Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβολια και προβληματισμοι


τατιαννα

Recommended Posts

ειχα σκυλα λυκαινα για αναπαραγωγη.1-2 φορεσ το χρονο αρωσταινε.στην πρωτη γεννα τα κουταβια αρωστησανε και τουσ εδεινα φαρμακα.ηρθε ενασ αγοραστησ και συζητωντασ για τισ αρρωστιεσ μου ειπε να σταματησω τα εκβολια.ετσι και εκανα με φοβο στην αρχη.ομωσ απο τοτε ουτε η σκυλα,ουτε τα κουταβια των επομενων γεννησεων ξανααρρωστησαν.τωρα εχω κορη 3 μηνων και δεν ξερω τι να κανω. να την εμβολιασω τωρα.αργοτερα. η καθολου? εχω διαβασει αρθρα για τις επιπλοκες των εμβολιων και μελετες που συνδεουν τους εμβολιασμενους με αυξηση νοσησης με αλλες ασθενειες. π.χ.εμβολιο ηπαττητιδος με σκληρινση κατα πλακασ.υπαρχει καποιοσ να γνωριζει σχετικα? :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 321
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειδικη δεν ειμαι αλλα θα πω αυτο που μου ειπε ο παιδιατρος του

γιου μου.

Καποτε στην αγγλια εφαρμοστηκε πριν πολλα χρονια ο νομος

για τις ζωνες στα αυτοκινητα. Καποιος τοτε εγραψε ενα γραμμα στο υπουργειο λεγοντας οτι αν πεσει μεσα σε μια λιμνη αναποδα με το αυτοκινητο και αυτος ειναι δεμενος με τη ζωνη πως δεν θα μπορουσε να σωθει. Και ειχε δικιο. Ομως αυτο το περιστατικο δεν συμβαινει καθημερινα.

Αντιθετως ατυχηματα συμβαινουν καθε μερα στους δρομους αρα ειναι προτιμοτερο να φοραμε τη ζωνη.

Ετσι και με τα εμβολια. Οι πιθανοτητες να παθει κατι το παιδι απο εμβολιο ειναι πολυ λιγοτερες απο τις πιθανοτητες να νωσησει το παιδι απο μια αρρωστια.

Τα σχολια δικα σας.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα σκυλα λυκαινα για αναπαραγωγη.

Το ξεκίνημα αυτό θα πρέπει να είναι ο πιο πρωτότυπος και ασυνήθιστος πρόλογος νέου μέλους σε οποιοδήποτε forum EVER!!!

:D:D:D:D

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Χρειάστηκε να διαβάσω και δεύτερη φορά το μήνυμα για να καταλάβω. :lol:

Link to comment
Share on other sites

ειχα σκυλα λυκαινα για αναπαραγωγη.

Το ξεκίνημα αυτό θα πρέπει να είναι ο πιο πρωτότυπος και ασυνήθιστος πρόλογος νέου μέλους σε οποιοδήποτε forum EVER!!!

:D:D:D:D

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Χρειάστηκε να διαβάσω και δεύτερη φορά το μήνυμα για να καταλάβω. :lol:

 

κι εγώ.. :lol:

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

ειχα σκυλα λυκαινα για αναπαραγωγη.

Το ξεκίνημα αυτό θα πρέπει να είναι ο πιο πρωτότυπος και ασυνήθιστος πρόλογος νέου μέλους σε οποιοδήποτε forum EVER!!!

:D:D:D:D

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Χρειάστηκε να διαβάσω και δεύτερη φορά το μήνυμα για να καταλάβω. :lol:

:shock::shock::shock::lol::lol::lol::lol::lol:

Κι εγώ το ίδιο Gerakina!

Καλως ήρθες στην παρέα, Τατιάννα! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου άποψη με βρίσκει σύμφωνη με τα γραφόμενα της Χρύσας. Αν μου βρείτε το παραμικρό φάρμακο, παραφάρμακο, βιταμίνη ή ό,τι άλλο μπορεί κάποιος να αγοράσει σε ένα φαρμακείο το οποίο ΔΕΝ έχει ένα σωρό παρενέργειες...θα σας είμαι υπόχρεη! Το ίδιο φυσικά ισχύει και με τα εμβόλια. Ας διαβάσουμε όμως τα χαρτάκια που βρίσκουμε μέσα στις συσκευασίες. Τα ποσοστά εμφάνισης παρενεργειών είναι ελάχιστα. Οι πιθανότητες νόσησης πολύ-πολύ μεγαλύτερες. Αν μιλούσαμε για ένα απλό κοινό κρυολόγημα, έναν πυρετό ή μια μύξα... τότε ναι, ίσως και να άφηνα το παιδάκι μου ανεμβολίαστο. Αλλά οι παιδικές ασθένειες από τις οποίες προφυλάσσουν δεν είναι καθόλου απλές και σίγουρα όχι εύκολα αντιμετωπίσιμες από έναν παιδικό οργανισμό που δεν έχει τα κατάλληλα εφόδια. Όταν η ανεμευλογιά μπορεί να εξελιχθεί σε μικροβιαιμία και αυτή με τη σειρά της σε σηψαιμία, όταν μια επιθετική ωτίτιδα της βρεφικής ηλικίας μπορεί να οδηγήσει σε εγκεφαλίτιδα... και ένα σωρό άλλα που δε θέλω ούτε να τα σκέφτομαι, θα ήταν ένα τεραστιο ρίσκο με πολύ δυσάρεστες συνέπειες που δε θα ήθελα να πάρω. Για να είμαι ειλικρινής, πέρασα τόσο βαριά την ανεμευλογιά και σε μεγάλη ηλικία που και μόνο για αυτό θα εμβολιάσω το παιδί μου.

Θα άκουγα λοιπόν τον παιδίατρο μου, θα ενημερωνόμουν από έγκυρες πηγές (π.χ. http://www.cdc.gov -centers of diseases control and prevention), και εφόσον θα ήξερα και τις δύο πλευρές αυτού του νομίσματος, θα έπραττα.

Ντρέπομαι που το λέω, αλλά έκλαψα με μαύρο δάκρυ όταν ήρθε η ώρα για το δικό μας εμβόλιο (η κόρη μας πάλι όχι!). Όμως τον επόμενο μήνα της κάναμε όσα περισσότερα μπορούσαμε προκειμένου να αναπτύξει τις άμυνές της. Της χαιδεύαμε το κεφαλάκι και της ψιθυρίζαμε "για το καλό σου αγάπη μου..." γιατί ήταν πράγματι για το καλό της!

Απλά, ίσως θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε τα εμβόλια σαν όπλα στα χέρια μας και όχι σαν εχθρό μας. Άλλωστε, αυτό είναι στην ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Απλά, ίσως θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε τα εμβόλια σαν όπλα στα χέρια μας και όχι σαν εχθρό μας. Άλλωστε, αυτό είναι στην ουσία.

 

Συμφωνώ!

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι πιθανότητες νόσησης πολύ-πολύ μεγαλύτερες.

Το τριπλό εμβόλιο (ή πενταπλό) γίνεται στο δίμηνο. Αναρωτήθηκες ποτέ τι πιθανότητες έχει ένα μωρό που δεν μπορεί καν να κουνηθεί μόνο του να πάθει τέτανο;

Γιατί γίνεται τόσο νωρίς το εμβόλιο;;

(μήπως για να είναι απαραίτητες επιπλέον δόσεις ενώ αλλιώς με μια δόση θα ήταν εντάξει;)

 

 

 

Αλλά οι παιδικές ασθένειες από τις οποίες προφυλάσσουν δεν είναι καθόλου απλές και σίγουρα όχι εύκολα αντιμετωπίσιμες από έναν παιδικό οργανισμό που δεν έχει τα κατάλληλα εφόδια.

Ακριβως επειδή δεν έχει τα κατάλληλα εφόδια τίθεται το ερώτημα: Πώς ένα βρέφος 2 μηνών θα αντιμετωπίσει 5 εισβολείς μαζί; (πενταπλό εμβόλιο) και μάλιστα τη στιγμή που δεν έχει παρατηρηθεί ποτέ ένας άνθρωπος που να μπορεί να νοσήσει ταυτόχρονα με τρεις ή ακόμη χειρότερα πέντε ασθένειες. Αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί ο ένας νοσογόνος παράγοντας δεν αφήνει περιθώρεια στον άλλον. Αν πράγματι υπάρχει τέτοιος μηχανισμός σημαίνει ότι στο DNA όλων των οργανισμών δεν υπάρχει δυνατότητα να αντιμετωπιστεί τέτοια εισβολή... Μήπως παραείναι βάρβαρο για τον οργανισμό του δίμηνου παιδιού;

 

Όταν η ανεμευλογιά μπορεί να εξελιχθεί σε μικροβιαιμία και αυτή με τη σειρά της σε σηψαιμία,

Με τι πιθανότητες; Μικρότερες ή μεγαλύτερες από το να εμφανιστεί σκλήρυνση κατά πλάκας ή άλλο αυτοάνοσο νόσημα; Μόνο αν υπάρχει μέτρο σύγκρισης έχει νόημα κάτι τέτοιο.

 

 

όταν μια επιθετική ωτίτιδα της βρεφικής ηλικίας μπορεί να οδηγήσει σε εγκεφαλίτιδα...

 

Υπάρχει εμβόλιο για την ωτίτιδα;

 

Για να είμαι ειλικρινής, πέρασα τόσο βαριά την ανεμευλογιά και σε μεγάλη ηλικία που και μόνο για αυτό θα εμβολιάσω το παιδί μου.

Μα γι αυτό λένε ότι πρέπει να την περνάς σε μικρή ηλικία...

 

Σημείωση: Δεν είμαι κατά των εμβολίων, όμως είμαι κατά του άκριτου και ανεξέλεκτου εμβολιασμού και μάλιστα σε πολύ μικρή ηλικία...

Link to comment
Share on other sites

Σε καποιο αλλο αντιστοιχο τοπικ ειχε τεθει και η εξης απορία (δεν θυμαμαι που και απο ποιον αλλα με ειχε προβληματίσει)

"Τι θα γινοταν αν ολοι επιλεγαμε να μην εμβολιασουμε τα παιδια μας?"

Ο λογος που τα παιδια μας σημερα δεν πεθαινουν απο τις "παιδικες αρρωστιες" ειναι τα εμβόλια...

Γιατι καποτε τα παιδια πεθαιναν απο εβλογια?

Γιατι καποτε τα παιδια πεθαιναν απο κοκκυτη?

Γιατι πολυ απλα δεν εμβολιαζονταν..

Γιατι γινονται τοσο τεραστιες εξτρατίες να εμβολιαστουν τα παιδια του τριτου κοσμου αν τελικα ειναι ματαιο να κανουμε εμβόλια?

Είναι τυχαιο που το εμβόλιο για τις Ηπατιτιδες εγινε υποχρωτικο μετα την ελευση ορδων μη εμβολιασμενων αλλοδαπων στη χωρα μας?

Ενα παιδι 2 μηνων σιγουρα δεν μπορει να κινηθει μονο του αλλα αν μία στις 1000 τσιμπηθει με μια παραμανίτσα απο αυτες που συνηθίζουν οι γιαγιαδες να τους χωνουν κατω απο τα παπλωματα με τα ματακια και τα φυλακτα?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Αγλαΐα, στις μέρες που μετράω ως εγγεγραμμένο μέλος αυτής της υπέροχης συντροφιάς, δεν έτυχα της χαράς να «συνομιλήσουμε» μέσα από αυτές τις σελίδες. Ανατρέχοντας σε ενότητα που έγραψα προ ημερών (αυτή εδώ...), διαπίστωσα ότι μου έθεσες κάποια ερωτήματα και φαντάζομαι ότι ανέμενες την απάντησή μου.

Επειδή για να είμαι ειλικρινής μου φάνηκες έως και επιθετική απέναντι στα γραφόμενά μου, τα οποία αποτελούν καθαρά προσωπική άποψη, θα προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματά σου, όχι απλώς με δικές μου ερωτήσεις, αλλά με στοιχεία στα οποία τόσο εσύ όσο και οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος θα μπορεί να ανατρέξει και να σχηματίσει με τη σειρά του τη δική του και πιο ολοκληρωμένη άποψη.

 

1. Εμβόλιο τετάνου

 

Ακόμη κι αν μιλούσαμε για το εμβόλιο των ενηλίκων, ο εμβολιασμός σε πρωτοεμβολιαζόμενα άτομα γίνεται σε 3 δόσεις. Το δοσολογικό σχήμα διαφέρει από αυτό των παιδιών καθώς η δεύτερη ακολουθεί μετά από μεσοδιάστημα ενός μηνός και η τρίτη μετά από 8-14 μήνες. Αναμνηστική δόση γίνεται κάθε 10 χρόνια δια βίου.

(βλ.www.cdc.gov/vaccines/recs/schedules/default.htm.

Εκεί υπάρχουν τα εμβολιαστικά σχήματα τόσο παιδιών όσο και ενηλίκων καθώς επίσης και για όσους καθυστέρησαν για κάποιο λόγο να εμβολιαστούν.

Εναλλακτικά θα μπορούσατε να ανατρέξετε στις σελίδες του Εθνικού Συνταγολογίου, με τίτλο «ενεργητική ανοσοποίηση-εμβόλια», όπου και εκεί δίνονται τα χρονοδιαγράμματα εμβολιασμών.)

 

Εμβολιαστικό σχήμα όπου με ένα μόνο εμβόλιο καλύπτεται ο τέτανος, λυπάμαι αλλά δε νομίζω ότι γνωρίζω, ούτε και έχω διαβάσει κάπου κάτι ανάλογο.

 

2. Τέτανος

 

Μεταφράζω ένα μικρό μέρος από το Nelsonʼs textbook of Pediatrics, 17η έκδοση, κεφ. 194, σελ.951 «Έχει παγκόσμια επίπτωση και είναι ενδημικός σε 90 αναπτυσσόμενες χώρες, αλλά η επίπτωσή του ποικίλλει. Η συχνότερη μορφή του, ο νεογνικός τέτανος, σκοτώνει 500.000 βρέφη ετησίως επειδή η μητέρα δεν ήταν εμβολιασμένη...{ }. 15.000- 30.000 μη εμβολιασμένες γυναίκες παγκοσμίως, πεθαίνουν από μητρικό τέτανο σα συνέπεια μόλυνσης τραύματος μετά τον τοκετό, την άμβλωση ή μετεγχειρητικά. Περίπου 50 περιστατικά τετάνου αναφέρονται ετησίως στις ΗΠΑ, κυρίως σε άτομα άνω των 60 ετών, καθώς και νηπιακής και νεογνικής ηλικίας...{ }. Η πλειοψηφία των παιδιατρικών περιστατικών τετάνου στις ΗΠΑ κατά τη διάρκεια της προηγούμενης δεκαετίας, εμφανίστηκε σε ανεμβολίαστα παιδιά των οποίων οι γονείς αντιτίθεντο στον εμβολιασμό

 

3. Γράφεις: «Πώς ένα βρέφος 2 μηνών θα αντιμετωπίσει 5 εισβολείς μαζί...».

 

Ο προσδιορισμός της ηλικίας έναρξης των εμβολιασμών δεν είναι κάτι που αυθαίρετα καθορίστηκε από γιατρούς και ερευνητές. Έχει γίνει σύμφωνα με τις ηλικίες στις οποίες τα παιδιά μας είναι πιο επιρρεπή σε συγκεκριμένα νοσήματα. (εξ ου άλλωστε και ο χαρακτηρισμός «παιδικές ασθένειες» των συγκεκριμένων λοιμωδών νοσημάτων). Έτσι, μεταφράζω ξανά από το www.cdc.gov/vaccinesafety/concerns/multiplevaccines.htm «ενώ τα νεογνά έχουν ανοσία σε κάποιες ασθένειες, αυτή διαρκεί περί το ένα έτος, ενώ παράλληλα πολλά παιδιά δεν έχουν ανοσία από τη μητέρα τους στη διφθερίτιδα, τον κοκκύτη, την πολιομυελίτιδα, τον τέτανο, τον αιμόφιλο της ινφλουένζας ή την ηπατίτιδα Β. Αν ένα παιδί δεν είναι εμβολιασμένο και εκτεθεί σε μικρόβιο κάποιας από αυτές τις νοσογόνες οντότητες, τότε το σώμα του ίσως να μην είναι αρκετά δυνατό να αμυνθεί.»

Και συνεχίζει: «Το ανοσοποιητικό σύστημα ενός βρέφους είναι παραπάνω από ικανό να ανταποκριθεί (σ.τ.μ. αυτό που λέμε "ανοσολογική απάντηση")στον πολύ μικρό αριθμό των εξασθενημένων και νεκρών αντιγόνων των εμβολίων. Τα μωρά έχουν την ικανότητα να "απαντούν" σε ξένα αντιγόνα ήδη πριν τη γέννησή τους...{ }. ...γεννιούνται με καλά ανεπτυγμένο ανοσοποιητικό σύστημα το οποίο μπορεί να παράξει την ποικιλία των απαραίτητων αντισωμάτων, στερούνται όμως των αναμνηστικών κυττάρων εκπαιδευμένων να αμύνονται συγκεκριμένες ασθένειες...{ }... αυτός είναι ένας σημαντικός λόγος για τον οποίο συνιστάται ο εμβολιασμός των παιδιών τόσο νωρίς – προκειμένου να προφυλάσσουν από ασθένειες στις οποίες τα παιδιά είναι επιρρεπή σε τόσο νεαρή ηλικία.».

 

4. Συσχέτιση ανεμευλογιάς – μικροβιαιμίας – εμβολίου – σκλήρυνσης κατά πλάκας.

 

Καταρχάς να επισημάνω τη δική μου διαφωνία ως προς το εμπλεκόμενο εμβόλιο. Αν δεν απατώμαι, (τουλάχιστον και η πρόσφατη βιβλιογραφία συμφωνεί μαζί μου... Αστειεύομαι!) το εμβόλιο που είχε ενοχοποιηθεί είναι αυτό της ηπατίτιδας Β. Ίσως σου φανεί ενδιαφέρουσα αυτή η δημοσίευση :

Hepatitis B vaccination and the risk of childhood-onset multiple sclerosis.

Arch Pediatr Adolesc Med. 2007 Dec;161(12):1176-82.

PMID: 18056563 [PubMed - indexed for MEDLINE]

Τώρα, τί εννοείς μέτρο σύγκρισης? Θα πω αυτό που το δικό μου μυαλό μπορεί να σκεφτεί... ΄Οταν διαβάζω τις ανεπιθύμητες ενέργειες ή παρενέργειες κάποιου σκευάσματος και γράφει για παράδειγμα 0,5% πιθανότητα εμφάνισης της ʽχʼ παρενέργειας, αντιλαμβάνομαι ότι αφορά σε γενικό πληθυσμό, σε προηγουμένως υγιή άτομα όπου δεν υπήρχαν άλλοι προδιαθεσικοί παράγοντες για την εμφάνιση της συγκεκριμένης παρενέργειας. Και αντίστοιχα, όταν διαβάζω ότι στους 100 ασθενείς με την τάδε πάθηση (εν προκειμένω την ανεμευλογιά ) το 0,5% δυνητικά θα εμφανίσει την ʽχʼ επιπλοκή πάλι αφορά γενικό πληθυσμό, και άτομα προηγουμένως υγιή με την έννοια του μη ανοσοκατεσταλμένου, μη λαμβάνοντα κάποια φάρμακα κ.ο.κ. Συγκριτική μελέτη που να απαντά ευθέως το ερώτημά σου δε βρήκα. Όμως θεωρώ σημαντικότατη την εγκεφαλική αταξία σαν επιπλοκή η οποία συμβαίνει σε 1 από κάθε 4000 περιπτώσεις.

 

5. Ρωτάς: «υπάρχει εμβόλιο για την ωτίτιδα?»

 

Δε θα ήθελα να παραφράζεται κάτι που γράφω κυρίως για να μην οδηγείται κάποιος που διαβάζει σε λάθος συμπεράσματα. Ζητώ ειλικρινά συγγνώμη αν με κάποιο τρόπο υποννόησα ότι υπάρχει εμβόλιο το οποίο σε προφυλάσσει από την ωτίτιδα. Αναφερόμουν στο εμβόλιο του Πνευμονιοκόκκου (δε νομίζω ότι συντρέχουν λόγοι αναφοράς του εμπορικού ονόματος). Ο Στρεπτόκοκκος της πνευμονίας όπως αλλιώς λέγεται, δίνει συμπτώματα ανάλογα με τον εντοπισμό της προσβολής. Στα κοινά κλινικά σύνδρομα που προκαλεί περιλαμβάνονται: πνευμονία, μέση ωτίτιδα, ιγμορίτιδα, βακτηριαιμία σε βρέφη και σηψαιμία. Μεταφράζω πάλι από το Nelsonʼs textbook of Pediatrics, 17η έκδοση, κεφ. 167, σελ.868 « πριν τη χρήση των συνδυασμένων εμβολίων έναντι του Πνευμονιοκόκκου, > 80% των βακτηριαιμιών σε βρέφη ηλικίας από 2 έως 36 μηνών χωρίς εμφανή εστία πυρετού οφείλονταν σε αυτό το παθογόνο μικροοργανισμό. Πνευμοκοκκικά αποστήματα ανωτέρου αναπνευστικού...{ }..ενώ στις τοπικές επιπλοκές της λοίμωξης περιλαμβάνονται, μαστοειδίτιδα, επισκληρίδιο αιμάτωμα, μηνιγγίτιδα...{ }...ο αποικισμός με πνευμονιόκοκκο εξαπλώνεται διά της ευσταχιανής σάλπιγγας προκαλώντας μέση ωτίτιδα...{ }...η βακτηριαιμία πιθανό να ακολουθηθεί από μηνιγγίτιδα, οστεομυελίτιδα, ...{ }...σπάνια απόστημα του εγκεφάλου...».

 

6. Γράφεις - απαντώντας στο ότι νόσησα σε μεγάλη ηλικία από ανεμευλογιά: «Μα γι αυτό λένε ότι πρέπει να την περνάς σε μικρή ηλικία...»

 

Σε ό,τι αφορά στην ηλικία που εγώ νόσησα από την ανεμευλογιά, δυστυχώς δε μπορώ να απολογηθώ! Έτυχε, τί να κάνω ? Φαντάζομαι όμως, ότι έχεις ακούσει για παιδάκια που νόσησαν από ανεμευλογιά και κόλλησαν τη δύσμοιρη γιαγιά (ή και μαμά) την «ενήλικο μορφή» της νόσου. Δεν είναι άλλη από τον έρπητα ζωστήρος, που και βαρύτατη είναι ως λοιμώδης νόσος, και επώδυνη και συχνά επικίνδυνη.

 

Θα σε προλάβω πιθανότατα λέγοντας ότι θα διατηρήσω τις επιφυλάξεις μου σχετικά με συσχετίσεις συγκεκριμένου εμβολίου και αυτισμού, καθώς αποτελεί ένα θέμα για το οποίο θα ήθελα μα μελετήσω πριν εκφράσω την άποψή μου.

Τέλος θα χρησιμοποίησω τα λόγια σου περί «άκριτου και ανεξέλεκτου εμβολιασμού» και θα σε παραπέμψω στο www.pubmed.gov . Αν κάνεις μια πολύ γενική έρευνα πληκτρολογώντας τις λέξεις «vaccination» ή «immunization», θα εμφανιστούν περί τις 200.000 εργασίες (80.000 με τον πρώτο, 140.000 με τον δεύτερο τίτλο αναζήτησης). Αν μη τί άλλο είναι ασέβεια προς τους ανθρώπους που έχουν αφιερώσει τη ζωή τους στην έρευνα να λέμε ότι ο εμβολιασμός στις μέρες μας είναι ανεξέλεγκτος. Η γνώση και οι πληροφορίες είναι προσιτές σε όλους.

Ζητώ ειλικρινέστατα συγγνώμη τόσο από εσένα Αγλαΐα, όσο και από όσους φίλους διάβασαν αυτή τη μακροσκελή απάντηση μου σε εσένα, αλλά κάποια πράγματα θεωρώ ότι οφείλουμε να τα προσεγγίζουμε με την δέουσα προσοχή.

 

Φιλικά,

απλά «πατουσάκι»!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω ανάμεικτα συναισθήματα για τα εμβόλια. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση ότι εδώ στην Ελλάδα δεν γίνεται σχεδόν καθόλου κοινωνικός διάλογος για το θέμα αυτό. Πιστεύω πως μια τέτοια συζύτηση θα ήταν προς όφελος όλων μας, αν όχι για κανέναν άλλο λόγο, τότε τουλάχιστον για να μην νομίζουνε οι υπεύθυνες αρχές ότι δεν υπάρχει κοινωνικός έλεγχος των αποφάσεών τους.

 

Μέχρι τώρα είχα γνωρήσει μόνο μία ελληνίδα μητέρα που αναγνώρησε τον προβληματισμό της σχετικά με τα εμβόλια. Όταν είπα στον άνδρα μου ότι ψάχνω πληροφορίες για εμβόλια, μου είπε «γιατί μπερδεύεσαι, αφού η γιατρός θα σου πει πιά εμβόλια πρέπει να κάνεις και πότε». Και όταν του είπα ότι ήθελα να πάρω πιό πληροφορημένη κα υπεύθυνη απόφαση, επειδή εάν θα συμβεί κάτι εξαιτίας του εμβολιασμού θα το αντιμετωπίζουμε εμείς ως γονείς, και οι γιατροί θα έχουνε μόνο να κερδίζουνε από τα ταλαιπωρία μας, με είπε παρανοϊκή. Μακάρι οι γιατροί να ήτανε όλλοι σωστοί και αφιλοκερδείς, αλλά από πίσω τους υπάρχει ολόκληρο σύστημα αξίας πολλών δις. Δεν χρειάζεται να έχεις πτυχίο οικονομικών για να φανταστείς τι τεράστια κέρδη έχει η βιομηχανία εμβολιών, αφού τα εμβόλια παρέχονται όχι μόνο σε αρρώστους, αλλά σε όλο των πληθυσμό. Πιστεύετε ότι γιʼαυτά τα λεφτά δεν είναι ικανοί να μας κρύψουνε 2-3 πράγματα, αν χρειαζότανε?

 

Κάποιες από τις απορίες μου είναι:

 

- Γιατί να κάνω μερικά εμβόλια αφού ούτε καν εξασφαλίζουνε ότι το παιδί δεν θα αρρωστήσει, αλλά μόνο ότι θα περάσει πιο ελαφρή μορφή (ποιός ξέρει, ίσως με όλα τα φάρμακα που είναι διαθέσιμα στις εποχές μας θα την πέρασε ελαφρά έτσι και αλλιώς)

 

- Υδράργυρος και άλλες επικύνδινες ουσίες μέσα στα εμβόλια

 

- Σύγουρα κάνει stress στον οργανισμό, αλλιώς θα τα δίνανε και στα άρρωστα και αδύναμα παιδιά

 

- Δεν υπάρχει αξιόπιστη έρευνα που θα έδειχνε την σύγκριση των πιθανοτήτων να πάθει το παιδί σοβαρή ζημιά από την αρρώστια και να έχει παρενέργια από το εμβόλιο κατά της ίδιας αρρώστιας. Αναρωτιέμαι, γιατί οι δικηγόροι των εμβολίων ποτέ δεν έκαναν κάτι τέτοιο. Ή ίσως έκαναν και δεν τους άρεσαν τα αποτελέσματα, γιʼαυτό δεν μας τα δείχνουνε? Εννοώ τις αρρώστιες όπως η παρωτίτιδα που τα περισσότερα παιδιά δεν έχουν πρόβλημα να την περάσουνε φυσιολογικά. Γιατί να κάνεις εμβόλιο για κάτι που δεν είναι και τόσο επικύνδινο??

 

- Πόσες άγνωστες επιπτώσεις μπορούνε να συνδιάζουν με τα εμβόλια, αλλά δεν το ξέρουμε επειδή δεν είχανε γίνει ακόμη σχετικές έρευνες? Μερικοί γιατροί μίλάνε για πιθανή σχέση ολικών εμβολιασμών με τους αυξανόμενους αριθμούς αλλεργιών, άσθμων, γενετικών ασθενιών και καρκίνων.

 

- Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις στην ιστορία των εμβολιασμών, όταν ολόκληρες χώρες σταματούσαν ορισμένα εμβόλια μετά από χρόνια χρήσης επειδή έβρισκαν καινούρια στοιχεία για τους κυνδύνους. Πού είναι η εγγήυση ότι το ίδιο δεν θα ξανασυμβεί?

 

Τελικά εγω έκανα στον μικρό μου το πενταπλό εμβόλιο, κυρίως εξαιτίας του πόλιο και κοκκύτη, αλλά όταν ήταν 5 μηνών, και ακόμα δεν είμαι σύγουρη ότι δεν έπρεπε να περιμένω τουλάχιστων μέχρι να γίνει ενός έτους. Προσπαθώ να κρατάω το μυαλό μου ανοιχτό και να χερίζω το θέμα χωρίς φανατισμό προς οπιαδήποτε πλευρά. Θέλω να ενημερώνομαι για το θέμα και ελπίζω ότι σε λίγο και στην Ελλάδα θα υπάρχουνε περισσότερες πληροφορίες και δυνατότητες επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το πατουσάκι, όμως κρατάω και τις

επιφυλάξεις μου για ορισμένα εμβόλια όπως το

ΜΜR.

Δεν το έχω κάνει ακόμα στο γιό μου που είναι

18 μηνών και βρίσκομαι σε πραγματικό δείλημα.

Να το κάνω τώρα ή να περιμένω μέχρι τα 2 του.

Υπάρχει και η ενναλακτική του priorix που είναι

το ίδιο εμβόλιο αλλά από άλλη εταιρία και σύμφωνα

με κάποιες κοπέλες από ένα παρόμοιο τόπικ δεν έχει

παρενέργειες.Ισχύει όμως κάτι τέτοιο ή απλά έτυχε

να μην έχει παρενέργειες. Εξάλλου σε όλα τα συνδιασμένα

εμβόλια υπάρχει υδράργυρος ο οποίος λέγεται οτι

δημιουργεί το πρόβλημα (αν το δημιουργήσει)

Αν κάποια έχει καλύτερη πληροφόρηση ας μας πει

______________________

 

e723c56eac.pngb1b12d4c11.png

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειχα σκυλα λυκαινα για αναπαραγωγη.1-2 φορεσ το χρονο αρωσταινε.στην πρωτη γεννα τα κουταβια αρωστησανε και τουσ εδεινα φαρμακα.ηρθε ενασ αγοραστησ και συζητωντασ για τισ αρρωστιεσ μου ειπε να σταματησω τα εκβολια.ετσι και εκανα με φοβο στην αρχη.ομωσ απο τοτε ουτε η σκυλα,ουτε τα κουταβια των επομενων γεννησεων ξανααρρωστησαν.τωρα εχω κορη 3 μηνων και δεν ξερω τι να κανω. να την εμβολιασω τωρα.αργοτερα. η καθολου? εχω διαβασει αρθρα για τις επιπλοκες των εμβολιων και μελετες που συνδεουν τους εμβολιασμενους με αυξηση νοσησης με αλλες ασθενειες. π.χ.εμβολιο ηπαττητιδος με σκληρινση κατα πλακασ.υπαρχει καποιοσ να γνωριζει σχετικα? :roll:

 

Sorry το παιδακι δεν το παρακολουθει καποια/οιος παιδιατρος ? ο γιατρος τι σου λεει ? βασικα τα σκυλακια τα φερνεις ως παραδειγμα για να συγκρινεις με τον οργανισμο του μικρου σου ? Εγω ειμαι παλι υπερ των εμβολιων και ο μικρος μας αρχησε απο 2 μηνων εως 2 ετων με το καλο και εκανε και τα υποχρεωτικα και μη υποχρεωτικα , απο παρενεργειες καμια , ουτε καν στο εμβολιο της ερυθρας δεν μου ανεβασε λιγο πυρετο οπου ειναι η συνιθησμενη παρενεργεια . Ολα τα φαρμακα παιδια εχουνε παρενεργειες , αμα τα περνουμε αλογιστα και χωρις να ακολουθουμε τις οδηγιες των γιατρων μας , ομως αμα λαμβανονται με συνεση και συμφωνα με οτι μας λενε οι ειδικοι δεν διατρεχουμε κινδυνους . Εμβολιασε το παιδι κουκλα μου και τα σκυλακια , αλλιωτικα θα ζουσαμε ακομα σε κοσμο οπου θα υπηρχε φυματιωση , τετανος και θα πεθαιναμε απο απλες ιωσεις .

Link to comment
Share on other sites

Εμβολιασε το παιδι κουκλα μου και τα σκυλακια , αλλιωτικα θα ζουσαμε ακομα σε κοσμο οπου θα υπηρχε φυματιωση , τετανος και θα πεθαιναμε απο απλες ιωσεις .

 

Kαι'γω ποτε δεν θα επερνα το ρισκο να μην εμβολιασω το παιδακι μου και ποτε δεν ειχα το διλημα.

Εμεις καναμε ολα τα εμβολια και ποτε δεν ειχαμε απολυτως καμια παρενεργεια.Στο 2008 ζουμε ειναι κριμα να αφηνουμε τα παιδακια μας χωρις εμβόλια.Ξερετε φυσικα ότι πολλες αρρωστιες εχουν κανει την επανεμφανιση τους τα τελευταια χρονια που εχουν ερθει στη χωρα μας ανθρωποι που δεν εχουν εμβολιαστει.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμβολιασε το παιδι κουκλα μου και τα σκυλακια , αλλιωτικα θα ζουσαμε ακομα σε κοσμο οπου θα υπηρχε φυματιωση , τετανος και θα πεθαιναμε απο απλες ιωσεις .

 

Kαι'γω ποτε δεν θα επερνα το ρισκο να μην εμβολιασω το παιδακι μου και ποτε δεν ειχα το διλημα.

Εμεις καναμε ολα τα εμβολια και ποτε δεν ειχαμε απολυτως καμια παρενεργεια.Στο 2008 ζουμε ειναι κριμα να αφηνουμε τα παιδακια μας χωρις εμβόλια.Ξερετε φυσικα ότι πολλες αρρωστιες εχουν κανει την επανεμφανιση τους τα τελευταια χρονια που εχουν ερθει στη χωρα μας ανθρωποι που δεν εχουν εμβολιαστει.

Εγκρίνω και επαυξάνω.Και εγώ το ίδιο κάνω στο μικρό μου.

Link to comment
Share on other sites

διαβάζοντας εδώ μέσα τα διάφορα θέματα, διαβάζοντας και εκτός από εδώ, μιλώντας και με παιδιάτρους και με φίλους γιατρούς κλπ έχω φτάσει στο εξής συμπέρασμα

 

ασφαλής δεν είσαι ούτε κάνοντας το εμβόλιο ούτε αποφεύγοντας το

πιθανότητες να πάει κάτι στραβά υπάρχουν είτε έτσι είτε αλλιώς

το θέμα λοιπόν είναι ότι στην μπαρμπουτιέρα της ζωής των παιδιών μας που παίζουμε, να μετρήσουμε τις πιθανότητες και να δούμε που έχουμε καλύτερες πιθανότητες να τη βγάλουμε καθαρή

 

προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι βάση αριθμών πάντα και βάση πιθανοτήτων, η περίπτωση του να πάθει κάτι παιδί ΧΩΡΙΣ εμβόλιο είναι μεγαλύτερη απ την πιθανότητα του να πάθει κάτι το παιδί ΜΕ το εμβόλιο

 

ο Θεός να μας φυλάει όλους από την πιθανότητα του να είναι το δικό μας παιδί στα νούμερα των στατιστικών ως η εξαίρεση που δυστυχώς την πάτησε...

είτε έτσι... είτε αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

μαμα του Ωριων καταρχην η καινουρια φωτογραφια του μικρουλη ειναι σουπερ...συμφωνω μαζι σου σε οτι ειπες...δε θα ρισκαρα να μη κανω στο παιδι μου καποιο εμβολιο κ δε θα ηθελα να ρισκαρω το να παθει κατι απο το εμβολιο..αν το παρεις ομως ακομα κ στατιστικα καλυτερα να παρεις το ρισκο σου κανοντας στο εμβολιο... :?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω εμβολιάσει τη μικρή μου με όλα τα υποχρεωτικά εμβόλια. Παρόλα αυτά έχω τον εξής προβληματισμό:

Εγώ η ίδια είχα περάσει την ερυθρά όταν ήμουν μικρή, αλλά ξανακόλησα ως ενήλικας. Αυτό που μου είπε ο γιατρός ήταν ότι οι ιοί έχουν αρχίσει και αναπτύσουν ελαφρώς διαφοροποιημένα στελέχη, ακριβώς λόγω των εκτεταμένων εμβολιασμένων.

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι κατά των εμβολίων, αλλά είναι λάθος να αντιμετωπίζονται ως πανάκεια. Δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι μακροπόθεσμα δεν θα δημιουργηθούν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμβολιασε το παιδι κουκλα μου και τα σκυλακια , αλλιωτικα θα ζουσαμε ακομα σε κοσμο οπου θα υπηρχε φυματιωση , τετανος και θα πεθαιναμε απο απλες ιωσεις .

 

Kαι'γω ποτε δεν θα επερνα το ρισκο να μην εμβολιασω το παιδακι μου και ποτε δεν ειχα το διλημα.

Εμεις καναμε ολα τα εμβολια και ποτε δεν ειχαμε απολυτως καμια παρενεργεια.Στο 2008 ζουμε ειναι κριμα να αφηνουμε τα παιδακια μας χωρις εμβόλια.Ξερετε φυσικα ότι πολλες αρρωστιες εχουν κανει την επανεμφανιση τους τα τελευταια χρονια που εχουν ερθει στη χωρα μας ανθρωποι που δεν εχουν εμβολιαστει.

Εγκρίνω και επαυξάνω.Και εγώ το ίδιο κάνω στο μικρό μου.

 

Και εγώ συμφωνώ. Άλλωστε όπως έγραψαν και άλλα κορίτσια τυχόν σοβαρές παρενέργειες από εμβόλια έχουν μηδαμινές πιθανότητες να συμβούν ενω οι κίνδυνοι που μπορεί να αποσοβήσει ο εμβολιασμός είναι ασυγκρίτως περισσότεροι.

Εμείς στα παιδιά μας έχουν κάνεις όλα τα εμβόλια, υποχρεωτικά και έξτρα χωρίς οποιαδήποτε παρενέργεια ποτέ. Επιπλέον εγώ σε αυτά τα θέματα εμπιστεύομαι απόλυτα τον παιδίατρό μου και από τη στιγμή που εκείνος διαβεβαιώνει ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, δεν ανησυχώ.

Αν έμπαινα στη διαδικασία να ψάχνω και τις απειροελάχιστες πιθανότητες να πάει κάτι στραβά όχι μόνο σ'αυτό αλλά και σε ένα σωρό άλλα θέματα που προκύπτουν και θα προκύπτουν και στο μέλλον με 3 παιδιά, θα είχα τρελλαθεί ή θα ήμουν πολύ κοντά στο να το πάθω...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Πλεόν οι περισσότερες επικίνδυνες αρρώστιες απο τις οποίες μας καλύπτουν τα εμβόλια έχουν εκκλείψει στον ανεπτυγμένο κόσμο και όχι λόγω των εμβολιασμών αλλά λόγω των αλλαγών συνθηκών ζωής. Τα περισσότερα πλέον εμβόλια γίνονται για εμπορικούς λόγος νομίζω...εμάς η μητέρα μου είχε παραλείψει να μας κάνει πολλά και ουδέποτε πάθαμε τίποτα. Τώρα αμα ζεις σε καταυλισμό προσφύγων πάω πασο!

Εγω επειδή είμαι υπερ της ομοιοπαθητικής θα κάνω μόνο όσα μου πει ο ομοιοπαθητικός οτι ειναι ασφαλή και απαραίτητα. Στην Αμερική έχουν πάθει πολλά παιδιά νοητική καθυστέρηση και άλλες ασθένειες απο εμβόλια και εκεί έχει αρχίσει και ξυπναει ο κόσμος. Ειναι απόλυτα φυσιολογικό να περάσει το παιδί ερυθρά, ιλαρά, ανεμολογιά κτλ...εγω πέρασα και κοκκύτη βρέφος και έχω πολύ καλό ανοσοποιητικό....

Απλά χρειάζεται λίγο κριτική σκέψη....οι γιατροί δεν ειναι θεοί ούτε τα ξέρουν όλα

Link to comment
Share on other sites

Πλεόν οι περισσότερες επικίνδυνες αρρώστιες απο τις οποίες μας καλύπτουν τα εμβόλια έχουν εκκλείψει στον ανεπτυγμένο κόσμο και όχι λόγω των εμβολιασμών αλλά λόγω των αλλαγών συνθηκών ζωής. Τα περισσότερα πλέον εμβόλια γίνονται για εμπορικούς λόγος νομίζω...εμάς η μητέρα μου είχε παραλείψει να μας κάνει πολλά και ουδέποτε πάθαμε τίποτα. Τώρα αμα ζεις σε καταυλισμό προσφύγων πάω πασο!

Εγω επειδή είμαι υπερ της ομοιοπαθητικής θα κάνω μόνο όσα μου πει ο ομοιοπαθητικός οτι ειναι ασφαλή και απαραίτητα. Στην Αμερική έχουν πάθει πολλά παιδιά νοητική καθυστέρηση και άλλες ασθένειες απο εμβόλια και εκεί έχει αρχίσει και ξυπναει ο κόσμος. Ειναι απόλυτα φυσιολογικό να περάσει το παιδί ερυθρά, ιλαρά, ανεμολογιά κτλ...εγω πέρασα και κοκκύτη βρέφος και έχω πολύ καλό ανοσοποιητικό....

Απλά χρειάζεται λίγο κριτική σκέψη....οι γιατροί δεν ειναι θεοί ούτε τα ξέρουν όλα

 

το ότι συναναστρεφόσασταν με παιδάκια που είχαν κάνει κανονικά τα εμβόλια τους και γιαυτό δεν κολλήσατε ποτέ τίποτα δεν σου περνάει απ το μυαλό?

όσο για την Αμερική και τον νοητική υστέριση θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω τις αμφιβολίες μου μιας που εκεί τα παιδιά μεγαλώνουν με ένα χάμπουργκερ στο στόμα μπροστά στην τηλεόραση

 

κατά τα άλλα συμφωνώ ότι η ομοιοπαθητική είναι μια πολύ καλή εναλλακτική πρόταση

Link to comment
Share on other sites

Ααα , αγαπημένη ομοιοπαθητική :D:D:D , ότι πρέπει για ένα γελαστό απόγευμα ...

 

Και οπώς ωραία είχε πει το έγκυρο "Archives of Surgergy" : "πλασέμπο θεραπεία στην καλύτερη , αλμπάνικη αρλούμπα στην χειρότερη" :P

 

http://archsurg.ama-assn.org/cgi/content/full/133/11/1187

 

δείτε επίσης το Εθνικό Ίδρυμα Επιστημών των ΗΠΑ να την χαρακτηρίζει Ψευδοεπίστήμη

 

http://www.nsf.gov/statistics/seind02/c7/c7s5.htm

 

Η έκδοση των Ιατρικών Χρονικών ΩΡΛ των ΗΠΑ να τους λέει παράλογους και ανήθικους

 

http://archotol.ama-assn.org/cgi/content/extract/129/12/1356

 

Βέβαια τα περισσότερα φάρμακα των Ομοιοπαθητικών είναι απολύτως ασφαλή διότι περιέχουν μόνο Νερό και Οινόπνευμα !!!Για παράδειγμα το ομοιοπαθητικό φάρμακο για το κρυολόγημα Oscillococcinum περιέχει σε 1 gram φαρμάκου 1x10-400g ενεργης ουσίας φαρμάκου. Αυτό για τους γνωρίζοντες Χημεία Πρώτης Λυκείου σημαίνει ότι στο τελικό προϊόν δεν θα υπάρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΜΟΡΙΟ ΕΝΕΡΓΗΣ ΟΥΣΙΑΣ....

 

Η ομοιοπαθητική , αναγνωρίζοντας το παράλογο της υπόθεσης λέει ότι δεν είναι η ενεργή ουσία που σε θεραπεύει (αναγνωρίζοντας ότι είναι ανύπαρκτη στο τελικό διάλυμα) αλλά ένα θεραπευτικό πνεύμα (!!!!!) " "spirit-like healing force " που δημιουργείται με την αραίωση του αρχικού διαλύματος. Δεν είναι δικά μου λόγια τα παραπάνω , ο Hahnemann τα έλεγε....

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...