Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρέφος πέθανε λόγω της διατροφής που επέβαλαν οι χορτοφάγοι γονείς


Lucy

Recommended Posts

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11381&subid=2&pubid=59412950

 

 

Ζευγάρι χορτοφάγων δικάζεται σήμερα στη βόρεια Γαλλία, με την κατηγορία ότι προκάλεσε το θάνατο της 11 μηνών κόρης του, λόγω της διατροφής που ακολουθούσε και την οποία επέβαλε και στο βρέφος.

 

 

Το μωρό, ονόματι Λουίζ, έχασε τη ζωή του στις 25 Μαρτίου του 2008 στο σπίτι τους και όπως διαπιστώθηκε από την έρευνα που ακολούθησε, είχε βάρος 5,7 κιλά έναντι οκτώ που κατά μέσο όρο ζυγίζουν τα βρέφη στην ηλικία αυτή. Η Λουίζ τρεφόταν αποκλειστικά από το γάλα της μητέρας που τότε ήταν 37 ετών.

 

Η νεκροψία έδειξε έλλειψη στις βιταμίνες Α και Β12, η οποία , σύμφωνα με τους ειδικούς αυξάνει την ευαισθησία στις λοιμώξεις και φέρεται «να οφείλεται σε διατροφική ανισορροπία». Σύμφωνα με τον αντεισαγγελέα της πόλης στην οποία διεξάγεται η δίκη, «το πρόβλημα της έλλειψης βιταμίνης Β12 μπορεί να έχει σχέση με τη διατροφή της μητέρας».

 

Οι γονείς υιοθέτησαν αυτή τη διατροφή από τη στιγμή που είδαν μια «εκπομπή στην τηλεόραση για τη μεταφορά των ζώων στα σφαγεία», εξηγεί ο δικηγόρος της μητέρας. Οι γονείς της Λουίζ έχουν και μια μεγαλύτερη κόρη, ηλικίας 13 ετών σήμερα, που δεν παρουσίαζε παρόμοιες ελλείψεις στον οργανισμό της εκείνη την εποχή.

 

Οι γονείς, ιδιαίτερα δύσπιστοι απέναντι στη συμβατική ιατρική, προτιμούσαν να φροντίζουν τα παιδιά τους με δικά τους μέσα και με συμβουλές που αντλούσαν από τα βιβλία. «Κατά την επίσκεψη στο γιατρό, όταν η Λουίζ ήταν εννέα μηνών, οι γονείς δεν ακολούθησαν τη συμβουλή του που τούς είπε ότι η μικρούλα πρέπει να νοσηλευθεί καθώς είχε προσβληθεί από βρογχίτιδα και έχανε βάρος», σύμφωνα με τον δικογόρο. «Προτιμούσαν συνταγές με κατάπλασμα από άργιλο ή φύλλα λάχανου, σύμφωνα με όσα διάβαζαν στα βιβλία», πρόσθεσε ο δικηγόρος.

 

Οι γονείς που παραμένουν χορτοφάγοι «έχουν πλήρη συνείδηση του λάθους τους», υπογράμμισε ο δικηγόρος του πατέρα. Η δικαστική απόφαση αναμένεται την Παρασκευή, ενώ, όπως έγινε γνωστό, οι γονείς του βρέφους κινδυνεύουν με ποινή κάθειρξης 30 ετών.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αρα προφανως το μωρο εκανε επιπλοκες στην υγεια του επειδη δεν το φροντισαν σωστα οταν ηταν αρρωστο κι επρεπε να μπει στο νοσοκομειο.

τι να πω....

παν μετρον αριστο σε ολους τους τομεις κοριτσια

Link to comment
Share on other sites

αρα προφανως το μωρο εκανε επιπλοκες στην υγεια του επειδη δεν το φροντισαν σωστα οταν ηταν αρρωστο κι επρεπε να μπει στο νοσοκομειο.

τι να πω....

παν μετρον αριστο σε ολους τους τομεις κοριτσια

 

Και επίσης είχε ευαισθησία στις λοιμωξεις λόγω της έλλειψης των βιταμινών.

 

Παν μέτρον άριστο... Δεν πρέπει να καταφεύγουμε στα άκρα ούτε να παριστάνουμε τους ειδήμονες...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Οk, ας μην "καταδικασουμε" την αποφαση των γονιων για την προσωπικη τους διατροφη, εως το σημειο που αφορα ομως την διατροφη και κατα συνεπεια την ιδια την υγεια του βρεφους. Φανταζομαι οτι δεν επιλεγεις να ακολουθησεις την συγκεκριμενη διατροφη για οσο διαστημα το παιδι θεωρειται βρεφος και ισως και περισσοτερο και εχει αναγκη ολων των απαραιτητων στοιχειων και συστατικων που προσφερει διατροφικα, η φυσης Κανεις επισης απο εμας που ακολουθει τηνη κλασσιικη ιατρικη, δεν θελει να φορτωνει το παιδι του με χημικα και κανουμε οτι μπορουμε για κατι σοβαροτερο, δεν θα αρνηθουμε και την εκαστοτε θεραπεια με φαρμακα.

Αποψη μου παντα και χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις στο θεμα της χορτοφαγιας,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οk, ας μην "καταδικασουμε" την αποφαση των γονιων για την προσωπικη τους διατροφη, εως το σημειο που αφορα ομως την διατροφη και κατα συνεπεια την ιδια την υγεια του βρεφους. Φανταζομαι οτι δεν επιλεγεις να ακολουθησεις την συγκεκριμενη διατροφη για οσο διαστημα το παιδι θεωρειται βρεφος και ισως και περισσοτερο και εχει αναγκη ολων των απαραιτητων στοιχειων και συστατικων που προσφερει διατροφικα, η φυσης Κανεις επισης απο εμας που ακολουθει τηνη κλασσιικη ιατρικη, δεν θελει να φορτωνει το παιδι του με χημικα και κανουμε οτι μπορουμε για κατι σοβαροτερο, δεν θα αρνηθουμε και την εκαστοτε θεραπεια με φαρμακα.

Αποψη μου παντα και χωρις να εχω ιδιαιτερες γνωσεις στο θεμα της χορτοφαγιας,

 

Με την προσωπική τους διατροφή ας κάνουν ό,τι θέλουν.

Όσο για τα φάρμακα, εννοείται ότι κανείς δεν θέλει το παιδί του να το φορτώνει με χημικά, αλλά το να αρνείσαι το οποιοδήποτε φάρμακο και την γνωμάτευση του γιατρού, απλώς επειδή έχεις διαβάσει για κατάπλασμα με λάχανο, δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω... έπαρση, αλλαζονεία, αφέλεια, ηλιθ..τητα?? Δεν ξέρω... Είναι εγκληματικό...

Το ίδιο έγκλημα διαπράττουν και όσοι αρνούνται θεραπεία για τα παιδιά τους στο όνομα της θρησκείας.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

αλλά το να αρνείσαι το οποιοδήποτε φάρμακο και την γνωμάτευση του γιατρού, απλώς επειδή έχεις διαβάσει για κατάπλασμα με λάχανο, δεν ξέρω πως να το χαρακτηρίσω... έπαρση, αλλαζονεία, αφέλεια, ηλιθ..τητα?? Δεν ξέρω... Είναι εγκληματικό...

Το ίδιο έγκλημα διαπράττουν και όσοι αρνούνται θεραπεία για τα παιδιά τους στο όνομα της θρησκείας.

 

Θεωρω προσωπικα, ηλιθιοτητα, ουτε επαρση, ουτε αλλαζονεια, το να μην δεχομαστε και γνωμη καποιου αλλου, ειδικου εν προκειμενο και σε θεμα ιατρικα, που οι περισσοτεροι μας δεν γνωριζουμε και κυριως οταν φτανει σε σημειο να επιδεινωνεται η κατασταση της υγειας μας και ποσο μαλλον του παιδιου μας. Θα ελεγα επισης πως για εμενα, η γνωμη και 2ου γιατρου, σε σοβαρα θεματα, ειναι παντα επιβεβλημενη.

 

Τωρα αυτο, με το θεμα της θρησκειας με βρισκει αντιθετη η αληθεια ειναι , αλλα και απο την αλλη εχει να κανει με το θρησκευτικο αισθημα καποιων ανθρωπων. Οποτε διαχαζομαι...;)

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι τραγικο σαν γεγονος γιατι αν το σκεφτουμε αυτοι οι γονεις πιστευαν οτι προστατευαν το μωρο τους και του κανουν καλο.....

 

Σιγουρα, αυτο πιστευαν και επρατανα αναλογα, αλλα οταν βλεπεις οτι η κατασταση του παιδιου σου επιδεινωνεται, δεν προβληματιζεσαι, δεν αναθεωρεις, δεν κινητοποιεισαι?

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα, αυτο πιστευαν και επρατανα αναλογα, αλλα οταν βλεπεις οτι η κατασταση του παιδιου σου επιδεινωνεται, δεν προβληματιζεσαι, δεν αναθεωρεις, δεν κινητοποιεισαι?

 

 

Δεν το συζητω!!!εννοειται, για αυτο το θεωρω τραγικο!

Εγω ξερεις τι βλεπω γυρω μου? οτι πολλα παιδια ζουν απο τυχη και οχι απο την επιμελεια των γονιων τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαλιστα....

 

ας μην το σχολιασω γιατι θα μου την πεσει κ η γειτονοπουλα η πρωην χορτοφαγος με την κοτα!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

κριμα για το παιδακι! πολυ κριμα! οσο για τους γονεις τι να πω..δεν εχω λογια.. εγω καπου αλλου κολησα. αν διαβασα καλα το παιδακι ηταν 11 μηνων και τρεφοταν με το γαλα της μαμας ετσι? θηλαζε δηλ αποκλειστικα. το μονο που εχω να πω με ολη την καλη εννοια ειναι ενα μηνυμα προς τις μανουλες που θηλαζουν τα μωρακια τους να προσεχουν πολυ! ειναι το καλητερο γαλατακι αυτο της μανουλας αλλα με τον ορο να τρεφετε σωστα και η μανουλα. ετσι δεν ειναι? ας με διορθωσετε αν κανω λαθος. το λεω αυτο γιατι κατα καιρους διαβαζω διαφορα περι θηλασμου για πολυ καιρο και εχω την απορια περι διατροφης της μητερας.. δε θελω να χαλασω το θεμα εδω. εκει επικεντρωνομαι. οτι αντε θελανε να ειναι φυτοφαγοι η οτι αλλο αλλα και αυτη πια! αποτη στιγμη που θελησε να κανει καλο στο παιδακι της δε σκεφτηκε να ρωτησει περι διατροφης? μαλλον να ρωτησω τι σοι βιβλια διαβαζε? ακομα καικει σιγουρα θα λενε τι χρειαζετε η μητερα για μια σωστη διατροφη κατα τον θηλασμο..

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

κριμα για το παιδακι! πολυ κριμα! οσο για τους γονεις τι να πω..δεν εχω λογια.. εγω καπου αλλου κολησα. αν διαβασα καλα το παιδακι ηταν 11 μηνων και τρεφοταν με το γαλα της μαμας ετσι? θηλαζε δηλ αποκλειστικα. το μονο που εχω να πω με ολη την καλη εννοια ειναι ενα μηνυμα προς τις μανουλες που θηλαζουν τα μωρακια τους να προσεχουν πολυ! ειναι το καλητερο γαλατακι αυτο της μανουλας αλλα με τον ορο να τρεφετε σωστα και η μανουλα. ετσι δεν ειναι? ας με διορθωσετε αν κανω λαθος. το λεω αυτο γιατι κατα καιρους διαβαζω διαφορα περι θηλασμου για πολυ καιρο και εχω την απορια περι διατροφης της μητερας.. δε θελω να χαλασω το θεμα εδω. εκει επικεντρωνομαι. οτι αντε θελανε να ειναι φυτοφαγοι η οτι αλλο αλλα και αυτη πια! αποτη στιγμη που θελησε να κανει καλο στο παιδακι της δε σκεφτηκε να ρωτησει περι διατροφης? μαλλον να ρωτησω τι σοι βιβλια διαβαζε? ακομα καικει σιγουρα θα λενε τι χρειαζετε η μητερα για μια σωστη διατροφη κατα τον θηλασμο..

 

Συμφωνω παααααααααααρα πολυ!!!!

Και επισης να προσθεσω οτι πρεπει να προσεχουν και παρα πολυ οι μανουλες που διαβαζω εδω μεσα οτι δεν ακολουθουν τις οδηγιες του παιδιατρου τους...Εχει επικρατησει σε μερικες κουβεντες εδω μεσα οτι ο παιδιατρος δεν ξερει τι κανει, δεν υποστηριζει τον θηλασμο και εχει συμφεροντα να κοψει το θηλασμο της μαμας για να δωσει "ξενο" γαλα....

 

ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

Πως να το κανουμε???????

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμαρτιες γονεων τπτ αλλο. Οσο το παιδι ειναι μικρο βασιζεται στις επιλογες μας για να επιβιωσει. Ετσι ειναι απο την φυση. Αν εμεις δεν μπορουμε να ανταπεξελθουμε αυτο θα ειναι το αποτελεσμα......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνο παααααααααααρα πολυ!!!!

Και επισης να προσθεσω οτι πρεπει να προσεχουν και παρα πολυ οι μανουλες που διαβαζω εδω μεσα οτι δεν ακολουθουν τις οδηγιες του παιδιατρου τους...Εχει επικρατησει σε μερικες κουβεντες εδω μεσα οτι ο παιδιατρος δεν ξερει τι κανει, δεν υποστηριζει τον θηλασμο και εχει συμφεροντα να κοψει το θηλασμο της μαμας για να δωσει "ξενο" γαλα....

 

ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΔΙΚΙΟ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

Πως να το κανουμε???????

κοριτσια πιστευω πως δεν υπαρχει αμφιβολια απο καμια μαμα οτι ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για το μωρο.εγω εκει που διαφωνω ειναι στον αποκλειστικο θηλασμο στους 11 μηνες.θεωρω πως το μωρο πρεπει να τρωει και αλλες τροφες εκτος απο γαλα πραγμα που οι γονεις του δεν εκαναν.

Link to comment
Share on other sites

το κακό είναι ότι κι αυτοί οι γονείς, θέλοντας το καλύτερο για το παιδί τους, κάπου το είδαν ότι το να θηλάζει αποκλειστικά ένα μωρό 11 μηνών είναι ΟΚ, κάπου είδαν ότι το βάρος του ήταν φυσιολογικό, κάπου είδαν ότι το κατάπλασμα με λάχανα θα το βοηθήσει στην αρρώστια του. Πληροφορίες δυστυχώς υπάρχουν πολλές εκεί έξω, το θέμα είναι πώς τις αξιολογούμε και πώς σιγουρεύουμε ότι αυτός που τις μοιράζει τόσο απλόχερα ξέρει για τι πράγμα μιλάει...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Το βαρος του μωρου σε καμια περιπτωση δεν ηταν φυσιολογικο (νομιζω οτι διαβασα 5.7 κιλα?).

Εννοειται οτι ακομη και αν δεν θηλαζε το μωρο αλλα επινε αλλο γαλα, και μονο γαλα, υποσιτιζοταν!!!!

Link to comment
Share on other sites

παν μέτρον άριστον

 

τα κολλήματα και οι υπερβολές πληρώνονται......

έχουμε κάθε δικαίωμα να επιλέγουμε την διατροφή μας αλλά δεν μπορούμε να την επιβάλλουμε στα παιδιά μας ειδικά δε όταν ειδικοί έχουν αντίθετη άποψη........ και τα καημένα δεν μπορούν να αντιδράσουν........ακόμα κι αν οι προθέσεις μας είναι οι καλύτερες.....

τόσο μικρά μωρά είναι επόμανο να είναι ευαίσθητα....

 

πείτε μου πως θα αισθάνεται τώρα αυτή η μάνα........που από αμέλειά της πέθανε το παιδί της

Link to comment
Share on other sites

Το βαρος του μωρου σε καμια περιπτωση δεν ηταν φυσιολογικο (νομιζω οτι διαβασα 5.7 κιλα?).

Εννοειται οτι ακομη και αν δεν θηλαζε το μωρο αλλα επινε αλλο γαλα, και μονο γαλα, υποσιτιζοταν!!!!

αυτο ακριβως!!εδω εμενα η μικρη μου 8 μηνων 6,5 κιλα και θεωρειται και αδυνατη!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πιστευω πως δεν υπαρχει αμφιβολια απο καμια μαμα οτι ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για το μωρο.εγω εκει που διαφωνω ειναι στον αποκλειστικο θηλασμο στους 11 μηνες.θεωρω πως το μωρο πρεπει να τρωει και αλλες τροφες εκτος απο γαλα πραγμα που οι γονεις του δεν εκαναν.

 

 

Ναι Χριστιανα μου, ο θηλασμος ειναι οτι καλυτερο για το μωρο, δεν το ανεφερα γιατι το ειχε αναφερει η κοπελα στης οποιας το μυνημα εκανα παραθεση οτι συμφωνω....

Εννοειται οτι το μωρο στους 11 μηνες πρεπει να τρωει και αλλες τροφες και οχι να θηλαζει αποκλειστικα....Και οποιος δεν συμφωνει με αυτο, ειλικρινα απορω για την νοημοσυνη του....Και ΤΟΝΙΖΩ παραλληλα με τον μητρικο θηλασμο...Γιατι ευκολα παρεξηγειται καποιος εδω μεσα που ΤΟΛΜΑ να αμφισβητισει τον μητρικο θηλασμο....

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

παν μέτρον άριστον

 

τα κολλήματα και οι υπερβολές πληρώνονται......

έχουμε κάθε δικαίωμα να επιλέγουμε την διατροφή μας αλλά δεν μπορούμε να την επιβάλλουμε στα παιδιά μας ειδικά δε όταν ειδικοί έχουν αντίθετη άποψη........ και τα καημένα δεν μπορούν να αντιδράσουν........ακόμα κι αν οι προθέσεις μας είναι οι καλύτερες.....

τόσο μικρά μωρά είναι επόμανο να είναι ευαίσθητα....

 

πείτε μου πως θα αισθάνεται τώρα αυτή η μάνα........που από αμέλειά της πέθανε το παιδί της

 

έχει πλήρη συνείδηση του λάθους της λέει το άρθρο... τι σημαίνει αυτό, μόνο εκείνη ξέρει

 

edit: από την άλλη, ο τίτλος του άρθρου είναι παραπλανητικός νομίζω, η κατάσταση ήταν πιο σύνθετη από την απλή χορτοφαγία, έπαιζε και ασθένεια στη μέση, έπαιζε και η διατροφή μόνο με γάλα (που σωστά παρατήρησε κάποια κοπέλα ότι και συμπλήρωμα να ήταν, πάλι πρόβλημα θα υπήρχε, δεν είναι θέμα θηλασμού δλδ), κοινώς, φασκελοκουκούλωστα που λένε :(

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11381&subid=2&pubid=59412950

 

 

Ζευγάρι χορτοφάγων δικάζεται σήμερα στη βόρεια Γαλλία, με την κατηγορία ότι προκάλεσε το θάνατο της 11 μηνών κόρης του, λόγω της διατροφής που ακολουθούσε και την οποία επέβαλε και στο βρέφος.

 

 

Το μωρό, ονόματι Λουίζ, έχασε τη ζωή του στις 25 Μαρτίου του 2008 στο σπίτι τους και όπως διαπιστώθηκε από την έρευνα που ακολούθησε, είχε βάρος 5,7 κιλά έναντι οκτώ που κατά μέσο όρο ζυγίζουν τα βρέφη στην ηλικία αυτή. Η Λουίζ τρεφόταν αποκλειστικά από το γάλα της μητέρας που τότε ήταν 37 ετών.

 

Η νεκροψία έδειξε έλλειψη στις βιταμίνες Α και Β12, η οποία , σύμφωνα με τους ειδικούς αυξάνει την ευαισθησία στις λοιμώξεις και φέρεται «να οφείλεται σε διατροφική ανισορροπία». Σύμφωνα με τον αντεισαγγελέα της πόλης στην οποία διεξάγεται η δίκη, «το πρόβλημα της έλλειψης βιταμίνης Β12 μπορεί να έχει σχέση με τη διατροφή της μητέρας».

 

Οι γονείς υιοθέτησαν αυτή τη διατροφή από τη στιγμή που είδαν μια «εκπομπή στην τηλεόραση για τη μεταφορά των ζώων στα σφαγεία», εξηγεί ο δικηγόρος της μητέρας. Οι γονείς της Λουίζ έχουν και μια μεγαλύτερη κόρη, ηλικίας 13 ετών σήμερα, που δεν παρουσίαζε παρόμοιες ελλείψεις στον οργανισμό της εκείνη την εποχή.

 

Οι γονείς, ιδιαίτερα δύσπιστοι απέναντι στη συμβατική ιατρική, προτιμούσαν να φροντίζουν τα παιδιά τους με δικά τους μέσα και με συμβουλές που αντλούσαν από τα βιβλία. «Κατά την επίσκεψη στο γιατρό, όταν η Λουίζ ήταν εννέα μηνών, οι γονείς δεν ακολούθησαν τη συμβουλή του που τούς είπε ότι η μικρούλα πρέπει να νοσηλευθεί καθώς είχε προσβληθεί από βρογχίτιδα και έχανε βάρος», σύμφωνα με τον δικογόρο. «Προτιμούσαν συνταγές με κατάπλασμα από άργιλο ή φύλλα λάχανου, σύμφωνα με όσα διάβαζαν στα βιβλία», πρόσθεσε ο δικηγόρος.

 

Οι γονείς που παραμένουν χορτοφάγοι «έχουν πλήρη συνείδηση του λάθους τους», υπογράμμισε ο δικηγόρος του πατέρα. Η δικαστική απόφαση αναμένεται την Παρασκευή, ενώ, όπως έγινε γνωστό, οι γονείς του βρέφους κινδυνεύουν με ποινή κάθειρξης 30 ετών.

 

Εγω δε καταλαβα που παιζει ρολο η διατροφη των γονεων στο θανατο του παιδιου.

 

Επισης, το οτι το παιδι ηταν ελλειποβαρες δεν εχει καμια σχεση με το οτι θηλαζε αποκλειστικα.

 

οταν ενα παιδι εχει βροχιτιδα, χανει βαρος?

 

Γενικα, ολο το αρθρο μπαζει....κατι εχει γινει σιγουρα, αλλα αυτα που αναφερει ειναι ελλειπη- αν οχι ανακριβη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν παρεξηγηθηκα βιλλη αν ειναι δυνατον.anyway σιγουρα αυτοι οι γονεις παιδιατρο δεν ειχαν να τους συμβουλεψει?η τελος παντων δεν φοβηθηκαν βλεποντας το παιδακι τους αρρωστο και τοσο αδυναμο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...