Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αφαίρεση ελιάς - ξερει κανεις απο ελια σωματος


Recommended Posts

κοριτσια θελω την βοηθεια σας....στην πρωτη εγκμοσυνη εβγαλα μια ελια κατω απο την μασχαλη στο υψος του στηθους..αυτη η ελια καθος επαιρνα βαρος μεγαλωνε φαταζομαι οτι επειδη ανοιγε το δερμα γιυτο και αυτη γινοταν πιο μεγαλη...οταν εχασα τα κιλα μικρηνε παλι..στο δευτερο παιδι παλι τα ιδια κι σημερα ειδα οτι η ελια αυτη εκτος το οτι ειναι καφε χρωμα εβγαλε 2 λεκεδες πανω σαν μαυρους φανταζομαι οτι δεν ειναι κατι καλο εκλεισα ραντεβου στο δερματολογο 25/10 μεχρι τοτε εχω αγωνια πολυ...μηπως καποια απο εσας ειχε κατι παρομοιο και ξερει τι μπορει να γινει????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γιατρός δεν είμαι αλλα ίσως είναι μελανωμα,,,για τη η πρώτη ένδειξη για μελανώματα είναι αλλαγή στο μέγεθος, σχήμα ή χρώμα…..

καλά έκανες που έκλισε ραντεβού κάνε υπομονή για τη πρέπει να γίνει βιοψία δέρματος. Υπάρχουν διαφορές θεραπείες ανάλογα το μελάνωμα οπότε μην παει αμέσως το μυαλό σου στο χειρότερο σενάριο…σου εύχομαι όλα να πάνε καλα και να το ξεπεράσεις σύντομα !!

Σπύρος 09/10/2001 τριτη απογευμα

Εφραίμ 03/06/2006 σαββατο ξημερωματα

Ελευτέριος 25/09/2007 τριτη πρωει

Μαρίνος 21/09/2012 Παρασκευη πρωι

:P

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τηναπαντηση.......και εγω για μελανωμα φοβαμαι πολυ:(, δεν εχω ακουσει ποτε να ειχε κανενας στην οικογενεια αλλα πιστευω πως ηταν ενα θεμα ταμπου πριν λιγα χρονια τωρα σιγα σιγα γινεται περισσοτερη ενημερωση... σιγουρα θα πρεπει να παρω γνωμη ειδικου αλλα ελεγα μηπως ειχε κατι παρομοιο καποια κοπελα απο εδω να μου πει τι εξετασεις κανεις εκτος απο την βιοψια και αν ποναει:oops:...

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει αφαιρεση 4 ελιων απο την πλατη με τοπικη αναισθησια....δε ποναει φυσικα, απλα ηταν λιγο αβολα μετα γιατι δε μπορουσα να κοιμηθω ανασκελα για καμια εβδομαδα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ηταν ελιες κανονικες....εννοω τις αφαιρεσες για λογους αισθητικης η λογους υγειας??? η ελια αυτη βγηκε το 2006 αλλα δεν εδωσα μεγαλη σημασια μεχρι που εβγαλε τους λεκεδες...και η αληθεια ειναι πως με επιασε πανικος εκεινη την ωρα:(...καλα και τωρα φοβαμαι ακομα αλλα θελω να πιστευω πως θα περασουν ολα..:|..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικα με ενοχλουσε η μια γιατι ηταν ακριβως κατω απο την τιραντα του σουτιεν και πηγα να την δει ο γιατρος και μου ειπε να τις βγαλω ολες, γιατι καλο δε κανουν. Ειδικα με τον ηλιο το καλοκαιρι. Ασε που μια ζωη επρεπε να προσεχω να μη κανω ηλιοθεραπεια. Μου την εσπαγαν και αισθητικα και λεω....κομματια να γινει!

 

Αλλα το θεμα ειναι οτι ο γιατρος μου ειπε οτι οι ελιες (και συγκεκριμενα οι κρεατοελιες) δεν ειναι καλο πραγμα και δε ξερεις πως θα εξελιχθουν αν δεν τις αφαιρεσεις.

 

Πανικος μη σε πιανει...πηγαινε σε ενα δερματολογο να δεις τι θα σου πει...το πολυ πολυ να σου πει αφαιρεση το οποιο δε νομιζω οτι κραταει πανω απο 5'.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βασικα με ενοχλουσε η μια γιατι ηταν ακριβως κατω απο την τιραντα του σουτιεν και πηγα να την δει ο γιατρος και μου ειπε να τις βγαλω ολες, γιατι καλο δε κανουν. Ειδικα με τον ηλιο το καλοκαιρι. Ασε που μια ζωη επρεπε να προσεχω να μη κανω ηλιοθεραπεια. Μου την εσπαγαν και αισθητικα και λεω....κομματια να γινει!

 

Αλλα το θεμα ειναι οτι ο γιατρος μου ειπε οτι οι ελιες (και συγκεκριμενα οι κρεατοελιες) δεν ειναι καλο πραγμα και δε ξερεις πως θα εξελιχθουν αν δεν τις αφαιρεσεις.

 

Πανικος μη σε πιανει...πηγαινε σε ενα δερματολογο να δεις τι θα σου πει...το πολυ πολυ να σου πει αφαιρεση το οποιο δε νομιζω οτι κραταει πανω απο 5'.

 

και εμενα ειναι εκει που ειναι το σουτιεν αλλα δεν τριβεται στο σουτιεν παλι καλα..μια ακομα ερωτηση.....εσυ τα εκαψες σε καποιο ιδιωτικο νοσοκομειο η σε δημοσιο θελω να πω σε καλυπτει καποια ασφαλεια για αφαιρεση ελιας..??

η γινεται μονο σε ιδιωτικα κεντρα? δεν ξερω καθολου συγνωμη αν ρωταω κουλα πραγματα..:oops:

Link to comment
Share on other sites

απόσο ξέρω είανι απόλυτα φυσιολογικές τέτοιες αλλαγές στις ελιες ιδιαίτερα στην εγκυμοσύνη... και αυτά τα στιγματα που λες τα μαυρα είανι πολύ χαρακτηριστικά... φευγουν όμως μετα!!!

απο συζητησεις με αξιολογο γιατρο ξερω οτι καλο ειναι να μην τις πειραζουμε για να μη μας πειραζουν κι αυτες!!!

945076uyzon4w470.gif

"Τί ωφελείται ο άνθρωπος εάν κερδίσει τον κόσμο όλο και χάσει την ψυχή του;"

Link to comment
Share on other sites

απόσο ξέρω είανι απόλυτα φυσιολογικές τέτοιες αλλαγές στις ελιες ιδιαίτερα στην εγκυμοσύνη... και αυτά τα στιγματα που λες τα μαυρα είανι πολύ χαρακτηριστικά... φευγουν όμως μετα!!!

απο συζητησεις με αξιολογο γιατρο ξερω οτι καλο ειναι να μην τις πειραζουμε για να μη μας πειραζουν κι αυτες!!!

 

μακαρι μαρλεν μακαρι, αυτα τα μαυρα τωρα τα εβγαλα και δεν ξερω ποσο καιρο το εχω ακριβος μακαρι να φυγει.. απλα φοβαμαι λιγο... μην ειναι τιποτα σοβαρο....

Link to comment
Share on other sites

απόσο ξέρω είανι απόλυτα φυσιολογικές τέτοιες αλλαγές στις ελιες ιδιαίτερα στην εγκυμοσύνη... και αυτά τα στιγματα που λες τα μαυρα είανι πολύ χαρακτηριστικά... φευγουν όμως μετα!!!

απο συζητησεις με αξιολογο γιατρο ξερω οτι καλο ειναι να μην τις πειραζουμε για να μη μας πειραζουν κι αυτες!!!

 

 

συμφωνώ με τη marlen, είχα κάτι αντίστοιχο και πήγα στο συγγρού εκεί με συμβούλεψαν να πηγαίνω κάθε χρόνο να τις κοιτάνε ή αν δω κάποια απότομη αλαγή, ας μη κάνω το γιατρό αλλά όλοι ανεξαιρέτως ας πηγαίνουμε προληπτικά για μια χαρτογράφηση των σπίλων μας!το είπα το επιστημονικό μου πάλι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα ειναι εκει που ειναι το σουτιεν αλλα δεν τριβεται στο σουτιεν παλι καλα..μια ακομα ερωτηση.....εσυ τα εκαψες σε καποιο ιδιωτικο νοσοκομειο η σε δημοσιο θελω να πω σε καλυπτει καποια ασφαλεια για αφαιρεση ελιας..??

η γινεται μονο σε ιδιωτικα κεντρα? δεν ξερω καθολου συγνωμη αν ρωταω κουλα πραγματα..:oops:

 

Σε νοσοκομειο, κανονικη αφαιρεση με νυστερι και 15 ραμματα περιπου με τοπικη αναισθησια. Τα καλυψε το ταμειο. (Οχι τα 100 ευρω φακελακι που ζητησε ο γιατρος βεβαια :evil:)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Γεια σας,

θα ήθελα αν γνωρίζει κανείς ή αν έχει κάνει κανείς αφαίρεση ελιάς. Που πρέπει να αποτανθώ; Τι πρέπει να κάνω; Είχα πάει στο Συγγρό για τον συγκεκριμένο λόγο και μου είπαν ότι εκείνοι πλέον ασχολούνται μόνο με αφαίρεση όγκων και καρκίνους και θα πρέπει να πάω αλλού.

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, η κουμπάρα μου έχει αφαιρέσει ελιά στο Αττικό Νοσοκομείο. Είχε πάει εκεί όταν εφημέρευε και τους είπε πως της πονούσε ώστε να μην χρειαστεί να πάει με ραντεβού μετά από πολύυυυυ καιρό. Τα πράγματα δρομολογήθηκαν και μετά πό μια εβδομάδα της έκλεισαν ραντεβού για να την βγάλει, το έστειλαν και για βιοψία. Όλα καλά πήγαν, έμεινε πολύ ευχαριστημένη.

Link to comment
Share on other sites

Μου είχαν πει πριν καιρό ότι έπρεπε να τη βγάλω αλλά το αμέλησα αρκετά . Τώρα βλέπω όμως ότι έχει αλλάξει αρκετά και έχει ψιλοεπεκταθεί στο λευκό περίγραμμα (έχω μια πάθηση που δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή πως τη λένε) γι' αυτό θέλω οπωσδήποτε να τη βγάλω. Της κουμπάρας σου της το είχε πει κάποιος να το κάνει έτσι; Δηλαδή μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε νοσοκομείο που εφημερεύει και έχει δερματολογικό;

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω βγάλει όχι μία αλλά δύο ελιές. Επισκέφτηκα έναν πάρα πολύ καλό γιατρό στο 1ο νοσοκομείο του ΙΚΑ στα Μελίσσια, έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη και το καλύτερο είναι ότι δεν μου άφησε σημάδι. Αν θέλεις σου λέω και το όνομά του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ καλό σε αυτές τις περιπτώσεις είναι και το Νοσοκομείο Άγιος Σάββας, στην Λ. Αλεξάνδρας. Κλείσε ραντεβού ή πήγαινε στην εφημερία, υπάρχει περίπτωση να σου την αφαιρέσουν και επιτόπου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα να κλείσω ραντεβού σε κάποιο νοσοκομείο. Απλά να περιμένω 1 ή 2 μήνες για το ραντεβού για να μου πουν στο τέλος ότι δεν είναι αρμόδιοι οι ίδιοι και ότι τζάμπα πήγα μου φαίνεται χάσιμο χρόνου. Αφήστε που έχω ένα κακό προαίσθημα γι' αυτήν την ελιά. Ster πόσο σου στοίχισε η όλη διαδικασία; Αν θέλεις στείλε μου τα στοιχεία του σε p.m.

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

πριν ενα μηνα ο αντρας μου εκανε αφαιρεση ελιας στο 6 νοσοκομειο Γ γεννηματας ,το οποιο εχει μετονομαστει σε Αγιο Σαββα.ειναι στην οδο Ασωπιου 4 και παρασχου.ΛΕωφ Αλεξανδρας σταση Σονια.

αρχικα ειχε παει στο ιΚΑ οπυ η δερματολογος του ειπε να κλεισει ραντεβου ειτε εκει ειτε στο Κατ(στο οποιο θα εδινε και ενα συμβολικο ποσο).

αν θελεις να σου δωσω και τα τηλεφωνα του νοσοκομειου για ραντεβου.εμενα πρωτα πηγε τον ειδε ενας χειρουργος εκει και του εκλεισε ραντεβου για ενα μηνα μετα για την αφαιρεση.

9Uzhp3.png GHqEp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω κατι?Εμενα η δερματολογος μου ειπε να μου ριξει ενα σπρει σε μια μεγαλουτσικη ελια να μαραθει κ να πεσει,την εχω απο οταν γενηθηκα,αλλα φοβαμαι...Λενε οτι καποιες μπορει ν αγινουνε κ καρκινος.Μπορει καποιος να ρωτησει το δερματολογο του αν ειναι σωστος τροπος αυτος αφαιρεσης,η θελει χειρουργειο?Μου ακουγεται πολυ περιεργο το οτι θα παω στο ιατριο,θα μου ριξει κατι που θα με τσουζει κ θα μαραθει με το καιρο κ θα πεσει:rolleyes:.Μηπως θελει πιο ειδικο ελενχο?Δυστυχως μονο αυτη ειναι εδω κ δεν εχω τη δυνατοτητα να παω αλλου λογο αποστασης κ.λ.π.Καμια γνωμη?

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

 

πριν ενα μηνα ο αντρας μου εκανε αφαιρεση ελιας στο 6 νοσοκομειο Γ γεννηματας ,το οποιο εχει μετονομαστει σε Αγιο Σαββα.ειναι στην οδο Ασωπιου 4 και παρασχου.ΛΕωφ Αλεξανδρας σταση Σονια.

αρχικα ειχε παει στο ιΚΑ οπυ η δερματολογος του ειπε να κλεισει ραντεβου ειτε εκει ειτε στο Κατ(στο οποιο θα εδινε και ενα συμβολικο ποσο).

αν θελεις να σου δωσω και τα τηλεφωνα του νοσοκομειου για ραντεβου.εμενα πρωτα πηγε τον ειδε ενας χειρουργος εκει και του εκλεισε ραντεβου για ενα μηνα μετα για την αφαιρεση.

 

Τώρα που το λες, στο Συγγρό που είχα πάει γι' αυτό μου είχαν πει, αλλά δεν θυμόμουν πως το έλεγαν και δεν το έβρισκα πουθενά στο ιντερνετ.

 

 kh4Ap3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω βγάλει όχι μία αλλά δύο ελιές. Επισκέφτηκα έναν πάρα πολύ καλό γιατρό στο 1ο νοσοκομείο του ΙΚΑ στα Μελίσσια, έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη και το καλύτερο είναι ότι δεν μου άφησε σημάδι. Αν θέλεις σου λέω και το όνομά του.

 

πες μου σε παρακαλω, αν μπορεις σε τι σημειο τις ειχες??εγω εχω μια στο φρυσι, αρκετα μεγαλη, μια στην πλατη που με ενοχλει καθε τοσο καποιο ρουχο και μια στο κοκαλο του στερνου που ο μικρος διαρκως την τραβαει οταν θηλαζει...μπορεις να πεις ονομα σε παρακαλω?πληρωσες εκει??αχ εγω εχω δημοσιο, δεν μπορω να παω, ε??

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω κατι?Εμενα η δερματολογος μου ειπε να μου ριξει ενα σπρει σε μια μεγαλουτσικη ελια να μαραθει κ να πεσει,την εχω απο οταν γενηθηκα,αλλα φοβαμαι...Λενε οτι καποιες μπορει ν αγινουνε κ καρκινος.Μπορει καποιος να ρωτησει το δερματολογο του αν ειναι σωστος τροπος αυτος αφαιρεσης,η θελει χειρουργειο?Μου ακουγεται πολυ περιεργο το οτι θα παω στο ιατριο,θα μου ριξει κατι που θα με τσουζει κ θα μαραθει με το καιρο κ θα πεσει:rolleyes:.Μηπως θελει πιο ειδικο ελενχο?Δυστυχως μονο αυτη ειναι εδω κ δεν εχω τη δυνατοτητα να παω αλλου λογο αποστασης κ.λ.π.Καμια γνωμη?

 

κουκλα μου, εγω θα το φοβομουν αυτο το σπρευ...πολλη χημεια βρε παιδι μου...σιγουρα θα σου ελεγα να την ελεγξεις καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ραντεβού στο παπαγεωργίου για να βγάλω 3 από ιούλιο μου έκλεισαν σεπτέμβριο γιατί δεν κάνει το καλοκαίρι να τις βγάζουμε.Πήγα πρώτα σε δερματολόγο και μου είπε να πάω σε πλαστικό.Πλαστικός θα μου το κάνει στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κ εγω κατι?Εμενα η δερματολογος μου ειπε να μου ριξει ενα σπρει σε μια μεγαλουτσικη ελια να μαραθει κ να πεσει,την εχω απο οταν γενηθηκα,αλλα φοβαμαι...Λενε οτι καποιες μπορει ν αγινουνε κ καρκινος.Μπορει καποιος να ρωτησει το δερματολογο του αν ειναι σωστος τροπος αυτος αφαιρεσης,η θελει χειρουργειο?Μου ακουγεται πολυ περιεργο το οτι θα παω στο ιατριο,θα μου ριξει κατι που θα με τσουζει κ θα μαραθει με το καιρο κ θα πεσει:rolleyes:.Μηπως θελει πιο ειδικο ελενχο?Δυστυχως μονο αυτη ειναι εδω κ δεν εχω τη δυνατοτητα να παω αλλου λογο αποστασης κ.λ.π.Καμια γνωμη?

 

λενα, αν ειναι οντως ελια δεν ψεκαζεται (δηλαδη κρυοπηξια με υγρο αζωτο) σε καμια περιπτωση.

ο σπιλος πρεπει μονο να αφαιρειται χειρουργικα, να εξεταζεται ιστολογικα οπου θα γραφει τι σπιλος ειναι και αν η αφαιρεση εγινε εντος υγιων οριων.

οι σπιλοι εξεταζονται απο δερματολογους και αφαιρουνται απο χειρουργους ( στο παραπεμπτικο ο δερματολογος γραφει ποια ελια πρεπει να αφαιρεθει).

σε καμια περιπτωση δεν ψεκαζονται και δεν καιγονται με Laser.:D

Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα και εβγαλα 4 ελιες πριν κανενα 2μηνο.πηγα σε ιδιωτη γιατρο και πληρωσα 250ε τις κοιταξε με ενα μικροσκοπιο στην οθονη του υπολογιστη του και μου ειπε οτι οι ελιες που εχουν μεσα τριχα μπορουν να βγουν,μου τις καυτιριασε με λειζερ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...