Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι (δεν) λέτε στα παιδιά σας για το Θεό;


Recommended Posts

Ποσες φορες η τηλεοραση εχει προβαλλει τα φιλανθρωπικα εργα της εκκλησιας?

Ποσες φορες εχει προβαλλει τη ζωη ασκητων και μοναχων στο Αγιο Ορος.?

 

Μονο το βατοπαιδι προβαλλει , τους ομοφυλοφίλους μοναχους, και γενικα τους προβληματικους κληρικους.

Παντα την ασχημη πλευρα της εκκλησιας .

Εξαλλου η καλη πλευρα δεν εχει τηλεθεαση, μονο η κακη πλευρα ανεβαζει τα νουμερα και το δικο τους κερδος.

πλακα μας κανεις?το να συντηρει η εκκλησια τους αστεγους και ετσι να διαιωνιζει το προβλημα τους δεν το θεωρω σωστο.ξερεις ποσα κτιρια εχει στην ιδιοκτησια της η εκκλησια τα οποια μενουν κλειστα?δεν θα μπορουσαν να φιλοξενουν εκει αστεγους και μεταναστες?...επισης ασ εδινε το ρημαδιασμενο αγιο ορος το 1/3 της περιουσιας του μπας και βγαζαμε το χρεος στο δντ...και δε μιλω για 3-4 ασκητες που ζουν σε κατι σπηλιες αλλα για το εμπορικο αγιο ορος που εχει μαζευτει ολη η σαρα και η μαρα.....και δεν καταλαβαινω γιατι ολοι πληρωνουμε φορους εκτος της εκκλησιας....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 821
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παντα την ασχημη πλευρα της εκκλησιας .

Εξαλλου η καλη πλευρα δεν εχει τηλεθεαση, μονο η κακη πλευρα ανεβαζει τα νουμερα και το δικο τους κερδος.

ακριβώς το είπες και μόνη τους...

δεν πολεμάνε την εκκλησία (βασικά ούτε τη βοηθάνε δεν τους νοιάζει), προβάλουν μόνο ότι έχει τηλεθέαση...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα!δεν προλαβα να διαβασω ολες τις απαντησεις' date='μονο μια σελιδα!:rolleyes:

μεγαλο θεμα αυτο!!ας αρχισω λεγοντας οτι παλιοτερα ειχα ξανααπαντησει σε διαφορα θεματα περι θεου κ ισως καποιες φορες να ημουν απολυτη...μετα το σκεφτηκα κ ειπα ισως εκανα λαθος!!γενικα δεν εχω καταληξει σε κατι συγκεκριμενο...μονο μερικα πραγματα εχω σιγουρα μεσα μου!για τα υπολοιπα ψαχνω,ρωταω,μετα χανομαι,ξαναεπανερχομαι!!νομιζω οτι ποτε δεν θα εχουμε πληρη γνωση!!

 

δεν ξερω αν υπηρχε πρωτα η ηθικη κ μετα η θρησκεια η' το αντιστροφο...δεν ξερω καθολου!εχω γνωρισει ανθρωπους που ολη μερα μιλανε για τον θεο..αλλα δεν ζουν συμφωνα με τα λογια του κ πολλες φορες κανουν κακο κ εχω γνωρισει κ ανθρωπους που δηλωνουν αθεοι κ δεν εχουν πειραξει ποτε μα ποτε κανεναν!!!γι'αυτο δεν νομιζω οτι εχω απαντηση!:oops:

 

 

αυτο που νιωθω ειναι πιο ευκολα να τα περιγραψω....για παραδειγμα μεγαλωνοντας κ εχοντας φτιαξει καπως μια εικονα για τον θεο μεσα στην ψυχη μου,οταν εκανα κατι πρωτα αναρωτιομουν αν αυτο θα αρεσε στον θεο,αν κατι θα τον στεναχωρησει!!ακομα κ τωρα που ειμαι μαμα οτιδηποτε λαθος κανω προς τα παιδια μου,ειτε φωναξω,ειτε τα βαλω τιμωρια λογω κουρασης κ νευρων..αυτοματως μεσα μου ενεργει αυτη η σκεψη <<οτι ο θεος με ευλογησε να γινω μανουλα κ γω τωρα τι του δειχνω??οτι δνε ειμαι αξια??>>με πιανουν κατι τετοια τεσπα!αλλα δεν τα σκεφτομαι αυτα λογω φοβου για καποια κολαση η' τετοια περιεργα..απλα εχω την εικονα ενος γερακου με ασπρα μαλλια(το γνωστο) που ισως με κοιταει εκεινη τη στιγμη που κανω λαθος κ στεναχωριεται!δεν ξερω!!!:[b']cry:νομιζω οτι ακουγομαι παρανοικη![/b]

αυτα βεβαια που σκεφτομαι δεν με γλυτωνουν παντα απο το να κανω λαθη..πρωτα τα κανω κ μετα νιωθω ενοχες!:oops:

αλλα σχεδον παντα φερνω στο μυαλο μου <<τι να σκεφτεται τωρα ο θεος??>>

 

στα παιδια μου μιλαω συχνα για τον θεο,κανουμε προσευχη στο τραπεζι κ πριν τον υπνο,προσπαθουμε οσο μπορουμε να πηγαινουμε τις κυριακες εκκλησια,διαβαζουμε αποσπασματα απο την παλαια κ καινη διαθηκη..λιγα κ κατανοητα για την ηλικια τους!θα ηθελα να μαθουν για τον θεο,οσα μπορουν κ οσα γινεται κ στην πορεια της ζωης τους βλεπουν κ αποφασιζουν!!αλλαζουν τα πραγματα ετσι κ αλλιως!!κ γω ειχα μεγαλωσει πηγαινοντας κατηχητικο,εκκλησια,αλλα χωρις πολλα λογια μεσα στο σπιτι μου για τον θεο,αργοτερα τον ξεχασα αρκετα,κ υστερα τον ξαναεφερα κοντα μου!περνανε ακομα κ τωρα μερες που δεν αναβω καντηλακι,που δεν διαβαζω,ερχονται κ κυριακες που δεν θελω να παω εκκλησια,μερες με πολλη ευτυχια που ξεχναω τον θεο μεσα στις ωρες που τρεχουν....αλλα καπου εκει ερχονται κατι ωρες..κατι ωρες που πραγματικα νιωθω οτι εχασα κατι,οτι κατι λειπει...ενα κενο...κ πιανω τον εαυτο μου να λεει <<πως θα σε ξαναβρω?>>!!με πιανει κλαμα παλι τωρα!!ναι οκ!!γκουχου γκουχου!ορμοοονεεεςςς!!!:-P

 

τα παιδακια μου απο μονα τους καμια φορα παιρνουν καποιο εικονισματακι κ το βαζουν στο κομοδινο τους για να τους φυλαει η παναγιτσα,καμια φορα κανουν αταξιες στο τραπεζι κ λεει ο ενας στον αλλο <<σουτ μας βλεπει ο χριστουλης κ στεναχωριεται>>,χαιρονται με το γεγονος(εγω τους το ειπα αυτο) οτι ο χριστουλης ειναι παντα διπλα μας,μας ακουει,μας βλεπει,μας προσεχει,ξερει τι σκεφτομαστε κ τι μας στεναχωρει!κ οποτε συζηταμε γι'αυτο χαμογελανε ευχαριστημενα!!!ισως να νιωθουν σιγουρια!!!κ γω την νιωθω αυτη τη σιγουρια!μπορει να τον ξεχναω καμια φορα μεσα στην καθημερινοτητα που τρεχει,αλλα θα ενιωθα εντελως μονη μου αν δεν πιστευα οτι υπαρχει καποιος εκει πανω να με νοιαζεται κ να μεριμναει για μενα κ την οικογενεια μου!!

 

επισης προσπαθω να περασω καποια λογια του χριστου μεσα απο μικρες στιγμες των παιδιων...παραδειγμα πηραμε πριν λιγο καιρο στην βολτα μας τυροπιτες,ειδαμε ενα παιδακι που ζητουσε λεφτα,του πηραμε κ κεινου τυροπιτα κ μολις φυγαμε ειπα στα παιδια <<οταν εχετε κατι παραπανω στη ζωη σας,να δινετε κ σε αλλους που δεν εχουν,οπως ειχε πει κ ο χριστουλης!>>μεσα απο τετοια απλα πραγματα!!

 

ακομα κ αν καποιος δεν πιστευει στον θεο,αν κ μονο ακολουθησουμε οσα λογια του μπορουμε σιγουρα θα φωλιασει καλο μεσα μας!!!

 

αυτα..καλα κ αλλα,αλλα κολλησα τωρα κ λογικα κολλησε κ το φαι!!!!:lol:

 

 

Καθε αλλο, πολυ γλυκια μανα ακουγεσαι.

Τι ωραια αυτα που μας εγραψες!

Link to comment
Share on other sites

μιλάω για το ορατό και υλικό και σωματικό κομμάτι του θανάτου. Πως αυτό το σώμα, δέντρο, λουλούδι κτλ παρέχει τα υλικά του για να βοηθήσει και να συντηρήσει ένα άλλο στη ζωή. Πως ακόμα και μετά το θάνατο ... είμαστε χρήσιμοι κατά κάποιο τρόπο...

και στην ρωτηση "εγω που θα ειμαι; " τι λεσ; "πουθενά";;;

Link to comment
Share on other sites

οσο το οτι βαζεις σε συγκριση τον χιτλερ με τον σταλιν και οτι απλα προλαβε ο πρωτος να ανεβει πρωτος στους παλαβους της ιστοριας πως να το σχολιασω???!!

Αν αγνοείς τον αριθμό των των ανθρώπων που εκτέλεσε ο Στάλιν, η έστειλε στα στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας (βλ εδώ) προκειμένου να εδραιωθεί πολιτικά ο κομμουνισμός του (τα νούμερα λένε, για 1000 εκτελέσεις την ημέρα), δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Τα έργα του συγκεκριμένου έτυχαν ευγενικής αντιμετώπισης από την ιστορία εξαιτίας του χίτλερ και μόνο, και των εκατομμυρίων νεκρών που προκάλεσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και στην ρωτηση "εγω που θα ειμαι; " τι λεσ; "πουθενά";;;

 

Δε με έχουν ρωτήσει. Προς το παρόν δείχνει να τους καλύπτει η απάντηση που δίνω. Αργότερα, βλέποντας και κάνοντας.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Αν αγνοείς τον αριθμό των των ανθρώπων που εκτέλεσε ο Στάλιν, η έστειλε στα στρατόπεδα καταναγκαστικής εργασίας (βλ εδώ) προκειμένου να εδραιωθεί πολιτικά ο κομμουνισμός του (τα νούμερα λένε, για 1000 εκτελέσεις την ημέρα), δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Τα έργα του συγκεκριμένου έτυχαν ευγενικής αντιμετώπισης από την ιστορία εξαιτίας του χίτλερ και μόνο, και των εκατομμυρίων νεκρών που προκάλεσε.

η εξισωση φασιστων με αποδεδειγμενους πολεμιους τους εχει χρησιμοποιηθει για τους λογους που ολοι μας κι εσυ καταλαβαινουμε.......δεν θα κανουμε το ασπρο μαυρο...το ενα συστημα διαχωριζε ανθρωπους αναλογα με το χρωμα τους και το αλλο κατηργησε την εκμεταλευση ανθρωπου απο ανθρωπο,αυτο δεν σημαινει οτι δεν γινανε και λαθη γιατι στη προσπαθεια να φτιαξεις κατι το εντελως καινουριο και αγνωστο στη κοινωνια,αναγκαστικα κανεις αλανθαστος....αλλα μη μας τρελαινεις οτι ο ναζισμος ειναι το ιδιο με τον σοσιαλισμο!!ελεος!!!......οσο για το λινκ στο wikipedia οπως λογικα γνωριζεις γραφει ο καθενας οτι θελει και συμπληρωνεται στην ιστοσελιδα,οποτε καλο ειναι να διασταυρωνεις τις πηγες σου!!οι καλυτερες πηγες ειναι τα βιβλια,που εχουν γραφτει απο ιστορικους και οχι οι διαφορες ιστοσελιδες που ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του!και επισης επειδη εχουμε βγαλει το θεμα πολυ εκτος ισως καλο θα ηταν να το ληξουμε εδω.αν θες ψαξτο μονος σου!....φιλικα

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

πλακα μας κανεις?το να συντηρει η εκκλησια τους αστεγους και ετσι να διαιωνιζει το προβλημα τους δεν το θεωρω σωστο.ξερεις ποσα κτιρια εχει στην ιδιοκτησια της η εκκλησια τα οποια μενουν κλειστα?δεν θα μπορουσαν να φιλοξενουν εκει αστεγους και μεταναστες?...επισης ασ εδινε το ρημαδιασμενο αγιο ορος το 1/3 της περιουσιας του μπας και βγαζαμε το χρεος στο δντ...και δε μιλω για 3-4 ασκητες που ζουν σε κατι σπηλιες αλλα για το εμπορικο αγιο ορος που εχει μαζευτει ολη η σαρα και η μαρα.....και δεν καταλαβαινω γιατι ολοι πληρωνουμε φορους εκτος της εκκλησιας....

 

Εγω ξερω οταν βρεθηκε η οικογενεια μου σε δυσκολη οικονομικη κατασταση, εξαιτιας καποιου γνωστου γεγονοτος της πολης μου (δεν θα μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες) , μονο καποιοι ανθρωποι της εκκλησιας μάς απλωσαν το χερι , χωρις καν να τους ζητησουμε βοηθεια (γιατι οι γονεις μου ειναι αξιοπρεπεστατοι) και μας φιλοξενησαν 2 αδερφες φοιτητριες , 2 χρονια με δωρεαν σιτιση και στεγαση.

 

Δυστυχως αυτες οι γυναικες , οπως και πολλοι αλλοι χριστιανοι, δεν βγηκαν ποτε στη τηλεοραση να κοινοποιησουν τις πραξειςτους, γιατι οπως μαλλον πολυ καλα γνωριζεις κανινα

ΟΧριστος ειπε ''Μη γνώτω η αριστερά σου τι ποιεί η δεξιά σου ''

 

Δεν ειναι σαν τους επωνυμους που κανουν αγαθοεργιες και βαζουν και μια ταμπελα με το ονομα τους.

(Και με τις αγαθοεργιες τους αυτες σιγουρα θα υπαρχει και καποια φορολογικη ελαφρυνση . Τι νομιζετε? ).

Link to comment
Share on other sites

Δε με έχουν ρωτήσει. Προς το παρόν δείχνει να τους καλύπτει η απάντηση που δίνω. Αργότερα, βλέποντας και κάνοντας.

εμενα με εχουν ρωτησει απο τα 3 (τωρα 4)...

καταλαβαινεις λοιπόν ότι ένας παραδεισος εινα απαραιτητος...

και η αληθεια δεν θα προσφερει κανενος ειδος οφελεια στο παιδι...

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξερω οταν βρεθηκε η οικογενεια μου σε δυσκολη οικονομικη κατασταση, εξαιτιας καποιου γνωστου γεγονοτος της πολης μου (δεν θα μπω σε περισσοτερες λεπτομερειες) , μονο καποιοι ανθρωποι της εκκλησιας μάς απλωσαν το χερι , χωρις καν να τους ζητησουμε βοηθεια (γιατι οι γονεις μου ειναι αξιοπρεπεστατοι) και μας φιλοξενησαν 2 αδερφες φοιτητριες , 2 χρονια με δωρεαν σιτιση και στεγαση.

 

Δυστυχως αυτες οι γυναικες , οπως και πολλοι αλλοι χριστιανοι, δεν βγηκαν ποτε στη τηλεοραση να κοινοποιησουν τις πραξειςτους, γιατι οπως μαλλον πολυ καλα γνωριζεις κανινα

ΟΧριστος ειπε ''Μη γνώτω η αριστερά σου τι ποιεί η δεξιά σου ''

 

Δεν ειναι σαν τους επωνυμους που κανουν αγαθοεργιες και βαζουν και μια ταμπελα με το ονομα τους.

(Και με τις αγαθοεργιες τους αυτες σιγουρα θα υπαρχει και καποια φορολογικη ελαφρυνση . Τι νομιζετε? ).

μπραβο σε αυτους που ανωνυμα βοηθανε απο την καρδια τους συνανθρωπους τους ,αλλα το ιδιο κανουν και καλοι βουδιστες,μωαμεθανοι,αθεοι η οτι αλλο....το θεμα ειναι να εισαι καλος ανθρωπος,γιατι δεν ειναι καλοι ανθρβποι και ολοι οι χριστιανοι!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα με εχουν ρωτησει απο τα 3 (τωρα 4)...

καταλαβαινεις λοιπόν ότι ένας παραδεισος εινα απαραιτητος...

και η αληθεια δεν θα προσφερει κανενος ειδος οφελεια στο παιδι...

Κοίτα, το ότι δε με έχουν ρωτήσει ανοιχτά, δε σημαίνει πως δεν έχουν αναρωτηθεί. Αλλά μάλλον δίνουν και δικές τους απαντήσεις με το δικό τους μυαλουδάκι.

 

Παρ' όλα αυτά θεωρώ πως η αλήθεια δεν είναι τραγική. Τα παιδιά μαθαίνουν τον κόσμο απ' την αρχή. Ακόμα και τα πιο απλά πράγματα είναι θαυμαστά. Συνήθως τα δυσκολεύουν πράγματα τα οποία εμείς τους κρύβουμε και τα εμφανίζουμε αργότερα και ξαφνικά, οπότε δεν έχουν προλάβει να επεξεργαστούν την ιδέα και τους έρχεται απότομα.

 

Σαφώς και η αλήθεια είναι απαραίτητη για ένα παιδί. Το βιολογικό κομμάτι το οποίο είναι πλήρως γνωστό, δε βρίσκω το λόγο γιατί να αποσιοποιηθεί. Και ένας παράδεισος δεν είναι απαραίτητος. Κανένας δεν έχει βεβαιώσει τον παράδεισο επομένως προσωπικά αισθάνομαι πως αν μιλήσω για κάτι τέτοιο τα φορτώνω με δοξασίες. Αισθάνομαι σα να τους λέω ψέμματα για να τους γλυκάνω το χάπι.

 

Ενώ είναι τόσο απλό. Τα παιδιά παρατηρούν τον κόσμο γύρω τους. Δέντρα, πουλιά, ζώα. Όπου πάνε όλα αυτά... κι εμείς. Ό,τι βλέπουν για κάθε ζωντανό πλάσμα στη γη.. ισχύει και για εμάς. Τόσο όμορφα, τόσο γλυκά, τόσο ισότιμα, τόσο καθημερινά, τόσο υπέροχα. Είμαστε ένα με το περιβάλλον μας. Ζούμε μέσα από αυτό και για αυτό. Δε βλέπω το άσχημο ή το δύσκολο. Κι απ' ότι είδα, τα παιδιά αισθάνονται το ίδιο.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

όχι αλκυων διαφωνώ μαζί σου...τα παιδιά τραυματίζονται ανεπανόρθωτα

 

όταν ήμουν μικρή ο μπαμπάς μου μου είχε πει (χωρίς να υπάρχει κάποια ασθένεια στην οικογένεια και να χρειάζεται προετοιμασία για την αποδοχή του αναπόφευκτου θανάτου) ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να πεθάνω εγώ, οι γονείς μου ή τα αδέρφια μου και πρέπει να μαι πάντα έτοιμη να το αντιμετωπίσω...

όχι μόνο δεν οφελήθηκα αλλά περνούσα ολόκληρες νύχτες κλαίγοντας και θρηνόντας επειδή μπορεί να πεθάνει κάποιος δικός μου (το γεγονός ενυσχήθηκε έντονα όταν κόντεψε να πεθάνει αδερφή μου στα 10 της)...

το ξεπέρασα μετά τα 19 (όταν έκανα παιδί) και σταμάτησα να μονοπωλώ τα δικά μου συναισθήματα και να κοιτώ αυτά του παιδιού...

Link to comment
Share on other sites

α επείσης με έπαιρναν μαζί στις κηδείες (με πρώτη φορά στα 6 μου)...

αστο το τι εφιαλτες ότι με κλείναν στο φέρετρο και με θάβανε δεν μπορείς να φανταστείς....

ο θάνατος είχε ταράξει όλόκληρη τη ζωή μου... θέλω να προστατεύσω τα παιδιά μου από αυτό...

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως με ρωτησαν περσι που πηγε η γιαγια κ ο παππους που πεθανε κ τους ειπα <<στον ουρανο,κοντα στον θεουλη κ κει σιγουρα θα ειναι πολυ πολυ ευτυχισμενοι!εμεις μπορει να κλαιμε γι'αυτους,αλλα εκεινοι τωρα χαμογελανε με τον θεουλη κοντα τους>>!!

 

αυτο!!ισως αυτο να θελω να ισχυει κιολας!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενώ σε μένα συνέβη το αντίθετο. Όταν η γιαγιά των παιδιών ανέφερε κάπου τον παράδεισο και τη μεταθάνατον ζωή, είχα τα παιδιά να κλαίνε για μια βδομάδα και να φωνάζουν "δε θέλω να πεθάνω" στον ύπνο τους. Αναγκάστηκα να διαχειριστώ την έννοια του θανάτου και μάλιστα διορθωτικά. Ευτυχώς είχαμε ήδη πει κάποια βασικά, τα οποία τους τα υπενθύμισα και χαλάρωσαν και πάνω σε αυτά πρόσθεσα ποιοι είναι οι φόβοι κάποιων ανθρώπων και τι λένε για να τους ξεπεράσουν. Εκεί χαλάρωσαν και ηρέμησαν.

 

Αυτή τη στιγμή νομίζω πως γνωρίζουν όλα όσα θα έπρεπε και έχουμε καλύψει το θέμα σε μεγάλο βαθμό.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω πανω στο θεμα θανατος εχω αναισθησια,γιατι απο την εφηβεια μου οι γονεις μου μου μιλαγαν ανοιχτα γιάυτο και μου λεγανε πως ειναι το πιο φυσικο πραγμα ,γεννιεσαι,ζεις και πεθαινεις...ειναι θεμα βιολογιας καθαρα!καλο θα ειναι απο μια ηλικια και παω να συμβιβαζομαστε με την ιδεα!απο τη στιγμη ομως που μιλαμε για μικρα παιδια καλυτερα να λεμε κατι πιο ανωδυνο γιατι οντως μπορει να γινει ασχημο βιωμα η εμπειρια του θανατου!συμφωνω με τη μαριαλ..ουτως η αλλως μεγαλωνοντας θα το αντιμετωπισουν στη πραγματικη του διασταση το θεμα,δεν χρειαζεται απο μωρα να εχουν φοβια με τον θανατο.....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ μάλλον έχει να κάνει με τις εμπειρίες μας.

Εσένα ο θάνατος σου στέρησε αγαπημένους ανθρώπους.

Σε μένα κάποτε ήταν ευχή και λύτρωση από δεινά. Αποφάσισα συνειδητά να ζήσω, αλλά σταμάτησα να τον φοβάμαι. Έπειτα όταν άρχισε να μου στερεί αγαπημένους, είχα ήδη αποκτήσει μια "οικειότητα". Δεν τον επεδίωξα, αλλά αισθάνομαι πως είναι μέρος της ζωής. Χωρίς το θάνατο δεν ορίζεται η ζωή και το αντίστροφο βεβαίως.

 

Μάλλον πίσω από την απάντησή μου, τα παιδιά αντιλαμβάνονται τη δική μου ηρεμία και ίσως αυτό να τα καθησυχάζει και όχι τα όσα τους λέω καθαυτά.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εσένα ο θάνατος σου στέρησε αγαπημένους ανθρώπους.

κόντεψε να μου στερήσει η αδερφή μου δεν πέθανε παραλίγο (αλεργικό σοκ όπου κολαπσαρίστηκε και έχασε συνήδηση μπροστά μου)

Link to comment
Share on other sites

Είπες πως σε έπαιρναν στις κηδείες μαζί... Δε φαντάζομαι να σε πήγαιναν σε κηδείες αγνώστων... Γι' αυτό το είπα εκείνο το "αγαπημένων ανθρώπων". Κατάλαβα πως η αδελφή σου δεν πέθανε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Είπες πως σε έπαιρναν στις κηδείες μαζί... Δε φαντάζομαι να σε πήγαιναν σε κηδείες αγνώστων... Γι' αυτό το είπα εκείνο το "αγαπημένων ανθρώπων". Κατάλαβα πως η αδελφή σου δεν πέθανε.

οκ...

Link to comment
Share on other sites

όταν ήμουν μικρή ο μπαμπάς μου μου είχε πει ότι ανα πάσα στιγμή μπορεί να πεθάνω εγώ, οι γονείς μου ή τα αδέρφια μου και πρέπει να μαι πάντα έτοιμη να το αντιμετωπίσω...

Άλλο τραγικό και αυτό. Είπαμε να λέμε την αλήθεια στα παιδιά, αλλά εννοείται ότι δε χρειάζεται να τα φοβίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

α επείσης με έπαιρναν μαζί στις κηδείες (με πρώτη φορά στα 6 μου)...

αστο το τι εφιαλτες ότι με κλείναν στο φέρετρο και με θάβανε δεν μπορείς να φανταστείς....

ο θάνατος είχε ταράξει όλόκληρη τη ζωή μου... θέλω να προστατεύσω τα παιδιά μου από αυτό...

 

 

μιλούσα με μια νηπιαγωγό πριν λίγο καιρό, η οποία τότε παρακολουθούσε ένα σεμινάριο με αυτό το θέμα - θάνατος και παιδί.

 

με ρώτησε για να της πω την προσωπική μου εμπειρία (θάνατος πατέρα στα 9 μου από ασθένεια) και τότε μου είχε πει πως οι παιδοψυχολόγοι που τους έκαναν το σεμινάριο τους έδιναν σαν οδηγίες τα εξής :

 

- το παιδί να ξέρει τι πρόκειτε να συμβεί (στην δική μου περίπτωση το έμαθα την ώρα της κηδείας_

- το παιδί να χαιρετήσει το άψυχο σώμα για να συνειδητοποιήσει τι συνέβει (το χειρότερο για μένα)

- το παιδί να μήν παρεβρεθεί ποτέ στην κηδεία - σε καμία κηδεία (ευτχώς η μητέρα μου δεν το επέτρεψε)

 

με 1 στα 3 πάλι το ξεπέρασα...

 

δεν ξέρω όμως ποιο από τα τελυταία δυο θα ήταν το χειρότερο, το αψυχο κορμί ή η κηδεία...

 

όσο για την δική μου κόρη, που της είπα την αλήθεια με το χώμα και τα άνθη, αποφάσισε οτι δεν θέλει να ξέρει, και πως αυτή δεν θα αφήσει κανέναν να πεθάνει. ειδικά εγώ θα ζήσω για πάντα:D

 

για τις αμαρτίες όμως δεν λέτε βρε κορίτσια...

 

για την κόλαση....

 

καμία απάντηση...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

moon child εγω δεν αναφερομαι στην κολαση σχεδον καθολου,ειδικα μπροστα στα παιδια!απλα ναι ενταξει ξερουν πως ο θεουλης ειναι καλος,αλλα υπαρχει κ ενας αλλος που ειναι πολυ κακος,αλλα ο θεος δεν τον αφηνει να μας πειραξει!!για τις αμαρτιες τους λεω αυτο που ειπα κσ ε μια αλλη μ απαντηση,οτι μην κανεις το ταδε γιατι ο θεουλης μπορει να κλαιει!δεν θελω να τους περασω τον θεο σαν κατι τρομερο,βαρβαρο που μπορει ανα πασα στιγμη να ριξει φωτια να μας καψει.....με τιποτα!!θελω να αγαπνε τον θεο κ να τον σεβονται!!

''Κ όταν ξυπνάς κάθε πρωί,τον ήλιο σαν κοιτάξεις,στην αγκαλιά του πρωινού ποτέ να μην ξεχάσεις,να ψάχνεις μέσα στη ζωή τα άνθη τα λευκά της κ την ευχή μου θα τη βρείς μέσα στη μυρωδιά της''

ΝΙΚΟΣ-ΜΑΡΙΑ-ΘΑΝΑΣΗΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...