x
Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Καλώς ήρθατε !! > Ψηφοφορίες > Εγκυμοσύνη,Τοκετός, Θηλασμός, Παιδίατρος, Νεογέννητα

Notices
Δωρεάν σεμινάρια Θηλασμού & Διατροφής μωρού σε Αθήνα & Θεσσαλονίκη:

Τα μυστικά του θηλασμού!  Όσα θέλει να μάθει και πρέπει να ξέρει η νέα μαμά! Το σεμινάριο απευθύνεται σε εγκυμονούσες 4 μηνών και άνω & σε θηλάζουσες μητέρες.    Η είσοδος είναι ελεύθερη και ΔΩΡΕΑΝ για όλους!

(Χορηγία Επικοινωνίας Διαδικτύου) 

για να μην ξαναδείτε αυτή την ανακοίνωση πατήστε επάνω δεξιά το κόκκινο Χ

Δημοσκόπηση: Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?
Επιλογές Δημοσκόπησης
Μετά απο πόσο καιρό προσπαθειών μείνατε έγκυος?

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 10-01-17, 16:07   #5321
marakiinlove

marakiinlove ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Γεια σας κοριτσια όμορφα!!! Πως εισαστε???? Οι εγκυούλες κοντεύετε???
Τα ζουζουνια σας βλέπω μεγαλώνουν!!!! 3ων μηνών εμεις αύριο!!!! Σήμερα είχαμε παιδίατρο!! 6850 και 63 εκατοστα.... μεγαλώσαμε πολύ κορίτσια μου!!!!!Μας εχει ξετρελάνει!!!! Όλη μερα κραυγουλες και γελάκια!!!! Είμαστε πολύ χαρούμενοι!! Καναμε και το πόσιμο εμβολιο σήμερα!!
Όσον αφορα τα πάμπερς και εμεις από αυριο αρχίζουμε το 4! το 3 το είδε και ο παιδίατρος οριακό!!!!
Εμείς κορίτσια 23/04 βαφτιζόμαστε και τρέχω για να τα ετοιμασω όλα! Θα κανουμε μαζί και το θρησκευτικό γαμο καθως εδω και χρόνια είχαμε κανει πολιτικό! Εχω κλείσει μεχρι στιγμης εκκλησια, χωρο για τη δεξίωση και προσκλητήρια! Απλά λόγω του θηλασμού δεν μπορώ να αφήνω για πολύ τον μικρό! Καποιες φορές που ελειψα του δωσαμε σε σκόνη και καθόλου δεν επηρρεασε τον θηλασμό.... πιπίλα επαιρνε και ξαφνικα μια μέρα σταματησε!!!! Μικρος βεβαια ειναι ακόμα!!!

Εχουμε γεμισει παιχνιδακια που λένε τραγουδακια! φανταζομαι και στα δικα σας σπίτια το ιδια γίνεται!! χαχαχα φιλιά πολλά!!!

Ο χρήστης marakiinlove δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση

Παλιά 10-01-17, 17:20   #5322
Foufouli 200815

Foufouli 200815 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλες σας!!Είμαι καινούργια στο forum...Θα ήθελα να μου πείτε μετα απο πόσο καιρό μείνατε έγκυες?ξεκινάμε αυτόν τον μήνα τις προσπαθειες με τον άντρα μου κ έχω αγχωθεί ελαφρώς!
Ο χρήστης Foufouli 200815 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-17, 19:20   #5323
Viiv

Viiv ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλή χρονιά κορίτσια, να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας και όσες περιμένετε, να έχετε καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη, μ' έναν πόνο, και υγιή τροφαντά μωρά στην αγκαλιά σας!

Εμείς παραμεγαλώσαμε, κοντεύουν να κλείσουν χρόνο και μοιάζουν πλέον πιο πολύ με νήπια παρά με βρέφη. Κάνουν βήματα, βγάζουν λόγο μπροστά στον καθρέφτη, παίζουν και τσακώνονται μεταξύ τους, μασάνε κρέατα και ψάρια σα μεγάλοι άνθρωποι και είμαστε όλοι ερωτευμένοι μαζί τους και πολύ χαρούμενοι!!! Εύχομαι να τα χαίρεστε όλοι τα παιδάκια σας!

Μαράκι και Μαρακίζ, βρε τι ψηλά παιδιά κάνατε εσείς, πώς να σας κάνουν τα τριάρια οι πάνες! Εμείς συνεχίζουμε σταθερά στις χαμηλές καμπύλες, αλλά κατά τ' άλλα τα σπάμε!

Μαράκιζ εύχομαι να είναι ονειρεμένη η γαμοβάπτισή σας, με το καλό!

Μαρακίζ μου τώρα που θα ξαναπάς στη δουλειά, εύχομαι να είναι ομαλή η μετάβαση για όλους. Αν είναι χαρούμενη και τον νοιάζεται η κοπέλα που βρήκες νομίζω μια χαρά θα περνάει ο μπέμπης. Είναι και σε ηλικία που ξεκινά δειλά να ανακαλύπτει τον κόσμο γύρω του κι σε αυτό μπορούν να τον βοηθήσουν κι άλλοι, όχι μόνο η μαμά! Βεβαίως, εσείς μάλλον θα κάνετε αναπλήρωση όταν επιστρέφεις με ατέλειωτες αγκαλιές, θηλασμούς, χάδια και φιλιά!!! Επίσης πες στους διάφορους ανίδεους -έλεος πια- που σου λένε για το χέρι και την πιπίλα, ότι άρχισαν να τον ενοχλούν τα ΔΟΝΤΙΑ και να του κάνουν δώρο μασητικά! Το δαγκώνει το χέρι, δεν το πιπιλάει!

Zadige εμείς μια χαρά βολευτήκαμε με το ραβδομπλέντερ στην κατσαρόλα απευθείας. Και τη φρουτόκρεμα μέσα στο ανοξείδωτο κουπάκι που τρώνε τους την άλεθα. Μετά τους 10 μήνες είναι πολύ πιο εύκολο να φάνε φαΐ σε κομμάτια και το ζητάνε κιόλας, πιο πριν δυσκολεύονταν και δυσαρεστούνταν (εκτός από το ψωμί). Οπότε το δικό μας baby led υπέδειξε αλεσμένα μέχρι πριν λίγο καιρό και πλέον βουρ στον πατσά

Δημητρούλα, Θάλεια, προμηνύεται όμορφο το 2017 που θα φέρει τα μωράκια σας! Εγώ πάντως το 2016 το λάτρεψα...

Φουφούλι καλωσήρθες! Κατά γενική παραδοχή το άγχος προσφέρει μεγάλη αντισύλληψη(), σε αντίθεση με τις χαλαρές ή τρελές νύχτες που τα σπάτε με τον σύντροφο και τις διακοπές! Άλλες μείνανε με την πρώτη επαφή κι άλλες μετά από χρόνια, εσύ χαλάρωσε κι απόλαυσέ το κι όλα καλά θα πάνε!
Παλιά 10-01-17, 21:16   #5324
Δημητρουλα2367

Δημητρουλα2367 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κοριτσια μου ειχα να μπω καιρο κ απο οτι βλέπω τα νέα σας ειναι τελεια!!

Εγω κοριτσια τρέχω κ δεν φτάνω να ολοκληρώσω τα ψώνια του γιου μου μ!!!
Φοβάμαι πολυ ομως παντού κυκλοφορώ με μάσκα κ αποφεύγω τη πολυκοσμία μιας που η καταραμένη γρίπη ειναι παλι σε έξαρση αυτούς τους μήνες!!
Να προσέχετε αγαπημένες μου κ εσεις κ τα Μπεμπακια μας...

Λοιπον ολα ειναι έτοιμα εδω κ μερες βιδονουμε ντουλάπες,σιφινιερες,λικνο,κουνια εχουμε τοποθετήσει ταπετσαρία κ εχω αρχίσει το πλύσιμο!!ψωνισα τα πάντα το μονο που δεν εχω πάρει ειναι μπιμπερό πιπίλες θερμούς κ τέτοια!! Αν κ λεω να τα αποφύγω κ να τα πάρω πολυ αργότερα γιατι κακά τα ψέματα αν εξαντλήθω η κουραστώ δε θελω να τα εχω μπροστά μου γιατι δε το κρύβω ίσως μπω στο πειρασμό για ξένο!!!
Τη Τρίτη μπαινω στο μήνα μου!!
Επιτέλους....δεν το πιστεύω νομίζω οτι ζω ενα όνειρο βλέπω του γιου τα πραγματάκια κ τα ρουχαλάκια της κουβέρτες κ κλεινω τα μάτια κ ονειρεύομαι!!!

Μπηκα λιγο στα κλεφτά με περιμένουν δυο πλυντήρια σίδερο(12κιλα παρακαλω)
Η αληθεια ειναι οτι εχω πάρει υπερβολικά πολλα φορμάκια πιτζάμακια κ κουβέρτες κ σεντόνια!λεω χειμώνας ειναι πως θα στεγνώσουν!δεν ειχα σκεφτεί τα καλοριφέρ!!
Χαχαχαχ κοριτσια γυρνάω στο ονειρακι μου όλη μέρα εκει μέσα θελω να ειμαι κ να τα χαζεύω!σας φιλώ ολες
Ο χρήστης Δημητρουλα2367 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-01-17, 22:19   #5325
ελενα!!

ελενα!! ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

καλησπέρα σε όλες!!!! είμαι νέα εδώ και σε λίγους μήνες νέα μαμά! σε αναζήτηση λοιπόν καροτσιού θα ήθελα να μου πείτε εσείς ποια μάρκα έχετε αγοράσει και έχετε μείνει ευχαριστημένες ή όχι...κοιτάζουμε περισσότερο τα καρότσια 3 σε 1.
Ο χρήστης ελενα!! δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-01-17, 22:22   #5326
θαλεια2

θαλεια2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

viv...όντως καλή χρονιά το 17..εσείς κοντεύετε τον χρόνο...μπράβο σας!!!
από ότι διάβασα οι μαμάδες πολύ καλά είστε...
Δήμητρα άντε μπήκες σιγά σιγά στην τελική ευθεία...με το καλό εύχομαι κ με έναν πόνο..λοιπόν.
Έλενα εγώ έχω πάρει της bebe stars πριν 4 χρόνια κ θα το έχω κ τώρα στον 2ο γιο μου..μια χαρά άντεξε..κ είναι 3 σε 1.
foufouli Στον 1ο γιο μου ήρθε σχετικά γρήγορα στους 4 μήνες..στον 2ο Μετά από 1.5 χρόνο..τώρα οκ εγώ έχω θέμα με τον θυρεοειδή κ στο 2ο για ένα χρόνο ξαφνικά μου απορυθμιστηκε κ δεν μπορούσαμε να τον ρυθμίσουμε εύκολα..με το καλό..μόνο άγχος να μην έχεις..

23/12/12...ήρθε το αγοράκι μας...τώρα περιμένουμε κ σένα αγοράκι μου!!!
Ο χρήστης θαλεια2 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-17, 10:55   #5327
Δημητρουλα2367

Προεπιλογή

Καλησπέρα κοριτσάκια!!!εμενα παλι μ ειχε κολλήσει το θέμα!τ να πω μονο σε μενα συμβαίνει;
Πως ειστε ελπιζω ολες να ειστε καλα!!
Μπηκα επίσημα πλεον στο μήνα μου 36 εβδομαδων!ο μπέμπης ακόμα δε μπήκε στη λεκάνη αλλα εχει Πάρει θεση!!ειμαι πολυ ευτυχισμένη περιμενω τωρα να πάνε ολα καλα με τη δύναμη του θεού!
Ολα έτοιμα πλυμένη σιδερωμένα στη θεση τους!εφτιαξα κ τη βαλίτσα μου να ειμαι έτοιμη!!!
Εσεις τι κάνετε;
Θαλεια πως πας;ποσο είσαι τωρα;να προσεχεις αυτο το καιρο απο τη γριπη κ τις ιώσεις
Κ τα μπεμπακια μας να προσέχετε σας φιλώ!!
Παλιά 21-01-17, 12:03   #5328
Δημητρουλα2367

Προεπιλογή

Καλησπέρα κ παλι επανέρχομαι στο θέμα!
Με είχαν πιάσει κατι έντονες συσπάσεις που κρατούσαν ωρα κ πέτρωμα όλη η κοιλια μ...πηγα για Nst εκει δεν φάνηκε κατι ηταν κατι πολυ ήπιο..
Αυτο που θελω να σας πω κ με προβλημάτισε κάπως ειναι οτι εχω 2 διαστολή κ το μωρό ειναι ακόμα ψηλά δεν εχει μπει στη λεκάνη!εσεις οι μανούλες αντιμετωπίσατε κατι παρόμοιο;ποσο κράτησε με διαστολή στο 2;
Παλιά 21-01-17, 17:30   #5329
marakiz

Περιοχή: Αθήνα
marakiz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δημητρούλα μου δεν ξέρω να σου απαντήσω, να σου ευχηθώ μονο να πάνε όλα τέλεια ! Κοντοζυγώνει η πιο έντονη, όμορφη, ανεπανάληπτη στιγμή της ζωής σου!!
Παλιά 21-01-17, 18:18   #5330
Δημητρουλα2367

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο marakiz Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημητρούλα μου δεν ξέρω να σου απαντήσω, να σου ευχηθώ μονο να πάνε όλα τέλεια ! Κοντοζυγώνει η πιο έντονη, όμορφη, ανεπανάληπτη στιγμή της ζωής σου!!

Το ξερω κοριτσάκι μου κλεινω τα μάτια κ ανυπομονώ απ τη μια λεω να γεννήσω τωρα κ απ την αλλη λεω ας κρατήσει οσο πάει αυτο το θαύμα που ζω!!
Παλιά 21-01-17, 20:49   #5331
Viiv

Viiv ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δες το με τον γιατρό σου Δημητρούλα. Τα κλασικά θα σου πω εγώ, όχι ορθοστασία, όχι δουλειές - καθόλου κούραση, άραξε στους καναπέδες κ στα κρεβάτια σου, βαλε μουσικές να ακούτε κι εσύ κ το μωρό, διάβασε για τον θηλασμό αν σε ενδιαφέρει να θηλάσεις, να είσαι χαλαρή και χαρούμενη! Πλησιάζει η μεγάλη ώρα, κάνε την αναμονή γλυκιά
Παλιά 23-01-17, 22:58   #5332
Δημητρουλα2367

Προεπιλογή

Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις κοριτσια..
Μίλησα με το γιατρό κ μου ειπε εχουμε ακόμα!τη Τετάρτη θα πάω να δω αν μπηκε στη λεκάνη κ τη Πέμπτη παλι nst...
Κατι συσπάσεις που ειχα πανε κ αυτες δεν τις νιωθω Πια!
Ένα μαγικό πραγμα βρε παιδι μου τωρα βολεύομαι κ κοιμάμαι πιο άνετα απο ποτε μ αυτη τη κοιλουμπα!!!χαχαχα μ αφήνει ο γιος μ να ξεκουραστώ λιγο ακόμα...
Εσείς τι κανετε πως ειστε; Αχ πείτε τα νεα σας μπείτε να γράψετε να μ κρατήσετε συντροφιά!!σας φιλώ
Παλιά 24-01-17, 20:19   #5333
marakiz

marakiz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Δημητρούλα κοιμήσου γιατί έρχονται δυσκολες μέρες! Χαχα!!

Εγώ κορίτσια ξεκίνησα δουλειά και είμαι πολύ χαρούμενη καθώς ο μικρός μου πέρασε μια χαρά με τη νταντά, δεν γκρινιαξε καθόλου! !
Παλιά 24-01-17, 23:10   #5334
Viiv

Viiv ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Μπράβο βρε Μαρακιζ! Ανακουφιστικες ε; Χαίρομαι πολύ για εσάς!!
Παλιά 24-01-17, 23:46   #5335
marakiz

marakiz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Viiv Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο βρε Μαρακιζ! Ανακουφιστικες ε; Χαίρομαι πολύ για εσάς!!
Ναι viivaki μου πάρα πολύ! !
Παλιά 31-01-17, 12:21   #5336
zadige

zadige ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλημέρα κορίτσια...marakιz μου μπράβο που πηγες δουλειά..σε θαυμάζω...εγώ από πλευράς θηλασμού δεν έπαιζε με τίποτα να πάω τώρα..και το φαγητό έχω σκοπό να το αρχίσω κανονικά στους 6 μήνες δηλαδή τον μάρτη...οι κοπέλες που γεννήσαμε μαζί τους είπαν οι παιδίατροι να ξεκινήσουν από τωρα...(πολύ νωρίς το βρίσκω) και φυσικά καμιά από τις δυο μπουμπούδες που θηλάζουν αποκλειστικά δεν τα πήγε καλά...η μια τρώει το πολύ 3 κουταλάκια και η άλλη έκανε αλλεργία μάλλον από το ξένο γάλα της κρέμας...εγώ εχω αποφασίσει για Baby LED και καθόλου κρέμες..για να δούμε...από κιλά είμαστε στα 7 βέβαια ακολουθούμε κλασικά τις καμπύλες.. φαίνεται να αρχίσει ένα σχετικό πρόγραμμα με τους ύπνους και διακρίνω κάποιες συνήθειες...016 η πάνα καλά ειναι...εγώ πάντως τις διαροές ακόμα τις έχω εξαρτάται από το πόσο υδαρή είναι και σε τί στάση τα κάνει...τις προάλλες στο mall οριακά δεν βγήκαν...ευτυχώς παίρνω πάντα μαζί και άλλα ρούχα...από ύψος νομίζω οτι δεν έιμαστε πάνω από 65 με 66...οπότε ακόμα είμαστε στα 3-6..αν και κάποια πλέον είναι πιο στενά..φοράω και κάποια 6-9 εννοείται...του είναι λίγο μαρκιά αλλά γυρίζω μανίκια..και το μπουφάν που του φοράω είναι για 6-12 απλά γυρίζω μανίκι...
Παλιά 31-01-17, 23:49   #5337
marakiz

marakiz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Που εισαι βρε zadige καιρό έχεις να μας γράψεις! Τι να κάνω με τη δουλειά, αναγκαίο κακό! Τα πάει πολύ καλά ο μικρός με νταντα και με μπιμπερο, μόνο ο ύπνος του έχει χαλάσει πάνω που ειχαμε φτιαξει ενα καποιο προγραμμα. Λογικό ωστόσο, κάπως πρέπει κι αυτό να αναπληρωσει στήθος και μανούλα. Ελπίζω να επανέλθει γιατί πάω λίγο νύστας στη δουλειά! Κάνω πολύ υπομονή αλλά δεν γίνεται κι αλλιώς, πιστεύω πως όσο πιο ήρεμη είμαι τόσο πιο γρήγορα θα επανέλθει.

Ευτυχώς υπάρχει φιλικό κλίμα εκεί και μπορώ να κάνω και τρεις αντλήσεις όταν δεν έχει δουλειά. Μου λείπει πολύ το μωρό μου όμως είμαι ήρεμη γιατί είναι σε καλά και ασφαλή χέρια μου περνάει καλά.

Κατά τα άλλα μετά το άλμα 15-19 βλέπω πραγματικά αλματωδη ανάπτυξη! Γυρναει μπρουμυτα, στέκεται καθιστός με στήριξη, σηκώνεται να καθίσει όταν είναι στο καροτσάκι, τον πιανει φλυαρία και γελάει συνέχεια. Είμαι πολύ καψουρα μαζί του! !

Από κιλά είμαστε 8100, ύψος δεν ξέρω, τελευταία φορά ήταν 70, φαίνεται να έχει ψηλωσει. Την άλλη εβδομάδα θα δούμε που θα πάμε για εμβόλιο. Πάντως στη ζυγαρια που έχω δεν χωράει, μαλλον θα σταματήσω να τον ζυγίζω σπίτι.

Πριν τους 6 μηνες είναι πολυ νωρις για στερεες, ετσι πιστευω κ εγω! Απο λιγο που εχω διαβασει μεχρι τωρα θα πορευτω με τη νοοτροπια του Παπαβεντση περι εισαγωγή των στερεών. Τι ειναι το baby led;;
Παλιά 01-02-17, 03:26   #5338
zadige

zadige ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Που εισαι βρε zadige καιρό έχεις να μας γράψεις! Τι να κάνω με τη δουλειά, αναγκαίο κακό! Τα πάει πολύ καλά ο μικρός με νταντα και με μπιμπερο, μόνο ο ύπνος του έχει χαλάσει πάνω που ειχαμε φτιαξει ενα καποιο προγραμμα. Λογικό ωστόσο, κάπως πρέπει κι αυτό να αναπληρωσει στήθος και μανούλα. Ελπίζω να επανέλθει γιατί πάω λίγο νύστας στη δουλειά! Κάνω πολύ υπομονή αλλά δεν γίνεται κι αλλιώς, πιστεύω πως όσο πιο ήρεμη είμαι τόσο πιο γρήγορα θα επανέλθει.

Ευτυχώς υπάρχει φιλικό κλίμα εκεί και μπορώ να κάνω και τρεις αντλήσεις όταν δεν έχει δουλειά. Μου λείπει πολύ το μωρό μου όμως είμαι ήρεμη γιατί είναι σε καλά και ασφαλή χέρια μου περνάει καλά.

Κατά τα άλλα μετά το άλμα 15-19 βλέπω πραγματικά αλματωδη ανάπτυξη! Γυρναει μπρουμυτα, στέκεται καθιστός με στήριξη, σηκώνεται να καθίσει όταν είναι στο καροτσάκι, τον πιανει φλυαρία και γελάει συνέχεια. Είμαι πολύ καψουρα μαζί του! !

Από κιλά είμαστε 8100, ύψος δεν ξέρω, τελευταία φορά ήταν 70, φαίνεται να έχει ψηλωσει. Την άλλη εβδομάδα θα δούμε που θα πάμε για εμβόλιο. Πάντως στη ζυγαρια που έχω δεν χωράει, μαλλον θα σταματήσω να τον ζυγίζω σπίτι.

Πριν τους 6 μηνες είναι πολυ νωρις για στερεες, ετσι πιστευω κ εγω! Απο λιγο που εχω διαβασει μεχρι τωρα θα πορευτω με τη νοοτροπια του Παπαβεντση περι εισαγωγή των στερεών. Τι ειναι το baby led;;
το
Λοιπόν μπήκα μόνο για να σου γράψω...έβλεπα λίγο βιβλιάριο να συγκρίνω τους γιούς μου...(είμαι σε φάση που ψάχνομαι λίγο για τον μεγάλο για διάφορα θεματάκια στην κίνηση) και διαπίστωσα οτι αυτά τα νουμεράκια σας είναι στα όρια αν όχι εκτός των υψηλών καμπυλών...και ήθελα να σε ρωτήσω...ακολουθεί και το κεφάλι σε αυτές τις καμπύλες; η παιδίατρος τι σου λέει; Εφόσον βέβαια δεν παίζει ξένο...όλα είναι απολύτως νορμάλ απλά μου κάνει εντύπωση τέτοια ανάπτυξη...όσο αφορά αυτά που λες σε παρόμοια φάση είμαστε..μπορύμυτα δεν γυρίζει ακόμα αλλά δεν τον βάζω και πολύ στο πάτωμα...στην αλαξιέρα και να προσπαθεί απλά μου ρίχνει κάτω τα πράγματα και να θέλει δεν μπορεί...μπράβο σου για τις αντλήσεις...με μπιμπερό δεν θα είχατε θέμα..όποιος πεινάει τρώει...το baby led είναι ολόκληρη φιλοσοφία που από την στιγμή που δεν είσαι σπίτι δεν ξέρω αν θα εμπιστευτείς την νταντά γι αυτό...αν έχεις facebook έχει γρκουπ baby led weaning αλλά και να μην έχεις έχει πολλά αν googlaρεις θα βρεις περί τίνος πρόκειται...ο μικρός μου πάντως κοιμάται αργά...σήμερα πήγε 12..κοιμάται όμως αρκετά τα πρωινά και προλαβαίνω να κάνω τις δουλίτσες...φιλάκια πολλά. .
Παλιά 01-02-17, 04:55   #5339
marakiz

marakiz ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Οι καμπυλες του σε ύψος και βάρος είναι στην ανώτερη στο κλασσικό βιβλιαριο. Στο ύψος ξεφεύγει και λίγο. Η περίμετρος στο κεφαλι είναι πιο κάτω στην πρωτελευταια νομιζω. Ωστόσο, εγώ πέρα του βιβλιαριου παρακολουθώ την εξέλιξη του στις καμπυλες για θηλαζοντα βρεφη. Αυτές οι καμπύλες υπάρχουν πλέον και στο νέο παιδικό βίβλιαριο που έχει βγει στην Ελλάδα τώρα τελευταία και είναι βάση του παγκόσμιου οργανισμού υγείας. Αν το γκουγκλαρεις κάπου θα βρεις και το λινκ για την εκτύπωση του. Σ αυτές τις καμπύλες βάση ΠΟΥ λοιπόν δεν είναι στις ανώτερες αλλά καπου στις προτελευταιες. Υπάρχει και εξελ που σου κάνει αυτόματα διάγραμμα, πολύ γαμάτο. Ίσως να στο στείλω αν σε ενδιαφέρει.

Τον μεγάλο γιατί τον ψάχνεις τι παίζει?

Ο παιδίατρος μου λέει μια χαρά φυσιολογικός πως είναι. Απορεί -και καλα-κάθε φορά που μας βλέπει που βρήκε τέτοιο ύψος. Αχαχαχα. Σίγουρα πάντως μοιαζει με.μεγαλύτερο παιδάκι σε όλα του. Τα κιλά δεν του φαίνονται τόσο επειδή είναι ψηλός, έχει δηλαδή τις διπλίτσες του αλλά όχι σε φαση μισελεν.

Εμένα στον ύπνο κοιμάται εδώ και πάρα πολύ καιρό από στις 8. Τα βραδινα ξυπνήματά του είναι που έχουν χαλάσει. Δηλαδή μέχρι να πάω στη δουλεια ξυπνουσε πρώτη φορά κατά τις 2 με 3, μετά 5 με 6 και μετά 7 με 8 που σηκωνομασταν. Τώρα μου κανει κάτι ξυπνήματα κι ανά διωρο ακόμα αλλά και ανά ώρα προς το τελος! ! Σαν νεογεννητο! Θέλω να πιστεύω πως θα επανελθουμε! Μέχρι τότε καλή μου δύναμη! ! Βγάζει κ δοντάκια μάλλον.
Παλιά 01-02-17, 11:01   #5340
zadige

zadige ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οι καμπυλες του σε ύψος και βάρος είναι στην ανώτερη στο κλασσικό βιβλιαριο. Στο ύψος ξεφεύγει και λίγο. Η περίμετρος στο κεφαλι είναι πιο κάτω στην πρωτελευταια νομιζω. Ωστόσο, εγώ πέρα του βιβλιαριου παρακολουθώ την εξέλιξη του στις καμπυλες για θηλαζοντα βρεφη. Αυτές οι καμπύλες υπάρχουν πλέον και στο νέο παιδικό βίβλιαριο που έχει βγει στην Ελλάδα τώρα τελευταία και είναι βάση του παγκόσμιου οργανισμού υγείας. Αν το γκουγκλαρεις κάπου θα βρεις και το λινκ για την εκτύπωση του. Σ αυτές τις καμπύλες βάση ΠΟΥ λοιπόν δεν είναι στις ανώτερες αλλά καπου στις προτελευταιες. Υπάρχει και εξελ που σου κάνει αυτόματα διάγραμμα, πολύ γαμάτο. Ίσως να στο στείλω αν σε ενδιαφέρει.

Τον μεγάλο γιατί τον ψάχνεις τι παίζει?

Ο παιδίατρος μου λέει μια χαρά φυσιολογικός πως είναι. Απορεί -και καλα-κάθε φορά που μας βλέπει που βρήκε τέτοιο ύψος. Αχαχαχα. Σίγουρα πάντως μοιαζει με.μεγαλύτερο παιδάκι σε όλα του. Τα κιλά δεν του φαίνονται τόσο επειδή είναι ψηλός, έχει δηλαδή τις διπλίτσες του αλλά όχι σε φαση μισελεν.

Εμένα στον ύπνο κοιμάται εδώ και πάρα πολύ καιρό από στις 8. Τα βραδινα ξυπνήματά του είναι που έχουν χαλάσει. Δηλαδή μέχρι να πάω στη δουλεια ξυπνουσε πρώτη φορά κατά τις 2 με 3, μετά 5 με 6 και μετά 7 με 8 που σηκωνομασταν. Τώρα μου κανει κάτι ξυπνήματα κι ανά διωρο ακόμα αλλά και ανά ώρα προς το τελος! ! Σαν νεογεννητο! Θέλω να πιστεύω πως θα επανελθουμε! Μέχρι τότε καλή μου δύναμη! ! Βγάζει κ δοντάκια μάλλον.
Τις ξέρω τις καμπύλες του ΠΟΥ πάντως σε σχέση με του βιβλιαρίου είναι ακόμα χειρότερες αν θυμάμαι...εφόσον είστε αρμονικά σε όλα τότε μια χαρά...εγώ με το πρώτο παιδί είχα θέμα με το κεφάλι το οποίο είχε βγει εκτός καμπυλών από τους 7 έως και τους 13 μήνες..τώρα είμαστε σταθερά στα 52 εκατοστά απλά μου την σπάει γιατί πολλές μπλούζες της ηλικίας του δεν του χωράνε στο κεφάλι.. Κι εμένα ίσως να κοιμόταν από τις 8 αλλά έχει έναν Ανδρέα μέσα στα πόδια του οπότε ακολουθεί το πρόγραμμα όλης της οικογένειας...κοιμάται αργά και κοιμάται αρκετά τα πρωινά...Εχτές προτοφανές ο μεγάλος μου κοιμήθηκε από τις 7 στο αμάξι που τον έφερνε η γιαγιά και το πήγε σερί μέχρι το πρωί...πραγματικά δεν το πίστευα..συνήθως κοιμάται 11-8. Το ψάχνω γιατί φαίνεται να είναι πίσω στην κίνηση σε σχέση με τα παιδιά της ηλικίας του. Έχω κλείσει ραντεβού με νευρολόγο και την παρασκευή θα μιλήσουμε με μια εργοθεραπεύτρια που επισκεφτήκαμε για αξιολόγιση να δω τι θα μας πει... και μένα η παιδίατρος μου είπε οτι ενοχλούν τα δόνια αλλά ο μεγάλος είχε βγάλει στους 7 δεν το βλέπω από τώρα...πολύ λίγα παιδιά ξέρω να βγάζουν στους 6 μήνες. Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά και με το μεγάλο ο ύπνος χάλασε 6 με 10 μηνών πολύ...θηλασμοί ατελείωτοι...κτλ κτλ...

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές