Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

4η δόση prevenar


sissy82

Recommended Posts

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κάνατε την 4η δόση αυτού του εμβολίου στα παιδάκια σας..Πήγε ο άντρας μου σήμερα να το γράψει και του είπαν ότι επειδή δεν είναι υποχρεωτικό δεν το δικαιολογεί το ικα.Αληθευει?Εσας σας το γράψανε?Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μόλις την περασμένη εβδομάδα το κάναμε και μάλιστα το καινούργιο το 13δύναμο. Και ήταν η 5η δόση για μας. Μάλλον σε παντελώς άσχετη πέσατε γιατί αυτά τα εμβόλια δεν συνταγογραφούνταν πριν 3 χρόνια. Τώρα πια έχουν ενταχθεί εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού και γράφονται κανονικά. Και μάλιστα με 0% συμμετοχή για το ΙΚΑ τουλάχιστον.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Και'μεις στο ΙΚΑ το κανουμε αυτο το εμβολιο.

Η μεγαλη μου κορη εκανε την 4η δοση τον Φεβρουαριο και η μπεμπα ειναι προγραμματισμενο να την κανει τον Μαιο του 2011...

Πηγαινε σε αλλο ΙΚΑ και ρωτα,σιγουρα σε ασχετη πεσατε...

 

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ετσι και με εμένα, στο ΙΚΑ της περιοχής μου μου ειπε πως δεν το γραφει γιατι η κόρη μου έχει κάνει ήδη τις 4 δόσεις αλλά είμαστε σε επικίνδυνη ομάδα και παρόλα αυτά η συγκεκριμένη παιδίατρος δεν το έγραψε, ειπε δεν χρειάζεται. Σε παραπλήσια περιοχή που πήγα η παιδίατρος μου το εγραψε χωρίς 2η κουβέντα. Ειπε μάλιστα πως πολύ κακός η συνάδελφος δεν το έγραψε. Φταίω εγώ τώρα να της τραβήξω καταγγελία στα κεντρικά που μας ταλαιπωρούν χωρίς λόγο?δεν φταίω

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έκανα το 13δύναμο (4η δόση) στον μεγάλο μου τον γιο πριν 2 εβδομάδες. Ο μικρός από 5 μηνών αυτό έκανε. Μου τα χορήγησε το ταμείο δωρεάν, κανονικά. Καμία παρενέργεια, παρεμπιπτόντως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Βρε κορίτσια, βοηθήστε πάλι...

 

Είδα ότι η μικρή μου έχει κάνει 3 δόσεις prevenar και τον Ιούλιο που γίνεται δύο θα κάνει και τέταρτη (με το καινούργιο η τελευταία, αλλά είναι άσχετο αυτό). Κοίταξα το βιβλιαράκι της μεγάλης και είδα ότι έχει κάνει μόνο τρεις δόσεις και η τελευταία όταν ήταν 7 μηνών. Μετά από αυτό είχαμε αλλάξει και παιδίατρο. Ρώτησα την τωρινή παιδίατρο και είπε ότι η τελευταία δόση γίνεται στα δύο και η τελευταία ημερομηνία του prevenar που έκανε η μεγάλη, θεώρησε ότι ήταν το 09. Στην πραγματικότητα όμως ήταν το 07 γιατί τότε αλλάξαμε παιδίατρο (και από τότε έχουμε αυτήν, ξεχωρίζουν τα δικά της γράμματα στο βιβλάριο του παιδιού). Έτσι καταλήξαμε ότι δεν έχει κάνει την τελευταία δόση. Τώρα όμως σκέφτομαι μήπως την μπέρδεψα (γιατί μιλήσαμε τελικά και στο τηλέφωνο) και λέω να ρωτήσω κι εσάς. Πόσες δόσεις prevenar έκαναν τα μικρά σας και το τελευταίο σε ποια ηλικία; (Δεν μιλάω για τυχόν συμπληρωματική δόση με το prevenar 13, αν κάποιο παιδί χρειάστηκε και αυτήν).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...