Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Havrix εμβόλιο ηπατίτιδας Α. Τι ξέρετε;


annaplani

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπερες κοριτσια!

Σημερα θα κανουμε κι εμεις τη 2η δοση του havrix.. Ειμαστε 3 ετων και κατι ψιλα..

 

Ελπιζω να μην κανει καμμια παρενεργεια γιατι ο μπαμπας μας δουλευει και αντε να τα βγαλουμε περα δυο γυναικες μονες! :lol::lol::-P:razz:

Οπως και να ΄χει θα ενημερωσω για την πορεια μας! ;)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον κοριτσακια...

Οπως σας ειχα ηδη προϊδεασει, το καναμε εχθες.. Ηταν η 2η δοση του συγκεκριμενου εμβολιου..

 

Η μικρη εκλαψε λιγακι την ωρα της ενεσης αλλα μετα τελος.. Ουτε γατα, ουτε ζημια..

Το βραδυ ψιλοκλαψουριζε στον υπνο της αλλα δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρη πως ηταν απο το εμβολιο και δεν την ενοχλουσε κατι αλλο.. Πυρετο δεν εχει κανει, η θερμοκρασια της ειναι σταθερη στο 36.6 με 36.9 ...

Ο παιδιατρος εχθες μας ενημερωσε πως δεν θα κανει καμμια παρενεργεια.. Ουτε γκρινια, αλλα ουτε πυρετο..

 

 

Αντε.. Το επομενο τωρα ειναι οταν κλεισει τα 4 (τον 02/2013 δηλαδη) και ειναι η 2η δοση του MMR.

 

Καλη συνεχεια σε ολες! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

H μικρή μου είναι 2 χρονών και σε ένα μήνα μας έγραψε η παιδίατρος το εμβόλιο ηπατίτιδας α, αλλά το vaqta. Βλέπω ότι όλες έχετε κάνει το havrix, έχει κάνει καμία το vaqta να μου πει περενέργειες? Πόσες δόσεις κάνατε και με τι μεσοδιάστημα?

Εγώ νόμιζα ότι ήταν προαιρετικό αλλά μου είπε ότι από το 2008 έχει γίνει υποχρεωτικό λόγω κρουσμάτων ηπατίτιδας α στους παιδικούς σταθμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμάς και στα δυο παιδιά μου μας έκανε το vaqta.....δεν είχαμε κάτι ιδιαίτερο από παρενέργειες απ ότι θυμάμαι.

 

Συγνώμη μόλις τσέκαρα τα βιβλιάρια. Ο μεγάλος έκανε το havrix, ο μικρός το vaqta....κανένα πρόβλημα κανείς.

Link to comment
Share on other sites

H μικρή μου είναι 2 χρονών και σε ένα μήνα μας έγραψε η παιδίατρος το εμβόλιο ηπατίτιδας α, αλλά το vaqta. Βλέπω ότι όλες έχετε κάνει το havrix, έχει κάνει καμία το vaqta να μου πει περενέργειες? Πόσες δόσεις κάνατε και με τι μεσοδιάστημα?

Εγώ νόμιζα ότι ήταν προαιρετικό αλλά μου είπε ότι από το 2008 έχει γίνει υποχρεωτικό λόγω κρουσμάτων ηπατίτιδας α στους παιδικούς σταθμούς.

 

Ετσι έμαθα κι εγώ και κάναμε την πρώτη δόση 2 ετών. Η δέυτερη 6 μήνες μετά (ΘΑ την κάνουμε). Καμία παρενέργεια με το vaqta. To κάνει στο μπρατσάκι.

Ster, καλύτερα τα παιδιά να είναι εμβολιασμένα. Εχω περάσει ηπατίτιδα α στα 9 μου και ήταν φρίκη, κόντεψα να πεθάνω. Από στάσιμο νερό που είχα πιει στην κατασκήνωση πιθανόν. Μετά από μερικά χρόνια (9) κάναμε το αυστραλιανό αντιγόνο - ένα τεστ που μετρά κάτι στο σηκώτι και ευτυχώς ήμουν εντάξει. Τυχερή. Θα μπορούσα όμως να είχα χρόνια ηπατίτιδα ως και κυρωση του ήπατος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία, γιατί νόμιζα ότι μόνο εγώ θα έκανα το vaqta! Να υποθέσω ότι xavrix και vaqta είναι τα ίδια εμβόλια διαφορετικής εταιρείας? Xena και εγώ είμαι υπερ του εμβολιασμού εννοείται και όπως φαίνεται πολλά εμβόλια από προαιρετικά θα γίνουν υποχρεωτικά στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...