Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕ Ή ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΚΛΗΣΗ;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα την άποψή σας πάνω σε ένα δίλημμα που έχω. Είμαι στην 25η εβδομάδα και αποφασίσαμε πρόσφατα με τον άνδρα μου να γεννήσω σε Νοσοκομείο Δημόσιο. Έτσι λοιπόν ψάξαμε για γιατρό που να είναι ή στο Παπαγεωργίου ή στο Ιπποκράτειο (καθώς είμαστε από Θεσσαλονίκη). Πήγαμε χθες σε ένα γιατρό του Παπαγεωργίου. Μου είπε λοιπόν ότι δεν είναι καλό που αλλάζω γιατρό σε αυτή τη φάση της εγκυμοσύνης γιατί είναι σε προχωρημένη φάση για αλλαγή γιατρού. Από τη στιγμή λοιπόν που δεν έχω μαλώσει με τη γιατρό μου να επιστρέψω σε αυτήν και αφού θέλω να γεννήσω στο Παπαγεωργίου προτείνει το εξής:

Αφού γεννάω 24 Ιανουαρίου, μετά τις γιορτές κοντά στις 7 Ιανουαρίου να πάμε σε αυτόν και τη μέρα που θα εφημερεύει το Παπαγεωργίου κοντά στις 15 Ιανουαρίου να με βάλει για πρόκληση. Με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κάποιος κίνδυνος με την πρόκληση. Επίσης μου είπε ότι είναι αδύνατο αν με πιάσουν οι πόνοι την μέρα που εφημερεύει το Ιπποκράτειο να πάω εγώ στο Παπαγεωργίου και φυσικά δεν μπορεί να έρθει στο Ιπποκράτειο. Οπότε η μόνη λύση για την περίπτωσή μου είναι η πρόκληση.

Τέλος με διαβεβαίωσε ότι όσες κοπέλες τις παρακολουθεί κάποιος γιατρός

Δημόσιου Νοσοκομείου και γεννούν στο συγκεκριμένο Νοσοκομείο, είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχουν γεννήσει με πρόκληση καθώςη πιθανότητα να πετύχουν να εφημερεύει το νοσοκομείο που είναι ο γιατρός του ςείναι πολύ μικρή.

Εγώ όμως έχω μπερδευτεί. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλή αυτή η επιλογή.

Εσείς τι λέτε; Υπάρχει κάποια μανούλα που την παρακολουθούσε γιατρός από το Παπαγεωργίου ή το Ιπποκράτειο, γέννησε στο Νοσοκομείο με πρόκληση και όλα πήγαν καλά;

Ευχαριστώ πολύ! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καταρχην με το καλο το μωρακι σου!!!

 

Εχω γεννησει με προκληση και ΦΤ και τα δυο μου παιδια αν και οχι σε δημοσιο νοσοκομειο (η προκληση ηταν επιλογη μου).Πιστευω οτι ο γιατρος στο νοσοκομειο εχει δικιο σε ολα οσα σου ειπε-και κατ΄εμε ειναι αξιεπαινος γιατι δεν προσπαθησε να σε "τραβηξει" στο δικο του ιατρειο.Η αληθεια ειναι οτι με την προκληση διακινδυνευεις να καταληξεις σε καισαρικη, να πονεσεις περισσοτερο, να χρησιμοποιηθει βεντουζα στο μωρο, να διαρκεσει ο τοκετος περισσοτερο.Ομως αν θες να γεννησεις με συγκεκριμενο γιατρο σε νοσοκομειο αυτη ειναι η μονη λυση-η αλλη ειναι να κανεις προγραμματισμενη καισαρικη πραγμα το οποιο νομιζω οτι οσο μπορεις πρεπει να το αποφυγεις...

Link to comment
Share on other sites

Σοφία μου σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Αυτό που θέλω είναι να γεννήσω σε Νοσοκομείο αλλά να γνωρίζω από πριν το γιατρό θα με ξεγεννήσει. Αυτό θα με κάνει να νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια και θα είμαι και ψυχολογικά καλύτερα. Αλλιώς θ νιώθω σαν την καλαμιά στον κάμπο αν πάω στην εφημερία κια δεν γνωρίζω το γιατρό.

Ουφ ανακουφίστηκα πάντως με την απάντησή σου.

Πάντως αν τελικά καταληξώ να γεννήσω στο Νοσοκομείο με πρόκληση θα τον παρακαλέσω να με δεχτεί από τώρα στο ιατρείο του.

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν ο λογος που θες να γεννησεις σε νοσοκομειο ειναι το απαγορευτικο κοστος των κλινικων, θα μπορουσες να γεννησεις στη ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ (πρωην Γαληνος) οπου αν παρεις το προγραμμα των 24 ή 48 ωρων θα πληρωσεις καπου κοντα στα 500 ευρω (και θα εχεις και το δικο σου γιατρο)!

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο. Αν και ο λόγος που θέλω Νοσοκομείο δεν είναι μόνο ο οικονομικός.. Πάντως όπως και να χει θα πρέπει πάλι να αλλάξω γιατρό γιατί η γιατρός μου είναι μόνο στο ΓΕΝΕΣΙΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω στο νοσοκομειο γεννησα.Με παρακολοθουσε ενας συγκεκριμενος γιατρος.Οταν σπασαν τα νερα και πηγα να γεννησω ηταν αλλος.Δεν ειχα κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν ο λογος που θες να γεννησεις σε νοσοκομειο ειναι το απαγορευτικο κοστος των κλινικων, θα μπορουσες να γεννησεις στη ΒΙΟΚΛΙΝΙΚΗ (πρωην Γαληνος) οπου αν παρεις το προγραμμα των 24 ή 48 ωρων θα πληρωσεις καπου κοντα στα 500 ευρω (και θα εχεις και το δικο σου γιατρο)!

 

Σοφία κοίτα λίγο τα πμ σου. Σου έστειλα μύνημα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...