Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενα μεγαλο γιατι!!!!!


taptap

Recommended Posts

Εχω γραψει στο φορουμ για τισ εγκυμοσυνες μου κ για διαφορες αποριες που ειχα . Εχω 3 εγκυμοσυνες στο "βιογραφικο" μου . Η πρωτη τελειωσε την 18 εβδομαδα η δευτερη την 23 . Μετα την δευτερη αφησα το χρονο να περασει εκανα κ ενα πακετο εξετασεων κ το συμπερασμα ηταν πωσ εχω ανεπαρκεια τραχηλου. Ειπα πωσ θα σταθω στα ποδια μου κ θα προσπαθησω παλι . Σ αυτη την εγκυμοσυνη γνωριζοντας το ιστορικο μου εκανα τα παντα εμεινα στο κρεβατι περιδεση ,πεσο κυησης κ αλλα πολλα καταφερα κ εφτασα 31 εβδομαδες ωσπου γεννησα το αγορακι μου 1750 γρ κ ολα ηταν πολυ καλα ουτε οξυγονο δε χρειαστηκε η ψυχη μου βεβαια μπηκε θερμοκοιτιδα λογο προωροτητας ολα ηταν καλα μονο ενα μικρο θεμα με το φαγητο που καποιες μερες ειχε κανει εμμετο δυο φορες δηλαδη. Μασ ειπαν σε δυο εβδομαδες θα τον παρουμε σπιτι μονο που δεν τον πηρα ποτε. Ενα βραδυ μετα την 11 μερα γεννησης του χτυπησε το τηλεφωνο κ μασ ειπαν να παμε στο νοσοκομειο γιατι το παιδι δεν ειναι καλα κ το παιδακι μου στις 6 πεθανε τον ειχαν διασωληνωσει κ μασ μιλουσαν μονο για ενα θαυμα αλλα το θαυμα δεν εγινε. Το θεμα ειναι πωσ δε βρεθηκε τιποτα στειλαμε μεχρι κ το αιματακι του για μεταβολικα νοσηματα κ ολα βγηκαν αρνητικα. Μανουλες του σαιτ εχετε ακουσει ποτε μωρακι να πεθαινει χωρις λογο.???? Εκτος απο αδεια κενη εχω κ ενα γιατι να τρωει. Μεχρι κ ο διευθυντης ειπε πωσσαν περιστατικο το δικο μου κ αλλο ενα μωρακι πριν χρονια εφυγαν ετσι.τι να κανω? Αλλοι μου λενε να κανω μυνηση στο νοσοκομειο να το ψαξω αλλα τι να κατηγορησω????μηπως δεν ειναι γραφτο τελικα να γινω μαμα ?πωσ να ξεχασω το χερακι του που εσφιγγε το δικο μου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπάμαι πάρα πολύ...

Αλλά τι εννοείς "χωρίς λόγο"... Δεν σας έδωσαν κάποια αιτία θανάτου;

 

Όταν θα νιώσεις έτοιμη, να προσπαθήσεις ξανά. Αν δεν προσπαθήσεις τότε ναι δεν υπάρχει περίπτωση. Το καταδικάζεις από μόνη σου... Αν προσπαθήσεις όμως έχει ελπίδες ό,τι και αν συμβαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου.......μάτωσε η ψυχή μου ειλικρινά σου μιλώ....σου εύχομαι ο Θεός να σου δίνει την απαιτούμενη δύναμη.....τι να πώ. Υπομονή, περνάς τις σκληρότερες δοκιμασίες, σε μας φαντάζουν αδιανόητες, μερικές τις ζήτε... Η Παναγία εύχομαι να σου χαρίσει ένα υγιέστατο μωρό....είμαι σίγουρη πως κάποια φάση θα σου το χαρίσει...γιατί το αξίζεις...να'χεις δύναμη, θα μου πεις πού να την βρώ και απο που να αντλήσω δύναμη....μα πρέπει να σταθείς ξανά στα πόδια σου....μακάρι σύντομα σε 1 2 3 χρόνια να μπω εδω μέσα και να διαβάσω πως έχεις ένα μωράκι υγιέστατο στην αγκαλιά σου...να δεις που θα το έχεις κάποτε. Απλά για κάποιον λόγο που δεν τον γνωρίζω, ο Θεός κρινει πως τώρα δεν είναι η κατάλληλη ώρα...δεν ξέρω γιατί....Τα μωράκια σου είναι αγγελάκια στην αγκαλιά της Παναγιάς. Ότι καλύτερο για να σου δώσει λίγη παρηγοριά για να προχωρήσεις. Σε φιλώ και πίστεψέ με θα σε σκέφτομαι και θα προσεύχομαι για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Τα συλλυπητήριά μου γλυκιά μανούλα... Ειλικρινά δεν υπάρχουν λόγια... Θα συμφωνήσω μέ όσους σου λένε να το ψάξεις... Γύρνα τον κόσμο ανάποδα να μάθεις τι έγινε. Δεν μπορεί να "έφυγε" το παιδί σου χωρίς λόγο...

Link to comment
Share on other sites

Κανενασ λογος ολα ηταν καλα απο τα λευκα του μεχρι κ η καρδουλα αιφνιδιος θανατος ειπαν κ οταν πηγε ο αντρασ μου να ζητγσει το φακελο του παιδιου για να το παμε κ σε γεννετηστρια ειπε κ τι να το κανεις αφου ολα ηταν μια χαρα. Θελω να ξερω ενα λογο που τον εχασα γιατι ετσι τρελαινεσαι κατηγορεισ τα παντα . Οι συγγενεισ μιλανε γισ καποιο ιαυρικο λαθος που μπορει κ να το καλυπτουν. Εγω δε θελω να κατηγορησω κανεναν αλλα θελω κ ενα λογο ομωσ το εχω αναγκη να ξερω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχετε να μου προτινετε κατι? Καποια εξεταση? Μασ ειπαν να κανουμε κ καρυοτυπο ζευγους αν κ λενε πωσ δε θα δειξει κατι αλλα για να μην εχουμε αμφιβολιες να το κανουμε κ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να μου προτινετε κατι? Καποια εξεταση? Μασ ειπαν να κανουμε κ καρυοτυπο ζευγους αν κ λενε πωσ δε θα δειξει κατι αλλα για να μην εχουμε αμφιβολιες να το κανουμε κ αυτο.

 

Βλεπω το μηνυμα σου και κλαιω...δεν το χωραει ο νους μου! Κουραγιο κοριτσι μου και καλη δυναμη! Στις εξετασεις που κανατε οταν ησουν εγκυος ηταν ολα καλα; ντομπλερ,β επιπεδου; εγω ειχα κανει και καρδιογραφημμα εμβρυου, δεν ξερω αν στο προτεινε ο γιατρος σου. Παντως συμφωνω με τον αντρα σου. Να το πατε σε γεννετιστη. Ειναι πιο ειδικοι οπως και να το κανουμε. Μηπως ειχες διαβητη ή θυροειδη; αλλα φανταζομαι θα ηξερες..και παλι δυναμη να σου δωσει ο Θεος να το αντιμετωπισεις. Μετα απο μια μπορα βγαινει το ουρανιο τοξο κοριτσι μου!

Link to comment
Share on other sites

taptap, πραγματικά είναι από τις ιστορίες εκείνες που απορείς εάν υπάρχει κάτι άλλο χειρότερο. Έχεις βιώσει απώλειες σε όλα τα στάδια, καταρχήν με τα έμβρυα, και μετά το χειρότερο, με ένα μωράκι. Δεν έχω γνώσεις, δυστυχώς, για να μπορέσω να σε βοηθήσω, απλώς σκέφτομαι ότι τον φάκελο του παιδιού πρέπει να τον πάρετε, κι ας σας λένε αυτοί ότι δεν υπάρχει λόγος. Πρέπει να έχετε συνολική εικόνα. Επίσης να κάνετε και καρυότυπο, να εξαντλήσεις όλα τα περιθώρια, όλες τις δυνατές εξετάσεις, γιατί δυστυχώς μέσα από αυτόν τον πονεμένο δρόμο μπορείς να βρεις απαντήσεις για την επόμενη εγκυμοσύνη σου, τι πρέπει να προσέξεις ενδεχομένως. Ο γενετιστής ίσως σας καθοδηγήσει τι πρέπει να ζητήσετε από το νοσοκομείο, τι πρέπει να ψάξετε περαιτέρω. Μιλήστε και με παιδίατρο, μήπως σας πει κάτι άλλο.

Νομίζω ότι είσαι αξιοθαύμαστη, και ξέρεις καλύτερα από όλες μας πώς μετά από μία απώλεια σηκώνεσαι πάλι στα πόδια σου. Το κατάφερες μετά τις δύο απώλειες των εμβρύων σου, που έφερες στον κόσμο το παιδάκι σου (άσχετα εάν αυτό δυστυχώς χάθηκε, έγινε άγγελος).

Πάλι μόλις περάσει ο χρόνος, επουλωθούν οι πληγές σου, πάρεις τις απαντήσεις σου, θα σταθείς πάλι όρθια και δυνατή και θα τα καταφέρεις!

Να το ψάξεις το θέμα με το θάνατο του παιδιού σου, απλά μην αναλωθείς και χαθείς μέσα στην πίκρα αυτή. Να επικεντρωθείς στο να πάρεις απαντήσεις, και όχι εκδίκηση.

Σας εύχομαι, εσένα και του άντρα σου, καλή δύναμη, και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε! Δε μπορεί!

Link to comment
Share on other sites

Εχετε να μου προτινετε κατι? Καποια εξεταση? Μασ ειπαν να κανουμε κ καρυοτυπο ζευγους αν κ λενε πωσ δε θα δειξει κατι αλλα για να μην εχουμε αμφιβολιες να το κανουμε κ αυτο.

 

Ειλικρινα κοπελα μου λυπαμαι παρα πολυ για αυτο που σου συμβαινει...Εγινες μανουλα!!!!Και εγω συμφωνω με τον αντρα σου να παρετε το φακελο του μικρου σας αγκελου και να πατε και σε γεννετιστη για καρυοτυπο ζευγους δικο σας αλλα και του μωρου...Πιστευω οτι αν ηταν αιφνιδιος θανατος δεν θα ειχε σημαδια οτι κατι δεν παει καλα γιατι πολυ απλα θα "εφευγε" μπαμ και κατω...αξιζει να το ψαξετε λιγο παραπανω το θεμα...ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου ο Θεος να σας δωσει δυναμη και ολα να πανε καλα απο δω και περα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε θελω να εκδικηθω κανεναν ακομα κ στη σκεψη του ιατρικου λαθους απλα θα θελα να μαθω το λογο που τον εχασα μεσα σε λιγες ωρες .οσες εξετασεις εκανα στην εγκυμοσυνηολα ηταν καλες κ α' επιπεδου κ η β' κ μετα λογο τραχηλου εκανα συχνα υπερηχο κ εξετασεισ αιματατος κ καλλειεργιες ολα ηταν φυσιολογικα. Απλα βλεπω κ απο τους γιατρους μια συμπεριφορα περιεργη ξεπεραστετο κ προχωρηστε σε μια αλλη εγκυμοσυνη. Εχασα ενα μωρο 1750 γρ χωρις καποιο προβλημα νιωθω πωσ κατι κρυβουν ακομα κ το σκυλακι μου οταν πεθανε εμαθα το λογο δε θα μαθω στο παιδι μου????

Link to comment
Share on other sites

Να το ψαξω αλλα τι να κανω??? Εχθες μιλησα με τον διευθυντη του νεογνολογικου αν εχουν ετοιμο το φακελο κ οταν τον ρωτησα αν εχει να μου πει κατι αν κατεληξαν καπου μου ειπε τι να σου πω δεν εχω λογο ολα αρνητικα. Ισωσ αν το ειχα παει στο παιδων να ζουσε τωρα η ψυχη μου εκει εχει τους πιο εξιδεικευμενους γιατρους αλλα επειδη μασ ελεγαν τα καλυτερα οτι σε δυο εβδομαδες θα τον παρουμε σπιτι ειχα πιστεψει στα λογια τους... ειμαι αδεια κ κενη γι αυτο δεν εχω θυμο μεσα μου για κανεναν μονο μια απεραντη θλιψη και νιωθω πωσ απο την μερα που εχασα το μωρακι μου με τα καταξανθα μαλλακια εχασα κ το νοημα τησ ζωησ μου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου.... εύχομαι ο Θεός που πιστεύεις να σου δίνει δύναμη να προχωράς.. δεν ξέρω τι άλλο να πω....

 

ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχεις τον ιατρικό φάκελο του μωρού σου ... ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θα κρινει αν είναι απαραίτητο ή όχι παρά μόνον εσείς............ και μόνο που το αρνήθηκαν υπάρχει θέμα.... αν το ψάξεις μέχρι τέλους... και συμφωνώ για τη συμβουλή δικηγόρου πιστεύω μπορεί καλύτερα να σε κατευθύνει...

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρεπει να παω σε ειδικο δικηγορο που να ασχολειται με τετοια θεματα η δεν εχει σημασια απλα να ειναι δικηγορος? Δεν μου εχει χρειαστει ποτε κ δεν γνωριζω κατι. Δευτερον θα θελα να ρωτησω υπαρχει περιπτωση να φταιει το μητρικο γαλα εχετε ακουσει περιπτωση να πειραζει το παιδι το γαλα της μητερας???

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παω σε ειδικο δικηγορο που να ασχολειται με τετοια θεματα η δεν εχει σημασια απλα να ειναι δικηγορος? Δεν μου εχει χρειαστει ποτε κ δεν γνωριζω κατι. Δευτερον θα θελα να ρωτησω υπαρχει περιπτωση να φταιει το μητρικο γαλα εχετε ακουσει περιπτωση να πειραζει το παιδι το γαλα της μητερας???

 

Να φταιει το μητρικο γαλα;;;:shock::shock: ποιος σου ειπε κατι τετοιο;; και φυσικα ΔΕΝ φταιει το γαλα...μη σου βαζουν τετοιες ιδεες.. Τωρα για δικηγορο δεν ξερω αν υπαρχουν εξειδικευμενοι σε τετοια θεματα. Βρες εναν γνωστο σου που να σου προτεινει καποιον δικηγορο και ρωτα τον αν εχει τετοιες γνωσεις. Οποιονδηποτε δικηγορο να ρωτησεις θα σου πει αν υπαρχουν ειδικοι..

Link to comment
Share on other sites

Λεω μηπωσ φταιει το γαλα που τους εδινα γιατι κ πριν την καισαρικη πηρα αντιβιωση κ μετα. Δε ξερω ειχα ακουσει μια κοπελα που το μωρο της ειχε ικτερο του εδιναν γαλα ειδικο σε σκονη γιατι το δικο της πειραζε το μωρο. Δε μπορω να φανταστω πωσ οι γιατροι αμελησαν σε κατι ειχα ακουσει τα καλυτερα γι αυτη τη πτερηγα γι αυτο ειχα αποφασισει απο νωρισ οτι θα παω εκει. Τι να πω πια ουτε κουραστικη θελω να γινομαι απλα μηπωσ απο εδω που ειναι πολλες μανουλες μαθω κατι .

Link to comment
Share on other sites

taptap λυπάμαι πολύ για την απωλεια σου!ελπιζω συντομα να γεμισει η αγκαλιτσα σου!

 

 

αν θελεις να κινηθείς με αυτόν τον τροπο σιγουρα θα πρεπει να ψαξεις δικηγορο που να ασχολειται με τετοιου είδους θεματα (ιατρικα λαθη κτλ) για να σε καθοδηγησει,,,γενετιστης που λες δε ξερω που θα σε βοηθουσε,,ρώτησες αν γινεται η μπορει να γινει νεκροψια σε αυτές τις περιπτώσεις?μηπως να ρωτούσες ιατροδικαστη?

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου δεν σου έδωσαν κανένα χαρτι-έγγραφο που να λεει τι είχε το παιδί-αιτία θανάτου;Γιατι το παιδι σου ουτε τοσο προωρο ήταν ουτε τόσο αδύναμο κατι συνέβη.Για το γαλα ουτε να το σκέφτεσαι κ εγώ πηρα ισχυροτατη αντιβιωση ουσα εγκυος κ του έδωσα γαλα κανονικα σε ενα πολυ πιο προωρο κ αδυνατο παιδακι απο το δικο σου.Οι κινησεις του νοσοκομειου κ οι απαντησεις φαινονται ύποπτες(μακαρι να μην ειναι)αλλά κατι συνεβη δεν φευγουν ετσι παιδια.Καταλαβαινω οτι τωρα εισαι χαλια αλλά μην το αφήσεις έτσι,καλυτερα οπως ειπαν και τα κοριτσια να μιλησεις με δικηγορο για να μην τρεχεις εσυ με τα γραφιοκρατικα.Βρες έναν εμπιστο δικηγορο να σε κατευθυνει,(κάποιος γνωστος-συγγενης-φίλος θα υπάρχει στον κύκλο σου)συνηθως αν δεν ειναι ειδικοι σε παραπέμπουν σε ειδικο.Ειναι πολύ δύσκολο αλλά να βρεις το κουράγιο, για να ηρεμήσεις πρέπει να πάρεις τις απαντήσεις σου.Το έζησα και το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δε μου εδωσαν καποιο χαρτι με αιτια θανατου κ εμεισ δε ξερουμε μου ειπαν απο τισ 16 του μηνα που εχασα την ψυχουλα μου μετα απο τρεις μερες καναμε αιτηση για να παρουμε το φακελο του κ ακομα σημερα παλι τηλεφωνησαμε κ ειπε η κοπελα απο το αρχειο πωσ τον ετοιμαζουν οι γιατροι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ! Ακομα δεν εχω παρει το φακελο του μωρο μου κοριτσια σημερα παλι τηλεφωνησα κ μου ειπαν στο αρχειο πωσ δεν τον εχουν ετοιμασει ακομα οι γιατροι.

Ειναι τοσο δυσκολο να ετοιμαστει κ τοσο χρονοβορο???? Εχω κλεισει καποια ραντεβου κ ενα απο αυτα στο παιδων μηπωσ κ μαθω κατι αλλα χωρισ το ιστορικο δεν θα μπορεσω να μαθω κατι. Εχω αρχισει κ τρελενομαι που καθυστερουν τοσο πριν 2 εβδομαδες εκανε αιτηση ο αντρασ μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ! Ακομα δεν εχω παρει το φακελο του μωρο μου κοριτσια σημερα παλι τηλεφωνησα κ μου ειπαν στο αρχειο πωσ δεν τον εχουν ετοιμασει ακομα οι γιατροι.

Ειναι τοσο δυσκολο να ετοιμαστει κ τοσο χρονοβορο???? Εχω κλεισει καποια ραντεβου κ ενα απο αυτα στο παιδων μηπωσ κ μαθω κατι αλλα χωρισ το ιστορικο δεν θα μπορεσω να μαθω κατι. Εχω αρχισει κ τρελενομαι που καθυστερουν τοσο πριν 2 εβδομαδες εκανε αιτηση ο αντρασ μου.

 

Καλημερα κοριτσι μου! Προσωπικη μου γνωμη, εγω θα προσλαμβανα δικηγορο να το ψαξει καλυτερα. Αυτοι μπορει να καθυστερουν γιατι προσπαθουν να καλυψουν κατι(υποθετικα μιλωντας). Ο δικηγορος θα τους πιεσει και θα βγαλει ακρη..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...