάθω

κάτι απευθύνομαι στα αρμόδια γραφεία ή στον δικηγόρο μου :D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

α γεια σου Jean!!!

περασε τοση ωρα ν ακουσω κατι καλο.

σ ευχαριστω παρα πολυ

φανταζομαι οτι σ ευχαριστουν περισσοτερο και τα προγονια μου :)

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να υποκλινομαι ακομα και σε κοτσανες που ακουγονται εδω μεσα.

ευχαριστω και εκεινους που διαβασαν το ποστ μου και θεωρησαν ορθοτερο να σιωπησουν και να σκεφθουν

για τη ταμπακερα εχεις να πεις τιποτα θετικο ??

Δεν αντεληφθηκα ουτε τι δουλια κανεις ,ουτε πως προδικαζεις αποφασεις του ΣΤΕ, ευχομαι οτι δεν αποφασιζεις στη δουλια σου για τετοια θεματα με την ευκολια που καταπιανεσαι εδω μεσα.

 

τα εξής κείμενα είναι επιθετικά και προσβλητικά προς τα μέλη του φόρουμ,

 

 

Ούτε η ιστοσελίδα ούτε το παρόν τόπικ, ούτε οι γονείς/μέλη δεν έχουν καμία ευθύνη ή φταίξιμο για το υπάρχον νομικό πλαίσιο ή την υπάρχουσα κατάσταση στις αρμόδιες υπηρεσίες.

 

παρακαλώ εκφραστείτε στο μέλλον με πιο ευγενικές εκφράσεις - η επίθεσή σας είναι εντελώς απρόκλητη, την στιγμή που κάποια μέλη ξόδεψαν τον χρόνο τους για να γράψουν την άποψή τους σε σας, πολύ ευγενικά

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΙΑ τη αποκλειστικη ασκηση της γονικης μεριμνας των προγονών μου εχει με συμβολαιογραφικη πραξη η συζυγος μου.

IONAS

ΕΣΥ δεν δικαιουσε τιποτα θα επρεπε να το ξερεις αυτο ...(ή καλυτερα το ξερεις αρα μαλλον ζητας κατι αλλο απο εδω ...)

 

επιδοματα ή φορολογικες απαλλαγες για τεκνα δικαουται ο γονεας...ακομα κι αν υπυρχε αξιωση διατροφης δεν εισαι συγγενης των ανηλικων και δεν εχει ς καμια υποχρεωση ουτε να παρεχεις διατροφη....ουτε -κατα συνεπεια- να ζητας φορολογικες ελαφρυνσεις και ελλες εκπτοσεις αυτο το ξερεις?

 

και τελος αν εσυ συντηρεις αυτα τα παιδια ΧΩΡΙς ΑΠΟΔΕΙΞΕΙς πως θες το κρατος να το γνωριζει αυτο ?

με αυτην την λογικη εγω ειμαι η μονη που βοηθαω την αναπυρη γειτωνησα μου και κατα συνεπεια ειναι σαν αν ρωταω ...ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΑΝΑΠΥΡΙΚΟ ΑΜΑΞΙ ?

Link to comment
Share on other sites

η τεκμηριωμενη απαντηση στο ερωτημα βρισκεται στο λινκ

http://www.synigoros.gr/reports/ika.pdf

και παρακαλω να τη διαβασετε προσεκτικα.

Ειμαι εθελοντης αιμοδοτης και οταν χρειαστηκα αιμα πριν απο αρκετα χρονια για τη μητερα μου πιστευα οτι πολλοι θα προστρεξουν αβιαστα και αυθορμητα οταν τους ζητηθει. Ποσο λαθος εκανα. Επρεπε να απευθυνθω σε πανω απο 12 ατομα για να βρεθει ενας εθελοντης αιμοδοτης. Ο σημερινος "εθελοντης αιμοδοτης" του θεματος μου ,λεγεται JEAN και την ευχαριστω και παλι θερμα.

Link to comment
Share on other sites

αν μαζευεις ΨΥΦΟΥΣ για το ποσο δικο εχεις .... απο την αρχη θα ειχες δει οτι όλοι σου ειχαμε δωσει την ψυφο μας..... εξακολουθείς να ΜΗΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ γιατι εξακολουθεις να μην ζητας καθαρα και ειλικρηνα αυτο που θελεις ....

καμια φορα αγαπητε ,εχει σημασια και πως ζητας αυτο που ζητας ...οχι μονο το τι ζητας....! (κι απο οτι καταλαβα δεν ζηταγες τεκμηριωμενες απαντησεις με επιχειρηματα μιας κι απο φαινετε τις ειχες , αλλα εθελοντες....)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...