Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβολιο μηνιγγιτιδοκοκκου


iwannaf

Recommended Posts

Σε ποσες δόσεις και σε ποιες ηλικίες κάνατε το συγκεκριμένο εμβόλιο ? Ρωτάω γιατι μια παιδίατρος μας είπε να το κάνουμε ενος έτους ενω ενας αλλος μας είπε οτι πρέπει να κάνουμε περισσότερες δόσεις , απο μικρότερη ηλικία .

Τι είναι πιο συνηθες ? Με μπερδεψαν .........

wa__74__022M00000g41MDAxMzk0Mmh8MjA3OTYxMGhhfA.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς το κάναμε μια δόση 13 μηνών. Ο προηγούμενος γιατρός μας είχε πει να το κάνουμε σε τρεις δόσεις 8, 10 και 12 μηνών. Η νέα παιδίατρος μας είπε ότι όσο πιο μεγάλο το παιδί τόσο περισσότερα αντισώματα κάνει και μια δόση αρκεί. Για να μην επιβαρύνουμε το παιδί με τσάμπα εμβόλια, που ούτε ξέρουμε τι άλλο εκτός από υδράργυρο έχουν, το κάναμε σε μια δόση, την οποία και μετάνιωσα γιατί την επόμενη μέρα ήταν άρρωστη με πυρετό. Η γιατρός είπε ότι δεν έφταιγε το εμβόλιο, αλλά εγώ δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίο.

Και το MMR επιλέξαμε να το κάνει σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία, μιας και δεν θα πάει παιδικό φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε παιδίατρος ακολουθεί μου φαίνεται άλλο πρόγραμμα. Ο δικός μας το έκανε 7 μηνών, 12 μηνών και 2 ετών στο γιο μου(3 δόσεις). Και στη μικρή το ίδιο πρόραμμα ακολουθεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ κορίτσια . Αλλα πιο είναι το ρίσκο αν το καθυστερήσω . Δεν ξέρω τίποτα για την μηνιγγίτιδα .

Δεν θέλω και εγω να κάνω πολλες δόσεις , αλλα προβληματίζομαι για το τι θα γίνει αν κολήσει την ασθένεια .

Γιαυτο σκεφτηκα να κανω μια στατιστικη εδω στο φορουμ , μπας και βγαλω κάποια άκρη στο τι να επιλέξω .

wa__74__022M00000g41MDAxMzk0Mmh8MjA3OTYxMGhhfA.gif

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμείς έχουμε κάνει μόνο δύο εμβόλια και το ένα ήταν αυτό που σου έγραψα. Οκ σκέφτηκα ότι η ασθένεια αυτή είναι υπαρκτή και επικίνδυνη οπότε πήρα τα ρίσκα μου. Εφόσον σε αυτή την ηλικία είναι και μόνο μια δόση νιώθω πολύ πιο άνετα με τα εμβόλια

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το βιβλιάριο του μεγάλου μου και βλέπω ότι το έκανε σε δύο δόσεις, 11 και 13 μηνών. Ο μικρός 5, 8 και θα το ξανακάνει στους 20 μήνες. Προφανώς υπήρξαν πολλά κρούσματα για να γίνονται τώρα αλλιώς οι δόσεις και, προσωπικά, με τέτοιες αρρώστιες δεν παίζω. Θα ακολουθήσω το προτεινόμενο πρόγραμμα γιατί θέλω να έχει τη μεγαλύτερη δυνατή προστασία. Παρενέργειες από το συγκεκριμένο εμβόλιο δεν είχαμε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

παντως κοριτσια δυστηχως το εμβολιο δεν "πιανει" ολα τα στελεχη του ιου οποτε και να το κανεις και να μη το κανεις απο αυτη την αρρωστεια διατρεχουν κινδυνο

...ο θεος να μας φυλαει δηλαδη!

πως να φανταστείς οτι μπορείς να αγαπήσεις τοοοοσο πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν σημαίνει ότι υπάρχει έξαρση και γι' αυτό το κάνουν σε περισσότερες δόσεις. Εγώ πιστεύω ότι το κάνουν 3 δόσεις γιατί 3 επισκέψεις στο γιατρό είναι 150 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεισ καναμε την 1η δοση 8 μηνων!Στο ικα οταν ειχα παει να μου γραψουν το prevenar (pneymoniokoko) 3μηνων μου εγραψαν και του μηνιγγιτιδοκοκου και μου ειπαν οτι ειναι υποχρεωτικο!Το καναμε ομως πολυ αργοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια . Αλλα πιο είναι το ρίσκο αν το καθυστερήσω . Δεν ξέρω τίποτα για την μηνιγγίτιδα .

Δεν θέλω και εγω να κάνω πολλες δόσεις , αλλα προβληματίζομαι για το τι θα γίνει αν κολήσει την ασθένεια .

Γιαυτο σκεφτηκα να κανω μια στατιστικη εδω στο φορουμ , μπας και βγαλω κάποια άκρη στο τι να επιλέξω .

 

η μηνιγγίτιδα δεν είναι ακριβώς ασθένεια (σαν την ερυθρά π.χ.), είναι η φλεγμονή των μηνίγγων, των μεμβράνων δηλαδή που καλύπτουν τον εγκέφαλό μας, και δεν αφορά μόνο τα παιδιά, αλλά όλες τις ηλικίες (πρόσφατα την κόλλησε φίλη μου 30 χρονών και ήταν 1 μήνα στον Ευαγγελισμό). Στην ουσία ή κολλάς κάποιο στέλεχος του μηνιγγιόκοκκου ή κάποιος άλλος ιός ή βακτήριο διαπερνά τον αιματοεγκεφαλικό φραγμό και δημιουργεί τη φλεγμονή αυτή. κύριο χαρακτηριστικό είναι ο πολύ υψηλός πυρετός που δεν πέφτει με τίποτε και ακόμα πιο βασικό στα παιδιά είναι ότι έχουν ακαμψία στον αυχένα και στο κεφάλι, αν αυτά τα δύο συνδυάζονται, τρέχουμε στο νοσοκομείο ΑΜΕΣΑ! στα παιδιά μηνιγγίτιδα μπορεί επίσης να κάνει ο πνευμονιόκοκκος, ο αιμόφιλος της ινφλουέντζας (για τα οποία εμβολιάζονται) κ.ά. Οι συνέπειές της μπορεί να είναι από πολύ σοβαρές στην καλύτερη (σοβαρή νοητική υστέρηση) όσο καταληκτικές στη χειρότερη (θάνατος). περισσότερες πληροφορίες έχει και η wikipedia αλλά έχει και μια αρκετά σοκαριστική φωτογραφία να σε προειδοποιήσω...

 

τώρα για το εμβόλιο οι συνιστώμενες δόσεις φαίνονται και στο βιβλιάριο του παιδιού, αλλά ίσως έχουν βγει καινούρια εμβόλια που να θέλουν λιγότερες, δεν το γνωρίζω αυτό για να σε βοηθήσω. είναι πάντως αρκετά σοβαρή κατάσταση, οπότε ίσως αξίζει να το ψάξεις καλά για να αποφασίσεις.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

καλημέρα μανούλες!!!! το βρήκα εχθές στο tromaktiko εάν δε κάνω λάθος και η αλήθεια είναι οτι με έπιασε ένας μικρός πανικός...

 

http://anatropionline.gr/γονεισ-προσοχη-ανάκληση-εμβολίου-από/

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

πόσο χαζή και άπειρη θεέ μου..!!!:roll::roll::roll: εμεις το neisvac κάναμε... αλλά πιστεύω να είναι χρήσιμο για άλλες μανούλες.

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...