Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

οικογενειακο επιδομα ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Αυτο ειναι ασχετο με το οικογενειακο επιδομα που δινει ο οαεδ ειναι ενα επιδομα που θα δινει ο ΟΓΑ... και θα γινει μεσω taxis και θα πηγαινει συμφωνα με το οικογενειακο εισοδημα των φορολογουμενων.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 644
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δλδ agkiolina sorry που θα κανω χαζη ερωτηση ισχυει μόνο για ασφαλισμενους του ΟΓΑ?

οχι απο οσο εχω μαθει.ειναι για ολους απλα θα το δινει ο ογα

 

http://www.dikaiologitika.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%B5%CF%80%CE%AF%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%AD%CE%BA%CE%BD%CF%89%CE%BD-2013.html

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα.κι εγω θελω να ρωτησω για το οικογενειακο ογα με βαση την νεα εγκυκλιο.πηρα ογα τηλ.και μου ειπαν οτι δεν ξερουν σιγουρα αν θα το παιρνουμε απο εκει και οι δικαιουχοι οαεδ,πηρα οαεδ και μου ειπαν οτι δεν ξερουν αν θα το παρουμε και εμεις απο εκει,σημερα ολα αυτα,μπαχαλο δηλαδη,ειναι δυνατον αυτη η κατασταση και η ελλειψη ενημερωσης των αρμοδιων φορεων?αν ξερει καποιος κατι ας ενημερωσει.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

τωρα το ακουσα και εγω στη τηλεόραση, πηρα τηλ στον οαεδ δεν ξερουν τιποτα τι να πω, και ειναι καλα λεφτα σιγα μη τους τα χαρισουμε... οποια μαθει πρωτη ας ενημερωσει και μας.

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολύ ενδιαφέρον ακούγεται!!!

μπορείτε να μου υπενθυμίσετε και τα χαρτιά που προσκομίζουμε στον οαεδ για το οικ/κό επίδομα;

μπορούμε να πάρουμε και τα δυο άραγε;:shock:

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 αποκλειεται...........καπου διαβασα σημερα οτι το επιδομα τεκνων θα ειναι ενιαιο οποτε μαλλον βλεπω να το παιρνουμε και εμεις του οαεδ απο τον ογα.

 

του οαεδ το παίρνουμε όντας άνεργες, του ογα;με ποιο κριτήριο;μόνο το εισοδηματικό;και για πόσο διάστημα;

Link to comment
Share on other sites

του οαεδ το παίρνουμε όντας άνεργες, του ογα;με ποιο κριτήριο;μόνο το εισοδηματικό;και για πόσο διάστημα;

 

Το οικογενειακό επίδομα το παίρνουν οι εργαζόμενοι που δεν το παίρνουν από την συλλογική σύμβαση εργασίας τους. Μάλιστα δίνεται από τον ΟΑΕΔ στον έναν από τους δύο γονείς, έστω και αν και οι δύο δεν το παίρνουν από τις δουλειές τους.

Δεν ξέρω αν δίνεται στους ανέργους. Ή πρόκειται για το ίδιο επίδομα;;;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάστε το παρακάτω λινκ για το επίδομα τέκνων με βάση την φορολογική δήλωση του 2013 (εισοδήματα του 2012)!!!

 

http://www.mama365.gr/9561/pos-tha-lavete-to-epidoma-teknon.html

 

Αυτό το επίδομα τέκνων αντικαθιστά το οικογειακό επίδομα από ΟΑΕΔ;;;

 

'Η είναι 2 διαφορετικά επιδόματα;;;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε το παρακάτω λινκ για το επίδομα τέκνων με βάση την φορολογική δήλωση του 2013 (εισοδήματα του 2012)!!!

 

http://www.mama365.gr/9561/pos-tha-lavete-to-epidoma-teknon.html

 

Αυτό το επίδομα τέκνων αντικαθιστά το οικογειακό επίδομα από ΟΑΕΔ;;;

 

'Η είναι 2 διαφορετικά επιδόματα;;;

 

το αντικαθιστα.ολα κοπηκαν κ θα υπαρχει αυτο πλεον το οποιο θα φορολογειται

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σημερα ακουσα οτι για να παρεις το επιδομα πρεπει να εισαι φορολογικα ενημερος τα τελευταια 10 χρονια, εχεις ακουσει κανεις κατι παραπανω?? τι γινετε σε περιπτωσεις που εισαι λιγοτερα χρονια φορολογικα ενημερως αλλα οχι απο αμέλεια απλα επειδη πριν δεν εργαζοσουν??

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ακουσα οτι για να παρεις το επιδομα πρεπει να εισαι φορολογικα ενημερος τα τελευταια 10 χρονια, εχεις ακουσει κανεις κατι παραπανω?? τι γινετε σε περιπτωσεις που εισαι λιγοτερα χρονια φορολογικα ενημερως αλλα οχι απο αμέλεια απλα επειδη πριν δεν εργαζοσουν??

 

Αν δεν εργαζοσουν δεν εκανες μηδενικη δηλωση? Κοιτα τι γινετε εγω πχ πριν 10 χρονια ημουν ανηλικη και μετα 4 χρονια σπουδαζα. Για να κανω τα χαρτια για το επιδομα μου ζητησαν το αφμ του πατερα μου για να δουν αν με δηλωνε τα χρονια τα 4 που μου λειπουνκαι το πτυχιο μου οτι οντως σπουδαζα τοτε και ημουν προστατευομενο μελος. Δυστηχος αν δεν αποδηξεις οτι εισαι ελεφαντας δεν γινετε τιποτα. Καποια παγιδα κρυβετε πισω απο δω αλλα δεν ξερω τι θα πετυχουν. Με το μεγαλο επιδομα των 40 ευρω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν εργαζοσουν δεν εκανες μηδενικη δηλωση? Κοιτα τι γινετε εγω πχ πριν 10 χρονια ημουν ανηλικη και μετα 4 χρονια σπουδαζα. Για να κανω τα χαρτια για το επιδομα μου ζητησαν το αφμ του πατερα μου για να δουν αν με δηλωνε τα χρονια τα 4 που μου λειπουνκαι το πτυχιο μου οτι οντως σπουδαζα τοτε και ημουν προστατευομενο μελος. Δυστηχος αν δεν αποδηξεις οτι εισαι ελεφαντας δεν γινετε τιποτα. Καποια παγιδα κρυβετε πισω απο δω αλλα δεν ξερω τι θα πετυχουν. Με το μεγαλο επιδομα των 40 ευρω!

 

Στα 19 μου εδινα πανελλήνιες και εμαθα οτι ημουν έγκυος πηγα κανονικα λυκειο δεν εμεινα ουτε σε μια ταξη απλα αργήσαν να με πάνε στην πρώτη ταξη. και δεν εργαστικα ποτε πριν, ειχα εισοδημα 0 οποτε δεν εκανα και εκκ. αλλα γενικα τρεχα γύρευε ετσι οπως τα κανουν, ψαχνουν τροπους να μας κανουν την ζωη πιο δυσκολη...:-(:evil:

edit εσυ κατεθεσες ειδη τα χαρτια για το φετινο επιδομα>???? γιατι εμενα στο ΟΑΕΔ μου ειπαν ακομα δεν βγηκε καποια αποφαση,,,,

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.καταθέσαμε τα χαρτιά για το επίδομα παιδιου στον οαέδ οκτώβριο 2012 και ακόμη δεν έχουμε πάρει τα χρήματα.είναι κανείς που έκανε τα χαρτιά του το ίδιο διάστημα και πληρώθηκε ή γνωρίζει κάτι παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.καταθέσαμε τα χαρτιά για το επίδομα παιδιου στον οαέδ οκτώβριο 2012 και ακόμη δεν έχουμε πάρει τα χρήματα.είναι κανείς που έκανε τα χαρτιά του το ίδιο διάστημα και πληρώθηκε ή γνωρίζει κάτι παραπάνω?

καλησπερα να περασεις απο την υπηρεσια γιατι μπορει να ειναι σε μορφη καταγραφης και οχι εγκρισης αυτο εχει γινει σε πολλους κατα την διαδικασια της καταθεσης των εγγραφων.αποκλειτεια να μην τα ειχες πληρωθει μεχρι τωρα.μονο αυτος ο λογος υπαρχει και δεν στα εχουν καταθεσει ακομα. κανε μια βολτα απο εκει και ρωτα

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

θα παρουμε φετος οικογενειακο απιδομα απο τον οαεδ? εχετε καμια ενημερωση? εχετε ακουσει κατι? Μακαρι να το παρουμε ....

 

Μακάρι αν μάθει κάποια κοπέλα κάτι να το αναρτήσει

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως στην υπηρεσια δεν μας εχουν πει οτι θα κοπει μας το εχουν δεδομενο οτι θα αρχισει να δινεται αλλα το ποτε δεν μας λενε...

 

δηλαδη θα παρουμε και το ποκογενειακο απο τον οαεδ και των τεκνων απο τον ογα?

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

ειδα σε blog του dikaiologitika.gr οτι ολοι ανεξαρτητως ασφαλισης θα το παρουμε απο ογα.τωρα και τα 2 αποκλειεται.οι καιροι ειναι δυσκολοι για την κυβερνηση και ως γνωστον το κρατος μας δεν ειναι ειδυλλιακο.το θεμα ειναι πως θα μαθουμε σιγουρα για να προλαβουμε προθεσμια ιουνιου,διοτι απο ιουλιο και μετα τα χρηματα θα μπουν σεπτεμβριο

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως στην υπηρεσια δεν μας εχουν πει οτι θα κοπει μας το εχουν δεδομενο οτι θα αρχισει να δινεται αλλα το ποτε δεν μας λενε...

 

Εισαι πολύ χρήσιμο μέλος στο φορουμ για να μας βοηθάς και να μας καθοδηγείς ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εγω παντως πιστευω οτι θα το παρουμε γιατι το επιδομα τεκνων που ξεκοιναει φετος αντικαθιστα το αφορολογιτο των 2000 για καθε παιδι που ειχαμε τα προηγουμενα χρονια και θα το περνουμε απο τον ογα γιατι τοσα χρονια απο εκει περναμε το επιδομα πολυτεκνων.Δεν εχουν αναφερει καθολου για καταργηση του επιδοματος του οαεδ αλλοστε ακομη πληρωνουμε τον οαεδ απο το μισθο μας.:shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...