Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΛΑΣΤΟΚΥΤΤΑΡΑ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και σε όλες!

Έψαξα αν υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλά δε βρήκα κάτι!

Σε λίγες μέρες γεννάω και ακόμα δεν έχω αποφασίσει τι θα κάνουμε με τα βλαστοκύτταρα! Είναι λίγο μπερδεμένη ιστορία αφού από τη μια λένε να τα κρατήσεις γιατί μπορεί να χρειαστούν και να σώσουν ή τη ζωή τη δική μου, του άντρα μου ή του παιδιού μου και άλλοι λένε ότι ακόμα και να τα κρατήσουμε και να είναι συμβατά η ποσότητα που παίρνουν δεν επαρκεί!

Έχουμε μπερδευτεί τόσο πολύ που μας έχει πιάσει άγχος!

Ποια είναι η δική σας άποψη? Το έχετε ψάξει καθόλου?

:-P Μπεμπούλα (22/02/2011):-P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Επειδή και εμείς είχαμε ψαχτει αρκετά για το θέμα αυτό τελικά κάναμε δωρεα ομφαλοπλακουντιακού αίματος στην Ακαδημία Αθηνών... κρατήσαμε μόνο επί πληρωμή κάποια κύτταρα δεν θυμάμαι ακριβώς πως λέγονται....επειδή είναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει να ξέρεις για το θέμα αυτό δες εδώ http://hcbb.bioacademy.gr/... αν έχεις χρόνο κάθε μέρα Δευτέρα έως Παρασκευή μπορείς να παρακολουθησεις δωρεάν σεμινάριο στις 11 το πρωί ή στις 12.30, όπου θα σου λυθούν όλες οι απορίες και θα μάθεις πράγματα όπως ότι βλαστοκύτταρα δεν υπάρχουν στην ουσία και ότι υπάρχει δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει το δικό σου παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμείς είχαμε ψαχτει αρκετά για το θέμα αυτό τελικά κάναμε δωρεα ομφαλοπλακουντιακού αίματος στην Ακαδημία Αθηνών... κρατήσαμε μόνο επί πληρωμή κάποια κύτταρα δεν θυμάμαι ακριβώς πως λέγονται....επειδή είναι πάρα πολλά αυτά που πρέπει να ξέρεις για το θέμα αυτό δες εδώ http://hcbb.bioacademy.gr/... αν έχεις χρόνο κάθε μέρα Δευτέρα έως Παρασκευή μπορείς να παρακολουθησεις δωρεάν σεμινάριο στις 11 το πρωί ή στις 12.30, όπου θα σου λυθούν όλες οι απορίες και θα μάθεις πράγματα όπως ότι βλαστοκύτταρα δεν υπάρχουν στην ουσία και ότι υπάρχει δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει το δικό σου παιδί...

 

Συμφωνώ δεν ειναι για να τα φυλάς και να πληρωνεις πεταμενα λεφτα αλλα πιο χρήσιμο είναι να τα κανεις δωρεά στην δημοσια τραπεζα βλαστοκυτταρων και οπως αναφερεται πιο πανω. Εμεις καναμε τα χριστουγεννα στο παιδι μας το θεραπευτικο πρωτοκολλο με τα βλαστοκυτταρα για τον αυτισμο και του πηραν λιπωδη ιστο απο την κοιλια και εφτιαξαν απο κει βλαστοκύτταρα. Αν ειχαμε κρατησει τα εμβρυικά δεν θα χρησιμευαν σε τιποτα.

Σε μια εκπομπη στην κρατική τηλεοραση στη εκπομπη "Εξάντας" ειχανε δειξει οτι σε ελαχιστες περιπτωσεις μπορεις να χρησιμοποιησεις τα εμβρυικά βλαστοκυτταρα και παλι οχι στο ιδιο το παιδι αλλα σε αδελφακι του . Πιο χρησιμη ομως που σωζει πραγματικα ζωές ειναι η δωρεά στην δημοσια (παγκόσμια) τραπεζα βλαστοκυτταρων.

Link to comment
Share on other sites

Και λίγο για να σας πονηρέψω: Ουσιαστικά δίνοντας τα βλαστοκύτταρα του παιδιού σας, δίνεται τη 'ταυτότητα' του παιδιού σας και δεν ξέρετε πως θα χρησιμοποιηθεί...μήπως για πειράματα;;; λέω εγώ τώρα....:?

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και λίγο για να σας πονηρέψω: Ουσιαστικά δίνοντας τα βλαστοκύτταρα του παιδιού σας, δίνεται τη 'ταυτότητα' του παιδιού σας και δεν ξέρετε πως θα χρησιμοποιηθεί...μήπως για πειράματα;;; λέω εγώ τώρα....:?

 

....κλώνους;;; να συμπληρώσω εγώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο είναι ότι σου βάζουν ουσιαστικά το μαχαίρι στο λαιμό γιατί όλοι οιγονείς θέλουμε ότι καλύτερο για τα παιδιά μας. Ο γιατρός μου με είχε ΠΡΗΞΕΙ για τα βλαστοκύτταρα αλλα επειδή το έβλεπα εξαρχής αλλιώς ούτε που μπήκα στη διαδικασί να το σκεφτώ. Ο άντρας μου πιο πολύ προβληματίστηκε...

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Eγώ κράτησα βλαστοκύτταρα σε ιδιωτική κλινική. Παρόλο που ξέρω οτι στο ίδιο το παιδί ίσως να μην χρησιμοποιηθούν, στο αδερφάκι του όμως. Κ το σκεπτικό μου ήταν το εξής. Μία στο τόσο να έχω την ευκαιρία, μέσω των βλασ. να σώσω το παιδάκι μου και να ξέρω οτι δεν την εκμεταλεύτηκα:(! Τουλάχιστον να ξέρω οτι απο την πλευρά μου έκανα οτι περνουσε απο το χέρι μου. Όσο για το κόστος...τόσο περίπου κοστίζουν 10 μέρες διακοπές. Κάπως έτσι το είδα το θέμα. Είναι αυτό που είπε και η απο πάνω κοπελια...πατούν στην αδυναμία των γονιών να προστατέψουν τα παιδιά τους...Μια απο αυτές και εγώ λοιπόν:roll:

Link to comment
Share on other sites

Eγώ κράτησα βλαστοκύτταρα σε ιδιωτική κλινική. Παρόλο που ξέρω οτι στο ίδιο το παιδί ίσως να μην χρησιμοποιηθούν, στο αδερφάκι του όμως. Κ το σκεπτικό μου ήταν το εξής. Μία στο τόσο να έχω την ευκαιρία, μέσω των βλασ. να σώσω το παιδάκι μου και να ξέρω οτι δεν την εκμεταλεύτηκα:(! Τουλάχιστον να ξέρω οτι απο την πλευρά μου έκανα οτι περνουσε απο το χέρι μου. Όσο για το κόστος...τόσο περίπου κοστίζουν 10 μέρες διακοπές. Κάπως έτσι το είδα το θέμα. Είναι αυτό που είπε και η απο πάνω κοπελια...πατούν στην αδυναμία των γονιών να προστατέψουν τα παιδιά τους...Μια απο αυτές και εγώ λοιπόν:roll:

 

AYTO FOVAMAI K ME PROVLIMATIZEI... KI AN XTIPA KSILO SIMVEI KATI K POUME "AN EIXAME KRATISEI TA VLASTOKYTTARA ISOS K NA TO SOZAME TO PAIDI" ? DEN KSERO TI NA KANO...

:-P Μπεμπούλα (22/02/2011):-P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...