Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λάθος διάγνωση σε ιδιωτικό μαιευτήριο


Recommended Posts

Θέλω να ζητήσω εκ των προτέρων συγγνώμη για το μεγάλο post!

 

Πλέον έχουν εμποροποιηθει τα πάντα ακομα κ η γέννηση ενός παιδιού, το *μοναδικό* για κάθε γονέα κ δυστυχώς -ακομα ένα- για αυτούς που θέλουν να ονομάζονται γιατροί.

 

Θέλω να σας περιγράψω την δική μου ιστορία-γολγοθά για να προστάτευσω τους γονείς απο τυχόν ίδιους κομπογιαννητες, που για το χρημα κ για να καλυψουν τα εξοδα των ΑΕ εταιρειων-νοσοκομειων "διαλυουν" ανθρώπους. κ ολοι αυτοι δυστυχώς κυκλοφορούν κ δρουν ανεξέλεγκτα χωρίς να μπορεί κανείς να τους περιορίσει.....το μονο που μπρορεις να κανεις ειναι να προσευχεσαι να μην σου τύχει.

 

 

Σε μας όλα ξεκίνησαν στην β επιπέδου. εκεί που ο εμβρυολογος διεγνωσε πιθανή τρύπα στην καρδιά της κόρης μου (τόσο απάνθρωπα μου το ανέφερε ως τρύπα ) ή διαφορετικά μεσοκοιλιακη επικοινωνία. εκεί έχασα τον κόσμο όλο. Μετα βίας κρατιομουνα όρθια ... Με παρέπεμψε λοιπόν να επισκεπτώ ένα εμβρυοκαρδιολογο για εμπεριστατωμένο έλεγχο της καρδιάς του εμβρυου. Χωρίς καμία σκέψη την ίδια κι όλας μέρα πήγα σε γνωστό μεγάλο μαιευτήριο που μου έκλεισε ραντεβού ο ίδιος ο εμβρυολογος. Εκεί μου είπαν ότι έχει τεθεί υποψία για μεσοκοιλιακη επικοινωνία κ χρειάζεται επανέλεγχο σε 1 μήνα. Με πολυ δυσκολία πέρασα ο ένας μήνα που μου φάνηκε αιώνας, η ψυχολογία μου στον πάτο κ το άγχος στο κόκκινο. Πάμε λοιπόν μετά απο ένα μήνα κ εκεί η "κυρία" μας έδωσε γραπτή διάγνωση υπογεγραμμένη ότι το παιδι έχει μεσοκοιλιακη επικοινωνία διάστασης 4,1 - 4,9 mm και δεν αναμένεται σύγκληση κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης ή μετά την γέννηση του μωρού. Απαιτείται χειρουργική επέμβαση ανοικτής καρδιάς κατα των τρίτο μήνα ζωής του παιδιού. Επιπροσθετως φεύγοντας μας έδωσαν κ μια κάρτα με τα στοιχεία του κορυφαίο καρδιοχειρουργο που εντελώς τυχαια βρίσκεται στο ίδιο "μαγαζί" και ένα βιβλίο για γονεις με παιδιά συγγενείς καρδιοπαθειες....... για να μας στηρίξουν βλεπεται ψυχολογικά.

 

Οντως πήραμε τηλέφωνο το χειρουργό οποίος μας είπε ότι θα πρεπει να γέννησω στο συγκεκριμένο μαιευτήριο, ότι το παιδι μου δεν θα φυγει μαζι μου, θα πρεπει να μείνει εκεί στην μονάδα εντατικής παρακολούθησης και οταν θα γίνει 3 μηνών θα μπει χειρουργείο, μέχρις τότε θα συντηρείται με φαρμακευτική αγωγή.

Δεν έχει νόημα να σας περιγράψω την κατάσταση μου κ τι αντίκτυπο έχει στην εγκυμοσύνη μου, μπορείτε να καταλάβετε. Σημειωτέον η Γυναικολογος μου απούσα απο όλα αυτο απλα μαθαινε τις διαγνωσεις τηλεφωνικά. Είχα αρχίσει να υποψιαζομαι κάποια πράγματα οταν άρχισα να ενημερωνομαι πλέον για την πάθηση που είχε το παιδι μου. Η συνταξη της διάγνωση ήταν ελειπεις, δεν αναφεροτανε σε ποιο σημείο παρατηρείται η επικοινωνία στην καρδιά του. Πήγα λοιπόν για δεύτερο έλεγχο στο ελενας όπου βρήκαν την καρδιά του εμβρυου φυσιολογικοτατη κ πήγα κ για τρίτο υπέρηχο στο ωνασειο, που διεγνωσαν ότι το μωρο χαίρει άκρας υγείας. Τοτε λοιπον Πήραμε τηλέφωνο στο μαιευτήριο να τους ζητήσουμε το λόγο κ η "κυρία" που έκανε τον υπερηχο απλα ζήτησε συγγνώμη απο τον σύζυγο μου κ αυτο ήταν όλο!!! Τότε έγινα πιο εξάλη....με ένα απλό συγγνώμη πρεπει να τα ξεχάσω όλα;;;;;;

Πήγα σε δικήγορο κ μου είπε ότι τίποτα δεν μπορεί να αγγίξει αυτές τις εταιρείες. Το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να άλλαξω γυναικολογο μετα απο δέκα χρόνια κ εννοείται πως γεννησα σε δημόσιο μαιευτήριο (στο ελενας για το οποίο μονο τα καλύτερα έχω να πω).

 

 

Ωστόσο Μέχρι να γέννησω πάντα είχα στο μυαλό μου όλο αυτο που περασαμε κ πάντα είχα μέσα μου το άγχος για την υγεία του παιδιού.

 

 

Τώρα πια έχω στα χέρια μου μια υγιεστατη 12 ημερών κούκλα που γεννήθηκε 3760kg 51 εκ. Κ ειναι όλη μου η ζωή!!!

 

.....μεχρι να πεθανω θα θυμαμαι οτι κάποτε κάποιοι με ανάγκασαν να περάσει απο το μυαλό μου να διακοψω την κυηση μου κ ευχαριστω τον Θεό που κατάφερα να γνωρίσω αυτο τον Άγγελο που ειναι τα πάντα μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τουλάχιστον πέρασε.Και εγώ κάπως έτσι τους πέρασα τους τελευταίους μήνες της εγκυμοσύνης.Με είχαν κάνει μπαλάκι , από τον έναν στον άλλον.Πρέπει καμιά φορά να εμπιστευόμαστε και το ενστικτό μας.Ολοι λεφτά θέλουν να βγάλουν.Εγώ μετά από κάποια στιγμή αρχισα να αρνούμαι να κάνω τις επιπροσθετες εξετάσεις και να τρέχω όπου μου έλεγαν.Γέννησα μια χαρά ένα υγιέστατο μωρό.

Να σου ζήσει!

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ λυπάμαι για όλο αυτό που πέρασες και χαίρομαι που η ιστορία είχε ευτυχή κατάληξη!

 

Ηθικόν δίδαγμα: σε τέτοια σοβαρά θέματα, παίρνουμε και δεύτερη και τρίτη γνώμη πριν λάβουμε την οποιαδήποτε απόφαση

Link to comment
Share on other sites

να χαίρεσαι την κορούλα σου, να είναι πάντα γερή και δυνατή!

 

δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου αλλά σίγουρα δεν θα τους άφηνα έτσι (λειτουργουν συντονισμενα ως ομαδα αυτοι οι κυριοι).

 

επειδή σε 15 ημέρες θα γεννήσω στο ΡΕΑ, επειδή πέρασα διάφορες καταστα΄σεις με την εγκυμοσυνη μου και δεν θα αντεξω να μου πουν και αλλα και έχω ακούσει διάφορα που δεν μου άρεσαν καθόλου για το συγκεκριμενο μαιευτηριο σε παρακαλώ πολύ στείλε μου μνμ με τα ονόματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

line_wave_beg_40_time_1233032400_text_ef20f6eff5f6effdeaeff220ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρομαι πολύ που όλα πήγαν καλά και το κοριτσάκι σου είναι υγιές.

Εφόσον έχεις γραπτό τεκμήριο με διαστάσεις κλπ, μπορείς αν μη τι άλλο να μιλήσεις με το συνήγορο του πολίτη να σε κατευθύνουν. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να παίζει με αυτά τα πράγματα και σε τελική ανάλυση, τα λάθη πρέπει να πληρώνουμε. Οι υπόλοιποι τα πληρώνουμε με τη φήμη μας και με προβλήματα σοβαρά στη δουλειά μας, οι γιατροί γιατί όχι;

 

Αν στην Ελλάδα κάναμε μηνύσεις κάθε φορά που χρειαζόταν να δεις πώς θα ήταν όλοι σωστοί επαγγελματίες... όπως Αμερική ....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

stardust να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!

Αυτό που πέρασες δεν το εύχεται κανείς ούτε στον εχθρό του..

Είναι βαθιά λυπηρό να γίνεται η υγεία ακόμη και των εμβρύων και των νεογνών εμπόριο..

Δόξα τω Θεώ που το αγγελούδι σου προστατεύθηκε τελικά..

Συμφωνώ απόλυτα με την ekavi_

Deppy 77 με το καλό και μ' έναν πόνο!

Link to comment
Share on other sites

Στο βωμο του χρηματος εχουν θυσιαστει τα παντα ολα,δυστηχως!Για την αυχενικη,την β επιπεδου και το doppler υποτιθεται οτι πρεπει να πηγαινουμε σε πιστοποιημενα κεντρα (που λιγα ειναι αυτα) και παλι το αποτελεσμα δεν ειναι εγγυημενο!Μιλανε παντα με ποσοστα.Εμας η β επιπεδου συνοδευεται και απο μα εξτρα σελιδα που αναφερει οτι ο γιατρος που μας εκανε το υπερηχο καθως και το κεντρο ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ αν το παιδι γεννηθει με καποιο προβλημα ειτε γιατι δεν ηταν το μωρο στην καταλληλη θεση να το δει ο γιατρος ειτε γιατι δεν φανηκε στον υπερηχο για τους χ,ψ λογους!!

 

Αναρωτιομουν για καιρο ποιος ο λογος που εσκασα τα 150 ευρω για να ειμαι και παλι μεσα στο αγχος και τη αγωνια αν ολα πανε καλα!

 

Τελευταια μου εχει προκυψει ενα θεμα "παρομοιο" με το δικο σου,αλλα δεν εχω αποδειξεις ακομα,μονο υποψιες!

 

Επειδη γεννηθηκα με ενα προβλημα στα ποδια (δυστηχως η μαμα μου δεν θυμαται ακριβως το προβλημα,ουτε υπαρχουν εξετασεις)η γιατρος μου θελει σωνει και καλα να με βαλει να γεννησω με καισαρικη για να εχει το μυαλο της υσηχο οτι δεν θα μου μεινει καμια μονιμη παραλησια.Η αλλη λυση ειναι να κανω ακτινογραφια,που φυσικα δεν δεχομαι.

 

Οταν αρχισα να περνω και 2η και 3η γνωμη απο αλλους γιατρους (συγκεκριμενα ο καρδιολογος που πηγα για το καθιερωμενο τσεκ απ,μου ειπε "Κοπελα μου ΑΝ ειχες προβλημα,σορρυ κιολας,αλλα ουτε τα ποδια σου για σεξ,δεν θα μπορουσες να ανοιξεις" και εχει και δικιο.Δεν κουτσαινω,δεν ποναω,μια χαρα ειναι τα ποδια μου)η γιατρος μου αλλαξε σταση και θελει σωνει και καλα να παω να κανω εναν ιατρικο ελεγχο σε εναν ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ γιατρο και οχι σε καποιον αλλον!Αυτο με βαζει σε υποψιες.Σκεφτομαι οτι επειδη της εχω δειξει οτι ειμαι ενας αγχωδης τυπος,για να ξεμπερδευει με θελει με καισαρικη να τελειωνει το θεμα.Αλλα,εγω θα παω σε αλλον ορθοπεδικο ;)

Link to comment
Share on other sites

Moriki έχεις δίκιο αλλά σκέφτηκα ότι το χειρότερο κακό που μπορω να τους κάνω ειναι αυτο εδώ που γίνεται τώρα....

 

 

Σας ευχαριστω όλες για τις ευχές, να σας ζήσουν τα αγγέλουδια σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"..Για την αυχενικη,την β επιπεδου και το doppler υποτιθεται οτι πρεπει να πηγαινουμε σε πιστοποιημενα κεντρα (που λιγα ειναι αυτα) και παλι το αποτελεσμα δεν ειναι εγγυημενο!Μιλανε παντα με ποσοστα.Εμας η β επιπεδου συνοδευεται και απο μα εξτρα σελιδα που αναφερει οτι ο γιατρος που μας εκανε το υπερηχο καθως και το κεντρο ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΕΤΑΙ αν το παιδι γεννηθει με καποιο προβλημα ειτε γιατι δεν ηταν το μωρο στην καταλληλη θεση να το δει ο γιατρος ειτε γιατι δεν φανηκε στον υπερηχο για τους χ,ψ λογους!!

 

Αναρωτιομουν για καιρο ποιος ο λογος που εσκασα τα 150 ευρω για να ειμαι και παλι μεσα στο αγχος και τη αγωνια αν ολα πανε καλα!"

 

Cooker με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου και σου εύχομαι να το κάνεις με φυσιολογικό τοκετό όπως επιθυμείς!

Όμως στα παραπάνω νομίζω πως είσαι άδικη. Κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί 100% εγκυρότητα με τις παραπάνω εξετάσεις, οι απαντήσεις τους δίνονται με ποσοστά, έτσι έχουν ορισθεί επιστημονικά και έτσι συμβαίνει ανά τον κόσμο..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά συμφωνώ επίσης ότι το έχουν κάνει εμπόριο. Οι τιμές τους είναι εξωφρενικά ψηλές από την στιγμή που δεν μπορούν να εγγυηθούν και διάγνωση 100%. Παίζουν με την ψυχολογία μιας εγκύου η οποία θα κάνει ό,τι καλύτερο για το παιδί της και θα δώσει ό,τι λεφτά της ζητήσουν. Και συμφωνώ με κάποια κοπέλα παραπάνω που είπε να εμπιστευόμαστε το ένστικτό μας. Και εγώ αυτό έκανα, όσο και αν επέμενε ο γιατρός που μου έκανε την β' επιπέδου και αυχενική να κάνω αμνιοπαρακέντηση, ακολούθησα την διαίσθησή μου και δεν έκανα και όλα πήγαν καλά. Αυτός το παραδάκι του ήθελε να τσεπώσει από την στιγμή κιόλας που δεν υπήρχε λόγος να ρισκάρω μια υγιή εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Τα ζητήματα λοιπόν είναι δύο:

1) Η προγνωστική αξία μιας εξέτασης όπως ορίζεται επιστημονικά μετά από μελέτες και

2) Το κόστος της κάθε εξέτασης.

Προφανώς αυτά δε σχετίζονται πάντα μεταξύ τους, ίσως και να έπρεπε, δεν ξέρω.

Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ κι εγώ, ειδικά για την ευάλωτη ψυχολογία της εγκύου..

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου stardust83, θυμάμαι πολύ καλά το θέμα σου και χαίρομαι πάρα πολύ που όλα πήγανε καλά και κρατάς ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου. Να σου ζήσει και να την καμαρώσεις όπως επιθυμείς! :-D

 

Το συμπέρασμα για μένα είναι πως, οτιδήποτε αρνητικό κι αν μας πουν, πρέπει να διατηρήσουμε την ψυχραιμία μας (όσο γίνεται :?) και να διασταυρώσουμε αμέσως με 2η ή και 3η ακόμα ιατρική γνωμάτευση. Ειδικά αν μας φαίνεται πως κάτι δεν πάει καλά στην όλη ιστορία, όπως με τη δική σας περίπτωση.

 

Είναι φυσικό όταν περνάνε όλα να θέλουμε να τα ξεχάσουμε και να μην ασχοληθούμε άλλο, αλλά δε συμφωνώ με το δικηγόρο σου. Τι θα πει, αυτούς δεν μπορεί να τους πειράξει κανείς; Και ο Τσοχατζόπουλος θεωρούσε κάποτε τον εαυτό του υπεράνω νόμου κι ο Παπαγεωργόπουλος κι άλλοι πολλοί που σήμερα ατενίζουν τον κόσμο πίσω απ' της φυλακής τα σίδερα. Δε σου λέω ότι θα μπορέσεις να φτάσεις σε τέτοιο αποτέλεσμα- για την ακρίβεια, το αποκλείω - αλλά, αν έχεις το κουράγιο και τη διάθεση, υπάρχουν πολύ πιο αποτελεσματικά πράγματα που μπορείς να κάνεις. Εδώ, λόγω των κανονισμών, ούτε τα ονόματά τους δε μπορείς να αναφέρεις δημόσια, οπότε μην έχεις την εντύπωση πως τους κάνεις ζημιά με μια αόριστη και και ανώνυμη καταγγελία. Με κάθε φιλική διάθεση σου το λέω αυτό, κατανοώ και σέβομαι απόλυτα το ενδεχόμενο να θέλεις να ρίξεις μαύρη πέτρα και να αφοσιωθείς στο μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Cooker με το καλό να γεννήσεις το μωράκι σου και σου εύχομαι να το κάνεις με φυσιολογικό τοκετό όπως επιθυμείς!

Όμως στα παραπάνω νομίζω πως είσαι άδικη. Κανείς δε μπορεί να σου εγγυηθεί 100% εγκυρότητα με τις παραπάνω εξετάσεις, οι απαντήσεις τους δίνονται με ποσοστά, έτσι έχουν ορισθεί επιστημονικά και έτσι συμβαίνει ανά τον κόσμο..

 

Σε ευχαριστω,να εισαι καλα!

Ναι,εχεις δικιο,δεν μπορει κανεις να μου εγγυηθει ενα αποτελεσμα που να ανταποκρινεται 100% στην πραγματικοτητα.Αλλα τουλαχιστον ας ριξουν λιγο τις τιμες τους και ας μην βροντοφωναζουν οτι ειναι πιστοποιημενοι την ωρα που δεν ειναι.Ο γιατρος που μου εκανε την αυχενικη ηταν μεν πιστοποιημενος για αυτη την εξεταση αλλα οχι για τις 2 επομενες(το εμαθα μετα απο ενα σαιτ που βρηκα).Οταν στο φυλλαδιο που διαφημιζει το Ιατρικο του Κεντρο λεει οτι ειναι ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΡΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ,δεν μας εξαπαταει κατα καποιο τροπο?

 

Συμφωνώ με αυτό που λες, αλλά συμφωνώ επίσης ότι το έχουν κάνει εμπόριο. Οι τιμές τους είναι εξωφρενικά ψηλές από την στιγμή που δεν μπορούν να εγγυηθούν και διάγνωση 100%. Παίζουν με την ψυχολογία μιας εγκύου η οποία θα κάνει ό,τι καλύτερο για το παιδί της και θα δώσει ό,τι λεφτά της ζητήσουν. Και συμφωνώ με κάποια κοπέλα παραπάνω που είπε να εμπιστευόμαστε το ένστικτό μας. Και εγώ αυτό έκανα, όσο και αν επέμενε ο γιατρός που μου έκανε την β' επιπέδου και αυχενική να κάνω αμνιοπαρακέντηση, ακολούθησα την διαίσθησή μου και δεν έκανα και όλα πήγαν καλά. Αυτός το παραδάκι του ήθελε να τσεπώσει από την στιγμή κιόλας που δεν υπήρχε λόγος να ρισκάρω μια υγιή εγκυμοσύνη.

 

Ψυχολογια της εγκυου!Πολυ σωστο!Σου λενε οκ,μην την κανεις αυτη την εξεταση ΑΛΛΑ ....και εκει τσιμπας!!Χαλαλι τα λεφτα,να ειναι καλα τα παιδια μας πανω απο ολα,αυτο εχει σημασια εξαλου.

 

Ετσι παντως για την ιστορια,εγω δεν ηθελα να κανω doppler και το ειπα στην γιατρο μου οτι δεν παω στο κεντρο που με στελνει να την κανω!Μου ειπε θα μου την κανει αυτη,γιατι την θελει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!Ειπα ΟΚ,τουλαχιστον γλυτωνω τις βενζινες και την φασαρια του πηγαινε ελα σε μια αλλη πολη,2 ωρες μακρια.

Οταν εγινε η εξεταση και πηγα να πληρωσω ρωταω τι χρωσταω και μου λεει "30 ευρω" ....Μα,εκανα και ντοπλερ της θυμιζω. "Ε,ναι,το ξερω,ποσο νομιζεις οτι κανει ενα ντοπλερ?" Και στο ΚΕΝΤΡΟ που δεν ειναι και πιστοποιημενο κανει 150 ευρω.

 

Απο εκει και μετα μιλαμε καθαρα,για εμποριο......

Link to comment
Share on other sites

Cooker έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες. Και εγώ όταν ανέφερα το doppler στον γυναικολόγο μου, μου είπε δεν χρειάζεται, εγώ στο κάνω κάθε φορά το doppler έτσι και αλλιώς. Και εννοείται στην τιμή της επίσκεψης, χωρίς παραπάνω χρέωση. Εγώ δεν ήξερα ότι αυτό που μου κάνει είναι doppler. Και ο άλλος ο παραδόπιστος που μου έκανε την αυχενική και την β'επιπέδου ήθελε να την κάνω σε αυτόν με το ανάλογο τίμημα φυσικά που λες.

Και κάτι άλλο, εδώ δεν μπορούμε να γράψουμε ονόματα λόγω του κανονισμού του φόρουμ, αλλά πώς αυτοί οι άνθρωποι θα τιμωρηθούνε???

Link to comment
Share on other sites

Ντοπλερ νομιζω σημαινει υπερηχος,που ετσι και αλλιως κανουμε καθε μηνα!Αν και στο εξωτερικο δεν κανουν τοσο συχνα!Ισως στην εξεταση ντοπλερ κοιτανε πιο "βαθια" καποια οργανα?καποιες αρτηριες?Εγω κατι χρωματακια εβλεπα στην οθονη,ρωτησα τι ειναι αυτο και μου ειπε η γιατρος μου αρτηριες και φλεβες."Ειναι ολα καλα?" "Σουπερ"

Ε,αυτο με ενδιαφερε μονο!

 

Ster,και ονοματα να δωσουμε στεγνα δεν οφελει σε κατι,πρεπει να γινουν επωνυμες καταγγελιες (κυριως οταν κανουν εξετασεις που ΔΕΝ ειναι πιστοποιημενοι) και αν βγει κατι,βγηκε!Αν και ολοι αυτοι σε ενα κυκλωμα δρουν και ειναι καλυμμενοι νομιζω!Σιγα που θα τιμωρηθει ποτε κανεις...

Link to comment
Share on other sites

αυτο το θεμα με τους γυναικολογους και τις αυχενικες διαφανειες η τα β επιπεδου πραγματικα ειναι τεραστιο και πολυ επικινδυνο..μαλλον μια δημοσια καταγγελια χρειαζεται η αναφορα στον ιατρικο συλλογο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
να χαίρεσαι την κορούλα σου, να είναι πάντα γερή και δυνατή!

 

δεν ξέρω τι θα έκανα στη θέση σου αλλά σίγουρα δεν θα τους άφηνα έτσι (λειτουργουν συντονισμενα ως ομαδα αυτοι οι κυριοι).

 

επειδή σε 15 ημέρες θα γεννήσω στο ΡΕΑ, επειδή πέρασα διάφορες καταστα΄σεις με την εγκυμοσυνη μου και δεν θα αντεξω να μου πουν και αλλα και έχω ακούσει διάφορα που δεν μου άρεσαν καθόλου για το συγκεκριμενο μαιευτηριο σε παρακαλώ πολύ στείλε μου μνμ με τα ονόματα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

καλησπερα, ειμαι κ εγω εγκυος στο 3ο παιδακι μου κ θα γεννησω κ εγω στο ρεα οπου ειναι κ ο γιατρος μου ( με τον οποιο συνεργαζομαι για πρωτη φοα μιας και απο τον προηγουμενο δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενη). οταν εκανα την αυχενικη ξεκινησαν τα παρατραγουδα,υψηλη αυχενικη, προβλημα στη καρδια και με εστειλαν για cvs εννοειται σε δικο τους γιατρο που εγινε στο ιατρειο του με το αζημιωτο φυσικα. ξαφνικα και οι δυο γιατροι μετα τη ληψη τροφοβλαστης αρχισαν να με διαβεβαιωνουν οτι ολα ειναιμια χαρα και να συνεχισω τη κυηση, χωρις καλα καλα να εχουν ολα τα αποτελεσματα στα χερια τους. καποιος μου ειπε οτι αν δεν εδινα τα λεφτα για cvs και επεμενα στη διακοπη κυησης οπως ειχα πει στην αρχη, ξσφνικα θα μου ελεγαν οτι εγινε καποιο λαθος κλπ κλπ... τελικα σε ποιο μαιευτηριο εγινε η λαθος διαγνωση;;; σε παρακαλω εχω πολυ αγχος, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Stardust σε παρακαλώ θα ηθελα κι εγω να μάθω το "μαγαζί" στο οποίο σου συνεβει όλο αυτο που δεν εχω λόγια να περιγράψω!!! Χαίρομαι απο την άλλη που το ανακαλύψες και ολα πήγαν καλα!! Αληθεια αν δεν το μαθαίνες θα έκαναν εγχείρηση στο μωρακι σου χωρις να εχει τιποτα;;; Μου σηκώνεται η τρίχα μονο που το σκέφτομαι!!εχω συγκινηθεί απο τον θυμό μου!!!πληζ ενα π.μ. Γιατι ειμαι έγκυος και ο ντοκτορ ειναι στο ρεα...

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια αν δεν το μαθαίνες θα έκαναν εγχείρηση στο μωρακι σου χωρις να εχει τιποτα;;;.

 

Υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο, βρε Αλεξία; Ειλικρινά! Τι είναι η εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς; Εξαγωγή δοντιου, που είναι μόνοι τους οδοντίατρος και ασθενής, οπότε βγάζουμε και κανά γερό δοντάκι, χωρίς να το πάρει χαμπάρι κανείς; Είπαμε, να είμαστε προσεκτικοί, να παίρνουμε γνώμες, να μην επαναπαυόμαστε, αλλά να μη φτάνουμε και σε καχυποψία χωρίς λογική!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο' date=' βρε Αλεξία; Ειλικρινά! Τι είναι η εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς; Εξαγωγή δοντιου, που είναι μόνοι τους οδοντίατρος και ασθενής, οπότε βγάζουμε και κανά γερό δοντάκι, χωρίς να το πάρει χαμπάρι κανείς; Είπαμε, να είμαστε προσεκτικοί, να παίρνουμε γνώμες, να μην επαναπαυόμαστε, αλλά να μη φτάνουμε και σε καχυποψία χωρίς λογική![/quote']

Δηλαδη πιστεύεις οτι έκαναν λαθος μετα απο 3 επισκέψεις και υπεριχους;;Οκ μπορει στο τελος να μην έκαναν κάτι στο μωρο και να έλεγαν οτι έγινε θαύμα και δεν χρειάζεται...αλλα την μονάδα 3 μηνες τους εχω ικανούς να το έβαζαν χωρις πολλα πολλα...Εχω ακούσει πολλα πιστεψε με...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να ισχύει κάτι τέτοιο' date=' βρε Αλεξία; Ειλικρινά! Τι είναι η εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς; Εξαγωγή δοντιου, που είναι μόνοι τους οδοντίατρος και ασθενής, οπότε βγάζουμε και κανά γερό δοντάκι, χωρίς να το πάρει χαμπάρι κανείς; Είπαμε, να είμαστε προσεκτικοί, να παίρνουμε γνώμες, να μην επαναπαυόμαστε, αλλά να μη φτάνουμε και σε καχυποψία χωρίς λογική![/quote']

 

Βρε Scratee τώρα δηλαδή λέμε ότι δεν υπάρχει διαφθορά στον ιατρικό κλάδο στην Ελλάδα;

Για δες εδώ που στην κοπέλα της είπαν χειρουργείο στο κρανίο που δεν χρειαζόταν καν ποστ 17 http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=128525

Αυτό το διάβασα περισυ και ακόμα δεν μπορώ να το ξεχάσω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...