Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

με ποια σειρα κανατε τα εμβολια?


mama tou kostantinoulh

Recommended Posts

Το μωρό μου (8μηνων σήμερα) έχει κάνει τα εμβόλια με την εξής σειρά.

2ος μήνας: πενταπλό

3ος μήνας: Prevenar & Neisvac

4ος μήνας: πενταπλό

5ος μήνας: Prevenar & Neisvac

6ος μήνας: πενταπλό

7ος μήνας: Ηπατίτηδας.

Μια ξαδέλφη μου όμως που το μωράκι της ειναι 2 μηνών έκανε πρώτα το πενταπλό και μετά της ειπε η γιατρός της για ηπατίτιδα. Δεν υπάρχει στα εμβόλια μια ενδεδειγμένη σειρά? Ο κάθε γιατρος τα δικά του και σε αυτό το θέμα?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • evdokia86

    evdokia86 5 δημοσιεύσεις

  • BILL

    BILL 3 δημοσιεύσεις

  • ster

    ster 3 δημοσιεύσεις

  • Maggie

    Maggie 2 δημοσιεύσεις

δεν υπαρχει μονο ενα σχημα που θεωρειται αποκλειστικα σωστο. υπαρχουν περισσοτερα του ενος και ο καθε γιατρος ακολουθει αυτο που θεωρει ενδεδειγμενο.

μαλιστα εκτος των εμβολιων που ανηκουν στο προγραμμα εθνικου εμβολιασμου και ειναι υποχρεωτικα, ο καθε γιατρος κανει και αλλα που εκεινος θεωρει σωστα πχ του ροταιου.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι ο καθε γιατρος εχει τα δικα του

εμεις καναμε

 

2 μηνας πενταπλο κ rotarix

3 μηνας prevenar k neisvac

4 μηνας πενταπλο κ ροταριξ

5 μηνας prevenar k neisvac

6 μηνας πενταπλο

7ος μηνας prevenar

8os μηνας ηπατιτιδας

9ος μηνας 2η δοση ηπατιτιδας

 

 

το επομενο ειναι αρχες μαιου της ιλαρας.

Link to comment
Share on other sites

πριν περιπου 2 χρονια αρχισε να συστηνεται απο γιατρους στην ελλαδα και ειναι το εμβολιο για διαφορους τυπους γαστρεντεριτιδας.

εμενα η κορη μου ηταν ηδη 5 μηνων οταν κυκλοφορησε και αρα δεν μπορουσε να το ξεκινησει, αλλα ο γιατρος μας ηταν αντιθετος ουτως η αλλως.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάλι δεν ήθελε να κάνουμε μαζί τα prevenar και neisvac, προτιμάει ένα ένα.

Αυτό το μήνα τελειώσαμε τις 3 δόσεις prevenar και τον άλλο θα κάνουμε την πρώτη δόση Neis-Vac, το οποίο είναι ήδη στο ψυγείο μου.

Για τον ροταΐο εμείς το κάναμε στον μπέμπη και από ότι κατάλαβα έκανε την δουλειά του, καθώς η Ηλέκτρα έπαθε ήδη δυο φορές γαστρεντερίτιδα και ο μπέμπης δεν κόλλησε. Έχω την εντύπωση ότι βοήθησε το εμβόλιο, χωρίς βέβαια να κόβω και το κεφάλι μου.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

για το ροτα'ι'ο ειχα κι εγω αμφιβολιες γιατι ειναι σε πειραματικο σταδιο ακομα αλλα το εκανα κ δεν το μετανιωσα.

 

παντως ο καθε γιατρος εχει τη δικη του σειρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς άλλη σειρά, ο καθένας τα δικά του κλασικά!

 

2ος rotateq (αυτό για το ροταίο)

3ος τετραπλό

4ος prevenar

5oς act-hib (κάπως έτσι)

6ος prevenar

7oς τετραπλό

8ος rotateq + act-hib

9ος prevenar (και τέλος για φέτος)

10os θα κάνουμε 1η φορά το Neisvac C

Link to comment
Share on other sites

2ος πενταπλό

3ος prevenar

4ος εξαπλό

5ος prevenar

6ος εξαπλό

7ος prevenar

8ος neisvac

10ος neisvac

11ος hepb

12ος mantoux

 

εχουμε κανει μονο τα 3 πρωτα γιατι ειμαστε 4 μηνων.

 

Για το mmr μιλήσαμε και συμφωνησε να το κάνουμε μετά τα 2 έτη (ήταν σημειωμενο για 15 μηνων). Για τα υπόλοιπα ήθελε να γίνουν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θυμαμαι με ποια σειρα τα καναμε αλλα θελω να ρωτησω αν κανατε κ εσεις το εμβολιο καθε μηνα μια απο το ενα ποδαρακι κ μια απο το αλλο, στην αρχη δεν θυμομουνα απο που το ειχαμε κανει οταν με ρωτουσε κ μετα ξεκινησα να τα γραφω, οπως τωρα θα κανει ενα τελευταιο αυτο το μηνα κ μετα σταματαμε για δυο μηνες...

Link to comment
Share on other sites

2 μηνας πενταπλο κ rotarix

3 μηνας prevenar k neisvac

4 μηνας πενταπλο κ ροταριξ

5 μηνας prevenar k neisvac

6 μηνας πενταπλο

 

 

To Engerix που είναι για την ηπατίτιδα αρνήθηκα να το κάνουμε γιατί υπήρξε παλιότερα μία φήμη ότι προκαλεί -ή συμβάλλει στην πρόκληση- σκλήρυνσης κατά πλάκας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια.θελω να σας κανω μια ερωτηση!η μητερα μου εχει ηπατιτιδα β εγω ομως δεν εχω.και ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι θα κανει εμβολιο με το που γεννηθει στο μαιευτηριο αλεξανδρας(οπου θα γεννησω).κανει να κανει εμβολιο με το που γεννηθει??και αμα αντιδρασει ο οργανισμος του??ξερει καμοια κατι σχετικο??

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.θελω να σας κανω μια ερωτηση!η μητερα μου εχει ηπατιτιδα β εγω ομως δεν εχω.και ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι θα κανει εμβολιο με το που γεννηθει στο μαιευτηριο αλεξανδρας(οπου θα γεννησω).κανει να κανει εμβολιο με το που γεννηθει??και αμα αντιδρασει ο οργανισμος του??ξερει καμοια κατι σχετικο??

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνει το εμβόλιο αμέσως μετά τη γέννα. Ξέρω, μόνο ότι η ηπατίτιδα Β μεταδίδεται με τη σεξουαλική επαφή και τη μετάγγιση μολυσμένου αίματος. Επίσης οι ναρκωμανείς κινδυνεύουν να μολυνθούν όταν χρησιμοποιούν μεταξύ τους την ίδια σύριγγα.

Ο γιατρός γιατί πιστεύει ότι το μωρό κινδυνεύει να μολυνθεί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξερουμε με ποιους τροπους μεταδιδεται αλλα και γω η ιδια φοβαμαι!!!εγω το ειπα στον γιατρο και μου ειπε να κανουμε αυτο!ξερει καμια ποτε κανονικα κανουν τα μωρακια εμβολιο για την ηπατιτιδα β?και ποτε κανουν το πρωτο τους εμβολιο??

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να μιλήσεις με παιδίατρο και να κάνεις και τη δική σου έρευνα για τις πιθανές παρενέργειες. Θα ζυγίσεις τον κίνδυνο πιθανής μόλυνσης και τον κίνδυνο από τις πιθανές παρενέργειες και θα αποφασίσεις.

Για αρχή δες αυτό

http://www.homeopathy.gr/homeopathy/vaccine_hepatitis_b.html

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου ο γιατρός σου μαλλον σε δουλεύει. Τι σχέση έχει το μωρό σου με τη μητέρα σου; Θα του μεταγγίσει αίμα της;

Το εμβόλιο της ηπατίτιδας το κάνουν ακόμα και αμέσως μετά τη γέννηση αλλά δεν είναι απαραίτητο. Πάρε και μια 2η γνώμη. Το να βομβαρδισεις ένα μωράκι που μόλις βγήκε στον έξω κόσμο κι είναι τόσο ευάλωτο με ένα εμβόλιο είναι λιγάκι εξωφρενικό.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

και γω ετσι σκεφτηκα και μαζεψα μερικα τηλεφωνα παιδιατρων και θα τους παρω αυριο να μου πουν την γνωμη τους!!σας ευχαριστω πολυ για τισ απαντησεισ σας!!

Link to comment
Share on other sites

εχω διαβάσει οτι το εμβόλιο αυτο γινεται μετα τη γέννα οταν η μητέρα ειναι φορέας οχι η γιαγιά! για ψάξτο λίγο κοριτσάκι. Συζητησε και με καποιον αλλο γιατρό εαν ειναι απαραιτητο και ποσο εύκολα μπορει να κολλησει το μωρό απο τη γιαγια!

Link to comment
Share on other sites

....λοιπόν, επειδή ζω μέσα στο πρόβλημα, να σου πω το εξής :

Εμβόλιο ηπατίτιδας β κάνουν όλα τα νεογέννητα με τη γέννησή τους άσχετα αν υπάρχει πρόβλημα στο στενό περιβάλλον τους ή όχι.

Αν το ζητήσεις μόνο, δεν θα του το κάνουν.

 

Η ηπατίτιδα δεν κολλάει σαν τη γρίπη από άλλους, αλλά μπορεί και "κληρονομείται" (κολλάει) από την μητέρα κατά τη διάρκεια του τοκετού (και όχι μέσα στην κοιλιά της).

Αν η μητέρα είναι καθαρή, δεν τρέχει τίποτα, το βρέφος δεν θα έχει ηπατίτιδα.

Αν η μητέρα έχει πρόβλημα, τότε χρειάζεται το εμβόλιο μετά τον τοκετό στο νεογέννητο, για να μην αναπτύξει και το μωρό το ίδιο πρόβλημα.

Αφού εσύ δεν έχεις, δεν έχει και το μικρό σου..και μπράβο σας!!Γερό να είναι πάντα.

 

Από 'κει και πέρα, καλό θα είναι να μην έρχεται σε επαφή με το αίμα κυρίως αυτών που έχουν ηπατίτιδα, αν και μεγαλώνοντας είναι δύσκολο να την αποκτήσει σαν χρόνια ασθένεια.

Οι χρόνιοι ασθενείς είναι τα παιδιά μητέρων με ηπατίτιδα, που μολύνθηκαν κατά τη διάρκεια του τοκετού.

 

Εξετάσεις μέσα στον προγεννητικό έλεγχο για ηπατίτιδα β, γίνονται σε όλες τις μητέρες, ώστε αν κάποια δεν γνωρίζει να το μαθαίνει εγκαίρως.

Αν εσύ βγήκες καθαρή (και μακάρι), εμβόλιο σας γίνεται προληπτικά, στα πλαίσια του προγράμματος εμβολιασμού.

Αν δεν βγήκες, τότε το χρειάζεται το νεογέννητό σου για να μην γίνει χρόνιος ασθενής με ισόβια θεραπευτική αγωγή.

Καλη σας επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

ok κοριτσια σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας!!!μαλλον δεν θα το κανουμε!!!αφου εγω ειμαι ενταξει!απλα θα προσεχει η μανα μου παρα πολυ!!!σας ευχαριστω και παλι!!

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο κοιταξα στο βιβλιαριο της μικρης μου τα εμβολια γενικος τα ξεκινησε απο 2 μηνων,της υπατιτιδας β το εκανε στον 8 μηνα,τα μωρα οταν γεννιουνται δεν εχουν καθολου αντισωματα και τα εμβολια εχουν την ταση να ριχνουν την αμυνα του οργανισμου,καλο θα ηταν να παρεις γνωμες απο διαφορους παιδιατρους αν και πολλες φορες οι πολλες γνωμες σε μπερδευουν περισσοτερο,με το καλο ο ερχομος του

Link to comment
Share on other sites

να σας πω τη γνωμη μου γιατι εχω ενα πολυ κοντινο μου ατομο το οποιο κολλησε ηπατιτιδα κατα τη γεννηση του :(

 

το εμβολιο της ηπατιτιδας β μπορει να γινει με το που γεννηθει το μωρο η πρωτη δοση, μετα απο 6 μηνες νομιζω η δευτερη κ καπου κοντα η τριτη (παντως η πρωτη σιγουρα με το που γεννηθει)

 

αν δε το κανει τοτε 8α πρεπει να παει 12 χρονων η μετα ενηλικας

 

τωρα...αν χτυπα ξυλο, ερθει σε επαφη με μολυσμενο αιμα ηπατιτιδας Β θα κολλησει κ θα του μεινει χρονια...θα ειναι δηλαδη φορεας. τα μωρα δεν εχουν δυνατο ανοσοποιητικο να καταπολεμησουν τον ιο της ηπατιτιδας Β οπως οι ενηλικοι. κ η μητερα σου να μην ειχε ειναι καλο να το κανεις αμεσως...το κοντινο μου προσωπο που σου λεω τη κολλησε 6 χρονων σε μια μεταγγιση αιματος που χρειαστηκε οταν εκανε επεμβαση κρεατακια...δεν ειναι αδικια?

 

ο γιατρος σου δε σε δουλευει καθολου λοιπον...καλα στα λεει :)

 

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...