Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εκπαιδευτηρια Γειτονα-νηπιαγωγειο


Recommended Posts

Καλησπερα,

υπαρχει καποιος γονιος που να εχει στειλει το παιδι του σε αυτο το νηπιο? τα εκπαιδευτηρια βρισκονται στη Βαρη, σε αυτα αναφερομαι αν και γνωριζω οτι υπαρχει και παιδικος σταθμος καπου στη Γλυφαδα που ακομη και απο αυτον αν ξερουμε κατι θα ηθελα να το ξερω μιας και θα ειναι της ιδιας φιλοσοφιας.

Ειναι απο τα γνωστα σχολεια που υποσχονται πολλα (προετοιμαζομαι για ραντεβου να δουμε και το οικονομικο βεβαια). Η ανησυχια μου ομως ειναι μηπως στα τοσα παιδακια που θα φοιτουν εκει (μιλαμε για μεγαλο σχολειο) ειναι καπως φασον η κατασταση και δεν υπαρχει τοσο το "οικογενειακο" στοιχειο.

Μπορει καποιος που γνωριζει εκ των εσω να μου πει τι γνωμη του?ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημέρα havana.

δεν έχω ίδια άποψη βεβαια, αλλά η κουμπάρα μου στέλνει εκεί τον γιό της και είναι απολύτως ευχαριστημένη. Αντιθέτως με αυτό που φοβάσαι, μου λέει ότι λόγω του μικρού αριθμού σε κάθε τάξη (στο νήπιο έχουν 3 τάξεις) γίνεται "οικογενειακή" δουλειά, με την έννοια ότι είναι κοντά στα παιδιά οι δασκάλες.

Γενικά δεν μου έχει εκφράσει ποτέ παράπονο παρόλο που τα ψειρίζει πολύ η κουμπάρα μου, παρά μονο για το οικονομικό θέμα καθώς δεν αποδέχονται μηνιαίο διακανονισμό και το ποσό φτάνει στα 7500 ευρώ ετήσίως στο νήπιο.

Ουδέποτε έχει εκφραστεί αρνητικά για τις δασκάλες ή για το είδος της εκπαίδευσης που παρεχει το σχολείο, αντιθετα, είναι ενθουσιασμένη και σκέφτεται από του χρόνου να συνεχέισει στο δημοτικό.

Δεν ξέρω αν σε βοηθάω, αν θέλεις, μπορώ να ρωτήσω και άλλες λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

O Γείτονας φέτος με τις ανακατατάξεις που έγιναν στα ιδιωτικά νηπιαγωγεία (πολλά δεν πήραν άδεια και οι γονείς αναγκάστηκαν να πάνε σε άλλα σχολεία από αυτά που είχαν αρχικά γράψει τα παιδιά τους για να πάνε στο νηπιαγωγείο φέτος) έχει 7 τμήματα νηπίου. Φαίνεται αυτό για οικογενειακό περιβάλλον??? :?

Οσο για τα 7500 .... τι να πω... γιαπωνέζικα μαθαίνουν τα νηπιάκια??? Υπερβολικό μου φαίνεται το ποσόν... αλλά και πάλι ο καθένας τα υπολογίζει αλλιώς και σύμφωνα με τις δικές του δυνατότητες...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Τα εφτα τμηματα δεν ειναι κακό απο τη στιγμη που ο αριθμος σε καθε τμημα παραμενει μικρος..

Τα 7500 € αντισοιχουν σε 830 € :shock: το μηνα δεδομενου οτι το νηπιαγωγειο λειτουργει 9 μηνες οπως και τα δημοτικα.

Και μου φαινεται παρα πολυ κουλο.. ας παρει καποιος να ρωτησει..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δώρα ξέρεις και ξέρω ότι τα ιδιωτικά έχουν από το νόμο περιθώριο 25 παιδιών ανα τάξη +5%, δλδ φτάνουν τα 30. Λες να μην τα φτάνουν?? :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ενταξει για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους ακομη και δια του 12 να το διαιρεσεις βγαινει 625 ευρω το μηνα, δηλαδη σχεδον τα διπλα απο καποιον αλλο ιδιωτικο παιδικο! ναι ειναι παρα παρα πολλα χρηματα για τα οποια ναι μεν μπορει το σχολειο να κανει τρελο προγραμμα αλλα και παλι ειναι πολλα..

:roll:

Απο την αλλη πλευρα ειδα στο site τους οτι εχουν τις απιστευτες εγκαταστασεις (εχουν και κολυμβητηριο μου μου ειπε μια αλλη γνωστη και διαφορα αλλα, μου ειπε επισης οτι φορανε υποχρεωτικα ολα μια φορμα του σχολειου πραγμα που δε ξερω αν ειναι καλο ή κακο :idea: ), ωστοσο εαν ειναι να δωσω τοσα χρηματα το μηνα δηλαδη ενα μισθο σχεδον θα ηθελα το τμημα να εχει μεχρι 8-10 παιδακια το πολυ. Για 25 παιδακια (εαν ισχυει βεβαια) και γιαπωνεζικα να τους μαθαιναν ε δεν αξιζει...

Το μονο πραγμα που θεωρω οτι δε θα μπορεσω ευκολα να βρω σε παιδικο ειναι ακριβως αυτη η ζεστη επαφη. Το πραγματικο ενδιαφερον που για να μπορεσει η δασκαλα να το δειξει περα απο σπουδες, εμπειρια και αγαπη για αυτο που κανει χρειαζεται ενα μικρο τμημα. Αν κανω καπου λαθος ας με διαφωτισουν οι παιδαγωγοι του forum..

 

οταν θα βρω το χρονο να παω απο κει για να κανω ενα ραντεβου θα σας ξαναγραψω γιατι ειμαι σιγουρη οτι εστω και απο περιεργεια θα θελατε να μαθαιτε πως δικαιολογουνται ως διδακτρα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και πάλι havana.

Να σου πω πως δικαιολογουν τα δίδακτρα και μετά εσύ αποφασίζεις αν αξίζεις ή όχι.

Πριν όμως, να πω πως στην κουμπάρα μου δεν κάνουν διακανονισμό, τα χρήματα τα καταβάλλει σε 2 - 3 δόσεις, όχι μηνιαία, οπότε εμένα τουλάχιστον, μου φαίνονται πάρα πολλά για την τσέπη μου. Στην δική σου περίπτωση βέβαια, εσύ κρίνεις.

 

Επί του προκείμενου, κάνουν στα 5χρονα (που είναι ο γιος της κουμπάρας μου) μουσικοκινητική, υποχρεωτική κολύμβηση, κάτι άλλο που έχει σχέση με την γυμναστική αλλά δεν είναι μουσικοκινητική-δεν θυμάμαι πως λέγεται, αγγλικά κάθε μέρα κλπ.

Το φαγητό είναι έξτρα για αυτό η κουμπάρα μου το βάζει από το σπίτι.

Επίσης τα χρήματα είναι κατά τι παραπάνω από τα 7500 ευρώ (!!!) που έγραψα παραπάνω μαζί με το σχολικό.

 

Δεν ξέρω εμένα μου φαίνεται πολύ πιεστικό το υποχρεωτικό τους πρόγραμμα για ένα 4χρονο που καλά καλά δεν ξέερι να μιλά την μητρική του γλώσσα, αλλά πάλι εσύ που ρωτάς,είσαι αυτή που θα κρίνει αν αξίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας Voula2 σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια.

 

Δε μπορω να καταλαβω γιατι σε καποιους παιδικους γινεται αυτο, που εξυπηρετει το να καταβαλλονται τα διδακτρα εφαπαξ ή σε λιγες δοσεις?

Δε πιστευω οτι υπαρχει οικογενεια που να την εξυπηρετει περισσοτερο αυτος ο τροπος εξοφλησης απο το να γινεται η καταβολη σε ισοποσες μηνιαιες δοσεις.. πραγματικα το εχω ακουσει και απο αλλου και μου εχει κανει εντυπωση :roll:

Μηπως γνωριζει καποιος?

Και επισης να ρωτησω εαν καποιος ξερει τα 7 τμηματα που εχουν δημιουργηθει στο νηπιο απο ποσα παιδια αποτελουνται????

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εισαστε σιγουροι οτι τα διδακτρα ειναι τοσα? Ακουγεται εξοπραγματικο το ποσο.. και δεν προσφερει και φαγητο??? :shock:

Παρε βρε χαβανα να ρωτησεις.. Μηπως σου λεει αρλουμπες η κουμπαρα σου Βουλα?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

dora όχι, τα δίδακτρα είναι τόσα γιατί πρόκειται για παλιό εκπαιδευτήριο των νοτίων προαστίων και χτυπάνε όσο θέλουν.

Μην σου κάνει εντπωση το θέμα των διδάκτρων, αν πας σε αρσάκειο / κολλέγιο/ τα βρετανικά σχολεία κλπ, θα δεις ακόμη πιο τρελλές τιμές.

Επίσης μπορείς να το διαπιστώσεις και από τον ιστότοπο του υπ. ανάπτυξης.

 

 

havana δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό να μην επιτρέπουν τμηματική πληρωμή. Προφανώς αυτοί που πληρώνουν δεν έχουν ανάγκη. :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σας φαίνονται πολλά ε?! :lol: Αμ, τόσα είναι!

 

Η φίλη μου στέλνει εκεί τον γιο της από το νήπιο και τώρα πάει στην 6η δημοτικού. Τώρα, τώρα που μιλάμε δίνει 1700 ευρώ μήνα παρά μήνα...! Είναι πολλά γιατρέ μου??! :lol: Μάλλον ε? Και αυτά είναι τα δίδακτρα. Όλα τα άλλα είναι επιπλέον (φαγητό, σχολικό, φόρμες κλπ.).

 

Αλλά όπως μου έχει πει σε άπειρες συζητήσεις κάνουν δουλειά, δεν κοροϊδεύουν. Φανταστείτε πως τέλη Σεπτέμβρη τα παιδιά αυτά ήδη κάνουν διαγωνίσματα ενώ τα παιδάκια στα δημόσια δεν έχουν καν πάρει όλα τους τα βιβλια! :(

 

Οι εγκαταστάσεις δε είναι απίστευτες. Στον νήπιο δε (έχει δικό του κτίριο) έχει παντού γκαζόν και... παπάκια, κατσικούλα και άλλα ζώα (δεν κάνω πλάκα... :lol: ).

 

Άμα έχεις το χρήμα.... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Στο Γειτονα πηγαινε η ανιψια μου απο το προνηπιο κ εφυγε στο δημοτικο βασικα λογω του οικονομικου. Ειναι πραγματι πολυ ακριβο σχολειο, αλλα εμεις μειναμε απολυτα ευχαριστημενοι. Ειναι καταρχας ενα πολυ καλα οργανωμενο σχολειο που αισθανεσαι ασφαλεια να αφηνεις το παιδι σου. Σε ενημερωνουν για τα παντα, εχει πολυ καλο φαγητο κ εχει αρκετες δραστηριοτητες. Επισης μαθαινουν μεσα απο το παιχνιδι παρα πολλα πραγματα. Παλι τη στελνουμε σε ιδιωτικο, το οποιο θεωρειται κ αυτο αρκετα καλο, αλλα η διαφορα ειναι εμφανης.

Αποψη μου, οποιος εχει τα λεφτα κ το life style του παει με αυτο των υπολοιπων στο σχολειο να το προτιμησει. Σα σχολειο ειναι παρα πολυ καλο, με φανταστικες εγκαταστασεις που δε θα βρεις αλλου, αλλα πολυ γονεις να ξερεις οτι ειναι νεοπλουτε κ το φωναζουν απο μακρυα. Αυτο θα ελεγα ειναι κ απο τα αρνητικα του σχολειου αυτου..

Link to comment
Share on other sites

Για σασ....εγω πηγα γυμνασιο και 1τη λυκειου στον γειτονα, 2 πραγματα θα σου πω..

1τον εχει καταπλητικουσ καθηγητεσ,υψιλο επιπεδο σπουδων, προσωπηκη επαιδευση και προσοχη σε καθε παιδακι... ειναι το περιβαλλον τελειο, δραστηριοτητεσ υπεροχεσ κλπ..

 

..και γενικα ειναι σουπερ...

 

αλλα..

 

τα παιδια ειναι η καταστροφη.Ολα πλουσιοπαιδα 90% κακομαθημενα ..τυπου..ολα ειναι δικα μου... εγω εγω...ειμαι το κεντρο του κοσμου... το οποιο στο νηπιο δεν νομιζω να το αντιληφθειτε και πολυ...αλλα οοοσο περνανε τα χρονια...

 

το παιδακι σασ η θα γινει ενα απο αυτα..η θα ειναι δυστυχισμενο που θα κρινεται (παντα απο τα παιδια) με βαση του τι φοραει...και του τι δουλεια κανει ο μπαμπασ του...

 

...εκπαιδευτικα ειναι α επιπεδου..πραγματικα...

 

αλλα ψυχολογικα-κοινωνικα....χμ.μμμμμ...

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες

εγώ από νήπιο μέχρι και 3η λυκείου πήγαινα σε ιδιωτικά σχολεία (ζηρίση και αμερ. κολλέγιο αγ. παρασκευή).

η κόρη μου, να 'ναι καλά, θα πάει σε δημόσιο σχολείο.

γιατί; αφ' ενός το οικονομικό. τα ιδιωτικά έχουν πάει στα ύψη.

αφ' ετέρου; τόσες ώρες... να φέυγει το μωρό από τα ξημερώματα, να κάνει μια ώρα τουλάχιστον να φτάσει στο σχολείο, να έχει 7ωρο καθημερινά και μετά να γυρίζει στις 3-4 η ώρα και ΑΔΙΑΒΑΣΤΗ; να ήταν τουλάχιστον διαβασμένα, δεν θα είχα πρόβλημα. τι άλλο εξωσχολικό να κάνει αυτό το παιδί; με τι κουράγιο;

άααααλλες εποχές οι δικές μας. κι εγώ γύριζα 3,4-5, είμασταν αλλα παιδιά εμείς. πιο σκληραγωγημένα. αντέχαμε μετά το σχολείο να πάμε γαλλικά στο φροντιστήριο ή μαθήματα πιάνο ή μπαλέτο που έκανα εγώ και προλαβάιναμε να διαβάσουμε. τώρα τα παιδιά (θα έλεγα οι γονείς...) δεν το κάνουν.

τα λυπάμαι που τα βλέπω να κοιμούνται μέσα στα σχολικά λεοφωρεία είτε το πρωί είτε το μεσημέρι.

τα παιδιά έχουν ανάγκη και την τηλεόραση και το παιχνίδι και τη χαλάρωση.

βέβαια οι συνθήκες ζωής έχουν αλλάξει. και οι γονείς λύπουνε πολλές ώρες από το σπίτι. οπότε αναγκαστικά σε κάποιες περιπτώσεις πάνε τα παιδιά σε ιδιωτικά σχολεία.

κάποια σοφή, κατα τη γνώμη μου, γιαγιά έλεγε. "το καλύτερο σχολείο είναι αυτό δίπλα στο σπίτι σου".

ναι! τα δημόσια έχουν γεμίσει ξένους (σιγα σιγα και τα ιδιωτικα). ναι! μπορεί να πέσεις σε άθλιο παιδαγωγό. υπάρχουν αυτοί και άλλοι πολλοί αστάθμητοι παράγοντες. τα ζυγίζεις...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...