Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπαλέτο-Χορό ή Γυμναστική


Recommended Posts

kassy επειδη σημερα εψαχνα και εγω κατι σε μουσικοκινητικη - μπαλετο βρηκα επιτελους μια σχολη που λεει οτι εχει και ρυθμικη ειναι τησ Μπεττυ Βυτιναρου διευθ. καθ χατζηδακη 13 ( ειναι διπλα στον αγ.Ελευθριο στη νομαρχια) τηλ 2310427647 εγω θα παω αυριο να ρωτησω. Επισης δεν και στο δημο καλαμαριας εχει καποια προγραμματα, στον Δημο θεσσαλονικησ και στην Χανθ( αλλα ειναι λιγο ακριβη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

kassy επειδη σημερα εψαχνα και εγω κατι σε μουσικοκινητικη - μπαλετο βρηκα επιτελους μια σχολη που λεει οτι εχει και ρυθμικη ειναι τησ Μπεττυ Βυτιναρου διευθ. καθ χατζηδακη 13 ( ειναι διπλα στον αγ.Ελευθριο στη νομαρχια) τηλ 2310427647 εγω θα παω αυριο να ρωτησω. Επισης δεν και στο δημο καλαμαριας εχει καποια προγραμματα, στον Δημο θεσσαλονικησ και στην Χανθ( αλλα ειναι λιγο ακριβη)

 

την ξέρω αυτή τη σχολή είναι μπαλέτο για τα μικρά. Φοβερή η κα Μπέτυ!!

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια μια που έγινε κουβεντα,

μηπως έχετε καμιά ιδέα για ρυθμική στην ανατολική θεσσαλονική για τα κορίτσια μας?

μονο μπαλέτο έχει εδω τριγύρω.

Σημείωση: οταν λέω ανατολική εξαιρώ τη μίκρα που μου πέφτει λίγο μακρία

 

kassy επειδη σημερα εψαχνα και εγω κατι σε μουσικοκινητικη - μπαλετο βρηκα επιτελους μια σχολη που λεει οτι εχει και ρυθμικη ειναι τησ Μπεττυ Βυτιναρου διευθ. καθ χατζηδακη 13 ( ειναι διπλα στον αγ.Ελευθριο στη νομαρχια) τηλ 2310427647 εγω θα παω αυριο να ρωτησω. Επισης δεν και στο δημο καλαμαριας εχει καποια προγραμματα, στον Δημο θεσσαλονικησ και στην Χανθ( αλλα ειναι λιγο ακριβη)

 

την ξέρω αυτή τη σχολή είναι μπαλέτο για τα μικρά. Φοβερή η κα Μπέτυ!!

 

οταν ειναι σχολή μπαλέτου αναγνωρισμένη από το κράτος δεν επιτρέπεται να εχει ρυθμική (ούτε latin χορούς) με την εννοια της αγωνιστικής (μπάλλες, κορδέλες, στεφάνια, κορίνες, σχοινάκι). ρυθμική σε σχολή μπαλε΄του λεμε την προπαιδέια μπαλέτου, ρυθμική= ρυθμός.

στην ιστοσελίδα http://www.sisxe.com θα βρειτε αναγνωρισμένες σχολές μπαλέτου. οχι ομως οτι δεν υπάρχουν κι αλλες. πολλες σχολές αναγνωρισμένες υπάρχουν που ομως δεν ειανι μελη του σωματειου.

προσωπικα μπορω να σας προτεινω σχολες μπαλετου στη θεσσαλονίκη, κυριως που διδάκσουν το αγγλικο σύστημα εκπάιδευσης μπαλέτου rad.

 

αν θελετε ρυθμική αγωνιστική, προτιμηστε αθλητικούς συλλόγους με διακρίσεις...

 

ΧΑΝΘ! πολύ καλή σχολή. η έλενα ιωάννου καταπληκτική δασκάλα.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ismeni εγω ξαχνω εγω και ποσο καιρο μια σχολη που κανει μουσικοκινητικη ή κατι που να ειναι για παιδια 3 ετων και δεν μπορω να βρω τιποτα. Ασε που ειναι και πανακριβες. Το θεμα ειναι οτι οι σχολεσ που βγαζει το σαιτ π0ου εδωσε ειναι ολεσ αρκετα μακρια και δεν εχει και χορο για να παρκιν. kassy μιλησα με την κα Μπεττυ θα παω απο εκει αλλα μου φανικε λιγο ακριβη για τα δικα μου οικονομικα

Link to comment
Share on other sites

ismeni εγω ξαχνω εγω και ποσο καιρο μια σχολη που κανει μουσικοκινητικη ή κατι που να ειναι για παιδια 3 ετων και δεν μπορω να βρω τιποτα. Ασε που ειναι και πανακριβες. Το θεμα ειναι οτι οι σχολεσ που βγαζει το σαιτ π0ου εδωσε ειναι ολεσ αρκετα μακρια και δεν εχει και χορο για να παρκιν. kassy μιλησα με την κα Μπεττυ θα παω απο εκει αλλα μου φανικε λιγο ακριβη για τα δικα μου οικονομικα

 

μπορώ να σας δωσω κι αλλες διευθυνσεις σχολών. σας ειπα δεν ειναι ολες οι σχολες τις ελλαδας γραμμένες στο σωματειο (για νομιμες μιλάω). οι σχολες μπαλέτου στα παιιδα προσχολικής ηλικίας διδάσκουν μουσικοκινητική- ρυθμική (ρυθμός) και δημιουργικο χορο.

σκετη μουσικοκινητική μπορείς να βρεις; στο ωδειο του νακα. πολύ καλα προγραμματα για παιδιά, τσιμπιμένα στην τιμή.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ismeni εγω ξαχνω εγω και ποσο καιρο μια σχολη που κανει μουσικοκινητικη ή κατι που να ειναι για παιδια 3 ετων και δεν μπορω να βρω τιποτα. Ασε που ειναι και πανακριβες. Το θεμα ειναι οτι οι σχολεσ που βγαζει το σαιτ π0ου εδωσε ειναι ολεσ αρκετα μακρια και δεν εχει και χορο για να παρκιν. kassy μιλησα με την κα Μπεττυ θα παω απο εκει αλλα μου φανικε λιγο ακριβη για τα δικα μου οικονομικα

 

antu που κοντα είστε? αν δεν κανω λαθος στη χεν χαριλαου εχει μπαλετα η/και ρυθμική με κόστος περίπου 50 ευρω?

αληθεια πόσο κοστίζει ο μήνας για τις σχολες μπαλέτου για τα μικρά και για πόσες φορες την εβδομάδα λέμε?

ααααα είναι και ακόμη μία εθν αντιστάσεως με αιγαίου, νομίζω πως ήταν σχετικά οικονομικότερη από άλλες [από μια μαμα το άκουσα] αν θες ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

μπορώ να σας προτέινω σχολές στη θεσσαλονίκη που οντως τα παιδιά σας θα μαθουν μπαλέτο με σωστη τεχνική. σε μικρες ηλικίες ξεκινάνε με μουσικοκινητική και δημιουργικό χορό.

τι ρυθμική θέλετε; δεν εχω καταλάβει...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

να σας πω. επειδη εμενα η κορη μου δεν παει παιδικο ειπα να κανει κατι το απογευμα γιατι τωρα το χειμωνα θα ειναι λιγο δυσκολα αφου δεν θα μπορουμε να βγαινουμε μεχρι αργα εξω ( ασε που πιστευω οτι θα την βοηθησει να εξεικοιωθει με αλλα παιδακια). Οποτε ψαχνω στην ουσια μια απασχολησει ( γιατι και σε παιδοτοπουσ δεν παμε αφου δεν τις αρεσουν).Μουσικοκινητικη στη κ. Μπεττυ δεν ειναι ακομα ανοιχτα αλλα απο τα λεγομενα τις που μιλησαμε στο τηλ. μου ειπε ενα τρελλο κατα την γνωμη ποσο. Δεν ξερω αν εκανε λαθος ουτε και για ποσες φορες την εβδομαδα ειναι, αλλα ακομα και να δουλευα ( ασε που ειμαι ανεργη) δεν θα τα εδινα.( πανω απο 700 ολο το χρονο) δεν ειναι τρελλο? αλλα θα παω αο εκει να ρωτησω καλυτερα. Κασσυ η αλλη σχολη που λες πρεπει να ειναι αυτη πισω απο το Lidl θα παω αυριο την πηρα τηλ. αλλα δεν το σηκωνε) Ισμηνη αν μπορεις να μας προτεινες εσυ καμια καλοδεχουμενη Οσο για τον Δημο Θεσσαλονικης δεν εχει τιποτα για 3 ετων σε αντιθεση με τους δημους που ειναι στο δυτικα και τις καλαμαριας εχει μουσικοκινητικη απο 4 ετων και κολυμβηση που δεχονται και 3 ετων με 15 ευρω το μηνα ( 2 ωρες την εβδομαδα)

Link to comment
Share on other sites

δεν ευθύνεται ο δήμαρχος για το ημερήσιο πρόγραμμα των σχολών χορού. οι σχολές χορού των δήμων είναι νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου και έχουν καλυτεχνικές διευθύντριες που τις διευθύνουν και διοικητικά συμβούλια. και πάλι οι προεδροι των ΔΣ δεν εχουν πρόσβαση στο πρόγραμμα των σχολών.

αλλά... "χεστήριο" γράμμα; γιατί; αφού υπάροχουν εναλλακτικές λύσεις οπως οι ιδιωτικές σχολές μπαλέτου.

 

Συγγνώμη αλλά μία εναλλακτική λύση επί πληρωμή δεν αποτελεί εναλλακτική λύση για μένα. Υποθέτω ότι τα μαθήματα σε σχολή του Δήμου θα είναι είτε δωρεάν είτε με συμβολική χρέωση. Αν κάνω λάθος, πάσσο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά μία εναλλακτική λύση επί πληρωμή δεν αποτελεί εναλλακτική λύση για μένα. Υποθέτω ότι τα μαθήματα σε σχολή του Δήμου θα είναι είτε δωρεάν είτε με συμβολική χρέωση. Αν κάνω λάθος, πάσσο.

 

η δημοι, απ' ότι ξέρω, οφειλουν να παρεχουν δωρεαν τις υπηρεσίες τους.

ομως... η πλειοψηφία δεν το κάνει.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σήμερα έφαγα μια ψυχρολουσία με το μπαλέτχο.

Το είχαμε δει με την μικρή μου, 4 ετών, είχαμε πάει απ΄έξω...την είχα προετοιμάσει. που να φανταστώ?? 50€ εγγραφή και 72 ο μήνας? 2 ώρες την εβδομάδα για τόσο μικρά παιδιά?? έλεγα και εγώ έως 30€ την πάω ...παραπάνω δεν τα δίνω! που να ήξερα... πείτε μου...δεν είναι πολύ ακριβό?? η φίλη μου μου είπε ότι έχει 60 στην Λούτσα...και αυτό πολύ μου φαίνεται..έχουμε ξεφύγει λίγο?

 

το θέμα είναι ότι μου το πρότινε και η παιδίατρος γιατί το γόνατό της γυρνάει προς τα μέσα και η ίδια επιμένει να κάθεται w ( το λέω εκατό φορές την ημέρα ) και λόγω ύψους αρχίζει και καμπουριάζει...

Link to comment
Share on other sites

σήμερα έφαγα μια ψυχρολουσία με το μπαλέτχο.

Το είχαμε δει με την μικρή μου, 4 ετών, είχαμε πάει απ΄έξω...την είχα προετοιμάσει. που να φανταστώ?? 50? εγγραφή και 72 ο μήνας? 2 ώρες την εβδομάδα για τόσο μικρά παιδιά?? έλεγα και εγώ έως 30? την πάω ...παραπάνω δεν τα δίνω! που να ήξερα... πείτε μου...δεν είναι πολύ ακριβό?? η φίλη μου μου είπε ότι έχει 60 στην Λούτσα...και αυτό πολύ μου φαίνεται..έχουμε ξεφύγει λίγο?

 

το θέμα είναι ότι μου το πρότινε και η παιδίατρος γιατί το γόνατό της γυρνάει προς τα μέσα και η ίδια επιμένει να κάθεται w ( το λέω εκατό φορές την ημέρα ) και λόγω ύψους αρχίζει και καμπουριάζει...

Oι τιμές είναι τραγικές!!! Εγώ έκανα 16 χρόνια μπαλέτο και ρυθμική, παράλληλα, και εκτός του ότι έμεινα κοντή ( 1,68 ), τα γόνατά μου, λόγω του μπαλέτου δε τα λες και ίσια.....:-D Όχι πως είμαι ''στραβοκάνης'', αλλά τέλος πάντων.... Γιατί δε την πας κολυμβητήριο;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Oι τιμές είναι τραγικές!!! Εγώ έκανα 16 χρόνια μπαλέτο και ρυθμική, παράλληλα, και εκτός του ότι έμεινα κοντή ( 1,68 ), τα γόνατά μου, λόγω του μπαλέτου δε τα λες και ίσια.....:-D Όχι πως είμαι ''στραβοκάνης'', αλλά τέλος πάντων.... Γιατί δε την πας κολυμβητήριο;

 

εχω καταλάβει καλά; θεωρείς οτι έμεινες κοντή από το μπαλέτο και οτι στραβωσαν τα πόδια σου από αυτό;

αν είναι ετσι, δε ισχυει κάτι τέτοιο σε καμιά περιπτωση.

 

δυστυχως υπάρχει αυτή η άποψη από τους γονείς που είτε δεν θελουν για κάποιο λόγο να κάνουν τα παιδιά μπαλέτο (κι ετσι τους λένε τη δικαιολογία "θα μείνεις κοντή") είτε γιατι ο κόσμος δεν ξέρει και δεν το ψάχνει το θέμα. Επίσης γιατι συγχέεται το μπαλετο με την ενόργανη. ναι, εκει επιδιώκουνε τα μικροκαμωμένα κορμάκια.

σε μια τάξη μπαλέτου θα ακούσεις πολύ συχνά "ψηλώστε" (pull up), "ισιωστε πλάτη". πώς λοιπόν ισιώνοντας την πλάτη, μένεις κοντός;

ούτε στραβώνουν τα πόδια. ούτε φουσκώνουν οι μύες. στο μπαλέτο διδάσκουμε τα παιδιά να μακραίνουν τους μύες και των ποδιών, αλλα και της πλάτης.

 

πόσο ψηλό θα γινει το παιδί και το τι σχήμα θα εχουν τα πόδια του, εξαρτάται από την κληρονομικότητα και ΟΧΙ τι εξωσχολική δραστηριοτητα για το σώμα του θα ακολουθήσει.

 

ας προχωρήσουμε μπροστα. ειμαστε στο ετος 2010!!!!!!!!!!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

εχω καταλάβει καλά; θεωρείς οτι έμεινες κοντή από το μπαλέτο και οτι στραβωσαν τα πόδια σου από αυτό;

αν είναι ετσι, δε ισχυει κάτι τέτοιο σε καμιά περιπτωση.

 

δυστυχως υπάρχει αυτή η άποψη από τους γονείς που είτε δεν θελουν για κάποιο λόγο να κάνουν τα παιδιά μπαλέτο (κι ετσι τους λένε τη δικαιολογία "θα μείνεις κοντή") είτε γιατι ο κόσμος δεν ξέρει και δεν το ψάχνει το θέμα. Επίσης γιατι συγχέεται το μπαλετο με την ενόργανη. ναι, εκει επιδιώκουνε τα μικροκαμωμένα κορμάκια.

σε μια τάξη μπαλέτου θα ακούσεις πολύ συχνά "ψηλώστε" (pull up), "ισιωστε πλάτη". πώς λοιπόν ισιώνοντας την πλάτη, μένεις κοντός;

ούτε στραβώνουν τα πόδια. ούτε φουσκώνουν οι μύες. στο μπαλέτο διδάσκουμε τα παιδιά να μακραίνουν τους μύες και των ποδιών, αλλα και της πλάτης.

 

πόσο ψηλό θα γινει το παιδί και το τι σχήμα θα εχουν τα πόδια του, εξαρτάται από την κληρονομικότητα και ΟΧΙ τι εξωσχολική δραστηριοτητα για το σώμα του θα ακολουθήσει.

 

ας προχωρήσουμε μπροστα. ειμαστε στο ετος 2010!!!!!!!!!!!!!

Κοντή έμεινα από τη ρυθμική κι αυτό μου το 'χει πει γιατρός, γιατί λόγω της άσκησης οι μύες ''τραυματίζονται'' ( κάπως έτσι μου το 'χε εξηγήσει ).

Τα γονατά μου ίσια δεν είναι, λόγω μπαλέτου και θυμάμαι τη δασκάλα πάντα μου κάνει έξτρα ασκήσεις για να ισιώνω τα γόνατά μου.

Τα οφέλη είναι αρκετά δε λέω...δεν ανέπτυξα σκολίωση, είναι ίσια η πλάτη μου και τα πόδια μου μια χαρά λεπτούλια είναι.

Κάθε άθλημα έχει θετικά και αρνητικά, όπως π.χ. η κολύμβηση σου ''ανοίγει'' τις πλάτες. Παρόλα ταύτα έχει άλλα οφέλη...

Το 2010 ή το 1910 δεν έχει καμία σχέση με τα θετικά ή τα αρνητικά που αποκομίζει κάποιος από κάποιο άθλημα.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοντή έμεινα από τη ρυθμική κι αυτό μου το 'χει πει γιατρός, γιατί λόγω της άσκησης οι μύες ''τραυματίζονται'' ( κάπως έτσι μου το 'χε εξηγήσει ).

Τα γονατά μου ίσια δεν είναι, λόγω μπαλέτου και θυμάμαι τη δασκάλα πάντα μου κάνει έξτρα ασκήσεις για να ισιώνω τα γόνατά μου.

Τα οφέλη είναι αρκετά δε λέω...δεν ανέπτυξα σκολίωση, είναι ίσια η πλάτη μου και τα πόδια μου μια χαρά λεπτούλια είναι.

Κάθε άθλημα έχει θετικά και αρνητικά, όπως π.χ. η κολύμβηση σου ''ανοίγει'' τις πλάτες. Παρόλα ταύτα έχει άλλα οφέλη...

Το 2010 ή το 1910 δεν έχει καμία σχέση με τα θετικά ή τα αρνητικά που αποκομίζει κάποιος από κάποιο άθλημα.

 

οταν οτιδήποτε γινεται στην υπερβολή του, ο πρωταθλητισμός ή αν εχεις φτασει σε επαγγελματικό επίπεδο και χορεύεις πολλές ώρες την ημέρα, σιγουρα υπάρχει καταπόνηση στους μύες κια γενικά στο σώμα σου.

οταν ομως ενα παιδάκι κάνει μπαλέτο 2 ώρες ή και 3 την εβδομάδα... εεεεεεεεεεε δεν παθαίνει τίποτα, παρα μόνο αν εχει την προδιάθεση! που και πάλι αυτο θα φανεί στην εφηβία του και μετά.

ούτε η ρυθμική γυμναστική (μπάλες, κορδέλες κλπ) σε αφήνει κοντή. ολες οι κοπέλες της ρυθμικής είναι ψυλόλιγνες, κάνουν μπαλέτο εκτός από την προπόνηση με τα όργανα και αυτό είναι χαρακτηριστικό του αθλήματος. ναι, τα κορίτσια της ενόργανης (δοκος, ιππος, ασυμετροι ζυγοί κλπ) ειναι μικροκαμωμένα. τα θελουν ετσι οπως ανέφερα κια τα κρατανε ετσι. και πάντα μιλάω για πρωταθλητισμό. στην υπερβολή του-πρωταθλητιμσός-ανοίγουν οι πλάτες στην κολύμβηση.

οταν λες στραβα πόδια; σχήμα Χ, σχήμα Ο, υπερεκτατικά; οι ασκήσεις που θα σου έδινε θα ηταν ενδυνάμωσης για να μπορείς να ισορροπέις και στην πρώτη ποζισιον να ενώνονται και τα γόνατα και οι φτέρνες, χωρις το ενα γοναταο να "καβαλάει" το άλλο! προσπαθούσε για τη σωστή σου σταση, όσο αφορά το μπαλέτο!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οταν οτιδήποτε γινεται στην υπερβολή του, ο πρωταθλητισμός ή αν εχεις φτασει σε επαγγελματικό επίπεδο και χορεύεις πολλές ώρες την ημέρα, σιγουρα υπάρχει καταπόνηση στους μύες κια γενικά στο σώμα σου.

οταν ομως ενα παιδάκι κάνει μπαλέτο 2 ώρες ή και 3 την εβδομάδα... εεεεεεεεεεε δεν παθαίνει τίποτα, παρα μόνο αν εχει την προδιάθεση! που και πάλι αυτο θα φανεί στην εφηβία του και μετά.

ούτε η ρυθμική γυμναστική (μπάλες, κορδέλες κλπ) σε αφήνει κοντή. ολες οι κοπέλες της ρυθμικής είναι ψυλόλιγνες, κάνουν μπαλέτο εκτός από την προπόνηση με τα όργανα και αυτό είναι χαρακτηριστικό του αθλήματος. ναι, τα κορίτσια της ενόργανης (δοκος, ιππος, ασυμετροι ζυγοί κλπ) ειναι μικροκαμωμένα. τα θελουν ετσι οπως ανέφερα κια τα κρατανε ετσι. και πάντα μιλάω για πρωταθλητισμό. στην υπερβολή του-πρωταθλητιμσός-ανοίγουν οι πλάτες στην κολύμβηση.

οταν λες στραβα πόδια; σχήμα Χ, σχήμα Ο, υπερεκτατικά; οι ασκήσεις που θα σου έδινε θα ηταν ενδυνάμωσης για να μπορείς να ισορροπέις και στην πρώτη ποζισιον να ενώνονται και τα γόνατα και οι φτέρνες, χωρις το ενα γοναταο να "καβαλάει" το άλλο! προσπαθούσε για τη σωστή σου σταση, όσο αφορά το μπαλέτο!!!!

Έτσι όπως το θέτεις ναι, έχεις δίκιο. Εγώ ήμουν σε επίπεδο πρωταθλητισμού, αφού 16 χρόνια ασχολιόμουν με 3-4 ώρες προπόνησης ημηρεσίως!

Όταν λέω στραβα γόνατα, μη φανταστείς απελπισία ή πως κουτσαίνω ή πως είναι εμφανές...Εγώ που το ξέρω το καταλαβαίνω, τα γόνατά μου δε σμήγουν μεταξύ τους. Αυτό θέλω να πω.

Το να ασχοληθεί ένα παιδάκι 2-3 ωρες τη βδομάδα, σαφώς και δεν έχει επιπτώσεις. Αλλά σιγά-σιγά με τα χρόνια θα θελήσει να ασχοληθεί και περισσότερο. Εγώ για 2-3 ώρες ξεκίνησα 6 χρονών και έφτασα σε πρωταθλήματα και αγώνες....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι

οταν η ασκηση γινεται πολύωρη το σώμα καταπονείται. και στο μπαλέτο η πολύωρη άσκηση γίνεται τις περισσότερες φορές όταν αποφασίσει η μαθήτρια ή ο μαθητής να ασχοληθεί επαγγελματικά. για να ασχοληθείς επαγγελματικά, να σπουδάσεις χορό, πρεπει να εχεις τελειώσει το λύκειο.

στο λύκειο, λόγω του εκπαιδευτικού συστηματος, δεν ειανι πολλά τα παιδιά που αφιερώνουν πολλές ώρες στο μάθημα του μπαλέτου.

 

οσο αφορα το σχήμα των ποδιών σου, δεν ειανι στραβα, είναι πολύ σύνηθες. είναι τα πόδια Ο. η δασκάλα σου προσπαθούσε να δυναμώσει τους εσωτερικούς μύες (προσαγωγούς) για να ολοκληρώσει τη σωστη σταση γαι το μάθημα του μπαλέτου.

 

μην απαγοητεύονται λοιπον οι μανούλες που θελουν να ξεκινήσυν τα παιδακια τους μπαλέτο. είναι μια πολύ καλή ασκηση που γίενται συνήθεια για μια ζωή. το μπαλέτο ηλικιακά δεν εχει αρχή και τέλος. οποιοσδήποτε μπορέι να ξεκινήσει, οποτεδήποτε, αν το θελει. συγκριτικά με τα αθλήματα εννοω. σαν ασκηση είναι η καλύτερη για ολες τις ηλικίες!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οταν αρχισει ο πρωταθλητισμός τα θελουν μικροκαμωμένα τα κορίτσια της ενόργανης οπότε και τα επιλέγουν. δεν ξερω αν η ασκηση που κάνουν τα κραταέι κοντά ή τα επιλέγουν απλώς.

ενόργανη εννοούμε δοκος ισορροπίας, ασύμετροι ζυγοί, ασκήσεις εδάφους και ίππος.

 

εχουμε ακόυσει και περι χαπιών που δίνουν για να μην ερθει η περίοδος ούτε να ψηλωσουν. δεν ξερω κατα πόσο ισχύει. ακόμη και η ελλειπής διατροφή μπορει να ευθύνεται για τη μη ανάπτυξη των κοριτσιών. κάποια προπονήτρια θα πρεπει να ενημερωσει υπεύθυνα.

 

δεν ξερω για το τραμπολίνο, απλώς μπορώ να υποθέσω πώς λόγω της άσκησης γυμνάζουν τους μύες των ποδιών με αποτέλεσμα τους "φουσκωμένους μηρούς".

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

κοριτσια καλησπερα!!

εχω μια κορουλα 4 ετων και εχω μπει στην διαδικασια να ψαχνω καποια δραστηριοτητα για την μικρουλα μου οι επιλογες σε αυτην την ηλικια ειναι λιγες τι προτεινετε?ισχυουν ολα αυτα που λεγονται για την ρυθμικη οτι καταπονει το σωματακι τους??

8-)EVELINAKI O7

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!

εχω μια κορουλα 4 ετων και εχω μπει στην διαδικασια να ψαχνω καποια δραστηριοτητα για την μικρουλα μου οι επιλογες σε αυτην την ηλικια ειναι λιγες τι προτεινετε?ισχυουν ολα αυτα που λεγονται για την ρυθμικη οτι καταπονει το σωματακι τους??

 

 

Εγω έκανα σαν παιδί απο τα 4 μου μέχρι και τα 10 ρυθμική και δεν μπορώ να πω πως ένιωσα ποτέ καμία καταπόνηση. Μου άρεσε πάρα πολύ και το διασκέδαζα αφάνταστα! Εγινα αρκετά ευλύγιστη και πρέπει να πω πως ένα κομμάτι αυτης της ευλυγισίας δεν με έχει εγκαταλύψει ακόμα, παρ ότι δεν έχω κάνει και τίποτα για να το διατηρήσω. Βέβαια δεν πήγα ποτέ για πρωταθλητισμό. Νομίζω πως μόνο στην περίπτωση του πρωταθλητισμού καταπονείται το σώμα.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ψηφιζω μπαλετο φανατικα!!!Εχω κανει πολλα χρονια κ ενα απο τα καλα του ειναι οτι μαθαινει να στηριζει πολυ καλα το σωμα κ να περπετα κ γενικα εχει παραπολλα οφελη.Να σκεφτεις οτι ολες οσες κανουνε πατιναζ η χορο στο νερο μεσα κανουνε μπαλετο.Το σωμα κ το στησιμο που εχει μια μπαλαρινα ειναι πολυ ιδιαιτερο κ πολυ ομορφο σε σχεση με οποιου αλλου αθληματος,ουτε της ρυθμικης...

 

ασχετο αλλα κολυμβηση δε σας εβδιαφερει?Ειναι ωραιο αθλημα

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι στην ηλικια που ειναι η μικρη σου θα ωφεληθει εξισου και απο τα δυο....

Μην ξενχας επισης οτι στα 4 μπορει να ξεκινησει και καλλιτεχνικες δραστηριοτητες οπως ζωγραφικη ή μουσικη προπαιδεια

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα!!

εχω μια κορουλα 4 ετων και εχω μπει στην διαδικασια να ψαχνω καποια δραστηριοτητα για την μικρουλα μου οι επιλογες σε αυτην την ηλικια ειναι λιγες τι προτεινετε?ισχυουν ολα αυτα που λεγονται για την ρυθμικη οτι καταπονει το σωματακι τους??

 

ειμαι δασκάλα μπαλέτου

στα προσχολικά τμηματα κανουμεδημιουργικο χορο, μουσικοκινητικη αγωγη και ρυθμικη, αλλα με την εννοια του ρυθμου. οχι μπαλες, κορδελες, κορινες κλπ. ειναι πολύ μικρη για την αγωνιστικη ρυθμικη. συνηθως και καλο ειανι, οι συλλογοι τα παιρνουνε απο 6-7 χρονων. οντως καταπονειτε το σωμα τους, αλλα οταν αρχιζουν τους αγωνες και τον πρωταθλητισμο. πρεπει να εισαι πολυ πορωμένος γι αυτο...

προτεινω λοιπον σε σχολη μπαλετου να τη γραψεις.

πες μου περιοχη που σε βολευει να σου προτεινω την καλύτερη για τη μικρη σου!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα! Μιας και βρήκα δασκάλα μπαλέτου, θέλω ν κάνω μία ερώτηση. Είμαι 19 χρονών και θα ήθελα να κάνω μαθήματα μπαλέτου γιατί το έχω καημό που δε με πήγαν μικρή... Είναι πολύ αργά; Θα βρω σχολές με τμήματα αρχαρίων ενηλίκων;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...