Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιλεκτικος Εμβολιασμος


prune

Recommended Posts

Αποφασισαμε να κανουμε στο μωρο μας επιλεκτικο εμβολιασμο.Δε θα κανουμε κανενα προαιρετικο εμβολιο.

 

Μεχρι τωρα (18,5 μηνων) εχει κανει μονο το pentavac.

 

Ηθελα να ρωτησω αν κανουν το ιδιο αλλοι γονεις. Και αν ναι, τι αλλα εμβολια εχουν κανει στο παιδακι τους.

 

Ευχαριστουμε!!

9Gm6p2.png?qzCQ8hue
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα εμεις εχουμε ενα γιο 17 μηνων και δεν του εχουμε κανει κανενα εμβολιο εως τωρα.Κι εμεις για επιλεκτικο εμβολιασμο ειχαμε αποφασισει αν και τωρα εχουμε καπως αναθεωρησει δηλαδη ισως να μην τον εμβολιασουμε και καθολου,θα δουμε.Ο γιος μας εχει και αλλεργιες απο 20 ημερων σε γαλακτοκομικα, αυγο και σογια και αυτο μας κανει να φοβομαστε ακομη περισσοτερο με τα εμβολια για τυχον εξαρσεις.Προς τον παρον τον θηλαζω ανεμποδιστα μερα νυχτα και θα συνεχισω και για οσο θελει μιας κι αυτο βοηθαει παρα πολυ επισης...

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε κάνει τετραβάκ 7-8 μηνών, στον χρόνο πάνω έκανα Mengugate-Kit που ήταν εφάπαξ μια δόση, μετά από 4-5 μήνες έκανα το μαντού. 27 μηνών κάναμε το priorix και τώρα το καλοκαίρι θα του κάνω άλλο ένα (μάλλον θα κλείσω το τετραβακ). Η αλήθεια είναι ότι δεν φοβάμαι τόσο πολύ πια τώρα που μεγάλωσε....

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θέλω να εκφράσω γνώμη για τον εμβολιασμό ή μη των παιδιών (έχει γίνει σε άλλα θέματα...ουουουουου...), απλώς να σχολιάσω πως -νομίζω οτι- δεν υπάρχουν προαιρετικα και υποχρεωτικά εμβόλια.Υποτίθεται οτι ύπάρχει ένα πρόγραμμα εμβολιασμού από το υποργείο υγείας.

Το ποιά θα κάνεις (και αν) θα είναι δική σου επιλογή.Εσυ δηλαδή, θα πρέπει να ψάξεις και να κρίνεις ποια θεωρείς "μη υποχρεωτικά"/"μη αναγκαία" και να πράξεις αναλόγως.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αχ βρε κορίτσια, κι εμένα με 'πονάει' αυτό το θέμα του εμβολιασμού. Σήμερα είχαμε διπλό (3 μηνών) και τον προηγούμενο μήνα κάναμε αυτό το εξαπλό. Τώρα έχουμε άπειρο κλάμα από τη μικρή μου! Μπορεί κάποιος να μου πει τί ακριβώς γίνεται με τα εμβόλια? Η γιατρός μας σήμερα είπε πως εως 7 μηνών έχει κάθε μήνα (λόγω επαναληπτικών δόσεων). Πώς θα μπορούσα εγώ να ενημερωθώ υπεύθυνα σχετικά με το τί μπορώ να παραλείψω και να μην είναι επικίνδυνο για το παιδί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσια, κι εμένα με 'πονάει' αυτό το θέμα του εμβολιασμού. Σήμερα είχαμε διπλό (3 μηνών) και τον προηγούμενο μήνα κάναμε αυτό το εξαπλό. Τώρα έχουμε άπειρο κλάμα από τη μικρή μου! Μπορεί κάποιος να μου πει τί ακριβώς γίνεται με τα εμβόλια? Η γιατρός μας σήμερα είπε πως εως 7 μηνών έχει κάθε μήνα (λόγω επαναληπτικών δόσεων). Πώς θα μπορούσα εγώ να ενημερωθώ υπεύθυνα σχετικά με το τί μπορώ να παραλείψω και να μην είναι επικίνδυνο για το παιδί?

Μεγάλο θέμα και έχει πολυσυζητηθεί. Δες κι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=32648

Έπιλογή δική μου -μετά από ψάξιμο, σκέψη και συζήτηση- ήταν να κάνω τα εμβόλια του μικρού μου.Υπάρχει όμως ένας ολοένα και μεγαλύτερος αριθμός μαμάδων που παραλείπουν κάποια ή και όλα.

Εν τω μεταξύ, για κοίτα μήπως το κλάμα του μωρού σου σημαίνει οτι ανέβασε κανέναν πυρετούλη....

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πώς ρισκάρετε να παραλείψετε εμβόλια όπως της μηνιγγίτιδας και της πνευμονίας;; Ας κλάψει και λίγο, φυσιολογικό είναι (μιλάω εγώ που όταν κλαίει μπουκώνω και πρέπει να την κρατάω κιόλας). Αν αρρωστήσει όμως δεν θα κλάψει περισσότερο με τα διάφορα που θα του κάνουν στον νοσοκομείο;

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θέλω να εκφράσω γνώμη για τον εμβολιασμό ή μη των παιδιών (έχει γίνει σε άλλα θέματα...ουουουουου...), απλώς να σχολιάσω πως -νομίζω οτι- δεν υπάρχουν προαιρετικα και υποχρεωτικά εμβόλια.Υποτίθεται οτι ύπάρχει ένα πρόγραμμα εμβολιασμού από το υποργείο υγείας.

Το ποιά θα κάνεις (και αν) θα είναι δική σου επιλογή.Εσυ δηλαδή, θα πρέπει να ψάξεις και να κρίνεις ποια θεωρείς "μη υποχρεωτικά"/"μη αναγκαία" και να πράξεις αναλόγως.

 

δεν είναι ακριβώς έτσι, στην ουσία το πρόγραμμα εμβολιασμού ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό, είναι όμως τα εμβόλια που συστήνει το Υπουργείο να γίνονται, στις ηλικίες και στις δόσεις που προτείνει. "Προαιρετικά" εμβόλια είναι αυτά που δεν συμπεριλαμβάνονται στο πρόγραμμα εμβολιασμού, αυτά που μου έρχονται τώρα είναι του ροταϊού και της ανεμοβλογιάς.

 

Επίσης, τα εμβόλια λειτουργούν και συνδυαστικά. Δηλαδή, από τη μηνιγγίτιδα δεν σε προστατεύει μόνο του μηνιγγιόκοκκου το εμβόλιο, αλλά και του πνευμονιόκοκκου, και του αιμόφιλου της γρίπης κλπ κλπ. Άρα, το υπουργείο έχει μελετήσει όλους αυτούς τους παράγοντες και κατέληξε ότι η ιδανική προστασία παρέχεται από αυτό το πρόγραμμα. Από εκεί και πέρα, μπορεί ο γονιός να συζητήσει με το γιατρό του τις ιδιαίτερες συνθήκες του παιδιού του και να αποφασίσει να εξαιρέσει κάποιο/α εμβόλιο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πώς ρισκάρετε να παραλείψετε εμβόλια όπως της μηνιγγίτιδας και της πνευμονίας;; Ας κλάψει και λίγο, φυσιολογικό είναι (μιλάω εγώ που όταν κλαίει μπουκώνω και πρέπει να την κρατάω κιόλας). Αν αρρωστήσει όμως δεν θα κλάψει περισσότερο με τα διάφορα που θα του κάνουν στον νοσοκομείο;

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου και θα προσθέσω και ένα ακόμα εμβόλιο που αφορά τις μαγουλάδες (εμβόλιο της παρωτίτιδας). Ξέρετε ότι τα αγοράκια αν περάσουν κάτι τέτοιο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μείνουν στείρα. Εχω παράδειγμα φίλης μου, που παντρεύτηκε και όταν προσπάθησαν για παιδί, μετά από εξετάσεις αποδείχτηκε ότι ο άνδρας της ήταν στείρος από μαγουλάδες που πέρασε μικρός και δεν πρόσεξε η μάνα του. Δεν βρέθηκε ούτε σπέρμα με την βιοψία που κάνανε. Ο άνθρωπος έπαθε σοκ και ψυχολογικά ένα ράκος. Αρα πώς εσείς ρισκάρετε με το να μην κάνετε τα εμβόλια; Ξέρετε όλες τις παρενέργειες που μπορεί να προκαλέσει μια αρρώστεια σε ένα παιδί ή πώς αντιδράει ο οργανισμός του κάθε παιδιού;

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω προερετικο ειναι το εμβολιο της ανεμοβλογιας και του ροταροιου (δεν ειμαι σιγουρη για αυτο).

Στον μεγαλο μου εδιναν μπαλονια για επιβραβευση ο μικρος ουρλιαζει με το που φτανουμε στην πορτα του γιατρου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό είναι να σκεφτόμαστε και τις συνέπειες των πράξεών μας και των αποφάσεων που παίρνουμε για τα παιδιά. Επειδή κάποια έχουν πονοκεφάλους, πυρετό και άλλες παρενέργειες (άκουσα και διάφορες υποθέσεις για καθυστέρηση στην νοητική ανάπτυξη, τέλος πάντων) δεν σημαίνει ότι δεν έχουν σημαντικά οφέλη. Δηλαδή να γλυτώσει έναν πυρετό 38 και να χτυπήσει 40-41 με μηνιγγίτιδα; Να γλυτώσει έναν πονοκέφαλο που θα του περάσει με depon (και ο πυρετός επίσης) και να μην μπορεί να κουνήσει τον αυχένα του; Μήπως γνωρίζετε τι "κουσούρια" μπορεί να σου αφήσει η μηνιγγίτιδα κινητικά και νοητικά; Τι κουσούρια η πνευμονία στο αναπνευστικό; Μια ζωή ταλαιπωρείσαι. Συγγνώμη για την εμμονή στην μηνιγγίτιδα αλλά την είχε περάσει η αδερφή μου γιατί τότε δεν υπήρχε το εμβόλιο. Την έφερε η μητέρα μου 2 χρονών με ταξί από την Μακεδονία (ναι καλοκαίρι την κόλλησε, κάναμε διακοπές) στην Αθήνα για να μπει στο Παίδων. Κρατούσε και έναν ορό επί 7 ώρες, ο ορός είχε μπει στο κεφάλι της μικρής γιατί σε τέτοιες περιπτώσεις δεν το παλεύουν και πολύ για φλέβα. Αν δεν βρούν χτυπάνε στα σίγουρα στο κεφάλι. Ένα μήνα στην απομόνωση και μια ζωή με τρομακτικές μνήμες.

 

Έχει προοδεύσει τόσο η Ιατρική κι εμείς επιμένουμε να μείνουμε πίσω...

Link to comment
Share on other sites

του ροταιου ειναι προεραιτικο σε εμας και δε το εκανα γιατι διαβασα κατι παρενεργιες περι απνοιας...

ολα τα αλλα τα εχω κανει κανονικα και στα 3 παιδια.τη μικρη δηλαδη δε την τελειωσα ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που μπορει να φανεί χαζη η ερώτηση... Αλλα πως γίνεται να μην κάνετε τα εμβόλια που προβλέπει το υπουργείο;; Δεν είναι υποχρεωτικά για να παει το παιδι στο νηπιαγωγείο κ στο σχολείο;;

Ρωτάω γιατί με ενδιαφέρει παρα πολυ το θέμα, είμαι πολυ επιφυλακτική εώς αντίθετη με μερικά εμβόλια κ δεν με απασχολούν οι παρενέργειες κ το κλάμα του παιδιού στο σπίτι αλλα τα προβλήματα κ οι ασθένειες που αποδίδονται (όχι βέβαια τεκμηριωμένα) σ΄αυτα κ μπορει να τα παρουσιάσει στο μέλλον!!!

Εμάς η παιδιατρος μόνο της γαστρεντεριτηδας μας είπε ότι είναι προαιρετικό κ φυσικά δεν το κάναμε... Αλλα τι γίνεται με τα υπόλοιπα;;;

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω που μενω γερμανια για να παρουν τα παιδια σχολειο μου ζητησαν τα βιβλιαρια εμβολιασμων.πρεπει να τα εχουν κανει ολα για να τα παρουν εκτος και αν εχει βεβαιωση απο γιατρο οτι για καποιο σοβαρο λογο το παιδι δε μπορει να κανει καποιο εμβολιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η κόρη μου είναι 30 μηνών και ακόμα δεν έχω τολμήσει να της κάνω το ΜΜR. Υπάρχει άλλη μαμά που το έχει καθυστερήσει τόσο πολύ;

υπαρχω εγω που δεν το εχω κανει καθολου στο γιο μου (και ουτε προκειται) και η κορη μου εχει κανει (δυστυχως) μια δοση και τελος..

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

υπαρχω εγω που δεν το εχω κανει καθολου στο γιο μου (και ουτε προκειται) και η κορη μου εχει κανει (δυστυχως) μια δοση και τελος..

 

Ουτε και εμεις το καναμε!

Link to comment
Share on other sites

:cool:Και ξαναρωταω....γινεται να παρουν τα παιδια στα σχολεια χωρις τα εμβόλια??? Γιατι αν γίνεται τότε να το ερευνησουμε για το ποια θα κανουμε τελικά κ να μην πηγαίνουμε σαν τα πρόβατα...
Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ναι μεν έκανα τα βασικά αλλά τα καθυστέρησα παααααααααρα πολύ έτσι ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι δόσεις. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ολέθριο να βαράνε εμβόλια σε βρέφη αβέρτα και ειδικά όταν δεν έχουν λόγο να εκτεθούν σε τέτοιες ασθένειες. Εντάξει μετά το χρόνο που το παιδί έχει χτίσει καλύτερα τον οργανισμό του μπορώ να τα δεχτώ πιο εύκολα. Καλύτερα όμως να διαβάσετε το αντίστοιχο θέμα που περιέχει ενα σωρό χρήσιμες πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

εγω ναι μεν έκανα τα βασικά αλλά τα καθυστέρησα παααααααααρα πολύ έτσι ώστε να ελαχιστοποιηθούν οι δόσεις. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ολέθριο να βαράνε εμβόλια σε βρέφη αβέρτα και ειδικά όταν δεν έχουν λόγο να εκτεθούν σε τέτοιες ασθένειες. Εντάξει μετά το χρόνο που το παιδί έχει χτίσει καλύτερα τον οργανισμό του μπορώ να τα δεχτώ πιο εύκολα. Καλύτερα όμως να διαβάσετε το αντίστοιχο θέμα που περιέχει ενα σωρό χρήσιμες πληροφορίες

 

Δεν ξέρω αν σου το έχει πει γιατρός αυτό, αλλά συνήθως οι δόσεις είναι ίδιες, ανεξάρτητα από την ηλικία που θα γίνει ο εμβολιασμός. Το βιβλιάριο μπορεί να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες, αλλά τα περισσότερα που έχω τσεκάρει έχουν τις ίδιες ακριβώς δόσεις, ακόμη κι αν γίνουν πολύ αργότερα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σου το έχει πει γιατρός αυτό, αλλά συνήθως οι δόσεις είναι ίδιες, ανεξάρτητα από την ηλικία που θα γίνει ο εμβολιασμός. Το βιβλιάριο μπορεί να σου δώσει περισσότερες πληροφορίες, αλλά τα περισσότερα που έχω τσεκάρει έχουν τις ίδιες ακριβώς δόσεις, ακόμη κι αν γίνουν πολύ αργότερα.

ετσι νομιζω κι εγω αλλιως ειναι σαν να μην εγινε

Link to comment
Share on other sites

η κλασσική παιδίατρος που έχουμε μου είπε ότι μετά το χρόνο χρειάζεται μία μόνο δόση για να καλυφθεί. Πχ στο εξαπλό που το ξεκινάνε από 2 μηνών και κάνουν 4 νομίζω ή 5 δόσεις τώρα εμείς είμαστε οκ με μία. Μόνο της Ηπατίτιδας μου είπε ότι θέλει άλλη μια στο μήνα και μια ακομα στο 5μηνο.

 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί το χαρτάκι του εξαπλού λέει μέσα να μην γίνονται πάνω από 3 δόσεις!!!! Πήρανε μιζα καλή για να βαράνε στα παιδιά μας 4-5;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

εδω το εξαπλο το κανουμε σε 3 δοσεις και η πρωτη ξεκιναει απο 3 μηνων

 

Και εμεις 3 δοσεις κανουμε αν και ξεκιναμε απο 2 μηνων... Δεν θυμαμαι ομως πιο ειναι το επαναλυπτικο που καναμε 18 μηνων. Παντως για το ποτε και ποσο συχνα πρεπει να γινονται σιγουρα σηκωνει συζητηση. Πχ εμας δεν ηθελε να μας αφησει να πεταξουμε αν δεν ειχαμε κανει τουλαχιστον την 1η δοση των εμβολιων. Απο την αλλη οταν ηταν να κανουμε στον μικρο το Hexavac ειχε ελειψη στο νοσοκομειο (γιατι δεν πληρωναν την ετερεια) και καναμε την δευτερη δοση με 2 μηνες καθυστεριση αφου το αγοαρασαμε εμεις απο το φαρμακειο...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...