Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρώτη φορά εξωσωματικη


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα!!! Χθες εκανα την εμβρυομεταφορα και εχω φοβερη αγωνια!!! Το βραδυ ειχα λιγα πονακια στην κοιλια αλλα φανταζομαι πως δεν ειναι κατι;; ειναι η πρωτη εξωσωματική που κανουμε και ελπιζω να τα καταφερουμε!!! Σκεφτομαι το παραμικρο, ακομα και το πως να καθομαι στο καναπε!!! Ευχομαι σε ολες μας δυναμη, θετικη σκεψη και γρηγορα μια μεγαλη χωριακη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kali epituxia sou euxomai emeis eimaste akoma stin fasi twn eksetasewn alla elpizw na vre8oume grigora stin 8esi sas. perimenoume nea...ola kala na sas pane!!!an 8es steile mou se inbox tin diadikasia kai genika entupwseis giati kai gia mas einai prwti fora kai akoma eimai sta xamena!!! filika

Link to comment
Share on other sites

elina_ καλή επιτυχία!

Μακάρι η πρώτη φορά να είναι η τυχερή σου!

Εγώ έκανα τη μεταφορά το Σάββατο και δεν είχα γενικά καθόλου πονάκια, πράγμα που με αγχώνει αρκετά, οπότε τα δικά σου μπορεί να είναι για καλό! ;):P

Link to comment
Share on other sites

Rosemaraki καλη μας επιτυχια!! Οσο μπορεις μην αγχωνεσαι! Προσωπικα δεν νομιζω πως σημαινει κατι το οτι δεν εχεις πονακια!! Και εμενα τωρα σταματησαν...απλα ανησυχησα λιγο γιατι δεν μου ειχε πει κατι ο γιατρος για μαυτα τα μικρα τσιμπηματακια! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

είναι το πρώτο μου post και περισσότερο μπήκα α γράψω γιατί διαβάζω καιρό τις δημοσιεύσεις σας χωρίς να ξέρω κ εγω τι μας περίμενε...

είμαστε νιοπαντροι,πολυ ευτυχισμένοι και αγαπημένοι εννοείται.Καποια στιγμη τον προηγούμενο μήνα ο συζυγος είχε ενοχλήσεις στην βουβωνική περιοχή, οπόνος εξαπλωνόταν στο πόδι και χτυπούσε και πίσω στη μέση. πηγαμε σε ουρολογο,του ειπε διαφορες βλακείες (μεχρι κ καρκίνο) και τον εστειλε για σπερμοδιαγραμμα σενα μικροβιολογικο της κακιας ωρας...η δειγματοληψία εγινε στο σπίτι, είχε τις πρωτες σταγονες απωλεια, το πηγε σενα κουτακι με τη μηχανη -για να είναι εκει σε 20'- και εν τελει το απογευμα πηρε την απαντηση.απουσια σπερματοζωαριων.

Δεν εγινε καμια καλλιεργεια,η ποσοτητα ηταν 0,75ml και γενικα οι τιμες του σπερματος ηταν λίγο περιεργες (ph 8.5, ρευστοποιηση - κλπ)

εν ολιγοις κλεινουμε σε εναν καλο ανδρολογο,παμε,κανει παραλληλα υπερηχους και ορμονολογικες ,και του λεει να επαναλαβει το σπερμοδιαγραμμα σε εξειδικευμενο κεντρο.

ο υπερηχος τα δειχνει ολα σουπερ,στις ορμονες βρεθηκε υψηλη προλακτινη και λίγο ανεβασμενη η fsh. σε δυο μερες θα βγει και το σπερμοδιαγραμμα και εχω σκεφτει τα χειροτερα που μπορω να σκεφτω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα Κοριτσια.ειμαι καινουργια στο φορουμευχομαι καλη επιτυχια σε ολες!ειμαι κ εγω στο σταδιο της αναμονης!εκανα εμβρυομεταφορα στις 24/2 και τωρα περιμενω να κανω την χοριακη!θελω την βοηθεια σας!σημερα ειναι η τριτη μερα κ εχω κατι πονακια στην κοιλια οπως οταν περιμενω περιοδο.ειναι φυσιολογικα?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα και καλή χρονιά.Μετα απο 2,5 χρονια προσπαθειων με το συζυγο και 3 σπερματεγχυσεις ξεκιναμε και εμεις την 1 εξωσωματικη.Τον αλλο μηνα περναω απο επιτροπη και ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι εχω ακουσει οτι κοβουν πολυ ευκολα.Θα ξεκινησω με πρωτοκολλο ανταγωνιστη λογω υψηλης FSH 9 ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΜΗ 9,93 PMOL.Εχει καμια κοπελα εμπειρια σχετικα με αυτο το πρωτοκολλο ? καλη επιτυχια σε ολες μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα και καλή χρονιά.Μετα απο 2,5 χρονια προσπαθειων με το συζυγο και 3 σπερματεγχυσεις ξεκιναμε και εμεις την 1 εξωσωματικη.Τον αλλο μηνα περναω απο επιτροπη και ειμαι πολυ αγχωμενη γιατι εχω ακουσει οτι κοβουν πολυ ευκολα.Θα ξεκινησω με πρωτοκολλο ανταγωνιστη λογω υψηλης FSH 9 ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ ΑΜΗ 9,93 PMOL.Εχει καμια κοπελα εμπειρια σχετικα με αυτο το πρωτοκολλο ? καλη επιτυχια σε ολες μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Καλησπερα και καλη επιτυχια να εχεις! Το πρωτοκολλο ανταγωνιστη μαθαινω πως ειναι ενα εξελιγμενο πρωτοκολλο και πλεον ολο και περισσοτεροι εξωσωματιστες το προτιμουν... Και εγω αυτο κανω τωρα... Εντυπωσεις σε καμια 10ρια μερες.... Παρολα αυτα, εχω την εντυπωση πως ουτε η FSH σου ειναι τοσο υψηλη, αλλα ουτε και η AMH σου τοσο χαμηλη.... Εχετε κι αλλα θεματα να αντιμετωπισετε περα απο αυτες τις τιμες??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη επιτυχια να εχεις! Το πρωτοκολλο ανταγωνιστη μαθαινω πως ειναι ενα εξελιγμενο πρωτοκολλο και πλεον ολο και περισσοτεροι εξωσωματιστες το προτιμουν... Και εγω αυτο κανω τωρα... Εντυπωσεις σε καμια 10ρια μερες.... Παρολα αυτα, εχω την εντυπωση πως ουτε η FSH σου ειναι τοσο υψηλη, αλλα ουτε και η AMH σου τοσο χαμηλη.... Εχετε κι αλλα θεματα να αντιμετωπισετε περα απο αυτες τις τιμες??

 

Καλημέρα και καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου θα περιμένω νέα σου από την τωρινή σου προσπάθεια με αυτο το πρωτόκολλο αν φυσικά θες.Περα απο τις τιμες FSH ΚΑΙ AMH έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα (ολιγοσπερμία και βαση τελευταιου σπερμοδιαγραμματος ολιγοασθενοσπερμια).Ο γιατρός μου είπε οτι θα ακολουθήσουμε αυτο το πρωτοκολλο λογω τιμων Fsh kai AMH γι αυτο ρωταω γι αυτο το πρωτοκολλο.Η αλήθεια ειναι οτι οταν είδα αυτες τις τιμές στις συγκεκριμενες ορμονες επαθα σοκ......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου θα περιμένω νέα σου από την τωρινή σου προσπάθεια με αυτο το πρωτόκολλο αν φυσικά θες.Περα απο τις τιμες FSH ΚΑΙ AMH έχουμε πρόβλημα με το σπέρμα (ολιγοσπερμία και βαση τελευταιου σπερμοδιαγραμματος ολιγοασθενοσπερμια).Ο γιατρός μου είπε οτι θα ακολουθήσουμε αυτο το πρωτοκολλο λογω τιμων Fsh kai AMH γι αυτο ρωταω γι αυτο το πρωτοκολλο.Η αλήθεια ειναι οτι οταν είδα αυτες τις τιμές στις συγκεκριμενες ορμονες επαθα σοκ......

 

Κορίτσια καλή επιτυχια σας έυχομαι!

Το πρωτοκολλο των ανταγωνιστών θεωρείται πρωτοποριακό πρωτοκολλο και πολυ γιατροι το προτεινουν αλλα έιναι αναλόγως τον οργανισμό.

Δυστυχώς εμένα δεν μου πηγε καθόλου.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλή επιτυχια σας έυχομαι!

Το πρωτοκολλο των ανταγωνιστών θεωρείται πρωτοποριακό πρωτοκολλο και πολυ γιατροι το προτεινουν αλλα έιναι αναλόγως τον οργανισμό.

Δυστυχώς εμένα δεν μου πηγε καθόλου.....

 

Καλησπέρα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Εμενα μου προτεινουν αυτο το πρωτοκολλο λογω λιγων καταβολων ωαριων και θα με θεωρησει απο την αρχη ως φτωχη απαντητρια ετσι μου ειπε τι να πω.Λυπαμαι που δεν λειτουρησε σε σενα. Τι συνεβη δεν εκανες αρκετα ωαρια ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Εμενα μου προτεινουν αυτο το πρωτοκολλο λογω λιγων καταβολων ωαριων και θα με θεωρησει απο την αρχη ως φτωχη απαντητρια ετσι μου ειπε τι να πω.Λυπαμαι που δεν λειτουρησε σε σενα. Τι συνεβη δεν εκανες αρκετα ωαρια ?

 

Ωχ... Εγω καθε αλλο παρα φτωχη απαντητρια ειμαι.... Το αντιθετο θα ελεγα μιας και επαθα και υπερδιεγερση...

 

Εσενα lizaki ποιο ηταν το αποτελεσμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωχ... Εγω καθε αλλο παρα φτωχη απαντητρια ειμαι.... Το αντιθετο θα ελεγα μιας και επαθα και υπερδιεγερση...

 

Εσενα lizaki ποιο ηταν το αποτελεσμα?

 

Το μήνυμα πήγαινε για το lizaki συγνώμη είμαι κ καινούργια στο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Εμενα μου προτεινουν αυτο το πρωτοκολλο λογω λιγων καταβολων ωαριων και θα με θεωρησει απο την αρχη ως φτωχη απαντητρια ετσι μου ειπε τι να πω.Λυπαμαι που δεν λειτουρησε σε σενα. Τι συνεβη δεν εκανες αρκετα ωαρια ?

 

Kαλησπέρα κοριτσάκι μου. Μπορει να φταιει και το φάρμακο. Τι να πω?

Την πρώτη έκανα με το ζόρι 3 ωάρια. Ενω με το μακρύ πρωτόκολλο έκανα 12. Μπορει να ήταν και τυχάιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα κορίτσια. Νέα στην παρεουλα σας αλλά παλιά στο φόρουμ μιας και είμαι μέλος στο διπλανό καφέ ενάμιση χρόνο.

 

Θέλω να πω στα κορίτσια που τα κατάφεραν πολλά συγχαρητήρια και σε όλες όσες προσπαθούμε Καλή μας επιτυχία.

 

Το ιστορικό μου έχει ως εξής. Είμαι 37 και κάτι ψιλά ετών με ορμονολογικο προφίλ ολίγον χαλια μιας και έχω χαμηλή ΑΜΗ και υψηλή FSH . Αυτά δεν με εμπόδισαν να μείνω έγκυος πέρσι φυσιολογικά αλλά τέτοιες μέρες πέρσι έχασα το μωράκι μου στην 6η εβδομάδα. Απεβαλλα μόνη μου και έτσι δεν μπορέσαμε να κάνουμε εξετάσεις στο εμβρυο.

Εγώ και ο σύζυγός κάναμε καρυοτυπο ζεύγους ο οποίος ήταν φυσιολογικός και εγώ κάποιες αιματολογικες εξέτασεις που έδειξαν προδιάθεση για θρομβοφιλια. Δε θυμάμαι ακριβώς την εξέταση.

 

Μετά λοιπόν από ένα χρόνο άπο την αποβολή και αφού δεν ξανά ήλθε εγκυμοσύνη αποφασίσαμε να μπούμε κι εμείς στο χορό της εξωσωματικής για να αποκτήσουμε αυτό που τόσο πολύ θέλουμε.

 

Κάθε μήνα 2η μέρα του κύκλου μετρούσα οιστραδιολη και fsh για να δούμε πότε θα ξεκινήσουμε. Έτσι τον προηγούμενο μήνα οι εξετασεις μου το επέτρεψαν. Ξεκίνησα με το πρωτόκολλο των ανταγωνιστών από 2η μέρα altermon. Την 6η μέρα διεγερσης είδαμε στον ηπερηχο 6 αυγουλακια .μετά από 5 μέρες είχε μεγαλώσει μόνο το ένα εξ αυτών ενώ η οιστραδιολη μου είχε πεσει. Έτσι ο γιατρός μου αποφάσισε να σταματήσουμε για αυτό τον κύκλο.

 

Απογοητευτηκα τοοοοσο πολύ που δεν κατάφερα να ολοκληρώσω την προσπάθεια. Φοβάμαι τόσο πολύ. Φοβάμαι πότε θα είναι ο κύκλος μου πάλι καλός για να ξανά ξεκινήσω μιας και την οιστραδιολη μου σπάνια την πετυχαίνουμε σε επιθυμητά επίπεδα για να κάνουμε διεγερση.

Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη γιατί νιώθω ότι έχω χάσει το μυαλό μου.

 

Το καλό σε όλη την υπόθεση είναι ότι τουλάχιστον έχω άψογη ερωτική ζωή με τον αντρουλη μου και πολύ υποστήριξη. Καταλαβαινετε όμως ότι δεν μπορεί να καταλάβει ακριβώς πως νιώθω.

 

Θα σας γνωρίσω σιγά σιγά. Πολλά πολλά φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και αφού σταμάτησα να κλαιω και μάζεψα τα κομμάτια μου είπα να έρθω από δω να πω μια καλημέρα. Με λένε hope όπως αυτή την ελπιδα που έχω πως θα γίνω μανούλα κάποια μέρα και η ιστορία ξεκινάει κάπως έτσι. .. Μετά από προσπάθειες 2 χρονών αποφασίσαμε να ψαχτουμε, αρχικα με το σπερμοδιαγραμμα που έδειξε ολιγοασθενοσπερμία. Πρώτο σοκ. Θα περάσουμε σε εξωσωματικη μου είπε ο γιατρός και όλα καλά. Στη συνέχεια ήταν η σειρά μου για εξετάσεις και με μια χαμηλή ΑΜΗ μου είπε ο γιατρός πως δύσκολα θα κάνω παιδί και πως δικαιουμαι 2 προσπάθειες εξωσωματικης και μετά πάμε με δότη ωραρίου... Επιπρόσθετα κάναμε τη σαλπιγγογραφια η οποία έδειξε κράτηση σκιαγραφικου υγρού, δεν έχω θέμα μου είπε ο γιατρός. Αποφάσισα να πάω σε 2ο γιατρο γιατί ο πρώτος ως μέτοχος σε κλινική εξωσωματικης μου φάνηκε πως με πήγαινε λίγο κατευθυνομενα. Ο 2ος λοιπόν γιατρός μου είπε πως η ΑΜΗ είναι χαμηλή αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια (είμαι 36 χρονων) αλλά στη σαλπιγγογραφια μου είπε πως πρεπει* να κανω λαπαροσκοπηση* (χειρουργός ο γιατρός) Κοντεύω να τρελαθώ δεν ξέρω τι να κάνω. ...

Link to comment
Share on other sites

Και αφού σταμάτησα να κλαιω και μάζεψα τα κομμάτια μου είπα να έρθω από δω να πω μια καλημέρα. Με λένε hope όπως αυτή την ελπιδα που έχω πως θα γίνω μανούλα κάποια μέρα και η ιστορία ξεκινάει κάπως έτσι. .. Μετά από προσπάθειες 2 χρονών αποφασίσαμε να ψαχτουμε, αρχικα με το σπερμοδιαγραμμα που έδειξε ολιγοασθενοσπερμία. Πρώτο σοκ. Θα περάσουμε σε εξωσωματικη μου είπε ο γιατρός και όλα καλά. Στη συνέχεια ήταν η σειρά μου για εξετάσεις και με μια χαμηλή ΑΜΗ μου είπε ο γιατρός πως δύσκολα θα κάνω παιδί και πως δικαιουμαι 2 προσπάθειες εξωσωματικης και μετά πάμε με δότη ωραρίου... Επιπρόσθετα κάναμε τη σαλπιγγογραφια η οποία έδειξε κράτηση σκιαγραφικου υγρού, δεν έχω θέμα μου είπε ο γιατρός. Αποφάσισα να πάω σε 2ο γιατρο γιατί ο πρώτος ως μέτοχος σε κλινική εξωσωματικης μου φάνηκε πως με πήγαινε λίγο κατευθυνομενα. Ο 2ος λοιπόν γιατρός μου είπε πως η ΑΜΗ είναι χαμηλή αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια (είμαι 36 χρονων) αλλά στη σαλπιγγογραφια μου είπε πως πρεπει* να κανω λαπαροσκοπηση* (χειρουργός ο γιατρός) Κοντεύω να τρελαθώ δεν ξέρω τι να κάνω. ...

 

Λαπαροσκόπηση για ποιο λόγο ακριβώς σου ειπε;

αφού δεν περασε το σκιαγραφικό υγρό, πως σου ειπε ο αλλος ολα καλα;

από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι αν χρειαστεί στην λαπαροσκόπηση να καυτηριάσει ωοθηκες θα μειωθεί κ αλλο το απόθεμά σου. σε μενα μετα την λαπαροσκόπηση μειωθηκε η αμη κ αυξηθηκε η fsh.

Οποτε πριν μπεις στο χειρουργείο ψαξτο καλύτερα.

μην ακους αυτα που σου λενε για τα δανεικα. κ μενα ετσι μου ειπε ο πρωτος μου γιατρός. αν δεν δοκιμασεις να δεις αν εχεις ανταπόκριση δεν μπορείς να ξερεις ουτε εσυ ουτε ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

Και αφού σταμάτησα να κλαιω και μάζεψα τα κομμάτια μου είπα να έρθω από δω να πω μια καλημέρα. Με λένε hope όπως αυτή την ελπιδα που έχω πως θα γίνω μανούλα κάποια μέρα και η ιστορία ξεκινάει κάπως έτσι. .. Μετά από προσπάθειες 2 χρονών αποφασίσαμε να ψαχτουμε, αρχικα με το σπερμοδιαγραμμα που έδειξε ολιγοασθενοσπερμία. Πρώτο σοκ. Θα περάσουμε σε εξωσωματικη μου είπε ο γιατρός και όλα καλά. Στη συνέχεια ήταν η σειρά μου για εξετάσεις και με μια χαμηλή ΑΜΗ μου είπε ο γιατρός πως δύσκολα θα κάνω παιδί και πως δικαιουμαι 2 προσπάθειες εξωσωματικης και μετά πάμε με δότη ωραρίου... Επιπρόσθετα κάναμε τη σαλπιγγογραφια η οποία έδειξε κράτηση σκιαγραφικου υγρού, δεν έχω θέμα μου είπε ο γιατρός. Αποφάσισα να πάω σε 2ο γιατρο γιατί ο πρώτος ως μέτοχος σε κλινική εξωσωματικης μου φάνηκε πως με πήγαινε λίγο κατευθυνομενα. Ο 2ος λοιπόν γιατρός μου είπε πως η ΑΜΗ είναι χαμηλή αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια (είμαι 36 χρονων) αλλά στη σαλπιγγογραφια μου είπε πως πρεπει* να κανω λαπαροσκοπηση* (χειρουργός ο γιατρός) Κοντεύω να τρελαθώ δεν ξέρω τι να κάνω. ...

 

Καλημέρα hope, η απόψη μου είναι ότι πριν μπεις στον χορό της εξωσωματικής, να πάρεις και 3η και αν χρειαστεί και 4η γνώμη. Κάποιες γνώμες θα πρέπει να συμπίπτουν. Όλες εδώ πάνω κάτω τα ίδια τραβάμε, όποτε σε καταλαβαίνω. Καλή δύναμη και μην τρελαινεσαι, φτιάξε ενα πλάνο στο μυαλο σου και κάνε μερικές επισκεψουλες σε ειδικους να σε καθοδηγησουν.

Link to comment
Share on other sites

Και αφού σταμάτησα να κλαιω και μάζεψα τα κομμάτια μου είπα να έρθω από δω να πω μια καλημέρα. Με λένε hope όπως αυτή την ελπιδα που έχω πως θα γίνω μανούλα κάποια μέρα και η ιστορία ξεκινάει κάπως έτσι. .. Μετά από προσπάθειες 2 χρονών αποφασίσαμε να ψαχτουμε, αρχικα με το σπερμοδιαγραμμα που έδειξε ολιγοασθενοσπερμία. Πρώτο σοκ. Θα περάσουμε σε εξωσωματικη μου είπε ο γιατρός και όλα καλά. Στη συνέχεια ήταν η σειρά μου για εξετάσεις και με μια χαμηλή ΑΜΗ μου είπε ο γιατρός πως δύσκολα θα κάνω παιδί και πως δικαιουμαι 2 προσπάθειες εξωσωματικης και μετά πάμε με δότη ωραρίου... Επιπρόσθετα κάναμε τη σαλπιγγογραφια η οποία έδειξε κράτηση σκιαγραφικου υγρού, δεν έχω θέμα μου είπε ο γιατρός. Αποφάσισα να πάω σε 2ο γιατρο γιατί ο πρώτος ως μέτοχος σε κλινική εξωσωματικης μου φάνηκε πως με πήγαινε λίγο κατευθυνομενα. Ο 2ος λοιπόν γιατρός μου είπε πως η ΑΜΗ είναι χαμηλή αλλά σε φυσιολογικά πλαίσια (είμαι 36 χρονων) αλλά στη σαλπιγγογραφια μου είπε πως πρεπει* να κανω λαπαροσκοπηση* (χειρουργός ο γιατρός) Κοντεύω να τρελαθώ δεν ξέρω τι να κάνω. ...

 

Καλημερα hope....Μου θυμιζεις την δικη μας ιστορια!!!!!Αρχικα και εμας μας βρηκαν ολιγοασθενοσπερμια και στην πορεια βρηκαν κ σε μενα χαμηλη αμη!!!!!Δυο τρεις γιατροι μου μιλησαν για δανεικα ωαρια.Αποψη μου ειναι πως πρεπει να παρεις κ δευτεργη κ τριτη γνωμη αν χρειαστει.Με δανεικα δεν παμε τοσο ευκολα χωρις να εχουμε προσπαθησει πρωτα με τα δικα μας.Μην απελπιζεσαι λυση θα βρεθει κ θα φτασεις στον στοχο σου κ ευχομαι γρηγορα.την σαλπιγγογραφια που την εκανες ???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα hope....Μου θυμιζεις την δικη μας ιστορια!!!!!Αρχικα και εμας μας βρηκαν ολιγοασθενοσπερμια και στην πορεια βρηκαν κ σε μενα χαμηλη αμη!!!!!Δυο τρεις γιατροι μου μιλησαν για δανεικα ωαρια.Αποψη μου ειναι πως πρεπει να παρεις κ δευτεργη κ τριτη γνωμη αν χρειαστει.Με δανεικα δεν παμε τοσο ευκολα χωρις να εχουμε προσπαθησει πρωτα με τα δικα μας.Μην απελπιζεσαι λυση θα βρεθει κ θα φτασεις στον στοχο σου κ ευχομαι γρηγορα.την σαλπιγγογραφια που την εκανες ???

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Στο ΙΑΣΩ. Δεν έχω τον τρόπο να βρω έμπιστο γιατρο εκτός και αν δοκιμάσω κάμποσους μέχρι να καταλήξω, το οποίο δε με παίρνει χρόνικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα hope, η απόψη μου είναι ότι πριν μπεις στον χορό της εξωσωματικής, να πάρεις και 3η και αν χρειαστεί και 4η γνώμη. Κάποιες γνώμες θα πρέπει να συμπίπτουν. Όλες εδώ πάνω κάτω τα ίδια τραβάμε, όποτε σε καταλαβαίνω. Καλή δύναμη και μην τρελαινεσαι, φτιάξε ενα πλάνο στο μυαλο σου και κάνε μερικές επισκεψουλες σε ειδικους να σε καθοδηγησουν.

Κορίτσια μα τι ανάσα μου δωσατε; έχω πανικοβληθει... έχετε να μου προτείνετε κάποιον γιατρο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι ευχαριστώ για την απάντηση. Στο ΙΑΣΩ. Δεν έχω τον τρόπο να βρω έμπιστο γιατρο εκτός και αν δοκιμάσω κάμποσους μέχρι να καταλήξω, το οποίο δε με παίρνει χρόνικα.

hope εχεις προσωπικο μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...