Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλη μερα σας και απο εδώ !ειμαι η δήμητρα και εχω ενα αγορακι 3,5 χρονων . Καλως σας βρήκα!!!

 

την προηγούμενη εβδομαδα τον πήγα για προληπτικο ελεγχο σε οφθαλμιατρο και μου ειπε οτι εχει υπερμετρωπια γυρω στους 7 βαθμους και στα δυο ματακια και οτι απλα πρεπει να βαλει γυαλια και να τον ξαναπαω σε 3 μήνες να τσεκαρει αν υπάρχει βελτίωση στην οραση του...μετα δεν καταλαβαινα τι έλεγε γιατι περασα νομιζω σε αλλη διασταση

 

από εκεινη την ωρα εχω περάσει όλα τα σταδια τρελας και δεν εχω σταματησει το κλαμα...

 

Σταδιο 1. τα γυαλια το καημενο το παιδακι μου που θα φοραει γυαλια και αν δεν τα θελει και στενοχωριεται και αν τον κοροιδευουν στο σχολειο και αν και αν και αν... ( καλα και τωρα που τα γραφω παλι κλαιω)

Σταδιο 2 παλι τα γυαλια που τα γυαλια της υπερμετρωπιας ειναι σαν μεγαθυντικοί φακοί ( καπου στο ιντερνετ το διαβασα εγω δεν εχω ιδεα απο γυαλια δεν φορεσα ποτε) και τα γυαλια του θα ειναι χαλια και παλι το καημενο μου παιδακι θα στενοχωριεται...

Σταδιο 3 η υπερμετρωπια τοσο πολυ υπερμετρωπια γιατί? ειναι κατι που συμβαίνει? εγω και ο αντρασ μου δεν εχουμε τίποτα. μηπώς ε΄χει κατι σοβαρό στα μάτια του θα φτιαξει ποτε η θα παθει τίποτα .δικαιολογουνται τόσοι βαθμοί? και αν παθουν καμια μονιμη βλαβη τα ματακια του?

 

Δεν ξερω χιλιες σκεψεις περνανε απο το μυαλο μου και νομιζω τρελαινομαι πια... εχω κλεισει και σε αλλο γιατρο 11/2 αλλα μεχρι τοτε δεν ξερω τι θα κάνω. δεν μπορω πια να κανω τίποτα . δεν μου αρεσει και αυτο που κάνω και κλαιω ολη την ωρα μπροστα στο παιδακι μου αλλα εχω φρικαρει κανονικότατα..

Αντιμετωπίζω και το παιδι σαν άρρωστο ( του κάνω οτι χατήρι θέλει πηγα την επόμενη μερα και του ψώνισα σαν υστερικη παιχνιδια )και ξερω με οτι λογικη μου έχει απομεινει οτι κανω λάθος αλλα νομιζω πια ειναι πάνω από μένα .

 

Οποιαδήποτε βοήθεια εχετε να μου δώσετε και εμπειρεια να μου πειτε πραγματικα θα με βοηθήσει όσο δεν φαντάζεστε.ευχαριστω πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλησπέρα.

 

Σαν μαμά παιδιού με υπερμετρωπία, σε νιώθω απόλυτα. Εμάς δεν έχει τόσο υψηλούς βαθμούς, αλλά έχει ανισόμετρη υπερμετρωπία (δηλαδή πολύ μεγαλύτερο βαθμό στο ένα μάτι από ό,τι στο άλλο) + στραβισμό στο ένα μάτι, τον οποίο διορθώσαμε μετά από πολύ κόπο, κλείνοντας το "καλό" μάτι για χρόνια ολόκληρα.

 

Αυτό που θέλω να σου πω τώρα είναι για τα γυαλιά. Ο δικός μας τα φοράει από 3 χρονών και θα τα φοράει μια ζωή. Φέτος πάει Γ' δημοτικού και ποτέ κανείς δεν τον κορόιδεψε. Από τα 25 παιδάκια στην τάξη, τα 10 φοράνε γυαλιά και μάλιστα τα 2 είναι τα πιο ζωηρά αγόρια της τάξης, δεν τους κουνιέται κανένας. Το αν θα φάει bullying ένα παιδί είναι ζήτημα πολλών παραγόντων κι όχι τόσο, πλέον, εξωτερικής εμφάνισης, όπως ήταν στα χρόνια μας.

 

Δεύτερον, υπάρχουν φακοί υπερμετρωπίας που είναι ακριβώς σαν της μυωπίας. Δε θα είναι καθόλου χάλια, θα είναι σαν οποιοδήποτε άλλο παιδάκι με γυαλιά. Το ζήτημα είναι πόσο είσαι αποφασισμένη να τους πληρώσεις. Για να καταλάβεις, οι παλιού τύπου φακοί (αυτοί που έχεις εσύ στο νου σου δλδ), μπορεί να κοστίζουν 30-50 ευρώ, ενώ αυτοί που παίρνουμε εμείς, της τελευταίας "τεχνολογίας", κοστίζουν 250 ευρώ. Μόνο οι φακοί, έτσι; Ο σκελετός έξτρα. Γι' αυτό άσε τα παιχνίδια κατά μέρους...κάνε οικονομία για να πάρεις το καλύτερο ζευγάρι γυαλιά που μπορεί να αγοραστεί με χρήματα και θέμα εμφάνισης δεν θα έχεις κανένα.

 

Το τελευταίο που ρωτάς, δε μπορώ να σου το απαντήσω. Κάποιοι λένε πως είναι θέμα κληρονομικότητας κι λάβεις υπόψη ότι κληρονομούμε χαρακτηριστικά από 7 γενιές πίσω, πού να ξέρουμε τι γινόταν στα σόγια; Μην το σκέφτεσαι. Γενικά, μη σε πιάνει απελπισία. Φυσικά θα ήταν πιο ευχάριστο να είχε άριστη όραση χωρίς γυαλιά, αλλά δεν έγινε και κάτι το φοβερό. Μόλις τα συνηθίσετε, να δεις που θα σου αρέσουν κιόλας. Δίνουν στυλ. ;)

 

Καλά θα κάνεις που θα πας για 2η γνώμη, αλλά πρόσεξε τελικά ποιον θα εμπιστευτείς. Πάρε μια βαθιά ανάσα και σταμάτα να κλαις, κάνεις πολύ χειρότερο κακό στο παιδί σου κι από 100 βαθμούς υπερμετρωπίας. Του δίνεις την εντύπωση ότι φταίει εκείνο που δεν έχει άψογη όραση και σε κάνει δυστυχισμένη. Ότι το αγαπάς μόνο με την προϋπόθεση να είναι τέλειο. Είναι το χειρότερο μήνυμα που μπορείς να του μεταδώσεις σαν μάνα. Τα παιδιά μας έχουν ανάγκη να νιώθουν ότι τα αγαπάμε άνευ όρων, διαφορετικά τα κάνουμε μίζερα και ανασφαλή. Σε καταλαβαίνω φυσικά, γιατί είναι το πρώτο σοκ, αλλά σκέψου τα καλά όλα αυτά που σου λέω, γιατί δεν τα λέω στην απέξω κι εκ του ασφαλούς.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πάρα πολύ! δεν ξερω ανα επιτρεπετε να ρωτησω και για ονοματα γιατρων εδω δημόσια μπασ και μου ξερεις κανεναν απο αυτους που πήγα και θα πάω... για τα γυαλια ναι το εχω δει οτι ειναι πανακριβα αλλα καπου διάβασα οτι οσο ακριβα και να ναι λεπταινουν ναι μεν αλλα και πάλι μεγαθυντικοι φακοι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Αθήνα και να μου πεις για τους γιατρούς, δε θα τους ξέρω, γιατί οι δικοί μας είναι Θεσσαλονίκη. Το ίντερνετ είναι κακός σύμβουλος. Ψάξε μαμάδες με παρόμοιες εμπειρίες και βρες τους πιο έμπιστους γιατροούς, να σε καθοδηγήσουν. Σου το ξαναλέω, αν πάρεις τους καλούς φακούς, δε θα έχουν διαφορά με της μυωπίας. Πήγαινε και σε έναν οπτικό εμπιστοσύνης να ρωτήσεις ή ξαναπάρε τηλέφωνο τον οφθαλμίατρο που είδε το παιδί σου. Να υποθεσω πως πήγες σε παιδοοφθαλμίατρο, έτσι;

 

Υπάρχουν πολλά παρόμοια θέματα στο φόρουμ, αν ψάξεις θα βρεις γνώμες για γιατρούς και ιστορίες που θα σε κάνουν να κάνεις το σταυρό σου και να πεις "ευτυχώς είναι μόνο υπερμετρωπία".

 

Εμείς ας πουμε έχουμε και αστιγματισμό και στραβισμό στο ένα μάτι (αλλά τον δορθώασμε), όπως σου είπα. Με τα γυαλιά δε φαίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι Αθήνα και να μου πεις για τους γιατρούς, δε θα τους ξέρω, γιατί οι δικοί μας είναι Θεσσαλονίκη. Το ίντερνετ είναι κακός σύμβουλος. Ψάξε μαμάδες με παρόμοιες εμπειρίες και βρες τους πιο έμπιστους γιατροούς, να σε καθοδηγήσουν. Σου το ξαναλέω, αν πάρεις τους καλούς φακούς, δε θα έχουν διαφορά με της μυωπίας. Πήγαινε και σε έναν οπτικό εμπιστοσύνης να ρωτήσεις ή ξαναπάρε τηλέφωνο τον οφθαλμίατρο που είδε το παιδί σου. Να υποθεσω πως πήγες σε παιδοοφθαλμίατρο, έτσι;

 

Υπάρχουν πολλά παρόμοια θέματα στο φόρουμ, αν ψάξεις θα βρεις γνώμες για γιατρούς και ιστορίες που θα σε κάνουν να κάνεις το σταυρό σου και να πεις "ευτυχώς είναι μόνο υπερμετρωπία".

 

Εμείς ας πουμε έχουμε και αστιγματισμό και στραβισμό στο ένα μάτι (αλλά τον δορθώασμε), όπως σου είπα. Με τα γυαλιά δε φαίνεται τίποτα.

 

Το ειδε μετα οτι δεν είσαι από αθήνα. ξερεις τι με προβληματίζει πολύ. για την παιδοοφθαλμιατρο που πήγα δεν διαβασα εδω και σε αλλα φορουμ που 5 με ρες ψαχνω για το θέμα κανεναν γονιο να την αναφέρει ή να ρωταει ή να την συστήνει. τελος παντων το καινουριο σταδιο τωρα ειναι στην δευτερη που θα πάω θα μας πει κατι καλύτερο ή το ιδιο η θα μας πει τιποτα χειρότερο ... και αυτες οι μερες που απεχουντα 2 ραντεβου κοντα 3 βδομαδες πειραζει που δεν θα εχει τα γυαλια του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΑ σε ρωτήσω και κάτι άλλο. εγω το παιδι δεν το βλεπω να ζορίζεται κάπου και ουτε απο το σχολειο μου ειπαν κατι. για τυπικο ελεγχο μετα τα 3 τον πήγα δεν ειχα κανενα δειγμα οτι κατι δεν πάει καλα. και τωρα που το ξερω και τον παρατηρω δεν βλεπω να ζοριζεται. ειναι δυνατόν? αυτη μου ειπε οτι δυσκολα καταλαβαινουμε στα παιδια την υπερμετρωπια γιατι την καλυπτουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι αλήθεια αυτό. Είναι και δύσκολο σε αυτές τις ηλικίες να καταλάβεις, δε διαβάζουν, ούτε έχουν πίνακα στην τάξη. Μήπως τον βλέπεις να πηγαίνει πιο κοντά στην τηλεόραση; Αλλά και πάλι...στην υπερμετρωπία, για να καταλάβεις, δε βλέπεις καλά ούτε από πολύ κοντά ούτε από πολύ μακριά. Είναι πάρα πολύ συνηθισμένη. Κι εγώ στην πορεία τα έμαθα όλα αυτά.

 

Πάντως οι βαθμοί της υπερμετρωπίας με τα χρόνια μπορεί και να μειωθούν...γι' αυτό σου λέω, μη σε πιάνει πανικός.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dimevag και εμεις στα 3,5 βαλαμε γυαλακια. Εχει υπερμετρωπικο αστιγματισμο. Εγω τους πηγα και τους δυο γιατι εχει ο πατερας τους. Ο μεγαλος δεν εχει προβλημα ο μικρος φορεσε γυαλακια. Σαν ηλικια νομιζω οτι ειναι καλη γιατι δεν ειναι ουτε τελειως μωρα αλλα εχουν ολο τον καιρο να τα συνηθσουν πριν το σχολειο. Εμενα εχει γυρω στους 4

Τα γυαλια που του εδωσε η οφθαλμιατρος δεν ηταν τοσο δυνατα για να συνηθισει σταδιακα.

Φετος αλλαξαμε βαθμους και σκελετο. Εγω του εφτιαξα και ηλιου με τους βαθμους και στον παλιo σκελετο θα βαλω τα απλουστερα (και φθηνοτερα δυνατο) για να εχει δευτερα γιατι ο οπτικος μας αργει πολυ. Τα εχουμε παργγειλει εδω και 10 μερες και θα τα εχουμε ισως αυριο.

Παντως δεν τον εχουν δυσκολεψει σε τιποτα - ουτε στις συναναστροφες του. Ο δικος μου μαλλον εχει και δυσχρωματοψια και αυτο το θεωρω πιο σοβαρο προβλημα και στο σχολειο αλλα και για αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί, αλλά είναι μεγάλο ζόρι για τις μαμάδες να δεχτούν ότι το παιδί τους θα φορέσει γυαλιά. Εγώ φοράω γυαλιά από 6 χρονών και ποτέ δεν με έχουν ενοχλήσει, κι όμως στην ιδέα ότι θα βάλει γυαλιά ο γιος μου... τρελαίνομαι!!! Μετά βέβαια το σκέφτομαι λογικά, θυμάμαι και τη δική μου μαμά που έκλαιγε όταν έβαλα γυαλιά κι εγώ έλεγα "μα γιατί μαμά, εμένα δεν με πειράζει" :) αλλά αυτή απαρηγόρητη. Κι όμως ποτέ δεν με ενόχλησαν τα γυαλιά, ούτε όταν πήγαινα σχολείο ούτε τώρα. Δεν θυμάμαι ούτε καν να με είχαν κοροϊδέψει τα άλλα παιδιά.

 

Η ιδέα είναι το χειρότερο. Στην πράξη το πρόβλημα είναι απόλυτα αντιμετωπίσιμο, εκτός αν κάποτε το παιδί θελήσει να γίνει πιλότος στην πολεμική αεροπορία... αλλά δεν βαριέσαι, ας μην γίνει πιλότος. Ουφ πια.

 

Δεν πειράζει που δεν θα φορέσει γυαλιά για 3 εβδομάδες. Μην το έχεις κι αυτό έννοια... ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν με πειραξε παντως. Αλλα ο αντρας μου στεναχωρηθηκε γιατι φοραει αυτος.

(Φυσικα αποκριπτω οτι η δυσχρωματοψια μεταφερεται απο την μητερα - αλλα ισως το διαβασε ηδη). Παντως τωρα φοαρω και εγω γυαλια για την πρεσβυοπια (και η γιαγια φυσικα) και ο μονς που αισθανεται διαφορετικα ειναι ο μεγαλος μου γιος που δεν φοραει.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια μου ποσο καλό μου κανετε.ευχαριστω πολύ!σήμερα δεν πήγα στην δουλεια κ ημουν σπιτι μαζι του. Κ εκανα κατι νομιζω πολυ ασχημο.εκει που παιζαμε με το μικρο με πηρε μια φιλη τηλέφωνο κ μολις παω να πω γυαλια βαζω τα κλαματα κ βλεπω τον μικρο που γυρισε κατευθειαν κ με κοιταξε .το σταματαω αμεσως κλεινω το τηλ κ παω να συνεχισουμε κ ετχετε το καημένο (καημενο με την μανα που εχει ) κ με χαιδευε να με παρηγορησει.ΣΟΚ.δεν ξερω τι θα κανω παντως ενοιωσα τοσο τιποτενια μανα που εδωσα την υποσχεση να μην με ξαναδει να κλαιω.ουφ μανταρα τα χω κανει.

Κ καποια αλλη στιγμη το παιδι κοιμηθηκε κ ενω βαζω πλυντηριο σκεφτηκα τι θα κανουμε το απογευμα μηπως παμε καμια βολτούλα.κ εκει ερχετε ο δευτερος εαυτος μου κ μου λεει καλα κανονιζεις βοτουλες το παιδι θα βαλει γυαλθα βλεπω υπάρχουν στιγμες που στο ξεχνας.

Να κλεισω θεση στο δαφνί ε???

Link to comment
Share on other sites

Βρε Δήμητρα, για όνομα του Θεού πια! Γυαλιά θα βάλει το μωρό, δε θα βάλει βηματοδότη! Πώς κάνεις έτσι, λες και σας βρήκε καμια αρρώστια; Δεν το λυπάσαι να το αντιμετωπίζεις σαν άρρωστο; Θα ντρέπεσαι να το κυκλοφορήσεις επειδή σου χαλάνε τα γυαλιά το ίματζ; Δεν καταλαβαίνεις πόσο κακό του κάνεις με τη στάση σου; Λίγη ντροπή πια!

 

Και συγγνώμη που σου μιλάω έτσι δηλαδή χωρίς να σε ξέρω, αλλά οι άλλες μανάδες, με τα σοβαρά τα προβλήματα, τι πρέπει να κάνουν; Να αυτοκτονήσουν; Δε μπορεί να χάνεις έτσι την ψυχραιμία σου για το παραμικρό. Μεγάλη γυναίκα είσαι. Αν σε βρει κανένα αληθινό πρόβλημα, τι θα κάνεις; :shock:

 

Και πάλι συγγνώμη για το ύφος, αλλά αφού, απ' ό,τι φαίνεται, δεν τα ακούς από τους δικούς σου, άκου τα από μια ξένη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην μου ζητας συγνώμη καταλαβαινω τι εννοεις.σε καμια περιπτωση δεν ειπα ομως οτι θα ντρεπομαι να τον κυκλοφορω μην μου χαλασει το ιματζ?για εκεινο στενοχωριεμαι μην δεν θελει μην το κοροιδεψουν μην στενοχωρηθει.κ εχω περασει πολυ πολυ δυσκολα γιατι γεννηθηκε με θεματακι στην καρδια μετα ειχα αλλεργιες εισαγωγες σε νοσοκομεια πολλα κ ημουν παντα διπλα του.κ τωρα λεω πανω που τα ξεπετασαμε αυτο? Κ φοβαμαι μην μας τυχει κ τιποτα αλλο...ισως για αυτο να ειμαι ετσι.τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, λίγο μέτρο, ε? Πάρε βαθειές ανάσες, ξαναδιάβασε το τελευταίο ποστ της Αγγελίνας.... και σταμάτα να κλαις!!! Κάνεις λες και το να βάλεις γυαλιά είναι ό,τι χειρότερο μπορεί να σου τύχει στη ζωή, που δεν είναι έτσι, άσε που ακόμα και το να σε κοροϊδέψουν είναι σπάνιο πια. Δεν ξέρω κι αν συνηθιζόταν ποτέ γιατί εγώ ας πούμε που φοράω γυαλιά πάνω από 30 χρόνια, δεν θυμάμαι να με είχαν κοροϊδέψει.

 

Με είχαν κοροϊδέψει όμως επειδή ήμουν σμιχτοφρύδα :P

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου 10 ετών τώρα φοράει γυαλιά από 9 μηνών μωρό με το ίδιο πρόβλημα με τον δικό σου ( υπερμετρωπία 5,5 και στα δύο μάτια και λίγο στραβισμό ) Δε είχε ποτέ πρόβλημα με α γυαλια του - δεν τον κορόιδεψε ποτέ κανείς - μόνο εμείς που δεν προλαβαίνουμε να αγοράζουμε γυαλιά - και με φακούς τελευταίας τεχνολογίας πανάκριβους -. Παιδοοφθαλμίατρο πηγαίναμε Νικολόπουλο και Χρούσιου

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, είναι σύνηθες στα παιδιά όλο και κάτι να προκύπτει και να είμαστε συνέχεια αγχωμένες. Άμα σου πω και τα δικά μας, θα φρίξεις. Μόνο που θα πρέπει να ανοίξω τα βιβλιάρια για να τα βρω όλα, γιατί, όταν κάτι περνάει, το αφήνω πίσω μου.

 

Τώρα εσάς σας κλήρωσε η υπερμετρωπία. ΟΚ καταλαβαίνω τη στενοχώρια σου, δε μπορώ να υποστηρίξω πως είχα χαρεί κι εγώ όταν έμαθα για τον μεγάλο. Μόνο που εμείς είχαμε πολύ σοβαρότερα θέματα. Το αποδέχτηκα, έκανα ό,τι μπορούσα για να βοηθήσω το παιδί μου και προχώρησα παρακάτω. Δεν θέλω να το παίξω έξυπνη, ούτε υπόδειγμα, γιατί σίγουρα δεν είμαι. Απλά σου λέω εκ πείρας πως δεν υπάρχει άλλη προσέγγιση.

 

Δε θα το κοροϊδέψει κανείς το παιδί. Στο υπογράφω, αν αυτό είναι που σε ανησυχεί τόσο πολύ.

 

elennagreece, εσείς πόσο τους πληρώνετε τους φακούς;

Link to comment
Share on other sites

Τι φακους βαζετε και ειναι τοσο ακριβοι? ξερω βεβαια οτι παιζει και η διοπτρια ρολο

Του δικου μου 1,6 οργανικοι με επιστρωση χωρις λεπτυνση εχουν 80-90 ο ενας (και τα αντιστοιχα 1,5 χωρις επιστρωση 15 = αλλα ειναι πολυ χοντρα)

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τις επιστρώσεις και την λέπτυνση, δηλαδή

 

Επώνυμοι φακοί (hoya , ESSILOR) με επιστρώσεις anti-scratch και anti-glare και την μεσαία λέπτυνση 170-200,

 

Ελληνικοί φακοί με επιστρώσεις και την τελευταία λέπτυνση 120-160

 

Μιλάμε πάντα για φακούς ασφαλείας

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα φορανε τα μικρα πριν κανα 4μηνο,4χρονων τωρα.ο ενας περιπου 2βαθμουρ υπερμ.αστιγματισμο και ο αλλος 4.ξερει καμια αν ειναι κατασκευαστικο;η" κληρονομικό;απο απλή περιέργεια γιατι κανεις δεν φοραει γυαλια στο σοι μας,και ευτυχως το ανακαλύψαμε απο προληπτικό ελεγχο.μηπως καμια μπορει μα μου πει καποια μαρκα σκελετού που να μην σπάει ευκολα;και να ειναι ελαφρυα; Μεσα σε 4 μηνες τα σπάσε 2φορες ο ενας...ευτυχως μονο σκελετό γιατι πι φακοί του ενος με την λέπτυνση οντως ειναι πανακριβοι

Link to comment
Share on other sites

Μας είχε προτείνει ο οπτικός μια μάρκα σκελετό που ήταν πραγματικά άθραυστος, αλλά είχε μια εξωφρενική τιμή...κάπου 500 ευρώ, αν θυμάμαι καλά. Εμένα σκελετούς δε χαλάει, οπότε δε χρειάστηκε να δώσω τόσα. Τα δίνω για να πάρω τους καλύτερους φακούς, αυτούς με το anti-glare anti-scratch παίρνουμε εμείς και την τελευταία λέπτυνση, τους ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις φοραμε απο αυτη την εταιρεια http://www.miraflex.it/en ισως φερνει και στην ελλαδα. Εδω κανουν γυρω στα 80?. Μεχρι στιγμης εχουν αντεξει (αλλαξαμε δυπ φορε φακους για φθορα).

Οι φακοι του ειναι +2 οποτε τα 1,6 ειναι αρκετα λεπτα.. Περνουμε anti reflex και antiscratch αλλα οχι απο γνωση μαρκα και ηα λυιδα του οπτικου ειναι καπου στην μεση σε τιμες στο Βελγιο

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις γυαλια γυρω στα 90 ε τους παίρνουμε πι φακοί κόστισαν ακριβά χ 2 παιδια Αστα...τωρα πρεπει να βρω κατι που να κανουν οι προηγούμενοι φακοί για να μην πανε άχρηστοι.βρηκα καποια μαρκα moritz αν θυμαμαι καλα αλλα ειναι τελειως διαφορετικοί σε σχήμα απο οτι εχουμε.και εμας η χρουσου μας βλεπει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...