Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκπαιδευτήρια ΖΑΓΟΡΙΑΝΑΚΟΥ


Recommended Posts

Καλημέρα, μπορώ να σας στείλω πμ μολις βρω λιγο χρονο. Είχα δει κι εγώ το σχολείο αυτό πέρυσι, αναζητούσαμε σχολείο παράλληλα η sofiap κι εγώ :-D. Δεν το προτίμησα εν τέλει παρ'ο,τι οι τιμές του είναι παρα πολύ καλες. Θεώρησα ότι δίνεται πολλή έμφαση στη μελέτη, πχ δουλειά στο σπίτι μετά και τη μελέτη στο σχολείο το θεώρησα πολυ για Α' δημοτικού.

Τελικα το παιδί μου πάει (προς το παρόν) στο Αργύρη - Λαιμού.

 

Εάν επέλεγα τώρα πάντως, θα κοιτούσα σίγουρα το Athener Schule. Ακούω πολύ καλά λόγια, μου φαίνεται και οικογενειακό (έχει φίλος τα παιδιά του εκεί και δίνουν πολλή έμφαση στη συμμετοχή όλης της οικογένειας στη σχολική ζωή) και μου αρέσει η φιλοσοφία του ότι εμπλέκεται άμεσα ο Σύλλογος Γονέων στη διαχείριση του σχολείου.

Εσένα πέρα από τα Γερμανικά τι δεν σου άρεσε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι το γνωρίζω και εγώ το Αργύρη-Λαιμού από φίλη που στέλνει εκεί τα παιδιά της και είναι πολύ καλό. Απλά με προβληματίζει επίσης το γεγονός, ότι έχει μόνο δημοτικό. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν, η μελέτη στο σπίτι είναι απαραίτητη για όλα τα σχολεία ανεξαιρέτως, όταν το παιδί παρακολουθεί το πρόγραμμα έως τις 14:00. Συγκεκριμένα ο Ζαγοριανάκος μου είπε, πως στην περίπτωση αυτή το παιδί θα πρέπει να ασχολείται στο σπίτι άλλα 45 λεπτά το πολύ, μετά από αυτό το χρόνο κάθε μελέτη στην ηλικία αυτή δεν είναι σωστή και το πιστεύω και εγώ αυτό. Στην περίπτωση που ακολουθεί το διευρυμένο ωράριο ως τις 16:00, η μελέτη γίνεται εκεί και δε χρειάζεται επιπλέον μελέτη στο σπίτι, απλά 5-10 λεπτά ένα ξεφύλισμα, πιο πολύ για να έχει αίσθηση το παιδί ότι ο γονέας συμμετέχει και το παρακολουθεί και επίσης για να έχει γνώση και ο γονέας για το τί κάνει περίπου μέσα στην ημέρα (εκτός από αυτά που καταγράφονται καθημερινά στο βιβλίο ενημέρωσης).

Για το Athener Schule έχω κακή εντύπωση και έχω προσωπική εμπειρία. Πέρα από το κόστος που είναι υποφερτό, πέρυσι πουχωρίστηκαν τα δύο σχολεία ένα στην Ηλιούπολη και ένα στην παλιά έδρα στα Βριλήσσια. Έγινε μια υποτυπώδη ανακαίνιση στα Βριλήσσια (αυτό της Ηλιούπολης το είδα μόνο στο site αλλά η εγκατάσταση είναι πολύ μέτρια) και το κτήριο είναι αρκετά παλιό. Ο προαύλιος χώρος αλλά και το κτήριο (χωρίς πολυτέλειες) για μένα είναι σημαντικός και το γεγονός ότι δίνουν "ιδιαίτερη βαρύτητα στο εκπαιδευτικό κομμάτι" δε δικαιολογεί αυτό το κόστος για ένα τέτοιο σχολείο. Οι γονείς δε συμμετέχουν απλά, ΕΙΝΑΙ θα έλεγε κανείς η διοίκηση του σχολείου. Το οποίο είναι και δίκοπο μαχαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια χαιρομαι πολυ για τις αμεσες απαντησεις..

Οντως για την ερασμειο ξερω απο ενα παιδακι φιλης που παει εκει, ακριβως τα ιδια που λεει η sofi k για το οικονομικο κομματι αλλα κ για το εκπαιδευτικο.

Απλα δεν μου αρεσουν τα Γερμανικα καθολου κ επισης το θεωρω καπως πιο απαιτητικο εκπαιδευτικα ,σχολειο ..ο γιος μου θελει σπρωξιμο κ κατι τοσο απαιτητικο δεν ξερω αν θα του εκανε καλο.

τα δυο χιλιαρικα θα κοβονταν απο αλλου ,κλασσικα..:-)

 

 

O zαγοριανακος αντιθετα δεν μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν κοιταει αλλα πραγματα εκτος απο τη μαθηση..απεναντιας...

 

thalea ,οντως η εντυπωση για την ιονιο ηταν αυτη που λες..Η δ/ντρια μεγαλη ηλικιακα , με βομβαρδισε με τα ωδεια,τα διπλωματα κ ολα τα αλλα..επισης δεν μου αρεσε η συζητηση για τα οικονομικα..η αρχικη τιμη κ η μεγαλη εκπτωση που ακολουθησε χωρις να προλαβω να πω λεξη!!

πχ 6990 τα βασικα διδακτρα κ αντε για σας 6000...! να μην συνεχισω για το σχολικο.

 

peony σαν απο μηχανης θεος εμφανιστηκες!! για πες για αργυρη λαιμου ή οτι αλλο ξερεις..ειμαι ολη αυτια! :-)

 

Κάτι τέτοια είχα ακούσει και εγώ ...

Link to comment
Share on other sites

thalea μου ευχαριστουμε κ εσενα! Ο μικρος μου ηδη διαβαζει ,οποτε δεν θα τον εστελνα μελετη ..δεν ξερω αργοτερα..Αυτη τη στιγμη νομιζω οτι δεν χρειαζεται αφου δεν εργαζομαι κιολας.

 

Δεν καιγομαι απο τωρα κ για το γυμνασιο.Εξι χρονια μετα ειναι πολλα,γεροι να μαστε! Πρωτα απ ολα με ενδιαφερει να βρω τις κλισεις του παιδιου μου.Να εχω ενα σχολειο που θα τον κανει χαρουμενο, να του βγαζει ηθικη κ ψυχικη υγεια..κ μετα το εξισου σημαντικο, εκπαιδευτικο κομματι.

 

 

αν μπορεις να μου πεις κ εσυ κι αλλα για το α.λαιμου θα χαιρομουν πολυ να σε διαβασω..

 

προς το παρον γερνω σε ζαγοριανακο αλλα θα δω ακομη ενα δυο πριν αποφασισω!

Link to comment
Share on other sites

thalea μου ευχαριστουμε κ εσενα! Ο μικρος μου ηδη διαβαζει ,οποτε δεν θα τον εστελνα μελετη ..δεν ξερω αργοτερα..Αυτη τη στιγμη νομιζω οτι δεν χρειαζεται αφου δεν εργαζομαι κιολας.

 

Δεν καιγομαι απο τωρα κ για το γυμνασιο.Εξι χρονια μετα ειναι πολλα,γεροι να μαστε! Πρωτα απ ολα με ενδιαφερει να βρω τις κλισεις του παιδιου μου.Να εχω ενα σχολειο που θα τον κανει χαρουμενο, να του βγαζει ηθικη κ ψυχικη υγεια..κ μετα το εξισου σημαντικο, εκπαιδευτικο κομματι.

 

 

αν μπορεις να μου πεις κ εσυ κι αλλα για το α.λαιμου θα χαιρομουν πολυ να σε διαβασω..

 

προς το παρον γερνω σε ζαγοριανακο αλλα θα δω ακομη ενα δυο πριν αποφασισω!

 

Efima και εγώ γέρνω σε Ζαγοριανάκο και για αυτό προσπαθώ να μαζέψω όσο το δυνατό περισσότερες λεπτομέρειες. Δίκιο έχεις και για τα μετέπειτα χρόνια, είναι λίγο μακριά. Εμένα απλά μου φάνηκε ικανοποιητική η ανάλυση που μου έκανε στο εκπαιδευτικό σύστημα που ακολουθεί και μου άρεσε η προσέγγισή τους. Είναι οικογενειακή επιχείρηση που μου δίνει την εντύπωση ότι δουλεύει σωστά. Επενδύουν σε ιδιόκτητες εγκαταστάσεις και έχουν μια παράδοση πολλών χρόνων χωρίς να είναι όμως ιδιαίτερα μικροί. Έχουν 2 τμήματα ανά τάξη και τελοσπάντων μου ταιριάζουν μου φαίνεται περισσότερο.

Τα Αργύρη-Λαιμού είναι πολύ καλά σχολεία, μια φίλη πηγαίνει και τα δύο παιδά της εκεί. Για να της κατέβει το κόστος έχει αναλάβει η ίδια το φαγητό τους και τη μια διαδρομή του σχολικού. Μου είπε, ότι το άλλο παράρτημα που έχουν (δεν ξέρω που είναι όμως, προς Καρέα μεριά; Ηλιούπολη; θα σε γελάσω) είναι ακόμα καλύτερα, αλλά δεν τη βόλευε καθόλου. Δεν της αρέσει πολύ ο προαύλιος χώρος αλλά δεν έχει και πρόβλημα. Μπορώ να τη ρωτήσω για δίδακτρα αν θέλεις. Απλά εμένα μου κάνει περισσότερο επιχείρηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α γεια σου, αυτό! τα νέα από την πηγή! Μου είπε ότι είναι πολύ ευχαριστημένη πάντως.

Απλά δε βλέπω να βρίσκω κανέναν που να έχει προσωπική εμπειρία από το Ζαγοριανάκο! Θα σκάσω!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πολύ-πολύ, χαίρομαι που κι η φίλη σου ειναι ευχαριστημένη.

Ελπίζω να καταφέρουμε οικονομικά να κρατήσουμε το παιδί εκεί ώσπου να τελειώσει το δημοτικό. Για γυμνάσιο και μετά, βλέπουμε δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αν επιτρέπεται, για ένα παιδί πόσο πληρώνεις; Γιατί στα δύο που πληρώνει η φίλη μου είναι διαφορετικά. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να αναφέρονται ποσά στο site, αλλά υποτίθεται ότι ισχύουν τα ποσά που γράφουν στη λίστα του Υπουργείου (είμαι και εγώ περίπτωση που το ψιλοπαρακολουθώ αλλά δε γράφω συχνά).

Link to comment
Share on other sites

peony μου,συγνωμη! Διαβασα το μηνυμα σου κ απαντησα αμεσως.Τωρα ομως που βλεπω τα απεσταλμενα μου...δεν υπαρχει..Ηταν η πρωτη αποπειρα που εκανα κ απ οτι φαινεται αποτυχημενη..Κριμα γιατι ειχα γραψει αρκετα.

Ετρεχα εν τω μεταξυ ολο το σαβ/κο οποτε δεν μπηκα..

Θα προσπαθησω τωρα ξανα!

καλημερα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

thalea μου, εμενα μου ειπε ενα -δυο τμηματα..μαλλον περιμενει να δει ακομη..

 

πες μου τι θες να ρωτησεις αυτον που ψαχνεις...χε χε βρηκα το σαββατοκυριακο τυχαια σε ενα αγωνα ενα ζευγαρι κ θα τους ξαναδω αυτη τη εβδομαδα !!:D:D

εκανα καποιες ερωτησεις κ μου επιβεβαιωσαν οτι ολα οσα λεει περι οικογενειακου περιβαλλοντος ειναι αληθεια...

Link to comment
Share on other sites

εμένα μόνο μια φίλη είχε ακούσει στις κούνιες (!) ότι μια μαμά έλεγε σε άλλη πόσο ευχαριστημένη είναι και μου το μετέφερε, επειδή ενδιαφέρομαι. Τώρα όμως αν δεν ξέρεις και τον άλλο και δεις πώς βλέπει την εκπαίδευση του παιδιού του ή ποιές είναι οι δικές του προτεραιότητες, είναι δύσκολο να καταλάβεις τί γίνεται.

Σε τί τάξη πάει το παιδί τους;

Θα με ενδιέφερε να μάθω αν το παιδί φαίνεται καταρχήν να είναι χαρούμενο, αν παρακολουθεί μέχρι τις 2 ή τις 4, πόση ώρα τους παίρνει για να διαβάσει μετά το σχολείο και σε σχέση με αυτό αν έχουν δει κάποια αλλαγή που δεν οφείλεται τόσο στην ηλικία, αλλά περισσότερο στο τί κάνει στο σχολείο, και αν άλλαζαν κάτι ή έπρεπε να αναφέρουν κάτι που δεν τους αρέσει ή χρειάζεται βελτίωση, τί θα ήταν αυτό; Σε ζάλισα, ε ?!!!! ότι θυμηθείς τελοσπάντων ρώτα!

Σε ευχαριστώ που με θυμήθηκες!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σορρυ που χαθηκα αλλα πολλα τρεξιματα! Δεν επελεξα ακομη καθως περιμενω τον συζυγο να γυρισει απο ενα ταξιδι κ να επιλεξουμε παρεουλα!

Εμαθα βεβαια απο γονεις που ηδη πηγαινουν εκει κ χθες απο μαμα που επισκεφθηκε το σχολειο..

 

το οικογενειακο κλιμα επιβεβαιωνεται πανηγυρικα!

τα αγγλικα δεν ειναι σε τρελο επιπεδο

καποιοι δασκαλοι ειναι πολυ καλοι αλλα υπαρχει κ μια περιπτωση που δεν..

οχι τρελες δραστηριοτητες κ γκλαμουρατα πραγματα οσο αφορα τις δραστηριοτητες (επομενο μιας κ το κοστος φοιτησης δεν ειναι υψηλο)

 

Γενικα δεν ειναι το δυσκολο αλλα κ πιεστικο σχολειο..οποτε εξαρταται τι ζηταει κανεις , κ τι ''φιλοδοξιες'' εχει σαν γονεας

 

κατα τα αλλα,οτι ειπε και η sofi

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους.

Τα παιδιά μου φοιτούν στα εκπαιδευτήρια Ζαγοριανάκου (6 χρόνια ο γιος μου, τελειώνει τώρα το δημοτικό και 4 χρόνια η κόρη μου). Θεωρώ ότι είναι ένα από τα καλύτερα σχολεία από την άποψη του επιπέδου της παρεχόμενης εκπαίδευσης, ειδικά για τις τιμές που προσφέρει. Διάβασα κάποια μηνύματα για μια μαμά που θεώρησε ότι τα παιδιά της είχαν μείνει πίσω στη γλώσσα και εντυπωσιάστηκα! Η γλώσσα και τα μαθηματικά είναι τα δύο αντικείμενα στα οποία το συγκεκριμένο σχολείο δίνει πάρα πολύ βάρος! Ομολογώ ότι για τα δικά μου δεδομένα, θεωρώ ότι "φορτώνουν" πολύ τα παιδιά με ασκήσεις για το σπίτι (τα δικά μου, τις περισσότερες τις ολοκληρώνουν στη μελέτη), ακόμη και σε περιόδους εορτών, κατά την άποψή μου, τους βάζουν πάρα πολύ δουλειά. Ένα είναι το σίγουρο γι' αυτό το σχολείο: παρακολουθεί όλα τα παιδιά από κοντά, δεν επιτρέπει να υπάρξουν κενά και σε περίπτωση που διαπιστώσει κάποιο κενό, προσπαθεί να το καλύψει το ίδιο το σχολείο. Η επαφή με τους γονείς είναι συνεχής.

 

Στην έκτη δημοτικού, τα παιδιά ξεκίνησαν αρχαία ελληνικά. Το θεωρώ εξαιρετικά θετική κίνηση, γιατί στοχεύει στο να αρχίσουν τα παιδιά να εξοικειώνονται με τη γλώσσα και να ξεπεράσουν πιο εύκολα το σοκ των αρχαίων κειμένων που θα δουν μπροστά τους στην Α΄ Γυμνασίου. Επίσης, ήδη πριν από το Πάσχα, ξεκίνησαν να βαθμολογούν τα διαγωνίσματα των παιδιών στην κλίμακα του 20, για να εξοικειωθούν με το σύστημα βαθμολόγησης του Γυμνασίου. Το συστήνω ανεπιφύλακτα το συγκεκριμένο σχολείο. Είναι εξαιρετικό

Link to comment
Share on other sites

Malena_1, πολύ χάρηκα από αυτά που περιέγραψες. Υπάρχει κάτι που δε σε ικανοποιεί αρκετά ή θα ήθελες να βελτιωθεί;

Επίσης, επειδή δε θυμάμαι, ανά βαθμίδα πόσες τάξεις έχει τελικά, μια; Όχι ότι παίζει πλέον ρόλο, απλά για να ολοκληρώσω την εικόνα μου...

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,θα θέλατε οι μανούλες που προβληματιζοσασταν ανάμεσα σε ζαγοριανακο και αργυρη-λαιμού να μας γράψετε τι επιλέξατε τελικά και τις εντυπώσεις σας αρκετά χρόνια μετα;Επίσης και για Διονύσιος Σολωμός και Athens Schuler αν γνωρίζετε.Ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας! Θα μπορούσατε να μου δώσετε πληροφορίες ή και εμπειρίες για αυτό το σχολείο; Έχω διαβάσει ότι είναι από τα οικονομικά ιδιωτικά. Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...