Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλμοί εμβρύου


Recommended Posts

Κορίτσια, καλησπέρα σας. Είχα ραντεβού με τον γιατρό μου την Δευτέρα και είδαμε το νινάκι μας. Μια χαρά είναι και μεγαλώνει το μωράκι μας, απλά ήθελα να σας ρωτήσω αν είναι φυσιολογικό σε αυτή την ηλικία (μπαίνω 17η εβδομάδα) να έχει 160 παλμούς. Πολλοί δεν είναι; Ο γιατρός λέει ότι είναι φυσιολογικό και θα πέσουν κι άλλο αλλά εγώ αγχώθηκα λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να ξέρεις ότι τα μωράκια στην αρχή έχουν σχεδόν τους διπλάσιους παλμούς απ' ότι ενας μεγάλος άνθρωπος και σιγά σιγά μειώνονται και φτάνουν στους κανονικούς :wink:

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά ειναι μην αγχώνεσαι :) Εμένα όταν κοιμόταν ήταν γύρω στους 140-150 αλλά αν ήταν ξύπνια (που πάντα ξυπνούσε ) κλωτσούσε τοσο πολυ και ήταν τόσο ενεργή μεσα στην κοιλούμπα μου που έφταναν 180 !!

Ετσι είναι και τώρα πάντος ...ακόμα και στον ύπνο της ...χορεύει :lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επιστημονικά τεκμηριώνεται ως εξής: χρειάζονταi την ίδια ποσότητα οξυγόνου με μας τα μωρά, αλλά μπορούν να το πάρουν μόνο μέσω του πλακούντα=του αίματός τους. Έτσι ανεβάζουν τους παλμούς τους για να κυκλοφορεί περισσότερη ποσότητα αίματος, άρα περισσότερο οξυγόνο. Γι'αυτο στα έμβρυα, 70-80 παλμοί θεωρύνται βραδυκαρδία... (Έχω λιώσει στο National Geographic...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, να είστε καλά βρε κορίτσια!!!! Όταν ήταν μικρότερο έφτανε και τους 180!!! Τώρα είχε 161 και ο γιατρός λέει ότι είναι απολύτως φυσιολογικό και θα πέσουν κι άλλο... Απλά η εβδομάδα με είχε προβληματίσει, νόμιζα ότι σε αυτή τη βδομάδα που είμαι είναι λιγότεροι οι παλμοί... Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

απο τηνστιγμή που ο ΓΙΑΤΡΟΣ σου σου είπε ότι είναι φυσιολογικό τι ανησυχείς;;;;;;;;;;;;;;;;;

 

και εμένα έχει υψηλούς παλμούς... επίσης δεν έχει όλη την ώρα τους ίδιους παλμούς, όπως άλλωστε και εσύ...

 

ολά μια χαρά..άδικα ανησυχείς...

Link to comment
Share on other sites

966255vsvjl5huuq.gif

:oops::oops::oops: Άργησα να το μάθω fallenangel... με το καλό το μωράκι σας,χαίρομαι πολύ που θα γίνεις μανούλα :):) καλό υπόλοιπο σου εύχομαι.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 χρόνια μετά...
καλησπερα κοριτσια εγω ειμαι 9.5 εβδομαδων και προχτες εκανα υπερηχο κ οι παλμοι του μπεμπε μας ηταν 180.ειναι φυσιολογικο η να ανησυχω?:-(

 

Φυσιολογικότατο...Όσο πιο μικρό τόσο πιο γρήγοροι...προς το τέλος της εγκυμοσύνης πέφτουν στους 140-160...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα

Ειμαι 7 εβδομαδων και 5 ημερων, πηγα στο γιατρο να ακουσουμε τους παλμους του εμβρυου και ηταν μολις 60.... μου ειπε να παω σε 7 μερες να το ξαναδουμε... απο οτι καταλαβα τα πραγματα δεν ειναι καλα!; .. το εμβρυο ειναι 6 χιλιοστα και μ ειπε οτι ενω ειμαι 7εβδομαδων και 5 ημερων το εμβρυο ειναι σα να ειναι 10 μερες πισω.?γνωριζει καμοια για το θεμα.??

Link to comment
Share on other sites

Νικόλ και σε εμας αν θυμάμαι καλά στην 6η εβδομάδα που το πρωτοακούσαμε είχε πιο χαμηλούς παλμούς σε σχέση με την 8η που το ξανακούσαμε. Δεν θυμάμαι αν ήταν τόσο χαμηλοί (μπορώ να σου πω σε λίγες ώρες που θα βρίσκομαι σπίτι μου), αλλά στην αρχή η καρδούλα τους δεν χτυπά τόσο γρήγορα όσο τις επόμενες εβδομάδες. Τώρα σχετικά με την καθυστέρηση στην ανάπτυξη, παίζει ρόλο και ο κύκλος σου και πότε έγινε στην πραγματικότητα η σύλληψη. Ο γιατρός σου δεν σου εδωσε γνωμάτευση;

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου ειπε οτι μπορει να εχει γινει κακη συλληψη και οτι απο οτι βλεπει δεν εχει σωστη αναπτυξη το εμβρυο...και μακαρι σε 7 μερες που θα παω να εχει διορθωθει η κατασταση...ειμαι πολυ στεναχωρημενη...

31 αυγουστου ηταν η πρωτη μερα της τελευταιας περιοδου μου... η συλληψη επειδη κρατουσα ημερολογιο εγινε 15 του Σεπτεμβρη...

Βασικα μη ξερωντας και τοσα πολλα μιας κ ειναι το πρωτο μου, ειδα τον γιατρο καπως ανυσηχο και ετσι εψαξα και διαβασα οτι οι κανονικοι παλμοι θα επρεπε ναι ειναι τουλαχιστον 2πλασιοι.... μακαρι να πανε ολα καλα..

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ακουσες παλμους ειναι πολυ σημαντικο! ισως να μην ειχε καλο μηχανημα, ισως η συλληψη να εγινε λιγες μερες μετα....δεν μπορεις να εισαι σιγουρη δεδομενου οτι το σπερμα ζει για αρκετα 24ωρα μεσα μας.

ηρεμησε λιγο και κανε υπομονη.... Ευχομαι να πανε ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

31 αυγουστου ηταν η πρωτη μερα της τελευταιας περιοδου μου... η συλληψη επειδη κρατουσα ημερολογιο εγινε 15 του Σεπτεμβρη...

 

Το πότε έγινε η σύλληψη δεν μπορείς να το ξέρεις με βεβαιότητα βάσει ημερολογίου κι αυτό γιατί ακόμα και σε γυναίκες με κύκλο ίδιας διάρκειας, δεν ισχύουν απαραίτητα τα ίδια πράγματα σε ότι αφορά την ωορηξία κλπ.

 

Καταλαβαίνω πώς νιώθεις, όμως υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους οι παλμοί του μπορεί να είναι χαμηλοί, οπότε προσπάθησε να μην το πολυσκέφτεσαι μέχρι να έρθει η ώρα του επόμενου υπερηχου. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και... υπομονή!

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

Νικολ καλησπερα,

 

για τους παλμους δεν ξερω να σου πω, αλλα κι εγω ξεκινησα την εγκυμοσυνη μου με εμβρυο 10 μερες μικροτερο. Μαλιστα μεχρι την β επιπεδου η διαφορα εφτασε τις 20 μερες. Περασα τεραστιο αγχος μεχρι να γεννησω αλλα τελικα ολα ηταν ολα καλα. Ειναι νωρις για να ξερεις αν υπαρχει οντως προβλημα αναπτυξης. Υπομονη και ελπιζω να εχουμε καλα νεα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια ,

μου δίνετε δύναμη και κουράγιο με τα λόγια σας, μακάρι να πάω την ερχόμενη Τρίτη και να είναι όλα καλά!!!

.. έχω απίστευτο άγχος, δε σας λέω τι όνειρα είδα και τί ύπνο έκανα, πιστεύω θα ηρεμήσω με τις μέρες .. και θα περιμένω με υπομονή τη Τρίτη ..

Μελετούσα εχθές τους υπερήχους .. και είδα οτι το έμβρυο την προηγούμενη εβδομάδα ήταν 3 χιλιοστά και εχθές π μετρήθηκε έγινε 6 ..το έμβρυο έχει ανάπτυξη .. δε ξέρω βέβαια αν είναι η σωστή .. διάβασα διάφορα και το μάτι μου έπεσα πάνω στη '' παλίνδρομη κύηση'' ... είναι αρκετά συχνό και έχει σχεδόν τα ίδια συμπτώματα με αυτά τα δικά μου ... δεν έχω άλλη επιλογή από το να περιμένω .. καλή συνέχεια σε όλες !!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Νικόλ, ειδικός δεν είμαι, αλλά από τα λίγα που ξέρω στην παλλίνδρομη κύηση το έμβρυο πεθαίνει, άρα δεν υπάρχει παλμός. Πολλές φορές δεν δίνει κανένα προηγούμενο σημάδι ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα, οπότε μην βασανίζεις το μυαλό σου με συγκρίσεις με την περίπτωσή σου.

 

Αν καθόμασταν όλες οι μέλλουσες μαμάδες να διαβάζουμε το τι μπορεί να συμβεί θα καταλήγαμε στον ψυχίατρο. Και εγώ στη αρχή διάβαζα όσα περισσότερα μπορούσα, τάχα μου για να είμαι προετοιμασμένη. Έλεγα, τι στο καλό, μορφωμένη κοπέλα είμαι, ξέρω να φιλτράρω και να αφομοιώνω τις πληροφορίες που βρίσκω... Για να μη στα πολυλογώ, κατέληξα να πλαντάζω στο κλάμα για μια χαζομάρα που διάβασα και νόμιζα ότι ήταν σαν την περίπτωσή μου. Μόνο όταν ξανακουσα το σποράκι μου στον επόμενο υπέρηχο και μίλησα με το γιατρό μου κατάλαβα ότι δεν είχα επαφή με την πραγματικότητα!

 

Έκτοτε, πήρα μια απόφαση: Δεν θα διαβάζω και δεν θα αφήνω τον εαυτό μου να επηρεάζεται. Θα ακούω το γιατρό μου και θα προσέχω, άλλωστε δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα παραπάνω.

 

Είναι η πρώτη μας εγκυμοσύνη, άρα είναι λογικό να υπερβάλλουμε λιγάκι, ωστόσο, σκέψου ότι δεν γίνεται για 9 μήνες να αγχωνόμαστε με το "Αν...??". Χώρια μετά που θα έρθει το μωρό... εκεί να δεις άγχη!

 

Edit: Επίσης, να σου πω ότι και εμένα στην 6η εβδομάδα, γύρω στα 3-4 χιλιοστά ήταν. Στην 9η (8βδ. +6 μέρες) είχε φτάσει τα 2,5 εκατοστά αν δεν απατώμαι. Τεράστιο ε?? ;)

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites

έχεις απόλυτο δίκαιο .. εχθές δε σταμάτησα να ψαχουλεύω στο internet.. και λίγο όντως χάζεψα.. σήμερα είμαι κάπως καλύτερα .. θα περιμένω .... με αγωνία βέβαια ... αλλά θα προσπαθήσω να αποβάλω το άγχος ... θα σας ενημερώσω για ότι νεώτερο υπάρχει !!!

Link to comment
Share on other sites

Νικολ μην βασανιζεσαι με νουμερα και μην διαβαζεις ΤΙΠΟΤΑ. Τι ειναι φυσιολογικο κανεις δεν ξερει να πει με σιγουρια. Δεν ειμαστε ολοι οι ανθρωποι το ιδιο μεγεθος. Οπως γραφω και πιο κατω εγω πεθανα απο το αγχος μεχρι να γεννηθει το μωρο και εκανα απειρες εξετασεις λογω καθυστερησης αναπτυξης. Η αρχικη διαφορα των 10 ημερων που συνεχως μεγαλωνε με ειχε στοιχειωσει και δεν χαρηκα καθολου την εγκυμοσυνη μου. Τελικα ηταν υγιεστατη απλα λιγο μικρουλα. Αν και γεννηθηκε στις 40 εβδομαδες μολις 2250, πολυ γρηγορα ξεπερασε καθε προσδοκια αναπτυξης.. (σε λιγο θα της κανω και διαιτα :D:D).

 

Περιμενουμε νεα σου ;).

Link to comment
Share on other sites

eirinako.. αυτό μου ανέφερε και ο γιατρός ..μάλλον είπε καθυστέρηση σύλληψης..και ότι έχει διαφορά 10 μέρες ... τι να πω.. μακάρι να πάνε όλα καλά και να μου ''βγει'' απλά μικροσκοπικοπικούλικο , άλλωστε ούτε εγώ ..ούτε ο άντρας μου είμαστε το πρώτο μπόι.. :wink:

Να τη χαίρεσαι την κορούλα σου .. να είναι πάντα υγιείς και καλότυχη,

εννοείται πως θα σας ενημερώσω..!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...