Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιπίλισμα δακτύλου


bebimaster

Recommended Posts

Το μωράκι μου μέχρι πριν 10 μέρες υπέφερε από κολικούς το βράδυ (8 με 11). Τις τελευταίες 10 μέρες σταμάτησαν (ευτυχώς!!!) αλλά ανακάλυψε τον αντίχειρά της και τον πιπιλάει όταν πεινάει και όταν θέλει να κοιμηθεί. Δοκίμασα πολλές φορές να της δώσω πιπίλα (δοκιμάσαμε όλες τις μάρκες) αλλά την πετάει με την γλωσσίτσα της αφού διαμαρτυρηθεί με κλάμα. Όπότε έχω καμία εβδομάδα τώρα που την αφήνω να το πιπιλίζει. Κάνω καλά; Δεν έχω ενημερώσει και την παιδίατρο.

line_flow_rose_beg_minie_time_1212638400_text_e720eaeff5eaebdff4f3e120ece1f220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμενα πιπιλουσε το δαχτυλο οταν πεινουσε κι οταν νυσταζε. Πιπιλα δεν επιασε ποτε. Το πιπιλισμα το εκοψε 12 μηνων. Αστο παιδι, καπως πρεπει να παρηγορηθει...Βρισκουν ανακουφιση στο πιπιλισμα και γλιτωνεις και τον νταλκα της πιπιλας... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τι το κακό κάνει το παιδί, μια χαρά ασχολείται με το δάχτυλό του. Γιατί να την μάθεις με πιπίλα είναι κάτι χρήσιμο; Άστο όπως κάνει και πέτα τις πιπίλες. Εγώ

στην κόρη μου δεν πρόκειται να της βάλω πιπίλα ούτε για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

αντίστοιχο θέμα υπάρχει επίσης και εδω

 

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=207&start=0

 

το θέμα κλειδώνεται για να συνεχιστεί η συζήτηση στο προυπάρχον λινκ

Παρακαλούμε πριν την δημοσιευση νέων θεμάτων αναζητήστε την ύπαρξη ίδιων θεμάτων στην παρούσα ή στις προηγουμενες σελίδες της κατηγορίας

 

Με το να είναι συγκεντρωμένες οι δημοσιεύσεις ερωταπαντήσεων ίδιας θεματολογίας, βοηθάτε τα επόμενα μέλη/αναγνώστες στο να βρούν όλες τις πληροφορίες μαζεμένες και με μεγαλύτερη ευκολία.

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Το μωράκι μου ανακάλυψε τον αντίχειρά της και τον βάζει στο στόμα αρκετά συχνά πλέον...:? Της βάζω πιπίλα, αλλά τη φτύνει και βάζει τον αντίχειρα... Δεν ξέρω τι να κάνω... Δεν είχα τέτοιο θέμα ποτέ με την μεγαλύτερή μου κόρη...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το μωράκι μου ανακάλυψε τον αντίχειρά της και τον βάζει στο στόμα αρκετά συχνά πλέον...:? Της βάζω πιπίλα, αλλά τη φτύνει και βάζει τον αντίχειρα... Δεν ξέρω τι να κάνω... Δεν είχα τέτοιο θέμα ποτέ με την μεγαλύτερή μου κόρη...

 

Ακριβώς έτσι ξεκίνησαν τα π΄ραγματα και για μας στην ίδια περίπου ηλικια και μέχι σήμερα δεν έχει το έχει κόψει. Πιστεύω δε οτι δεν πρόκειται να το κάνει σύντομα. Εγώ αγόρασα 10 διαφορετικά είδη πιπίλας και καθόμουν απο πάνω της αρκετές ώρες προσπαθώντας να της βγάζω το δάχτυλο κα ι να βάζω την πιπίλα. Τελικά δεν κατάφερα τίποτα κα ι την άφησα να το πιπιλά. Σκέφτομα ι οτι μάλλον δεν θα γλιτώσουμε τα σιδεράκια αλλά ευτυχώς υπάρχουν και αυτά!!! Επίσης προσπάθησα να σκεφτώ για ποιούς λόγους το κάνει και αν είναι απο ανασφάλεια ή κα΄τι άλλο αλλά δεν μπορώ να πω οτι έχω καταλήξει σε κα΄τι.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή πήρε πιπίλα από την αρχή και την έχει ακόμη.

Η μεγάλη παράτησε την πιπίλα όταν ήταν περίπου 5-6 μηνών και πιπίλιζε τον αντίχειρα.

Στεναχωριόμουν πολύ,γιατί όσο μεγάλωνε το έκανε όλο και πιο συχνά και ειδικά όταν έπαιρνε και ένα μαϊμουδάκι που αγαπάει πολύ,δηλαδή ο συνδιασμός μαίμουδάκι-δάχτυλο ήταν αναπόφευκτος.Όσες φορές προσπάθησα να της δώσω πιπίλα την έφτυνε.

Που και που βλέποντας την αδερφή της έπαιρνε μια πιπίλα αλλά για πολύ λίγο.Μια μέρα ο άντρας μου πρότεινε λίγο πριν κοιμηθεί και αφού είχε βάλει το δάχτυλο στο στόμα να της το τραβήξουμε και να της βάλουμε πιπίλα.Κατά περίεργο τρόπο την πήρε(ενώ παρόμοιες προσπάθειες μέχρι τότε είχαν αποτύχει).Αυτό έγινε σε ηλικία 15-16 μηνών.Από τότε έχει την πιπίλα της και την ψάχνει κιόλας όταν δεν τη βρίσκει,αλλά το βράδυ αν δεν μπορέσει να τη βρει θα πιπιλήσει το δάχτυλο.

Πιστεύω ότι βοήθησε το ότι έβλεπε την αδερφή της με πιπίλα και ζήλεψε.

Δεν ξέρω βέβαια τί θα γίνει όταν θα προσπαθήσουμε να της κόψουμε την πιπίλα...:?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η παιδίατρος μου είπε να της φορέσω γαντάκι, αλλά νιώθω οτι θα την έχω δεσμευμένη... Δεν βλέπω όμως τι άλλο θα μπορούσα να κάνω σε αυτή την ηλικία... Όσο και να την διακόπτω εκείνη το ξανακάνει και η πιπίλα της πέφτει συνέχεια.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μου είπε να της φορέσω γαντάκι, αλλά νιώθω οτι θα την έχω δεσμευμένη... Δεν βλέπω όμως τι άλλο θα μπορούσα να κάνω σε αυτή την ηλικία... Όσο και να την διακόπτω εκείνη το ξανακάνει και η πιπίλα της πέφτει συνέχεια.

 

 

Είχαμε το ίδιο θέμα για πλύ καιρό με το δάχτυλο μέχρι που άνοιξε και θα έπρεπε να αποφύγουμε τυχόν μόλυνση στο μέλλον (μας είπε ο δερματολόγος). Δεν συμφωνώ με τα γάντια γιατί θα τσατίζεται περισσότερο και εάν πιπιλάει με το γάντι θα μουσκεύει το δάχτυλο, δεν θα αερίζεται και ίσως γίνει πληγή με τον καιρό. Η γνώμη μου είναι να επιμένεις με την πιπίλα. Εγώ της έβγαζα το δάχτυλο όταν κοιμόταν και της έβαζα την πιπίλα, ξανά και ξανά και ξανά, ώσπου στο τέλος τη συνίθισε. Πλησιάζουμε τα 2 χρ και ακόμη έχει την πιπίλα πολλές ώρες στο στόμα. Πιστεύω ότι θα κοπεί πιο εύκολα από το δάχτυλο όμως. 'Ιδωμεν...

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ευχαριστώ πολύ για τα Links. Τα διάβασα, ωστόσο ανησυχώ για το θέμα των δοντιών. Είναι μια συνήθεια που κόβεται δύσκολα και φοβάμαι οτι τελικά η μακροχρόνια "χρήση" θα προκαλέσει και πρόβλημα στα δόντια. Η παιδίατρος είναι κατηγορηματική ότι πρέπει να της το κόψω. Σε αυτή την ηλικία βέβαια δεν κόβεται... Προσπαθώ να της αποσπώ την προσοχή και της δίνω πιπίλα ή πανάκια ή παιχνιδάκια μαλακά. Τη νύχτα όμως? Η αλήθεια είναι ότι κοιμάται καλύτερα αφού αυτοπαρηγορείται εάν τυχόν ξυπνήσει.:D

Ελπίζω να το κόψει μόνη της οπως λέει το άρθρο.

Όσο για τα γαντάκια και εμένα μου φαίνεται ότι θα την εκνευρίσω. Δεν ξέρω τι να κάνω...

Η μεγαλύτερη κόρη μου, ευτυχώς ποτέ δεν έβαζε αντίχειρα, αλλά ούτε και πιπίλα!

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

O δικός μας γιατρός μας έδωσε το ελεύθερο για το πιπίλιμα του δακτύλου ;) - και η αλήθεια είναι ότι τώρα που κοντεύει 19 μήνες το έχει περιορίσει πολύ από μόνη της, συνήθως μόνο όταν ξαπλώνει να κοιμηθεί... Άλλωστε φαίνεται ότι πρόβλημα με τα δόντια υπάρχει μετά τα 4-5 χρόνια. Εγώ πιό πολύ θα ανησυχούσα μην γίνει το παιδί μου νευρωτικό στερώντας του κάτι που του είναι φυσικό και απαραίτητο παρά για τα δόντια... :roll:

Link to comment
Share on other sites

emeis guro sto 3 mino episis analkalipsame to daxtylaki maS...1H bdomada me gantia: evgaze to daxtylo pou thele apo to ganti k to pipilouse krifa......molis th pername eidisi ths xanavazame to ganti k ths vazame pipila...meta apo 1-2 Vdomades mallon to xehase!!!! TWRA to vazei ama tyxei gia ligo to masaei k to xanavgazei!!!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

Εμάς ο παιδίατρος μας είχε πει καλύτερα να επιμείνουμε με την πιπίλα. Η πιπίλα, μου είπε κόβεται πιο εύκολα απο το δάκτυλο.

Οπότε προσπαθήστε την πιπίλα ή αφήστε τα παιδάκια να ακολουθήσουν το ένστικτό τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια γεια σας. καταρχας θελω προκαταβολικα να ζητησω συγνωμη για το εαν υπαρχει ηδη ανοιχτο ιδιο θεμα. ως νεα σχετικα εψαξα και δεν βρηκα κατι. οποτε εαν ειναι να με παραπεμψετε. το προβλημα μου ειναι πως το μωρο μου ειναι 2,5 περιπου μηνων και βαζει συνεχεια τη γροθια του στο στοματακι του!. δεν ξερω τι να κανω. την πιπιλα την εφτυνε και γενικως δεν μπορει να την κρατησει! ακουω διαφορα τρομακτικα για το δαχτυλο! περιμενω τις δικες εμπειριες και συμβουλες

Link to comment
Share on other sites

Αχ patousitsa εχω το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με την μικρή μου..Μένω σχεδόν άυπνη τις νύχτες για να της βγάζω το δάχτυλο απο το στόμα..Εμμονή μου έχει γίνει όμως δυστυχώς δεν καταφέρνω κάτι και όπως μου είπε η παιδάτρος το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να εύχομαι να το κόψει κάποια στιγμή μόνη της...

Mjsrp2.pngGuD6p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σαν να ακούω τον εαυτό μου. Κι εγώ νέα μανούλα είμαι, αλλά όταν παρατήρησα ότι ο μικρός άρχισε να το κάνει με έπιασε το μαύρο άγχος και τον παρακολουθούσε πότε το έκανε για να του βγάλω το δάχτυλο από το στόμα. Όμως έχω διαβάσει από αρκετές πηγές ότι είναι ένα φυσιολογικό στάδιο της εξέλιξης του μωρού και δεν είναι ανησυχητικό, ειδικά σ' αυτή την ηλικία. Θα το κόψει μόνο του.

hmzPp2.png 

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ηρεμηστε ! :)

Από την πιπίλα που ειναι μια πλαστικούρα εντελεώς αντιαισθητική πιστευω ότι καλύτερη ειναι η γροθια από το χεράκι τους! Κι εμενα ο μπεμπης μου που ειναι τωρα 7 μηνών το κάνει ακόμα (εγώ ομως δε θέλω να του δωσω πιπιλα. Ο παιδιατρος μου ειπε πως του ειναι πιο οικείο ένα μερος του΄σ'ωματός του, μαλακό, τρυφερό κλπ παρά η πιπίλα, ασε που μετά κόβεται και ευκολότερα γιατι θα αναγκαστει να το αφήσει όταν θα χρειάζεται τα χερακια του για να κάνει άλλα πραγματα, ενώ η πιπίλα κόβεται δυσκολότερα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τις εμπειριες και αποψεις σας. νιωθω καπως καλυτερα που υπαρχουν και αλλες με τον ιδιο προβλημα, αν και για να πω την αληθεια συνεχιζω να εχω αγχος γιατι λενε πως με το χερι δημιουργουνται προβληματα στη γναθο και στο δαχτυλο!. τεσπα! τι να πουμε. θεος βοηθος!

Link to comment
Share on other sites

και η μικρη μου ποτε δεν πηρε πιπιλα,απο ημερων εβαζε τον αντιχειρα στο στομα και συνεχιζει να το κανει!!!τωρα δυσκολα να το κοψει, να μεγαλωσει και λιγο και να δω τι θα κανω για να το κοψει!!

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου χρησιμοποιουσε πιπιλα εως 2 μηνων , ωσπου μια μερα την πεταξε και εβαλε το δακτυλο. Απο τοτε πιπιλιζει συνεχεια σε συνδιασμο με το αγαπημενο της πανι. Τωρα ειναι 2 ετων και ενω συνεχιζει να πιπιλιζει το δαχτυλο την περασμενη εβδομαδα μου ζητησε πιπιλα και της εδωσα. Την χρησιμοποιει κανονικα κατα τη διαρκεια της ημερας, αλλα οταν θελει πραγματικα να χουζουρεψει παει παλι στο δακτυλο. Η βαπτιστηρα μου παλι εκοψε το δακτυλο 3,5 ετων. Γενικοτερα απο οτι εχω διαβασει ειναι αρκετα δυσκολο να κοπει.

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

Το πιπίλισμα της γροθιάς δεν είναι ανησυχητικό, αντίθετα είναι φυσιολογικό στάδιο κατά την παιδοψυχολογία. αντίθετα το πιπίλισμα του αντίχειρα είναι λίγο, αλλά όσο μπορούμε δίνουμε πιπίλα αντί για το συγκεκριμένο δάχτυλο. η πλήρης άρνηση φέρνει πολλές φορές αντίθετα αποτελέσματα. είναι πολύ μικρό για να ανησυχείς. αφού σκέψου ότι η πιπίλα κόβεται ή πρέπει να κοπεί 1-1,5 έτους.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας. καταρχας θελω προκαταβολικα να ζητησω συγνωμη για το εαν υπαρχει ηδη ανοιχτο ιδιο θεμα. ως νεα σχετικα εψαξα και δεν βρηκα κατι. οποτε εαν ειναι να με παραπεμψετε. το προβλημα μου ειναι πως το μωρο μου ειναι 2,5 περιπου μηνων και βαζει συνεχεια τη γροθια του στο στοματακι του!. δεν ξερω τι να κανω. την πιπιλα την εφτυνε και γενικως δεν μπορει να την κρατησει! ακουω διαφορα τρομακτικα για το δαχτυλο! περιμενω τις δικες εμπειριες και συμβουλες

 

Πατουσίτσα μην αγχώνεσαι είναι πολύ μωράκι ακόμα. Η δικιά μου έκανε τα ίδια (την πιπίλα δεν μπορούσε να την κρατήσει της έπεφτε βαριά:?), τελικά κοντά στον 4ο μήνα ανακάλυψε ότι δεν την βόλευε το δάκτυλο για κάποιο λόγο και άρχισε πιπίλα την οποία κάποτε ζητάει απεγνωσμένα και κάποτε ούτε θυμάται ότι υπάρχει. Απλά είναι μικρό ακόμα για να αγχωθείς γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εκανε και ο δικος μου ολη τν γροθια την ετρωγε με μανια...Προσπαθουσαμε να του μαθουμε πιπιλα αλλα τιποτα...Λοιπον τελικα ξερεις τι ηταν?Εβγαλε δοντακια στον τριτο μηνα και απο τοτε δεν ξαναεβαλε χερι......Οποτε μην ανησυχεις μπορει να ετοιμαζεται για δοντακια....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...