Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λάθος διάγνωση σε ιδιωτικό μαιευτήριο


Recommended Posts

Πρην 7 χρονια πήγαν να κανουν ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΝΕΦΡΟΥ στον πατριο μου με δικαιολογία οτι υπήρχε κακοήθεια! Στο κόλπο ηταν το διαγνωστικο κεντρο, οι ακτινολόγοι και ένας ακομα γιατρός.Την γλύτωσε τελευταία στιγμή λογο της πρακτικής που εκανα τότε σε ενα μεγάλο νοσοκομείο όπου τον πήγαμε για δεύτερη γνώμη γιατι φοβόταν πολυ να χειρουργηθει!!! Κάτι ήξερε...Και δεν μιλαμε για άνοιξε-κλειςε που ειναι κάτι πανευκολο για όσους γνωρίζουν,μιλαμε για αφαίρεση υγιεστατου οργάνου!!!! Και να μην πούμε τις εκατοντάδες χιλιάδες καισαρικές που γίνονται χωρις λογο και αιτία. Αυτο δεν ειναι επέμβαση; Δεν ειναι σφαξιμο για συμφέροντα καποιον;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ ξέρω περίπτωση πολύ δικού μου ανθρώπου, που του παρουσίασαν διαστρεβλωμένα το πρόβλημα γλαυκώματος που αντιμετώπιζε, προκειμένου να οδηγηθεί σε χειρουργείο. Άλλο αυτό, όμως, δηλαδή άλλο να γίνεται η τρίχα-τριχιά και να διογκώνεται ένα υπαρκτό πρόβλημα, και άλλο να επινοηθεί πρόβλημα καρδιάς, στις 25 εβδομάδες κύησης, προκειμένου να γίνει ένα χειρουργείο ανοικτής καρδιάς, με πολύ μεγάλη θνησιμότητα, χωρίς κανέναν απολύτως λόγο, όταν το παιδί γίνει 3 μηνών... Είναι, πώς να το πω, σαν να κάνουν καισαρική σε μη έγκυο...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξέρω περίπτωση πολύ δικού μου ανθρώπου' date=' που του παρουσίασαν διαστρεβλωμένα το πρόβλημα γλαυκώματος που αντιμετώπιζε, προκειμένου να οδηγηθεί σε χειρουργείο. Άλλο αυτό, όμως, δηλαδή άλλο να γίνεται η τρίχα-τριχιά και να διογκώνεται ένα υπαρκτό πρόβλημα, και άλλο να επινοηθεί πρόβλημα καρδιάς, στις 25 εβδομάδες κύησης, προκειμένου να γίνει ένα χειρουργείο ανοικτής καρδιάς, με πολύ μεγάλη θνησιμότητα, χωρίς κανέναν απολύτως λόγο, όταν το παιδί γίνει 3 μηνών... Είναι, πώς να το πω, σαν να κάνουν καισαρική σε μη έγκυο...[/quote']

Κι εγω θελω να πιστευω οτι στο τελος τελος δεν θα την έκαναν αλλα απο την άλλη δεν μπορω να το ξερω και 100%,γιατι θα μπορούσαν απλα να την ανοίξουν και να την ραψουν χωρις ρίσκο θνησιμότητας,λέγοντας οτι την έκαναν με μεγάλη επιτυχια...και τι χαρα!!!! Ναι ειναι σενάριο επιστημονικής φαντασίας αλλα οχι απίθανο με την λερα που κυκλοφορεί στον κλάδο αυτον!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!

 

Με το καλο στις εγκυουλες.... Να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας ολες!!!

 

Δεν υπηρχε περιπτωση να το εγχείρησουν το μωρο, αλλα μεχρι τοτε δεν ειχαν φαει απο μας αρκετα χρηματα. Μετα απο τόσο καιρο που εχει περασει οποτε περναω απο εξω καθε φορα εχω την ιδια αναγκη.... Να μπω μεσα κ να τους το διαλύσω. Κ καθε φορα εχω τον άντρα μου να μου λεει «εχεις ενα υγιέστατο παιδι κ δεν αξιζει να ασχοληθείς μαζι τους» . Εκει μου περνάει ο θυμος λοιπόν κ μετα ξανα τα ιδια....

 

Τέλος πάντων ακομα δεν το εχω ξεπερασει κ δεν θα ξεχασω ποτε τι πέρασα...

 

Στο μητερα εγινα ολα αυτα. Κ δυστυχώς εχω ακουσει παρα πολλα για αυτο το «μαιευτήριο».

 

 

Υγ. Ελπιζω να μην το σβησουν το ποστ μου, ας ξεσκεπαστουν επιτελους τα καθάρματα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω φριξει και εχω εξοργιστει!

Μπραβο σου που καταφερες και δε τους πλακωσες στο ξυλο! Εχεις τεραστια ψυχικα αποθεματα μαλλον...

Κανονικα θα επρεπε να δημοσιοποιηθουν τα ονοματα του μαιευτηριου και των γιατρων τερατων, ακους εκει δεν τους αγγιζεις αυτους? Αφου εχεις υπογεγραμμενη "λαθος" διαγνωση τι παει να πει δεν τους αγγιζεις?

Η χειροτερη τιμωρια ειναι να παρει το θεμα διαστασεις να μαθευτει να ξεφτιλιστουν και να χασουν πολλους υποψηφιους πελατουαρ! Συγνωμη αν ριχνω λαδι στη φωτια αλλα ετσι νοιωθω ετσι γραφω

 

Κι εγω τη δευτερη γεννα την εκανα στο ελενα για το οποιο εχω να γραψω να καλυτερα! Τη πρωτη στο ρεα για το οποιο εχω να γραψω και θετικα και αρνητικα και δεδομενου οτι ειχα πληρωσει πολλα γιατι εμεινα σε μονοκλινο δε θα επρεπε να εχω να γραψω αρνητικα, αλλα πρωτη γεννα βλεπετε φοβομουν ν αλλαξω γιατρο... δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ψύχραιμοι:

σε γενικές γραμμές, στην Ιατρική, δε διώκεται το λάθος, αλλά η αμέλεια. Στην περίπτωση της stardust μιλάμε για λάθος. Το κραυγαλέο λάθος δε μένει ατιμώρητο, φυσικά, αλλά θα πρέπει να αποδειχτεί, σε ένα δικαστήριο, ότι ο μέσος γιατρός δε θα το διεπραττε ποτέ. Αν η διάγνωση συνοδεύεται από φωτογραφία του υπερηχογραφηματος, όπου απεικονίζεται μία τέλεια καρδιά, πραγματικά μπορεί να καταθέσει ένας πραγματογνώμονας ότι πρόκειται για ανεπίτρεπτο λάθος. Αν, όμως, απεικονίζεται μία καρδιά με στοιχεία που θα μπορούσαν λανθασμένα να αποδοθούν σε σοβαρή βλάβη, τότε απλά θεωρείται πως πρόκειται για λάθος, στα πλαίσια του επιστημονικά ανθρώπινου.

 

Δεν είμαι νομικός και τα γράφω απλοϊκά, όπως τα έχω καταλάβει. Τα κορίτσια που είναι ειδικά, ας με διορθώσουν.

 

Και, μιας και ειπώθηκε το όνομα του μαιευτηρίου, αν μιλάμε για το Σαρρή, πράγματι είναι ο κορυφαίος παιδοκαρδιοχειρουργός. Αν ήταν κι αυτός στο κόλπο (αν υπάρχει κόλπο); Δύσκολο, γιατί δεν έχει καμία ανάγκη να κυνηγάει ασθενείς, μάλλον οι ασθενείς τον κυνηγούν. Προφανώς, τοποθετήθηκε με βάση μία δεδομένη διάγνωση. Αλλά, είπαμε: όρκο δεν μπορούμε να πάρουμε για κανέναν...!

Link to comment
Share on other sites

Βρε Scratee τώρα δηλαδή λέμε ότι δεν υπάρχει διαφθορά στον ιατρικό κλάδο στην Ελλάδα;

Για δες εδώ που στην κοπέλα της είπαν χειρουργείο στο κρανίο που δεν χρειαζόταν καν ποστ 17 http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=128525

Αυτό το διάβασα περισυ και ακόμα δεν μπορώ να το ξεχάσω!

 

Αχ βρε Babycute που την θυμηθηκες την περίπτωση μου; Μου την θύμησες και μένα και ξανασυγχυστηκα, ασε που στο μεταξύ πέθανε και ο γιατρός που ήθελε να μας βάλει για χειρουργείο! Πάλι καλα που δεν είπα καμία βαριά κουβέντα - κατάρα βγαίνοντας απο το ιατρείο του, γιατι πέθανε μετα απο 1-2 μηνες περίπου και θα το είχα βάρος!

 

Βλέπω σήμερα τον γιο μου 26 μηνών να μιλάει κανονικά, να μετράει μέχρι το 20 και να ρουφαει σαν σφουγγάρι καθε νέα γνώση και μετα θυμάμαι την αγωνία μου τότε και γελάω!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Babycute που την θυμηθηκες την περίπτωση μου; Μου την θύμησες και μένα και ξανασυγχυστηκα, ασε που στο μεταξύ πέθανε και ο γιατρός που ήθελε να μας βάλει για χειρουργείο! Πάλι καλα που δεν είπα καμία βαριά κουβέντα - κατάρα βγαίνοντας απο το ιατρείο του, γιατι πέθανε μετα απο 1-2 μηνες περίπου και θα το είχα βάρος!

 

Βλέπω σήμερα τον γιο μου 26 μηνών να μιλάει κανονικά, να μετράει μέχρι το 20 και να ρουφαει σαν σφουγγάρι καθε νέα γνώση και μετα θυμάμαι την αγωνία μου τότε και γελάω!

 

Πως δεν το θυμάμαι! Ξέρω παρά πολύ κόσμο με πλαγιοκεφαλια θεσεως( σε πολλά βάλανε και κράνος) κανένας γιατρός δεν μίλησε για χειρουργείο... Τι να σου κάνει η επέμβαση αφού οι ραφες δεν έχουν κλείσει! Τώρα μια φίλη μου που το μωράκι της είναι ίδια ηλικία με το μωρό μου, το κεφαλακι του είναι τελείως πλακέ! Και δεν εχει λεφτά για κράνος η κοπέλα

Εγώ πάντα το φοβόμουν αυτό για αυτό έβαλα και τα δυο να κοιμούνται μπορουμητα

Τεσπα τι θα πέρασες με τον απατεωνα! Πέθανε αυτός; Μακάρι να μην κοροϊδέψε πολύ κόσμο θα ηταν κρίμα!!

Link to comment
Share on other sites

Πως δεν το θυμάμαι! Ξέρω παρά πολύ κόσμο με πλαγιοκεφαλια θεσεως( σε πολλά βάλανε και κράνος) κανένας γιατρός δεν μίλησε για χειρουργείο... Τι να σου κάνει η επέμβαση αφού οι ραφες δεν έχουν κλείσει! Τώρα μια φίλη μου που το μωράκι της είναι ίδια ηλικία με το μωρό μου, το κεφαλακι του είναι τελείως πλακέ! Και δεν εχει λεφτά για κράνος η κοπέλα

Εγώ πάντα το φοβόμουν αυτό για αυτό έβαλα και τα δυο να κοιμούνται μπορουμητα

Τεσπα τι θα πέρασες με τον απατεωνα! Πέθανε αυτός; Μακάρι να μην κοροϊδέψε πολύ κόσμο θα ηταν κρίμα!!

 

Αχ αυτο το μπρουμυτα το τρέμω και η κορη μου που σαραντιζει αυριο μόνο έτσι κοιμαται! Ανάσκελα κανει σαν να την σφαζουν! Το πήρα κι εγω απόφαση και την βάζω μπρουμυτα για να κλείνουμε λίγο τα μάτια μας! Ποια...εγω....που στον γιο μου ήμουν τόσο by the book με τις οδηγίες πρόληψης τους SIDS που είχα κανει παρατήρηση στην πεθερά μου που του έβαλε ένα μεσημέρι που τον κοιμισε (σε ηλικία 4 μηνών) αρκουδάκι στο παρκοκρεβατο!

 

Τεσπα...ευτυχώς έχω το monitor της angelcare και τουλάχιστον δεν την βγάζω πάνω απο το κεφάλι της μπεμπας κοιτάζοντας αν αναπνέει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ αυτο το μπρουμυτα το τρέμω και η κορη μου που σαραντιζει αυριο μόνο έτσι κοιμαται! Ανάσκελα κανει σαν να την σφαζουν! Το πήρα κι εγω απόφαση και την βάζω μπρουμυτα για να κλείνουμε λίγο τα μάτια μας! Ποια...εγω....που στον γιο μου ήμουν τόσο by the book με τις οδηγίες πρόληψης τους SIDS που είχα κανει παρατήρηση στην πεθερά μου που του έβαλε ένα μεσημέρι που τον κοιμισε (σε ηλικία 4 μηνών) αρκουδάκι στο παρκοκρεβατο!

 

Τεσπα...ευτυχώς έχω το monitor της angelcare και τουλάχιστον δεν την βγάζω πάνω απο το κεφάλι της μπεμπας κοιτάζοντας αν αναπνέει!

 

Και εγώ το ίδιο μόνιτορ έχω :wink: δεν θα μπορούσα χωρίς αυτό και ανάσκελα να κοιμόταν!!

Τουλάχιστον δεν θα έχεις το άγχος της πλαγιοκεφαλιας με την μικρή :-)

Με το καλό να σαραντησει η μπουμπου!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!

 

Με το καλο στις εγκυουλες.... Να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας ολες!!!

 

Δεν υπηρχε περιπτωση να το εγχείρησουν το μωρο, αλλα μεχρι τοτε δεν ειχαν φαει απο μας αρκετα χρηματα. Μετα απο τόσο καιρο που εχει περασει οποτε περναω απο εξω καθε φορα εχω την ιδια αναγκη.... Να μπω μεσα κ να τους το διαλύσω. Κ καθε φορα εχω τον άντρα μου να μου λεει «εχεις ενα υγιέστατο παιδι κ δεν αξιζει να ασχοληθείς μαζι τους» . Εκει μου περνάει ο θυμος λοιπόν κ μετα ξανα τα ιδια....

 

Τέλος πάντων ακομα δεν το εχω ξεπερασει κ δεν θα ξεχασω ποτε τι πέρασα...

 

Στο μητερα εγινα ολα αυτα. Κ δυστυχώς εχω ακουσει παρα πολλα για αυτο το «μαιευτήριο».

 

 

Υγ. Ελπιζω να μην το σβησουν το ποστ μου, ας ξεσκεπαστουν επιτελους τα καθάρματα!

 

άχ κορίτσι μου πώς τη γλίτωσες!!!έχω συγκλονιστεί...νά'ναι καλά το παιδάκι σου...είχα σκοπό να πάω για σαλπιγγογραφία εκεί...τώρα πολύ θα το σκεφτώ...ή μάλλον δε πρόκειται να πάω...και φυσικά δε πρέπει να το σβήσουνε το πόστ σου και δε νομίζω γιατί αυτό το φόρουμ πιστεύω έχει βγεί από ανθρώπους που θέλουν να βοηθήσουν άλλους ανθρώπους κ όχι να καλύπτει τις κάθε εταιρείες καθαρμάτων..

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαστε ψύχραιμοι:

σε γενικές γραμ στην Ιατρική' date=' δε διώκεται το λάθος, αλλά η αμέλεια. Στην περίπτωση της stardust μιλάμε για λάθος. Το λάθος δε μένει ατιμώρητο, φυσικά, αλλά θα πρέπει να αποδειχτεί, σε ένα δικαστήριο, ότι ο μέσος γιατρός δε θα το διεπραττε ποτέ. Αν η διάγνωση συνοδεύεται από φωτογραφία του υπερηχογραφηματος, όπου απεικονίζεται μία τέλεια καρδιά, πραγματικά μπορεί να καταθέσει ένας πραγματογνώμονας ότι πρόκειται για ανεπίτρεπτο λάθος. Αν, όμως, απεικονίζεται μία καρδιά με στοιχεία που θα μπορούσαν λανθασμένα να αποδοθούν σε σοβαρή βλάβη, τότε απλά θεωρείται πως πρόκειται για λάθος, στα πλαίσια του επιστημονικά ανθρώπινου.

 

Δεν είμαι νομικός και τα γράφω απλοϊκά, όπως τα έχω καταλάβει. Τα κορίτσια που είναι ειδικά, ας με διορθώσουν.

 

Και, μιας και ειπώθηκε το όνομα του μαιευτηρίου, αν μιλάμε για το Σαρρή, πράγματι είναι ο κορυφαίος παιδοκαρδιοχειρουργός. Αν ήταν κι αυτός στο κόλπο (αν υπάρχει κόλπο); Δύσκολο, γιατί δεν έχει καμία ανάγκη να κυνηγάει ασθενείς, μάλλον οι ασθενείς τον κυνηγούν. Προφανώς, τοποθετήθηκε με βάση μία δεδομένη διάγνωση. Αλλά, είπαμε: όρκο δεν μπορούμε να πάρουμε για κανέναν...![/quote']

 

Η λαθος λοιπόν διαγνωση εγινε απο την εμβρυοκαρδιολογο του νοσοκομειου κ φυσικα συνοδευεται απο υπογραφες, φωτογραφιες γραπτες γνωματεύσεις για την διασταση της τρυπας κλπ κλπ. Για τον χειρουργό του νοσοκομειο ειχα μονο τηλεφωνικη επαφη. Χωρις να εχει τον φακελο μου κ διαβαζοντας εγω την διαγνωση, μου εξηγησε κ το τι ακριβως θα συμβει: που πρεπει να γεννησω, ποσο καιρο θα νοσηλευοταν το παιδι μας στην μοναδα ενταντικης παρακολουθησης κ ποσο μηνων θα εκανε την εν λόγω εγχείρηση.

 

Στην χωρα μας λοιπον δεν διώκεται το λαθος ειναι γεγονός. μπορουν ανεξέλεγκτα δρουν με απώτερο σκοπο τα χρηματα κ τίποτα αλλο.... κ ξανα λεω δεν μπορω να φανταστω οτι θα προχωρούσαν στην εγχείρηση του μωρό αλλα μεχρι τοτε τι μπορει να ειχε συμβει δεν ξερω.

 

στο ελενα κ στο ωνασειο πιεζα τους γιατρους να δουν καλα την καρδια της γιατι με ειχαν κανει να πιστευω οτι οντως το παιδι μου ειχε προβλημα. δεν θα ξεχασω ποτε τι μου ειχαν απαντηση στο ωνασειο: «με το ζορι να σας πουμε οτι το παιδι σας εχει κατι? »

 

Πρεπει να σταματησει ολο αυτο που συμβαινει κ πραγματικα εχω κουραστει να ακούω για λαθος διαγνώσεις!!! Νισάφι πια....

 

 

Υγ οσο για το αν η καρδια του παιδιου μας ηταν τελεια..... τρανταχτη αποδειξη οι δυο γνωματεύσεις αντίστοιχης εξετάσεις αλλα πανω απ' ολα το βιβλιαριο υγειας της!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολύ δύσκολα θα βγάλει κανείς άκρη με την αμέλεια ή το λάθος οποιοδήποτε γιατρού. Μίλησα με δικηγόρο γιατί ο πρώην "γυναικολόγος" μου (ο θεός να τον κάνει) απέτυχε να διαγνώσει καρκίνο τραχήλου μήτρας σε δύο περιπτώσεις (αποβολή απόξεση και τεστ παπ). Επιπλέον μου έδινε zinadol από τον Οκτώβριο μέχρι τον Απρίλιο που έπαθα φαρμακευτική γαστρίτιδα και άλλαξα γυναικολόγο στον 8ο μήνα.

 

Η δικηγόρος μου εξήγησε ότι είναι τόσο χάλια ο νόμος που πολύ δύσκολα θα βγάλω άκρη. Χώρια ότι θα χρειαστεί να πληρώσω πολλά χρήματα σε δικαστικά έξοδα.

 

Μακάρι να αλλάξει ο νόμος και να μας καλύπτει και εμάς λίγο...

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολύ δύσκολα θα βγάλει κανείς άκρη με την αμέλεια ή το λάθος οποιοδήποτε γιατρού. Μίλησα με δικηγόρο γιατί ο πρώην "γυναικολόγος" μου (ο θεός να τον κάνει) απέτυχε να διαγνώσει καρκίνο τραχήλου μήτρας σε δύο περιπτώσεις (αποβολή απόξεση και τεστ παπ). Επιπλέον μου έδινε zinadol από τον Οκτώβριο μέχρι τον Απρίλιο που έπαθα φαρμακευτική γαστρίτιδα και άλλαξα γυναικολόγο στον 8ο μήνα.

 

Η δικηγόρος μου εξήγησε ότι είναι τόσο χάλια ο νόμος που πολύ δύσκολα θα βγάλω άκρη. Χώρια ότι θα χρειαστεί να πληρώσω πολλά χρήματα σε δικαστικά έξοδα.

 

Μακάρι να αλλάξει ο νόμος και να μας καλύπτει και εμάς λίγο...

 

kαι μενα γλυκια μου το ιδιο μου είπαν α κ ρ ι β ω ς κ δυο δικηγοροι που πηγαμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...