Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδιά στο σούπερ μάρκετ!


Recommended Posts

Δεν έχω παιδάκια ακόμη αλλά είναι ένα ερώτημα που με βασανίζει..

Πάντα τα παιδάκια που συναντάω στο ΣΜ είναι ένας εφιάλτης!!

Οταν λέω σούπερ μάρκετ εννοώ και jumbo και όλα αυτά τα εντυπωσιακά που τα βλέπουν τα παιδάκια και γουρλώνουν τα ματάκια!

 

Υπάρχει τρόπος να μάθετε στα παιδιά να μην σηκώνουν τον κόσμο όταν βγαίνετε για ψώνια?

Υπάρχουν μάνες που το έχουν καταφέρει? ΠΩΣ???? :D

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Υπάρχω εγώ (για τον μεγάλο μιλάω), αλλά δεν ξέρω να σου πω πώς στα σίγουρα...ίσως επειδή του αφιέρωσα γενικά πάρα πολύ χρόνο, έβαζα από νωρίς όρια, πολύ σπάνια τον άφηνα να με τουμπάρει. Επίσης, δεν τον έβαλα ποτέ τιμωρία μόνο και μόνο για να ξεσπάσω τα νεύρα μου, πάντα ήξερε το γιατί και το καταλάβαινε...οπότε εξελίχθηκε σε αρκετά συνεννοήσιμο παιδί, γιατί από μικρός ήταν λίγο κέρατο. Ειδικά σε αυτούς τους χώρους δεν μου δημιούργησε πρόβλημα ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα#2, πρώτα απ'όλα μπράβο! :D

Αλλά θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο..

Δηλαδή, πας πρώτη φορά ΣΜ και φωνάζει θέλω αυτό και θέλω εκείνο και κλάμα!!!

Τί κάνεις? Τι του λες ώστε να μην το κάνει την επόμενη φορά? Η έστω μετά από 10 φορές να είναι πιο συνεργάσιμο

Nothing you would take... Everything you gave...

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι τα λεει ολα η ενοτητα που εβαλες την ερωτηση σου.Διαπαιδαγωγηση προς το παιδι.Ολα ξεκιναν απο το σπιτι.Λες στο παιδι τι επιτρεπεται και τι οχι,κι αν δεν συμμορφωθει πρεπει να γνωριζει οτι θα υπαρξουν συνεπειες.Δεν μπορει να κανουν παντα και παντου αυτο που θελουν.Και για μενα μερικες φορες ειναι πολυ ενοχλητικη αυτη η κατασταση και παρατηρω οτι οι γονεις δεν κανουν ουτε μια παρατηρηση στα παιδια τους.Εκει ειναι που μενω αναυδη!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι ετσι!!!δεν εχω βρει καποιο κολπο να μην φωναζει

μονο για λιγο πιανει να την αφησω να διαλεξει κατι και να το παρει στα χερακια της μεχρι να βαρεθει 5-10 λεπτα και να ψαξουμε για κατι αλλο!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγγελίνα#2, πρώτα απ'όλα μπράβο! :D

Αλλά θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο..

Δηλαδή, πας πρώτη φορά ΣΜ και φωνάζει θέλω αυτό και θέλω εκείνο και κλάμα!!!

Τί κάνεις? Τι του λες ώστε να μην το κάνει την επόμενη φορά? Η έστω μετά από 10 φορές να είναι πιο συνεργάσιμο

 

Τι να σου πω καλή μου...θα με πιστέψεις αν σου πω ότι στο ΣΜ ΠΟΤΕ δεν φώναξε έτσι όπως λες, ούτε έκλαψε για να του πάρω κάτι? Του λέω από την αρχή, η μανούλα δεν έχει πάρα πολλά λεφτά μαζί της, διάλεξε ΕΝΑ πράγμα για σένα...ένα κίντερ αυγό, ένα γιαουρτάκι...το παίρνουμε και τέλος! Και στα παιχνιδάδικα το ίδιο, χαζεύει και μου λέει, όταν θα πληρωθείς ή την άλλη φορα θα μου πάρεις εκείνο? Και μετά το ξεχνάει κιόλας, δεν είναι επίμονος γενικά με τέτοια πράγματα...

Να μην ακούγομαι κι ότι παινεύω το παιδί μου, την αλήθεια σας λέω πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη έχει δίδυμα: αγόρι κορίτσι.

 

Το κορίτσι στο τζάμπο χτυπιέται, το αγόρι κουλ (αν δεν βρει αυτό που θελει φεύγει με άδεια χέρια).

 

Γιατί; Ο Θεός ξέρει,,,

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αγγελίνα#2, πρώτα απ'όλα μπράβο! :D

Αλλά θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο..

Δηλαδή, πας πρώτη φορά ΣΜ και φωνάζει θέλω αυτό και θέλω εκείνο και κλάμα!!!

Τί κάνεις? Τι του λες ώστε να μην το κάνει την επόμενη φορά? Η έστω μετά από 10 φορές να είναι πιο συνεργάσιμο

 

Εχω βρε εγω ενα κολπο αλλα ειναι ακομη μικρη και πιανει τωρα αργοτερα θα δουμε. Μου λεει 'αρεσει αυτο, αρεσει εκεινο' τα τραβαει να τα κατεβασει ΟΛΑ. Ε, τις δινω ΟΤΙ θελει και τις λεω 'δες το αλλα οταν φυγουμε το αφηνουμε' οταν φτανουμε στον γκισε της λεω 'εχεις να διαλεξεις. Θα παρουμε ΕΝΑ πραγμα μονο. Θες αυτο ή εκεινο?' Διαλεγει αυτο που θελει αφηνω ολα τα αλλα και φευγουμε. Ουτε γατα ουτε ζημια. Ουτε κλαμματα εχουμε ουτε ιστοριες. Αργοτερα θα συνεχισω ετσι 'ΕΝΑ μπορεις να παρεις ΜΟΝΟ, τελος. Διαλεξε πιο' τωρα θα δουμε αν πρεπει να το διαμορφωσω λιγο διαφορετικα. Αλλα η ουσια μια θα παραμενει. Δες τα ολα, αλλα σπιτι θα παρεις ενα.....παντα......χωρις εξαιρεσεις.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

όλα ξεκινάνε από το σπίτι,πόσο υποκύπτουμε σε αυτά που θέλουν...

συνήθως ένα παιδί όπως κάνει στο ΣΜ κάνει και στο σπίτι του. χτυπιέται στο σπίτι για να του γίνουν τα χατήρια?τα ίδια και στο ΣΜ!!

η δική μου για την ώρα δεν κάνει τέτοια,της αρέσει να κοιτάζει και να βοηθάει να βάλουμε τα πράγματα στο καρότσι και μετά στο ταμείο.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

ουτε εμενα γκρινιαζουν στο σμ!!1-2 φορες μονο!!ηθελε σονει κ καλα κατι σοκολατακια μεσα σ'ενα κουτακι χρωματιστο!!!ο μεγαλος μου γιος!!!εκλαιγε αρκετα δυνατα κ του λεω θα παρουμε απο αλλο μαγαζι!!!!ε τελικα σταματησε,απο αλλο μαγαζι δεν πηραμε κ δεν το θυμοταν καν!!!βεβαια παντα πριν παμε οπουδηποτε τους λεω οτι δεν εχουμε πολλα λεφτα,θα παρει η μαμα τα ψωνια της να μαγειρεψει κ θα παρετε κ σεις κατι που σας αρεσει!!μονο ενα ομως για να μας φτασουν!!!εχουμε παει αρκετες φορες σε μαγαζια με παιχνιδια για να παρουμε δωρο σε αλλα παιδακια που εχουν γενεθλια κ φυσικα δεν μπορουμε καθε φορα να παιρνουμε κ στα 3 δικα μας παιδια!!ουτε μια φορα δεν εχουν πει θελω αυτο η' εκεινο!!παμε κ τους λεμε οτι σημερα θα ψωνισουμε για αλλο παιδακι που εχει γιορτουλα κ αλλη μερα που θα εχετε κ σεις θα παρουμε δικο σας!!απλα κοιτανε κ δεν μιλανε καθολου!!!απορω κ γω καμια φορα!!!:roll:

οπως ειπαν κ τα αλλα κοριτσια ολα ξεκινανε με την διαπαδαιγωγηση στο σπιτι!!θυμαμαι μονο την πρωτη φορα που εκλαψε για ακτι ο μεγαλος μου!δεν σταματησε,ουτε του πηρα αυτο που ζητουσε!μπηκαμε στο σπιτι κ του ειπα δεν σε ξαναπαιρνω σμ γιατι κλαις κ στεναχωρεις τη μαμα που σου ειπε δεν εχει πολλα λεφτα!!ε μου ειπε δεν το ξανακανω κ τελος!!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συνήθως τέτοιες απορίες έχουν γυναίκες που δεν έχουν παιδάκια, θειες που έχουν μεγαλώσει τα παιδάκια τους ή μαμάδες που αράζουν τα παιδάκια τους στις γιαγιάδες. Λέω συνήθως. Το τονίζω για να μην έχουμε παρεξηγήσεις . Τις ποιο πολλές φορές οπού μπορώ παίρνω το παιδάκι μου μαζί γιατί προτιμώ να το έχω μαζί μου και να μην είναι στο σπίτι με την γιαγιά για διάφορους λόγους αλλά και γιατί πιστεύω ότι το παιδί είναι πολύ καλύτερα με τους γονείς και όχι με την γιαγιά. Πολλές φορές πάω με το καρότσι στα μαγαζιά και μερικοί βρίζουν γιατί με το καρότσι τους κλείνουμε το δρόμο ,προσπαθώ δέκα ώρες να ανέβω δυο σκαλοπάτια με το καρότσι και κανένα γαϊδούρι δεν λέει να βοηθήσει . Η αντίδραση τους δεν είναι σας να βλέπουν μια μανά με το καροτσάκι σε μια χωρά που δεν έχει υποδομές , τέτοιες πολυτέλειες αλλά σας να βλέπουν ένα βόδι να τα κάνει στο δρόμο σαν να βλέπουν τέτοιο θέαμα αντιδρούν. Δυστυχώς μας λείπει η παιδία. Πολλές φορές στα μαγαζιά βλέπω παιδία να κάνουν χαμό αλλά δείχνω κατανόηση πολύ πολύ σπάνια θα απορήσω με την ανατρέφει του παιδιού στα μαγαζιά πιο πολλές φορές εκνευρίζομαι με την αγένεια στα μαγαζιά των ενήλικων.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές στα μαγαζιά βλέπω παιδία να κάνουν χαμό αλλά δείχνω κατανόηση πολύ πολύ σπάνια θα απορήσω με την ανατρέφει του παιδιού στα μαγαζιά πιο πολλές φορές εκνευρίζομαι με την αγένεια στα μαγαζιά των ενήλικων.

 

Και εγω το κανω ΜΕΤΑ που εκανα παιδι. Πριν με ενοχλουσε. Εννοω οτι μονο οταν κανεις παιδι καταλαβαινεις και τον χαμο τον προσπερνας. Αυτος που δεν εχει παιδι θα το δει οντως ως 'χαμο'.......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παιδάκια ακόμη αλλά είναι ένα ερώτημα που με βασανίζει..

Πάντα τα παιδάκια που συναντάω στο ΣΜ είναι ένας εφιάλτης!!

Οταν λέω σούπερ μάρκετ εννοώ και jumbo και όλα αυτά τα εντυπωσιακά που τα βλέπουν τα παιδάκια και γουρλώνουν τα ματάκια!

 

Υπάρχει τρόπος να μάθετε στα παιδιά να μην σηκώνουν τον κόσμο όταν βγαίνετε για ψώνια?

Υπάρχουν μάνες που το έχουν καταφέρει? ΠΩΣ???? :D

 

Τι ακριβώς εννοείς "να μην σηκώνουν τον κόσμο όταν βγαίνετε για ψώνια?"

Ρωτάω γιατί από προσωπική εμπειρία έχω περισσότερες "ανοχές" στην "φασαρία" των παιδιών τώρα που έχω παιδιά και κάποια πράγματα που μου φαίνονται φυσιολογικά εμένα ίσως κάποιους να τους ενοχλουν.

Π.χ τα δικά μου μιλάνε δυνατά, και αν είναι και τα δυο μαζί - χωρίς να κάνουν κάτι παράτυπο- μπορεί απλώς να ενθουσιάζονται με αυτά που βλέπουν να γελάνε να βγάζουν επιφωνήματα και γενικά να περνάνε ωραία και εγώ να "τα χαίρομαι" αλλά κάποιου άλλου να του φαίνεται ότι "σηκώνουν τον κόσμο".

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμησες τωρα??? Παω την προηγουμενη εβδομαδα στο μαγαζι του νονου του παιδιου μου μαζι με τον μικρο,μαγαζι με κοσμηματα, μπαινει μεσα ο μικρος χαιρεται που βλεπει τον νονο του και βγαζει μια τσιριδα και γυρνα η γραμματεας του χωρις να ξερει πια ειμαι και με κοιταει ενοχλημενη και με υφακι μαζεψε την σειρηνα και την κοιταω και της λεω μην φοβασαι δεν δαγκωνει αλλα και να σε δαγκωσει του εχω κανει αντιλυσσικο.

 

Μολις της ειπε το αφεντικο ειδες τον βαφτησιμιο μου τι κουκλος που ειναι, προσπαθουσε να τα μαζεψει και θυμηθηκε την ευγενεια της.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΑΙΔΙΑ ειναι .. ΟΧΙ μπιμπελα ...

νορμαλ ειναι να κανουνε και λιγακι φασαρια..

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites

ναι αμα δεν εχεις παιδια σου φαινεται χαμος ολο αυτο!!!αν εχεις δεν το καταλαβαινεις καν!!ακουστε τι επαθα εγω!!

πριν καμια 10 αρια μερες πηγα να δωσω για διπλωμα!!εκει ηρθαν κ αλλοι 7 μαθητες απ'τη σχολη να δωσουν!!!ε μαζευτηκαμε ολοι μαζι σ'ενα σημειο κ ακριβως απενατι ειχα αφησει τον αντρα μου με τα παιδια στις κουνιες να περιμενουν να δωσω!!!!

ε καποια στιγμη τα απιδα φωναζαν κ γελουσαν απ'τη χαρα τους εκει στις κουνιες κ πεταγεται μια κοπελα που θα εδινε κ αυτη κ λεει:<<αχου δεν μπορω...με ενοχλουν απιστευτα αυτα τα παιδα στις κουνιες...τι φασαρια που κανουν...δεν μπορω να συγκεντρωθω>>!!καλα εννοειται οτι ειχε κ αυτο το χαριτωμενο ξινισμενο υφος!!χαμογελασα κ της λεω τα δικα μου παιδια ειναι στις κουνιες!!ηθελα να δω τι θα πει!!!κ μου λεει <<ε καλα οποια κ να ηταν ξερεις σου αποσπουν την προσοχη..δεν ηθελα να σε προσβαλλω>>!!καλα δεν το συνεχισα κ ετσι οπως ηταν αγχωμενη φανταζομαι πως το εννοουσε!!!!εγω παλι εχω συνηθισει αυτες τις τσιριδες κ μου φαινονται φυσιολογικες!!!!:Pαλλα να πω την αληθεια κ πριν κανω παιδια δεν με ενοχλουσε η φασαρια!ισα ισα τα χαιορμουν που επιαζαν κ εκαναν χαριτωμενιες!!παιδακια ειναι πια...οχι στρατιωτακια!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παιδάκια ακόμη αλλά είναι ένα ερώτημα που με βασανίζει..

Πάντα τα παιδάκια που συναντάω στο ΣΜ είναι ένας εφιάλτης!!

Οταν λέω σούπερ μάρκετ εννοώ και jumbo και όλα αυτά τα εντυπωσιακά που τα βλέπουν τα παιδάκια και γουρλώνουν τα ματάκια!

 

Υπάρχει τρόπος να μάθετε στα παιδιά να μην σηκώνουν τον κόσμο όταν βγαίνετε για ψώνια?

Υπάρχουν μάνες που το έχουν καταφέρει? ΠΩΣ???? :D

 

καλή μου itsme με το καλό θα την κάνουμε αυτή την κουβέντα σε κανα 2 χρόνακια τότε ελπίζω να μπορέσεις να μας διαφωτίσεις εσύ με ποιό τρόπο να το κάνουμε αν και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό γιατί η μικρή μου δεν μου κάνει κόλπα ακόμα εκτός ίσως από το να με "βοηθάει" στα ψώνια :)

 

Δεν κατάλαβα όμως γιατί τέτοια φρίκη και εφιάλτη στο σμ άν θές παίρνεις το παιδί σου αν δεν θες βρίσκεις άλλους τρόπους π.χ online αγορές σε σουπερ μαρκέτ και καταστήματα παιχνιδιών....... εφόσον σε ενοχλεί τόσο ο θόρυβος σε άλλους μας αρέσει κιόλα κάνει τζερτελέ :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα πήγαμε σε μια καφετερία μη καπνιστών , άλλο θέμα και αυτό, με ένα άλλο ζευγάρι με τα παιδιά. [εκεί μαζεύονται συνήθως οικογένειες με παιδάκια γιατί δεν καπνίζει κανένας στον χώρο αυτό]τα παιδιά μας έπαιζαν πολύ ήσυχα σε σημείο να ξεχνούσαμε στιγμές ότι έχουμε τα παιδιά μαζί μας . Τραγικό λάθος έπρεπε το παιδί να το αφήσω στην γιαγιά και να πάω σε όποια καφετέρια μου αρέσει να απολαύσω τον καφέ μου. Κάποια στιγμή τα παιδιά βρέθηκαν στο διάδρομο μαζί με το γκαρσόν και τον δίσκο και τον εμπόδισαν τα παιδιά στην δουλειά του. Μονό που δεν τα δάγκωσε. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό του μέχρι ένα σημείο, αλλά μέχρι εκεί. Τονίζω για παιδία αρνάκια [έτυχε την συγκεκριμένη μέρα γιατί δεν μπορώ να πω γενικά είναι αρνάκια ]Πήραμε τα παιδία και φύγαμε για κάνει την δουλεία του και του το είπαμε γιατί φεύγουμε και έμεινε κάγκελο .Τελικά ποιος ήταν αγενής τα παιδία ,εμείς ή το γκαρσόν?

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντα με ενοχλούσε η υπερβολική φασαρία από παιδιά,ακόμα και τώρα...

το θέμα είναι όχι απλά μια γκρίνια του παιδιού για κάτι που θέλει...

έχω δει πολλές φορές παιδάκια να πετάνε τα πράγματα από τα ράφια,να παίζουν κυνηγητό στους διαδρόμους και άλλα πολλά...

και η μαμά ατάραχη!!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντα με ενοχλούσε η υπερβολική φασαρία από παιδιά,ακόμα και τώρα...

το θέμα είναι όχι απλά μια γκρίνια του παιδιού για κάτι που θέλει...

έχω δει πολλές φορές παιδάκια να πετάνε τα πράγματα από τα ράφια,να παίζουν κυνηγητό στους διαδρόμους και άλλα πολλά...

και η μαμά ατάραχη!!!

 

 

 

αλλο αυτο και αλλο το φυσιολογικο ενα παιδακι να χαιρετε που παει καπου...παω με τη μεγαλη στα τζαμπο να κανουμε καταθεση μετα απο πολυ καιρο να ψωνισουμε για το παιδικο...και μολις βλεπει το καροτσι αρχιζει γουαου σουπερ και σαν τσιριδω που ειναι ε τσιριζε λιγο και χοροπηδαγε...ε την κοιταξε μια πωλητρια και σταυροκοπηθηκε με ενα βλεμα τι ειναι αυτο το βλαμενο....μουρθε να της χωσω μια...της λεω τιεγινε κοπελια???πρωτη φορα βλεπεις χαρουμενο παιδακι???μαλλον δεν ησουνα εσυ οπτε για αυτο κανεις ετσι ε???καγκελο η κοπελια και μαζευτηκε...'

 

οσο για το σουπερ και αυτα...αμα τα παιρνεις απο την αρχη μαζι και δε τα κλεεινεις μεσα και απλα τους μαθαινεις ορια κλπ οπως ειπανε παραπανω δεν εχει προβλημα...η μεγαλη ξερει οτι παμε και παιρνουμε αυταπου γραφει το χαρτι τελος...αμα θελει κατι και δε μοπρω να της το παρω δε κλαιει ουτε φωναζει...επισης αν πχ θελει ενα παιχχνιδι πανακριβο της λεω με τα λεφτα που θα δωσουμε με αυτο το παιχνιδι παιρνουμε πχ 3 περιοδικα και 4 βιβλια...αναλογα το τι της αρεσει και μπορει να συγκρινει...οποτε οχι μαμα δε θελω να το παρω....;)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τα ουρλιαχτα, τα ποδοβολητά και το ρίξιμο πραγμάτων από τα ράφια με ενοχλεί, καταλαβαίνω τι λέει η itsme. Δεν μιλάμε για κούνιες και δημόσιους χώρους, εννοείται, αυτό έλειπε. Μόνο που δεν στραβοκοιτάω ποτέ τα παιδιά. Κοιτάζω να τελειώνω τη δουλειά μου μια ώρα αρχύτερα και να φύγω. Ούτε και τους γονείς κατακρίνω συνήθως. Μήπως σε αυτούς αρέσει αυτή η κατάσταση? Κι αν αδιαφορούν, πιστεύω ότι το κάνουν γιατί δεν μπορούν να την ελέγξουν. Τώρα το γιατί δεν μπορούν κι αν θα έπρεπε να μπορούν να την ελέγξουν...είναι ένα άλλο ζήτημα και θα πάει αλλού η κουβέντα. Εν ολίγοις, εμένα με ενδιαφέρει τα δικά μου παιδιά να μη φέρονται έτσι. Σε κάθε περίπτωση πάντως, είτε τα δικά μου δημιουργήσουν πρόβλημα είτε των άλλων, η αντίδρασή μου είναι η ίδια: σηκώνομαι και φεύγω.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα παντως αν εβαζε τα κλαματα και τις φωνες και χτυπιοτανε μονο και μονο για να παρουν κατι απλα θα τις παρω σηκωτες και θα φυγω....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντα με ενοχλούσε η υπερβολική φασαρία από παιδιά,ακόμα και τώρα...

το θέμα είναι όχι απλά μια γκρίνια του παιδιού για κάτι που θέλει...

έχω δει πολλές φορές παιδάκια να πετάνε τα πράγματα από τα ράφια,να παίζουν κυνηγητό στους διαδρόμους και άλλα πολλά...

και η μαμά ατάραχη!!!

 

Μηπως ειναι εκπαιδευτικός η κυρια μαμα ???

 

Γιατι και εγω πια(μετά απο τοσα χρονια στην ταξη μεσα και μετα την δικη μου κορη..)....δεν αντιδρω ειμαι αταραχη.... δεν μπορεις να φανταστεις τι φασαρια κανουν 23 "πρωτάκια"

Παιδια ειναι φασαρια θα κανουν....ταραχη και χαος θα προκαλεσουν!!!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΟΔΙΝΑ......να τα βαζουμε σε μια γωνια και να τους λεμε να φερονται ως ενηλικες...

Ειναι ΠΑΙΔΙΑ....

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ειναι εκπαιδευτικός η κυρια μαμα ???

 

Γιατι και εγω πια(μετά απο τοσα χρονια στην ταξη μεσα και μετα την δικη μου κορη..)....δεν αντιδρω ειμαι αταραχη.... δεν μπορεις να φανταστεις τι φασαρια κανουν 23 "πρωτάκια"

Παιδια ειναι φασαρια θα κανουν....ταραχη και χαος θα προκαλεσουν!!!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΟΔΙΝΑ......να τα βαζουμε σε μια γωνια και να τους λεμε να φερονται ως ενηλικες...

Ειναι ΠΑΙΔΙΑ....

 

σε συνέχεια του αγαπητού καλαμαρακίου, το να πάθει υστερία και η μαμά μαζί με τα παιδιά (όπως γλαφυρότατα περιέγραψε αντίστοιχο περιστατικό η φίλη αλκυον) πως ακριβώς θα βοηθούσε;

 

το να περιμένουμε από παιδιά να συμπεριφερθούν ως σόφρωνες ενήλικες (που ξέρω μερικούς που κάνουν χειρότερα...τεσπά) νομίζω ότι είναι εξωπραγματικό...

αν το παιδί έχει γαλουχηθεί με ηρεμία και "διάλογο" ακόμα και από μωρό, τότε και η "κοινωνική" του συμπεριφορά θα είναι αντίστοιχη.

 

πάντως αγαπητή itsme, όταν εγώ ήμουν έγκυος στην εβδομάδα σου, το τελευταίο που με ενδιέφερε ήταν αν το ταλιμπανάκι θα με έκανε ρεζίλι στο σμ :mrgreen:

 

να στο φέρει γερό η Παναγιά και όλα τα άλλα θα τα βρείτε στην πορεία :wink:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...